DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Momentje DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1940 31ste Jaargang No. 9756 S)e CcicbeHeSoii/ïcmt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus li/ Dll nummer beslaat alt twee bladen. Optimist zijn Optimist zijn. Dit beteekent niet, dat men wat zwart is wit moet noemen. Dat is geen optimisme, maar domheid en dwaasheid. Optimist zijn. Dit beteekent niet, dat men alleen het goede ziet en niet het slechte, alleen de lichtzijden en niet de schaduwkanten. Dat is geen optimisme, maar kortzichtigheid en oppervlakkigheid. Optimist zijn. Dit beteekent niet, dat men alleen rekening houdt met een goede, voordeelige toekomst en niet met een slechten, nadeeligen tijd, dien men nog kan moeten doorworstelen. Dat is geen opti misme, maar luchthartigheid en onvoor zichtigheid. Optimist zijn wil zeggen, dat men naast de schaduwzijden óók de lichtkanten ziet èn bij voorkeur de lichtkanten ziet; dat men, de toekomst inschouwend, daarin óók erkent en open oog heeft voor de goede en mooie mogelijkheden Optimisten zijn degenen, die blijven de staan op den beganen grond, op den bodem der volledige werkelijkheid gaar ne zien naar en wier geest geneigd is naar het optimum, d.w.z. het beste in de dingen rondom hen en in de mogelijkheden van de toekomst. Dit reëele, gezonde optimisme is vooral in dezen tijd zulk 'n kostbaar geestelijk goed, zulk 'n krachtig kruid, om ons gees- tes-leven te sterken en*te stalen, om ons frisch en fit te houden. Dit optimisme dring nog véél dieper in ons in en straalt nog véél blij der rondom ons uit, als een weldadige zomerwarmte, wanneer dat optimum, dat beste, "dat wij in al het gebeuren van het heden en van de toekomst erkennen, ten slotte is gelegen in de rotsvaste overtuiging: ik mag en moet vertrouwen op mijn Vader in den Hemel, ik mag en moet vertrouwen op God, op God, Die de wereld regeert, Die mij wil liefhebben met een onbegrensde, met een oneindige liefde Deze gedachten over optimisme drongen bij ons naar voren, toen wij vanmorgen wilden neerschrijven een optimistische zienswijze over een maatregel, welke in dit nummer wordt gepubliceerd een maat regel betreffende het verkrijgen van win terjassen, enz. Daarin zien wij ook een mooien kant, daarin zien wij ook een nuttige paedagogi- sche, opvoedkundige waarde! Velen kunnen nu leeren, eerstens, dat zij kleederen, die zij niet meer noodig hebben, en waaraan bij anderen dringende behoefte bestaat, ook aan anderen moeten schenken die kleederen niet voor zich zelf bewarend,.omdat ze misschien nog wel 'ns te pas zouden kunnen komen. Velen kunnen nu leeren, vervolgens, dat zij kleederen, die zij aan de armen af staan, moeten overgeven in behoorlijken staat en goed gereinigd. Ook de armen zéker de armen buiten hun schuld heb ben gevoel van eigen-waarde, van men- schelijke waardigheid. Een derde lichtzijde in de genomen maatregel is, dat nu de armen méér kans krijgen op goede winterkleeding, dan zij anders zouden hebben gehad. Zeker wij zijn niet blind voor de na- deelen, die er in de bedoelde regeling, on getwijfeld, liggen! Maar wij hebben nu 'ns alleen willen wijzen op de voordeelen. DE VERJAARDAG VAN KONING CHRISTIAAN. KOPENHAGEN, 26 Sept. (D. N. B.). Heel Denemarken viert vandaag den 70sten ver jaardag van koning Christiaan X. De deel neming van het Deensche volk aan deze gebeurtenis komt tot uitdrukking in de feestelijke versiering, die in stad en op het land is aangebracht met vlaggen, bloe men en guirlandes groen. Kopenhagen, waar de koning verblijf houdt, is op bij zondere wijze versierd. Vooral de straten, waardoor de koning met de koningin des middags zijn rondrit zal ondernemen, zijn representatief versierd. De vaartuigen der Duitsche marine, en de Duitsche koop- vaardijscheupen, die in Deensche havens liggen, laten de' vlaggen wapperen. Afstaan van winterjassen, heerencostuums en wollen dekens geeft recht tot koopen van nieuwe VOOR 13 OCTOBER Hulp aan minstbedeelden ondanks