Qmtmg.de tBexicfitw Ik hèb gekozen, Arkadi Plaatst een Telefoontje DINSDAG 3 SEPTEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 MEISJE AANGEREDEN *EN GEDOOD. Om half zes gistermiddag is een 5-jarig meisje W E., wonende in de Gevers Dey- nootstraat te 's-Gravenhage, niet ver van de ouderlijke woning door een motorrij der aangereden en zeer ernstig gewond. Met inwendige kneuzingen werd het kind je naar het Roode Kruisziekenhuis over gebracht, waar het kort na aankomst is overleden. ZIJN KIND OVERREDEN. De kleine was op de treeplank geklommen. Een bijzonder tragisch ongeval heeft zich te Well (L.) afgespeeld, waarbij het 4-jarig zoontje van de familie K. het slachtoffer werd. Toen de tuinbouwer K. met zijn vrachtauto van zijn woning weg reed om groenten naar de Venlosche Vei ling te brengen, had hij niet bemerkt, dat zijn 4-jarig zoontje aan den anderen kant van de cabine op de treeplank was gaan zitten. Toen hij een eind van zijn woning verwijderd was, voelde K. dat zijn auto over iets heen stootte. K. stapte onmid dellijk uit, om zich te overtuigen, wat dit geweest kon zijn. Men kan zich de ont steltenis van den vader voorstellen, toen hij achter den vrachtauto het verminkte lijkje van zijn kind vond. VRACHTAUTO RIJDT PAARD EN WAGEN AAN. Vier gewonden, twee ernstig. Gistermorgen om half 6 is te Beekber gen (gem. Apeldoorn) op den Arnhemsche- weg een vrachtauto, bestuurd door A. K. te Apeldoorn, tegen den achterkant van een met paard bespannen voertuig, be stuurd door J. W. V. te Apeldoorn gebotst, dat eveneens in de richting van Arnhem reed. Het voertuig, dat geladen was met waschgoed, werd geheel vernield en het paard op slag gedood. De 3 personen die op het voertuig zaten en een van de inzit tenden van de vrachtauto werden ge wond, van wie twee zeer ernstig, die bei den naar een ziekenhuis te Apeldoorn zijn overgebracht. Dr. Piekema verleende de eerste geneeskundige hulp. Het ongeval is vermoedelijk veroorzaakt door onvol doende verlichting van het voertuig. GROOTE BRAND TE AMSTERDAM. Opslagloods in vlammen opgegaan. Omstreeks zes uur gistermiddag is te Amsterdam door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een groote opslagloods aan de Kattenburgergracht. In deze houten loods, welke, gelegen aan de waterzijde, een oppervlakte inneemt van 130 bij 20 meter en eigendom i& van de Nederland- sche Spoorwegen, zijn ondergebracht een douanekantoortje, opslagruimte van de N.V. H. Hoogewerff Jr. en Co's, waarin een groote verscheidenheid van 'goederen lag opgeslagen, zooals uurwerken, tabak, tapijten en manufacturen, welke voor im- of export nog niet door de douane waren vrijgegeven, en ruimte van de N.V. Levee, een groothandel in meubelen. De brand werd ontdekt in de loods der firma Hoogewerff, ter hoogte van de der de deur van de loods. Reeds spoedig had het vuur een gretig voedsel gevonden, in het vele aanwezige brandbare materiaal. Mede door het feit, dat de loods vlak bij de brandweerkazerne aan de Kattenbur gergracht gelegen is. was de brandweer reeds spoedig aanwezig. Ter voorkoming van uitbreiding van het vuur bleek het echter noodzakelijk, dat de assistentie van meer materiaal werd ingeroepen. Op het tererin van den brand waren reeds spoe dig na alarmeering drie motorspuiten, een gereedschaps wagen, een slangen wagen en twee spuiten aanwezig. Inmiddels had de FEUILLETON Een roman uit het hooge Noorden. Door AGATHE POGNER 17) Rodion bekeek alles met een kenners blik en scheen zeer tevreden. Zonder al te veel woorden te verspillen, wees hij mij, hoe verschillende kleine gebreken en te kortkomingen gemakkelijk te herstellen wa ren. Daarbij klopte hij me waardeerend en welwillend op m'n schouder. Ik bloosde als een schooljongen, die onverwachts van den meester een pluimpje krijgt. Pelka zag van alles alleen Dobrez. Toen ik me eindelijk even met haar kon bezig