OMGEVING RIJNSTREEK DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 Septembermaand, Artlimaand, - Het Iraele weer en de lage toegangjprljien lokken velen tot een bezoek Amsterdams (raaien dierentuin. - Een ritje op den kameel is een ongewone attractie, vooral voor de |eugd (Foto Pax- Holland) LEIMUIDEN L.T.B. Woensdagavond kwamen de leden van den L.T.B. in café Keijzer ter vergadering bijeen. Te circa 8 uur opende de voorzitter, den (heer J. de Boer de ver gadering en heette allen, in het bijzonder den spreker van dezen avond, Ir. Jacobs, van harte welkom. Direct hierna nam Ir. Jacobs het woord en besprak in het kort de ontwikkeling der bedrijfsvereenigingen in de laatste jaren tot nu toe. Aan de hand van veel practische ervaring werd be sproken het groote nut, hetwelk een be- drijfsvereeniging voor bedrijfsvoorlichting ook voor de L.T.B. in Leimuiden zou heb ben. Wanneer wij, aldus spreker, toe- 'treden tot den voorlichtingsdienst krijgen wij een assistent in de onmiddellijke om geving, wiens nut ver boven elke schrifte lijke voorlichting staat, 'n Assistent is 'n centraal punt in het bedrijfsleven die zorgt voor de uitwisseling der bedrijfs ervaringen. Spreker gaf vele voorbeelden van be drijf s vooruitgang, waarin de assistenten 'n belangrijk deel vervuld hadden o.a. bij de nieuwe methode van grasinkuilen. Een ander belangrijk punt is het grondonder zoek, waarbij de aangeslotenen bij den voorlichtingsdienst een belangrijke reduc tie genieten. Ook hier treedt de assistent weer op om het resultaat van het onder zoek met den boer te bespreken en alle ge- wenschte inlichtingen en aanwijzingen te verstrekken. Vervolgens werd besproken de organisatie van den voorlichtingsdienst, welke in het kort dit bevat, dat de ver schillende standsorganisaties op ziuiver technisch gebied samenwerken, wat van zelfsprekend vele voordeelen biedt. Een van de voornaamste hiervan is de ge ringe contributie n.l. per jaar 20 a 30 cent per HA. Aan het einde gaf de spreker den wensch te kennen de aanwezigen voldoen de te hebben ingelicht over wat de voor lichtingsdienst beoogt. Hierna werden enkele vragen gesteld, welke tot ieders tevredenheid door Ir. Jacobs werden beantwoord. Het resultaat van deze uiteenzetting was, dat bijna alle aanwezigen zich als lid van den voorlich tingsdienst opgaven. De voorzitter dankte hierna Ir. Jacobs voor zijn leerzame lezing. Tot slot werden nog enkele mededeelingen gedaan betreffende de boete-processie naar Heiloo, welke Donderdag zou plaats heb ben. Hierna sloot de voorzitter de vergade ring met den dhristelijken groet. ZOETERWOUDE Naar huis terug. Naar we van het R. K. Comité voor Kinderuitzending verne men, gaan de kinderen van groep Roosen daal Zaterdag a.s. 7 Sept. weer huiswaarts. De pleegouders kunnen dus daarmee reke ning houden en de kleinen dan reisklaar maken. De trein vertrekt pl.m. 11 uur uit Leiden, zoodat de kinderen ongeveer half tien afgehaald zullen worden. Keurig in doozen verpakt worden groote hoeveelheden rozen te Aals meer getransporteerd voor export naar Duitsehland (Foto Pax-Holland) Nieuws voor de Duitsche soldaten. In groote oplagen worden de exemplaren van de Duitsche soldatenkrant naar de plaats van bestemming verzonden (Foto Pax» Holla nd) Doodelijk ongeluk RIJNSBURG te Katwijk FIETSER DOOR AUTO GREPEN „Spinoza" bouwt. Het bouwen van de 42 eengezinswoningen voor de wonipg- bouwvereen ig mg „Spinoza", architect de heer A. van der Heyden te Leiden, is ge gund aan de N.V. „Kruisbalk" te Haar lem, welke bij de aanbesteding zonder voorwaarden had ingeschreven voor 156374.