Onafgebroken aanvallen op Londen Japans politiek in het Verre Oosten Kabinetscrisis in Egypte Uit Frankrijk Claexeenfiamói met Jnda-CAina Terugkeer van v. Ribbentrop Land- en Tuinbouw KERKNIEUWS RECHTZAKEN MAANDAG 23 SEPTEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Een record-prestatie het duitsche weermachtsbericht Het Duitsche legerbericht van Zondag luidt als volgt: Een duikboot onder bevel van luitenant ter zee 1ste klasse Schepke heeft acht vijan delijke koopvaardijschepen van in totaal 61.300 b.r.t. tot zinken gebracht. Tegelij kertijd melden andere duikbooten, dat nog acht vijandelijke koopvaarijschepen van 35.700 b.r.t. in totaal tot zinken zijn ge bracht. Inclusief de vijandelijke koopvaar dijschepen, waarvan gisteren gemeld werd, dat zij tot zinken gebracht zijn, zijn daar mede in twee dagen 176.000 b.r.t. scheeps- ruimte van de vijandelijke koopvaardij vloot door onderzeebooten tot zinken ge bracht, een record-prestatie, die voor de eerste maal in dezen oorlog geleverd is en bovendien in gebieden, waar de tegenstan der over overvloedige middelen tot bestrij ding van onderzeeërs beschikt. De vergeldingsaanvallen op Engeland gingen ook gisteren voort. Londen was weer het hoofddoel voor de aanvallen. Overdag en des nachts werden in het cen trum-en langs de Theems talrijke militaire en voor den oorlog belangrijke doelen suc cesvol met bommen bestookt. In de nabij heid van het Royal Albert en het West In- dio doek ontstonden nieuwe, zware bran den. In de groote bocht van de Theems kon geconstateerd worden, dat nog talrijke oude branden woeden. Andere aanvallen richtten zich op verscheiden vliegvelden en troepenkampen, alsmede op enkele ha venplaatsen aan de Zuid- en Oostkust van Engeland. Op een bijzonder hevig bestookt vliegveld in de nabijheid van Londen wer den treffers op hangars en onderkomens geplaatst. Hernieuwde pogingen van vijandelijke luchtstrijdkrachten om het rijksgebied bin nen te dringen, mislukten met uitzondering van enkele vluchten boven de Fransch- Belgische kust. De hier uitgeworpen bom men richtten in het geheel geen militaire schade aan. De vijand verloor twee vlieg tuigen. Twee Duitsche vliegtuigen worden vermist. de uitwerking der duitsche aanvallen op londen. Daar de Britsche censuur scherper dan ooit alle berichten over luchtalarm, aange richte schaden enz. doorstreept, zijn er uit Engeland zelf nog geen berichten ontvan gen over de verwoestende uitwerking van de Duitsche luchtaanvallen op militaire ob jecten in de wereldstad Londen in den nacht van Zaterdag op Zondag, aldus wordt uit, Stockholm gemeld. Uit de spaarzame berichten van Reuter van den Engelschen berichtendienst en uit de weinige berichten van buitenlandsche correrpondenten is echter een globaal over zicht te krijgen over den werkelijken toe stand/ Zoo bericht Reuter, dat de aanvallen van het Duitsche luchtwapen Zaterdagavond, kort vóór het vallen van den nacht, zijn begonnen. In dezen nacht, zoo moet zelfs Reuter onder den druk der feiten toegeven, was de vijandelijke bedrijvigheid iets groo- ter dan in de voorgaande nachten, of schoon Londen opnieuw het voornaamste doel was. In verschillende deelen van de hoofdstad werden bommen geworpen. Een nieuwe aanval op de Oostelijke- en Zuide lijke wijken was nog heftiger. In beide ge bieden werden gebouwen vernield en ont stonden er branden. Reuter geeft dan ver der nog toe, dat ook het Zuid-Oosten van Engeland aan aanvallen heeft blootge staan en dat ook hier eveneens een zeker aantal gebouwen door bommen is ver nield. Zooals