CASINO DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ARRIVEERT VRIJDAG - 7 ÜÜR BINNENLAND Momentje WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1940 31ste Jaargang No. 9749 S)e Ceid&ciiéScHi/ïa/rit Bureaux Papengraoht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus U. V Mooi» maar niet nieuw In zijn buitengewoon mooi werkje, ge titeld „De Grondslag voor een nieuwe ge meenschap naar de leer van Quadragesimo Anno" ('n onlangs verschenen uitgave van het comité van actie naar de Nieuwe Ge meenschap) wijdt pater dr. M. Angelinus O.F.M. Cap. een door helderheid schitte rend hoofdstuk aan het Eigendomsrecht. Dit hoofdstuk is onderverdeeld in: „De grond van het eigendomsrecht"; „De aard van het eigendomsrecht"; „Individueel en sociaal"; „Bevoegdheid van de overheid"; „Onaantastbaarheid van het eigendoms recht". Onder den titel „Individueel en sociaal" betoogt de schrijver, "dat het karakter van den eigendom tweevoudig is, individueel en sociaal. Hij schrijft daar o. m.: Zijn lidmaatschap van de gemeen schap brengt voor den mensch de verplichting mee, om, negatief, niets te doen dat met het welzijn der ge meenschap in strijd is; en om, positief, tot dat welzijn der gemeenschap mee te werken met al wat hij heeft en al wat hij is, met al zijn vermogens en krachten, en ook met zijn bezittingen! Geheel zijn persoon is door onverbreekbare banden aan de ge meenschap gebonden; het spreekt dus vanzelf, dat van zijn eigendom hetzelfde geldt. Zijn ledematen, die door physieke banden met zijn per soon verbonden zijn, moet hij des noods in dienst van de gemeenschap stellen; hoeveel te meer dan zijn be zittingen, die slechts door moreele banden met zijn persoon verbonden zijn! Evenals bij a 1 zijn gedragingen, moet de mensch ook bij het gebruik van zijn eigendom niet enkel met het eigen voordeel, maar ook met het algemeen belang rekening houden. En in geval van conflict moet in beginsel het algemeen belang zwaar der wegen dan het particuliere. Na dan verder te hebben uiteengezet, onder den titel „Bevoegdheid van de overheid", dat de staat bepaalde goederen of inrichtingen aan den privaat-eigen dom kan onttrekken en aan zich houdt, vervolgt de schrijver: Men zal zich afvragen, of het eigendomsrecht met dat al niet volkomen wordt uitgehold en van heel zijn in houd beroofd. Inderdaad blijft er van het oude, liberalistische, „heilige en onschendbare" eigendomsrecht niet veel over. Maar dat was dan ook een opvatting van het eigendomsrecht, die meer berustte op de egoïstische be houdzucht der bezittende klasse dan op redelijk inzicht in de natuurlijke verhoudingen. Het moet voorgoed ge daan zijn met de opvatting, dat men met zijn eigendom naar willekeur kan omspringen, zonder zich te bekomme ren om de gevolgen van zoo'n han delwijze voor de gemeenschap. In een igoed-geordende gemeenschap moet iedereen zijn eigen persoon in dienst stellen van het gezamenlijk welvaartsstreven; hoeveel te meer zijn goederen! „Het moet voorgoed gedaan zijn met de opvatting, dat men met zijn eigendom naar willekeur kan omspringen" enz. Deze woorden hebben de aandacht getrokken in de pers, zijn vet afgedrukt en zijn aange duid als uitingen van den nieuwen geest. Eindelijk 'ns zulk een frisch geluid! De geleerde schrijver zal echter zelf de eerste zijn, om te erkennen, dat wat hij neerschrijft niets anders is dan de oude katholieke opvatting, die men kan vinden in talrijke katholieke geschriften. S. Thomas schreef in zijn Summa theolo- gica, dat de mensch, de goederen, d i e h ij bezit, moet gebruiken, als waren deze goederen bezit van de gemeenschap. Dit is, kernachtig uitgedrukt, de oude christelijke gedachte, welke het leven der eerste Christenen inspireerde, welke de klooster-gemeenschappen deed stichten, welke gelukkig ook door alle eeuwen heen vele christenen hebben aanvaard en beleefd in de practijk van het leven. Maar zeer vele andere Christenen hebben dat niet gedaan. Vandaar een der voor naamste bronnen! de vele ergernissen. 