De voortdurende aan vallen op Londen Weinigi dtadódeeten Henen geó pxuwd Bommen per minuut Boodschap van den H. Vader aan Roosevelt Uit Engeland De oogst in Duitschland Waar gaat Carol heen? NED. OOST-INDIE WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1940 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 LONDENSCHE SCHOUWBURGEN EN BIOSCOPEN GESI/OTEN. GROOTE SCHADE IN DE BRITSCHE HOOFDSTAD. Dinsdagmorgen heeft de luchtoorlog bo ven Londen een nieuw hoogtepunt bereikt Bijna elke minuut hoorde men het inslaan van Duitsche bommen. Des morgens gingen de Londenaars naar him werk door straten, die duidelijk de sporen van de Duitsche luchtaanvallen ver toonden. Op vele plaasten lagen glasscher ven en puin. Uit gesprongen waterleiding buizen stroomde het water. Op andere plaatsen waren de rails van de tram ont zet. Verschillende straten, waar z.g. .blind gangers" waren ingeslagen, waren door de politie afgezet. Van het bureau van de United Press uit behoeft men niet ver te gaan om de gevol gen van de nachtelijke bombardementen te ontdekken. Slechts enkele huizenblokken verder is de straat door een grooten bom- krater vernield en kale boomstompen ste ken, beroofd van hun takken, in de lucht. Slechts weinige deelen van de stad zijn bij dezen derden achtereenvolgenden lucht aanval gespaard gebleven. Uit een Reuter-bericht blijkt, dat de St. Paul's kathedraal te Londen, evenals de kathedralen in Frankrijk, onbeschadigd is gebleven, ofschoon in de nabijheid liggende militaire objecten zijn getroffen. Zelfs geen ruit van de kathedraal is gesprongen. De Londensche correspondenten van de Amerikaansche bladen hebben in hun be richten van Maandagavond gewezen op een stijgende intensiteit der aanvallen van de Duitsche luchtmacht op Londen. In dit ver band doet ook het gei*ucht de ronde, dat het gebouw van het Londensche blad „Daily Express" in Fleetstreet verwoest is. BLUSSCHINGSPOGINGEN OPGEGEVEN. De Londensche correspondent van „Gö- teborgs Morgenpost" meldt aan zijn blad o.a. het volgende: In de meeste Londensche bedrijven is het werk als gevolg van de bomaanvallen neergelegd. Van officieele zijde is mede gedeeld, dat de dokken in de omgeving van de monding van de Theems geheel zijn ver nield en dat alle pogingen om de vuur haarden te blusschen, moesten worden op gegeven. Men beperkt zich er toe, de modernste installaties te redden, die gelegen zijn op den Noordelijken oever van de Theems. Bijzondere pogingen worden in het werk gesteld om de groote voorraden goederen bij de Victoria- en Albert-dokken in vei ligheid te brengen. Hier bevinden zich n.l. groote graanpakhuizen, waarvan echter de installaties geheel zijn vernield. Verschei dene straten bij deze dokken staan in vuur en vlam en ook hier staan geweldige ma gazijnen in brand, waarin anders voor het levensonderhoud noodzakelijke goederen liggen opgestapeld. Een groot aantal vrij willigers probeert hier te redden, wat er te redden valt. TWEEHONDERD ACHT EN ZESTIG DOODEN EN 1400 ZWAAR GEWONDEN. Officieel is medegedeeld, dat bij den luchtaanval in den nacht van Zondag op Maandag in Londen 268 personen zijn ge dood en ongeveer 1400 zwaar gewond. KONING BEZOEKT GEBOMBARDEERDE WIJKEN. Koning George VI heeft Maandag, naar uit Londen wordt gemeld, de door de Duitsche luchtaanvallen het zwaarst ge troffen stadswijken bezocht. Uit alles bleek, dat hij diep geschokt was. Verscheidene uren vertoefde de koning bij het oprui- mingswerk en sloeg bij de wanhopige po gingen van de brandweer gade om de door brandbommen veroorzaakte branden te blusschen. Een dramatisch hoogtepunt be reikte de inspectietocht, toen de koning in een door een enkele bom geslagen krater afdaalde, waarin twintig huizen waren ver dwenen. Het grootste deel van de Londensche schouwburgen en bioscopen is in verband met de onophoudelijke Duitsche bomaan vallen op de Engelsche hoofdstad tot na der order gesloten, zoo werd gisteravond uit Londen gemeld. VOORTZETTING DER LUCHT AANVALLEN OP ENGELAND. Duitsche formaties gevechtsvliegers