textielkaart mogelijk De Secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt het vol gende bekend. Iedere houder of houdster van een tex tielkaart kan tegen inlevering van een hee- rencostuum, een wollen deken, een win termantel of een winterjas (dames, heeren of kinderen) bij een daarvoor ter plaatse aan te wijzen kleeding-comité onder over gave van Bon A der textielkaart een bewijs in ontvangst nemen, waarop de winkelier is gerechtigd een winterjas, wintermantel of de stof daarvoor bestemd, af te leveren, behalve het inleveringsbewijs, tevens de bon AA van de textielkaart in ontvangst moet nemen. De inlevering van de genoem de textielgoederen dient te geschieden vóór 13 October a.s. Het in te leveren kleedingstuk moet in goeden staat verkeeren, ter beoordeeling van het kkeding-comité, hetwelk den eisch kan stellen, dat het kleedingstuk chemisch is gereinigd. Meerdere bedrijven zijn be reid gevonden deze bewerking tot dit doel tegen speciale tarieven uit te voeren. Bo venbedoeld comité zal onverwijld worden beoemd door den leider van den plaatselij ken distribuiiedienst, eventueel in overleg met het gemeentebestuur. Van dit comité zullen één of meer textielhandelaren lid moeten zijn om deskundig advies te geven. In de grootere plaatsen kan de leider van den plaatselijken distributiedienst in overleg met den burgemeester een vereeni- ging, stichting of comité aanwijzen, welke voor dit werk het meest geschikt is. Wanneer de goederen bij het kleedingco- mité ter plaatse zijn ingeleverd, zal dit co mité de beschikbare kleeding gratis uitrei ken na 13 October a.s. aan dat deel der be volking, dat hieraan de meeste behoefte heeft. Degene, die een gebruikt kleeding stuk ontvangt, moet daarvoor de bonnen A en AA van de textielkaart inleveren bij dit comité, terwijl öe geheele regeling onder controle staat van den leider van den plaat- selijkcn distributiedienst, die van het cen traal distributiekantoor hierover nog nade re instructies heeft ontvangen. Geen plannen voor aardappeldistibutie. Publiek ontwricht den handel VERBOD TOT AFLEVEREN IN VELE STREKEN Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd deelt het volgende mede: Het is gebleken, dat, ondanks de her haalde geruststellende mededeelingen door de overheid inzake de aardappelvoorzie ning gedaan, er 'toch weer steeds opnieuw ongerustheid bij de bevolking ontstaat. Er wordt daarom nogmaals met nadruk verklaard, dat de overheid volstrekt geen plannen heeft om tot distributie van aard appelen over te gaan. Het publiek wordt daarom nogmaals met nadruk verzocht, niet meer aardappelen op te doen dan voor geregeld gebruik noo dig is. Inmiddels worden door de overheid maat regelen voorbereid om een bij voortdu ring goede aardappelvoorziening te waar borgen. Het afleveren van aardappelen door de telers en het verhandelen van aard appelen wordt onder toezicht gesteld van de NederL Akkerbouw-Centrale en de provinciale voedselcommissarissen. Dit toe zicht dient, om onder alle omstandigheden, ook bij eventueele groote vervoersmoei- lijkheden, de consumptie in het geheele land voortdurend tegen redelijke prijzen van de noodige aardappelen te kunnen voorzien. Daarom ook worden de voorra den in de buurt van groote steden vastge legd. In afwachting van deze regeling, welke zeer binnenkort in werking zal treden, is inmiddels door de Neder- landsche Akkerbouw-Centrale bepaald, dat met ingang van heden o.a. het af leveren door telers van alle soorten aardappelen uit den Haarlemmermeer polder, de IJpolders, de Wijkermeer-, Spaarndamjner- en Houtrakpolders van het eiland IJsselmonde en het vaste land van Zuid-Holland is verboden. Deze maatregel is uitsluitend genomen Engelsch vliegtuig onder Leidschendam neergekomen De bemanning reeds aangehouden De procureur-generaal bij het Ge rechtshof te 's-Gravenhage deelt het volgende mede: Op den 24sten September jJ., des ochtends om zes uur, is onder de ge meente Leidschendam een vliegtuig van vermoedelijk Engelsche nationali teit neergekomen. De