houden, legde ze als vanzelfsprekend haar handje in de mijne, die al aardig de spo ren van ruw werk begon te vertoonen. Is dat jouw hond, Arkadi? Ja. Hoe heet hij? Dobrez. Wat he it hij een droevige oogen. Pel ka verwisselde blijkbaar het begrip „ex pressief" met „droevig". Ik heb hem ge vraagd, waarom hij zoo droevig keek en toen likte hij m'n hand. Maar jij hebt ook droevige oogen, Arkadi! Ik? Pelka schudde bij deze wedervraag onge duldig haar hoofd. Waarom zou ik je anders graag mogen! Ja, waarom mocht ze me graag? Dat was mijzelf een raadsel. Ik had toch waarlijk politie, geassisteerd door manschappen van de marechaussée, voor een goede afzetting gezorgd. De talrijke belangstellenden werden op goeden afstand gehouden, opdat zij het werk van de brandweer niet nog meer zouden bemoeilijken. De taak was zwaar. Het vuur breidde zich niet boven den vloer uit, doch zocht zijn weg onder den verhoogden vloer om dan onverwacht met volle felheid op te laaien. De loods is n.l. op een verhooging gebouwd, ten einde het laden in en uit de spoorwagons, zoowel aan de straat als aan de waterzijde, te vergemakkelijken. Hier onder trok het vuur door in de richting van he marine-arsenaal op het Kattenburger plein. Ter bestrijding van deze uitbreiding hakte de brandweer, welke onder leiding stond van haar commandant, den heer C. Gordijn, gaten in den vloer en wierp daar doorheen groote hóeveelheden water. In middels waren manschappen van den luchtbeschermingsdienst en van den op- bouwdienst, daarbij geassisteerd door toe geschoten omstanders, druk bezig de meu belopslagplaats van de N.V. Levee te ont ruimen. Alle soorten van meubels vonden plaats op het pleintje, terwijl uit de 4 bij afwisseling de vlammen fel op laaiden en zich zware rookwolken af scheidden. De hitte, welke zich nu en dan ontwikkelde, was zoo groot, dat een groote spiegelruit van een manufacturenmagazijn aan de overzijde van de Kattenburger- gracht het begaf en barstte. Men had gehoopt het achterste gedeelte van de loods te kunnen redden, doch tel kens weer laaiden de vlammen, die zulk een gretig voedsel in het licht ontvlam bare materiaal vonden, op en steeds ver der breidde het vuur zich uit. Omstreeks acht uur des avonds had het vuur reeds de voorste helft van de loods verteerd, ondanks de verwoede blusschingspogin- gen van de motorspuiten en van de drijvende motorbrandspuit, de Jan van der Heyden, van de waterzijde. Toch had de brandweer succes. Kort voor negen uur nam het vuur in hevigheid af en reeds spoedig bleek, dat het grootste ge vaar geweken was. Het vuur was be dwongen, het betrof nu nog slechts na- blusschen. Aan de voorzijde van de loods is het dak over een afstand van ruim dertig meter volkomen ingestort. Dit gedeelte is vrijwel geheel een prooi der vlammen geworden, men inventaris en al. Deze inventaris hield in een groote partij uurwerken, wel ke eveneens als verloren beschouwd moet worden. De schade loopt in de honderden guldens. Dank zij het zeer loffelijke optre den van luchtbeschermingsdienst en ou- bouwdienst en van vele andere Kattenbur gers is de schade aan den inventaris van de N.V. Levee tot een minimum beperkt. De brand is uitgebroken kort nadat het personeel de loods verlaten had. OOK TE IJMUIDEN EEN OPSLAGPLAATS IN BRAND. Gisteravond kort na 9 uur is door tot dusver niet opgehelderde oorzaak brand ontstaan in een opslagplaats van scheeps- benoodigdheden aan het Sluisplein in oud LJmuiden. Deze opslagplaats behoort bij het bedrijf der zee sleep vaartmij. Wijsmul ler. In de opslagplaats die ten deele uit houten schuren bestond, bevonden zich pompslangen, vaten teer, en een zeer groo te voorraad hout, twee nieuwe sloepen met uitrusting enz. Het vuur verspreidde zich buitenge woon snel en na weinige minuten stond de geheele opslagplaats in lichter laaie. De brandweer die onder leiding van hoofd