DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ARRIVEERT.... Bommen op Nederland. Maximumprijzen voor rund en kalfsvleesch Momentje' MAAN. i 16 SEPTEMBER 1940 31ste Jaargang No. 9747 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V «De toekomst tegemoet" Onder dezen titel publiceert „De Unie", orgaan van „De Nederlandsche Unie", een artikel, waarop wij hier de aandacht wil len richten. Er wordt in dat artikel zeer terecht op gewezen, dat in de nieuwe revolutie, die zich voltrekt ieder onzer moét er van doordrongen zijn, dat wij leven in een revolutionairen tijd! een tweetal trekken kunnen worden beschouwd als ty peerend, als wezens-trekken. Ten eerste haar anti-individualistisch karakter. Beoogd toch wordt, aan de ge meenschap te hergeven rechten, haar onttrokken door een langzamerhand ten top gevoerd individualisme. Voorts is zjj de nieuwe revolutie anti-kapitalistisch, in zooverre ze er naar streeft, het primaat van den arbeid te stellen in de plaats van dat van het kapi taal. Na dit te hebben geconstateerd, vervolgt de schrijver van het hier bedoelde artikel: „Geruimen tijd leefde ten onzent reeds het besef, dat doorwerking van die begin selen eenmaal ook hier te lande niet zou kunnen uitblijven." Wij zouden hieraan willen toevoegen: niet zou kunnen en niet zou mogen uitblijven. Strevingen, om in het economische, so ciale en politieke leven radicale wijzi gingen, radicale vernieuwingen te brengen, bestonden ten onzent reeds lang vóór den oorlog. In een ander artikel in hetzelfde num mer van „De Unie" trof ons de volgende passage, die wij hier in dit verband willen citeeren: „In de volkshoogeschool van Balkeveen, in de Groninger Gemeenschap, in Braban- tia Nostra, in Het Gemeenbest, in het Bentveld-werk, de volkseenheidconferen- tie van Woudschoten, de Friesche bewe ging, de beste jaren van het Dietsche stu dentenverbond, om slechts deze te noe men, werden ideeën gepropageerd en ver wezenlijkt; die met verouderde opvattin gen lijnrecht in strijd waren". 't Is werkelijk niet uit zucht, om te cri- tiseeren, critiek ligt hier buiten onze bedoeling als de volgende aanvulling hierop ons als zeer gewenscht voorkomt: Ideeën, lijnrecht in strijd met verouder de opvattingen, leefden ook en zeer sterk in de katholieke beweging „De Nieuwe Gemeenschap", leefden o o k en zeer sterk in de katholieke sociale organisaties, dié zich stelden op de basis van.... „revolu tionaire" pauselijke encyclieken! Wij achten deze aanvulling zeer ge wenscht, omdat zij demonstreert, hoe in katholieke kringen dringend moet zijn 't kén niet anders! het verlan gen, om tot een vernieuwde samenleving te komen; hoe door de katholieken vurig verlangd moet worden een nieuwe anti- individualistische en anti-kapitalistische maatschappij! Radicale veranderingen komen gewoon lijk niet tot stand zonder groote ingrijpen de gebeurtenissen, 't Gaat aldus in het openbare leven, als.... in het persoonlijke leven van de meeste menschen. 't Is daarom héél verklaarbaar, héél menschelijk, dat al die strevingen naar ra dicale vernieuwingen in het verleden niet het beoogde resultaat hebben bereikt. Maar toch toch moet óók worden ge constateerd, dat ook reeds in het verle den in werkelijkheid effectieve resultaten zijn verkregen en zeer velen geesten voor het nieuwe zijn gevormd en rijp ge maakt. Onder de katholieken, die tot nu toe, ondanks verschillen van inzicht, eenzelf den weg bewandelden in het maatschap pelijk leven en streven, behoeft ook nu volstrekt niet een van-elkaar-verwij derde scheiding te ontstaan. Waar dit wél ge beurt, is het te betreuren, zéér te betreu ren. Zoo ooit, dan is nu geestelijke een heid, levend saamhoorigheidsbesef, ook in zaken, die niet direct den Godsdienst betreffen, onder ons zéér gewenscht en vereischt! V Over „volksinvloed". „Eigen vorm zullen wij aan het nieuwe moeten geven, zoodat onze Christelijke en nationale traditien van geestelijke vrijheid en verdraagzaamheid ongerept blijven en volksinvloed op het publieke erf in welken vorm dan ook gelijk wij dien hebben gekend van den Bourgondischen tijd af worde gehandhaafd". Het bovenstaande is geciteerd uit een der artikelen van „De Unie". Geestelijke vrijheid en verdraagzaam heid en volksinvloed op het publieke erf. 