Ik hèb gekozen, Arkadi RECHTZAKEN Wilt U iets weten? Faillissementen WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1940 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Qemengdeffi&Ucfïten BOTSING TUSSCHEN FIETS EN AUTO. Gistermiddag had te Apeldoorn op den hoek van de Van Heutzlaan en de Deventer- straat een aanrijding plaats tusschen mej. H. Wiersma, directrice van de huishoud school, die daar fietste en een motorrijder. De botsing was zeer hevig. Beide personen werden met kracht over den weg geslin gerd. Mej. Wiersma is in het Julianazieken- huis te Apeldoorn opgenomen. Zij had een schedelbasisfractuur en een beenbreuk. Men vreest voor haar leven. De motorrijder kree gwetsuren in het gelaat. Gisternamiddag is op den hoek van den provincialen weg en de Julianastraat te Koog a. d. Zaan een 53-jarige wielrij der uit Zaandam, die den weg overstak, door een uit het Noorden komende auto ge grepen. Hij was op slag dood. Uit het on derzoek door de politie is vast komen te staan, dat de chauffeur geen schuld heeft WIELRIJDER DOOR TRAM GEGREPEN. Aan verwondingen bezweken. Door onvoorzichtig de trambaan over te steken is gisteravond ongeveer 10 uur de 42-jarige J. H., wonende in de Statenlaan te Den Haag, in de Regentesselaan door een motorwagen van lijn 12 gegrepen. De heer H., die per rijwiel reed, werd tegen den grond gesmakt, tengevolge waarvan hij een schedelbasisfractuur kreeg. Tijdens het ver voer naar het gemeente-ziekenhuis aan den Zuidwal is hij aan de gevolgen overleden. DOODELIJK ONGEVAL IN DE STAATSMIJN EMMA. Gisteravond omstreeks kwart voor tien is de 49-jarige handlanger P. L. van Geenen op den losvloer van de staatsmijn „Emma" te Kerkrade tusschen twee mijnwagens be- knled geraakt. Hij werd hierbij zoo ernstig aan de borst gewond, dat hij korten tijd la ter is overleden. Van Geenen woonde in een gezellenhuis te Hoensbroek. JONGETJE DOODGEDRUKT. Maandagmiddag miste men het 6-jarig zoontje van den landbouwer Kemper te Haarle bij Nijverdal. Na eenig zoeken vond men het kind in een bij het huis staande schuur ginder een laadbak van een melkwa gen. De dood was reeds ingetreden. Vermoedelijk is het jongetje op den wa gen aan het spelen geweest. De bak is door een of andere oorzaak van het wagen- stel geschoten, met het droevig gevolg, dat het kind werd doodgedrukt. VAN HET DAK GEVALLEN. Te Lekkerkerk is de 58-jarige metse laarsknecht A. Hoogenboezem door onbe kende oorzaak van het acht meter hooge dak der Ned. Hervormde pastorie gevallen. Men constateerde een gebroken ruggewer- veL In zorgwekenden toestand is het slachtoffer naar zijn woning gebracht, waar hij eenige uren later is gestorven. KNAAPJE VERDRONKEN. By het spelen aan de haven te Zaltbom- mel is de achtjarige Jacobus Werner te water geraakt en verdronken. LIJK OPGEHAALD. Bij Roosteren is uit de Maas het lyk op gehaald van een tot nu toe onbekend geble ven man van middelbaren leeftijd. Omtrent de oorzaak en omstandigheden, onder wel ke de man te water is geraakt, tast men in het duister. FEUILLETON Een roman uit het hooge Noorden. Door AGATHE POGNER 36) Glimlachend legde ik Pascha's brief ter zijde. Die kibbelarijen met Klim behoorden tot haar dagelijksch leven als gist bij het brood. Vandaar, dat zij ook in haar brief aan mij niet onvermeld konden blijven. Overigens dringt het nu pas tot mij door, dat die beide oudjes slechts door een al te groote