Weerbericht BINNENLAND SPORT Faillissementen RECHTZAKEN Toerisme bi) honk DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1941 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD raa. z Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 1 2.5ü per kwartaal. Bij on2e agenten ^0 cent per week; f 2.60 per kwartaal. Franco per post f 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïïl Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelmgen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 7.30 uur Donderdagavond. Zon op 7.34 uur Vrijdagochtend. Maan op 2.09 uur Vrijdagnacht. Maan onder 5.11 uur Vrijdagnamiddag. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 27 Sept. nam. 12.20 uur. .OIIOIIOIICDIIOIIOIIOIIC3IIOIIC Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder gang en zonsopkomst. Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 7.30 uur. ZONSOPKOMST 7.34 uur. Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden. Oil oil oil oil OII Oil OII Oil Oil O GEVOLMACHTIGDE VAN DEN RIJKS COMMISSARIS VOOR AMSTERDAM. Naar de „D. Z. in den Niederlanden" meldt, heeft de Rijkscommissaris Rijksmi nister Seyss Inquart den burgemeester van de Hanzestad Lübeck senator Dr. Böhmker benoemd tot gevolmachtigde van den Rijks commissaris voor de stad Amsterdam. VERKIEZING LID DER GEDEPUTEERDE STATEN Blijkens eene van den secretaris-gene raal, waarn. hoofd van het departement van Binnenlandsche Zaken, onder dagteeke- ning'van 4 September j.L ontvangen mede- deelingen kunnen thans weer benoemingen van leden van Ged. Staten plaats vinden. Het bepaalde in artikel 2 der vierde ver ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied van 20 Aug. 1940, no. 108, uitgegeven 24 Aug. 1940, be treffende bijzondere maatregelen op admi nistratief rechtelijk gebied, kan n.l., volgens die mededeeling, aldus worden geïnterpre teerd, dat benoemingen, welke door verkie zing geschieden, en waaromtrent in het der de lid van artikel 3 van de verordening van den Rijkscommissaris van 21 Juni 1940, no. 22, een beslissing in uitzicht was gesteld, weder op de gebruikelijke wijze kunnen plaats vinden. In verband daarmede kan worden over gegaan tot voorziening in de vacature- Ed. Polak. De voorz. van de Ged. Staten der Pro vincie Noord-Holland stelt zich voor, deze benoeming in de vergadering van 22 Octo ber a.s. aan de orde te stellen. DE INKRIMPING VAN DEN PLUIMVEE STAPEL. Hennnen broed-1940 naar Duitschland. De voorgeschreven inkrimping van den pluimeestapel heeft de pluimveehouders voor vele moeilijke problemen geplaatst. Afgezien van de kippenhouders, die nog reserve-voorraad voedsel hadden en dus hun stapel ondanks de telkens minder wor dende toewijzing van voer op het oude peil hebben kunnen handhaven of op andere wijze hun kippen in leven hebben weten te houden, is een groot aantal pluimveehou ders gedwongen geweest, een deel van him kippen op te ruimen tegen prijzen, die uiteraard werden gedrukt door het groote aanbod van jong pluimgedierte, dat slechts voor de slacht verkocht kon worden. Voor de eigenaren van fokbedrijven en vermeer- deringsbedrijven is er veertien dagen gele den uitkomst gekomen door de bepaling, dat zij hun overtollige jonge hennen van broed-1940 konden opgeven aan de Neder landsche Centrale voor eieren en pluim vee te Beekbergen voor levering aan Duitschland. Hierdoor hebben deze pluim veehouders betere prijzen kunnen maken voor hun jonge hennen (die op Duitsche bedrijven zullen worden geplaatst) dan wanneer deze voor de slacht verkocht had- !en moeten worden. Thans is deze bepaling uitgebreid tot alle pluimveehouders. Ieder kan nu zijn overtol lige hennen broed-1940 opgeven voor leve ring aan Duitschland. De prijs, dien men van Duitsche zijde be taalt, is zeer behoorlijk en er kan een be trekkelijk