gewoonlijk vermeldt Reuter van „industrieele installatie of militaire objec ten" te spreken. Ook in de berichten van correspondenten worden alle aanduidingen van bombardementen op dergelijke instal laties door de censuur ten scherpste on derdrukt. In een ander bericht meldt Reuter, dat de nachtelijke luchtaanval „zich uitstrek te tover een tamelijk uitgebreid gebied van Engeland". Volgens Reuter kregen meer dan twintig steden vliegerbezoek. Des avonds om 22.00 uur verstrekte Reuter de laconieke mededeeling, dat „op dit tijdstip weer de gebruikelijke luchtaanval van het Duitsche luchtwapen op Engeland" aan den gang was. In een overzicht van den toe stand, dat zoo weinig mogelijk verraadt, deelde de Engelsche berichtendienst mede, dat de bevolking van Londen de pauzen tus- schen de Duitsche aanvallen gebruikt, „om opruimings- en herstelwerkzaamheden aan gebouwen uit te voeren". De glasscherven, die de straten bedekken zijn opgeruimd. Eenige straten zagen er uit „alsof zij een aardbeving hadden meegemaakt". engelsche aanvallen op duitschland. In den nacht van 22 op 23 September zijn Britsche gevechtsvliegtuigen in drie golven via Nederland naar Noord-Duitsch- land gevlogen. Eenige vliegtuigen dron gen door tot de Mark Brandenburg. Bij Potsdam en Oranienburg stieten zij op het spervuur van het afweergeschut van Groot- Berlijn. Op eenige plaatsen ontmoetten zij nachtjagers, die boven Berlijn een bevei- ligingsvlucht maakten. Door het levendige en welgerichte afweervuur durfden de En gelschen den afweergordel niet te passee- ren. Zij keerden, na eenigen lichtbommen te hebben uitgeworpen, terug zonder een bom te hebben neergeworpen. ITALIAANSCHE LUCHTAANVAL OP MALTA. De luchtvaartcorrespondent van Stefani meldt, dat de installaties van het vlieg veld Mieabba op Malta, die bij de laatste ac tie der duikbommenwerpers niet waren aangevallen, gisteren hevig gebombardeerd zijn door een afdeeling snelle Italiaansche bommenwerpers, die door jagers begeleid werd. De werkplaatsen, waar de motoren her steld worden, de onderaardsche opslag plaatsen en een vliegloods werden met bommen bestookt. Een der opslagplaatsen werd door een zwaren bom vernield. Er brak een zware brand uit, die op 50 kilo meter afstand te zien was. Drie Britsche jagers, die in de lucht waren, vermeden een gevecht. Twee Glosters werden her haaldelijk met mitrailleurvuur bestookt. Het afweergeschut vuurde heftig, doch zon der resultaat. De bommenwerpers keerden op hun basis terug zonder een enkel ver lies te hebben geleden. vier ministers vervangen. Verschil van meening naar aanleiding van den Italiaanschen inval in Egypte heeft Zaterdag geleid tot een kabinetscri sis in Egypte. Het gevolg was, dat vier vooraanstaande leden der Saadistische partij als minister zijn afgetreden. Deze partij wil, dat Egypte onmiddellijk den oorlog verklaart. Bij koninklijk decreet zijn vier nieuwe ministers benoemd. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat het nieuwe kabinet niet tot overijlde besluiten gedwongen wil worden. Het wil de verdere ontwikkeling afwachten, alvorens het een definitieve beslissing neemt. open brief aan koning faroek. Het Italiaansch blad „Messaggero" publi ceert een open brief aan koning Faroek van de hand van Robert Cantalupo, voor malig Italiaansche gezant te Cairo, die des tijds het vertrouwen genoot van koning Föead. De gezant herinnert den koning er aan, dat Engeland tweedracht tusschen Rome en Cairo heeft willen zaaien, door van Solloem een Egyptische bezetting te ma ken. Thans heeft Italië Solloem