De voortgezette Dichtactiviteit Roemenië een „legionnaire staat" Wmdt de omCag, uityeóOteden Ut de tucht? Warschau of Parijs De Italianen over de Egyptische grens Terugkeer der koningin-moeder Uit Frankrijk Dienstplicht in Amerika Jlwctamatie turn Cüttane&cu MAANDAG 16 SEPTEMBER 1940 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 HET WEERMACHTBERICHT VAN ZONDAG. Het Duitsche legerbericht van Zondag luidt als volgt: Afdeelingen van het luchtwapen hebben, ondanks de bedekte lucht, ook op 14 Sep tember en in den nacht van 14 op 15 Sep- témber de vergeldingsaanvallen op voor den oorlog belangrijke doelwitten in Mid den- en Zuid-Engeland voortgezet, waar bij het zwaartepunt op Londen viel. In het gebied van de Britsche hoofdstad werden dok- en haveninstallaties getroffen. De haven van Liverpool en de pletterij van 'Warrington, alsmede verscheiden vliegvelden, verkeersinstallaties en haven plaatsen in het Zuiden van Engeland wer den doeltreffend met bommen bestookt. Bij aanvallen op konvooien gelukte het ten Noorden van Ierland een koopvaardij schip van 8000 br. reg. ton tot zinken te brengen. Boven Londen ontwikkelden zich enkele voor onze jagers succesvolle luchtgevech ten. Enkele vijandelijke vliegtuigen wierpen in de nachtelijke uren boven België en Nederland, alsmede in het Westduitsche grensgebied bommen op kleine plaatsjes en als eenig militair doel op een troepen kamp. Zeven personen werden gedood en zestien gewond. De aangerichte materieele schade is onbeteekenend. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden door de luchtdoelartillerie, 25 door jagers neergeschoten. Vijf eigen vliegtuigen keer den niet terug. Eerste-luitenant Münche- berg behaalde zijn twintigste overwinning in de lucht. LONDENS KEUS. Londen heeft thans de keus tusschen het lot van Warschau en dat van Parijs. Dit is de meening, welke in goed inge lichte Duitsche kringen naar voren wordt gebracht. Londen heeft de mogelijkheid, zoo wordt aldus United Press verder uit eengezet, te voorkomen, dat het het lot van Warschau deelt. De Duitsche lucht macht zal haar aanvallen voortzetten en het aantal dooden, dat te Londen thans ongeveer 5000 bedraagt, zal nog stijgen. Dat het tot een bombardement van Lon den gekomen is, is een bewijs voor de ge wetenloosheid van Churchill en de En- gelsche regeering, wordt verder verklaard, aangezien zij een oorlog voortzetten, dien zij niet kunnen winnen en waarop Enge land militair noch moreel voorbereid was. In dezelfde kringen wordt de Engel- sche poging om de hoofdstad overijld te ontruimen als een hopelooze onderneming beschouwd. Volgens Duitsche opvatting aldus D. N.B. zou het juist geweest zijn, wan neer men met de evacuatie van Londen vóór het begin van de Duitsche aanvallen begonnen was. Thans is het, naar de mee ning te Berlijn, te laat. De millioenenmas- sa's, die met haar haven en goed uit de gevaarlijke zone willen komen, geraken dan pas goed in levensgevaar, omdat het voorterrein van Londen geen open bouw land is, doch een kris en kras door elkaar gebouwd industriegebied. Juist dit indus trieterrein echter vormt ten gevolge van zijn beteekenis voor de oorlogseconomie het hoofddoel van de aanvallen van het Duitsche luchtwapen. De bevolking van Londen zal derhalve door de schuld der Engelsche regeering verschrikkelijke we ken te gemoet gaan, waarin zij aan hon ger, koude en regen blootgesteld zal zijn. Dat Berlijn in de afgeloopen twee nach ten niet is aangevallen, beteekent niet, dat de Engelschen zulks niet getracht