wederzijdsche liefde den weg tot el kaar nooit hebben gevonden. Het blijft ech ter een vraag, of zij bij dit merkwaardige spel gewonnen of verloren hebben. Iets minder gerust opende ik Tit's brief. Hij bleek buitengewoon kort te zijn. Hallo, beste kerel, hoe staat het leven? Als het niet zoo onbescheiden was iemand, die zich in de eenzaamheid heeft terugge trokken, te storen, dan zou ik graag deze reis met de eerste boot hebben meege maakt. Ik zou dan een paar uurtjes by je hebben gezeten om daarna weer met dezelf de boot terug te gaan. Men beweert wel iswaar, dat het een onmogelijke tocht is, maar om jou weer eens te kunnen bekijken, zou ik het er graag voor over hebben ge had. Ik verheug me intusschen op ons spoedig weerzien, want ik heb je heel wat te ver tellen. Een mensch moet eerst getrouwd zyn om veel in het leven te kunnen mee- Het zesjarig zoontje van den sluiswach ter Stokbroeks, te Weert, dat eenige da gen reeds werd vermist, is eindelijk ge vonden. Men heeft het lykje van den knaap drij vende gevonden tegen de sluisdeur, zoodat het ventje, gelijk reeds werd gevreesd, te water is geraakt en verdronken. STRIJD TEGEN PRIJSOPDRIJVING. Verschillende gevallen te Rotterdam. De politie te Rotterdam zet haar strijd tegen de prijsopdrijving voort. Dezer dagen is zij opgetreden tegen een aantal slagers aldaar en thans heeft, behalve diverse an- derp zaken, vooral de prijsopdrijving voor cacao haar aandacht. Het publiek kan de politie bij dezen vaak lastigen strijd tegen de prijsopdrijving hel- prn door haar gevallen ter kennis te bren gen. In het algemeen mogen de prijzen niet hooger zijn dan op 9 Mei, al zijn er wel uit zonderingen. Zoo heeft de regeering voor oepaalde artikelen een verhooging toege staan en mag de prijs b.v. ook, wanneer de transportkosten stegen, iets verhoogd wor den. Een voorbeeld van ontoelaatbare prys- verhooging is dezer dagen te Rotterdam aan het licht gekomen. Het betrof cacao, die be langrijk duurder werd verkocht dan vroe ger, terwijl bovendien het cacaobesluit van 8 Augustus werd overtreden. In verband met deze zaak is tegen den winkelier G. A. prooes-verbaal opgemaakt wegens prijsop drijving, evenals tegen den winkelier T. v. E. en den grossier A. C. H. Het verdere onderzoek wees uit dat de vischhandelaer K. F. W. in cacao was gaan doen en een groote partij had gekocht en ten deele weer verkocht. Bij hem werd 100 K.G. in beslag genomen en behalve wegens prijsopdrijving kreeg deze man een proces verbaal, omdaT hy zijn voorraad niet had opgegeven aan de meelcentrale. Bij den grossier C. S. werd 500 K.G. in beslag genomen en tegen hem is proces-ver baal opgemaakt wegens prijsopdrijving en het niet opgtven van zijn voorraad aan de meelcentrale. Ten slotte werd bij de N.V. voorheen gebrs A. 95 K.G. in beslag geno men en ook tegen de N.V. is proces-ver baal opgemaakt wegens prysopdfijving. DE DIEFSTAL VAN DISTRIBUTIE BONNEN TE A'DAM. Het onderzoek in den diefstal van een groote partij distributiebonnen uit het kan toor aan den Laanweg te Amsterdam met den daarna gevolgden kettinghandel in deze bonnen, is de politie van het bureau Adelaarsweg onder leiding van commissa ris van der Heul, met de meeste zorg en kracht voortgezet. Zoo men zich zal herin neren, was de buit verkocht aan een melk knecht te Landsmeer. Deze verkocht de bonnen wederom, door tusschenkomst van een zekeren J. aan den