bezet en zou Engeland Egypte er toe willen dwin gen, Italië als zijn vijand te beschouwen, terwijl Egypte slechts één vijand heeft: het Britsche rijk. „Waarom", aldus de gezant, ,zou Egypte de verantwoordelijkheid deelen voor een oorlog tegen een natie, die het vriend schappelijk gezind is en die dit ook be wijst? Om het belang van zijn eenigen vijand te verdedigen? Sire, leidt uw jonge land naar het doel, dat uw doorluchte va der gesteld heeft. Mussolini heeft het mo gelijke gedaan om Egypte buiten den oor log te houden en de Italianen hebben niet de fout begaan, Egypte in hun vijande lijke actie tegen Engeland te betrekken. Het gaat er voor Egypte om, van het his torische oogenblik gebruik te maken om een natie te worden en niet een kolonie. Hebt moed, jeugdige Sire, want het jonge Italië is bereid, u te helpen, doch maakt een gebaar, het gaat om uw verantwoor delijkheid". GEMEENTERADEN GESCHORST. Naar het Fransche ministerie van bin- nenlandsche zaken mededeelt, zijn de ge meenteraden van Lyon, Marseille, Toulou se, "Vienna, Montlycon en Montbeugny tot nader order geschorst. Deze maatregel is waarschijnlijk genomen met het oog op het feit, dat als burgemeesters van de genoem de steden nog steeds persoonlijkheden van het oude systeem regeerden. In Lyon is naar bekend is, nog steeds Herriot burge meester, in Montlucon de vroegere socia- listische minister van binnenlandsche za- i ken, Marx d'Ormoy. Zoo is het ook in de andere steden. Waarschijnlijk zullen daar binnenkort regeeringscommissarissen prac- tisch het bestuur overnemen, DISTRIBUTIE IN FRANKRIJK. Brood, vleesch, vet, suiker, zeep, koffie, gebak, rijst en kaas zijn van af heden in Frankrijk nog slechts op bons te koop. Voor de restaurants wordt de rantsoenee ring op 30 September van kracht. In een in de dagbladen gepubliceerd communiqué wordt de noodzakelijkheid der levensmiddelenrantsoeneering in de eerste plaats geweten aan de Britsche blokkade. Voorts is echter ook, zoo wordt in het com muniqué nog gezegd, de graanoogst vooral in het onbezette gebied, slecht uitgevallen en is de suikerproductie door de verwaar- loozing der bietenvelden achteruitgegaan. Bij deze maatregelen is er feeds rekening mede gehouden, dat alle levensmiddelen voor de Duitsche troepen uit Duitschland gehaald worden en dat de Fransche krijgs gevangenen in Duitschland uit Duitsche voorraden worden gevoed. Britsch-Amerikaansche tegendruk JAPANNEEZEN RUKKEN INDO-CHINA BINNEN. Naar Domei meldt, zijn vanochtend af- deelingen van het Japansche leger en de marine begonnen uit het Noorden Indo- China binnen te rukken. Men verwacht dat na aanvankelijken lichten tegenstand verdere acties vreedzaam kunnen worden uitgevoerd. In welingelichte Fransche kringen had men Zaterdagavond reeds verklaard, dat de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Japan in een gespannen atmosfeer werden voortgezet. Toch schijnt er een overeen komst te zijn bereikt, want een communi qué van het keizerlijke algemeene hoofd kwartier te Tokio deelt mede, dat de strijd krachten van het Japansche leger en de Japansche vloot vreedzaam Fransch Indo- China zijn binnengerukt volgens de be palingen van een overeenkomst, die met de autoriteiten van Fransch Indo-China Zon dagmiddag tot stand is gekomen. De over eenkomst werd om 16 uur 30 (Japanschen tijd) tot stand gébracht. De strijdkrachten van het Japansche leger en de Japansche vloot trokken vandaag vreedzaam het Noordelijk deel van Fransch Indo-China binnen. Ofschoon er eenige wrijving schijnt te zijn ontstaan bij het