Weerbericht Bommen op Nederland. Brood en vleesch op den bon restaurants en broodjeswinkels MAANDAG 30 SEPTEMBER 194u DE LEIDSCHE COURANi EERSTE BLAD - PAG. 2 ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 7.21 uur. Zon op 7.40 uur. Maan onder 6.47 uur Maandagavond. Maan op 7.25 uur Dinsdagmorgen. (Dinsdag 1 October nieuwe maan). HOOG WATER. Op Dinsdag 1 October voorm. 3.30 uur en nam. 3.55 uur. HIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOfICL Verduisteringstijden Er Is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder gang en zonsopkomst Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 7.21 uur. ZONSOPKOMST 7.40 uur. Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden. -3IIÖIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIO VERBOD VAN FOTOGRAFEEREN ENZ. Het verordeningenblad bevat een veror dening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied ter aanvul ling van de verordening van den rijkscom missaris betreffende maatregelen op het gebied van berichtgeving en fotografeeren. Hierbij wordt bepaald, dat par. 9 van ge noemde verordening als volgt moet worden gelezen: 1) Hij die niet tot de Duitsche weermacht, „Waffen-SS" of „Ordnungspolizei" behoort, mag geen fotografieën of films maken van inrichtingen en materieel van de Duitsche weermacht, „Waffen-SS"' of „Ordnungspo lizei", alsmede van leden van de Duitsche weermacht, „Waffen-SS" of „Ordnungspo lizei", tenzij hij in het bezit is van een door den Duitschen weermachtsbevelhebber af gegeven bewijs, dat hij daartoe gerechtigd is. Op portretopnamen van leden van de Duitsche weermacht, „Waffen-SS" of „Ord nungspolizei", welke met hun toestemming gemaakt zijn, heeft dit verbod geen betrek king. 2) Iedere andere uitbeelding, in het bij zonder het maken van téekeningen of schil deringen wordt met het maken van fotogra fieën of films gelijkgesteld. Bovendien wordt een nieuwe paragraaf ingevoegd, luidende: Hij, die niet tot de Duitsche weermacht, „Waffen-SS" of „Ordnungspolizei" behoort, mag in terreinen die door den weermachts bevelhebber in Nederland tot beveiligings gebied verklaard en door waarschuwings borden als zoodanig kenbaar gemaakt zijn, geen fotografie- of filmgerei bij zich dra gen, tenzij hij in het bezit is van een door den Duitschen weermachtsbevelhebber in Nederland afgegeven bewijs, dat hij daar toe gerechtigd is. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. DE EIGENHEIMER VIJFTIG JAAR Een nationaal aardappelfeest De Nederlanders vieren dezer dagen een feest, waarbij de feestmaaltijd door den feesteling zelf wordt verzorgd. Onze Eigenheimer is vijftig jaar oud. Het zijn niet veel aardappelen die het tot dezen leeftijd brengen, de meeste zijn tegen dien tijd reeds „aftandsch" en hun naam is in het vergeetboek geraakt. Wie weet er nog van de Thorbecke, de Noordeling, King Edward, enz.? En toch werden zij ongeveer gelijkertijd geboren met de Eigenheimers, die nog steeds een eereplaats op de tafel mogen in nemen. Het is wijlen de heer G. Veenhuizen te Sappemeer, wiens kweekers-talenten ons nu reeds zoovele jaren aan een goeden en voedzamen aardappel hebben geholpen. Door een kruising teelde hij in 1890 het zaad, voor de Eigenheimers, die reeds na enkele jaren met onderscheiding genoemd werden in verschillende landbouwver- slagen. Bijzonder op de Zuid-Hollandsche Eilan den nam de Eigenheimer een goede positie in en de Overmaasche en Brielsche Eigen heimers hebben een bijzonderen klank in den groenten-winkel. Doch niet alleen de consument, doch ook de kweeker is met den