rijwielhandelaar K. Beiden zijn inmiddels reeds gearresteerd, doch de politie had de bonnen nog niet te ruggevonden. Gistermiddag is K. wederom aan een scherp verhoor onderworpen en ten slotte heeft hij bekend een deel van de buit onder den vloer van zijn herstelplaats te hebben verstopt. Hier is het gistermid dag aangetroffen. Inmiddels is alles echter nog niet bijeengebracht, zoodat het onder zoek wordt voortgezet. ONEERLIJK HULPBESTELLER. Hij inde gestolen postwissels. De politie te Tilburg heeft een hulpbestel ler van de posterijen gearresteerd, die door het plaatsen van valsche handteekeningen door hem gestolen postwissels had geind. He tbleek, dat hij vier postwissels had ont vreemd, drie daarvan tot een gezamenlijk bedrag van 49.50 had hij reeds geind. Bij zijn poging om ook den vierden postwissel te verzilveren liep hij tegen de lamp. De oneerlijke besteller, de 24-jarige ongehuw de J. H. te Hilvarenbeek, is naar Breda overgebracht ter beschikking van de justi tie. praten. Dit eene heb ik inmiddels wel er varen: droomen en werkelijkheid dekken elkaar nooit. Nochtans: het leven is al tijd ryk, als je het haar inhoud weet te ge ven. Tot die ontdekking zul je waarschijn lijk ook zelf al zijn gekomen. Ik denk dik wijls aan je. Je TIT. Maria schreef: Beste Arkadi! Waar is de tijd geble ven? Het is nu bijna elf maanden, dat je weg bent en oppervlakkig beschouwd, is er al dien tijd niets veranderd. Het lijkt, of de wereld stilstaat, maar als je wat dieper kijkt, is alles vol leed, strijd en zorgen. Af en toe vraagt men zich wel eens af, of de menschen totaal verleerd hebben het inner lijk geluk te zoeken. Ik heb je beloofd iets van mijn leven te vertellen en ik moet dus mijn woord hou den. De laatste acht maanden ben ik werk zaam in een tehuis, dat mij zoowel in- als uitwendig volkomen vreemd is. Met al len goede wil kan ik er niet in komen, want de vrouwen, die hier zijn opgenomen, hebben zoo diep in het leven gekeken, dat zij veel sterker zijn dan wy. Zij weten dat en lachen ons uit. Deze zomer wil ik nog blijven, maar den komenden winter denk ik in een weeshuis te gaan werken. Tit zal je wel hebben geschreven, dat hy getrouwd is? Het gebeurde volkomen onverwachts. Zijn vrouw heeft twee hel dere, vroolijke oogen en twee dikke, blon de vlechten. Wij houden allen heel veel van haar, vooral moeder. Als ik aanleg had voor jaloezie, zou dat nu tot uiting moeten zijn gekomen. ,Gelukkig echter kan ik mij ver heugen mèt de anderen. De prachtige pels, die je me gestuurd hebt, heb ik aan het museum ten geschenke Haagsche Politierechter Tante Betje hielp boonen afhalen. In het snijboonenhoogseizoen kan het gebeuren, dat men heele families in de open lucht ziet kampeeren, gezeteld op al lerlei rare zetels, zooals omgekeerde em mers, vloer kleedjes en soortgelijke instru menten. Men pleegt er dan een extraatje bij te verdienen met boonen afhalen. Di verse hulpen worden gerequireerd. Opoe helpt, tante Betje komt helpen, eigen en andermans kinderen helpen. Zoo zat ook in het hier volgende gebeuren een heele familie, met diverse hulpen, boonen af te halen. Eenige meters verder had een twee de boonenafhalende familiegroep hare ten ten opgeslagen. Er werden evenwel niet alleen boonen afgehaald er werd ook ge praat. Gepraat is eigenlijk het goede woord niet. Er werd geroddeld en wel door de eene familie over de andere dito. Misschien was