heb ben op 10 September en in den nacht van 10 op 11 September wederom een reeks roiliteire en voor den oorlog belangrijke doelen in Engeland aangevallen. Het zwaar tepunt lag daarbij op Londen, waar indu striecentra en militair belangrijke installa ties met succes met bommen werden be stookt. Op 10 September werd in de Brit- sche hoofdstad reeds vóór 22 uur zesmaal luchtalarm gemaakt, d.w.z. nog vóór de Duitsche nachtelijke aanvallen volledig waren begonnen. In den loop van den dag werden voorts uitgebreide verkennings vluchten ondernomen, die waardevolle ge gevens opleverden over de tot dusverre be reikte effecten en over nieuwe aanvalsdoe len. DUITSCHE KUSTBATTERUEN VUREN OP CONVOOL Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: Op 9 September des avonds werd een Britsch convooi, komende van Dover, door Duitsche kustbatterijen onder vuur geno men. Het convooi werd uit elkaar gesla gen- Vier schepen keerden naar Dover en twee naar Deal terug. Een beschadigd tank schip werd eveneens naar Deal gesleept. Het achtste schip van het convooi bleef liggen, waarbij zich een sterke rookont wikkeling voordeed. Het vuren werd door het invallen van de duisternis om 20.40 uur gestaakt. Een uur later nam ons verdragend ge schut een Britsche batterij bij Dover onder vuur. Deze batterij had om 20.30 uur ge tracht het vuur van onze batterijen op het convooi te beantwoorden. Zij werd in een strijd, die bijna twee uur duurde, tot zwij gen gebracht, ENGELSCHE LUCHTAANVAL OP BERLIJN. In den afgeloopen nacht hebben de En- gelschen wederom niet-militaire doelen in Noord-Frankrijk, België en Duitschland met bommen bestookt. Het zwaartepunt van hun optreden lag daarbij in België en Ber lijn. In Berlijn werden bommen in grooten getale, terwijl de maan helder scheen, op de binnenstad en het Westen der stad ge worpen. Er ontstonden talrijke'branden en ontplóffingsschade werd aangericht, vooral in eenigeziekenhuizen, hotels, staatsge bouwen, in zaken- en woonwijken. Bran den, die op zolderverdiepingen waren ont staan, werden snel gebluscht. Een reeks waardevolle kunstvoorwerpen, woningin richtingen en de inrichtingen van zieken huizen werden vernietigd. Verscheidene gebouwen kregen ernstige schade aan de muren. Van verscheidene huizen zijn de muren ingedrukt, bfj andere bestaat gevaar van instorting, zoodat heele stratenblokken in de binnenstad ontruimd moesten wor den. Er zijn vijf dooden en verscheidene zwaar- en lichtgewonden te betreuren. Dank zij het gedisciplineerde optreden der Berlijnsche bevolking werd verhinderd, dat de vele explosieve en brandbommen nog grootere persoonlijke schade hebben, aange richt. Twee vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten, een daarvan door luchtaf weergeschut, het tweede door nachtjagers. Het bekende „Kaus der Vereins Deutscher Ingenieure", dat voortdurend onderkomen en vergaderruimte biedt aan talrijke stu denten, geleerden en technici, is in brand gestoken. Bovendien werd de Academie der Kunsten, die gelegen is bij den Bran denburger poort op den Pariser Platz, ge troffen. In het centrum der >^d werd het Hedwigs ziekenhuis, dat in een der volk rijkste wijken der stad ligt, door brand bommen getroffen. Hierover meldt het D.N.B. nader: Bij de aanvallen, die Berlijn in den naoht vna Dinsdag op Woensdag heeft onder gaan, moet wederom worden vastgesteld, dat de Britsche vliegers bepaald met ver mijding van ieder militair of indusrtieel doel tijdens zeer helder weer van geringe hoogte hun bcxmmenlast uitsluitend in de woonwijken en op nation ile monumenten der binnenstad hebben geworpen. Zij wierpen eerst, toen zij aankwamen, een groot aantal lichtbommen neer, die de door hen aangevallen doelen krachtig ver lichtten. Het bombardement begon toen boven den Pariser Platz, waar de Bran- Achise openscheurden, maar verder neer sten, welke vlak bij de Amerikaansche am bassade ligt, en een klein politiebureau aan den voet van den poort werden getrof fen, doch slechts licht werden beschadigd, het enkele passen verder