Toerisme hi) honk Laatste berichten MARKTBERICHTEN Burgerlijke Stand DONDERDAG 5 SEPTEMBER 194u BE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 XXXVIII. SPITTERS GEVRAAGD. Aan de administratie van ons blad had den wij verzocht de hier-beneden prijken de advertentie tusschen de telefoontjes op te nemen, doch de administratie, de sol- vabiteit voor ons oudheidkundig genoot schap in twijfel trekkend, weigerde opna me, tenzij vooraf werd betaald. Daar had het genootschap geen ooran naar, en dies werd besloten de aankondiging binnen het redactioneele gedeelte te smokkelen: Spitters gevraagd, v. g. g. v., h. b. h. 1.1. - p.; aan te mel den Minderbroedersklooster in de Waard. Hoog loon geen vereischte. In het belang van de wetenschap wordt een beroep gedaan op krachtige mannen met stevige knuisten en ruggegraten zoo buigzaam als baleinen. Het is geen kleinigheid wat van hen gevergd zal wor den: de blootlegging van een Francisca ner klooster, mitsgaders het uitgraven en reconstrueeren van eenige paters Francis canen. De waarde lezer en lieve lezeres herin- nere zich, dat wij eenige weken geleden op zoek geweest zijn naar het Minderbroeders- klooster, dat eertijds in de Waard heeft gestaan en in 1572 spoorloos van het aard rijk verdween. Dat verdwijnen geschiedde niet op de wijze, waarop het huisje van Loreto een hooge vlucht nam. Het Minder broedersklooster verdween op hardhandi ge manier en (ziedaar de vergelding van de historie) er zullen wederom harde han den noodig zijn om het aan de stad terug te geven. Het oudheidkundig genootschap heeft niet geschroomd zelf de handen uit de mouwen en in de grond te steken, doch wij moeten het eerlijk toegeven: we kunnen het niet bolwerken. Reeds nu worden deze regelen aan het papier toevertrouwd met een hand, die gekromd staat als een arends- klauw en opgezwollen is van de blaren. Je moet zulk boerenwerk gewoon zijn! En wat hebben we met al ons ploeteren nog bereikt? Doch laat ik u eerst, alvorens de wonder baarlijke resultaten mede te deelen van onze diepdelverij, de aanleiding vertellen, welke tot hervatting van het onderzoek drong. De gevolgtrekking, met de Fran- sche slag gemaakt- in onze vorige beschou wing, dat het Minderbroedersklooster in de Waard gelegen moest hebben gedeeltelijk onder de tegenwoordige Ooster-begraaf- plaats, gedeeltelijk aan gene zijde van de Zijlsingel, werd binnenskamers hevig aan gevochten en uitgekreten voor journalistie ke oppervlakkigheid en voor lichtzinnig heid van de ergste soort. Deze aanvallen hebben wij dapper het hoofd geboden, in het zekere bezit van de, onberedeneerde, waarheid. Hoe spoedig zouden wij in eer en goede naam hersteld worden; de heer en mevrouw Van den Brander'aan de Rijn kade lieten weten, dat in den tuin achter hun huis vroeger op muurwerk was ge- stooten, en dat kon wel eens Het genootschap was spoedig ter plaatse, gewapend met een schop, een mestvork, twee ijzeren staven en een bezem. De tuin van de familie Van den Bran- EXPOSITIE NICO G. BERKHOUT. In den jongen kunstschilder Nico G. Berkhout heeft Giselle Kuster een geluk kige vondst gedaan. Reeds in het openings verslag dezer expositie in „Pro Arte" kon den we daarop de aandacht vestigen. Deze jonge artist exposeert hier voor het eerst en staat daardoor met één stap in ht middelpunt van veler belangstelling En dat verdient hij; want al zal men natuurlijk kunnen