brandmeester A. de Wit stond en zeer spoedig aanwezig was, legde drie slangen uit op de waterleiding en tastte het vuur van verschillende kanten aan. Het vele houtwerk en de zeer brandbare hoeveel heid teer voedde het vuur echter voortdu rend, zoodat het bijna een uur duurde voor men den brand meester was. Toen vormde de opslagplaats nog slechts een verkoolde massa, waaruit niets meer te redden viel. Ook een schuur waar een vis- nog niets gedaan om haar sympathie te ver dienen. Teneinde mij in' haar oogen te rechtvaardigen, informeerde ik belangstel lend, waarom ze haar pop niet had meege bracht. Mijn vraag had succes. Pelka voelde zich gestreeld. Daada heeft kou gevat, antwoordde ze gewichtig. Ze ligt in bed. Nu moet Dassi- lisa haar gezelschap houden. Of denk je, dat het haar goed zou hebben gedaan, als ik haar had meegebracht? Misschien zou ze het prettig hebben gevonden? Ach, ik had nooit een pop gehad en ik had er dus geen idee van wat zoo'n kunst kind prettig vindt en wat niet. Daarom ant woordde ik ietswat onzeker: Misschien. Rodion had mijn geweren bekeken en wilde er nu een paar probeeren. Middeler wijl ging ik met Pelka naar het water, dat op circa honderd pas afstand lag. Wij klom men aan boord van de motorboot en lieten ons door de golven heen en weer wiegelen. Toen ik evenwel voor Pelka onverwachts den motor in beweging bracht en pijl snel de baai inschoot, sloeg het kind in ra- deloozen angst haar handje aan haar ooren. Zijn hart! Zijn hart!Het klopt zoo hard! Ik kan het niet hooren! Daar zij aanstalten maakte uit de boot te springen, stuurde ik ijlings naar den oever terug. Rodion kwam ons tegemoet, sloot het op gewonden kind in zijn armen en streel de het geruststellend de wangen. Daarbij vertelde hij mij hoe Felka met hem ter vischvangst ging en bij den zwaarsten storm zonder een spier te vertrekken, rustig aan het roer kon staan. Voor de natuur en haar duistere krachten was zij niet bang, alleen scher bezig was geweest met netten tanen en waar zich nog vele netten bevonden, ging in vlammen op. De blussching die uiteraard in het duister p—^st geschie den, in een zeer moeilijk t nbare om geving stelde de brandwi voor groote moeilijkheden, die echter t onoverko melijk bleken. De veroorzaakte schade is zeer aanzienlijk. JEUGDIGE BENDE STICHTTE BRAND. Na een uitgebreid onderzoek heeft de politie te Arnhem een clubje jongens aan gehouden, dat er zijn werk van maakte in leegstaande huizen brand te stichten. De aanvoerder van deze jeugdige bende van dalen, een jongen van ongeveer vijftien jaar, die reeds eerder met de politie in aanraking is geweest, is ter beschikking van de Justitie gesteld, meldt de „Tel." Evenals eenigen tijd geleden, moesten politie en brandweer ditmaal wederom handelend optreden om uitbreiding te voorkomen van een brand, die door jon gens was gesticht in een leegstaand huis aan de Van Heemstralaan. Dank zij het feit, dat ook ditmaal de brand door de bu ren spoedig was ontdekt en de brandweer oogenblikkelijk krachtig ingreep, kon het vuur spoedig gebluscht worden. Niettemin had de bovenverdieping van het perceel vrij aanzienlijke brand- en wa terschade opgeloopen. Bij het door de re cherche ingestelde onderzoek bleek duide lijk, dat van opzettelijke brandstichting sprake was. Op twee plaatsen tegelijk was door het in brandsteken van eenige rollen behangselpapier een vuurhaard ontstaan. Voorts bleek, dat ook in een ander onbe woond perceel, waar men zich door een gebroken ruit toegang had verschaft, brand was gesticht. Een hoeveelheid afval was daar in brand gestoken, doch door ge brek aan voedsel was het vuur gedoofd, alvorens verder onheil aan te richten. Door dezen brand kreeg de politie ech ter een spoor van de daders, want omwo nenden konden een signalement seven van jongens, die zich op verdachte&wijze bij dit pand hadden opgehouden. Spoedig