hebben. Zij hebben het geprobeerd, maar werden teruggedreven. Zij zullen wellicht terug komen en de Duitsche hoofdstad ook be reiken, maar niet meer in grooten .getale, want op het oogenblik werken de gene raals Regen, Wolken en Nevel ten gunste van Duitschland. LONDENS EVACUATIE IN VOLLEN GANG. De ontruiming van Londen is, volgens een bericht uit de Britsche hoofdstad aan het Zweedsche blad „Nya Dagligt Alle- handa", in vollen gang, zoo meldt D.N.B. uit Stockholm. Trein na trein, autobus na autobus verlaat de hoofdstad van het Brit sche imperium, schrijft het blad. Lange rijen menschen staan uren te wachten voor de haltes der autobussen, die bin- nenlandsche diensten onderhouden. De aanhoudende Duitsche aanvallen op militaire doelen te Londen aldus seint D.N.B. verder uit Berlijn hebben afge zien van hun vernietiging, klaarblijkelijk de gevoeligste plekken van den tegenstan der getroffen. De z.g. vrijwillige ontrui ming van de stad neemt steeds grootere vormen aan en heeft tot gevolg, dat de verkeersdiensten, welke door de jongste bomaanvallen reeds zoozeer in het onge- reede zijn geraakt, overbelast worden. De productiecapaciteit van de wapenindustrie te Londen is tot een fractie teruggeloopen, doordat de arbeid tijdens de vele uren, dat het luchtalarm duurt, gestaakt moet worden, doordat de stroomtoevoer beperkt is en doordat er verkeersmoeilijkheden zijn gerezen. In een gelijke situatie ver- keeren de levensmiddelenbedrijven nu in de afgeloopen week volgens een voorzich tige raming 24 groote pakhuizen afgebrand zijn, waarbij men tevens moet weten, dat de levensmiddelenvoorziening van geheel Engeland voor een kwart, de vleeschvoor- ziening zelfs voor de helft op de voorra den in de Londensche pakhuizen, loodsen en opslagplaatsen aangewezen is. ZWARE FINANCIEELE LASTEN VOOR ENGELAND. Volgens een Reuterbericht bedroeg de opbrengst der Britsche belastingen in de op 7 September geëindigde week 18.4 mil- lioen pond, terwijl in de zelfde week de totale staatsuitgaven 72.4 millioen pond, dus juist viermaal de opbrengst der be lastingen bedroegen. In deze week alleen had de begrooting dus een tekort van 54 millioen pond. Gezien deze ontwikkeling zijn de toenemende zorgen van het Brit sche departement van financiën en zijn wanhopige oproepen ter bevordering van het sparen te begrijpen. Kingsley Wood heeft een beroep gedaan op de bevolking den staat grootere offers te brengen. Hij waarschuwde het land voor het gevaar van inflatie. Wij moeten het gebruik, zoo zeide sir Kingsley, tot het alleruiterste beperken, wij moeten kwma Kagchelland aan den kop, maar van slecht, maar he weer speelde hun danig hoogere belastingen opbrengen, spaarzaam zijn en den staat leeningen verstrekken. Wij bevinden ons pas aan het begin van dezen zwaren strijd en het is mogelijk, dat wij nog veel zullen moeten verduren, veel zullen moeten lijden en veel tot stand zul len moeten brengen, alvorens de overwin ning aan ons zal zijn. Het is echter ze ker, dat wij zullen overwinnen. „BESLISSING IN DE LUCHT'. Wanneer Engeland den thans aan den gang zijnden luchtslag verliest, heeft het den oorlog verloren, schrijft de militaire medewerker van Dagens Nyheter. Hij ver- volgtr De beslissing valt in de lucht. Het gaat hier om den totalen luchtoorlog, die thans feit geworden is. Het Britsche eilan denrijk gelijkt een belegerde vesting. De gelegerde krachten zijn daarbij de min dere van den voor de muur staanden vijand. De Engelschen hebben reeds thans niet meer de heerschappij in de lucht. TAAIE