't Is een zeer verdienstelijk werk van pater Angelinus, dat hij de katholieke op vatting over het eigendomsrecht zoo hel der belicht. Maar nogmaals hij zal zelf de eerste zijn, om te erkennen, dat wat hij schrijft geenszins iets nieuws is, voor behouden aan dezen tijd! Mgr. Aengenent schreef ook reeds in zijn Leerboek der Sociologie: „Dit is de heerlijke katholieke opvatting, dat de mensch de goederen wel zelf mag bezitten en besturen, maar dat hij ze niet alleen voor zichzelf mag gebruiken. De eigendom heeft zware verplichtingen tegenover anderen." Verdeeling zendtijd NIEUW SCHEMA OPGESTELD. Het „Vaderland" meldt: Dezer dagen komt de nieuwe zender van de Nozema te Lopik op den 415 meter golf gereed. Deze moet eerst nog proefdraaien, maar tegen half October kan hij definitief voor den omroep in gebruik worden geno men. Tegelijkertijd wordt de zender van Jaarsveld provisorisch verbouwd tot een 301 meter golf en als derde zendmogelijk- heid heeft men dan nog de omlijsting van de nieuwsberichten van Kootwijk. Dit heeft een nieuwe taakverdeeling voor de om- roepvereenigingen noodzakelijk gemaakt, waarbij men over een grooter aantal zend uren de beschikking heeft gekregen dan tot nu toe het geval was. Bij de nieuwe taakverdeeling van de omroepvereenigingen is men er van uitge gaan, iedere vereeniging weer zooveel mo gelijk te laten uitzenden op denzelfden dag, waarop zij vroeger haar uitzendingen ver zorgde en waaraan de luisteraars gewend waren. Tevens is gestreefd naar zooveel mogelijk afwisseling in de programma's. Men heeft thans het volgende schema voor de taakverdeeling opgesteld, dat 13 Octo ber in werking treedt: A.V.R.O. regelmatig op den Dinsdag, Don derdag en Vrijdag. K.R.O. Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. N.C.R.V. Maandag, Woensdag en Vrij dag. V.A.R.A. Maandag, Woensdag en Zater dag. Dit alles geldt voor geheele dagen over de zenders Hilversum 1 en 2, respectie velijk op 415 en 301 meter. Wat betreft den zender Kootwijk krijgen de vier omroep vereenigingen een gelijk aandeel in de om lijsting van de nieuwsberichten. Wat betreft de Zondagen is de volgende regeling vastgesteld: Voor het uitzenden van kerkdiensten zal zooveel mogelijk gebruik wordesi gemaakt van den eigen zendtijd van de betrokken omroepvereeniging. lederen Zondag komen er drie kerkuitzendingen benevens een morgenwijding van 8.20 uur tot 9.30 uur. De ochtenddienst valt tusschen 10 en 12 uur en de avonddienst tusschen 5.30 en 7 uur. Hierbij is een en ander zoo geregeld, dat, als op den eenen zender een kerkdienst wordt uitgezonden, op den anderen zen der een gewone uitzending plaats heeft, zoodat geen twee kerkdiensten tegelijk worden uitgezonden. De overige zendtijd op de Zondagen wordt gelijkelijk over de om roepvereenigingen verdeeld. De uitzendingen van den politie-radio- omroep, van de Rotterdamsche Volksuni versiteit en van het Onderwijsfonds voor de binnenvaart zullen door Kootwijk wor den verzorgd. De zenders Hilversum 1 en 2 worden dus geheel gevuld door den