bemanning, on geveer vijf man, is voortvluchtig. Op sporing, aanhouding en voorgeleiding bij de dichtstbijzijnde Wehrmachts- of Polizeidienststelle wordt verzocht. Voor de aanhouding wordt een belooning uitgeloofd van 500. Van bevoegde zijde wordt medege deeld: Door de activiteit van de Was- senaarsche politie is het gelukt in den loop van den avond van den 25sten September drie leden van de beman ning van het in den morgen van 24 September te Leidschendam neergeko men vliegtuig gevangen te nemen. Nader wordt gemeld: Gisteravond zijn in de buitenplaats Duivenvoorde te Voorschoten drie le den der bemanning gearresteerd. Waar schijnlijk zijn het drie Tsjechen. Allen zijn aan de Duitsche militaire autoriteiten overgeleverd. STRENGE BEPALINGEN VOOR FIETSERS En zware straf in geval van overtreding De commissaris-generaal van hét veilig heidswezen heeft eenige maatregelen geno men tot verbetering van het verkeer met betrekking tot wielrijders, in afwachting van de algemeene nieuwe verkeersregeling, welke, gelijk bekend is, over eenigen tijd kan worden verwacht. Opgemerkt wordt, dat in den laatsten tijd veel ongevallen plaats vinden, welke groo- tendeels aan fietsers te wijten zijn. Met het oog hierop heeft genoemde com missaris-generaal eenige dringende voor schriften afgekondigd voor naleving waar van de politie op gestrenge wijze zorg be hoort te dragen. Een wielrijder moet als ieder ander, die aan het wegverkeer deelneemt, zich zoo ge dragen, dat hij het verkeer geen gevaar doet loopen. Voorts mag hij een ander geen nadeel toebrengen en meer dan onvermijde lijk is, hinderen. Fietsers moeten steeds de uiterste rech terzijde van den rijweg berijden. Zooals thans reeds in de politie-verorde- ningen van de meeste groote steden in Ne derland is voorgeschreven, moeten fietsers voortaan overal in beginsel met ten hoogste twee naast elkaar fietsen (bij het inhalen met een tegelijk). Verboden is het voortdurend fietsen naast andere voertuigen zooals trams. Ook mogen fietsers niet meer aan andere voer tuigen „hangen". Wielrijders, die van richting willen ver anderen, moeten dit tijdig en duidelijk aangeven. Dit ontheft hen overigens geens zins van de verplichting om bij de richting- verandering zelf met de grootste voorzich tigheid te werk te gaan. Zijn fietsers genoodzaakt, wegens den toestand van het voor hem bestemde weg gedeelte op den rijweg te gaan fietsen, dan behooren zij bijzondere voorzichtigheid je gens het overige verkeer te betrachten. Waar fietspaden zijn, moeten die worden gebruikt. Wielrijders, die zich aan deze algemeene richtlijnen niet houden, zullen streng wor den gestraft. Als de politie hen betrapt, zal deze de banden van him fiets laten leeg- loopen. Bovenstaande maatregelen zijn noodzake lijk ten gevolge van het feit, dat het weg verkeer in verband met den oorlogstoe stand dikwijls bijzonder druk is. Naar aan leiding hiervan wordt er nog eens met na druk op gewezen, dat auto's van de Duit sche weermacht in alle gevallen voorrang hebben. om een einde te maken aan de wilde jacht naar aardappelen, welke de inwoners van Amsterdam en Rotterdam sinds enkele da gen in de omgeving van die steden hiel den. Inmiddels zal voortdurend gezorgd wor den voor ruimen aanvoer van aardappelen van elders naar de groote steden. De over heid vertrouwt, dat net publiek zoo ver standig zal zijn, de aankoopen tot normalen omvang te beperken. Mocht dit niet het geval blijken te zijn, dan zal de aflevering aan particulieren noodgedwongen worden beperkt, terwijl desnoods de voorraden van particulieren in beslag zullen worden genomen. AANGIFTE VAN BUITENLANDSCHE EFFECTEN. Het Verordeningenblad van heden be vat een besluit van deen secretaris-gene raal van het departement van financiën be treffende de aangifte van buitenlandsche effecten: Hierin wordt bepaald: Artikel 1. 