jubilaris tevreden. De teelt-opbrengsten zijn n.l. bijzonder goed; hoeveelheden van meer dan 500 H.L. per hectare zijn niet zeldzaam. Waar andere soorten na verloop van tijd „versleten" raken, is dit bij den Eigenhei mer nog lang niet het geval en blijkbaar is hij aan zijn tweede jeugd begonnen, dank zij de goede zorgen, die Ziektekeu ringsdiensten, enz., er aan besteden. Aanvankelijk wilde het publiek niet erg aan de Eigenheimers, men was nog te veel gewend aan de „Jammen" die voor de ver schijning van de Eigenheimers de eere plaats innamen. Doch deze hebben het veld in letterlijken zin moeten ruimen voor de proeven met de Eigenheimers, een proef, waarvan we thans nog de resultaten ervaren. Bommen op Amsterdam Zes dooden en vele gewonden Bij een Engelschen luchtaanval op de hoofdstad, welke vanmorgen vroeg werd uitgevoerd, hebben de vliegers wederom de burgerbevolking in een dichtbevolkt stadsgedeelte geteisterd. Onder bescher ming van het nachtelijk duister verschenen de vliegtuigen boven de stad en het mag zonder twijfel een groot geluk genoemd worden, dat de bevolking tijdig gewekt werd door buitengewoon hevig afweervuur van de Duitsche luchtdoelbatterijen. De Engelschen hebben hun bommenlast neer geworpen op eenige woonwijken, waar bur gers genoten van hun rust. In de omgeving van de Rechtboomsloot en de Oude Waal werden drie brisant bommen geworpen. Een woning en een drukkerij stortten hierdoor in, terwijl alle ruiten in de omgeving sprongen. Hier zijn drie dooden te betreuren, terwijl drie menschen worden vermist. Bovendien zijn er drie personen ernstig gewond. Een brandbom sloeg in het perceel Hoogte Kadijk 16, waardoor een zevenjarig meisje zeer zwaar werd verwond. Ook op de Ruyterkade zijn brandbom men geworpen. De perceelen 107 en 110 werden geraakt, doch de ontstane branden konden spoedig worden gebluscht. Het zeemanshuis op het Kadijksplein, dat even eens door een brandbom is getroffen, kreeg slechts zeer geringe schade. Een lichtfakkel is door het dak van het perceel Plantage Franschelaan 3 geslagen. De brand kon door de bewoners gebluscht worden. Tenslotte is nog een brisantbom gewor pen op een tuinhuisje in de volkstuinen der vereeniging „Nut en Genoegen" in het Spaarndammerkwartier. Het huisje werd grootendeels vernield. Slachtoffers zijn hier gelukkig niet ge vallen, hoewel er twee gezinnen, respec tievelijk van zeven en negen personen, in woonden. Wel zijn een paard en enkele kippen en konijnen gedood. Bovendien kwamen in de omgeving vijf brandbommen terecht, welke o.a. een schuur raakten, zonder brand te veroorzaken. De bominslag op de Rechtboomsloot. De schade in de omgeving van de Recht boomsloot, waar drie bommen zijn inge slagen, is zeer ernstig. De ergste schade is wel aangericht door een bom ,die in den rijweg tegenover het perceel 84 is ingeslagen. Niet alleen zijn aan de evenzijde van de gracht alle ruiten vernield en verschillende voorgevels inge drukt, terwijl er in den rijweg een trechter met een doorsnee van ruim drie meter is geslagen, doch bovendien heeft de lucht druk het perceel Rechtboomsloot 99, dat tegenover perceel 84 is gelegen, doen in storten. Ook aan de onevenzijde zijn talrijke huizen zwaar beschadigd. De straten zijn versperd door het puin en overal bezaaid met glasscherven. Hier is het ook geweest, dat de meeste slachtoffers zijn gevallen. De schipper van een vrachtboot, welke aan de Oudeschans lag, is door een bomscherf onmiddellijk gedood, terwijl bovendien twee bewoners van het ingestorte huis den dood hebben gevonden. Omtrent het