Londen met bommen bestookt Britsche landings poging verijdeld JZucfitgeoechten fraoen Zuid-&tgeland Javleemaat poogden de ffiritten (tij. (Dakcvc te tanden Luchtraid op Gibraltar „De as kent geen compromis" De toestand in Egypte WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Ook Newcastle zwaar gebombardeerd DE TILBURY-DOCKS AANGEVALLEN. Gisteren zijn den geheelen morgen voort durende Duitsche luchtaanvallen boven Zuid-Engeland aan den gang geweest. De aanvalsobjecten waren, behalve Londen ook andere voor den oorlog belangrijke plaat sen in de Zuidelijke graafschappen. Ver scheidene formaties van het Duitsche lucht- wapen hebben na op haar basis te zijn te ruggekeerd gemeld, dat zij alle bevolen doelen bereikt en hevig met bommen be stookt hebben. Tot dusver zijn aan Duit sche zijde geen verliezen bekend geworden. Naar Reuter bericht vlogen gistermorgen [honderd Duitsche bommenwerpers, verge zeld van vele Messerschmitt-jagers, langs de kust van^Kent in de richting Londen. De Duitsche jagers bewogen zich rondom de bommenwerpers als een „zwerm hor zels". Naar het D.N.B. verder verneemt hebben Duitsche vliegtuigen gisterochtend de Til- ■bury-docks aangevallen en overvloedig met bommen bestookt. Hierbij konden talrijke branden worden waargenomen. Bij den te rugtocht kwam het tot luchtgevechten tus- schen Duitsche en Britsche vliegtuigen, in het verloop waarvan zes Engelsche machi nes werden neergeschoten. De Duitsche vliegtuigen keerden voltallig terug. Zooals verder wordt bericht, hebben zich gistermiddag verscheidene luchtgevechten iboven het Zuid-Engelsche gebied ontwik keld, terwijl Duitsche gevechtseenheden succesvolle aanvallen deden op een aantal \*oor den oorlog belangrijke Engelsche ste den en installaties. Een aantal Duitsche eenheden bommenwerpers heeft na zijn terugkeer rapport uitgebracht van de eer ste resultaten van het bombardement van gisteren. In Londen kregen "de India-docks en het Waterloostation een aantal treffers met groote uitwerking. Boven verscheidene andere Engelsche plaatsen ontwikkelden zich nieuwe luchtgevechten. Bij de door het Duitsche luchtwapen gis teren uitgevoerde aanvallen hebben ook de industrieele installaties van Newcastle zwa re bomtreffers gekregen. In verscheidene voor den oorlog belangrijke objecten ont stonden groote branden. Van verre af zicht bare rookwolken hangen boven de verniel de plaatsen. Andere Duitsche bommen werpers wierpen gisterochtend een groote munitie-opslagplaats bij Graet Yarmouth in brand. Geweldige ontploffingen, verge zeld van reusachtige steekvlammen, toon den de Duitsche afdeelirig het succes van de neergeworpen bommen. DE AANVAL OP CAMBRIDGE. Naar goed ingelichte kringen te Berlijn mededeelen, is de vergeldingsaanval op Cambridge in den afgeloopen nacht met de zwaarste strijdmiddelen ten uitvoer gelegd. Behalve een groot aantal dynamietbommen van middelzwaar kaliber, en brandbommen werden ook de zwaarste bommen neerge worpen, die zichtbaar groote schade heb ben aangericht. Door Duitsche verkenningsvliegtuigen worden de berichten van de aanvallende vliegtuigen bevestigd, dat in het stadsge bied van Cambridge verwoestingen en branden zijn ontstaan. Des ochtends was uit verscheidene brandhaarden een uitgestrekte vuurgloed ontstaan, waardoor groote dee- len van het land in een rookwolk waren gehuld. Deze onmiddellijke vergelding wordt door bevoegde Duitsche zijde de eenige mogelijkheid geacht den Engel- schen het waanzinnige van hun aanvallen op plaatsen zooals de universiteitsstad Hei delberg bij te brengen. ONTRUIMING VAN LONDEN. Volgens berichten uit Londen is met de ontruiming van Londen door