overtrekken van de grens door de Japansche troepen, wordt verwacht, aldus 'het communiqué, dat het binnentrekken zonder verdere belemme ring van belang voltrokken zal worden. Nader wordt medegedeeld: „Wij hebben ons buitengewone moeite getroost om er zorg voor te dragen, dat al onze troepen tot de kleinste eenheden toe, volledig op de hoogte waren gébracht van de sluiting der overeenkomst. Wij gelooven, dat ook stappen zijn gedaan door de autoriteiten van Fransch Indo-China. Het schijnt ech ter, dat hun troepen het vuur hebben ge opend doordat de bevelen hen niet hadden (bereikt, aangezien het laat in den nacht was. Het is uiterst betreurenswaardig, dat dit is gebeurd, en er moet naar gestreefd worden uitbreiding van dit conflict te voor komen. Wij verwachten, dat de toestand zal worden genormaliseerd, zoodra de be velen opheldering zullen hebben verschaft aan de Indo-Ohinneesche troepen. Wij ver wachten, dat onze opmarsch zal worden uitgevoerd zonder verdere onaangename incidenten." DE EIS CHEN VAN THAILAND. De eerste minister van Thailand, Siarn Loeang Bipoel Songgram, heeft in den volksraad verklaard, dat Thailand niet an ders overblijft dan het niet-aanvalsverdrag met Frankrijk te annuleeren, indien de Fransche regeering geen acht zou slaan op de Siameesohe aanspraken. Hij herin nerde aan de vriendschapsverdragen met Japan en Engeland en zeide, dat de on verwachte ontwikkeling van den interna tionalen toestand oorzaak is, dat een der gelijk verdrag niet met Frankrijk is ge sloten. BRITSCH-AMERIKAANSCHE SAMEN WERKING IN HET ZUID ZEE-GEBIED. Hoewel nog geen officieele commentaren beschikbaar zijn, toont men zich in offi cieele Japansche kringen ernstig bezorgd over de persberichten uit Washington over Britsch-Amerikaansche samenwerking in het Zuidzeegebied, naar aanleiding van de besprekingen tusschen Hull, Lothian en Casey. Genoemde kringen volgen naar de „Asahi Sjimboen" schrijft, nauwlettend de verdere ontwikkeling van de Britsch-Ame rikaansche samenwerking. Dit blad be schouwt een overdracht van de Britsche vlootbasis te Singapore niet slechts als een aanduiding, dat Amerika practisch aan den oorlog in Europa deelneemt, doch te vens als een ernstige bedreiging voor de Japansche hegemonie in het Westelijke deel van de Zuidzee, waardoor de vesti ging van de nieuwe orde in Oost-Azië in gevaar wordt gebracht. De „Yomioeri Sjimboen" beschouwt de Britsch-Ameri kaansche samenwerking als een Ameri- kaansche uitdaging aan Japan. De „Sunday Times" verklaart omtrent de 'besprekingen te Washington tusschen den Ameikaanschen minister van buiten landsche zaken „Cordell Huil, den Engel schen ambassadeur, lord Lothian, en den Australischien gezant, Casey, dat de verde diging van den Stillen Oceaan, de toe komst van Singapore als vlootbasis en de wapentransporten naar China over Burma in het geding zijn. Ook andere mo gendheden hebben belang daarbij, inder- derheid Nederlandsch-Indië, China en de Sovjet-Unie. De autoriteiten van Singapore hebben volgens de „Tokio Asahi Sjimboen" bekend gemaakt dat verscheidene in Singapore wonende Japanneezen zijn gearresteerd. Nadere bijzonderheden ontbreken. „JAPAN MOET VOORBEREID ZIJN OP BRITSCH-AMERIKAANSCHE DRUK." Naar aanleiding van de besprekingen te Washington tusschen Hull, Lothian, en Casey in verband met het streven naar nauwere Britsch-Amerikaansche samen werking in het Zuidzeegebied, laat de „Asahi Sjimboen" in een hoofdartikel de waarschuwing hooren, dat Japan voorbe reid moet zijn op Britsch-Amerikaanschen druk. Het blad wijst er op, dat de