lot van de familie Teunissen, man, vrouw en kind is niets bekend. Mogelijk zijn zij gevlucht, mogelijk bedolven. Bovendien zijn hier een 41-jarige vrouw door de scherven éian de keel en een 15-jarig meisje aan de beenen gewond, terwijl een man ernstige brandwondèn kreeg. De ge wonden zijn naar het binnengasthuis over gebracht. Achter het perceel Rechtboomsloot 99 is een speeltuin gelegen. Ook hier sloeg een bom in, waardoor ernstige materieele schade aan de omliggende huizen werd ver oorzaakt. De derde bom sloeg in het pla veisel van de Oude Waal, en deed alle rui ten springen. Klinkers van den rijweg heeft men teruggevonden in de kamers van het perceel 31. De trechter, die gevormd is, heeft een doorsnede van bijna vier meter. Direct, nadat door de luchtwachten alarm was gegeven, rukten de luchtbeschermings brandweer, de geneeskundige dienst en de stut- en sloopdienst uit. Vooral deze laatste heeft zeer belangrijk werk gedaan. Van morgen om negen uur waren de mannen van dezen dienst nog bezig met het om halen van muren en het opruimen van puin. Enkele onderofficieren van den opbouwdienst, die thans bij den lucht beschermingsdienst zijn ingedeeld, ver leenden hierbij hun medewerking. Zware brand ontstaan. Ten Zuiden van het Kadijksplein hebben de Engelsche vliegtuigen vijf of meer brandbommen uitgeworpen. Een daarvan heeft een ernstigen brand veroorzaakt in de opslagplaats van de firma H. J. van der Rijn, en het daarnaast gelegen pakhuis van de N.V. Veem en expeditiebedrijf v/h Visser, Galavazi en Co. Aanvankelijk werd het alarm „Middelbrand" gegeven, doch spoedig moest dit in „Groote brand" wor den veranderd. Drie motorspuiten, twee ladderwagens, een personeelwagen, een ge- reedschappenwagen, een slangenwagen, de stafwagen, vijf spuiten van de luchtbe schermingsbrandweer en de drijvende motorspuit „Jan van der Heyden" werden by den brand geconcentreerd. Aanvanke lijk voerde hier de plaatsvervangend com mandant, J. B. Schuitemaker, daarin bijge staan door hoofdbrandmeester W. de Boer, het commando. Even later arriveerde ech ter de commandant, de heer C. Gordijn Jr., die de leiding overnam. Van alle kanten werd de woedende vlammenzee aangeval len. De brandhaarden werden ingesloten en duizenden liters water werden er op neer gelaten. Na ongeveer een uur was men den brand meester en om zeven uur kon reeds een gedeelte van het materiaal inrukken. Op het terrein van den brand waren o.m. aanwezig de hoofdcommissaris van politie, de heer H. J. Versteeg en commissaris E. C. J. StaaL Een brandbom is bovendien neerge komen in het perceel Hoogte Kadijk 16. De bom sloeg door een opkamer, waarin zes kinderen sliepen. Een zevenjarig meisje werd getroffen en kreeg een groote buik wond. Zij. is in hoogstzorgwekkenden toe stand naar het binnengasthuis gebracht. De bom kwam terecht in een onder de kamer gelegen keuken en veroorzaakte hier een begin van brand. Door het snelle optreden van den oudsten zoon, die resoluut een em mer over den bom heenzette, kon deze ge bluscht worden. Ook in het perceel Hoogte Kadijk 22 sloeg een bom door het dak. Hij kwam terecht in de voorkamer op de der de verdieping. Ook hier kon een begin van brand gebluscht worden. Op het Kadijks plein kwam een bom terecht in de woning van een café, zonder echter brand te ver oorzaken. Zooals door het optreden van de leden van den luchtbeschermingsdienst, als van de brandweermannen, is de schade, welke door de inslagen is veroorzaakt, zoo klein mogelijk gebleven. Nadermeldt men: Het aantal dooden tengevolge van de op de hoofdstad