1. Ingezetenen zijn verplicht van bui tenlandsche effecten, welke him bij het in werking treden van dit besluit toebehoo- ren, binnen een maand na dit in werking treden aangifte te doen bij de vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam. 2. Het deviezeninstituut kan bepalen, dat buitenlandsche effecten, waarvoor reeds uit anderen hoofde een opgave of registratie heeft plaats gevonden of die een geringe waarde hebben, van de verplichting tot aangifte uitgezonderd zijn. Deze bepalin gen worden in de Nederlandsche staatscou rant bekend gemaakt. Artikel 2. 1. Ingezetenen zijn verplicht van buiten landsche effecten, die door hen na het in werking treden van dit besluit worden ver kregen, binnen drie dagen na die verkrij ging overeenkomstig het bepaalde in arti kel 1 onder gelijktijdige vermelding van den voorafgaanden eigenaar aangifte te doen. 2. Aangifte overeenkomstig het vorig lid behoeft niet te worden gedaan, wanneer de effecten door de vereeniging voor den ef fectenhandel op daartoe strekkend verzoek met opgave der nummers geregistreerd en en in regelmatig beursverkeer worden ver kregen. 3. Onder verkrijging in regelmatig beursverkeer wordt verstaan verkrijging overeenkomstig de beursvoorschriften 1940 (zie Nederlandsche Staatscourant 1940, No. 127) en de reglementen der vereeniging voor den effectenhandel te Amsterdam, van den bond voor den geld- en effectenhandel in de provincie te 's-Gravenhage en van de vereeniging van effectenhandelaren te Rotterdam, voor zoover de verkrijging ge schiedt door of door tusschenkomst van le den van de genoemde vereenigingen. Artikel 3. Personen, die ingezetenen worden, zijn verplicht van de hun op dat tijdstip toe- behoorende buitenlandsche effecten tien dagen overeenkomstig het bepaalde in ar tikel 1 aangifte te doen. Artikel 4. De aangifte van buitenlandsche effecten, waartegen binnen het bezette Nederland sche gebied certificaten, depotfractiebewij- zen of andere soortgelijke stukken aan toon der zijn uitgegeven, moet geschieden door den ingezetene, die deze stukken heeft uit gegeven. UITBREIDING VAN VERBODEN GEBIED TUSSCHEN 10 EN 4 UUR. Het heie»'. verschenen Verordeningenblad bevat een verordering van den. rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche ge bied betreffende uitbreiding der verkeers- beperkingen. Hierin is o.m. bepaald, dat artikel 1, lid 1, van de verordening no. 128/1940 van den rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied als volgt moet luiden: „Het is tot nader orde aan hen, die niet de Duitsche nationaliteit bezitten, verboden zich tusschen 22 uur en 4 uur in de open lucht op te houden in de navolgende gebie den: op de Waddeneilanden alsmede in de kuststrook van het bezette Nederlanudsche gebied, die zich uitstrekt tot aan de lyn, loopende van den Helder langs het Noord- Hollandsch kanaal, en vervolgens over Alk maar, Uitgeest, Beverwijk, Velsen, Sant poort, Haarlem, Heemstede, Bennebroek, langs de Oostelijke grens van de provincie Zuid-Holland, tot waar deze de grens van de provincie Noord-Brabant ontmoet, langs de Noordelijke grens van de provincie Noord-Brabant tot aan de spoorbaan van Hedel naar 's-Hertogenbosch, vervolgens langs deze spoorbaan over 's-Hertogen- bSsch, Boxtel, Eindhoven, Valkenswaard tot aan de Nederlandsch-Belgische grens, en vervolgens langs de NederlandschBelgi sche grens tot aan de zee". PRIJZEN MOGEN VERHOOGD MET BEDRAG NIEUWE OMZET-BELASTING. De Secretaris-Generaal, waarn. hoofd van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart en van het Departe ment van Landbouw en Visscherij, deelt naar aanleiding van de wijzigingen in de omzetbelasting en hfet bijzonder invoer recht, welke met ingang van 1 October 1940 in werking treden, mede, dat de verkoops prijzen met het ten gevolge dezer wijzigin gen meer aan belasting te betalen bedrag mogen worden verhoogd, voorzoover niet op grond van de bepalingen der wet op de omzetbelasting de verplichting bestaat de belasting afzonderlijk in rekening te bren gen. Bij het in rekening brengen der verhoog de belasting mogen naar regelen van goed koopmansgebruik, noodzakelijke afrondin gen worden toegepast en gemiddelden wor den