- ié iSft# 1 0 QemengdeffiexicfUen Wilt U iets weten? Ik hèb gekozen, Arkadi... MAANDAG 23 SEPTEMBER 1940 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 "4' DE VOETBAL ROLT WEER. In het Ajax-stadion te Amsterdam had Zondagmiddag de ontmoeting AjaxC.V.V. plaats voor de competitie der Westelijke 1ste klasse van den Ned. Voetbalbond. Een spelmoment voor het doel van C.V.V. tijdens een Ajax-aanval. Foto Pax Holland. R.-K. Sportver. „Docos". De resultaten van gisteren zijn niet slecht te noemen. Van de 12 te behalen punten werden er negen binnengehaald. Docos II ontving op het Sportpark Haag- weg Teylingen II en stuurde deze met een 131 nederlaag naar huis. Docos III toog naar Voorhout en bemach tigde tegen Fox'eholte II een gelijk spel 44. Docos a junioren toog met twee inval lers naar Teylingen a en won daar met 2—1. Docos b jun. speelde thuis en won van 't onvolledige DOSR b met 72. De Docos a adspiranten troken zeer goed van leer tegen de adspiranten van Teylin gen. zij wonnen maar liefst met 112. Docos b adspiranten konden het tegen de U. D. O. a adspiranten niet bolwerken, zij verloren met 71. R. K. Sportver. „Leimuiden". Het eerste elftal vertrok met 10 man naar Katwijk, en moest met 73 in K.R.V. haar meerdere erkennen. Het tweede elftal speelde haar eersten competitiewedstrijd thuis en wel tegen SMC II. In het begin leek het of Leimui den iets sterker was. Na twintig minuten spelen maakte deze partij dan ook uit de vele aanvallen op het SMC-doel onderno men, het eerste doelpunt, welke spoedig gevolgd werd door het tweede. Hierna kwam SMC wat meer opzetten, en bracht de stand op 21. Met dezen stand ging de rust in nadat de midvoor van Leimuiden een penalty hoog overschoot. Na de rust was het SMC die het meest in den aanval was, en bracht dan ook de stand door een penalty op 22, en scoorde hierna zelfs nog tweemaal, waarna Leimuiden een pe nalty toegewezen kreeg, die niet in een doelpunt omgezet werd. Kort voor het einde geluk'te het de thuisclub door twee goede doelpunten den stand op 44 te brengen. HOCKEY ZUIDWIJCK IN DEN HOUT. Zaterdag nam Zuidwijck zijn nieuwe ter rein in den Leidschen Hout in gebruik met twee vriendschappelijke wedstrijden tegen het Haagsche S. V. '35, dat evenals de gastheer enthousiast was over het nieuwe veld en de keurige outillage van de kleed kamers. Het begin van dit nieuwe sei zoen was ook wat de resultaten betreft veelbelovend, want Zuidwijck behaalde twee verdiende overwinningen. ZuidwijckS. V. (dames) 60. De tegenpartij was verx^e van volledig, wat jammer was, daar de wedstrijden nu een zeer eenzijdig verloop had, zónder dat de Leidsche keepster maar één keer in ac tie behoefde te komen. Met de rust was de stand reeds 40, door toedoen van de da mes Perquin (3 x) en Louwerse, die ieder na de rust neg éénmaal doelpuntten. ZuidwijckS. V. (heeren) 40. De Hagenaars waren technisch wel goed, doch kregen tegen het sluitende samenspel van Zuidwijck, waarin spil Roodenburg de stuwende kracht was, geen kans produc tieve aanvalle op te zetten. Van der Klip, die als mid-voor was opgesteld, doelpuntte driemaal en Roodenburg wandelde kort voor het einde over het heele veld heen, waarna Jansen nummer vier in het Haag sche doel, dat op uitmuntende wijze werd verdedigd, deponeerde. De verdediging zorgde ervoor dat de Leidsche keeper, die evenals zijn vrouwelijke collega een nieu we mascotte gekregen had werkeloos kon blijven. KORFBAL NEDERLANDSCHE KORFBALBOND. De uitslagen. Eerste klasse N.