omroep en het A. N. P. Bommen op Nederland BOMMEN OP TERNEUZEN In den afgeloopen nacht hebben Engel- sche vliegers bommen geworpen op Ter- neuzen. Twee woningen werden vernield, waardoor twee dames licht gewond werden. NOG STEEDS WORDEN BRAND PLAATJES GEVONDEN In de omgeving van Dedemsvaart en Balkbrug wordên nog steeds brandplaatjes gevonden, die vorige week door Engelsche vliegtuigen zijn uitgeworpen. Te Balkbrug lag zoo'n plaatje vlak bij een boerderij. Het had groot onheil kunnen stichten als de bewoners een begin van brand niet ter stond ontdekt hadden en gebluscht. Nu werd er slechts geringe schade aangericht. In den Hulst by Dedemsvaart liepen verschillende personen die een plaatje hadden gevonden, uit onwetendheid brand wonden en schade aan hun kleeding op. CELLULOIDPLAATJES GEVONDEN IN DEN HAAG Gisterochtend tusschen 10 en 12 uur zijn in het Bezuidenhoutkwartier te Den Haag vier celluloidplaatsjes gevonden, elk be plakt met een lapje linnen. Het eerste is gevonden op den hoek van den Bezuiden- houtscheweg en de Laan van Nieuw Oost- Indië, waar het terecht was gekomen, nadat het van een dak van een belendend hoek huis was gewaaid. Het tweede exemplaar werd aangetroffen op de trede van een portiektrap eener woning aan de Theresia- straat, achter de buitendeur. Het vierde op de deurmat van een vischwinkel in deze stra.t, achter de buitendeur. Het vierde plaatje is eveneens achter de buitendeur van een sigarenwinkel in de Theresiastraat gevonden. De plaatjes zijn in beslag genomen door de politie,- die ze later onschadelijk heeft gemaakt. De rijksinspecteur van de lucht bescherming aan het bureau Louise Hen- riëttestraat heeft de plaatjes ln beslag ge nomen. Kabelballons boven Nederland VEEL MATERIEELE SCHADE VEROORZAAKT. Door den straffen, wind uit Westelijke richtingen dreven Dinsdag verscheidene Engelsche kabelballons, die van hun bases waren losgerukt, naar Nederland af. In de Zaanstreek hebben twee ballons de bovenleiding der spoorlijn Amsterdam Alkmaar vernield. Gedurende 2 1/2 uur was het treinverkeer op dit traject gedeeltelijk gestagneerd; het moest over enkel spoor worden geleid. Een dak van een 'huis aan den Beuken weg te Wormerveer werd eveneens bescha digd. De tweede ballon rukte op den hoek van den HoogendijkProvincialen Weg te Zaandam een bordje uit den grond, terwijl in de buurt van de Czaar Peterstraat an tennes het moesten ontgelden. Ook het tele graaf- en telefoonverkeer langs de spoor lijn tusschen Zaandam en Purmerend werd gestoord. Om kwart voor tien des morgens is het gevaarte in de Midden-Beemster na bij Spijkerboor neergekomen. Om elf uur 's morgens kwam een Engel sche kabelballon over het IJsselmeer uit de richting Volendam op Hoorn aangedre ven. De ballon, welke af en toe het water raakte, rukte, boven land gekomen, een paal van het electrische net uit den grond en kwam vervolgens bij het veilinggebouw in de gemeente Blokker neer. Het omhulsel werd naar Hoorn overgebracht. Ook de dienst der N.Z.H.T.M. tusschen Monnikendam en Edam moest des morgens tijdelijk met bussen worden onderhouden. Een Engelsche ballon had namelijk het bo vennet vernield, waardoor kortsluiting ont stond. Het gevaarte yloog in brand en ging geheel in vlammen op. Behalve Noord-Holland heeft ook Fries land bezoek van ballons gehad. Om half twaalf kwam er te Lemmer een uit de richting van het IJsselmeer gedreven, die enkele telefoonpalen uit den grond rukte, het pas herstelde electrische net opnieuw ontredderde om vervolgens bij Spannen