groot aantal geplaatst worden. Met de verzending is reeds begonnen. DE N.S.B. RICHT EEN S. S. OP NAAR DUITSCH MODEL De persdienst der N.S.B. meldt: De met ingang van 16 September j.l. door den leider der N.S.B. gestichte „Nederland sche S. S.", het zustercorps van de Duitsche S. S., is gesteld onder leiding van den heer Feldmeyer, wiens stafkwartier gevestigd is te Utrecht, Maliebaan 35. De voorwaarden voor toelating tot dit corps hetwelk als zinteeken voert de be kende, ook door de Duitsche S. S. gedragen Germaansche dubbele rune en daarmede tot uitdrukking brengt de bloed- en lots verbondenheid van alle Germaansche vol keren zijn de volgende: 1. Arische afstamming tot 1800, die i.z.v. moet worden bewezen. Men moet op eere woord kunnen verklaren, dat van niet-ari- sche afstamming niets bekend is. 2. Geen oneervolle strafrechterlijke von nissen. 3. Minstens 1.70 lichaamslengte. 4. Lichamelijk gezond, na geneeskundig onderzoek. 5. Leeftijd tusschen 18 en 30 jaar. Geen leeftijdsgrens voor beproefde nationaal- socialistische strijders van vóór 9 Mei 1940. 6. Belofte van onvoorwaardelijke gehoor zaamheid aan alle meerderen. Het lidmaatschap der nationaal-socialis- tische beweging is niet noodzakelijk. Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat de Ned. S. S. een vrijwilligerskorps, waar van de leden zonder vergoeding in hun vrijen tijd dienst doen, is. In het stafkwartier der Nederlandsche S. S. wordt een Sibbe-bureau gevestigd, dat den leden der Nederlandsche S. S. behulp zaam zal zijn bij de documenteering hun ner arische afstamming. ZONDAG A.S. EEN VOLLEDIG PROGRAMMA. Voor de eerste maal in dit seizoen zal Zondag a.s. in de competitie van den Ne- derlandschen Voetbalbond een volledig pro gramma worden afgewerkt. Nu het bestuur van den N. V. B. bepaald heeft, dat ook in afdeeling V een gewone competitie zal worden gespeeld, zal ook in het Noorden de voetbal kunnen gaan rollen. Voor de eer ste klasse zijn de volgende drie wedstrij den vastgesteld: Veendam: VeendamBe Quick. Winschoten: W. V. V.Velocitas. Heerenveen: Heerenveen:Leeuwarden. OM DEN ZILVEREN BAL. Het staat thans vast, dat de eindstrijd om den Zilveren Bal tusschen D. F. C. en Overmaas Zondag a.s. niet zal worden ge speeld. De Nederlandsche Voetbalbond zal voorloopig %Dor dezen wedstrijd geen Zondag kunnen beschikbaar stellen. De commissie overweegt thans den wedstrijd te doen plaats hebben op Woensdagmiddag 2 October. Surseance van be t a lin g 23 September 1940 is aan de N. V. A. C. van der Schoot's Bloembollenhandel en Kweekerij, gevestigd te Hillegom voorloo pig surséance van betaling verleend. Be windvoerder Mr. F. J. D. Theijse, te Haar lem. Indiening van schuldvorderingen moet geschieden vóór 15 October 1940. Verhoor: 2 November 1940 te 9.45 uur. Haagsche Politierechter Het dartele hondje. Het was maar een klein hondje, dat die meneer uit L e i de n bezat. Maar het beest was omgekeerd evenredig levendig. Ook kleine hondjes moeten evenwel van tijd tot tijd een poosje buitenshuis vertoeven, zulks eischt nu eenmaal de natuur. De meneer had een tuintje achter zijn huis. Tuintje is eigenlijk het goede woord niet; het was meer een miniatuur oerwoud je, waar het beest naar hartelust zijn gang kon gaan. De tuin van den buurman was daarvan het tegenovergestelde. Een lustoord voor oog en neus. De afscheiding tusschen het oer woud en het paradijsje werd gevormd door een schutting. Tijdens een van zijn uit- gaans-momenten had het levendige hondje een gat in deze schutting ontdekt en was op avontuur gegaan in buurmans tuin. Al lereerst had hij het geval eens rustig beke ken, maar daarna had hij al deze mooie boompjes en bloemen als geliefkoosde speelobjecten gebruikt, zeer tot nadeel van genoemde Flora's kinderen. Het hoogr tepunt van het eerste bedrijf was