geworpen Engelsche bommen is gestegen tot zes. In de puinhoopen van het perceel Rechtboomsloot 99 zijn de Stof felijke resten gevonden van een circa 45-ja- rigen man en een 9-jarig meisje. Het meis je, dat in het Bihneng as thuis was opgeno men, is aan de bekomen verwondingen be zweken. CONSTERNATIE TE ZAANDAM. Vanmorgen hebben Engelsche vliegers twintig brandbommen geworpen in de buurt van de R. K. St. Bonifaciuskerk te Zaandam. De bommen kwamen neer op eenige woningen, ontploften en stichtten een begin van brand. Hoewel uiteraard de consternatie onder de bevolking groot was, behielden de menschen toch hun tegen woordigheid van geest, zoodat in de mees te 'gevallen de branden met eigen midde len konden worden gebluscht. Een perceel evenwel, bewoond door de familie Kerk hoven, werd geheel door brand verwoest. De achterzijde van de katholieke kerk is eveneens door projectielen getroffen, waar door kerkelijke gewaden en ornamenten zwaar werden bescahigd. De brandweer rukte met groot mate riaal uit, terwijl de luchtbeschermings dienst in de weer was om de nog niet ont plofte brandbommen te verzamelen. Het is ongetwijfeld aan het krachtig optreden van de brandweer en personeel van den lucht beschermingsdienst te danken, dat er geen slachtoffers te betreuren zijn. Tezelfder tijd werden in de gemeente Zaandam nog eenige brisantbommen ge worpen, welke evenwel geen schade van beteekenis hebben aangericht. Zondagmorgen vroeg hebben Engelsche vliegtuigen zes brisantbommen van klein kaliber, geworpen in de omgeving van Naarden. Zij veroorzaakten slechts lichte schade. Een der bommen kwam terecht in een droge sloot en is niet ontploft. Op advies van den Ortskommandant is het gedeelte bij de sloot afgezet en onder politiebewaking gesteld. Het terrein in de omgeving werd afge zocht, doch niets meer gevonden. Zondag middag bleek echter, dat in een kweekerij van den heer D. tusschen de Beatrixbrug en de Schapenmeent, .nog twee groote brandbommen terecht waren gekomen. Zij hebben twee gaten in den grond geslagen en heesters vernield. In de omgeving zijn geen militaire doeleen. Zondagmorgen omstreeks half vijf zijn op de grens van de gemeente Dalfsen en Heino, in de buurtschap Stolvenghe, een drietal bommen geworpen, die tot ontplof fing kwamen in een weiland. Vermoedelijk ligt er ook nog een tijdbom. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, evenmin is veel schade aangericht. Zondagmorgen om half zeven wierp een Engelsch toestel, dat geruimen tijd bo ven de omgeving van Den Helder had ge cirkeld, twee bommen op het tuindorp, welke explodeerden en een aantal huizen vernielden. Wonder boven wonder zijn geen slachtoffers te betreuren. Het bejaar de echtpaar Ram sliep zelfs nog, toen zijn huis instortte en ontwaakte eerst, toen de buren in het puin en het gehavende ge deelte gingen zoeken. Er zijn geen militaire doelen in de omgeving. In den nacht van Zaterdag op Zon dag om half drie zijn te Oostelbeers vijf brisantbommen in een weiland neergewor pen. Vier kwamen tot ontploffing. De vijf de is een tijdbom. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor en er werd geen materieele schade aangericht. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks half drie zijn tusschen Oude en Nieuwe-Bildtdijk onder St. Jacobiparo- chie door Engelsche vliegtuigen, voor zoo ver bekend, zeven brisantbommen uitge worpen, waarvan twee nog niet zijn ge ëxplodeerd. Daar deze bommen midden in het veld zijn terechtgekomen, werd geluk kig geen schade van beteekenis aangericht, terwijl zich evenmin persoonlijke ongeluk ken voordeden. Een Engelsch vliegtuig heeft op het landgoed Bigtelaat bij Rijsbergen (Noord- Brabant) 4 brisantbommen geworpen, die niet zijn ontploft. Et is geen schade. DROOGMAKING NOORSCHEBURTUER- POLDER. Het gemaal aanbesteed. Heden is aanbesteed door het bestuur van de stichting landverbetering Zuid-Hol land, het bouwen van een gemaal in de Noorschebuurterpolder met bijkomende werken. De laagste inschrijver was fa. v. d. Breg- gen, Boeree en Wengerden te Nieuw veen, voor 14.469. IJZER- EN STAALBESCHIKKING Met verwijzing naar het dezer dagen in de dagbladen opgenomen bericht,.verzoekt men ons van bevoegde zijde er de aandacht op te vestigen, dat behalve ruwijzer en walsproducten, ook gieterijschroot behoort tot de producten, waarvoor de bestaande dispensatie van het koopen, verkoopen enz. gedeeltelijk ingetrokken blijft. KERKNIEUWS PASTOOR P. V. <L PAVOORDT VRAAGT ONTSLAG. De zeereerw. heer P. J. M. J. v. d. Pa- voordt heeft aan Z. H. Exc. dien Bisschop van Haarlem met ingang van 1 November a.s. in verband met zijn gezondheidstoe stand eervol ontslag gevraagd als pastoor van de parochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad te Beverwijk. Z.E. wordt momenteel verpleegd in het St. Anthonius ziekenhuis te IJmuiden- Oost. Gemeentel. Aankondiging ïa L't'-1 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN. Rectificatie. Zij, die voor hetzelfde perceel behalve een formulier, behoorende tot de A-groep, een formulier van de B, C of D-groep heb ben ingeleverd, moeten zich. zooals Zater dag 28 dezer is medegedeeld, begeven naar het Distributiekantoor, Breestraat 117. Indien echter het formulier van groep A is ingeleverd voor een ander perceel dan dat van een der groepen B, C of D, moet men zich voor het formulier A begeven naar een der uitreikingsposten, en wel in de volgorde zooals die Zaterdag j.L is ver meld en Dinsdag a.s. en Vrijdag as. ver meld zal worden. Men dient voor zijn woonhuis een ingevuld MD 89 en de distri butiestamkaart, waarop „Hoofd" is gestem peld, mede te brengen. Voor het formulier, behoorende tot da B, C of D-groep moet men met een tweede ingevuld formulier MD 89 en de stam kaart, waarop „Hoofd" is gestempeld, zich begeven naar Breestraat 117. Vertegenwoordigers van personeel van den Opbouwdienst of de Werkverschaffing moeten boven op hun ingevuld formulier MD 89 vermelden, dat het Hoofd van het gezin niet zelf kan komen en schrijven er das op „Werkverschaffing" of „Opbouw dienst". In deze gevallen is dus de stam kaart van de echtgenoote voldoende. De loco-burgemeester, Mr. A. F. L. M. TEPE. Leiden, 30 September 1940. AUTO-ANTHRACIET VOOR GASGENERATOREN. Zij, die van het Centraal Instituut voor Industrialisatie te 's-Gravenhage een ver gun a ing hebben verkregen tot het plaatsen van een gasgenerator kunnen aan het Dis tributiekantoor, Breestraat 117, een formu lier E afhalen. Dil dient zoo spoeqlig mogelijk ingevuld en weer ingeleverd te worden. De loco-burgemeester, Mr. A. F. L. M. TEPE. Leiden, 30 September 1940. IDENTIFICATIEPLICHT. Voor de inwoners van Leiden Neder landers of Nederlandsche Onderdanen die den leeftijd van 15 jaren hebben be reikt en nog niet voldeden aan hun ver plichting om zich in het bezit te stellen van een identiteitsbewijs, bestaat alsnog de- gelegenheid om de distributiestamkaart daartoe geldig te laten maken, op 1, 2, 3, 4 en 5 October a.s., en wel in het Stadhuis Breestraat, ingang deur onder de trap (dus niet meer in andere lokalen), tusschen 9 uur v.m. en 6 uur n.m. Een goed gelijkend portret en beschei den (trouwboekje, pas, bewijs van Nederl.