— VOORSCHOTEN Bij Duinoord had een ernstig ongeval plaats. De 50-jarige aannemer H. Ahrends uit Dronrijp kwam op het rijwielpad vanaf richting* Katwijk aan den Rijn en zou den rijweg oversteken zonder er kennis van te nemen, dat op dezen 'weg eenige meters achter hem een auto naderde van v. d. P. van Katwijk aan Zee. De bestuurder rem de zoo sterk mogelijk, doch kon niet meer voorkomen, dat A. door de auto werd meegesleurd. A. was ernstig ge wond en geheel buiten bewustzijn, bloedde uit neus en mond. In dezen ernstigen toestand is hij spoedig naar ©en ziekenhuis te Leiden vervoerd, al waar hij nog denzelfden avond is over leden. De auto was vrij erg beschadigd, het rijwiel geheel vernield. De bestuur der moet geen schuld hebben. LISSE Kruisverbond. Na een rustperiode van bijna vier maanden hield het Kruisver bond „St. Jan de Dooper" gisteravond een goed-bezochte vergadering in de zaal van den heer J. Koot onder presidium van den heer J. Zandvliet. De voorzitter deelde mede dat in de rustperiode, dank zij de prachtige medewerking van den geest, ad viseur, de speldjesdag uitstekend is ge slaagd, waarvoor spreker ook dank bracht aan de jongens van de Kruisvaart, die zich hadden belast met den verkoop. Aan de orde is vervolgens bespreking bedevaart naar Heilo, welke bedevaart wordt georganiseerd door de N. Holl. pro- pagandacommissie. De reisgelegenheid is, wegens de tijdsomstandigheden, niet zoo eenvoudig als vorige jaren, daar de reis nu per trein zal moeten geschieden. De reiskosten zullen vermoedelijk 1.75 per persoon bedragen. De voorzitter stelde voor, dat aan de leden 1.reductie op deze kosten zal worden verstrekt. De vergade ring ging hiermee accoord. De meeste aanwezige leden gaven zich op. Men kan zich nog tot deelname opge ven tot en met Zaterdag 21 September, ter wijl de bedevaart zal worden gehouden op Zondag 22 September. Hierna sluiting. NOORDWIJKERHOUT 25-jarig bestaan Harpe Davids. Op 25 Sept. a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de muziekvereeniging „De Harpe Davids" werd opgericht. Ter herdenking van dit feit zal op Zaterdag 7 Sgpt. a.s. door de jubileerende vereeniging in samen werking met de Harmonie „Apollo" uit Haarlem en „Trou moet blyken" uit Lisse een concert worden gegeven en wel op het schoolplein in de Havenstraat. Vanwege de verduistering zal het concert reeds om 7 uur een aanvang nemen. Na afloop wordt een muzikale rondwandeling door het dorp gemaakt. Een der tegenwoordige leden, de heer A. J. Koudijs is reeds 25 jaar lid. De Harpe Davids heeft veel medewerking in de afgeloopen 25 jaar verricht vooral tijdens de volksfeesten. Op het laatste con cours te Boskoop op 5 Mei van het vorig jaar behaalde „de Harp" zooals deze ver eeniging in den Volksmond genoemd wordt een le prijs in de le afd. fanfare. AFSCHEID KAPELAAN PERQUIN. Zooals wij allen hebben vernomen, is kapelaan Perquin door den Bisschop van Haarleim, benoemd tot kapelaan in één der parochies van Amsterdam. Sedert bijna drie jaren oefent de weleerwaarde heer Perquin zijn geestelijke bediening in onze parochie uit en wel in grooten eenvoud. Wellicht is het juist het beoefenen van deze deugd, dat onze kapelaan