burg zijn tocht te beëindigen. Om 12.05 werd er opnieuw een gesigna- neerd, die recht Op de haven aandreef. Deze was gelukkig zóó laag, dat hij achter den Nieuwen Meerdtfk bleef haken. Ver volgens gleed hy over den dijk heen en kwam terecht op een Tijnaak, die in de werkhaven lag. Daar is men er in geslaagd, den ballon onschadelijk te maken. Te Leeuwarden werden door eenige bal lons pannen van de daken gerukt, anten nes vernield, lichtleidingen beschadigd en ruiten verbrijzeld. In het Diaconessenhuis sneuvelde een tiental ramen. Aan den Noordersingel slingerde de kabel van een der ballons zich rond een scheepsmast, waardoor deze in drieën knapte. Ook werden in dit gedeelte van de stad draden van de radio-distributie vernield, waardoor een deel der luisteraars van mu ziek verstoken werd. Tusschen Heerenveen en Akkrum werd een kabel van het hoog spanningsnet van het P. E. B. beschadigd, tengevolge waarvan het Zuidelijk deel van de provincie Friesland zonder stroom kwam. Door omzetting slaagde men er na eenigen tijd in, de stroomlevering gedeel telijk te herstellen. Uit Roden in Drente wordt gemeld, dat een kabelballon daar eenige schade aan het electrisch net heeft aangericht, terwijl te Wfjhe er een is neergekomen in een boom gaard langs den weg ZwolleDeventer, waarbij aan fruitboomen schade werd aan gericht. Ten slotte vertoonde zich ook boven Den Haag een kabelballon, welke door een vliegtuig werd neergeschoten. Uit Anna Paulowna wordt gemeld, dat daar gisterochtend niet minder dan vijf Engelsche kabelballons over zijn gedreven in de richting van de Waddeneilanden. Door de over den bodem slepende kabels werd het bovengrondsche electrische licht- net op verscheidene plaatsen beschadigd, een paal van de leiding werd omgerukt. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Uit Beilen in Drente wordt eveneens medegedeeld, dat daar een En gelsche kabelballon over is gedreven. Deze is in de gemeente Rolde aan den grond gekomen. Tijdens de drift heeft de ballon schade aangericht aan bovengrond sche leidingen van het telefoon- en elec- triciteitsnet Gisteravond half tien dreef eén kabel ballon boven Oostzaan. Het bovengrond sche electrische net, het alarmeeringsnet van de vrijwillige brandweer werden door een kabel beschadigd. Gistermiddag omstreeks een uur is te Deurze bij Assen een Engelsche versper ringsballon aan den grond gekomen. Vanaf Beilen hadden de Nederlandsche en de Duitsche politie de ballon gevolgd. Het gevaarte, dat een lengte had van eeni ge tientallen meters, bleef vlak bij een boerderij te Deurze in het prikkeldraad hangen. Tevoren had het al herhaaldelijk den grond geraakt en als gevolg daarvan was het op verschillende plaatsen be schadigd. Er was een kabel van ongeveer 300 róeter lengte aan de ballon bevestigd met een zware katrol. Desondanks werd geen schade van beteekenis aangericht. De ballon bevatte vrijwel geen gas meer. DIENSTPLICHT VOOR WEERMACHT EN ARBEIDSDIENST VOOR DUITSCHE STAATSBURGERS De kortelings in de pers gepubliceerde bekendmaking van den Duitschen weer machtsbevelhebber in Nederland is, in vele gevallen door de in aanmerking ko menden mannelijke Duitsche staatsburgers ten onrechte aldus uitgelegd, dat volgens punt C alle lichtingen, ook als zij niet ge diend hebben, zich moeten aanmelden. Deze uitlegging is verkeerd, daar onder punt C van de bekendmaking uitdrukkelijk alleen de gediend hebbenden dienstplich tigen van alle lichtingen worden genoemd. Wie niet gediend hebben moeten zich slechts