LUCHTGEVECHTEN VAN GISTEREN. Tijdens de aanvallen, die het Duitsche luchtwapen gisteren op de Britsche hoofd stad heeft ondernomen, ontwikkelden zich taaie en talrijke luchtgevechten, daar de Engelschen blijkbaar al hun jagers boven Londen hadden geconcentreerd, die zij konden vrijmaken voor het afweren van de Duitsche bommenwerpers. Deze con stateering wordt bevestigd door het feit, dat de Duitschers bij hun aanval op Li verpool bijna geen afweer van jagers hebben ontmoet. Ondanks deze ongewone en, naar van goed ingelichte zijde wordt toegegeven, verrassende concentratie van Britsche jagers is het den Duitschen ge vechtsvliegtuigen opnieuw gelukt, in vier zware aanvallen dood en verderf boven Londen te zaaien. Naast elkaar woedende branden in de Londensche dokken, waar vooral de Al- bert en Indian-dokken zijn getroffen, groo te felle branden in Woolwich, vernielde waterleidingsbedrijven, alsmede een elec- trische centrale en een pompstation, die door voltreffers werden getroffen, bewij zen, dat de Duitsche bommenwerpers hun taak hebben vervuld. Terwijl de gevechts vliegtuigen hun bommenlast uitwierpen, moesten de ter bescherming meegevlogen jachttoestellen een zwaarderen strijd leve ren dan gewoonlijk. Ook het weer was ten gunste van de Engelschen. Desondanks werden 71 Engelsche toestellen neerge schoten, terwijl 34 Duitsche vliegtuigen niet zijn teruggekeerd. Van Duitsche zijde namen in achtereenvolgende formaties in totaal 179 vliegtuigen deel. ZIJ MOESTEN TERUGKEEREN. In den afgeloepen nacht vlogen enkele Britsche bommenwerpers naar Duitsch land. Zij werden echter reeds in de Weste lijke grensgebieden door de luchtdoelartil lerie en nacht jagers verdreven en tot om- keeren gedwongen. Tegen middernacht probeerden verschei dene Britsche vliegtuigen Berlijn te na deren. Zij werden echter voor het berei ken van den afweer in het voor Groot- Berliin liggende gebied door goed gericht afweervuur tot omkeeren gedwongen Er werden geen bommen geworpen. VOETGANGERS, schuin een kruispunt over? Neen! Daar loopt men altijd haaks omheen. Vereeniging voor Veilig Verkeer. Grensplaats Solloem bezet GEBREK AAN WATER. De Italiaansche actie aan de Egyptisch- Libysche grens is buitengewoon levendig, zoowel van de zijde der troepen te land als van de lnchtmacht. Het staat thans vast aldus D. N. B. dat de Italiaansche strijdkrachten het in Egypte gelegen Sol loem hebben bezet. Wel beperkt het weer- machtbericht van het Italiaansche hoofd kwartier zich tot de mededeeling, dat de grens overschreden is, maar ook in poli tieke kringen te Rome verklaart men, dat er geen twijfel meer aan de juistheid van de Engelsche berichten over het opgeven van Solloem bestaat. Het Italiaansche weer mach tb ericht het honderdste begint met de vermel ding van de operaties aan de Egyptische grens en zegt hierover: In Cyrenaica overschreden onze vooruit geschoven afdeelingen de grens en leveren levendige gevechten tegen vijandelijke strijdkrachten. Ons luchtwapen neemt hier aan aftief deel. Met bombardementen en in duikvlucht valt het vijandelijke concen traties van auto's aan. Hierbij zijn twee vijandelijke vliegtuigen van het Blenheim- type neergeschoten. Naar de Engelsche radio heeft medege deeld hebben de Britsche troepen in Noord-Afrika zich bij Solloem, voorname lijk wegens gebrek aan water, moeten te rugtrekken. Dat nog geen bijzonderheden over den val van Solloem worden gegeven, zoo zegt LEGIONNAIRE BEWEGING DE EENIGE POLITIEKE BEWEGING. De aangekondigde wijziging in de poli tieke