werkelijk bemind is in onze parochie en het scheiden pijn doet Vooral de jeugdorganisaties, waarvoor kapelaan Perquin leefde en werkte zullen zijn heengaan terdege ge voelen. Daarom hebben de Kath. organi saties alhier gemeend, de parochianen in de gelegenheid te moeten stellen om hedenavond afscheid te kunnen nemen van kapelaan Perquin en wel vanaf 8.30 uur n.m. in het gezellenhuis alhier. Collecte. De gehouden collecte ten bate van „Het Hoogeland" heeft alhier op gebracht de som van 51.10. De collecte ten bate van het „Dorus Rijkersfonds" heeft alhier opgebracht de som van 44.50. WASSENAAR Geboren: Framz, zoon van F. Rader en N. van Amimers. Salim Gerard, zoon van G. C. Lange en J. E. Elink Schuurman. Pieter, zoon van L. Bloot en Grashoff. Klaas, zoon van H. van Beelen en A. C. M. Verweij. Maria Agatha, dochter van G. J. Noordover en E. M. Looijestijn. mO verleden: Johannes van Houten, 25 jaren, ongehuwd. Izaak Johannes van Egmond, 54 jaren, echtgenoot van G. J. de Mooij. Philiippus Guit, 74 jaren, weduwnaar van E. J. Jansen. Lammert Koops, 84 jaren, echtgenoot van M. Klomp. Ondertrouwd: S. H. van Iterson en B. A. Kloosterman. G e t r o u w d: R, H, J. Braat en W. J. Broese van Groenou. C. M. Beijersber- gen en J. van Beek. F. de Vries en A. M. J. Rerrumerswaal. J. van den Arend en E. A. J. Asselman. B. D. Arentshorst en J. H. Hoos. WARMOND ELECTRISCHE BEMALING VOORHOFPOLDER. De windmolen blijft behouden. In tegenwoordigheid van het bestuur en genoodigden,, werd gisteren het nieuwe electrische poldergemaal van den. Voorhof polder in bedrijf gesteld. De ontwerper- uitvoerder, de heer N. Spaans, v.h. Ma chinefabriek Spaans te Hoofddorp, was mede aanwezig. Deze gaf op verzoek van den voorzitter, mr. E. E. Menten een tech nische uiteenzetting van de installatie. Het gemaal is voorzien van een gemetaliseerde stalen vijzel in moderne naadlooze uitvoe ring met een capaciteit van 9 M.3 per mi nuut. Gemelde vijzel wordt gedreven door een direct daarop gekoppelde electromotor fabrikaat E. M. F. Dordrecht met een ver mogen van 5 P.K. en is voorzien van een vol automatische in- en uitschakeling. Het ge bouw, waarvoor de grond belangloos is af gestaan door ir. J. A. van Eyk Bijleveld, oud-voorzitter, is in roode baksteen uit gevoerd en rust op een beton fundeering. Van dik hout zaagt men planken en dat het er heel wat zijn, bewijst boven staande interessante inzending van de Ned houtafdeeling op de Najaarsbeurs te Utrecht (Foto Pax H^land) ALPHEN AAN DEN RIJN Bouw van arbeiderswoningen. Woens dagmiddag is door B. en W. onzer gemeen te met de besturen der verschillende wo- ningbouwvereenigingen een bespreking ge houden om te komen tot bevordering van den bouw van de noodige arbeiderswonin gen, waaromtrent de vorige week in de raadsvergadering verschillende besprekin- ge nzijn gevoerd. Deze bespreking had een voorloopig karakter en binnenkort zal op nieuw worden vergaderd om tot een oplos sing of definitieve plannen te komen. Uit het geheel blijkt wel, dat men van de noodzakelijkheid overtuigd is. Verder ver nemen wij, dat de woningbouwvereeniging „Volksbelang", die reeds plannen tot den bouw van 10 arbeiderswoningen had, in ieder geval met haar plannen zal doorgaan en is besloten te bouwen in de omgeving van het z.g. Heulkamp. Legering van 500 man van den Opbouw- dienst. Gisteren zijn in onze gemeente de kwartiermakers gearriveerd