WELKE BONS? OMGEVING RIJNSTREEK BIOSCOPEN TE LEIDEN Ik hèb gekozen, Arkadi... WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1940 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 BROOD. Broodbon 4 (niéuwe broodkaart). Geldig tot en met 8 September, rechtgevende op 2500 gram rogge brood of 2000 gram ander brood. Deze bon is geldig vanaf 2 Septem ber. THEE OF KOFFIE. Bon 73 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 27 September, rechtgevende op half pond koffie of half ons thee. BLOEM OF BAKMEEL. Bon 40 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met» 6 Sept., recht gevende op V/i ons tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of roggebloem of roggemeel of zelf- rijzend bakmeel. SUIKER. Bon 72 (alg. distributieboekje). Geldig tot en met 27 Sept, rechtge vende op één k.g. suiker. PETROLEUM. Petroleumzegel „Periode 5" voor ben, die over geen andere kookgelegenheid beschikken dan petroleum. Geldig tot en met 8 Sept., rechtgevende op 2 liter. BOTER EN VET. Bon 05 tot en met 12 (boterkaart) Geldig tot en met 18 October. Op eiken bon een half pond boter. Bons 05 tot en met 07 (vetkaart). Geldig tot en met 18 October. Op elke bon een half pond margarine of boter. Bon 08 (vetkaart). Geldig tot en met 18 October. Een half pond gesmolten vet of boter. Bons 09 tot en met 12. (vetkaart). Geldig tot en met 18 October. Op elke bon half pond boter met 10 cent reductie per half pond. RIJST OF RIJSTEMEEL. Bon 14 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 6 September, rechtgevende op half pond rijst of rijstemeel. HAVERMOUT, ENZ. Bon 27 (algem. distdibuticboekje). Geldig tot en met 6 September, rechtgevende op half pond haver mout of havervlokken of gort of grutten. MAÏZENA, ENZ. Bon 105 (algem. distributieboekje). Geldig tot en met 11 September, recht gevende op 1 ons maizena of griesmeel of puddingpoeder. MACARONI, ENZ. Bon 110 (algem. distributieboekje). Geldig tot en met 11 September, rechtgevende op 1 ons macaroni of vermicelli ZEEP Bon 115 (alg. distributieboekje) Geldig tot en met 24 September voor verschillende soorten zeep, als gemeld. Bon 116 is tot en met 31 December geldig voor mannelijke personen boven de 15 jaar, recht gevende op 50 gram scheerzeep of of één tube scheercrême of één pot scheerzeep. VOETGANGERS, maar op het trottoir moet ge loopen! twee mogen naast elkander rijden, dus meer dan twee moet ge vermijden. Vereeniging voor Veilig Verkeer. HAARLEMMERMEER Geboren: Korstiaan, z. van N. Baren- dregt en J. K. Verheul Jacobus z. van J. van Haaften en A. Resoort Franciscus Lambertues z. van G. J. Bogers en H. M. Motsert Cornelis Leendert z. van J. On der de Linden en A. Tijl Eva Pia d. van H. J. W. Meis en H, W. Boelhouwers Henricus Anthonius z. van H. A. van Berkel en A. van Bodegraven Wilhelmina Irene d. van J. van der Leek en G. Dekker Cornelia d. van A. C. Visscher en C. van Zijverden Pieternella Maria d. van R. C. Slinger ei\P. M. Voois Heitlje Corne lia d. van J. Roodenburg en G, Kollen -1- Arie z. van H. Groen en C. Steenwijk Matthijs z. van H. Möhlen en H. Clement Pieter z. van J. Eveleens en C. E. Huur man Petrus Franciscus Maria z. van M. J. Verberne en Peiterke de Langh Pie ter z. van P. Kant en M. C. van der Ban Levenl. z. van J. de Ruiter en A. K. van den Heuvel. Ondertrouwd: Pieter Kooij 24 j. en Henrica Josephina Wichers 20 j. Jan v. Geemen 21 j. en Klara