moeders en kinderen begonnen. Deze maatregel, die rond een half millioen kinderen omvat, wordt gemotiveerd door de luchtbombarde menten en het in talrijke wijken van Lon den bestaande gevaar voor het uitbreken van besmettelijke ziekten. WEDEROM ENGELSCHE POGING TOT EEN AANVAL OP BERLIJN. In den nacht van 24 op 25 September hebben eenige Britsche vliegtuigen weder om een poging ondernomen om Berlijn aan te vallen. Krachtig luchtafweervuur ver hinderde den aanvaller om gericht zijn bommen neer te werpen. In verschillende buitenwijken echter werden eenige woon huizen door bommen getroffen, waardoor slachtoffers vielen onder de bevolking. Brandbommen vielen ook op een zieken huis, maar richtten door het krachtdadige ingrijpen der veiligheids- en hulpdiensten geen schade aan. Verdere bijzonderheden omtrent den omvang der schade kunnen op het oogenblik nog niet worden medege deeld. ENGELSCHE DUIKBOOT VERLOREN. Officieel werd medegedeeld, dat de En gelsche duikboot „Thames" over tijd is en als verloren moet worden beschouwd. NOORSCHE VISSCHERSBOOT DOOR ENGELSCHE VLIEGTUIGEN AANGEVALLEN. Een groote visschersboot, die in een ha ven in Midden-Noorwegen lag, is, naar het Noorsche Telegraaf Agentschap meldt, Zondag door Engelsche vliegtuigen aange vallen en met machinegeweren beschoten. Aan boord van een motorkotter werd de zoon van den kapitein door een Engelsche kogel getroffen en stierf een uur later. Een ontboden geneesheer kon geen hulp meer bieden. Drie andere visschers werden ge wond. Een Duitsch Roode Kruis-vliegtuig zorgde voor het vervoer van de gewonden, die onmiddellijk naar een ziekenhuis wer den overgebracht. De booten zijn door de kogels letterlijk doorzeefd. Bij de Noorsche bevolking heeft deze nieuwe Engelsche overval groote verbolgenheid gewekt voor al, omdat zich in de haven geen militaire doelen bevinden en er buiten de Noorsche visschersbooten geen andere vaartuigen lagen. Door Fransche vliegtuigen AANZIENLIJKE SCHADE. Uit La Linea wordt gemeld: Van half twaalf af is gisteren Gibraltar door talrijke vliegtuigen, wier nationaliteit niet vastgesteld kon worden, hoewel het volgens algemeene opvatting om Fransche toestellen ging, in opeenvol gende golven hevig gebombardeerd. Van La Linea uit kon men waarnemen dat een Britsch oorlogsschip in de ha ven van Gibraltar, alsmede enkele koopvaardijschepen en kleinere vaar tuigen, getroffen werden. Het bombardement heeft geduurd tot 15 uur 30. De schade is zeer aanzienlijk, aan gezien de aanvallende vliegtuigen met dek king van wolken laag konden vliegen en hun bommen goed konden plaatsen. Ge constateerd werd, dat bommen insloegen op het vliegveld Puerto de la Tierra in de nabijheid van de infanteriekazernes en in een gieterij naast de kazernes, waar tal rijke arbeiders aan het werk waren. Het aantal slachtoffers is niet bekend. Treffers werden voorts geplaatst op de dokken van het arsenaal, waar groote rookzuilen en brandhaarden konden worden waargeno men, de pier der admiraliteit, waar een Engelsche kruiser voor anker lag, de pier voor postschepen tusschen Gibraltar en Algeciras, benevens een ijzeren traliewerk aan de grens van La Linea. In Ceuta zijn Dinsdagmiddag twee eskaders Fransche vliegers ter sterkte van zes toestellen elk waargenomen. Zij kwamen uit Fransch- Marokko en begaven zich in de richting van Gibraltar. Kort daarop kon een krach tig bombardement gehoord worden, dat tot 14 uur duurde. Na het bombardement keer den de vliegtuigen om 19 uur 30 via Ceuta naar Fransch-Marokko terug. De Spaansche autoriteiten hebben de grens van Gibraltar gesloten. De bewoners van La Linea, die het bombardement van Gibraltar