-H.: DVDBlauw Wit 512; OosterkwartierKoog Zaandijk 45, WesterkwartierSportief 96; DEDSwift 4—7. Eerste klasse Z.-H.: HSV—Het Zuiden 33; Ons EibernestDeetos 14; DKC Achilles 3—3; HKV—Fluks 11—1. Tweede klasse A: ReadyGymnasiasten 45; Achilles 2De Kweek 46; OLI HSV 2 23; Vicus OrientisOns Eibernest 2 4—3. Derde klasse A: PhoenixHKV 2 81. Eerste klasse Gelderland: Wilskracht Hellas 44; Steeds HoogerOnder Ons 6—6, Vada—ZKC 0—11. Eerste klasse Overijsel: Groen Zwart't Overschotje 26, Zwart WitOranje Zwart 5—8: DOS—HKC 7—3; AKC—Naas 3—7. Eerste klasse Noord: Wordt'KwiekClub Brothers 34; Rood ZwartNIC 20. WATERPOLO HET IJ—H. Z. EN P. C. 4—2. Tijdens de nationale wedstrijden, welke de zwemvereeniging Het IJ gistermiddag in het sportfondsenbad in Amsterdam- Oost georganiseerd had, heeft het zevental van Het IJ den eersten waterpolo wedstrijd om het kampioenschap van Nederland te gen H. Z. en P. C. met 42 gewonnen. Deze zege was in belangrijke mate het werk van Van Aelst, die drie van de vier doelpun ten voor zijn rekening nam. HOLLAND—SROT—D.O.S. Op de Sintelbaan in den Leidschen Hout vond gistermiddag de re turn wedstrijd van deze junioren-ontmoeting plaats. De span ning was ditmaal zeer groot, daar Holland en Shot gelijk eindigden met 60 1/2 punt, terwijl D.O.S. op den voet volgde' met 57 punten. De totaal uitslag van deze serie wedstrij den is: 1. S.H.O.T. Den Haag 123 1/2 punt, 2 D. O. S. Rotterdam 118 punten en 3. Hol land Leiden 105 1/2 punt. NIEUW EUROPEESCH RECORD 110 M. HORDEN. Tijdens de internationale atletiekwed strijden te Milaan heeft Hakon Lidman op de 110 meter horden een tijd gemaakt van 14 sec., waarmede de Zweedsche athleet het Europeesch record, dat sinds het vorige jaar met 14.2 sec. op zijn naam stond, ver beterde, WIELRENNEN SWIFT-COMBINATIE. Dat de Groot aardig in vorm is bewijizien wel de overwinningen, welke deze renner den laatsten tijd weet te behalen. Uit een zeer groot veld van nieuwelingen en be ginnelingen wist hij zich na feilen strijd eerste te plaatsen. Segaar en Rijsbergen hebben daar ook zeer goed gereden. Den geheelen wedstrijd hebben ze op kop ge zeten. Segaar bleef twee ronden voor de finish nog altijd in zijn eentje 200 meter voorliggen. Dat hij dit houden kon bewees wel dat Hoek, Smits, Bakker en Rijsber gen er alles opzetten om den vluchteling te achterhalen, wat hun, zooals gezegd 2 ronden voor de finish gelukte. Nog een 500 meter moesten er gereden worden, toen- Moeke zijn voorband verloor en ten val kwam, Rijsbergen in dien val toetrekkende. Deze zag daardoor zijn kans verkeken. Se gaar, die al dien tijd zwaar werk had ge daan, kon de felle demarrage niet voldoen de beantwoorden en moest zioh nu met de 4e plaats tevreden stellen. Zijn zwoegen is echter toch beloond geworden, want niet minder dan 3 premies wist hij in de wacht te sleepen. A. van Amsterdam werd in deze rit 4e, doch staat in het algemeene klassement met vlag en winpel aan kop. Zondag reden de Groot en Schüller op de Kreeklbaan tegen WalsFellenaar, SchulteBoeien,, de Kor verBuron, van VlietHellemons, van RijnMartens van Egmondvan der Linden, een koppelwed strijd over 60 K.M. Dat zij tegen deze ka nonnen het onderspit zouden delven stond van te voren reeds vast. Toch hebben zij 'het nog weten te bestaan gelijk te eindigen met het koppel van Egmondvan der Lin den. Gisteren werd er in de Vereeniging een rit over 90 K.M. gereden. Aangezien de renners er de voorkeur aangaven op eigen gelegenheid minder te rijden is er nie mand geplaatst. Alleen in de B-klasse is de rit volgens programma afgewerkt en was het Noest, die hierin weer eens de overwinning toehaalde. DAMMEN DE D. C. L.