OMGEVING RIJNSTREEK DINSDAG 3 SEPTEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 Waardenburg is een begrip geworden in het reizigersverkeer tusschen Noord en Zuid. De dagelijksche drukte aan dit stationnetje, dat nieuw leven is ingeblazen, evenaart die van menig ander spoorwegknooppunt (Foto Pax-Holland) HILLEGOM Eenrichtingverkeer. B. en W. hebben voor het Noordeinde van de Van den Ende laan het éénrichtingverkeer vastgesteld. Arbeidsbeurs. De gemeentelijke ar beidsbeurs is van de Jhr. Mockkade over gebracht naar Treslong". Geleidelijk wordt dit geschonken buitenhuis produc tief gemaakt. De thans benoodigde vertrek ken voor distributiezaken zijn daar ook reeds, waardoor andere gemeentegebouwen niet overbelast worden. Rijwieldieven. Van een korporaal van den Opbouwdienst is het rijwiel gestolen. Ook van een jongmensch, dat even in een automatiek moest zijn, werd de fiets gesto len. Ook uit een voortuin werd een rijwiel gestolen. Men zij vooral bij avond op zijn hoede! Voetbal. In een wedstrijd, die over 't algemeen tegen viel, handhaafde Concor dia zich voor den Bloembollenstreek wis- selprijs door imet 50 van BSM te winnen. Reeds direct na den aanvang heeft Concor dia succes as hij een harden voorzet van Peters de BSM-verdediging elkaar niet be grijpt totdat een back den bal tegen den aanstormenden Concordia-midvoor aan trapt, die hierdoor Concordia de leiding geeft. Wel wordt BSM nu iets sterker, dodh haar spel is te slordig om succes te hebben, hoewel de C.-verdediging nu ook niet op haar best is. Tot aan de rust is het dan ook een slappe vertooning, met als eenige attractie, dat de C.-keeper enkele vinnige schoten, keurig verwerkt. Na de rust zijn de eerste momenten van dezelfde kwaliteit totdat de Concordia- verdediging er plotseling het oog in krijgt en met harde trappen gaat ruimen, waar door de -voorhoede opgedrongen wordt en BSM niu wel onder grooten druk komt. Een kwartier gaat dit goed, totdat van Westen een hoogen voorzet geeft, welken Peters schitterend inkopt (20). Van nu af krijgt BSM het hard te verantwoorden. Steeds komt de Concordia-aanval terug, en als een vuurwerk regent het harde scho ten, waarvan eerst Aarts een voltreffer lost, terwijl kort daarop v. d. Westen plot seling een hoog schot lost, dat ook doel treft. Nog is 'het niet genoeg en weer is het v. d. Westen, die succes heeft met een onverwacht effectvol schot. Concordia schijnt het nu welletjes te vinden, terwijl BSM alles in het werk stelt om althans de eer nog te redden, doch nu vinden ze de Con co rdia -backs in hun besten vorm, waarbij vooral de linkshalf v. Lierop zich onderscheidt. Door deze overwinning plaatst Concor dia zich aan den kop der Bloembollen streekclubs, en als de camp. niet in het gedrang komt, kan 8 Sept. op het Concor- d ia-terrein de beslissing vallen. KATWIJK AAN DEN RIJN Voetbal. De propaganda-avond voor de sport, voornamelijk de voetbalsport, waarbij als sprekers optraden pater Kau- ling en de heer Hoogevorst, hebben uitein delijk tot gevolg gehad, dat reeds 56 leden bij K. R. V. staan ingeschreven, waarvan een 25-tal junioren. Nog enkele senioren worden verwacht, waardoor met 4 elftall len kan worden uitgekomen. Het gaat dus crescendo. LISSE Been gebroken. Een zoontje van den heer Grimbergen was op den speeltuin van de R.