aannemen, dat zijn werk nog niet perfect is gelukkig, zou den we bijna zeggen? zijn aquarellen getuigen van een gezonden levenslust en een eigen visie. Kan het anders, waar uit al zijn wer ken een optimisme straalt, hem ingegeven door zijn vrijmoedigheid, die de kleuren ineenstrengelt van het onderwerp, dat hij zich voorstelt vorm te geven. En de resultaten zijn verrassend goed en wettigen de hoop, dat Nico Berkhout nog wel meer van zich zal doen spreken. Wanneer we deze expositie rondzien, dan Heft ons onder al deze werken een stuk,' dat bijzonder knap van uitvoering is, n.l. het portret van G. W. M. W. welk een fijnheid van lijn en vorm ligt hieraan ten grondslag en met welk een bijzonder gevoel voor schoonheid heeft de kunste naar hieraan kleur en leven weten te ge ven. Wat wij bij Nico Berkhout echter voor al ook waardeeren is zijn religieuzen in slag. De Madonna met het Christus-Kindje vooral trekt zijn belangstelling en met een zekere innigheid brengt hij zijn gevoelens tot uiting. Twee Madonna's zijn er zelfs van hem en beide spreken als 't ware van de zui vere liefde, welke hem bevangen heeft om natuur en bovennatuur tot elkaar te bren gen. Ook zijn Sinte Caecilia en zijn Ghris- tophorus met het Christenkindje zijn een levend -bewijs van zijn religieuze gericht heid. En bij dit laatste aquarel voegt .zich weer als voorbeeld van zijn vrijmoedig heid een uitstekend geteekende achter grond. Een ander voorbeeld van dezen karak tertrek des jongen schilders is het stuk „Tweelingen" en zijn „Zelfportret." Voor der is ongewoon groot, en, wegens het on bewoond zijn van een der huizen, aan een paradijselijke verwildering prijsgegeven; het is een tuin, rijkelijk voorzien van dirkjes-peren, glimmend-zwarte bramen, nijdige spinnen en pissebedden. Hier moet 't zijn! verklaarden de heer en mevr. Van den Brander, ieder met een, te zamen met twee vingers wijzend naar een doornig struweel van prikkelbare braamstruiken. Om beurten werd gearbeid; er was een werkploeg, een rust- en een kijkploeg. De taak van de beide laatste afdeelingen be stond uit het eten van dirlcies en het ma ken van schrandere opmerkingen aan en over dengene, die in de kuil zwoegde en zweette. Een stekend September-zonnetje koester de geschoren en ongeschoren kruinen. In dikke droppels parelde de dauw op rood gezwollen hoofden, weldra waren de om ringende struiken behangen met alle mo gelijke kleedingstukken, ofschoon, dat spreekt vanzelf, de decentie werd bewaard. De eerste vondst was er een van aanbe lang: een gouden horloge, dat kort te vo ren nog in een vestzakje getikt en geklopt had als een hart van goud. De tweede een zwart-vilten hoed, die eveneens in de hitte van den strijd omlaag was komen duike len. Het was aan een Franciscaan gegund het contact met het voormalige Minderbroeder klooster te herstellen. Als David was hij in de leeuwenkuil af gedaald, doch het duurde niet lang, of het was de leeuw, die zuchtte en steunde als een afgedankte torpedo-jager. Na eenigen tijd gespit en gegraven te hebben, zoo diep, dat de mogelijkheid werd geopperd op clandestiene wijze met onze Indische bloedverwanten in verbinding te komen, weerklonk uit de diepte een zege vierende galm: ik zit op steen. De woorden waren nog niet geuit, of de omringende walrand begon te kalven, en vulde de krater met verschen spit-voor- raad. Opnieuw werd in de handen gespuugd, en met onverdroten