geweest, dat ons hondje zijn visitekaartje op de stoep voor de keuken had gedeponeerd. Op dat moment begon de tweede acte, want de eigenaar van het mooie tuintje ver scheen ten tooneele. Ziende, dat er een on- genoode gast in zijn heiligdom was, was hij op zijn pantoffels naar buiten gestormd. En nu wilde het toeval, dat, alhoewel de geheele tuin er naast was, aanstormende buurman juist op het visitekaartje stapte, hetgeen aan zijn humeur niet ten goede kwam. Maar hoe zyn kleine levendige hondjes? Dit hondje dacht blijkbaar „wat een leuke baas is dat, die gaat met me spelen". Nu moet men eens probeeren om een XLII. DE „HEILIGE GEEST" Er zijn namen, die niet sterven willen. Namen, die hardnekkig eraan blijven her inneren, dat veel instellingen, welke thans uitsluitend ten dienste staan van de Her vormden, van oorsprong en van-huis-uit Katholiek zijn. Een van deze benamingen, die de herkomst van het gesticht verraadt, is het Heilige Geest Arme Wees- en Kinder huis aan de Hooglandsche Kerkgracht. De „Heilige Geest" was in de middel eeuwen de centrale van liefdadigheid, die op allerlei gebied de helpende hand bood. Onze middeleeuwsche voorouders wer den niet alleen „verteerd van ijver" voor Gods huis, zij bouwden niet alleen de prachtige kathedralen, welke door g^en en kel tijdperk worden geëvenaard, doch zij waren ook met ernst en toewijding gedach tig het tweede gebod, dat aan het eerste is gelijk gesteld. De naastenliefde van de klocstei-gemeenschappen en van de burge rij kende geen grenzen, van welke goed- geefschheid heele legerscharen bedelaars en lanterfanters dankbaar misbruik maakten. Leiden bleef niet achter in die voorbeel dige geestes-strooming om het Christendom volledig in practijk te brengen. Het aantal kloosters, waarin de raadgevingen van het H. Evangelie werden opgevolgd, was zeer groot; er werden drie Godspaleizen ge bouwd, die als een steenen geloofsbelijde nis boven de daken van de stad oprezen en het aantal instellingen van publieke wel dadigheid vermeerderde en groeide uit met het wassen der bevolking. Een van de meest heilzame instituten was de Broederschap van den Heiligen Geest, die, behalve tal van andere be moeienissen, zich ook ontfermde over de ouderlooze kinderen. Oorspronkelijk was het Heilig Geest weeshuis gevestigd op de Breestraat (naast „De Harmonie), doch in 1583 werd het ver plaatst naar het Lieve Vrouwe-gasthuis aan de Hooglandsche Kerkgracht, dat, na de Hervorming, met het St. Elisabethgasthuis was vereen igd. Van de opstallen, waarin het Lieve Vrouwe-Gasthuis was ondergebracht is niets bewaard gebleven. Het werd in 1604 vervan gen door de schilderachtige gevelrij, welke wij nu nog kennen. Het nieuwe weeshuis, terend op de goederen van den „Heiligen Geest", bleef dien naam behouden. Het zal iederen opvallen, die eenig ver stand van bouWkunst heeft, dat in het Re- naissance-poortgebouw van het weeshuis een fraai-Gothische boog voorkomt, waar in het kostelijke beeldhouwwerk van een stoet weeskinderen, die opzien naar den H. Geest, een duif door gouden stralenkrans omgeven. De veronderstelling is gemaakt en zeker niet gewaagd dat dit beeld houwwerk afkomstig is van het oude H. Geest-huis op de Breestraat en in den nieuwbouw werd overgenomen. De drie fiere trapgevels, tezamen met het bekoorlijke poortgebouw (helaas vallen twee tusschen-liggende panden uit den toon) vormen bij elkaar een van de fraai ste complexen van Gouden Eeuwsche bouw kunst. De poort heeft een weelderig-versierde bovenbouw, met kwistig-omlijste opschrif ten; ter linkerzijde: Die op der armen noot verstaet Hem God verlost van alle quaet. Ter rechterzijde: Die den armen mildlijc geeft Zijn schat in den hemel heeft. En in het midden, tusschen leeuwenkoppen: Godt is der weesen herder. (Psalm 10). Daarboven is, bekroond door het