-SPELER I. LATERVEER, KAMPIOEN VAN LEIDEN 1939—1940. De prijswinnaars van het tournooi om het kampioenschap van Leiden der hoofd- lste en 2e klasse 1939'40 wisten hun pres taties beloond, door de schitterende prijzen, welke hun door den voorz. der commissie, den heer W. F. Olivier, ter hand werden gesteld. Had Wim Huisman ook dit jaar zijn titel kunnen handhaven dan was hij de finitief eigenaar geweest van den wissel beker. Niettemin was Wim een der eersten die Laterveer sportief de hand reikte en fe liciteerde met het behaald kampioenschap. Nadat I. Laterveer den wisselbeker van den voorz. in ontvangst had genomen, werd aan de kampioenen een persoonlijke prijs LIJK ONGEHAALD, Slachtoffer van de duisternis? Gistermorgen heeft pex-soneel van de ri vierpolitie te Rotterdam in de Maashaven het lijk drijvende gevonden van een-ngar schatting 60-jarigen man. Waarschijnlijk is hij Zaterdag of gistermorgen vroeg te water geraakt. Hij was gekjeed in een ver sleten grijs colbert, gewoon ondergoed en had zwairte werkschoenen aan. Er werden geen bijzonderheden op het lijk geyonden. ERNSTIG ONGEVAL. Gisternacht heeft de pqntwachter S. Nas te Nijmegen, die een lamp op den aanleg steiger wilde verplaatsen een erristigen val gemaakt. Nas viel daarbij in het drie me ter diepe ruim van den aanlegsteiger en kreeg een zware hersenschudidng, een her- senaandoening, een inwendige verbloeding en een breuk in een schouderblad. Het slachtoffer is in hoogst ernstigen toestand naar het St. Canisiusziekenhuis ge bracht. Men vreest voor zijn leven. EEN DRIELING TE LUTJEBROEK. Het echtpaar SmitDe Graaf te Boven- karspel werd verblijd met een drieling en wel twee jongens en een meisje. Moeder en kinderen maken het goed en zijn opgeno men in het Sint Nicolaasgesticht te Lutje broek. „Vooruit". DE KRUISDIEFSTAL UIT UTRECHT's KATHEDRAAL. De Utrechtsche politie is, naar wij ver nemen, in het bezit gekomen van een sig nalement van den man, die dezer dagen een altaarkruis uit de kathedrale kerk aan de Lange Nieuwstraat te Utrecht heeft ont vreemd. Het corpus, dat bij de vondst van het kruis niet meer aanwezig was, is nog niet terecht. Ook een der 5 emailleplaquet- tes, wélke ontbrak is nog niet teruggevon den. De dader moet een betrekkelijk jeugdig persoon zijn, die zeer goed bekend is met den toestand in de kerk en dan ook pre cies wist hoe het kruis in de Sacraments kapel boven het tabernakel hing. Vermoed wordt, dat de dief de ontbrekende email plaquette heeft verkocht. toegekend. I. Laterveer kamp. hoofdkl. en L Nachtegeller kamp. 1ste kl. ontvingen beiden een beker op voetstuk, terwijl den kamp. 2e kl. W. v. d. Reijden een kunstig bewerkt schild ter hand werd gesteld. Deze prijsuitreiking ging gepaard met hartelijke woorden van felicitatie door den voorzitter. Beide D. C. L.-spelers ontvingen van het bestuur een eereprijs. De kampioenen af zonderlijk het woord voerende, waren ten zeerste ingenomen met de schitterende prij zen, en bedankten zoowel commissie als D. C. L.