moed begonnen, tot verklaarbare schrik van middeleeuwsche kloosterpieren, die ijskoud middendoor werden gekloofd en van een heirleger pis sebedden, die hun bed opnamen en een goed heenkomen zochten. In de met zweet bemeste kuil begonnen muur-resten te schemeren; de mestvork en de bezem kwamen er aan te pas en legden n breede muur-klomp bloot, zóó zwaar, zóó breed, dat deze ongetwijfeld behoort heeft tot de fundamenten van het Minderbroe derklooster. Als bewijs-materiaal werden eenige stee- nen meegenomen, alsmede een potscherf en een gebroken roode plavuis. Vooral de potscherf is van buitengewoon gewicht, omdat archaeologen de echte dan er kans toe zien uit enkele pot-splinters en wat hokus-pokus een historisch tijdperk op te bouwen. Diep onder den indruk over het be haalde succes en gebogen onder het spit, verlieten wij de geopende groeve, met het Vaste voornemen de navorscningen te vervolgen. Het zal nog wel eenigen tijd vorderen, alvorens onze lichaamskrachten voldoende zijn hersteld. Daarom zij nogmaals de aan dacht gevestigd op de aantrekkelijke ad- vertentie, in den aanhef opgenomen. „Spit ten kan ik niet" verklaarde de onrecht vaardige rentmeester doch wij schamen er ons niet voor te bedelen, te bedelen om de medewerking van stevige knuisten. Spitters voor! VENATOR VAGANS. al in dit laatste spreekt het toepassen dier kleuren voor den aandadhtigen beschou wer duidtelijken taal. Ook op ander gebied heeft Nico Berkhout ons mooie dingen laten zien. Zijn land schappen, buitenplaatsen e.a. heeft hij vooral in eigen omgeving gezocht Voge lenzang, Hillegom en Lisse bieden mooie plekjes te over voor den kunstenaar-droo- mer om zijn gevoelens op het witte doek vast te leggen. Soms zijn het teere flitsen, dan weer natuurgetrouwe weergaven van hetgeen de kunstenaar in zich heeft opge nomen en alles ademt frischheid, levens lust, zonnig optimisme, dat weldadig aan doet. Wij herhalen, deze jonge kunstenaar zal nog wel meer van zióh doen spreken. PROF. DR. W. ASSELBERGS. Naar wij vernemen zal Prof. Dr. W. As- selbergs (Anton van Duinkerken), benoemd tot hoogleeraar in de Vondelwetenschap aan de Universiteit te Leiden, zijn ambt aanvaarden met een inaugureele rede op Vrijdag 11 October. Binnenland PUINRUIMER ZWAAR GEWOND. Vanmorgen omstreeks half twaalf is bij de opruimingswerkzaamheden aan' het voormalige belastingkantoor aan de Boom pjes te Rotterdam een ernst.g ongeluk ge beurd. De heer A. de Haan, wonende iri de Willem Burywechstraat, arbeidde on der eenige zware betonnen balken, die ge sloopt moesten worden. Een dezer balken heeft losgelaten en viel neer op de plek, waar de Haan werkzaam was. De man kreeg het gevaarte op het l'chaam en toegeschoten arbeiders moesten hem zwaar gewond' bevrijden Met een ziekenauto van den G. G. D. is de Haan in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd. Buitenland DUITSCH WEERMACHTSBERICHT. BERLIJN, 5 September. (D.N.B.) Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: De marine heeft de laatste dagen vijf Britsche torpedojagers tot zinken gebracht. Behalve de beide torpedojagers, die, zooals reeds op 2 September medegedeeld, door Duitsche onderzeebooten op de Noordzee vernietigd werden, zijn de drie moderne Britsche torpedojagers „Express", „Esk" en „Ivanhoe" tot zinken gebracht. Een onder zeeboot heeft uit een krachtig beschermd convooi verscheidene gewapende koop vaardijschepen met een totalen inhoud van 27.000 br..t. tot zinken gebracht. Op den 4en September hebben onze for maties gevechts- en jachtvliegtuigen her haaldelijk vliegvelden en vliegtuigfabrie ken alsmede een munitiedepot doeltref fend met bommen bestookt. In de vliegtuig- motorenfabriek te Rochester en in de vliegtuigfabriek te Weybridge werden tref fers geplaatst op hangèrs en gebouwen. Bij deze aanvallen ontstonden verscheide ne luchtgevechten, die voor onze jagers een gunstig verloop hadden. Des nachts hebben formaties gevechts vliegtuigen hoofdzakelijk haven- en dok- installaties aan de West- en Oostkust van Engeland, alsmede verscheidene vliegvel den aangevallen. Te Liverpool, Swansea, Bristol, Weymouth, Poole, Chatham, Til bury, Great-Yarmouth en Hull ontstonden talrijke branden. Het leggen van mijnen voor Britsche havens door vliegtuigen werd voortgezet. Britsche vliegtuigen zijn vannacht weder het Duitsche rijksgebied binnengevlogen. De poging, de rijkshoofdstad aan te vallen, strandde op den krachtigen luchtafweer. Slechts op twee plaatsen slaagde de vijand er in, boven het stadsgedeelte bommen uit te werpen, die hier, evertals op andere plaatsen in het rijk, slechts onbeteekenende •schade aanrichtten. In een Noord-Duitsche stad viel een bom in een schuilplaats voor arbeiders, waarbij 18 burgers, die zich bui ten den schuilkelder ophielden, gedood werden. De vijand verloor gisteren in totaal 57 vliegtuigen, waarvan 54 in luchtgevechten overdag, en een door afweer"'"-"hut des nachts neergeschoten en twee vliegtuigen op den beganen grond vernield. Zeventien eigen vliegtuigen worden vermist. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTS- BERICHT. ERGENS IN ITALIë, 5 Sept. (Stefani) Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: Drie Engelsche kruisers en twee torpedo jagers, die voeren ter hoogte van de kust van Algarije, zijn hevig door- onze vlieg tuigen met bommen bestookt. Twee krui sers werden door bommen van groot kali ber getroffen en men kon een grooten brand waarnemen op de brug van een der vaartuigen. Op 3 September is een groot vijandelijk convooi, dat door vlootstrijdkrachten werd geëscorteerd, in de Egeische Zee waarge nomen en achtervolgd. Teneinde tegen el- ken prijs de veiligheid van dit convooi te verzekeren, probeerden vijandelijke vloot- en luchtstrijdkrachten gistermorgen een aanval te ondernemen op onze lucht- en vlootbases in de Egeische Zee. De aanval werd geopend door twee lucht- formaties, die zich richtten naar de vlieg velden van Gadurra en Mariza, waar twee van onze vliegtuigen op den beganen grond werden geraakt, alsmede door 'n vlootfor- matie, die Scarpanto bombardeerde, waar lichte schade werd teweeg gebracht aan de woonhuizen en verscheidene personen van de burgerbevolking gewond werden. Door het optreden van onze jagers en onze lujhtdoelbatterijen werd de aanval snel afgeslagen. Zeven vijandelijke vliegtuigen werden neergehaald. De bemannen van drie toestellen, acht personen in totaal, werden gevangen genomen. Toen de vijand aldus verdreven was, gin gen onze luchtstrijdkrachten tot een tegen aanval over. Vanaf 7 uur tot 17.35 uur wer den achtereenvolgens bombardementen te gen de vijandelijke formaties ontketend. Ondanks het optreden van vijandelijke jagers en luchtdoelgeschut, werden vier schepen ernstig getroffen en beschadigd, en werden vijf jachttoestellen