het alleen bij gepraat oftewel onvrien delijkheden uitwisselen gebleven als een klein knaapje het niet in zijn kleine hoofdje had gehaald om al kruipend naar de andere familie te gaan. De gemoederen waren inmiddels danig verhit geworden en daarom kon het dan ook gebeuren, dat een der boonenafhalen- den zeide „mot je dat krengetje zien, wat mot dat mormeltje hier". Het „mormeltje" was zich evenwel niet bewust, dat hij de beruchte knuppel in het bekende kippen hok was en grijnsde met een vochtig neusje de boonenafhalende gemeente vriendelijk toe. Anders was het gesteld met de mama .van het knaapje met het vochtige neusje, dat door „die" anderen mormeltje was ge noemd. Dc sluizen harer welsprekendheid had den zich geopend en de stortvloed was over de geheele minzame gemeente der boonenafhalers(sters) nedergedaald, die op hun beurt de kraan opendraaiden. De reeds genoemde tante Betje bleek over het beste schreeuwg'eluid te beschik ken en zij trok dus het meest de aandacht van de moeder van het „mormel" genoem de knaapje. Mama meende iets te moeten zeggen over het gebit van tante Betje, waarop tante Betje van haar vloerkleedje verrees om dat gebit van dichtbij te laten bekijken. Nu staat er één ding vast en dat is, dat het gebit van tante Betje nooit uit verkoren zal worden om op een plaat voor tandpasta te prijken. Toen zij deze stomp jescollectie dan ook onder mama's neus duwde, kneep deze demonstratief haar reukorgaan dicht en zei, dat het riekte (zij gebruikte een ander woord). Deze opmer king deed de emmer overloopen en tante Betje ging tot daden over. Zij greep n.l. een oor van de mama van het „mormel" genoemde knapelein en probeerde dit oor van het overige gedeelte van het hoofd te rukken. Als er toen nog geen vleeschdistri- butie geweest was zou men kunnen zeggen: die komt zeker iets hartigs voor de boter ham tekort. Hoe het ook zy, deze oortrek- kerij viel niet in goede aarde en lokte te genmaatregelen uit, waardoor tante Betje het wat benauwd kreeg vanwege het dicht knijpen harer ademhalingsorganen. Zij liep al een beetje paarsachtig aan toen ontzet ting opdaagde van haar zuster, die op haar beurt het luchtpijpje van mama ging be handelen. Opoe, te oud om zelf aan het feest mee te doen. brulde „moord" en hit ste de diverse medeboonenafhaalsters op om ook iets te doen. Het was vast en zeker op moord en doodslag geëindigd als de boo nenafhalende heer des huizes niet tusschen beide gekomen was en allereerst zijn vrouw op haar geimproviseerden zetel had ge kwakt welke behandeling commentaar ten gevolge had van opoe, die zooiets mompelde van „bruut", waarop zij de keus kreeg tus schen kiezen op elkaar (het mensch had niet eens kiezen) of in slaap geslagen te worden. Vervolgens werd tante Betje naar haar zetel geholpen hetgeen vergezeld ging van veel tegenstrubbelingen waardoor gegeven. Wees zou goed mijn dank en myn groeten over te brengen aan de vrouw, die hem gemaakt heeft. Maar groet vooral dat aardige kind, waarom ik haar benijd. Ik heb voor het meisje een en ander in je kist gepakt, waarmee ze zich kan bezig houden. Ik hoop, dat ik er bij mijn keus niet al te ver naast ben geweest. Nu moest ik eigenlijk vragen, hoe je het maakt, maar ik vermoed, dat je me dat alles in je brief, dien je mé beloofd hebt en dien ik met de eerste boot verwacht, reeds zult hebben meegedeeld Als mijn gevoelens mij niet bedriegen en als ik