Legitimatieplicht voor alle Nederlanders DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Momentje. Sociale bijslag voor Nederlandsche arbeiders in Duitschland MAANDAG 9 SEPTEMBER 1940 31ste Jaargang No. 9741 S)e Ccid^clveSoii^atit Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Voor kustgebied verbod op straat te komen tusschen 10 en 4 uur 'b nachts. Vier nieuwe zeer belangrijke en inigrj)pende verordeningen zijn verschenen. Krachtens de eerste zullen, ingaande 1 October a.s. alle Nederlanders boven 15 jaar in het bezit moeten zijn van een identiteitskaart, welke een jaar zal geldig zijn en afgegeven wordt vanwege het gemeentebestuur. De tweede bepaalt, dat in het kustgebied, ingaande heden, alle niet-Duitschers zidh van 22 tot 4 uur niet in de buitenlucht mogen ophouden. De derde verordening verbiedt in ditzelfde kustgebied het rondtrekken van ge meente tot gemeente van zwervende kunstenmakers, marskramers e.d. Volgens de vierde verordening is het van heden in het geheele land verboden vlie gers op te laten. Deze verordeningen zijn op bevel van den commissaris-generaal voor de Open bare Veiligheid, den hoogeren S.S.- en po litieleider uitgevaardigd- en in de pers conferentie van Zaterdag heeft Regierungs- rat dr. Müller- Scholtes, chef van den staf van den bevelhebber der Ordnungspolizei, den volgenden commentaar gegeven: Alle inwoners hebben den plicht deze voorschriften consciëntieus in acht te ne men ter vermijding van gevoelige straffen en strenge dwangmaatregelen. In de eerste plaats is door de secretaris sen-generaal van de departementen van Binnenlandsche Zaken en van Justitie voor alle Nederlandsche staatsburgers bo ven 15 jaar, die in Nederland wonen of er verblijven, met ingang van 1 October 1940 een algemeene legitimatieplicht ingevoerd. Dit verplicht iederen Nederlander in "het bezette Nederlandsche gebied, steeds een van een foto voorzien officieel identiteits bewijs (officieel fotolegitimatiebewijs) bij zich te hebben, dat hem in staat stelt zich te allen tijde behoorlijk te legitimeeren. Het bewijs moet worden afgegeven door een Nederlandsche instantie. Het officieele foto-legimitatiebewijs mag niet worden uitgegeven voor een langeren tijdsduur dan een jaar. Een uitzondering is gemaakt voor het paspoort, dat naar gelang van zijn geldigheidsduur voor behoorlijke le gitimatie kan worden gebruikt. Het identiteitsbewijs moet behalve den naam en de voornamen bevatten den ge boortedatum, de geboorteplaats, het be roep, de gemeente van inwoning én het adres, zoomede de handteekening van den houder, voorts den datum van uitgifte, het dienstzegel van de instantie, die het be wijs heeft uitgereikt, alsmede de handtee kening van den bevoeguen ambtenaar, die het bewijs heeft uittgereikt Wie niet in het bezit is van een zoodanig officieel be wijs, kan zich een doen uitreiken door de bevoegde gemeentelijke instantie op het raadhuis. De plicht van de buitenlanders en sta- tenloozen om te allen tijde een geldig pas poort bij zich te dragen, wordt door deze verordening niet ter zijde gezet. Zooals gezegd, moet iedere inwoner een dergelijk officieel bewijs altijd bij zich dra gen. De houder is verplicht het onverwijld terug te geven aan de instantie, die het uit gegeven heeft, wanneer zijn naam of zijn beroep verandert of wanneet in het alge meen een wezenlijke verandering in zijn persoonlijke gegevens intreedt. Het bewijs moet voorts ingeleverd worden, wanneer een nieuw wordt uitgereikt. Ten slotte moet iedere houder het verlies van zijn geldige bewijs onverwijld melden bij de instantie, die bet heeft uitgereikt Wie zijn legitimatieplicht niet nakomt, moet reke ning houden naast de algemeene bestraf fing, met een voorloopige gevangenhouding ter indentificatie van zijn persoon. VERORDENING VOOR KUST GEBIED. Terwijl deze verordening over den legitimatieplicht voor het geheele be zette Nederlandsche gebied geldt, heb ben de bevoegde secretarissen-generaal nog twee verordeningen uitgevaar digd, die, wat betreft het gebied van haar werking, slechts betrekking heb ben op de Wadden-eilanden, zoomede op het kustgebied van het bezette Ne derlandsche gebied, dat