neergescho ten. Twee Italiaansche vliegtuigen keerden niet op hun basis terug. Aan boord van de andere toestellen waren eenige gewon den. Tezelfder tijd deden onze motortorpedo- booten een aanval op een vlootformatie in het Kanaal van Caso (Egeische Zee) t.w. op een vijandelijken kruiser en twee tor pedojagers die met succes bestookt wer den. Een van onze motortorpedobooten is niet teruggekeerd. In Noord-Afrika heerschte een groote be- drijveigheid van de beide luchtmachten. Vijandelijke luchtaanvallen veroorzaakten lichte schade alsmede een doode en elf ge wonden. Vier vijandelijke vliegtuigen wer den neergehaald waarvan twee door het afweergeschut. Al onze vliegtuigen keerden op hun bases terug. In Oost-Afrika is tijdens een. vijandelij ken luchtaanval op het vliegveld van Ja- vello een toestel van het type Hampden neergehaald en een ander toestel waar schijnlijk omlaag gehaald. Een van onze formaties bommenwerpers heeft in de Roo de Zee een Engelsch schip zwaar getrof fen. DUITSCHE LUCHTAANVAL OP ENGELAND. BERLIJN, 5 Sept. (D.N.B. Duitsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht bomaanvallen op verscheidene havensteden Agenda LEIDEN Donderdag, R.K. Reclasseeringsvereeni- ging, afd. Leiden, bureauzitting St. Vinc.gebouw, Hoogl. Kerkgracht, 7.30 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 31 Augustus 20 uur tot Zaterdag 7 Sep tember 8 uur waargenomen door de apo theek: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523. Te Oegstgeest: Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. aan de Oost- en Westkust van Engeland ondernomen. Britsche nachtjagers tracht ten vergeefs aan de Duitsche gevechtsvlieg tuigen de uitvoering van hun taak te be letten. Alle toestellen op één na zijn naar hun basis teruggekeerd. DE BLOEDZONDAG VAN BROMBERG. BERLIJN, 5 Sept. (A.N.P.) Uitvoerig herdenken de Duitsche bladen deze week de bloedige gebeurtenissen in Polen op den derden September 1939, een dag die in de herinnering zal blijven als de „bloedzondag van Bromberg", toen in de eerste dagen van den Duitschen veldtocht tegen Polen niet minder dan 60.000 Duitsche menschen door de Polen zijn vermoord. Op beestachtige wijze, zoo memoreer en de Duitsche bladen, zijn deze 60.000 Duit sche mannen en vrouwen afgeslacht en ten doode toe gefolterd. Zij hadden niets ge daan. Echter, zij waren Duitschers. Daarom moesten zij sterven. Wij willen en zullen het nooit vergeten, schrijft de „Voelkischer Beobachter" niet alleen om wille van de gevallenen, die voor Duitschland hun le ven gaven, maar ook om wille van de moordenaars. Het geheele Poolsche volk droeg schuld aan den dood van de 60.000. De regeering van Warschau had tot den moord bevel gegeven, Poolsche officieren controleerden de uitvoering, Poolsche sol daten waren de wildste slachters. Toen de Poolsche troepen op Zondag 3 September uit Bromberg wegtrokken, was dit het tee- ken voor de achtergebleven Polen, die al len bewapend waren, om de ongewapende Duitschers te overvallen. Een ontzettend bloedbad werd in de stad aangericht. Het was een georganiseerde massamoord, die zich ook tot andere deelen van het land uitstrekte. In lange rijen la gen de slachtoffers van deze moordpartij op de straten. Thans liggen zij naast elkaar in lange rijen op de kerkhoven van Brom berg, Thorn, Posen en vele andere weer Duitsch geworden plaatsen als getuigen van een