Theodora Petri 29 j. Eldert Hendrikus Huis 24 j. en Geertrui- da Petronella Driessen 21 j. Pieter Schip pers 64 j. en Johanna Mol 62 j. Klaas van Tol 24 j. en Bartje van Vuren 20 j. Roe lof Kloowtijk 26 j. en Clara Adriana Joren 27 j. Lucas Klinkhamer 25 j. en Corne lia van Groningen 22 j. Cornelis Selser 27 j. en Gesina Henriëtte Boom 19 j. Getrouwd: Krijn Koole 39 j. en Jo- honna Smits 29 j. Marinus Cornelis Onos 21 j. en Jacoba Smits 19 j. Adrianus Cor nelis Onderwater 35 j. en Anna Maria Eist- geest 29 j. Johan Blanker 36 j. en Fran- cina Elsje Koen 22 j. Overleden: Anna Petronella Malefijt 91 j. wed. van B. de Tello Johanna Ma ria Leijdekker 18 j. d. van J. Leijdekker Antonius Henricus Johannes Klamer 32 j. echtg. van M. J. M. Hemelaar. LISSE Muziekvereen. „Adolf Kolping". Op een der bovenzalen van het Bondsgebouw werd gisteravond een bijeenkomst gehou den van de Muziekvereeniging „Adolf Kol ping", om te bespreken de reorganisatie der vereeniging, onder leiding van den voorzitter, den heer M. J. Huiten. Deze zette in 't kort uiteen hoe de verschillen de pogingen om de vereeniging wederom nieuw leven in te blazen hebben gefaald, 't Moest niet kunnen voorkomen, dat op een plaats als Lisse een Katholieke Mu ziekvereeniging niet tot bloei kan geraken. In den breede werd de gehouden inleve ring van instrumenten besproken en de daarna gevolgde houding van het bestuur als volkomen logisch beschouwd, doch, zooals de voorzitter deed uitkomen: ach teraf valt het gemakkelijk te zeggen, het had beter zoo of zoo geweest. Wij hebben dezen avond te beslissen: zullen we de re petities weer beginnen of zullen we voor een half jaar of een jaar in ruste gaan. Ka pelaan J. H. M. van Ingen bracht een woord van hulde aan hen, die hun best hebben gedaan „A. K." te behouden en niet het minst de bestuursleden, die daar heel veel tijd aan gegeven hebben. De geest en vooral de opkomst van deze ver gadering stemt mij, aldus Z.eerw., niet op timistisch. 't Is een triest beeld en ik durf niet voorspellen, wat ten slotte het eind resultaat zal zijn. Het ligt niet aan hen, die hier tegenwoordig zijn, doch aan hen, die steeds schitteren door afwezigheid. Ten slotte spoorde Z.eerw. hen, die liefde voor de muziek hebben, aan, vrienden en ken nissen op te wekken „A. K." weer op te bouwen. De heer W. Verdegaal deed nog een krachtig pleidooi bij de leden van „A. K." hun muzikale vrienden te bewerken en met vereende krachten de vereeniging weer nieuw leven in te blazen. Dan kun nen we binnen een paar weken een ver eeniging van 30 leden hebben en dan kun nen de repetities binnen enkele weken weer beginnen; het bestuur zal, zoo noo- dig, daarbij krachtig steunen. NOORDWIJK Kerkbollenveiling. Gisteravond had in café Flora de veiling plaats van Kerk- bollen, waarvoor een flinke belangstelling bestond. Doordat de Kath. Middenstanders van Noordwijk gezorgd hadden voor een bijzonder groot aantal attracties, heersohte er tijdens de verkoop een zeer aangename sfeer, welke zeker invloed heeft uitge oefend op aller kooplust, want de op brengst dezer veiling was niet minder dan 2124.Voorwaar een pracht resultaat. Geboren: Maria Wilhelmina d, van H- Vink en C. E. Koelewijn, Alida Maria d. van W. v. d. Berg en J. Duivenvoorden Cornelia Adriana d. van C. J. Salman en A. M. Duivenvoorde Johanna Agnes Cornelia d. van J. Pont en C. A. d» Ridder Alida Wilhelmina d. van J, Verkade en W. H. Marcelis. Getrouwd: W. E. v. Straaten en C. A. M. Alkemade M. H. v. Kesteren en M. P. Smit C. G. Moerkerk en G. A. Compier Overleden: Neeltje Kuiper, 68 jaar, wed. van G. A. v. Rijn Adrianus Jaco bus O vermeer, 83 jaar wedn. van M. A. Kouwets. ZILK Personalia. Dezer dagen slaagde te 's-Graven'hage onze plaatsgenoote H. C. Huizebosch voor de akte van bekwaam heids als coupeuse. ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Harm z. van A. van de Weerd en J. A. de Lange. Ondertrouwd: B. H. van Kampen 30 j. won. te Noordwijkerhout en J. E. Straathof 23 j. H. J. Drenth 25 j. won. te 'sGravenhage en M. C. van Wagen ingen 22 j. H. Duiker 24 j. won. te Leiderdorp en B. van Kuilenburg 22 j. Getrouwd: A. M. van Hoeven 30 j. won. te IJsselstein en J. van Gils 22 j. J. de Vos 25 j. en J. van Rijn 23 j. Overleden: Johanna Nagtegaal 12 j. (overleden te Leiden) Cornelis Boot 85 j., gehuwd met H. Boer (overleden te Lei den) Lijsje de Wilde 80 j. Aplonia van Dolder 11 ti. (overleden te Leiden). Gevestigd: van Warffum A. Smit van Hilversum A. J. Dwars en echtg. van Rotterdam D. J. Edenburg van Gro ningen G. Krooshof en gezin van Dub beldam P. C. Groeneweg van Dordrecht W. van 't Hof van Naarden C. P. A. Kanters van Amsterdam I. E. Joha. Vertrokken naar: IJsselstein J. van Gils naar Rotterdam A. Keeken MEIJE-ZEGVELD Personalia. Naar we vernemen slaag de te Den Haag mej. C. de Wit voor het examen coupeuse. NOORDEN BOERDERIJ AFGEBRAND De boerderij, bewoond door W. Mourits en eigendom,van N.V. Levensverzekering Maatschappij „Utrecht" is geheel door brand vernield. De inventaris en aan wezige kaas kon worden gered, doch een berg met hooi werd een prooi der vlammen. Het hooi was slechts matig ver zekerd. Over de oorzaak tast men in het duister. BOSKOOP Geboren: Petronella Maria d. van K. P. A. Houdijk en C. A. E. Timmermans. Gerarda Theodora d. van Th. van Heve lingen en E. A. Straver. Getrouwd: D. M. Bouman en M. den Ouden. Overleden: Hugo Koster 76 j. Cor nelis van Ooy 75 j. TER AAR Geboren: Clazina, Alida, Maria, doch- tr van J. MankOtte. Johanna, Elisa beth, Maria, dochter van J, Versluys Hoogendijk. Adrianus, Gerardus, Johan nes, zoon van A. v. d, BoogaardMank. Petrus, Laurentius, zoon van H. Sassen— van Dam. Arie, Pieter, zoon van J. Ver- heyElzelingen. Wilhelmina, Adriana, dochter van J. Hoogervorstv. Zaal. Overleden: W. van Eyk, 73 jaar, weduwe van H. Haak Gehiuw d: N. A. Verberg, 28 j. met G. A. Maas, 34 j. Gevsstigd: P. Th. M. v. Velzen, Bodegraven. G. J. v. d. Haven, Nieuw- ven. G. v. Dam, Haarlem. J. J. Kroft, Voorhout. W. Oostdam, Voorhout. M. v. Eyk, Herlen. V e r t r o k k e n: C. v. d. Bijl, Nieuw- ven. E. Vale, Rijnsaterswoude. ZWAMMERDAM Geboren: Neeltje, dochter van D. Boer en N. Rijneveld. Ondertrouwd:' Pieter van Rijsdam, 27 j. en Jannetje Zaal, 22 j. G e v e s t i g d: A. A. Breure, B. 7 van Bodegraven. A. Graafland, A 112 van Waddinsveen. Mej. K. Bals, C 46 van Schipluiden. P. J. Le Blansoh en gezin A 15 van Amsterdam. Vertrokken: KI. Boer, B. 69 naar Bodegraven. P. J. van Dijk, A. 67 naar Kamerik. M. P. de Lange, B 81 naar Alphen aan den Rijn. Mej. M. C. Du- man, C. 46 naar Berkhout. Mej. W. J. Voordouw, C. 35 naar Utrecht. Personalia. Benoemd tot onderwijze res a. d. R.K. Ulo-school Mej. C. W. Bals. ZOETERWOUDE (H. R.) Personalia. Voor het diploma machi ne schrijven systeem Pitman, slaagde