bleek, dat men juist gezien had. De jon gens werden aangehouden en vielen dade lijk door de mand. De vijftienjarige aanvoerder van deze veelbelovende knapen werd in arrest ge steld. BRAND DOOR HOOIBROEL Kapitale boerderij in asch gelegd. Te Balk in Gaasterland is in den nacht Van Zondag op Maandag de kapitale boer derij van den heer Voichteloo tot den grond toe afgebrand. De geheele inboedel en de hooioogst van 1940 gingen verloren. De inwoners konden zich met groote moei te in veiligheid stellen. De brand is ont staan door hooibroei. Verzekering dekt de schade. Nog een boerderijbrand. Een felle brand heeft de boei^.ihoeve, bewoond door den landbouwer G. Nijssen te Maasbree (L.), in de asch gelegd. Door den sterken wind. aangewakkerd, stonden woning, stallen en schuren spoedig in lich ter laaie. Met vereende krachten wist toe geschoten hulp het huisraad en akkerge reedschap grootendeels te redden. Een par tij pas gedorscht graan, alsmede een voor raad leder gingen echter in de vlammen verloren. Het geheele gebouwencomplex brandde totaal uit. Over de oorzaak van den brand is niets bekend. DE MOORD TE RODEN. Ook het lijk van moordenaar gevonden. In den loop van gistermiddag heeft men het lijk van den 32-jarigen H. B., die zijn verloofde te Roden heeft vermoord, ge vonden. De man had zich opgehangen aan een boom ruim een kilometer van de voor dingen, die zij niet kende en daarom niet begreep. Terwijl Rodion weer naar mijn wapens terugkeerde, wandelde ik hand in hand met Pelka langs het water en Dobrez volg de ons als een schaduw. Opnieuw verlang de Pelka nu, dat ik haar een sprookje zou vertellen, zooals grootmoeder die kende, van den betooverden wolf en van den ko ningszoon. Ik schrok. Zoo geheel onvoorbereid een sprookje vertellen, en dat nog wel aan haar, die zelf een kostelijk sprookje was? Maar dan vertelde ik haar, wat mij het eerst te binnen schoot, hoe de sterren langzamer hand menschen werden en de menschen na hun dood weer sterren. Mijn snel be dacht verhaaltje bleek in den smaak te val len. Ik kreeg als belooning een zoen. De volgende dagen gingen als in een roes voorbij. De lucht was meestal bewolkt en van de bergen woei een vrij scherpe wind. Af en toe regende het, maar veel vaker viel er bevroren sneeuw. De zon stond eigenlijk nog achttien uur aan den hemel, maar wij kregen haar niet te zien. Het hel dere daglicht ging schuil achter dichte wol kenmassa's. Wij profiteerden van de donkere nach ten en voeren de zee op, vanwaar wij met een rijke vischvangst terugkeerden. Onze voorraad versche levensmiddelen was dan ook zoo langzamerhand opgeteerd, met uitzondering van die delicatessen, wel ke wij deels voor de strengste koude, deels voor bijzondere feestdagen wilden bewa- Het was nog niet bij me opgekomen, dat ik nu reeds achttien dagen aan de Kruis- baai zat en daarom was ik niet weinig ver baasd, toen ik gisteren bij het brieven plaats, waar het lijk van het meisje was gevonden. Omtrent dit ontzettende misdrijf meldt de „Tel." nog het volgende: Het meisje was Zondagavond gaan dan sen in een café te Roden en heeft zich van daar alleen per fiets naar huis begeven. Een aanbod van kennissen, om haar te vergezellen, had zij afgewezen. Onderweg is zij, naar moet worden aangenomen, op gewacht door B., met wien zij circa zes jaar verkeering heeft gehad, en waaraan zij onlangs een einde had gemaakt. B., die zich dit nogal heeft aangetrokken, moet het meisje hebben overvallen, aan den kant van den weg gesleept en haar daarna door worging om het leven hebben ge bracht. Het lijk van het slachtoffer heeft hij ver volgens achter een wal verborgen. Hier is het gisterochtend gevonden, waarbij wel bijzonder tragisch is, dat de ontdekking werd gedaan door broers van B., die naar hun broer waren gaan zoeken, omdat deze, na Zondagavond omstreeks negen uur de ouderlijke woning te hebben