-bestuur voor hun werkzaam heden. BILJARTEN LEIDSCHE BILJARTBOND. PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP. De uitslagen van het persoonlijk kam pioenschap 1ste klas luiden: B. Teegelaar 500 500 21 120 23,80 W. Karsteens 250 118 21 22 5,61 B. de Roo 250 185 17 38 10,88 B. Teegelaar 500 500 17 72 29,41 De eindstand is: gesp.gw.gl.vrl.h.s. h.m. algjn. B. Teegelaar 6 4 1 1 178 29.41 21.13 B. de Roo 6 4 2 85 11.36 9.49 G. M. Teegelaar 6 2 1 3 71 10.66 8.01 W. Karstens 6 1 5 36 8.33 6.67 Den heer H. Teske zag zich gedwongen wegens ziekte zich terug te trekken. R ,K.V«r. v. Kraamverzorging v. aH« gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau le Binnenvestgracht M, voorheen Boerhaavestr. verleent hulp door gediplomeerde kraatitee Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 24 uur tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingcel. aanmelden van eontribneerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telel. 2S4SS, b. g. g. Inlicht. K 08. Aanvragen (schriftelijk) adres 1ste Bin nenvestgracht 30. DIEFSTALLEN TE AMSTERDAM. Op het politiebureau aan de Marnnr* straat te Amsterdam bevinden zich sedert gisternacht vijf personen in arrest. Onder hen bevinden zich twee broers. Een hunner was weikzaam in een blikfabrifk en had van de gelegenheid gebruik gemaakt zes honderd afschermkapjes, welke voor rij wielen vervaardigd worden, te verduiste ren. Hij leverde deze af in de garage van zijn broer, die op zijn beurt de kapjes op de markt bracht. Toen de blikfabrikanten tot de ontdekking kwamen, dat er kapjes ver kocht werden tegen vijftien cent per stuk, terwijl zij als prijs zestien cent hadden vast gesteld, wendden zij zich tot de politie, die licht in deze zaak wist te brengen. Het andere geval betreft den diefstal van drie rijwielbelastingplaatjes uit een rijwiel stalling. Het bleek, dat de dader zich door insluiping toegang had verschaft. Inspec teur Blonk herinnerde zich, dat zich an- dehalf jaar geleden ter plaatse een soort gelijk jjeval had voorgedaan. Bij nader on derzoek bleek, dat inderdaad dezelfde man bij deze zaak betrokken was. Thans be vindt hij zich, met nog twee personen op het politiebureau. DIEVEN SLAAN IN DRENTE HUN SLAG In Drente zijn thans overal de dorsch- machines in bedrijf om het te velde opge taste koren te dorschen. De vrij kostbare installaties staan daarbij des nachts veelal onbeheerd, waarvan thans door dieven ge bruik gemaakt wordt om kostbare mate rialen te rooven. Zoo werd onder Weerdin- ge een deel van het materiaal ontvreemd, terwijl van de dorschmachines te Odoorn Vrijdagnacht meters leeren drijfriem, rol len bind-ijzerdraad en een bankschroef werden gestolen, hetgeen voor de betrok ken Coöp. Dorsch vereeniging een schade post van 500.beteekent. Te Dalen stelden onbevoegden zich in het bezit van een vat petroleum, dat be stemd was voor tractorbrandstof bij het dorschen. Het vat werd in de buurt aange troffen, de tegenwoordig ten platteland® kostbai-e olie een hoeveelheid van 80 li ter, was verdwenen. De politie heeft al deze gevallen in onderzoek. Vraag: Welke is de mooiste en kortste weg per fiets van Stompwyk naar Nij megen? Antwoord: Stompwijk, Zoeterwoude, Koudekerk, Alphen, Bodegraven, Woerden, Veldhuizen, Houten, Wijk bij Duurstede, Maurik, Lienden, Kesteren, Dodewaard, Slijk Ewijk, Nijmegen. Afstand 120 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Leiden naar Moordrecht? Hoe veel K.M.? Antwoord: Leiden, Leiderdorp, Ha- zerswoude, Boskoop, Gouda, Moordrecht. Afstand 32 K.M. Vraag: Welke is de mooiste en kortste weg per rijwiel van Alphen aan den Rijn naar Winssen? Hoeveel K.M.? A n t w o o r d: Alphen aan den Rijn, Bo degraven, Woérden, Utrecht, de Bildt, Zeist, Doorn, Amerongen, Rhenen, Druten, Deest, Winssen. Afstand 105 K.M. FEUILLETON Een roman uit het hooge