je goed ken, is het verblijf in het hooge Noorden waarvoor je ondanks alles, toch een beetje terug schrok je tot een zegen geworden. Nog zeven weken. Dan ben je weer hierl Ik verheug me op je terugkeer en op alles, wat je te vertellen zult hebben. MARIA. Ik had Maria's brief haastig en gejaagd doorgevlogen en toen ik aan het eind was, liet ik een luid „Victoria!" hooren. Wat gin gen mij op het oogenblik haar tehuizen en weeskinderen aan wier lot zij zich zoo scheen aan te trekken? Ik las slechts dat eene, waarvan zij met geen woord gewaag de en dat toch zoo duidelijk tusschen de regels stond: haar hart was nog vrij; ze had zich aan niemand gebonden! Nu moest er nog eens iemand komen, die beweerde, dat de wereld niet mooi was! Met waarlijk kinderlijke nieuwsgierigheid begon ik aan het uitpakken van alles, wat Nikita had meegebracht. Allereerst kreeg ik Pascha's ruw wollen sokken in handen en daarna de attenties van Maria: een bloeiende rozenstruik met een groot aantal half ontloken knoppen. Helaas had de zee blauwe plekken ontstaan waren. De mama van het „mormeltje" werd daarna verzocht om zich rustig te houden aangezien haar man anders weduwnaar zou worden. De mama had evenwel het onderste uit de kan willen hebben en had gezorgd, dat tante Betje in het verdachtenbankje plaats moest nemen vanwege het trekken aan het oor mitsgaders nog andere mishandelingen. Vast kwam wel te staan, dat het oor in gescheurd was maar de officier was niet temin van meening, dat ook de mama zeer onzachtzinnig was opgetreden. Dat sluit evenwel niet in dat tante Betje onschuldig zou zijn Integendeel zij is wel degelijk hoogst on gepast opgetreden. Derhalve werd de eisch 3.subs. 3 dagen, hetgeen tante Betje nog veel te veel vond, want zy achtte zich zoo onschuldig als een lammetje. De Politierechter vond haar geen lam metje, dus bleef het drie gulden of drie dagen. DOODSLAG TE ROTTERDAM. Verdachte vrijgesproken De 29-jarige R. S. te Rotterdam, die te recht had gestaan verdacht van doodslag op den 37-jarigen C. Visser op den Goud- sche Singel te Rotterdam werd door de Rot ter damsche rechtibanik vrijgesproken. Er was tegen S. een gevangenisstraf van 6 jaar geëischt. De verdediger was Mr. R. I. M. H. Brou wer. KANTONGERECHT TE ALPHEN. De volgende verstek-vonnissen werden gewezen: Arbeidswet: P. v. d. W. te Boskoop 3 of 2 dagen, N. J. V. vrijspraak, K. S. te Zwammerdam 2 maal 1 of 1 dag. Leerplichtwet: J. B. H. te Woubrugge 3 of 2 dagen. Visscherjjwet: J. v. A. 2 maal 2.50 of 2 dagen met vernietiging van de peur. Vleeschkeuringswet: W. J. te Bodegraven 10 of 6 dagen. Verduisteringsverord. van den Rijkscom missaris: A. J. v. d. G. te Hoogmade 5 of 3 dagen en 2 of 2 dagen, M. v. W. te Kou dekerk 2 of 2 dagen en 1.50 of 1 dag, M. v. d. W. idem, L. de K. idem, K. de K. idem, N. Ch. S. idem, W. F. den H. idem, C. G. B. idem, P. S. idem, T. H. idem, J. van W. 2.50 of 2 dagen, J. de G. te Wou brugge idem, A. V. idem. Art. 453 Strafrecht: F. S. te 's-Gravenha- ge acht dagen hechtenis, G. C. van D. 15 of 15 dagen. Vaarwegenregl. Zuid-Holland: H. K. te Amsterdam 4 of 2 dagen. Vraag: Ik ben groentenhandelaar en kweeker; kan ik de groenten aan een fa briek leveren buiten de veiling of moet ik daarvan dan nog 7 pet. aan de veiling af staan, daar ik als gast veil aan de veiling en geen lid kan zijn. Nu durft de fabriek het niet aan om bui ten de veiling om te