mej. D. Munniik. Radio-programma DONDERDAG 5 SEPTEMBER JAARSVELD, 414,4 M. AVRO-Uitzending 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoon muziek 10.30 Voor de vrouw 10.35 Zang en orgel 11.00 Huishoudelijke wen ken 11.20 Omroeporkest (12.0012.15 Gramofoonmuziek) 12.45 Berichten AN P, gramofoonmuziek 1.00 AVRO-Amuse mentsorkest en solist 2.00 Voor de vrouw 2.10 Het Nieuw Hollandsch strijkkwartet 3.00 Cyclus „Vrouwenberoepen in Neder land" 3.30 Secco en zijn ensemble en gramofoonmuziek 5.15 Berichten ANP. 5.30 De Vagebonden en solisten 6.30 VPRO: „Cyclus „Lezen in den Bijbel'' 6.45 Gramofoonmuziek 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten 7.20 Gramofoonmuziek 7.45 Gramofoonmu ziek of reportage 8.00 Berichten ANP 8.15 Orgelspel, de „Song Singers" en de „Hawaiian Serenaders" 9.00 Cabaret programma 9.30 Omroeporkest en solist 10.15 Berichten ANP, sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. VARA-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch) 7.15 Berich ten (Engelsch) 7.30 Gramofoonmuziek (om 8.00 Berichten ANP) 10.00 Orgel spel 10.45 Gramofoonmuziek 11.15 Be richten (Engelsch) 11.30 Esmeralda en solist 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Berichten ANP 1.00 VARA-orkest 2.00 Berichten (Duitsch) 2.15 Gramofoonmu ziek 4.20 Keukenpraatje 4.50 Gramo foonmuziek 5.00 Berichten (Duitsch) 5.15 Berichten ANP 5.30 Orgelspel 6.15 Berichten (Engelsch) 6.30 Esmeralda 7.00 Vragen van den dag (ANP) 7.15 Gramofoonmuziek 7.25 Reportage 7.45 Gramofoonmuziek, eventueel reportage 8.00 Berichten (Duitsch) 8.15 Berichten ANP 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 VARA-orkest (9.15—9.30 Berichten En gelsch) 10.00 Berichten (Duitsch) 10.15 Berichten ANP 10.3010.45 Berich ten (Engelsch) en sluiting 11.15—11.30, 0.150.30 en 1.15-1,30 Berichten (En gelsch). WIELRIJDERS, de oogen open, niet op den rijweg, Vereeniging voor VeiligVerkeer. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AAN V AN GSULK KEURING Lido: Komedie om geld (Cor Ruys, Herman Bouber). Komisch. lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Woensdag en Zater dag matinée. Goedgekeurd. Luxor: Bevrijding (Brigitte Horney). Dramatisch. Iedere avond 8 uur. Zondag van 27 u. lederen dag matinée, 2.15 uur, behalve Vrijdag. Goedgekeurd v. volwassenen Trianon: Beate Kaiserling (Lil Dagover). Komisch. lederen avond 8.15 u. Zondag van 26.30 uur. Zaterdag en Woensdag matinée 2.15 uur. Goedgekeurd v. volwassenen Rex: Port Arthur (Adolf Wohlbrück). Sensatie. lederen avond 8.15 u. Zondag van 26.30 uur. lederen dag matinée 2 uur. Goedgekeurd v. volwassenen. Casino: Bleeke Bet (Fientje de la Mar). Komisch. lederen avond 8.15 u. Zondagmiddag 4 u. en 8.15 u. Woensdag en Zaterdag matinée 2.30 uur. Goedgekeurd v. volwassenen FEUILLETON Een roman uit het hooge Noorden. Door AGATHE POGNER 18) Plotseling werd de deur geopend. Het was Dobrez, die mij, als steeds, wanneer ik niet bij hem was, zocht. Wij gingen sa men naar buiten. Het sneeuwde spelden. Als door een krachtige hand bij tienduizen den omlaag geworpen, krabden ze mij over het gezicht. Was ik nu alleen zoo gevoe lig? Of hadden alle anderen er eveneens hinder van? Reeds wilde ik weer in de woning terug- keeren, toen ik bemerkte, dat de wind, die de beide laatste dagen zoo onbarmhartig in de baai had huis gehouden, boven op den heuvel een van de zeventien kruisen om ver had geworpen. Ik