liggende, ver buiten Duitschland bekende Hans des Ver eins Deutscher Ingenieure, en het Rijks daggebouw werden door brandbommen ge troffen. In al deze gevallen kon groote schade verhoed worden en werden de branden snel gebluscht. Dicht bij de Sie- gessaeule kwamen verscheidene explosieve 'bommen neer, die echter slechts op één plaats het plaveisel van de Ost-West- Achse openscheurden. Maar verder neer kwamen in de plantsoenen van den Tier- g ar ten. Al deze doelen bewijzen, dat men met den aanval op nationale monumenten en symbolen, die in de geheele wereld be kend zijn, het Duitsche volk wilde treffen. In verre omgeving ligt hier geen indu- strieele of militaire installatie. De tweede serie explosieve en brand bommen werd eveneens na het laten val len van lichtbommen neergeworpen boven de woonwijk rondom het St. Hedwigs zie kenhuis. In dit ziekenhuis, evenals in een in dezelfde wijk gelegen tehuis voor ouden van dagen en in 'n school, deden de brand bommen brand ontstaan. Ook hier kan men ver in den omtrek zoeken, zonder ook maar één punt te vinden, dat aanspraak zou kun nen maken op militaire of industrieele be teeken is. Explosieve bommen, die neer kwamen in de kleine straten der arbei dende bevolking, vernielden woningen en beroofden vele menschen van hun huis. Wanneer hier slechts weinig slachtoffers te beklagen zijn, moet dat er aan worden toegeschreven, dat de bevolking zich streng heeft gehouden aan de maatregelen der MYRON TAYLOR BIJ DEN PRESIDENT. President Roosevelt heeftDinsdag zijn persoonlijken vertegenwoordiger bij het Vaticaan, Myron Taylor, ontvangen voor het in ontvangst nemen van een mondelinge boodschap van Z. H. den Paus. Myron Taylor was Maandag te Washing ton aangekomen. Gemeld wordt, dat Taylor waarschijnlijk niet naar Rome zal terugkeeren, daar de gemeenschappelijke vredespogingen van den Paus en van president Roosevelt als mislukt beschouwd moeten worden. De Paus zal echter voor den vrede blijven bidden. luchtbescherming. Een tocht door de getroffen wijken geeft ondubbelzinnig en zonder twijfel te zien, dat de Engelschen gehandeld hebben vol gens een zeer bepaald plan. De omstandig heden van den gomeenen, aohterbakschen overval doen zien, dat een van hoogerhamd gegeven bevel hun aanleiding gegeven heeft tot dezen aanval op leven en eigen dom der burgerbevolking. In 'hun onmacht om militaire óbjecten of industrieele en vitale installaties ernstig te treffen, ver vallen zij steeds meer in deze duivelsche methode, die alleen de laatste maanden onder de Duitsche kinderen 78 dooden heeft geëiseht. Duitschland heeft dezen oorlog niet ge wild. Steeds weer heeft de Fuehrer ge tracht langs vreedzamen weg het conflict bij te leggen. Steeds was het Engeland, dat gewetenloos, bouwend op zijn aangewor ven handlangers, iedere vreedzame over eenstemming deed mislukken. Thans heeft het den oorlog, dien het gewild heeft. Thans krijgt het het Duitsche zwaard in zijn algeheele scherpte te gevoelen. NIEUWE BRITSCHE STRIJD METHODE. Van bevoegde zijde zijn gisteren te Ber lijn mededeelingen gedaan over een bij zonder afschuwwekkend en gemeen strijd middel van het Britsche luchtwapen. Sedert 11 Augustus werden eerst en kele en daarna in groote hoeveelheden zoo genaamde brandplaatjes door de Engelsche vliegers op hun nachtelijke tochten boven Duitschland over gróote, afstanden van het land neergeworpen. Deze. plaatjes zijn ge maakt van celluloid, zijn ongeveer vijf bij vij f centimeter groot en vertoon en in het midden een gat, waarin zich een in brand- watten verpakte brandpil bevindt. De plaatjes vlogen door de inwerking van de zuurstof in de lucht, nu en dan door in werking der zonnestralen in brand, waar door een steekvlam van een meter hoog ontstond, waardoor alles in brand moest geraken wat in de buurt lag. Het is onnpodig te zeggen, aldus wordt in de. mededeeling gezegd, dat deze brand plaatjes totaal ongeschikt zijn voor het be schadigen van militaire doelwitten. In géén enkel geval is dan ook getracht hiermede een militaire installatie