-K. Woningbouwvereeniging „Het Gezinsbelang" aan het schommelen toen hij door een verkeerde handeling van de schommel viel en op den grond terecht kwam. Bij onderzoek bleek het knaapje een been te hebben gebroken, zoodat hij on der geneeskundige behandeling moest wor den gesteld. Verduistering. Door de gemeentepoli tie zijn aangehouden een zekere M. en zoon uit Noordwijkerhout en de W. en V. uit Lis- se, die verdacht worden van verduistering van wasch. De politie heeft de zaak in on derzoek. Proces-verbaal. Tegen een inwoner van deze gemeente is proces-verbaal opge maakt wegens het vernielen subs, het weg nemen van een openbare aankondiging, die er. vanwege de Duitsche overheid was aan gebracht. Deze handeling is afkeurenswaar dig. SASSENHEIM Werkloosheid. Per 31 Augustus 1940 stonden als werkzoekenden ingeschreven 22 personen t.w. 4 bouwvakarbeiders, 1 hout bewerker, 1 metaalbewerker, 11 landarbei ders, 2 kantoorbedienden en 1 ongeschool de arbeider. Per einde Juli van dit jaar was het to taal 169; ultimo Augustus '39 stonden 51 personen ingeschreven. Dit gunstige cijfer vindt zijn oorzaak in de buitengewone werken welke uitgevoerd worden. Geboren: Cornelis Mattheus Leonar- dus z. v. S. Verdegaal en A. G. Beelen. Overleden: J. Scheel 40 j. echtg. van D. van Schaik. Ondertrouwd: A. Pit 32 j. en C. G. Wijntjes 26 j. Ingekomen: H. J. Hooghuis, van Rot terdam. G. H. A. Schallenberg en gezin, van Oegstgeest. C. M. van der Weijden, van Voorhout. P. H. IJsselmuiden en ge zin, van Lisse. M. Zijerveld, van Haar lem. P. A. Voorsluys, van Abcoude Baambrugge. J. F. Hovenkamp, van Wil- dervank. OP DE BOLLENBEURS. Veel bezoekers, waardoor het verkeer in de beurszaal nagenoeg onmogelijk was. Veel handel, voral in vele soorten vroe ge tulpen, waardoor reeds duidelijk blijkt, dat er aan groote maten in verschillende variëteiten een gebrek komt. Men vraagt zich dan ook af wat de toe stand de bollenmarkt geweest zou zijn, indien, na de inkrimp met 50 pet en het afwijkende gewas van dit jaar, de export naar Amerika mogelijk ware geweest! De tegenwoordige situatie is een spre kend en steekhoudend argument om verruiming van het areaal toe te staan. In de prijzen was geen noemnswaardige verandering gekomen! Ook niet in die van mudgoed. Er was veel liefhebberij voor! Boven waren een anatal Dahlia's en Gladiolen geëxposeerd. Het waren 2 laatbloeiende variëteiten Gladiolen n.l. September Glory en Flaming Meteor; beiden van Veldhuys en Zoon, Hil- legom. Er waren vele verschillende rassen Dah lia's. Volstaan wij met de opsomming ven slechts enkele soorten, welke ons, om de een of andere reden het meest opvielen, zonder daarmede te willen zeggen, dat de andere soorten niet mooi waren. Giraffe: een uitzonderlijke bloem, wel ke èn door kleur én door de lange hals werkelijk aan dezen viervoeter doet den ken. Dr. Dannen, zeer groot-bloemig donker paars-rose. Spirit( een decoratief, kleur wit met rood; hlaf groote bloemen, stevige, dunne stengel. Mather's Day, een reusachtig groote, zui ver witte bloem. Zeer dikke stengels. Beauté, een semi-cactus in hard-geel. Een greep uit de velen, welke allen ge tuigden van de liefde voor en de liefheb berij in het mooie bloemenvaak in het al gemeen. Want ook de Dahlakweekers worden zwaar gedupeerd door de omstandigheden, en juist daarom moet men de moeite, wel ke zij doen om de soorten steeds te verbe teren, op des te grooter prijs stellen. Men laat de moed niet zinken. Vertrokken: A. C. Moolenaar, naar Noordwijk. -r- J. A. Bouwman en gezin, naar Oegstgeest. E. P. A. van Hoekelen, naar 's Heerenberg. A. Schoo en gezin, naar Texel. ZOETERMEER Voetbal. Woensdagavond speelde D.W. O. I tegen Brinkers I. Het spel was aan beide kanten zwak. Bij de rust was de stand 11. Na de rust herhaalde zich het zelfde spel. Even voor het einde maakte Brinkers er nog 12 van. Vrijdagavond speelde D.S.O.