zocht het noodige ge reedschap bijeen en begaf mij met Dobrez op weg naar boven, zij het dan niet, voor dat ik de andere honden, die eveneens mee- wilden, had teruggejaagd. Het was geen gemakkelijk werkje in den rotsachtigen, hard bevroren grond een ge schikte plaats te vinden om het kruis in te slaan en het duurde geruimen tijd voor ik eindelijk met zekerheid kon zeggen: het staat! Het was intusschen donker geworden, want behalve de fonkelende, glinsterende sneeuw was er dezen dag geen andere ver lichting. Ik bracht den honden hun avondeten, zette voor mijzelf thee, knoopte een paar mazen aan een juist begonnen vischnet en blies daarna de lamp uit, want ik had reeds geleerd petroleum te sparen. Onmiddellijk viel ik in een diepen slaap, maar de wind, die met woedende kracht rond het houten huis bulderde, gunde mij weinig rust, zoodat ik elk oogenblik wak ker, was. Hij loeide en huilde, alsof hij alles wat hem in den weg stond, verwenschte. Ik dacht aan mijn menschen. Aan het tweetal, dat bij dit verschrikkelijke weer over de bergen moest terugkeeren en aan dien enkeling, die in de boot daarbuiten eenzaam op de woelige zee dobberde, want tijdens de pauzes, welke de wind noodig scheen te hebben om adem te scheppen, hoorde ik, hoe het steeds harder tegen mijn venster rinkelde en ik begreep, dat het nu geen spelden meer sneeuwden, maar spij kers. Ik hield het ten slotte niet meer uit; ik moest opstaan om de groote lantaarn voor het huis aan te steken. Misschien, dat Ni- kita haar noodig had. Maar hoe ik mij ook inspande, ik vond merkwaardigerwijze niet de kracht om mijn slaapdronkenheid mees te te worden. Weldra echter hoorde ik plot seling de honden aanslaan en kort daarop een mannenstem. Het was Nikita. Slechts hij kon in korten tijd zoo'n gewelidge verzameling scheld woorden bijeenvinden. Hij moest een zeer groote visch, welke hem bij de vangst ze ker heel wat last had veroorzaakt, mee naar huis hebben gebracht, want hij ge bruikte alle mogelijke krachttermen, welke den omvang van het dier móesten illus- treeren. Daarna werd het stil in huis. Ik sliep weer in. 's Nacht had ik een merkwaardigen droom. Ik stond op den heuvel en telde de kruisen. Het waren er twintig. Maar toen ik aankwam, waren het er maar zeventien geweest. Zonder me een oogenblik te be denken, trok ik de drie kruisen, die het dichtst bij stonden, uit den grond en slin gerde ze zoo ver mogelijk was. Daarop telde ik de kruisen opnieuw: het waren er weer twingti. Ik rente naar huis terug om een bijl te halen en de drie over bodige kruisen omver te hakken. Daarbij liep ik echter met mijn hoofd tegen de openstaande deur enwerd met een schok waker. Mijn hoofd had ik evenwel toch gestooten, zij het dan niet aan de huisdeur, maar aan den rand van mijn bed. Ik stond op, bette mijn voorhoofd en keek op mijn horloge. De kleine wijzer stond op vier. Buiten hing de schemering van den nieuwen dag. In huis echter was het doodstil, zoodat mij niet veel anders te doen overbleef, dan maar weer zoo snel mogelijk in bed te kruipen. Toen ik voor de tweede maal ontwaakte, was het reeds klaarlichte dag. Ik keek uit het raam. De toppen der ber gen gingen vrijwel geheel schuil achter dichte wolkenbanken en over het water lag een zilverachtige nevelsluier. In de baai was het water vrü rustig, maar daarbui ten op de open zee streden wind en golven een feilen strijd. Zelfs zonder