begrensd wordt door de lijn (met inbegrip van de plaat sen) Den Helder, Noordhollandsch Ka naal, Alkmaar, Uitgeest, Beverwijk, Velsen, Santpoort, Haarlem, Heemste de, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sas- senheim, Warmond, Leiden, Voorscho ten, Leidschendam, Veenweg, Vlieland, Berkel, Bergschen Hoek, Oudeverlaat, Nieuwerkerk, Schinkel, Kapelle, Kin derdijk, Alblasserdam, Papendrecht, Dordrecht, spoorlijn tot Breda, Ulven- bout en Zuidwaarts tot de Belgische grens in de richting van Mcerle en van hier langs de Belgisch-Nederlandsche grens tot aan zee. De voornaaamste verordening Is die van den secretaris-generaal van het de partement van Justitie over de beper kingen van het verkeer. Volgens deze verordening is het met ingang van 9 September 1940 aan allen, die niet Rijksduitschers zijn, tot nader order verboden zich tusschen 22 uur en 4 uur buitenshuis te begeven in de bo venomschreven gebieden. Deze verordening vormt een belangrijke uitbreiding van de reeds op 28 Augustus uitgevaardigde verordening omtrent bij zondere maatregelen in het belang van de luchtbescherming, welke verordening zich vooral 'bepaalde tot en beperking van het mtorrijtuigenverkeer en tot een verbod van het betreden van het duingebied tij dens den nacht. De nieuwe verordening over verkeersbeperkingen is practisch een „algemeen uitgaansverbod in de genoemde gebieden voor de nachtelijke uren. Niet getroffen door het uitgaansverbod worden de leden van de Nederlandsche po litie en brandweer, van de Nederlandsche grensbewaking en van den luchtbescher mingsdienst, personen die in ambulances en reddingsdiensten werkzaam zijn, dok ters en vroedvrouwen, voor zoover hun verblijf in de open lucht voor de vervul ling van ambtsplichten of van beroeps plichten noodig is, en wel slechts voor zoo ver daarbij den ambtelijke bevoegdheids kring of de normale arbeidssfeer niet wordt overschreden. In dit verband moet in het bijzonder de aandacht worden gevestigd op het feit, dat degenen, die tot bovengenoemde groepen van personen behooren, zich tusschen 22 en 4 uur slechts binnen hun territoriaal ambts- of beroepsgebied mogen bewegen. Zoo is het ook b.v. noodzakelijk, dat een inwoner, die des nachts een dokter noodig heeft, zich in beginsel wendt tot den meest nabij won enden arts en niet bijvoorbeeld een dokter ontbiedt, die door het bezoek aan dezen patiënt zijn normaal territoriaal arbeidsterrein moet overschrijden. Bijzon dere wenschen moeten in de huidige om standigheden terzijde worden gesteld Het verbod tot uitgaan heeft voorts geen be trekking op hulpzoekenden in aantoonbare gevallen van zware zieke of ongeval. Ten slotte is voor diegenen, voor wie in zeer bijzondere gevallen, zooals b.v. drin gende beroepsgronden, het nakomen van het verbod tot uitgaan niet mogelijk is, een regeling getroffen door het beschik baarstellen van een speciale vergunning, welke moet worden aangevraagd bij den voor de betreffende provincie bevoegden districtscommandant van de rijksveld- wacht, met bijvoeging van twee pasfoto's. In de steden Rotterdam en Den Haag moe ten deze aanvragen worden gericht tot den hoofdcommissaris van politie. De beslis sing omtrent het uitreiken van deze speci ale vergunning berust bij den stafofficier van de Duitsche Ordnungspolizei bij den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen, dat de uitreiking van een dergelijke speciale ver gunning alleen in zeer bijzondere gevallen mogelijk is, zoodat het aanvragen van ver gunningen, die niet voldoende gegrond zijn, en waaraan geen algemeen openbaar belang gemoeid is, moet worden voorko men. De speciale vergunning is slechts gel dig te zamen met een ambtelijke foto-le gitimatie. Personen, die naar den maatstaf van bo venbedoelde verordening van 28 Augustus 1940 toestemming hebben voor het berij den van motorvoertuigen in den tijd tus schen 22 en 4 uur, hebben behalve deze toestemming eveneens noodig een derge lijke speciale vergunning van ontheffing van het verbod tot uitgaan. Wie evenwel voor den nacht een rijvergunning heeft of nog zal ontvangen, krijgt ook vanzelf sprekend op aanvraag deze speciale - ver gunning. De