op straat en op de daken der hui zen gadesloegen, moesten zich binnenshuis terugtrekken, omdat de scherven der gra naten van het Engelsche luchtafweerge schut op Spaansche gebied neerkletterden. Het bombardement van Gibraltar houdt voor het oogenblik nog aan. naar uit Alge ciras verluidt. VERKLARING UIT BERLIJN NA DE BESPREKINGEN TE ROME. Officieus wordt gemeld: In den strijd van de as bestaat geen compromis, dus ook geen compromisvrede. De strijd tegen En geland wordt op alle fronten gestreden. Deze beginselen zijn van wel ingelichte zijde in verband met de beëindiging van de jongste besprekingen te Rome in het licht gesteld. Deze besprekingen, zoo werd hieraan toegevoegd, hebben alle vraag stukken bestreken, die voor de overmees tering van Engeland van belang zijn, waar mee ook alle in het buitenland opgelaten proefballonnetjes, die met bovengenoem de beginselen in strijd zijn, wel juist ge karakteriseerd zijn. Het feit, dat in den strijd van de as geen compromis en dus ook geen compro misvrede bestaat en dat de strijd tegen En geland aan alle fronten gevoerd wordt, geldt niet alleen naar voorts in poli tieke kringen vernomen wordt voor de militaire, maar ook voor de politieke acties van de as. De besprekingen te Rome heb ben zich derhalve natuurlijk ook niet tot de militaire acpecten beperkt. Het geniale, dat men er ongetwijfeld eenmaal in zal er kennen, ligt volgens de hier heerschende opvattingen hoofdzakelijk daarin, dat mid den onder het militaire conflict met Enge land reeds met het hoogste verantwoorde lijkheidsbesef de nieuwe politieke organi satie in groote trekken vastgesteld is. Deze nieuwe organisatie, 200 werd ver klaard, waarover thans de strijd gaat, wordt daardoor gekenmerkt, dat zij pre cies het tegendeel van de doeleinden der machtspolitiek van den tegenstander vormt en vervuld is van het streven om alle sta ten, die den zin van de huidige gebeurte nissen begrijpen, en alle volken, die de be- noodigde levenskracht en den benoodigden wil daartoe in zich dragen, tot gelijkge rechtigde leden van de Europeesche ge meenschap te maken. Uit dit oogpunt draagt de huidige oor log, naar betoogd werd, het karakter van een ordeningsoorlog, die het oude laat sterven en het nieuwe doet ontstaan. Deze oorlog is thans reeds beslist, omdat het nieuwe Europa reeds duidelijk waarneem baar bestaat. ERNSTIGE ECONOMISCHE CRISIS. De opvarenden van het zoojuist in de ha ven van den Piraeus aangekomen Griek- sche s.s. „Milos" vertelt, dat Egypte op het oogenblik de ernstigste economische crisis beleeft sedert den wereldoorlog. Het haven- verkeer in Alexandrië en Port Said ligt bijna geheel stil. Reusachtige voorraden katoen bederven in de opslagplaatsen. De invoer van vitale grondstoffen en goede ren uit Europa is bijna geheel opgehouden. Het Suezkanaal is uitgestorven. De kanaal- Een ultimatum aan Fransche bezetting KUSTBATTERIJEN SPRAKEN EEN WOORDJE MEE. Twee landingspogingen, die de Engel- schen gisterochtend vroeg om één uur bij Dakar met sterke strijdkrachten onderna men, zijn, naar in bevoegde Fransche krin gen te Vichy verluidt, door de kustbatte- rijen en de in Dakar gestationneerde Fran sche troepen afgeslagen. De eerste landing werd geprobeerd in Rufisque, de eenige kilometers van Dakar gelegen kleine haven, echter zonder dat de Engelschen het land konden bereiken. De tweede aanval werd eveneens door de Franschen afgeslagen; een Engelsche krui ser zou hierbij beschadigd zijn. Berichten uit Dakar komen in Vichy slechts zeer spaarzaam binnen. Daar er van het Fransche radiostation in Dakar se dert gisterenmiddag geen berichten meer zijn ontvangen, vermoedt men, dat