Bartholomeusnacht, zooals de we reld nog nooit beleefd heeft. INTOCHT VAN HONGAARSCHE TROEPEN IN ZEVENBURGEN BOEDAPEST, 5 Sept. (D.N.B.) Onder het gelui der klokken is hedenmorgen om 7 uur de intocht begonnen van het Hon- gaarsche leger in Noordelijk Zevenburgen en wel overeenkomstig het program in alle sectoren van de Noordelijke grens met uit zondering van Grosswardein. DRIE GEWONDEN BIJ ROEMEENSCHE INCIDENTEN. BOEKAREST, 5 Sept. (D.N.B.) Het ministerie van binnenlandsche zaken deelt mede, dat bij de incidenten in den nacht van 3 op 4 September te Boekarest drie personen gewond werden, onder wie een politieman. Dooden zijn er niet gevallen. NOG MEER STEUNPUNTEN VOOR DE VEREENIGDE STATEN? SAN FRANCISCO, 5 September (D.N.B.) De Amerikaansche minister van marine, Knox, heeft in een persgesprek verklaard, dat er onderhandelingen gaande zijn over de verwerving van de Cocoseilanden en de Galapagoseilanden, die resp. aan Costarica en Ecuador behooren. Beide eilanden groepen vormen de flankdekking van het Panamakanaal, de belangrijkste Ameri kaansche levensader. HET A.S. PROCES TE RIOM "VTCHY, 5 September (A.N.P.) Naar volgens „Transocean" in welingelichte politieke kringen in de nieuwe residentie der Fransche regeering vernomen wordt, kan elk oogenblik de arrestatie van de oud-ministers Daladier, Reynaud en Man del en van generaal Gamelin verwacht worden. Waarschijnlijk zal het proces tegen generalissimus Gamelin afzonderlijk voor een militair gerechtshof worden gevoerd. Naar deze kringen weten mede te deelen, zal het proces tegen de „Verantwoordelijken voor de Fransche catastrophe" zeer bin nenkort beginnen. LEIDEN, 4 Sept. Groentenveiling. Per 100 kg.: roodekool 36, groenekool 3.20 4.70, prei 5.505.60, kroten 1.30 2.90, kroten, gekookt 68, uien 2.30 5 20, peen 6.607.40, aardappelen 2.20 5.70, druiven 2230, snijboonen 6 30, stokboonen 1021, pronkboonen 4 9, stamboonen 615, peulen 1214, postelein 39, spinazie f 2.00—9.10, to maten A 11—11.60, idem B 11—11.80, idem C t 11—11.20, idem CC f 8. per 100 stuks: andijvie 1.001.30, komkommers 2.005.80, bloemkool f 4.0014.30, me loenen 616, salade 13.10, perziken 0.50—7.30,, per 100 bos: kroten 0.80— 1.50, pieterselie 5090 cent, radijs 1.10 1.80, selderie 5090 cent, bleekselderie LEIDEN. Geboren: Willemijntje Johanna Caro lina Susanna d. van E. Slootman en J. A. J. de Roos Klaas z. van R. Kreeft en J. Huisman Hendrik z. van P. Oosterhof en J. Hogenkamp David z. van I. Nieu- wenburg en J. v. d. Meij Cornelis z. van A. C. de Joode en H. de Haan Willem z. van J. B. Diersman en W. de Roode Maria d. van L. H. Visser en C. v. Leeu wen Gerardus Johannes Maria z. van M. Frankhuizen en J. E. v. d. Klaauw Wytsche Jans d. van E. J. Spier en W. J. v. Driesum Elisabeth Maria Wilhelmina d. van J. W. Rijsbergen en E. M. Veldho ven Therese Josephine d. van L. Th. G. Stijnman en E. W. Schneider. Ondertrouwd: P. Bruin jm. 22 j. en J. C. Ranselaar jd. 26 j. Gehuwd: J. A. M. Hogenboom jm. en J. P. v. Schagen jd- G. W. Rijksen jm. en A. P. M. Vellekoop jd. M. Betgen jm. en M. v. Donge jd. J. J. v. Kralingen jm. en E. Geenjaar jd. D. P. Kramp jm. en J. Onderwater jd. J. Kranenburg jm. en S. Selier jd. L. E. J. Moeliker jm. en C. v. d. Blom jd. H. J. Philippo jm. en D. v. d. Meij jd. C. de Wit jm. en G. Boom jd. Overleden: C. Kriek m. 55 j. 614, peen 4.608.20, rabarber 1. ZOETERMEER, 4 Sept. Eierenveiling. Aangevoerd 