't Zijn goederen, waarvan geen en kele Nederlander beweert, dat hij ze niet op hoogen prijs stelt. Maar: theorie en practijk kloppen niet altijd op elkaar! Wat den volksinvloed betreft, zijn er, die verklaren er voorstanders van te zijn, maar feitelijk er niet veel of niets meer onder verstaan, dan een „volksinvloed", zooals in zekere vroegere regenten-colle ges. De volksinvloed was onder het be staande staatsbestel uitgegroeid tot wan staltige vorming. Wij hebben dit ook vroeger herhaaldelijk betoogd. Traagheid en stroefheid waren al te veel door het inschakelen van overdreven veel instanties doorgedron gen in regeeren en besturen. Partij-belangen bleven niet altijd onder geschikt aan het groote volksbelang. Demagogie bedierf het inzicht van het volk in de daden van regeerings- en be stuurscolleges, terwijl datzelfde volk zijn invloed op de samenstelling van velen van die colleges moest uitoefenen. De volksinvloed was onder meerder op zicht ongezond geworden. Dit is een feit. Móet daarom de volksinvloed nu maar verdwijnen? Zeker niet. Ware gezonde volksinvloed op het publieke erf is, naar onze stellige overtuiging, een zegen voor de samenle ving. En het verlangen naar, het eischen van volksinvloed ligt niet alléén in de traditie, maar óók in den aard van het Nederlandsche volk. Moeten, vervolgens, om de fouten, die er gemaakt zijn, alle partijen nu maar ver dwijnen, zonder dat er iets van overblijft? Opmerkelijk is, wat Max van Poll, die in de Neerlandia-pers reeksen artikelen pu bliceert, waarin hij radicale veranderingen, een nieuwe maatschappij propageert, hier over zegt: „Mijn overtuiging is, dat het Neder landsche Volk èn wegens het ontbre ken hier van omstandigheden, welke in Duitschland de komst van het één- partijenstelsel in de hand hebben ge werkt (de toekomst zal ook nog moe ten uitwijzen, of het daar ongewijzigd zal worden gehandhaafd) èn wegens zijn volksaard,"* die van den Duitschen afwijkt, nimmer vrijwillig tot een co- pieëring van het Duitsch één-partij systeem zal overgaan." Opmerkelijker nog is wat de heer v. Poll schrijft in dezelfde pers eenig dagen na het publiceeren van het hierboven geci teerde artikeel. „Ik heb sedert lang leeren inzien, dat er in den grond der zaak slechts één ideaal is, waarvoor het óók in het staatkundige, de moeite waard is te strijden; en dit eene ideaal is het tot gelding brengen van de normen der Christelijke zedeleer. Dit ideaal is mijn eenige en laatste maatstaf in de beoordeeling der din gen. Dien maatstaf aanleggend, kan ik in bepaalde gegeven omstandigheden vóór een r.k.s.p. zijn in een nu een maal gevestigden „partij enstaat", al trachtend dien staat van zijn fouten, ook weer naar dien maatstaf beoor deeld, te bevrijden; en kali ik in an dere gegeven omstandigheden een grondige herziening, onderscheiden lijk zelfs het verdwijnen van de po litieke partijen, zooals wij deze tot dus ver hebben gekend, een juisten staat kundigen eisch achten." Tusschen het eerste en het tweede citaat van denzelfden schrijver lijkt ons wel eenig verschil: het twee staat minder stram tegenover het verdwijnen van de politieke partijen, dan het eerste. Doch, hoe 't ook zij, geen Nederlander wenscht een politieken toestand of zal zich oooit schikken in een politieken toestand, waarin geen sprake zou zijn van een echten gezonden volksinvloed. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN jezuïeten en VRIJMETSELAARS Onder dezen titel schrijft de T ij d: „Het incident in de Balistraat te 's-Gra- venhage, waarbij eep lid van de Weerbaar- heidsafdeelingen der N.S.B. om het leven kwam, is aanleiding geworden tot een ver der op den voorgrond treden van de N.S.B. in de zwevende politieke verhou dingen van het oogenblik in ons land. Ver scheidene N.S.B.-ers zijn in belangrijke functies benoemd en de begrafenis van het slachtoffer, waarbij de hoogste Duitsche be zettingsoverheid van haar sympathie deed blijken, was tevens een belangrijke demon stratie van de beweging. Wij zullen ons hier niet bezighouden met de kwestie van „de macht in den staat", die zooals mr. Van Genechten, hoofd van de Vorming van de N.S.B. en nieuw benoemd procureur-generaal te 's-Graven- hage, in zijn rede op het kerkhof verklaar de „wij" zullen „overnemen". Deze macht ligt geheel in handen van de bezet tingsiverheid, en tot nu toe heeft deze zich er niet over uitgesproken, of en zoo ja aan wie zij die macht, voorzoo ver dat feitelijk mogelijk is, wenscht over te dragen. Wat ons echter geërgerd heeft is een uitlating van mr. Van Genechten, naar aanleiding van een artikel in de „Residentiebode". Blijkbaar betrof het hier een artikel van de hand van Arnold Meier, dat de Res.- bode uit het „Ned. Dagblad" had overge nomen en dat zich heftig tegen een „machtsovername" door de N.S.B. had ge kant. Mr. van Genechten sprak, volgens het uitvoerige verslag in het „Volk", over de vrijmetselarij, die zich „na den lOen Mei eerst stil hield, maar daarna weer haar netten spande". „Spr. herinnerde in dit verband aldus het genoemde verslag aan de incidenten te Naaldwijk en den belachelijk hoogen eisch van het openbaar ministerie te Den Haag, hetgeen het eerste teeken van her nieuwde actie van de vrijmetselarij is ge weest en dat voor de „Residentiebode" aan leiding was, twee dagen daarna een op wekking tot oproer te brengen. Zoo heb ben de Jezuiqten en de Vrijmetselaars el kaar gevonden, aldus spreker." Wij zouden gaarne weten, waarom mr. v. Genechten hier de Jezuieten, men mag wel zeggen, met de haren erbij sleept. Een zakelijke aanleiding tot de fantasie van zulk een monsterverbond is met den besten wil niet aan te wijzen, en het motief van mr. van Genechten kan dus wel geen ander zijn dan de wensch om zijn rede sterker te kruiden. Wij gaan op 't verhaaltje van Jezuieten en Vrijmetselaars maar niet verder in, doch merken met allen nadruk op, dat het ver schaalde zout van het antipapisme eiken politieken kost laat staan een eenheids- gerecht in Nederland oneetbaar maakt". ENSCHEDE GEBOMBARDEERD Twee menschen doodelijk getroffen Gisteravond laat is Enschede het slacht offer geworden van het lukraak bommen werpen van Engelsohe vliegers. Vreemde vliegtuigen cirkelden boven de stad en wierpen lichtkogels uit, waarna spoedig een serie ontploffingen volgde in het Westelijke en Noordelijke stadsgedeel te. De 'sirenes van het alarmsignaal begon nen te loeien en de luchtbeschermings dienst was onmiddellijk in actie. Weer klon ken ontploffingen en daarna braken op enkele punten in de stad felle branden uit. Het bleek dat tal van brisant- en brand bommen waren geworpen. Ten Westen van de stad vielen bommen op de rijwielpaden van den rijksweg, welke werd beschadigd. Voorts werden in deze gemeente twee boerenwoningen getroffen, waarbij een vrouw ernstig aan den schouder werd ge wond. Een koe werd in de weide gedood. In het Noordelijke gedeelte der stad werd de nieuwe huishoudschool door een vol- In aansluiting by de