structuur van Roemenië is vortrok- ken: de staatsleider, generaal Antonescu, heeft, na een nieuw kabinet gevormd te hebben, den „legionnairen Roemeenschen staat" uitgeroepen. In een desbetreffend manifest verklaart hij tevens, dat de le gionnaire beweging, die voortaan de eeni- ge politieke beweging is in den staat, met de taak belast wordt, het volk met de nieuwe beginselen van het staatsbestuur vertrouwd te maken. De min is ter--president, generaal Anto nescu, is thans chef van den legionnairen staait, terwijl Horia Sima tot commandant van de legionnaire beweging is benoemd. Voorts heeft de staatsleider een decreet uitgevaardigd, waarbij een kabinetsraad is gevormd voor de leiding en de behan deling van de loopende staatszaken. De kabinetsraad bestaat uit de volgende le den: den staatsleider en minister-president, den vice-president van den ministerraad, de ministers van Buitenlandsche Zaken, Justitie, Economische Zaken en Finan ciën. Krachtens een besluit van den staats leider zouden de ministeries Maandagoch tend negen uur zonder redevoeringen en plechtigheden aan de nieuwe ministers worden overgedragen. REORGANISATIE VAN HET LEGER. De staatsleider heeft plannen ontworpen, die voorzien in een onmiddellijke reorga nisatie van het leger. Reeds op 9 Septem ber heeft hij in het gebouw van den gene- ralen staf een bespreking gehad met verte genwoordigers van de departementen van Landsverdediging, Marine en Luchtvaart, welke departementen thans onder zijn lei ding vereenigd worden. Tijdens deze be spreking zette hij zijn plannen uiteen voor de komende werkzaamheden en de coör dinatie der departementen. TERUGKEER EENER VORSTIN. Behalve al deze ingrijpende gebeurtenis sen op politiek gebied heeft Roemenië den feestelijken terugkeer van koningin-moe der Helena beleefd. De trein arriveerde reeds Zaterdagavond om 11 uur aan het koninklijke station te Boekarest, maar eerst Zondagmorgen om halfelf vond de plechtige begroeting plaats. Zij werd aan den trein verwelkomd door koning Mi chael, die haar ook aan de landsgrens ont vangen had, voorts door den staatsleider, generaal Antonescu, en de leden van het kabinet. Ook de patriarch van Roemenië en vele andere hoog waardigheidsbeklee- ders waren op het station aanwezig. Na de begroeting trad de burgemeester der hoofstad naar voren en overhandigde de koning in^moeder het traditioneele brood en zout In een door zes schimmels getrokken staatsiekoets reed de vorstin, onder geestdriftig gej>ulch der bevolking, aan die zijde van haar zoon, koning Mi chael, naar de patriarchale kerk. Voor en achter -die calèche gingen twee bereden es- men van Italiaansche zijde, geschiedt om militaire redenen. Men wacht hiermee tot andere doelen aan de andere zijde van de Egyptische grens bereikt zijn. ANDERE LUCHTACTIVITEIT. Niet alleen aan de Egyptische grens, maar ook in den Midden- en Boven-Soe- dan is de activiteit in de lucht toegenomen. Bij Khartoem werden voltreffers op vlieg tuighangars geplaatst. Voorts werden het spoorwegknooppunt Haya zwaar bescha digd, de vlieghaven Atbara in brand gewor pen en in het bijzonder in den Boven-Soe- dan troepen in scheervlucht onder vernie tigend machinegeweervuur genomen. Ten slotte zijn ook de laatste dagen de luchtaanvallen op de Engelsche vlootbasis Aden en in het Oostelijk deed van Kenya krachtdadig voortgezet. O.a. worden bij El- Catoelo 60 vrachtauto's en groote troepen- enheden onder vuur genomen, waarbij de uitwerking vernietigend was. Naar de speciale correspondent van Ste- fani