- sc'-.ap enz.), waarmede bewezen kan wor den dat de aanbieder de persoon is, te wiens naam de distributiestamkaart is af gegeven, medebrengen! Mr. A. F. L. M. TEPE, Weth. lo.-Burgemeester, Leiden, 30 Sept. 1940. in Een stelsel van niet in winkels geldige wisselbonnen Het waarnemende hoofd van het departe ment van landbouw en visscherij deelt •mede: Sedert den aanvang van de distri butie van brood en van vleesch en vleeschwaren was het koopen van deze goederen bij hotels, restaurants, café's, broodjeswinkels e.d. toegestaan, zonder dat hiervoor een bon afgegeven be hoefde te worden. Het is noodzakelijk gebleken met in gang van 1 October a.s. hieraan een einde te maken. Van dien dag af zul len voor maaltijden, welke van genoem de instellingen worden betrokken en waarbij brood dan wel vleesch of vleeschwaren worden verstrekt, bon nen dienen te worden afgegeven. De instellingen moeten deze bonnen op hun beurt bij hun leveranciers in leveren ter verkrijging van brood, vleesch of vleeschwaren. Zooals bekend, zijn in het algemeen de voor een bepaalde week aangewezen brood bonnen ook nog op den Maandag en Dins dag van de daarop volgende week geldig, terwijl de voor een bepaalde week aange wezen vleeschbonnen ook nog gedurende de geheele daarop volgende week geldig zijn. Deze verlenging van den geldigheids duur geldt echter niet voor zoover de bon nen bij de hotels, restaurants, café's e.d. worden ingeleverd, aangezien deze instel lingen de bonnen nog moeten gebruiken cm zelf brood en vleesch te koopen. De distributiediensten zullen op aan vraag aan de hotels, restaurants, café's, broodjeswinkels e.d. welke hiervoor in aanmerking komen, met „een half rantsoen brood" en „een kwart rantsoen vleesch" gemerkte wisselbonnen uitreiken. De met „een half rantsoen brood" gemerkte bon nen geven recht op ongeveer 50 gram brood de met „een kwart rantsoen vleesch" ge merkte bonnen op ongeveer 25 gram vleesch (rauw gewogen) of vleeschwaren. Deze wisselbonnen dienen aan bezoekers, die hun bonnen inleveren, te worden afge geven, voor het geval de aan hen verstrekte hoeveelheden brood of vleesch niet over eenkomen met het op de bonnen van de brood-kaart of de vleeschkaart verkrijg bare rantsoen. Zoo zal b.v. aan een be zoeker, die een broodje van ongeveer 50 gram bestelt en daarvoor één broodbon in levert een bon voor „een half rantsoen brood" moeten worden teruggegeven. De bezoekers kunnen de door hen ont vangen bonnen voor „een half rantsoen brood" of „een kwart rantsoen vleesch" bij een volgend bezoek aan een hotel, restau rant of dergelijke instelling inleveren. In verband hiermede hebben deze bonnen een onbeperkten geldigheidsduur. Met nadruk wordt er echter de aan dacht op gevestigd, dat bonnen voor „een half rantsoen brood" of „een kwart rantsoen vleesch" niet mogen worden gebruikt voor het koopen van brood of vleesch en vleeschwaren bij bakkers of slagers en andere leveran ciers. Dit geldt zoowel voor de bezoekers van meergenoemde instellingen, als voor die instellingen zelf. De instellingen kunnen zoo noodig de door hen ontvangen wissel bonnen bij den distributiedienst omruilen voor „heele" bonnen. Omgekeerd bestaat te allen tijde voor de instellingen de moge lijkheid om de van de bezoekers ontvan gen „heele" bonnen om te ruilen voor wis selbonnen. De wisselbonnen zijn voor de bakkers, slagers en andere leveranciers waardeloos, aangezien zij deze niet bij den distributiedienst mogen inleveren.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2