mede,deeiingen be treffende de regeling van de vleeschdistri- butie, (Zie 2e blad), deelt het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening nog het vol gende mede: Ten aanzien van de detailprijzen van vleesch en vleeschwaren zijn door den se cretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Vis- scherij voorschriften uitgevaardigd. Voor wat betreft de prijzen van varkens-, paarden- en schapenvleesch is bepaald, dat deze niet meer mogen bedragen dan in den betreffende winkel vóór 16 September 1940 werden berekend. Voor rund- en kalfsvleesch zijn maxi- mumprijsgrenzen vastgesteld boven welke dat vleesch niet mag worden verkocht. Deze prijzen zijn de volgende: Rund vleesch ct. per k.g. Biefstuk1.30—2.30 Haas 1.30—2.30 Rosbief 1.20—2.00 Rollade (lende)1.00—1.70 Gewone rollade 901.50 Ribstuk 1.00—1.70 Riblappen 90.1.50 Contrafilet 1.30—2.00 Braadvleesch, magere lap pen en doorregen lappen 801.40 Klapstuk 801.40 Gehakt-poulet 701.20 Rauw rundvet1.001.40 Kalfsvleesch, ander dan nuchter kalfs vleesch: Oesters en schnitzels1.802.80 Fricandeau 1.402.40 Rollande 1.30—2.10 Coteletten 1.20—2.00 Lappen 1.302.10 Poulet en gehakt 1.001.80 Rauw kalfsvet1.001.60 Nuchter kalfsvleesch 801.40 Het vorenstaande beteekent niet, dat el ke slager rund- en kalfsvleesch mag ver- koopen tegen den hoogsten prijs. Tevens is bepaald, dat een ieder die rund- of kalfsvleesch, paardenvleesch, schjapen- vleesch, varkensvleesch of vleeschwaren aan verbruikers verkoopt, verplicht is, met ingang vap 16 September 1940 in zijn win kel een duidelijk leesbare prijslijst aan te brengen, waarop de prijzen voor vleesch en vleeschwaren staan vermeld. Het verkoopen tegen andere prijzen dan die, welke op de lijst staan vermeld, is ver boden. Een uitzondering is daarbij gemaakt voor vleeschwaren in blik. De verkoop daarvan is wederom toegestaan en de prijzen be hoeven niet op de prijslijst te worden ver meld. Met ingang van 23 September a.s. zal de prijslijst moeten zijn goedgekeurd door den burgemeester van de plaats waar de winkel is gevestigd. Elke slager en winke lier in vleesch of vleeschwaren is dan ook verplicht terstond zijn prijslijst in twee voud ter gemeentesecretarie in te leveren. By de samenstelling van de prijslijst dient een ieder zich goed rekenschap te geven van het bovenstaande. Overtredingen zullen n.L streng worden gestraft. Prijslijsten, waarop prijzen voor varkens-, paarden- en schapenvleesch of vleeschwaren staan ver meld, welke meer bedragen dan de door den slager of winkelier vóór 16 September 1940 berekende, zullen niet worden goed gekeurd. De goedkeuring zal ook worden geweigerd, indien naar het oordeel van den burgemeester door den betreffenden slager voor rund- of kalfsvleesch te hooge prij zen zijn berekend. Door den slager moet namelijk by zijn prijsbepaling rekening worden gehouden met verschillende factoren, zooals de door zijn afnemers gestelde kwaliteitseischen. Slagers, die, doordat hun waren aan hoo- gere kwaliteitseischen voldoen, door de be tere ligging van hun winkel of door andere oorzaken tot dusverre in vergelijking met ander slagers regelmatig iets hoogere prij zen konden berekenen, mogen nu hun prij zen in overeenstemimng daarmede ook eenigszins hooger stellen dan andere sla gers. Aan het bovenstaande zal streng de hand worden gehouden. Men zal zich in geen geval kunnen beroepen op een naar men meent ten onrechte geweigerde goed keuring. De gemeentelijke goedkeuring geldt slechts tot wederopzegging. Het geval zal zich dus kunnen voordoen, dat een ver leende goedkeuring wordt ingetrokken, om dat hij nader onderzoek is gebleken, dat de prijzen te hoog waren. Anderzijds is het ook voor den slager en winkelier mogelijk naderhand goedkeuring te