Noorden. Door AGATHE POGNER 34) Toen ik naast haar plaats nam om haar wat tot kalmte te brengen, vroeg ze, of ze misschien daarom zooveel moest lijden, om dat ze vroeger altijd zoo vroolijk was ge weest? Maar dat was toch haar schuld niet? Dat had nu eenmaal zoo in haar aard gele gen! Ik troostte haar zoo goed ik kon en toen ze weer wat kalmer was geworden, vroeg 7.e, of ze hier zoolang mocht blijven. Al thans tot de eerste boot. In de Walvischbaai houd ik het niet uit, voegde ze er angstig aan toe. Daar zou Semjon eiken nacht in mijn droom ver schijnen. Maar hier zal hij niet heen ko men. Naar de Kruisbaai.dat is hem te ver! Als het je hier bevalt, antwoordde ik, kun je tot de eerste of de tweede boot hier blijven. Net als je zelf wilt. Desnoods kun jé hier ook voor goed blijven. De proviand kamer hebben we in den zomer toch niet noodig, die zal ik voor jou en Fedja inrich ten en een stuk brood om den honger te stillen, zullen we ook nog wel weten te vinden. Voor goed zou ik niet op het eiland wijlen blijven. Dat zou binnenkort mijn aood beteekenen. Maar als u mij tot de eerste boot onderdak wilt verleenen. Toen Wenjamin weer vertrokken was ik had hem voor Pelka eveneens een brief meegegeven staken we de hoofden bij een voor een „familieraad" in verband met Katja. Om te voorkomen, dat je je, tijdens je verblijf hier, ongerust maakt, begon ik, wil ik je een voorstel voor je toekomst ooen. Ik ken op het vasteland een goede \iouw, die zich graag over je zal ontfer men. Als je dus wilt.... Ik zal er eens over denken Vervolgens zei Nikita: Mijn huis is klein en mijn gezin ta melijk groot. Maar een plaatsje om te sla pen en een hap eten zullen er nog wel te v:nden zijn. Als je dat wat lijkt, kun je met de eerste boot naar mijn vrouw vertrekken. Nikita kreeg hetzelfde antwoord als ik: ze wilde er over denken. Daar Wadim zweeg, nam Tychon het woord. Ik heb geen vrouw en kindei-en, maar wel een zuster. Die heet ook Katja en ze is ook weduwe, net als jij. Alleen heeft ze niet zoo'n aardige jongen. Maar ze is niet arm. En ze houdt van kinderen. Bij haar kun je zoolang blijven als je wilt. Tot je beenen je weer kunnen dragen en je weer je eigen weg kunt gaan. Tychon's voorstel scheen Katja het best te bevallen Ze mat hem met een langen, dankbaren blik Maar ten slotte kreeg ook hij dezelfde repliek: Ze wilde er over den ken. Het was haar niet mogelijk direct een besluit te nemen. Als de eerste boot kwam, zou ze haar beslissing meedeelen. Wij dachten hiermede aan het eind te zijn van onze beraadslagingen, toen eens klaps Fedja zich liet hooren. Hij had met ernstige, verstandige oogen ons gesprek aangehoord. Hoewel hij de woorden mis schien niet alle had begrepen, zijn gevoel zei hem, waar het over ging. Daarom vroeg hij bijna smeekend: Laten we toch hier blijven, mamot- schka! Hier zijn het toch allemaal fijne mannen! Daarop keek zijn moeder ons één voor één aan zij had op de geheele wereld geen anderen bloedverwant dan haar kind T- en antwoordde: Misschien komen we later nog wel eens terug. Een thuis moet een mensch nu eenmaal hebben, al is het dan niet altijd even mooi. Wij hebben in de proviandkamer met kisten en huiden en bed voor haar ge maakt en ook voorts het vertrek wat op geknapt. Nu staat ze bij het fornuis en kookt ons eten. Ik heb haar opzettelijk deze taak opgedragen om haar wat afleiding te bezorgen, want welk een zegen ar beid beteekent, heb ik hier aan den lijve ondervonden. Fedja zit op den rug van Dobrez en rijdt om