bericht, heeft, na den nachtelijken aan val op het arsenaal van Malta, een forma tie duikbommenwerpers Zondagochtend met succes een aanval op het vliegveld van Halfar op Malta ondernomen, waarbij bom men van het zwaarste kaliber werden uit geworpen. Bij den nachtelijken aanval vergemakke lijkten de vijandelijke schijnwerpers en het maanlicht het neerwerpen der bommen Deze operaties verliepen geheel volgens het vastgestelde plan. De beide doelen het arsenaal en de watervliegtuigbasis werden met tonnen aan bommen bestookt. ITALIAANSCHE TROEPEN BEZETTEN BERNOE. Uit Stockholm wordt gemeld, dat de Ita liaansche troepen naar de Londensche ra dio erkent, het plaatsje Bernoe, zeven mij len ten Zuiden van Solloem, bezet hebben. kadrons. De stoet werd voorafgegaan door den staatsleider, dien staande in een open wagen eveneens luide door de bevolking werd toegejuicht. De dienst in de kerk werd geleid door den patriarch van Roemenië. De geheele dienst kon door middel van luidsprekers, die in de straten waren opgesteld, door de bevolking worden gevolgd en toen het gebed voor de koningin-moeder werd uit gesproken en de gelofte van generaal An tonescu werd voorgelezen, knielde de me nigte in de straten neer. Na afloop van den kerkdienst reden de koning en de koningin-moeder naar het paleis, om gelukwenschen in ontvangst te nemen. Later verschenen zij te zamen met generaal Antonescu en Horia Sima op het balkon, waar zij door een geweldige me nigte stormachtig werden toegejuicht. Lange colonnes legionnairs, oudstrijders en militairen defileerden voorbij het bal kon en de vorstelijke personen werden niet moede het kleurigé schouwspel gade te slaan en de toejuichingen van het pu bliek met een groet te beantwoorden. OPROEP VAN ANTONESCU. In een oproep, dien generaal Antonecu tot het land heeft gericht, verklaarde hij, dat het geheele volk doordrongen moet worden van een geest van zuiverheid. De ze geest zal onpartijdig, zonder haat en. zonder onrechtvaardige slagen worden no- geleefd. Thans roepen de plicht en de ar beid. Het uur, waarop alle krachten ver eenigd moeten worden, kan niet meer uit gesteld worden. De moreele, politieke en militaire versterking van het volk moet daarom onmiddellijk beginnen. De positie van de boeren, arbeiders en beambten moet onmiddellijk verbeterd worden. De wet van discipline, arbeid, strenge opvoe ding, zwijgzaamheid en nationale solida riteit is de wet van den nationaal-legion- nairen staat. De terugkeer van de koningin-moeder in het land, zoo gaat de oproep voort, legt iedereen de hoogste moreele verplichting op. De koninklijke familie zal thans we der door het geven van een hoogstaand voorbeeld, door matigheid, onberispelijk gedrag, bescheidenheid, staatsburgerlijken geest en een vaderlandslievende houding het symbool vormen voor het Roemeen- sohe gezin, waarin de sleutel ligt voor den weerstand en een gelukkige toekomst voor het Roemeensche volk. ANTWOORD VAN HORIA SIMA. Op den oproep van den staatsleider tot medewerking heeft de chef van de legion- n ar ire beweging, Horia Sima, het volgen de geantwoord: Op de woorden van den staatsleider, ge neraal Antonescu, tot de legionnairs ter gelegenheid van de viering van den 13den September brengt de legionnaire beweging haar hartelijken dank uit. Zij beantwoordt der oproep tot ernstige en loyale samen werking met alle geestdrift en vreugde. ROEMEENSCH ANTWOORD OP RUSSISCH PROTEST. Vrijdag heeft de Sovjet Russische vice- volkscommissaris van Buiteml. Zaken De- kanozof, den Roemeenschen