verrekijker kon ik duidelijk zien hoe de kokende gol ven tegen den rotsachtigen oever uiteen spatten. En sneeuwwitte schuimkoppen dwaalden als fantastische spoolbeelden over de onstuimige wateren. In de aangrenzende kamer porde Nikita de kachel op. Toen hij hoorde, dat ik iets tegen Dobrez zei, opende hij de deur en liet mij trots zijn vangst van den vorigen avond zien: een visch van een kleine hon derd kilo. Mijn bewondering deed hem zichtbaar goed en voldaan ging hij weg. Even later hoorde ik toevallig, hoe hij zich met Dobrez over zijn vangst onder hield. Zooiets heb jij, dikhuid, nog nooit in je leven gezien, wat? Wacht maar, vriend je: je zult hier nog veel meer ervaren, jij en je baas. Daar kun je staat op maken. Ik glimlachte. Beleven zouden hier stel lig nog wel een en ander. Maar ervaren? Denkelijk niet! Later, toen ik iets in mijn koffer moest zoeken, viel mijn oog op een bruin boekje: mijn dagboek, dat ik totaal had vergeten. "Vrijwel onbewust sloeg ik het open en het volgende oogenblik voelde ik een schok door mij heen gaan. Mijn blik had slechts een paar woorden opgevangen, maar deze brandden mij als vuur in mijn ziel. Ik zat op mijn stoel en piekerde. Uren achtereenzat ik daar, maar ik slaagde er niet in mijn gedachten in een bepaalde richting te leiden. Ik had het gevoel van iemand, die vast en lang heeft geslapen en iwen de slaap nog in de leden zit. Overigens voel ik me gezond en tevreden. Ik ken vrees noch hoop. Mijn hart is vrij van smarten en van wenschen Ik schreef met vaste hand. Maar ik ge loof, dat ik niet eerlijk ben geweest Ik heb mijzelf belogen 12 September. In den nacht van Zaterdag op Zondag sloeg het weer plotseling om. Aanvankelijk gluurden door de vaneen gescheurde wol kenmassa's slechts een paar sterretjes nieuwsgierig op de aarde neer, maar al spoedig begonnen de wolken elkaar te ver dringen. Toen een uur later de volle maan groot en roodgloeiend achter de bergen oprees, stoven ook, als van schrik, de laat ste wolkenflarden uiteen. Deze nacht was veel te mooi om aan sla pen te denken. Derhalve klom ik aan boord van mijn motorboot en stuur ik den oceaan op, terwijl mijn medewerkers zich met hart en ziel op den Zondag voorbereidden. In hun voortdurenden strijd met de natuur-ele- menten hadden zij hun eigen godsdienst ge schapen en allen hielden zij zich streng aan zijn wetten. De man steeg hooger en hooger. De rosse gloed ging geleidelijk over in louter goud. Elke golf, elke druppel water van den on- metelijken oceaan had een bovenaardschen glans. Sterren glinsterden in het water, sterren fonkelden op millioenen ijskristallen en op de diamanten toppen van witte, trot- sche rotsen dansten zilveren lichtjes. Diep onder den indruk van deze groot- sche natuur boog ik het hoofd. Achter de ze stille, van wijding doortrokken pracht voelde ik den geest van de eeuwigheid. Groetend en zegenend zweefde hij over de eenzame verlatenheid. Zegenend en vol van een stille belofte drong zijn groet in mijn eenzaam hart. Een vrome eerbied vervulde mijn ziel: ik bad. En het water, de hemel, de maan en de sterren, zjj baden alle mee. Ik zat in mijn motorboot, die als een scherp geslepen stuk metaal door de glin sterende baren sneed. Maar ik was mijzelf niet meer. Ik had mezelf verloren in het groote heelal. Onze harten sloegen dezelfde maat. (Wordt vervolgt.)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6