5500 stuks: prijzen: kippen eieren 6.50.90 en henneneieren f 56 per 100 stuks. NOORDWIJKERHOUT, 4 Sept. Veiling De Eendracht". Witte pronkers 4095 cent, grauwe capucijners 1.65, dubbele boonen zonder draad 0.651.75, stamsnij- boonen 6590 cent, stoksnijboonen f 1.10 2.25, stamprinsesseboonen zonder draad 0.751.20, enkele princesseboonen met draad 0.801.15, rentegevers 1.351.90 tuinboonen 0.601.00 Alles per 10 kg. GOUDA, 5 Sept. Vee. Aangevoerd in totaal 944 stuks: 292 magere varkens 25 45, 638 biggen 812, Geldersqhe big gen 1015, 18 nuchtere kalveren f 8 14, 4 schapen, 40 bokken of geiten 38 per stuk. Kaas. Aanvoer 238 partijen kaas. Prij zen le kwal. met rijksmerk 4040.50. 2e kwal. 3839, zware tot f 40.50 per 50 kg. Handel zeer vlug. Boter. Goeboter 88 cent en weiboter 8085 cent per pond. Handel vlug. Eieren. Aanvoer 105500 stuks. Prij zen: kippeneieren 6.00.50 en eenden eieren 4.755.00 per 100 stuks. Handel matig. DELFT, 5 Sept. Vee. Aanvoer: 66 run deren, 2 vette kalveren, 64 nuchtere kal veren, 187 magere varkens, 431 biggen, 10 schapen of lammeren, 12 geiten of bok ken. Prijzen: kalfkoeien 150285, vare koeien 100200, nuchtere kalveren 5 22, magere varkens 1656, biggen 10 20, schapen met lam 2030, geiten of bokken 518, rundvleesch 90, 78 en 66 cent per kg. slachtgewicht. Boter. Aanvoer 7 achtste en 1 zes tiende vaten boter, wegende totaal 150 kg. Prijs 1.701.72 per kg. Handel vlug. BODEGRAVEN, 4 Sept. Eierenveiling. Aanvoer 5629 stuks. Prijzen: kippeneieren wit 6.206.40, gemengd 6.406.80 per 100 stuks. VOORSCHOTEN, 4 Sept. Vrije veiling. Prijzen: kippeneieren 6.007.30 per 100 stuks, konijnen f 0.701.80, duiven 1215 cent per stuk. Veiling V. P. V. Prijzen: kippeneieren 6.506.90 en kalkoeneieren 7.per 100 stuks, kippen 40 cent per stuk. KATWIJK a. d. RIJN, 4 Sept. Groenten- veiling. Eigenheimers groote f 4.255.50 per 25 kg.; per 100 stuks: bloemkool I 14.10—20.40. idem II 6.60—11.20, bos- peen f 8.10—9.30, sla 1.00—1.90, per 100 kg.: princesseboonen 812, snijboonen 915, per kist van 20 kg.: waschpeen 1.151.90 en kroten 240 cent. VINKEVEEN, 4 Sept. Groentenveiilng. spercieboonen 10.5016.snijboonen 10.5016.pronkboonen 79, stam- spercieboonen f 9.5013.50, tomaten 7 13, spinazie 3.507.00, postelein 5. groenekool 6.106.20 per 100 kg., andij vie 12, bloemkool f 215, bleekselderie 28. komkommers f 25, kropsla 13, per 100 stuks, peen 710, pieterselie 1 2, selderie 1.605.10 per 100 bos. TER AAR, 4 Sept. Centrale Veiling. Spinazie 1638 cent, andijvie 1218 cent, sla 1.00—2.40, vellen 0.10—12, peulen 1.snijboonen 0.602.05, kassnijboo- nen 2.752.95, prinsesseboonen 0.60 1.70, dubb. stamboonen 0.601.25, witte pronkers 0.681.13, spekboonen f 0.60 1.10, postelein 6 cent, druiven 13 cent, waschpeen 2.50—3.00, breekpeen f 1— uien 3.404.20, groene Savoyekool 3.20 4.20, kroten 3.10, bospeen 8.00, sel derie 60 cent, bloemkool 415 cent, me loenen 619 cent, komkommers f 2.00 5.30, tomaten 46, perziken 5 cent. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 5 SEPTEMBER. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties). New York 1.88 3/16—1.88 91/6 Berlijn 75.28—75.43 Brussel 30.11—30.17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44 8144.90 Zuerich 42.84—42.92 Bankpapier: New York 1.86 1/2—1.90 1/2 Brussel 30.08—30.20 Stockholm 44.76—44.94 Zuerich 42.80—42.9

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3