gezant Gafen- cu ontvangen, die hem een schriftelijk ant woord van de Roemeensche regeering overhandigde op de protestnota der Sov- Een aan de Noorsche kust neerge schoten Engelsch vliegtuig wordt door Duitsche deskundigen in oogenschouw genomen (Foto Weltbild) jet-Unie van 29 Augustus, betreffende de schending van de Sovjet-grens van de Sov jet-grens door Roemeensche vliegtuigen, alsmede provoceerend optreden van Roe meensche grensposten en legerafdeelingen. In het Roemeensche antwoord worden de vluchten van Roemeensche vliegtuigen langs de Russische grens toegegeven, maar wordt ontkend, dat Roemeensche vliegtui gen de Sovjet-grens zouden hébben ge- schooiden. REACTIE MERKBAAR. Sedert eenige dagen teekenen zich, naar uit Vichy verluidt, pogingen af, die wij zen op een samengaan van reactionnaire Fransche kringen. Hierbij zijn clericale kringen, de royalisten, die zich rondom de „Action Frangaise" hebben gegroepeerd, bepaalde militaire groepen en vertegen woordigers van de zware industrie betrok ken. In welingelichte kringen heeft irien den indruk, dat dit streven vooral is ge richt op een verwijdering van vice-presi dent Laval en op een uitschakeling van de door hem gevolgde poliitek. LEON BLUM GEARRESTEERD. De vroegere Fransche minister-president, Leon Blum, is, volgens een officieele me dedeeling uit Vichy, gearresteerd en naar het kasteel Chazeron bij Riom overge bracht. Blum hield zich op in het departement Dordogne, waar hij zich met de politiek in liet. Hij had zelfs een nieuwe krant opge richt, die heimelijk aanvallen op de regee ring van Vichy deed. DE VLEESCHVOORZIENING IN HET FRANSCHE BEZETTE GEBIED. De vleeschvoorziening voor de Fansche bevolking wordt door de regeering te Vichy nauwkeurig bestudeerd. Naar verluidt, treft de regeering voorbereidingen voor het rantsoeneeren van vleesch. Zij heeft reeds enkele vleeschlooze dagen ingesteld en de restaurants opdracht gegeven de te ver strekken porties vleesch tot 150 gram per persoon te beperken. Verwacht wordt, dat nieuwe beperkende maatregelen zullen DEFINITIEF AANGENOMEN Het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden en de Senaat hebben Zaterdag definitief de nieuwe dienstplichtwet aan genomen en aan president Roosevelt ter onderteekening voorgelegd. De wet verplicht ongeveer 16 1/2 millioen Amerikanen, van 21 tot 35 jaar, zich tér- stond aan te melden en eventueel een jaar dienst te doen voor de militaire opleiding. De wet machtigt voorts de regeering om industriebédrijven over te nemen, waar van de eigenaars weigeren bewapenings orders, om welke reden dan ook, aan te nemen of de uitvoering daarvan te bespoe digen. Buitenlandsche Berichten AANTAL DOODEN IN AMERIKAANSCHE KRUITFABRIEK 46. Het aantal dooden als gevolg van de ont ploffing in een kruitfabriek van Kenvil (New Yersey) is volgens Associated Press thans tot 46 gestegen. VLIEGONGELUK IN ZWEDEN. Bij de Zweedsche militaire luchtmacht is een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij vier Zweedsche legervliegers om het leven ge komen zijn. Bijzonderheden ontbreken nog. TREINONGEVAL IN ROEMENIë. In het Roemeensche station Campina is Zaterdag een boemeltrein op een reeks stil staande locomotieven gereden. Een wagon van den boemeltrein werd vernield, ver scheidene goederenwagens en locomotieven ontspoorden. Het officieele communiqué deelt mede, dat er één doode te betreuren is en dat veertien personen gewond zijn, onder wie zich vijf zwaar gewonden bevin den.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5