in brand te steken. Het doel van dit strijdmiddel was klaar blijkelijk, die objecten te vernietigen, waarvoor de Royal Air Force geen groot aantal brandbommen wilde gebruiken, zoo als b.v. boerenwoningen, schuren, akkers, die rijp'zijn voor den'oogst, bossóhen enz. Deze plaatjes zijn veelvuldig in buitenge woon groote aantallen neergeworpen. Door gebruik te maken, van alle ter beschikking staande organisaties werd het gevaar, dat deze brandplaatjes opleverden, bezworen. Desondanks zijn enkele boerenhofste den, graanmijten, schuren, eenig bosch en stuikken heide aan dit strijdmiddel ten of fer gevallen, voornamelijk liepen personen brandwonden op, die dit strijdmiddel,' zon der te weten wat het was, aanpakten of in de zak stopten, waar het onverwachts ont brandde. Wanneer thans, zoo wordt ten slotte in de mededeeling van bevoegde zijde gezegd, na zoo talrijke afgewezen vredesaanbiediin- gen en zoo talrijke in den wind geslagen waarschuwingen, Duitsche bommen mili taire objecten in Londen treffen, dan zijn deze bommen tevens de vengelding voor deze onwaardige Britsche strijdimethode. ENGELSCHE VERONTSCHULDIGING VOOR SCHENDING DER ZWITSCHERSOHE NEUTRALITEIT. Officieel wordt medegedeeld: Ter beantwoording van de door het Zwitsersche gezantschap te Londen inge diende protesten tegen de schendingen van de Zwitsersche neutraliteit door de Britsohe luchtstrijdkrachten heeft de re geering van Groot-Brittannië den 8sten September opnieuw uitdrukking gegeven aan haar „diiepe leedwezen" over de voor gevallen „incidenten" èn nogmaals de ver zekering gegeven dat de vliegers instructie gekregen 'hebben om het vliegen over Zwitsersch gebied te vermijden. De Zwitsersche gezant te Londen heeft opdracht gekregen er op aan te dringen, dat deze instructies streng opgevolgd wor den en opnieuw de aandacht van de Brit sche regeering op de ernstige gevolgen te vestigen, die nieuwe schendingen van de Zwitsersche neutraliteit met zich zouden kunnen meebrengen. Het grootste deel van-de Londensche schouwburgen en bioscopen is in verband met de onophoudelijke Duitsche bomaan vallen op de Engelsche hoofdstad tot na der order gesloten, zoo wondt uit Stock holm gemeld. HEFTIGE KRITIEK VAN GENERAAL HERTZOG. De leider der nationale Zuid-Afrikanen, generaal Hertzog, heeft op de bijzondere zitting van het Zuid-Airikaansche parle ment opnieuw heftige aanvallen gedaan.' op de, naar hij zeide, gevaarvolle en onver antwoordelijke handelwijze der regee- ring-Smuts. Indien de regeering het zou wagen de toestand door het invoeren van een algemeenen dienstplicht op de spits te drijven, zal iedere oprechte Afrikaan on der de hevigste protesten daartegen in op stand komen. Minister-president Smuts diende een aanvullend wetsontwerp op de wet op de oorlogsmaatregelen in. Als motiveering gaf Smuts op, dat de verergerde toestand scherpere maatregelen noodig maakt Over (het eenigen tijd door Smuts gelaste inle veren van particuliere geweren, dat bij de bevolkingop heftige protesten is gestfcuit, beschikt men thans over hét oordeel van het gerechtshof in Johannesburg, dat ver klaarde dat deze verordening de bevoegd heden van den gouverneur-generaal te boven gaat. (Desondanks bestreed Smuts in het parlement dat deze verordening met de wet in strijd zou zijn en verklaarde, dat hij deze wapens noodig heeft daar noch van Engeland, noch van de Vereenigde Staten wapens kunnen worden betrokken. CHAMBERLAIN WEER IN FUNCTIE. Chamberlain heeft naar Reuter ver neemt zijn werkzaamheden hervat De minister van arbeid Bevin, die eveneens afwezig was, is ook op zijn post terugge keerd. VREES VOOR SLECHTEN OOGST ONGEGROND. Tengevolge van het slechte weer in den groeitijd is in de meeste landen der aarde de graanoogst beneden de 'betrekkelijk hooge opbrengsten der laatste jaren geble ven. Ook voor Duitschland werd een be langrijke achteruitgang gevreesd, d'ie vaak werd geschat op 10 tot 20 procent van den normalen oogst. Volgens de Augustusraming van het Rijksbureau voor de statistiek, die natuur lijk nog