melden, indien naar punt A van de bekendmaking vermeldt zy in 1921 geboren zijn en niet reeds vrijwillig dienen, zoomede indien zy overeen komstig punt B hoewel behoorende tot de dienstplichtige lichtingen 1914 tot 1920 tot nu toe ontheffing van dienstplicht heb ben gehad of nog niet gediend hebben. Alle betrokken Duitschers, die ingevolge punt C reeds meldingen verricht hebben bij den bevoegden stafofficier der ordnungs- polizei moeten him meldingen terstond herhalen en daarbij uitdrukkelijk ver klaren, d a t zij gediend hebben bij welk onderdeel zij gediend hebben, is van geen belang. Ook andere bijkomstige mede- deelingen moeten als overbodig achterwege worden gelaten. DE LEERZAME KANT VAN DEN OPBOUWDIENST. In een persconferentie heeft de kapitein van den opbouwdienst J. D. Bakker verteld van het onderwijs dat deze dienst aan zyn mannen geeft om hen als flinke werkers geschikt te maken voor een plaats in de maatschappij. De leeftijden van de werkers in den op- bouwdienst varieeren van 19 tot 35 jaar, de ontwikkeling varieert van analphabeet tot afgestudeerde aan een hoogeschool. Hier door rust op allen, die mede moeten wer ken aan het onderwijs een zware taak. Daarvoor schrikken zy niet terug. Zoolang een korps nog geen werkobject heeft toegewezen gekregen, kan het on derwijs in de daguren plaats hebben, doch zoodra met de uitvoering van een werk wordt begonnen, zal de opleiding en ont wikkeling grootendeels in de avonduren moeten geschieden. Het onderwijs omvat in de eerste plaats lager onderwijs, dat deels klassikaal, deels volgens de individueele methode wordt ge geven; vervolgens uitgebreid lager onder wijs en lessen in enkele vakken, verband houdende met het beroep van betrokkene, zooals talen voor een kellner, handelscor respondentie en boekhouden voor een kan toorbediende. Belangrijk is ook het nijver heidsonderwijs op ambachtsscholen en in centrale werkplaatsen, dan wel, waar mo gelijk, volgens het leerlingenstelsel in fa brieken of bedrijven. Dan is voorzien in land- en tuinbouwonderwijs, cursussen aan zeevaart- en machinistenscholen, practi- sche opleidingen bijv. voor lasschers, auto monteurs, marconisten enz. en schriftelijke technische cursussen voor hen, die daar voor over voldoende voorbereidend onder- Wijs en praktijk beschikken, op het gebied van burgerbouwkunde, waterbouwkunde, werktuigbouwkunde, electrotechniek, che mische techniek, hand- en reclame teeke nen en van zuivelbereiding. Voor dit alles wordt gedeeltelijk aange sloten aan bestaande inrichtingen en in stituten. Een groot gedeelte van het onder wijs wordt door eigen krachten gegeven. Aan de hand van de wenschen van den leerling en van zijn genoten onderwijs en van zijn scholing, aangevuld door een per soonlijkheidsonderzoek zal worden nage gaan voor welk onderwijs hij het meest in aanmerking komt, om zoodoende te trach ten de menschen naderhand op hun juiste plaats in de burgermaatschappij te krijgen. De onderwijs-belangen worden bij elk corps, (groot ongeveer 800 man) behartigd door een cursusleider, die. aan de hand van algemeene richtlijnen vastgesteld door den staf van den opbouwdienst, plaatselijk het onderwijs regelt Hij beschikt over de noo- dige hulpleiders voor het klassikale en in dividueele onderwijs, alsmede voor de lei ding van en het toezicht op de studie van HET GEBIT. Ik heb kortgeleden nog betoogd, dat er wel eens het een of ander ge vonden wordt, dat onze belangstelling gaande maakt. Dat is nu het geVal met een kunst gebit, dat wel niet op de