controle op dit uitgaanverbod zal ten strengste worden gehandhaafd. De straf bedreigingen voor handelingen in strijd met het verbod gewagen er van, dat de genen, die in strijd hiermede handelen, re kening hebben te houden met de zwaarste straffen. Tegelijkertijd wordt het misbruik van een uitgereikte speciale vergunning met straf bedreigd. Wie ter verkrijging van een bijzondere vergunning onware op gaven doet, stelt zich eveneens aan straf bloot. RONDTREKKENDE ONDER NEMINGEN. Een andere verordening van den se cretaris-generaal van het ministerie van Binnenlandsche Zaken, van den secretaris-generaal van het ministerie van Justitie en van dien van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, verbiedt met ingang van 9 September voor de Waddeneilanden en voor het boven omschreven kustgebied de uitoefening van plaats tot plaats trekkende koop lieden en andere ondernemers (rond trekkende ondernemingen). Wat onder een rondtrekkende onderne ming te verstaan is, kan als algemeen be kend worden verondersteld. Voorzichtig heidshalve is in deze verordening echter nog een nauwkeurige begripsdefinitie van nomen, zoodat alle twijfel daaromtrent is opgeheven. De rondtrekkende ondernemer, die van nu af er van afziet van plaats tot plaats te trekken en zijn bedrijf in zijn woonplaats of in de plaats waar hij op dit oogenblik vertoeft voortzet, kan met dit bedrijf voortgaan. Hij mag echter niet meer de woon- of verblijfplaats in de bo ven omschreven kuststreek verlaten. A!s een dergelijke verandering in zijn bedrijf niet mogelijk^is, zal hij goed doen de kust streek te verlaten om in het binnenland zijn trekkend 'bedrijf te kunnen uitoefenen. VLIEGERS OPLATEN VERBODEN. Door een andere verordening van den secretaris-generaal van het departement van Justitie is uit een oogpunt van veilig heid van het luchtverkeer het oplaten van vliegers van welke soort ook, in heel Ne derland tot nader order verboden en is op overtreding van dit verbod straf gesteld. Het is buiten kijf, dat veel bepalingen van de genoemde vier verordeningen een zeker nieuwe instelling van de bevolking vereischen en min of nfcer belangrijke be perkingen voor het persoonlijke leven ten gevolge zullen hebben. Het algemeen be lang echter, dat bij de uitvaardiging van de verordeningen heeft voorgezeten, ver- eischt, dat alle inwoners het zich tot een plicht rekenen de hier- opgelegde verplich tingen en verboden nauwgezet na te ko men. Aan de Duitsche organen van politie en weermacht en aan de Nederlandsche po litie is opdracht gegeven streng te waken op de nakoming van deze verordeningen en zonder pardon tegen overtreders op te treden. Bij een verstandige houding der bevolking zal de uitvoering van ingrijpen de bepalingen der verordeningen wel niet op moeilijkheden stuiten. Onder rondtrekkende ondernemers worden diegenen verstaan, die buiten het gemeentegebied van hun woonplaats zon der vaste vestiging en zonder voorafgaande bestelling, in eigen persoon: 1. waren te koop aanbieden; 2. warenbestellingen opzoeken of wa ren bij andere personen dan bij kooplie den of in andere plaatsen dan op open verkoopplaatsen tot wederverkoop op koo- pen; 3. zelfgemaakte producten aanbieden; 4. muziekuitvoeringen, tooneelspel, the atervoorstellingen of andere openlucht voorstellingen geven, zonder dat het hier een hooger belang van de kunst of weten schap betreft. Een zeer ernstige politieke botsing in Den Haag Van officieele zijde wordt gemeld: Op Zaterdag, in den namiddag, mar cheerde een af deeling van de „Natio nale Jeugdstorm", ter sterkte van on geveer 200 jongens en meisjes, begeleid door eenige W.A.-mannen van de N.S. B., door den Haag, in de richting van de Balistraat, om daar het N.S.B.-huis op te zoeken. Juist voor dit huis reed met een duidelijk provoceerende bedoeling een wielrijder op deze af deeling in, waardoor een meisje op den grond werd geworpen. Hoewel van deze marsch aan de politie mededeeling was gedaan en hiervoor toestemming was gegeven, grepen de slechts in geringe-sterkte aan wezige Nederl. politie-ambtenaren niet in. Daarop ontstond tumult, hetwelk in een handgemeen overging. De ter plaatse aanwezige Nederlandsche poli- tie-mannen van de gemeentepolitie wa ren niet opgewassen tegen deze situatie, doch maakten op een door den toe stand niet gerechtvaardigde wijze van hun wapens gebruik, waardoor ver schillende N.S.B.