dit sta tion door de Engelschen is beschoten en vernield. Volgens mededeeling van bevoegde zijde liggen in de haven van Dakar de 10.500 ton metende kruiser „Georges Leygues", twee torpedoboot jagers en eenige duikbooten. De zes Britsche transportschepen voor Da kar hebben ongeveer 7000 man aan booid, die aan de landingspogingen hebben deel genomen. De eerste aanval werd bij ver rassing ondernomen, onder de bescher ming van een dichten mist, die de actie der Fransche verkenningsvliegtuigen be moeilijkte. Volgens berichten uit Algeciras zijn gis termiddag in de Straat van Gibraltar een Engelsche kruiser, vier torpedoboot jagers en twee duikbooten gezien, die koers zet ten naar den Atlantischen Oceaan. Men gelooft, dat deze schepen zullen deelne men aan de operaties tegen de Fransche koloniën. NADERE BERICHTEN. Bij het Fransche ministerie van marine te Vichy zijn nadere berichten ontvangen over den Engelschen aanval op Dakar. Daaruit blijkt, dat Engelsche eenheden reeds Maandagmiddag verscheidene lan dingspogingen hebben ondernomen en deze hebben herhaald tot laat in den nacht. De Fransche strijdkrachten hebben deze pogingen met succes verijdeld. In den nacht op Dinsdag en Dinsdagochtend zijn de landingspogingen hervat, telkens vergezeld van hevige bombardementen van het langeafstandgeschut der Britsche vlootformaties. De aanvallen der Engel schen vormen een gecombineerde actie van vloot en marineluchtmacht. Drie En gelsche bommenwerpers zijn volgens be richten neergeschoten. Een Engelsche krui ser werd door een Fransch bombarde mentsvliegtuig zwaar getroffen. De Britsche commandant heeft den Franschen gouverneur een ultimatum doen toekomen, waarin, naar men zegt, geëischt wordt, dat Dakar uiterlijk Woensdagoch tend wordt overgegeven. Dit ultimatum is afgewezen. DAGORDER VAN DARLAN. Naar uit Vichy wordt gemeld, heeft de minister van Marine, admiraal Darlan, een dagorder voor de Fransche vloot uit gegeven, waarin het volgende wordt ge zegd: „Op 14 Juli heeft Churchill openlijk ver klaard, dat de Britsche vloot nooit meer Fransche oorlogsschepen zou aanvallen. Evenzoo heeft De Gaulle zijn misleide troepen plechtig beloofd, nooit meer de wapens tegen zijn vaderland te zullen op nemen. Desondanks hebben de Engelschen, gesteund door De Gaulle, de koloniën van Frankrijk, en in het bijzonder Dakar aan gevallen, onder het voorwendsel deze te beschermen. In Dakar zijn uitsluitend Franschen, en Dakar wordt door niemand bedreigd. De Engelschen jagen dus, door te trach ten zich van dezen sleutel tot het zuide lijk deel van den Atlantischen Oceaan meester te maken, hun eigen belang na. De nieuwe Britsche aanval loopt uit op de uithongering en vernietiging van Frankrijk, alsmede op de verminking van zijn imperium. De Fransche strijdkrachten, te land, ter zee en in de lucht, hebben de landingspogingen afgeslagen en zijn tot re- maatschappij heeft ruim 12.000 arbeiders en employé's door gebrek aan arbeid ontsla gen. In Alexandrië en Cairo alleen be draagt het totaal aantal werkloozen naar schatting 150.000. Honderden handels- en scheepvaartkantoren zijn gesloten. De prij zen der levensmiddelen stijgen voortdu rend. De aankoopen uit bezorgdheid door de welgestelde bevolking, die een inflatie vreest, zijn door het gebrek aan goederen opgehouden. Men spreekt zelfs van een na tionaal ongeluk, waarvoor men in breede kringen Engeland verantwoordelijk stelt. pressailles overgegaan. De regeering re kent met betrekking lot de verdediging van het koloniale rijk op de vloot. De Fransche ministerraad is in den loop van gistermiddag bijeengekomen voor het be- studeeren van den toestand". OORDEEL