betalen, daar zij bang ia soms last te krijgen, daar z(j ook niet weet of het mag. Het gaat hier over een levering van 40.000 andijvie. Ik ben in het bezit van Erkenning van venter van Klein handelaren. Antwoord: U moogt de eigen-geteel de groenten rechtstreeks leveren aan par ticuliere personen; doch levering aan fa brieken dient verplicht te geschieden over de veilingen. Vraag: Zoudt u m(j ook kunnen zeg gen of het mogelijk is voor iemand, die in dienst is van de Duitsche Weermacht als chauffeur en gerelgd in het buitenland rijdt en dus geen tijd heeft, diens stamkaart te laten veranderen in een identiteitsbewijs? reis den jongen bloemen geen goed gedaan. Maar in deze witte ijzige pracht een leven de, roode roos voor zich te zien.ja, dat leek bijna een sprookje, een wonder! Mijn moeder had uitsluitend eetwaren ge stuurd. Maar alles was door haar zelf ge bakken, gepekeld, gerookt en ingemaakt. Het gedroogde fruit droeg nog de gansche warmte van den zomer in zich en het zoe te gebak leek zoojuist uit den oven te zyn gekomen. Zij moest wel veel van alles, wat haar bewoog, er in hebben gebakken, want het werd mij plotseling warm om het hart. Ik streelde de worsten en het fijne wittebrood. En eensklaps vonden mijn lippen het juiste woord. Ik riep: Moeder! Moeder! Urenlang dwaalde ik met een hart vol van vreugde, over de onaanzienlijke, met vele gaten doorboorde sneeuwvelden. Toen mijn beenen mij niet meer wilden dragen,, ging ik omlaag naar het water. Ik legde mij op den grond en hoorde, hoe de golven den rotsachtigen oever bespoelden en hem zachtjes streelden en toefluisterden. Ik breidde mijn armen n'aar het water uit en lokte het met eigen roep, dien ik van Pel- ka had geleerd: „Daada! Daada!" Het rolde op my toe en besprenkelde mijn voorhoofd. Het was als een kus. Maar het maakte mij wetend want plotseling ver stond ik de taal van al het voorbije, het he den en het toekomstige. Zij waren alle op denzelfden grondtoon afgestemd en deze heette: Liefde! liefde! liefde!.... 14 Augustus. De weinige vrije uren, welke de visch- vangst ons liet Nikita en ik zaten soms 24 uur lang onafgebroken in de boot lag ik Radio-programma DONDERDAG 26 SEPTEMBER. JAARSVELD, 414,4 M. NCRV-Uitzen- ding. 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.10 Schriftlezing en meditatie 8.25 Gewij de muziek (gr.pl.) 8.35 Gramofoonmu ziek 9.15 Pianovoordracht en gramo- foonmuziek 10.00 Gewijde muziek (gr.- pl.) 10.30 Morgendienst 11.00 Zang met orgelbegeleiding (gr.pl.) 11.15 Spaarne-sextet 12.00 Berichten 12.15 Spaarne-sextet 12.45 Nieuws- en econo mische berichten ANP 1.00 Orgelspel 1.45 Gramofoonmuziek 2.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek 3.00 Vrouwenhalfuurtje 3.30 Gramofoon muziek 4.00 Bijbellezing 4.30 Molto Cantabile 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP 5.30 Stichtsch Salonor kest en gramofoonmuziek 6.30 VPRO: Cyclus „Lezen in den Bijbel" 6.45 "Be richten 7.00 Vragen van den dag (ANP) 7.15 Reportage of muziek 7.35 Arn- hemsche orkestvereeniging (opn.) 8.00 Nieuwsberichten ANP. Toespraak „Wat is het belangrijkste?" (opn.) 8.15 Vervolg concert (opn.) 8.30 Causerie „Natuur en genade" 8.50 Schriftlezing 8.55 9.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. VARA-Uiizending. 