stads wapen, de Barmhartigheid uitgehouwen, geflankeerd door de beelden van een zeer zoeten weesjongen en een zeer zoet wees meisje, die in de wandeling Kootje en Kaatje worden genoemd. Met zijn vele gevels maakt het weeshuis aan de straatzijde een verbrokkelden in druk; dat wordt echter anders, wanneer wij de klopper op de deur laten vallen, en de binnenplaats voor ons open-slaat. Van de vele verrassingen, die ons bij onze speurtochten door de stad gewerden, was dit de grootste, en een zeer aangena me ook. De binnenplaats was alzijdig door statige gebouwen omgeven en afgesloten door een hoogoprijzend 18e eeuwsch pa triciërs-huis. Het gesticht leek inge dommeld. Met het naar school-gaan van de weeskinderen, was ook alle gerucht van het binnenplein verdwenen. Een houtduif koerde in den kruin van een kastanjeboom; toen de doffer uit-gekoerd was, viel de stilte opnieuw in. Een plechtige stilte niet de gezellige rust van een kinder-tehuis, doch de strenge eerbiedwaardigheid van een regeërings-college. In zooverre harmonieert dit ruime ge bouw met den ou-bakken geest, waarin vroeger de weeskinderen werden opge voed, die hen verplichtte in uniform te loopen en die hun jeugdige overmoed be strafte met een ongenadig pak slaag op de schrobbelbank of de vei'oordeeling met een blok aan het been te moeten rond- klossen. Dit is nu natuurlijk heel anders gewor den. De uniformen zijn afgeschaft, wat de overdreven minnaars van al wat oud is, diep zullen betreuren, doch de kinderen niet. Met de moderniseering van het instituut is ook de brandspuit verdwenen, de eigen brandspuit, waarmede de weesjongens zul ke roemrijke daden hebben uitgehaald: Wij zijn de weesjongens, Wij hebben de brand gebluscht. Hosselemie! De weeskinderen hun aantal heeft wel eens 900 bedragen, doch is afgezakt tot een dikke zestig vinden in dit omvangrijke gesticht geen gezellig, doch wel een liefde rijk tehuis. Dit bleek ons overduidelijk, toen wij on der leiding van den directeur, den heer G. Jeremiasse (door de kinderen vader ge noemd) een rondgang maakten door de ruime, hooge zalen en door de ontspan ningsruimten. Door lichte kleuren en pret tige versieringen heeft men getracht aan de holle kazerne-hallen met de zware zol deringen een huiselijke tint te geven. Daaraan werd vroeger niet gedacht. Alle huiselijkheid werd opgepot voor de verga derzaal der regenten een prachtlievend ingericht vertrek. De zwart-granieten schoorsteen-mantel vormt een gelukkig con trast met de witte beeldengroep erboven: de Milddadigheid, die guldens (of centen) te grabbelen gooit voor de weeskinderen. Boven de deur troont een beeld van de Liefde. De rood-fluweelen wanden zijn behangen met eenige taaie schilderijen van taaie re genten, en een viertal kleurrijke schilde rijtjes van Van der Sluys. De regenten plachten (ter verduidelij king: de verleden tijd van plegen) het zich bij hun vergaderingen genoegelijk en leuk te maken. De kristallen drinkglazen zijn beëtst met allerlei grapperige prentjes; de heeren-regenten verzonnen iederen keer een nieuwen „titel" om de wijn op tafel te brengen. Tegenwoordig is dat anders: de tractaties zijn voor de kinderen, en de re genten vergaderen op een droogje, doch zij zetelen op dezelfde elegante Louis XV- stoelen als hun voorgangers, die vanaf de schilderijen zich zoo ernstig voordoen. Ook de regentessen hadden een eigen vertrek voor hun kransjes; het is niet meer in gebruik. De pralende schoorsteen vol fa milie-wapens, die een in wit en grijs gehou den allegorische voorstelling omlijsten, houdt de gedachtenis levendig aan menige zakelijke bespreking. Alles in dit regentenpaleis is met groote verfijning uitgevoerd: de kronkeltrap met luchtig houtsnijwerk van eiken loovertjes, de opengewerkte, krullend-versierde hal- bank, de koperen kloppertjes naast