geen definitief beeld kan geven, is deze vrees, wat Duitschland' betreft, on gegrond. Voor Groot-Duitschland zonder het Pro tectoraat en de nieuwe gouwen in het oosten wordt een graanoogst van 24.600.000 ton verwacht, hetgeen slechts 2 procent minder is dan het gemiddelde-in de vre desjaren van 1934 tot 1938, toen het ge middelde 25,100.000 ton bedroeg. Boven- dden is dit gemiddelde wat aan den hoo= gen kant door den record-oogst van 1938. De graanoogst van dit jaar moet dan ook zeer goed genoemd worden. Verder moet men nog in aanmerking nemen, dat in de ze cijfers het nieuwe gebied in het oosten, dat een oversohot aan graan oplevert (Dantzig, Westpruisen en het Wartheland), niet begrepen is. Hier zal de oogst op zijn minst 3.500.000 ton bedragen. Het aan zienlijke oversohot zal voor het eerst dit jaar ter beschikking van het Duitsche rijk komen. De invoermogelijfcheden uit Zuid oost-Europa en Rusland zijn groot en ver der heeft men nog de buitengewoon groo te voorraden van het vorige jaar, die al leen voor broodgraan reeds 6.200.000 ton bedragen en zelfs nog iets grooter zijn dan bij het begin van den oorlog. 'De hakvruchtenoagst wordt als steeds pas in October officieel geraamd, doch reeds nu kan gezegd worden, dat aardap pelen, suikerbieten en voederbieten waar schijnlijk een zeer grooten oogst zullen op leveren, daar het weer dezen hakvruchten zeer ten goede is gekomen. Als afweer tegen valschermtroepen worden Engelsche vrijwilligers geoefend in het onder schot nemen van val schermen, waaraan een pop is bevestigd (Foto Weltbild) NAAR MILAAN VERTROKKEN. Ex-koning Carol is na een verblijf van twee dagen in Lugano Dinsdagavond om 11 uur in de richting van Milaan vertrokken. De „Gazette del Popoio" meldt uit Bern, dat de ex-koning voornemens zou zijn zich naar Spanje te begeven. Volgens een ander bericht zou Carol het voornemen hebben zich in Canada te vesti gen. Voor zoover men uit officieele krin gen kan vernemen, zou men de komst van den ex-koning naar het Dominion geen moeilijkheden in den weg leggen. Immigratie-ambtenaren verklaarden ech ter, dat men niet zou toelaten, dat me vrouw Lupescu den ex-koning zou verge zellen. Officieel wordt te Bern medegedeeld: De leider van het eedgenoodschappe- lijk politiek departement heeft den Bonds raad ingelicht over de omstandigheden, waaronder op uitdrukkelijk verlangen van de Roemeensche regeering voorloopig asyl aan koning Carol II van Roemenië ver leend wordt. Uit verklaringen, afkomstig uit de omgeving van den koning blijkt, dat deze voornemens zou zijn korten tijd in Zwitserland door te brengen. De Zwitsersche kranten publiceeren fo to's van den kogelvrijen spoorwagen, waar van de gepantserde wanden den ex-koning nog kort voor het verlaten van den Roe- meenschen bodem het leven gered hebben. Het onsplinterbare glas van den vensters vertoont een reeks plaatsen, die door ge weerkogels getroffen zijn. AANSTAANDE ONTVANGST VAN KOBAJASJI TE BATAVIA. Naar Domei uit Tokio bericht, zal de bij'- zondere afgezant van Japan naar Neder- landsch-Hndië, Itsjizo Kobajasji, op 12 de zer te Priofc aankomen aan boord van de „Missho Maru". Blijkens een bericht van den Japanschen consul-generaal te Bata via, aan het departement van Buitenland- sohe Zaken te Tokio, zal de „Missho Ma ru" de haven binnenvaren, geëscorteerd door drie watervliegtuigen der Nederland- sdhe marine. Een militaire eerewacht zal op de kade aanwezig zijn bij de ontvangst van den gezant, die zal worden ontvangen door den adjudant van den gouverneur-ge neraal, andere hooge Indische ambtenaren en ongeveer 150 vertegenwoordigers van de Jajpansche kolonie Kobajasji zal zijn in trek nemen in Hotel des Indes. Den zelfden avond zal hij een 'beleefdheidsbezoek bren gen aan den gouverneur-generaal, die vol gens het vastgestelde protocol onmiddellijk daarna dit bezoek zal beantwoorden. Het grat der gesneuvelde militairen op den Grebbeberg zal waarschijnlijk naar den Heimenberg worden overgebracht

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6