Britsch- Amerikaansche samenwerking concrete vormen aanneemt en betoogt, dat Japan op militair en diplomatiek terrein voorbe reidingen moet treffen om op elke gebeur lijkheid bedacht te zijn. De „Asahi" ziet in den Britsch-Amerikaanschen stap een de monstratie met het doel, de houding van Japan ten aanzien van Indo-China te be teugelen en. maant de regeering en de r> tie, ten volle voorbereid' te zijn op toene- menden Britsch-Amerikaanschen druk, die waarschijnlijk in militairen of economi- sohen vorm zal worden uitgeoefend om de pogingen vah Japan tot het bevorderen van den voorspoed en onderlinge samenwer king in Oost Azië te belemmeren. zondagmiddag opnieuw bij mussolini. Na een afscheidsbezoek aan den Duce is minister von Ribbentrop Zondagavond naar Berlijn teruggekeerd, aldus meldt D.N.B. Om halféén Zondagmiddag werd minis ter von Ribbentrop door den Duce ont vangen. Bij het hartelijke onderhoud, dat ruim een dur uuurde, waren aanwezig mi nister Ciano en de ambassadeurs von Mackensen en Alfieri. In aansluiting hierop heeft graaf Ciano in de golfclub een noenmaal in intiemer kring aangeboden. Des avonds ging Cianc den afgezant van den Führer in de Villr Madama afhalen om hem op zijn rit naa. het station te vergezellen. Langs den kilo meters langen weg, die rijkelijk met Duit sche en Italiaansche vlaggen versierd was, vormde de Romeinsche bevolking dichte rijen en het „Leve de Führer" en ,.Leve de Duce" was niet van de lucht. Buitenlandsche Berichten DERTIG DOODEN BLJ VEERONGELUK IN FRANKRIJK. In verloop van korten tijd is op de Rho ne al weer een ongeluk met een veer ge beurd. Het veer bij Mantelimar, dat om streeks zestig personen vervoerde, in Za terdag bij het oversteken van de rivier omgeslagen. Et zijn 17 personen om het leven gekomen. Er konden 23 passagiers gered worden. Het ongeluk geschiedde doordat een staaldraad, waarlangs de pont liep, onqler het vaartuig schoot. De draad brak, waardoor de pont kenterde. Onder de verdronkenen bevinden zich talrijke kinderen. TOT BURGEMEESTER van Hilversum is benoemd jhr. mr. E. J. B. M. von Bön- ninghausen. Foto Pax Holland SCHEEPSRAMP AAN PORTUGEESCHE KUST. Ter hoogte van Teniche is Zaterdagmor gen het Portugeesche visschersvaartuig „Umbelina Maria" ten gevolge van een ketelontploffing gestrand. Een van de vijftien opvarenden is dood aangespoeld; van de overigen ontbreekt elk spoor. KINDERROOF IN DE VEREENIGDE STATEN. De openbare meening en de Amerikaan- sche autoriteiten worden op het oogenblik bezig gehouden met een opzienbarende kinderroof in Californië. Het slachtoffer van den brutalen overval op den openba ren weg was de driejarige Mare de Tris tan, een afstammeling van twee rijke fa- nilies en erfgenaam van de koperkonin- en Cate. De daders hebben een uitvoeri- ,e mededeeling achtergelaten, waarin 00.000 dollar losgeld wordt geëischt en vaarin werd gewaarschuwd de politie niet in de zaak te mengen. Op verzoek van c I familie heeft de bevoegde autoriteit tijde lijk van een onderzoek afgezien, om de fa milieleden in de gelegenheid te stellen met de kidnappers in verbinding te komen. Per advertentie in de te San Francisco vérschijnende bladen heeft de grafelijke familie De Tristan laten weten, dat zij be reid is de honderdduizend dollar losgeld te betalen en ook verder met de gestelde voorwaarden accoord gaat. Tot nu toe evenwel is geen nader bericht van de ont voerders gekomen. Ondanks de bekendmaking van het be sluit op de voorwaarden van de roovers in te gaan, blijft de familie zich ongerust ma ken, gezien het feit, dat