de eiken-houten binnendeuren het getuigt van een zin voor weelde, die in het eigen lijke gesticht niet werd geduld. En overal fladdert de duif, de verschij ningsvorm van den H. Geest. Men vindt dit ornament ook terug op de zware hardstee- nen poort van de firma Brill aan den Oude Rijn, die een gedeelte van het H. Geest weeshuis heeft afgehuurd. Op deze poort, de „meisjespoort", houden nog twee wees kinderen trouw de wacht, zonder een derge lijke populariteit te hebben verworven als Kootje en Kaatje aan de Kerkgracht. VENATOR VAGANS. klein hondje in een tuin te pakken te nemen. Toen buurman zag, dat hij toch niet vlug genoeg ter been was, had hij een hark genomen en had een nieuwe jacht ingezet. Hij sloeg met de hark naar het hondje met als eenig resultaat een plotseling sneuvelde rozenstruik. Het hondje wil de niet achterblijven en deed eenige dier bare bloemen hunne kelkjes ontijdig bui gen. Juist had buurman het beest in het nauw gedreven en zou hem met de hark van katoen geven" toen het hondje het gat in de schutting weer ontdekte en zich in veiligheid stelde in het oerwoud. De derde acte en het hoogtepunt van het drama begon, toen de eigenaar van het hondje zijn hoofd boven de schutting uit stak om te informeeren wat deze jacht en bedrijvigheid van buurman beduidde. „Dat serpent van een hond van je", bracht buurman hijgend uit „heeft me tuin onderstboven gehaald en de boel bevuild." „Oh, anders niet, man dat is goeie mest',' vond meneer oordeelkundig. Nu was buur man iemand, die nog nooit met de politie in aanraking was geweest, hetgeen op een kalme natuur duidde. Op dat moment ech ter was hij een brieschende leeuw en hij vergat alles om zich heen. En wat het hondje had weten te ontwij ken wist de eigenaar van het hondje niet te ontwijken n.l. een fiksche tik met de hark op zijn schedel waardoor een kleine verhevenheid was ontstaan. De epiloog speelde zich af in de recht zaal, waar buurman zich had te verant woorden wegens mishandeling. Hij gaf de schuld aan het hondje, hetgeen met alge- meene stemmen juist werd bevonden, doch dan had hij het hondje maar een klap met de hark moeten geven en niet den eigenaar. De Officier wilde nog weten of het gat in de schutting inmiddels gerepareerd was, hetgeen inderdaad het geval bleek te zijn. Van meening zijnde, dat dergelijke uit stapjes van het hondje wel niet meer voor zullen komen, kwam buurman er met een tientje boete af. Hij zag maar af van hoo- ger beroep, want hij was niet haatdragend zooals hij zeide. BELEEDIGING VAN DE DUITSCHE WEERMACHT? Vrijspraak. Voor het Duitsche Kriegsgericht te Bre da, gepresideerd door dr. Lehmann, heeft terecht gestaan de Nederlandsche majoor der infanterie H., terzake van beleediging van de Duitsche weermacht. Hij zou zich in een café te Breda, waar zich Duitsche mi litairen bevonden, tegen een kellner on vriendelijk hebben uitgelaten over deze bezoekers en den kellner hebben opgedra- Gemeentel. Aanücoi BRANDSTOFFENDISTRTBUTIE Met ingang van morgen, Vrijdag 27 Sep tember, zal bij ieder, die een formulier voor de A-groep heeft ingevuld, een formulier MD 89 aan huis worden bezorgd, waarop men zijn voorraad brandstoffen op 29 Sep tember a.s. nauwkeurig moet invullen. Zij, die formulieren voor de B, de C of de D groep hebben ingevuld, moeten, ook al is hun een MD 89 thuisbezorgd, een twee de exemplaar komen afhalen aan het Dis tributiekantoor, Breestraat 117, dat hier voor ook Zaterdagnamiddag van 2 tot 5 uur geopend zal zijn. Men zorge ervoor, dat de formulieren Maandag 30 September a..s, ingevuld zijn. Over de uitreiking der brandstofkaar- ten, die Maandag a.s. zal beginnen en tot Zaterdag 5 Oct. a.s. 13 u. zal duren, zal men op deze plaats nader worden ingelicht. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 26 September 1940. IDENTIFICATIEPLICHT. Men denke aan de aanbieding van de distributiestamkaart ter bijwerking tot identiteitsbewijs. Vrijdag 27 September tusschen 8.30 en 12 ar v.m. of 1.30 en 4.30 uur n.m. of 6 en 8 uur n.m. worden verwacht zij, wier ge slachtsnaam begint met de letter: Lokalen: Stadhuis, Breestraat, ingang deur onder de trap. Evangelisatiegebouw, Morschweg 59. Voormalige Kweekschool, Oude Vest 35. H.B.S. Burggravenlaan en Wijkgebouw Staalwijk, ingang 3 October- straat. Portret en bescheiden, waarmede bewezen kan worden, dat de aanbieder de persoon is, te wiens name de distributiestamkaart is afgegeven, mede brengen. Zij voor wie de vastgestelde dagen zijn verstreken, doch nog niet aan hun ver plichting voldeden, worden verzocht zich ten spoedigste te melden in de aangegeven lokalen, mits voorzien van de vereischte bescheiden. Men kome niet alleen in de paar avond uren, doch zooveel mogelijk op den dag! De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 26 September 1940. 4991 De directeur van den Geneeskundigen en Gezondheidsdienst maakt bekend: Volgens afspraak met de huisartsen wor gen geen briefjes van huisartsen door hem aangenomen; de huisartsen geven dus geen briefjes af. Hierop zal echter uitzondering worden gemaakt voor zwangere vrouwen. Deze kunnen zich voor een z.g. positie japon vervoegen aan het distributie-bureau (dus niet aan den Geneeskundigen Dienst) met een verklaring van den huisarts of van de verloskundige polikliniek van het Aca demisch Ziekenhuis (ook semi-arts), dat de zwangerschap vier en een halve maand bestaat. Dr. M. D. HORST. gen, aan den caféhouder mede te deelen, dat Nederlandsche officieren zijn café ver der zouden Vermijden, indien zijn café een Duitsch lokaal werd. De kellner en de caféhouder werden als getuigen gehoord, alsmede de echtgenoote van den verdachte.. Als getuigen a déchar ge werden nog gehoord een luit.-kolonel der infanterie,onder wien de verdachte had gediend en een burger, tegenover wel ke beiden de verdachte zich juist na de capitulatie waardeerend had uitgelaten over de Duitsche weermacht en over de behandeling in krijgsgevangenschap. Tegen den majoor werd tien maanden gevangenisstraf geëischt, doch het gerecht heeft hem vrijgesproken, omdat het het bewijs niet voldoende geleverd achtte. SCHOLIER TOT TWEE JAAR VEROORDEELD. Hij had een schijnwerper ontvreemd. Voor het Duitsche Kriegsgericht heeft terecht gestaan een 19-jarige scholier uit Nijmegen, wegens diefstal van een schijn werper ten nadeele van de Duitsche weer macht. In Augustus kampeerde de jongen op de Hooge Veluwe. Tijdens een voettocht, dien hij door een heideveld maakte, vond hij een schijnwerper met toebehooren. Vol gens zijn verklaring, dacht hij, dat het ap paraat tijdens den oorlog door de Neder landsche troepen achtergelaten was. Hij verborg den schijnwerper in een denne- bosch met de bedoeling, dezen na den oor log te gebruiken voor het beschijnen van wild. Uit het getuigenverhoor bleek, dat ver dachte met een parkwachter over zijn vondst gesproken had. De parkwachter had hem gewezen op de mogelijkheid, dat de schijnwerper weliswaar van Nederland- schen oorsprong, doch bij de Duitsche weermacht in gebruik kon zijn. Verdachte had zich hieraan evenwel niet gestoord. De president van het Gericht wees den Verdachte er op, dat hij zich behalve aan diefstal ook aan overtreding van een ver ordening van den Rijkscommissaris had schuldig gemaakt, aangezien hij gevonden militaire voorwerpen te allen tijde bij de autoriteiten had in moeten leveren. De openbare aanklager eischte we gens beide delicten een gevangenisstraf van tezamen drie jaar. Het Kriegsge richt veroordeelde den jongeman tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van vier weken voor-arrest.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2