vragen op wijzi gingen in de prijslijst. EEN MOOI PORTRET. Wy krijgen nu een mooi portret. Wanneer wij het bfetalen. Dat kan men bij den fotograaf. Dan daags daarna gaan halen. Wij laten ons nu allemaal Heel net fotografeeren, Dat is nu voortaan burgerplicht Voor dames en voor heeren. Wij krijgen nu een mooi portret, Maar elk portret is anders, Wij worden nu, dat staat was vast, Heel mooie Nederlanders. En van ons aller schoon gelaat Het klink allervermetelst, Maar 't is toch zoo desniettemin Is 't linkeroor het edelst. Wij krijgen nu een mooi portret, Zoo is het ons bevolen, Wij dragen dat op onze jas Opdat wij niet verdolen In 't avondduister van de straat, Ondanks het stergeflonker, Maar toch waarom? De katjes zijn Toch allen grauw in 't donker? treffer geraakt en zeer ernstig beschadigd. Voorts ontploften in deze woonwijk nog verscheidene bommen waarbij de heer van den Broek, procuratiehouder bij een textiel- maatschappij, werd gedood. De koopman Schoolderman, die zich per rijwiel op straat bevond, werd door een scherf in het hoofd getroffen. Na enkele uren is hij aan de gevolgen overleden. De laatste aanval van de Engelsche vlie gers was op de binnenstad gemunt. Een brandbom trof het postkantoor, doch door het kordate optreden van het aanwezige personeel werd het gevaarlijke projectiel onschadelijk gemaakt. De garage van den heer Sprakel in de Hengeloschestraat raakte voorts in brand. Een felle vuurzee ontstond, maar de brandweer, krachtig ge holpen door tal van manschappen van den opbouwdienst, had het vuur spoedig onder de knie. De garage is gedeeltelijk afge brand. In het groote nieuwe gebouw van Vroom en Dreesmann ontstond brand, maar hier was men het vuur snel meester. Verder brak een hevige brand uit in een gebouw, in gebruik bij de confectiefabriek N.V. Serphos. Hier was het gevaar voor uitbreiding zeer gröot, maar de felle vuur zee kon vrij spoedig worden bedwongen. In de villawijk de Stadsweide werd mate- rieele schade veroorzaakt. Verschillende straten zijn met het oog op niet-ontplofte bommen afgezet Het ia een raadsel, wat de bedoeling der Engelsche vliegers is geweest, aangezien zidh nergens militaire doelen bevinden. BOM ONTPLOFT BIJ BOERDERIJ TE OUD-GASTEL. In den afgeloopen nacht om 2.35 tuur is onder de gemeente Oud- en Nieuw Gas tel een bom van zwaar kaliber door een Engelsch vliegtuig neergeworpen. Het pro jectiel kwam terecht op een stuk grond bij de hoeve „Boomibosch". Door den ge weldigen luchtdruk werden de bewoners van de hoeve uit het 'bed gelicht Zij lie pen echter geen verwondingen op, terwy L er ook geen schade werd aangericht. In den grond ontstond een gat van zes by zes meter. BOMMEN OP ENKHUIZEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een Engelsch vliegtuig zestien brand bommen, waaronder drie van zwaar kali ber, geworpen op Enkhiuizen dn de omge ving van de Koepoort. Van een groote broeikas werd veel glas vernield, terwijl een bruggetje geheel werd opgeruimd. Aan enkele woonhuizen werd lichte schade toegebracht. De onmid dellijk ter plaatse zijnde brandweer kon voorkomen dat er brand uitbrak. Er heb ben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. BOMMEN OP HALSTEREN. In den afgeloopen nacht zijn acht bri santbommen en vijf brandbommen gewor pen in de z.g. Melanen, onder Halsteren. Twaalf arbeiderswoningen werden ernstig beschadigd, doch er hebben zich geen per soonlijke ongelukken voorgedaan. SCHIPBREUKELINGEN GERED Vanmorgen omstreeks acht uur is de roei- reddingsboot van de N.Z.H.R.M. uit Schiermonnikoog uitgevaren ter assistentie van een motorboot, die wegens een motor- defec in de branding voor anker was ge gaan. De vieropvarenden zijn gered.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1