-combinatie tegen Brinkers. Brinkers won hier met 62. Zaterdagavond speelde D.S.O. I tegen Moordrecht I, waarvoor een eerste prijs beschikbaar gesteld was door den heer H. C. Brinkers. Dit is een zeer spannenden wedstrijd geworden. Over de uitslag bleef men tot in de laatste minuten in het onze kere, want hoe de beide partijen ook zwoeg den, tot doelpunten kwam het voorloopig niet. Pas in de laatste minuut was het Vee- lenturf, die D.S.O. de leiding gaf en hier mede kwam het einde. D.S.O. heeft de zomeravond-competitie op keurige wijze besloten. Niet alleen is D.S.O. I kampioen geworden, maar door deze overwinning heeft zij tevens de eere- prijs gewonnen. Na afloop was er dan ook bij D.S.O. groote vreugde over deze pres tatie. Ook D.S.O. II pseelde Zondagavond te gen Moordrecht II, welke wedstrijd D.S.O. won met 41 en waarmede zij kampioen werd van de zomeravond-competitie afdee- ling 2. Regelmatig was D-S.O. in de meerderheid. De rust kwam al met 21 voor D.S.O. Na rust scoorde Elleswijk nog 2 doelpunten. Zoo kwam ook de tweede beker ir. het bezit van D.S.O. ALPHEN AAN DEN RIJN De opbouwdienst in „De Vergulde Wagen". Ten behoeve van den luchtbeschermings dienst zullen een 40-tal personen van den opbouwdienst in het voormalige hotel „De Vergulde Wagen" worden ingekwartierd. Brand in hooiberg. Gisterenmiddag omstreeks 5 uur is brand uitgebroken in de hooiberg van den veehouder J. Zijtveld. aan den-Kortsteekterweg. De brandweer, die spoedig ter plaatse kwam, wist den brand tot den berg, die gedeeltelijk ver brandde, te beperken. *De brand is ont staan door het spelen met lucifers door een 4-jarig -knaapje, die, toen hij den brand zag, ijlings was weggeloopen. Baldadigheid. Gisteravond werd door onbekende baldadige personen een groote ruit stukgeslagen van het perceel, be woond door den heer S. in de Wilhelmina- straat. BODEGRAVEN Atheletiek-wedstrijden. Zondagmid dag werden alhier athletiekwedstrijden gehouden tusschen de K.J.M.V., Josephge- zellen en Kruisvaart^ uit Bodegraven en Alphen. De nummers werden snel afge wikkeld en begunstigd door mooi weer. De uitslagen waren: Senioren. 100 M.: 1. W. Noordouw (Bod.), 2. J. Duits (Bod.). 200 M.: 1. C. Winkel (Alph.), 2. J. Duits (Bod.). 800 M.: 1. A. de Groot (Bod.), 2. C. Loog- man (Alph.). Hoogspringen: 1. W. Noordouw (Bod.),2. T. de Korte, Piscar en A. Driehuis. Verspringen: 1. W. Voordouw (Bod.), 2. J. Duits (Bod.), 4 x 100 meter: 1. Bodegraven, 2. Alphen. Junioren A. 60 meter: 1. F. Janmaat (Alph.), 2. K. Walraven (Bod.). Hoogspringen: 1. F. Janmaat (Alph.), 2. L. Verleun (Alph.). Verspringen: 1. F. Janmaat (Alph.), 2. J. Doedens (Alph.). 4 x 60 M.: 1. Alphen (le ploeg), 2. Al phen (2e ploeg). Junioren B. 60 meter: 1. J. Rietveld (Bod.), 2. P. Groenendijk (Alph.). Hoogspringen: 1. O. Groenendijk (Alph.) 2. B. Walraven (Bod.). Verspringen: 1. J. Rietveld (Bod.), 2. A. Kruithof (Alph.). Na afloop werden de prijzen uitgereikt en de stand bekend gemaakt. Deze was: 1. Alphen 35 punten; 2. Bodegraven 3 pun- ten. Hierna werd nog een prijs uitgereikt voor de meest winnende ploeg, die toege wezen werd aan de junioren A (Kruis vaart) van Alphen. Deze bestond uit een „sportsman" in overwinnende houding. BOSKOOP Tweede Groote Rozentocht van S. N. A. Sport na Arbeid- Zondagmiddag heeft S. N. A. het tweede gedeelte van haar 2de Groote Rozentocht, die door den oorlog was onderbroken, uitgewandeld. Deze nog jeugdige onderafdeeling der Boskoopsche Gezellen heeft getoond dat er pit in zit en na een lange reeks van moeilijkheden overwonnen te hebben, mocht zij het genoegen smaken om een mooi succes te boeken. Want van succes kunnen we voorzeker spreken en behalve de vele tevreden wandelaars is deze Wan deltocht van groot belang