van de zeven kin deren, die de laatste jaren ontvoerd zijn, er vier door de kidnappers gedood werden. Gelijk bekend is in 1932, toen Lindbergh's baby werd ontvoerd, de doodstraf op kin derroof gesteld. Ongedeerd teruggevonden. Nader wordt uit Nillsborough, (Califor nië), gemeld: De sensationeele ontvoering van het driejarige millionnairszoontje Mare WIJZIGING RUNDVEEBESLUIT. Wij ontvangen van bevoegde zijde de volgende toelichtingen op de Zaterdag verschenen verordening inzake wijziging rundveebesluit. Deze verordening (in ons nummer van Zaterdag gepubliceerd) bevat een volledige vernieuwing van het crisis-rundveebesluit 1934 i. De noodzakelijkheid is n.l. geble ken de in dit besluit vervatte teeltregeling voor rundvee op verschillende punten te wijzigen. Deze nieuwe regeling is in hoofd zaak het volgende: Het is in beginsel verboden rundvee zonder identiteitsbewijs voorhanden te hebben. De identiteitsbewijzen worden slechts aan diegenen verstrekt, die aange sloten zijn bij de crisisorganisaties. Daar door wordt bereikt, dat de veehouders voor het geval dit noodig mocht zijn aan het tuchtrecht van deze organisatie onder worpen zijn. De nadere bepalingen over identiteitsbewyzen worden uitgevaardigd door den secretaris-generaal van het de partement van landbouw en visscherij. EXPORT NAAR DUITSCHLAND. De Groenten- en Fruitcentrale had ten opzichte van de voor export naar Duitsch land vastgestelde prijzen voor tuinbouw producten voor de week van 2329 Sepr tember weinig te melden. In de lijst van deze producten is alleen deze verandering gekomen, dat naast de ronde kroten, die reeds op de lijst staan, nu ook nog de lan ge kroten beneden 1 K.G. per stuk en met een doorsnee van minstens 3 centimeter op de lijst zijn geplaatst. De prijs voor beide sorteeringen is vastgesteld op 2.per 100 K.G. Pastoor H. van Noord moet rulst nemen. Naar de „Tijd" verneemt, zal kapelaan P. C. Groenendijk van de St. Anna te Am stelveen voor korten tijd het pastoraat waarnemen in de Parochiekerk van den H. Urbanus te Nes a. d. Amstel, waar de zeer- eerw. heer H. van Noort, pastoor dezer pa rochie, zich om gezondheidsredenen voor eenigen tijd uit het parocieele leven zal terugtrekken. De weleerw. heer B. Vroom (neomist) zal gedurende dezen tijd als plaatsvervan ger van kapelaan P. C. Groenendijk de pa rocieele werkzaamheden in de St. Anna- kerk te Amstelveen vervullen. KANTONGERECHT ALPHEN. AAN DEN RIJN. Overtreders van verduisterings voorschriften. Ter strafzitting voor het kantongerecht hadden zich in hoofdzaak verdachten te verantwoorden uit de omliggende plaatsen, die of hun woning niet goed had den verduisterd of hadden gereden op hun rijwiel zonder dat het licht behoorlijk was afgeschermd. In het algemeen werden de delinquenten er nadrukkelijk op gewezen, dat de betreffende voorschriften zonder eenig pardon moeten worden nageleefd, gelet op het gevaar, dat men zoowel voor zichzelf als derden bij onvoldoende af scherming veroorzaakt. In de meeste ge vallen werden verdachten veroordeeld tot geldboeten van 2.50 tot 5.Men zy dus nogmaals gewaarschuwd daar op een en ander streng wordt toegezien. de Tristan is Zondag op verrassende wijze geëindigd. In de bergen van de Sierra Ne vada in de nabijheid van Placerville heb ben Zondag n.l. twee jagers den kinder- roover weten te overweldigen. De ont voerder was in een gestolen auto op een boschweg de route kwijtgeraakt Het kind zelf is ongedeerd. Het geëischte losgeld van 100.000 dollars was nog niet betaald.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5