DER FRANSCHE PERS. Het Fransche blad „Le Jour" schrijft over den Britschen overval op Dakar, dat aan deze misdadige geste nog een reeks verschijnselen voorafgegaan was. Twee da gen tevoren was een uit Dakar vertrek kend Fransch convooi door Engelsche vlootstrijdkrachten aangehouden en tot te- rugkeeren gedwongen. De Fransche oor logsschepen hadden daarbij niet gescho ten. Het te Clermond Ferrand verschijnende provinciale blad „Avenir" betoogt, dat de Britsche aanval op Dakar verband houdt met de door Londen ondernomen pogin gen om Frankrijk van zijn koloniën te be- rooven. De moeilijkheden, die de Britsche regeering in den onverbiddelijken strijd te gen Duitschland ontmoet, rechtvaardigen in geen enkel opzicht deze militaire expe ditie tegen haar voormaligen bondgenoot. Het blad „Nouvelliste" te Lyon schrijft o.m. het volgende: „Sedert hedenmiddag twee uur bombar deert de Britsche vloot, met den vroegeren generaal De Gaulle aan boord, Dakar. De twee vloten, die gisteren nog bevriend waren, leveren thans slag tegen elkaar. Het gewonde en bezette Frankrijk heeft thans te doen met de trouweloosheid van den bondgenoot van gisteren, onder om standigheden die voor de Britsche vlag en voor de Britsche regeering volkomen ont- eerend zijn. De regeering-Churchill is thans tot een trouweloosheid en een laag heid gekomen, die vergezeld gaan van heel bijzondere verzwarende omstandigheden. DUITSCH COMMENTAAR. Verwijzende naar de tragedie van Oran noemt de „Deutsche Diplomatisch-Politi- sche Korrespondenz" den Britschen aanslag op Fransche vlooteenheden in Dakar een eerkrenkend en verachtelijk drama, dat zich afspeelt tusschen Engelschen en Franschen. Wederom, zoo schrijft de Korrespondenz, zijn talrijke Fransche als slachtoffer ge vallen van Engelsche kogels en granaten. Wat de Britten betreft, die nu eenmaal ge wend zijn hun eigen vrienden te bedrie gen en te verraden, ja, wanneer het hun op eenigerlei wijze nuttig dunkt hen om te brengen, ziet deze nieuwe daad er nau welijks verwonderlijk uit. Vooral smade lijk is in dit geval de rol van den oud- generaal De Gaulle, die na den overval van Oran gesproken had over den „toorn en de smart", die men als Franschman moest gevoelen over het tot zinken brengen van de Fransche schepen door de Engelschen. Ditmaal heeft De Gaulle zelf het sein ge geven voor het vuur, waardoor de in het wapenstilstandsverdrag aan zijn vaderland gelaten militaire strijdmacht en zijn het vaderland trouwgebleven landslieden te gronde gericht moesten worden. Dit optreden is in zijn volle laaghartig heid en eerloosheid bij een voormalig lid van een groot leger volkomen onbegrijpe lijk Engeland, dat nooit gebrek heeft aan marionetten, pretendenten en andere stroo- mannen, heeft weer eens zijn van ouds beproefde tactiek om bij nederlagen, zij het ook ten koste van zijn vrienden, op zijn kosten te komen. Nu het belangrijke deelen van zijn oude bezit heeft afgestaan," spreekt het voor de Britsche handelsmo raal van zelf elders schadeloosstelling te gaan halen. Tijdens een bombardement op een der steden in het Ruhrgebied werd het kerkgebouw van de stad getroffen en ernstig beschadigd (Foto Weltbild) JAPAN EN INDO-CHINA WORDEN HET EENS. Bijgaande kaart geeft een goed overzicht van de strategische beteekenis en de be langensferen der verschillende landen in het Zuidelijk deel van den Stillen Oceaan. De kwestie Indo-China is op de kaart te volgen, vooral nu Japan en Indo-China het eens zijn geworden. Japan krijgt in Indo-China faciliteiten voor leger en vloot, de haven Haiphong is in persberichten dikwijls vernoemd.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5