het geheele huis heen. Telkens wanneer hi; mijn venster voorbijkomt, roept hij: „Oom! Oom! Hu! Hop!" Als ik dan naar het raam ga en hem toelach, kent zijn blijd schap geen grenzen. Ach, wat kan hij lachen, die bengel! Zijn opgewektheid steekt ons allen aan. 30 Juni. Acht graden warmte! Dag en nacht staat de zon aan den he mel! Dag en nacht spoeden kleine en groo- tere ijsbeken zich ongeduldig naar de zee! Sinds drie dagen is onze baai geheel ont dooid. Het lichtgroene, doorzichtige water schittert en flonkert in de verblindende zon en daarboven welft zich, diepblauw, een wolkenlooze hemel! Het is zomer geworden! Zomer!.... Sinds drie dagen wiebelen onze booten op den levendigen en leven schenkenden vloed. Sinds drie dagen leven we uitslui tend op het water en gaan we slechts aan land om te slapen. Maar we denken zoo weinig aan slaap. Het water, dat maanden achtereen gekluisterd is geweest, heeft zoo veel te vertellen. En de visschen, die al dien tijd onder het ijs hebben gezwommen, zijn nieuwsgierig geworden en komen bij duizenden tegelijk aan de oppervlakte. On- z-, netten zijn te klein om ze alle te ber gen. Fedja vergezeld ons op al onze tochten. Geen macht ter wereld zou hem kunnen be wegen thuis, bij zijn moeder te blijven. Hij wil varen met de ooms! Met alle vier! Dapper klimt hij met zijn vierjarige beentjes van de eene boot in de andere. Tot tweemaal toe heeft hij daarbij reeds een onvrijwillig bad genomen. Den eersten keer werd hij door Tychon uit het water ge- vischt, de tweede maal ben ik hem nage sprongen. Bah, wat is dat water nat! zei hij bei de keeren, terwijl hij schaterde van het lachen. Maar aan zijn moeder vertelde hij: Mamotschka! Ik ben een visch ge weest! Ik ben al tweemaal een visch ge weest. Katja glimlachte hem toe. Maar haar blik gleed langs hem heen. Haar oogen zoe ken iets, dat zij niet kunnen vinden.. Maar wat zoekt zij? Nog een of twee dagen, dan is de vaart naar de zee weer vrij. Dan kan ik in de heerlijke nachten den geweldigen oceaan weer met bijn motorboot doorklieven. Mijn metgezellen hebben gaandeweg on ze geheele jachtopbrengst met uitzonde ring van de vijf beren naar de Walvisch baai gebracht. Beren-, vossen- en zeehon denhuiden, olie, dons, traan en gezouten visch, alles is op de sleden vervoerd. Ik zelf echter de schreiende Katja in de ka mer naast de mijne zal daarvan wel de oor zaak zijn geweest heb intusschen een kleine liefdesgeschiedenis geschreven. Uit het leed van de een groeide voor den ander nog een kostelijke vx-ucht. Mai'ia heeft gelijk gekregen: Niets, niets geschiedt zonder reden op aarde! v Ik denk den laatsten tijd vaak aan Ma ria. Ik heb in een klein boekje eenige ge dichten opgeschreven, waarvan ik aan neem, dat zij haar instemming zullen heb ben. Dit boekje zal ik haar met de eerste boot toezenden, evenals alle gedichten en de beide verhalen, die ik heb geschreven. Wat zal ze opkijken, als ze mijn brief ont vangt en daarin leest, dat ik niet, zooals aanvankelijk in mijn bedoeling lag, eind Augustus op het vasteland zal teragkeeren, maar aan het eene jaar van mijn vrijwillige verbanning nog een tweede zal toevoegen. Natuurlijk zal ze me begrijpen. Maar mis schien heeft ze niet de minste belangstel ling meer voor mijn plannen en daden? Misschien heeft ze één van haar vereer ders reeds langs de hand voor het leven gereikt? Zij kan immers niet alleen zijn. Ze moet beslist iemand hebben, voor wien te kan zorgen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 8