verlaten, nog niet was terugekeerd. RUMOER OP HET AMSTELVELD TE AMSTERDAM. De vorige week Maandag was een der leden van de N S.B. door ambtenaren van het marktwezen te Amsterdam wegens het maken van propaganda, hetgeen bij markt- verordening verboden is, terecht gewezen. Voor straf was hem zijn standplaats voor- loopig ontnomen. De koopman was giste ren toch op het Amstelveld verschenen en zette hier zijn actie voort. Een inspecteur van het marktwezen gelastte hem toen zich te verwijderen. Met anderen verzette hij zich hiertegen, met het gevolg, dat de koopman naar het politiebureau aan de Stadhouderskade werd overgebracht. Bij de rumoerigheden werden eenige marktkramen omvergeworpen. Ter voor koming van grooter moeilijkheden besloot de politie het geheele Amstelveld en de aangrenzende deelen van Kerkstraat en Prinsengracht voor het publiek af te slui ten. De marktplaats werd ontruimd. Een man, die geen gehoor gaf aan het bevel van de politie, zich te verwijderen, werd eveneens naar het politiebureau aan de Stadhouderskade overgebracht. EEN DRIFTIG HEERSCHAP. Zondagmiddag, na afloop van een zwem wedstrijd te Naarden, wilde een leeraar In heilgymnastiek uit Bussum zijn fiets uit de rijwielstalling hebben, doch hij kon daarvoor geen bewijs van afgifte toonen. De rijwielbewaarder verzocht hem hierop terecht, te willen wachten tot alle fietsen gehaald waren, dan kon hij zien of er een fiets overbleef. De leeraar werd hierop zoo kwaad, dat hij den rijwielbewaarder een schop in de zij gaf, hetgeen zoodanig aankwam, dat de man ineenzakte. Een ontboden genees heer achtte overbrenging naar de Majel- lastichting noodzakelijk. De leeraar had de beenen genomen, doch is door de politie gearresteerd. schrijven den kalender voor mij nam en den vijfden September moest doorstrepen. De tijd vliegt om, zei ik tegen Wadim, die juist mijn kamer binnen kwam om te vragen of ik met thee wilde drinken. Het werk, antwoordde hij, het werk! Het is het eenige, wat ons door het leven helpt. Hij staarde langs mij heen door het raam. Het was echter niet de baai, die hij zag, maar het verleden. Tusschen zijn dichte wenkbrauwen lag een diepe rimpel. In zijn oogen waren slechts weemoed en droefenis te lezen. Maar dat duurde slechts een oogenblik; onmiddellijk daarop vertoonde zijn gelaat weer de gewone kalmte en vast beradenheid,. welke zijn geheele persoon kenmerkten. Toen hij, zich ten deele omkeerend, mijn vragenden blik ontmoette, verliet hij haas tig het kleine vertrek. Maar reeds de vol gende minuut keerde hij terug met de vraag of hij mijn brief en het pakket naar de Wal- vischbaai kon brengen. Hij had namelijk zelf ook een brief, dien hij graag persoon lijk aan boord van het stoomschip wilde af geven. Zijn mededeeling verwonderde mij in niet geringe mate. Deze zwijgzame, sombere man, wien slechts Tychon en Nikita, half uit vrees en half uit hoogachting door ja renlange samenwerking ten volle waren toegedaan, deze an had iemand, aan wien hij brieven schreef en die hem dus belang inboezemde? Ik ried hem aan de motorboot te gebrui ken, maar hjj gaf er de voorkeur aan den tocht per slede te maken, want wij hadden slechts zeer weinig vleesch en daarom wilde hij Tychon meenemm. Allicht zou er on derweg iets te schiete zijn. Radio-programma WOENSDAG 4 SEPTEMBER, JAARSVELD, 414,4 M. VARA-Uitzen- ding. 8.00 Berichten ANP, gramofoon- muziek 10.00 VPRO: Morgenwijding 10.15 Declamatie 10.30 Pianovoordracht 11.00 Cabaretprogramma (opn.) 12.00 Berichten 12.05 VARA-orkest (12.45— I.10 Berichten ANP en gramofoonmuziek) 2.00 Orgelspel 2.30 Esmeralda 3.15 Gramofoonmuziek 3.30 Voor de kinde ren 5.15 Berichten ANP 5.30 Esme ralda en solist 6.15 Letterkundig over zicht 6.35 Gramofoonmuziek 7.00 Vragen van den dag (ANP) 7.15 Be richten .720 Felicitaties 7.25 Volks zang 7.45 Gramofoonmuziek, eventueel reportage 8.00 Berichten