die de Het past zich geheel aan de molenwerf en omgeving' en maakt een keurigen indruk. Mr. Menten het woord nemende, gewaagde van de voor den polder belangrijke ge beurtenis, die, Tioewel naar buiten weinig opgemerkt, van zooveel beteekenis zal blijken te zijn voor de goede waterloozing. Spreker dankte deheeren, welke aan de totstandkoming hebben medegewerkt als mede de heer Spaans voor de accurate op levering. Alsnu stelde de voorzitter op ver zoek van den secretaris het gemaal door het omzetten van den handel in werking. Op overtuigende wijze bleek wel, dat de installatie aan de gestelde eischen vol deed. Allen waren vol lof over de eenvou dige constructie en uitnemende uitvoering. Door de jongedames Menten en Breedijk werden enkele ververschingen rondge diend. Ten slotte bracht mr. Menten dank aan de aanwezigen en genoodigden, waar onder het bestuur van den Klinkenberger polder, voor him tegenwoordigheid. Mede naar aanleiding van een gesloten overeenkomst met laatstgemelden poider ten doel hébbende om eikaar over een weer bij eventueele noodzaak ter zijde te staan, zal de molen, welke nog in zeer goede con ditie verkeert, als reserve-gemeal in stand worden gehouden. Waar zoovele molens de laatste jaren door sloopershand zijn ge vallen, is dit besluit, ten goede komende aan het Hollandsohe landschoon, toe te juichen. kwartieren in orde moeten maken voor 500 man van den Opbouwdienst, die in onze gemeente zullen worden gelegerd. De le gering zal plaats vinden in de R.-K. school en het Nutsgebouw dat inmiddels in gere- qureerd. Voorloopig heeft men het onder wijs aan deze school dus moeten staken, al hoewel begrijpelijk met spoed wordt omge zien naar een gelegenheid om het onderwijs te kunnen laten doorgaan. Geboren: Ar ie z. van Martinus Blij- leven en Clazina Vreeken/Johanes Ger- rit z. van Abraham van Vliet en Jansje Smink. Petronella Clazina Johanna <L van Johannes Cornelis van der Pijl en Ma ria Adriana Cerhage. Bernardus Constan- tijn z. van Gerardus Odijk en Barbare Rom- bouts. Leonardus Bonifacius z. van Ge rardus Odijk en Barbara Rombouts. Pie ter z: van Hermanus Nicolaas Oppelaar en Grietje Cornelia de Rijk. Ingekomen: Geertrui Verbaan (vr. van D. Bruijnes), Mauritsstraat 29, van Rietveld Nellij J. Poortman, Celebes- straat 7, van Maassluis Maria Ligtvoet, Hoornstraat 1, van Leiden Teuntje van Ingen Schenau, Corn .de Vlamingstraat 7, van Leiderdorp. Vertrokken: Jacobus Zaal naar Maartensdijk (U.) Theodorus van Leeu wen naar Ginneken en Bavel Anna A. Pöuw naar St. Michielsgestel (N.-B.) Frederika G. Grefte naar Amersfoort Anthonie Duinker naar Haarlem Pieter Duinker naar Dordrecht Francisca J. van den Bogaard naar Amsterdam Dirk Klinkenberg naar Leiden. BODEGRAVEN Vrouwenbond. Naar men ons mede deelt, zal er op Zondag 8 September des namiddags te half drie in het parochiehuis een marionetten-theater worden vertoond. Voor de schoolkinderen, die gedurende de vacantie iederen morgen de H. Mis heb ben bijgewoond is de toegang gratis. De overigen worden tegen betaling van één dubbeltje toegelaten, terwijl voor perso nen boven de veertien jaar de entréeprijs één kwartje bedraagt. Reductie voor meer dere kinderen uit één gezin wordt niet ge geven. Triduum. In den loop van deze maand zal er voor de leden van den Vrouwenbond een triduum gegeven worden.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 8