-ers zwaar gewond werden, tengevolge waarvan één hun ner nog denzelfden avond in het zie kenhuis is overleden. Ook bij de ver dere behandeling van dit incident open baarde zich een gebrek aan organisatie bij de gemeentepolitie. De Rijkscommissaris heeft op grond van dit feit den Hoofdcommissaris van politie in Den Haag uit zijn ambt ont zet en aan den Höheren S.S.- und Poli- zeiführer, S.S.-Brigadeführer Rauter, het verdere onderzoek inzake dit voor val opgedragen. WAPENEN VAN DEN GEEST. Bernard Shaw is altijd een heel be roemde man geweest. Dat kwam voor al door de snedige antwoorden, die hij direct wist te geven. Het is dus begrij pelijk, dat de Engelsche regeering de zen beroemden Engelschman wilde ge bruiken voor haar oorlogspropaganda. En men zegt, dat zij hem den mond ge snoerd heeft, toen hij weigerde zich daarvoor te laten gebruiken. Maar de Engelsche regeering loochende dit. Het schynt echter toch waar te zijn, want in het Engelsche tijdschrift „Il lustrated" heeft een vraaggesprek ge staan met Shaw, die met de hem eigen bescheidenheid verklaarde: „Mijn werk is van de grootste inter nationale beteekenis, van zoo groote be- teekenis, dat de regeering het niet waagt het mij te laten verrichten. Ik ben er niet boos om, dat men mij een muilkorf heeft aangedaan. Ik zou al leen willen, dat ook bekend werd, dat ik zoo'n muilkorf draag". U vraagt u misschien af of die Shaw door zijn snedige antwoorden werke lijk zooveel waard is. Ik wil u dat illustreeren. Shaw, die waarlijk niet tot de knap pe mannen gerekend kan worden, kreeg eens een schriftelijk huwelijks aanzoek van een beroemde en zeer schoone Amerikaansche filmster. „Uw geest schreef zij gepaard aan mijn schoonheid, wat moet dat niet een prachtig nageslacht brengen? Shaw antwoordde per keerende post, dat hij haar aanzoek van de hand moest wijzen, omdat hü vreesde, dat hun kinderen haar geest zouden hebben en zijn schoonheid. En zoo was het niet bedoeld. Ingesteld met het doel de minder bedeelde kringen der bevolking te helpen. VOORSCHOTTEN AANSCHAFFEN WERKKLEEDING. Het hoofd van de afdeeling Sociale Zaken van het Rijkscommissariaat deelt mede: De opneming van Nederlandsch arbeids krachten in Duitsche bedrijven heeft geluk kige gevolgen gehad. Vele duizenden man nen en vrouwen hebben den roep tot het opnemen van arbeid aan de zijde van de hun stamverwante Duitsche arbeiders ge volgd. Hunne looninkomsten zijn goed, zoo dat zij thans, na jarenlange werkloosheid, kunnen beginnen hun economisch en sociale aangelegenheden weder op gezonden grond slag in te richten. De werkloosheid, haar gevolgen en be geleidende verschijnselen, zjjn in Duitsch land uit den tijd van 1918 tot 1933 voldoen de bekend. In het bijzonder is bekend het geleidelijke afzakken tengevolge van de werkloosheid, naar slechte omstandigheden, die dikwijls hebben geleid tot den onder gang van gezinnen. Op grond van deze ervaringen, die ook voor Nederland gelden, wordt voortaan, op bevel van de afdeeling Sociale Zaken, ge garandeerd, dat aan de in Duitschland ge- p aatste en nog te plaatsen arbeidskrachten een sociale bijslag wordt gegeven, die in het bijzonder tot «u»el heeft, aan de gezin nen der arbeidskrachten, die in Duitsch land aan den slag zijn gegaan, de mogelijk heid te bieden den overgang naar geregel de economische en sociale verhoudingen te vergemakkelijk* n. Bij de invoering van den socialen beslag is als grcndslag voor de hoogte van den bijslag de groote van het gezin aangeno men. De kinderrijke gezinnen brengen voor de gemeenschap de grootste offers en moe ten daarom ook meer ontvangen. Het was vexeischt, den socialen bijslag hun te doen toekomen, die niet in staat zijn zichzelf te heipen. Zondagmiddag werd op Hautrust te den Haag de Mariadag gehouden In tegenwoordigheid van Z. H. Exc. Mgr. Huibers, bisschop van Haarlem. Een overzicht tijdens het Lof. Pax Holland.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1