aangenomen, mits aannemelijk kan ONZE VOORRAAD De lieden, die hoopten mooi weer te spelen van onze distributiekaarten, zit ten al grootendeels achter slot en gren del. Dat is een geruststellende gedach te. Voor ons tenminste. Voor hen min der, omdat er voor hen nog wel wat in het vet zal zitten, wat zwaarder te con- sumeeren valt dan de boter, die zij aan de circulatie poogden te onttrekken. Wat een rechter in voorraad heeft, is in den regel niet zoo malsch, al heeft zijn cliënt dan ook soms voor eenige jaren geen voedselzorgen meer. Maar angstig is het toch wel, dat alle gestolen textiel-, boter- en vetkaarten nog niet zijn achterhaald en zoo weet je maar niet, wat er nog met de voor raad kan gebeuren, waaruit voor u en voor iyij met bescheiden hand moet worden geput. Het meest beangstigt mij dit wat de boter betreft, want al ben ik overtuigd, dat de politie naarstiglijk speurt naar de bonnen en binnenvetters, die zich daaraan te goed doen, het is toch maar mogelijk, als zij niet spoedig slaagt, dat de boter op of ranzig is geworden en dan kunnen wij er naar fluiten. Voor wat de textielkaarten betreft bestaat dat gevaar natuurlijk niet, maar als het weer zoo koud wordt als de vo rige winter, is het toch ook niet leuk, als een ander in een clandestiene on derbroek ronddartelt en wij in de kou mogen loopen. Ik had toch maar liever, dat de bon nen gearresteerd waren in plaats van de daders. worden gemaakt, dat het totaal bedrag der in rekening gebrachte belasting de betaalde belasting niet te boven gaat. Tegen hen, die van de hierboven ver leende faciliteiten op eenigerlei wijze mis bruik maken, zal ten strengste worden op getreden. NIEUWE POSTZEGELS. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van binnenland- sche zaken betrelfende de uitgifte van nieu we postzegels, gepubliceerd in het heden verschenen verordeningenblad, is bepaald, dat ter vervang.ng van de thans geldige gewone postzegels in de waarden van 5 ct. en hooger nieuwe zegels zullen worden uit gegeven, waarop alleen de waarde-aandui- ding zal voorkomen. De directeur-generaal der posterijen, te legrafie en telefonie is belast met de uitvoe ring van deze beschikking. Deze beschikkmg treedt in werking op den dag harer afkondiging. NED. ROODE KRUIS-SCHIP DOOR ENGELSCH OORLOG SCHIP BESCHOTEN. Zeven dooden. DE NAMEN DER SLACHTOFFERS. Wij hebben gisteren niet meer in onze volledige oplaag kunnen vermelden de na men der slachtoffers bij den overval van een Engelsch oorlogsschip op het Neder landsche Roode Kruisvaartig, de L. A. K. 11. Door het kapseizen van de reddingsboot worden vermist: tweede-machinist J. Maarseveen, oud 42 jaar, wonende te LJmuiden, matroos D. Rood, 21 jaar, wo nende te Scheveningen; matroos M. L. Grutterswijk, 22 jaar, wonende te Den Haag; matroos W. van Leeuwen, wonende te Haarlem; matroos J. W. Koster, 24 jaar, wonende te Haarlem en matroos A. Sweers, 23 jaar, eveneens wonende te Haarlem. Door de ketelontploffing is gedood: De trimmer C. Hermsen, wonende te Haar lem, zijn leeftijd is 29 jaar. Door de ketelontploffing zijn gewond: 2e machinist W. A. Cassee, 32 jaar, wonende te LJmuiden. Hij kreeg brandwonden aan ge zicht en bovenlichaam. 2e stuurman M. van Duyn, 20 jaar, wonende te Katwijk. Hij heeft lichte brandwonden aan het gezicht en aan den rechterhand-gekregen. De trim mer C. W. L. Cornet, 29 jaar, wonende te Haarlem, die een rib-fractuur heeft ge kregen. De gewonden zijn overgebracht naar het gemeente-ziekenhuis aan de Zuidwal te 's Gravenhage. Het lijk van den trimmer Hermsen is vanmiddag van Hoek van Hol land naar Haarlem overgebracht. De LAZ 11 is de vroegere „Indus", een zee-sleeper van de firma Smit en Co. De tonnage van het vaartuig is ca. 800 ton. De bemanning bestond uit 18 man. De LAZ 11, die na den overval werd opgepikt door een ander Nederlandsch hospitaalschip, is naar Rotterdam gesleept, waar het vaartuig op de werven van de Rott. Droogdok Maat schappij zal worden gerepareerd.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1