ANP 8.15 Puzzle-uitzending 8.30 Bravour en Charme 9.00 „Gisteren, vandaag, mor gen", toespraak 9.05 Radiotooneel 9.25 De Ramblers 9.50 Solistenconcert 10.15 Berichten ANP, sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. AVRO-Uitzending 7.00 Berichten (Duitsch) 7.15 Berich ten (Engelsch) 7.30 Gramofoonmuziek (Om 8,00 Berichten ANP) 10.00 Mor genwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Georg Stefanescu's Roemeensch or kest 11.15 Berichten (Engelsch) 11.30 Georg Stefanescu's Roemeensch orkest en gramofoonmuziek 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Berichten ANP, gramo foonmuziek 1.00 AVRO-Amusementsor- kest 2.00 Berichten (Duitsch) 2.15 Omroeporkest, solist en gramofoonmuziek 3.15 Berichten (Engelsch) 3.30 Om roeporkest en solist 4.15 De Palladians (opn.) 5.00 Berichten (Duitsch) 5.15 Berichten ANP 5.30 Gramofoonmuziek 6.15 Berichten (Engelsch) 6.30 On derwijsfonds Scheepv.: Taalles en cause rie „De vaarwegen in West-Europa" 7.00 Vragen van den dag (ANP) 7.15 Gra mofoonmuziek 7.40 Gramofoonmuziek of reportage 8.00 Berichten (Duitsch) 8.15 Berichten ANP 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Zang en orgel 9.15 Berichten (Engelsch) 9.30 Gramofoon muziek 10.00 Berichten (Duitsch) 10.15 Berichten ANP 10.30—10.45 Be richten (Engelsch) en sluiting. 11.15 II.30, 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Berichten (Engelsch). Bultenlandsche Berichten OVERSTROOMINGEN IN NEW JERSEY. In het Z. O. deel van den staat New Jer sey hebben hevige regens tezamen met een orkaan, die langs de geheele Oostkust der Vereenigde Staten trok, tiitgebreide overstroomingen veroorzaakt. Een aantal plaatsen kwam een meter diep onder wa ter te staan en er ontstonden dijkdoor braken en grondverschuivingen. Er zijn minstens vijf dooden te betreuren. Om streeks 4000 personen zijn dakloos gewor den. De materieele schade bedraagt naar schatting 1 millioen dollar. NOORSCHE SKIFABRIEK DOOR BRAND VERWOEST. In Oslo is gisteren een skifabriek door een grooten brand verwoest. De schade be draagt 300.000 kronen. SNEEUW IN MACEDONIË. Uit Macedonië wordt gemeld, dat het daar plotseling is gaan sneeuwen. In Athe ne en omgeving heerscht een voor dezen tijd van het jaar ongekende koude. Het Castoriameer is dichtgevroren, in Kephis- cia bij Athene is een temperatuur van slechts 8 graden boven nul waargenomen. Toen hij kort daarop met Tychon was vertrokken en Nikita in de roeiboot op eiderganzen jaagde want ook de voed selvoorraad voor de honden moest noodig worden aangevuld betrad ik voor het eerst het vertrek van mijn metgezellen. Te gen de muren stonden drie houten kribben en onder elk daarvan een koffer, die afge sloten kon worden, maar waarvan de sleu tel in het slot stak. Boven de bedden waren smalle muurplanken aangebracht, waarop ieder de kleinigheden, die hem dierbaar waren, had uitgestald. Op Wadim's plank lagen slechts een paar boeken en een ta baksdoos. Het waren, zoo als ik tot mijn niet geringe verbazing constateerde, uit sluitend historische en philosofische wer ken. Van de boeken dwaalde mijn blik weer naar Wadim's koffer. Wat kon deze verber gen? Voor het eerst in mijn leven bekroop mij het ellendige gevoel van een nieuwsgierig heid, die er als een afschuwelijk insect op uit is zijn voelhoorns in een andermans le ven te boren. Gelukkig echter wist ik de verleiding te weerstaan. Wadim's koffer, waarvan het glanzende sleuteltje voo ver leidelijk in het slot stak, stond hier in mijn woning veilig. Daarna bezichtigde ik nog de andere voorwerpen, die mijn drie metgezellen elk in hun eigen hoekje een plaatsje hadden gegeven en ik hield mij nog lang in gedach ten bezig met de vraag, wat het toch is, dat van doode, nietszeggende dingen vaak zoo'n raadselachtige bekoring doet uit gaan. (Wordt vervolgt.)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7