7.00 Berichten (Duitsch) 7.15 Berich ten (Engelsch) 7.30 Gramofoonmuziek 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoon muziek 10.40 Orgelspel 11.15 Berich ten (Engelsch) 11.30 Gramofoonmuziek 12.00 VARA-orkest 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 VARA- orkest 2.00 Berichten (Duitsch) 2.15 Gramofoonmuziek 2.45 Esmeralda 3.30 Berichten (Engelsch) 3.45 Gramo foonmuziek 3.50 Causerie „Kinderklee- ding" 4.20 Gramofoonmuziek 4.25 Keukenpraatje 4.55 Gramofoonmuziek 5.00 Berichten (Duitsch) 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP 5.30 Es meralda en solist 6.15 Berichten (En gelsch) 6.30 VARA-orkest 7.00 Vra gen van den dag (ANP) 7.15 Orgelspel 7.30 Reportage 7.50 Orgelspel 8.00 Berichten (Duitsch) 8.15 Nieuwsberich ten ANP 8.25 Gramofoonmuziek 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Gramofoon muziek 8.559.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. Wat moet men daarvoor meebrengen. Is een oud rijbewijs soms voldoende. Antwoord: Neen dit is niet mogelijk. Dit moet ieder persoonlijk doen. In dit geval kan deze chauffeur, zoo gauw hij Nederland binnenkomt in iedere wille keurige gemeente dit laten doen. Hij be hoeft slechts te zorgen zijn stamkaart en een pasfoto by zich te hebben. Vraag: Is 'sGravenhage een stad of een dorp? Antwoord: Hoe gek het ook moge klinken, in de eigenlijke beteekenis is 's-Gravenhage een dorp, wijl het nimmer stadsrechten heeft verkregen. Men spreekt tegenwoordig evenwel natuurlijk van de stad 's-Gravenhage. Vraag: Is er in Leiden of omgeving een cursus voor bakkers, luxe of banket bakkers? Antwoord: Op het oogenblik nog niet. De óhr. organisatie heeft evenwel weer het voornemen opgevat een cursus te doen geven en daarvoor de medewerking der andere organisaties verzocht en verkregen. Te zijner tijd zal hierover wel een mede- deeling en een oproep in de courant ver schijnen. Uitgesproken: Th. P. Buytendijk, Wassenaar, Buurt weg 10; cur. mr. C. J. de Vries, den Haag. meestal op mijn rug in de sneeuw, waarbij de zon mij volop in het gezicht kon .schij nen. De zomer bereikte nu immers zijn hoogtepunt! Tien graden warmte! Op zekeren dag zag ik toevallig op mijn „schrijftafel" het doosje met kleurpotloo- den staan. Onmiddellijk nam ik een stuk papier en begon te teekenen. Allereerst ver scheen een jurkje van grijs bont met kleu rige stofgameering op het witte vlak, ver volgens een bonten kap en uit dezen kap traden langzamerhand twee ernstige staal grijze oogen, een klein, vermetel neusje en een in verlangen geopend mondje te voor schijn. Pelka, mijn sprookjeskind! Zij was het werkelijk! Hoe diep moest zij zich in mijn hart heb ben genesteld, dat haar trekken zoo zon der eenige moeite uit mijn kleurpotlooden vloeiden. Zeldzaam voldaan liep ik naar buiten om Nikita te roepen, die juist bezig was met het inzouten van de gevangen vlsch. Nikita, herken jij Hij liet me niet eens uitspreken. Hy was toch waarachtig niet blind? Dat was im mers dat kleine meisje uit de Walvisch- baal, waar ik die pop van had en die roode papieren rozen. Ach ja, die roode rozen! Die had ik totaal vergeten! Aanvankelijk hadden zij by het raam gehangen, boven het hoofd van Daa da, maar toen de zon niet meer van den he mel week, had ik ze, uit vrees dat ze zou den verschieten, in mijn koffer geborgen. Nu hing ik Pelka's portret aan den hou ten wand boven myn tafel, haalde de pa pieren bloemen uit mijn koffer en bevestig de ze boven de teekening. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7