geweest voor de verdere ontwikkeling van deze mooie wan delclub. Er is met enthousiasme en plezier gewandeld. We laten hier de uitslag vol gen van de prijswinnaars. De eerste prijs werd gewonnen door de Dames-Wandel sportclub W. I. P. uit Delft, met een totaal aantal punten van 66 stuks. De Gezellen- vereeniging van Boskoop was ook met een groep uitgekomen en wist met een aantal van 62.5 punt de tweede prijs in de wacht te sleepen. De K. J. C. (heeren) van Gou da wist ook een tweede prijs te bemachti gen het 62 punten, terwijl de Boskoopsche K. J. C. met 56 punten de derde prijs won, Voorts namen een 50-tal individueelen deel aan dezen marsch welke ze allen tot een goed einde brachten. (25 km. is ook maar een klein eindje voor een echte tip pelaar). Zij mochten allen een mooie zil veren medaille in ontvangst nemen. De E. H. B. O. van de afd. Boskoop had slechts enkele kleine ongelukjes te repareeren en met de medewerking van het mooie weer kan men het geheel als een prachtige sport dag kenmerken. Na afloop had in het R. K. Vereenigingsgebouw, waar allen tezamen waren gekomen, de prijsuitreiking plaats, welke met een hoera'tje in ontvangst wer den genomen. Door den Vice-Praeses der Gezellenvereeniging Kapelaan B. Voets werd nog een korte toespraak gehouden, waarin hij zijn waardeering uitsprak voor de sportieve geest en de ondernemings geest der Wandelsportclub S. N. A. Spr. hoefde niet te vragen hoe de gasten het naar den zin hadden gehad, want het'ging er opgeruimd en gezellig aan toe. Nadat de Algemeen Leider, de heer L. v. d. Laan nog een dankwoord had gericht tot alle medewerkenden, inzonderheid tot de hee ren Juryleden, tevens de Raad van Be stuur der Gezellenvereeniging, werd <3e bijeenkomst en tevens de wandelmarsch gesloten en ging ieder voldaan huiswaarts. ROELOFARENDSVEEN j TUINBOUW-O VERZICHT. Door de veranderde omstandigheden van den oorlog en^door een beter functio- neerende handels-verbinding met ons na tuurlijk achterland Duitschland is de tuin bouw als geweldige factor in de voedsel voorziening van de menschen plotseling in waarde aanmerkelijk gestegen. Al deze om wentelingen en veranderde waardebepa lingen hebben gedurende de achterliggen de zomermaanden vanzelfsprekend ook aan de veilingen duidelijke sporen achtergela ten. Reeds meermalen werd geïnformeerd, hoe door dit alles de gang van zaken aan de veiling te Roelofarendsveen was; voor al omdat onze streekgenooten te Langeraar nog onlangs zich bevredigend hebben ge uit. We meenden telkens ons overzicht te moeten verschuiven naar het tijdstip, waarop de groote oogst der zomerproduo- ten voorbij zou zijn. Dit tijdstip is er nu. Naar aanleiding van verschillende vei ling-overzichten, welke wij in de vakbla den lazen, kan opgemerkt worden, dat aan den een en kant veel optimisme en bevre diging werd aangetroffen, aan den anderen kant echter een bezorgde toon in verband met de grootere levensduurte en de ver hoogde bedrijfskosten. Zoowel het een als het ander moeten wij als uitgangspunt van ons overzicht aannemen. Roelofarendsveen is een cultuurgebied van glas-aardbeien, peulen en doperwten, snijboonen en augurken. Daarnaast nog enkele andere producten zooals: sla, toma ten, meloenen, waarvan weliswaar belang rijke hoeveelheden aan de veiling komen (sla gedurende bijna het geheele jaar), maar welke toch niet in die mate worden aangevoerd als voornoemde hoofdproduc ten. Bovendien moeten we met betrekking op de finantieele uitkomsten van dit jaar vooral aanmerken, dat alhier de augurken- velden in oppervlakte veel grooter zijn dan de boonenhoeken. Toen in Mei van dit jaar door de bezet ting van