bekende lijst van gevonden voorwerpen heeft ge staan, maar dat wat nog veel merkwaardiger is gevonden ls in Griekenland in de omgeving van Thebe. Dat gebit leert ons wat. Ten eerste, dat wy vooral niet moe ten denken, dat het onze generatie is geweest, die het kunstgebit heeft uit gevonden, zooals een groot deel van onze cultuur uit dezen tijd zou stam men. De bommen, de onderzeeërs en de picchiatelli stammen ook uit de zen tijd. Er is dus voor de tandartsen geen reden om trotsch te zijn op hun moderne martelwerktuigen, want het lijkt mij heel wat vernuftiger iemand een kunstgebit aan te meten zónder de technische geraffineerde hulpmid delen van dezen tijd. En het is best mogelijk, dat de Thebaansche tand artsen nog met bijl en troffel hebben gewerkt. Maar ook leert ons dit gebit, dat wij minder aanmerkingen moeten maken op de nota's onzer tandartsen. Want als deze heden ten dage een tientje rekenen voor een holle kies, dan moet het Thebaansche gebit van goud en ivoor in de millioenen heb ben geloopen. Er is dus noch voor de tandartsen, noch voor hun patiënten reden t<Jt hoogmoed of klacht. Dat leert ons dit gebit uit de vierde eeuw voor onze jaartelling. hen, die schriftelijke cursussen volgen. Voor wat betreft het ambachtsonderwijs pleegt hij overleg met de directeuren van de nijverheidsscholen van bedrijven of fa brieken, van centrale werkplaatsen voor de plaatsing van leerlingen op deze inrich tingen. In den staf van den opbouwdienst is een nauwe samenwerking tusschen „onderwys" en „arbeidsbemiddeling" tot stand gebracht. Zonder deze toch zouden beide instellingen hun doel niet kunnen bereiken. Voorop staat, dat een ieder verplicht is on derwijs in eenigerlei vorm te volgen. Deze verplichting zal wel niet zwaar drukken. De jongens zullen allen beseffen, dat zij hun beste beentje voor moeten zetten om weder aan den arbeid te komen. Doch ze ker zullen er zijn, die vol ijver met iets be ginnen, doch spoedig de animo laten zak ken. Hoe prettig zal het later voor hen zijn als zij over die inzinking werden heen ge holpen, door een lidhten drang. Elkeen, die onderwijs ontvangt zal in de kosten een kleine bijdrage moeten geven. Het is goed, dat de man zich een gering offer getroost voor zijn verdere ontwikke ling. R.-K. WERKLIEDENVERBOND. Binnenkort verhuizing naar het nieuwe gebouw. Het laat zich aanzien, dat binnen eeni ge weken de verhuizing van de kantoren van het R.-K. Werkliedenverbond, welke sinds vele jaren ondergebracht waren in de perceelen Drift 1012 te Utrecht, zal kun nen geschieden. Ook met de ontruiming van het daar- naastliggende pand van „Concordia", de verzekeringsinstelling van het R. K. W. V., is dezer dagen reeds begonnen. Alle bureaux, welke in bovengenoemde panden waren gevestigd, zullen worden on dergebracht in het groote, nieuwe ge bouw Pylsweerd te Utrecht. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den, kan dit binnen enkele weken een feit zyn. DE INVALIDITEITSWET EN DE OUDERDOMSWET 1919. Op 1 Augustus 1940 werden 46.437 we duwen-renten en 14831 weezenrenten krachtens de invaliditeitswet genoten, ter wijl op genoemden datum krachtens artikel 373 dier wet 110367 personen in het genot waren van een als vrucht hunner verzeke ring verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 80.990 personen een in- validiteitsrente, als bedoeld in artikel 71 dier wet Krachtens artikel 24 der oudersdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 99.091 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1