Nederland de handel eenigen tijd was lamgeslagen, was Roelofarendsveen juist in den oogsttijd van de glas-aard beien. Hierdoor waren de prijzen zeer laag. Bovendien bleef de oogst beneden het gemiddelde. Het behoeft niet nader aangeduid te worden, dat de veilingomzet hiervan duidelijk waarneembare neerslag ondervond. De peulen en doperwten als tusschenteelt en overgang naar de augurken- en boonen tij d leverden een goede oogst op. De mi nimumprijzen waren iets hooger gesteld als voorheen, maar toch nog zóó, dat ze aanmerkelijk van den kostprijs verschil den. De verwachtingen voor de augurken en snijboonen waren hoog gesteld. De gewas sen immers stonden zeer fraai. Bovendien kwam door een tijdige regeling voor de augurken en snijboonen exportgelegenheid naar Duitschland. De export-prijs voor de snijboonen was bevredigend te noemen, hoewel tenslotte toch maar weinig snij boonen zijn geëxporteerd wegens de groo te afname door de Nederlandsche conserve- fabrieken. Door deze onverwachte belang stelling stegen de prijsn®teeringen zelfs ge- ruimen tijd boven het vastgestelde niveau. Intusschen waren ook de aanvoeren van dit product zeer goed. Anders was het gesteld met de augur ken. Het slechte weer in de maand Augus tus heeft de gewassen grondig vernield. De oogst kwam weinig boven het gemid delde van de laatste jaren, welk gemiddel de reeds als onvoldoende moet beschouwd worden. Wederom was het opvallend, dat uit de zoogenaamde buitenpolders de aan voeren van dit product veel hooger zijn dan uit de Veensche polder. Evenwel was er een levendige export naar Duitschland, welke na de topdag van 6 Augustus jam mer genoeg zoo snel afnam, omdat na dien datum de aanvoeren zoo sterk verminder den. Tevens moeten we er de aandacht op vestigen, dat de vastgestelde exportprij zen niet de prijs voor dit product hébben kunnen halen, welke in vorige jaren werd gemaakt: de latere steun inbegrepen. Wegens het ontbreken van de export naar België waren de noteeringen voor de kas-snijboonen matig. Het zelfde moet ook gezegd worden van de sla, waarvan veel onverkocht blijft. De interesse van den handel voor de meloenen is zeer miniem, terwijl de tomaten een beter afzetgebied hebben gevonden zoowel in het binnen land als daarbuiten. Nu we ons overzicht afsluiten zijn de belangrijkste zomerproducten alweer voor bij en aan de hand van het voorafgaande kunnen we het volgende o.a. vaststellen: De achterstand in de veilingomzet in het begin ontstaan tijdens de aardbeien-oogst is nog steeds niet ongedaan gemaakt door de hoogere omzet der andere producten. Het nadeel hierdoor wordt het sterkst gevoeld door de platglasbedrijven, welke in sommige gevallen schrikbarend ver be neden de opbrengst van vorige jaren blij ven. Nog zeer belangrijke hoeveelheden van diverse hoofd en nevenproducten zijn aan vernietiging of voor veevoer prijsgegeven moeten worden. Hoewel we constateeren, dat het afge- loopen seizoen verschillende veelbelovende vooruitzichten voor onzen tuinbouw heeft gebracht, kunnen we wegens de mindere veilingomzet aan de veiling te Roelof arendsveen nog niet spreken van een be vredigende afloop van den zomer. Personalia. Geslaagd te Wageningen voor de acte Tuinbouwonderwijs L.O. de heer L. G. C. de Jong. ZOETERWOUDE (H. R.) St. Josephsgezellenvereeniging. De le den worden eraan herinnerd, dat wij Woensdagavond met onze aspirantencursus gaan beginnen. Wij beginnen om 8 uur, dus als ieder lid nu op tijd is, dan kun nen wij op tijd beginnen. Natuurlijk ver wachten wij alle nieuwe leden. Dus, nog maals allen op tijd. Trouw aan Kolping.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 8