5ïe a&ctafy in Het Uleöten Luchtgevechten gisteren Hongarije's her wonnen bezit De Italiaansctie aanval te Kenya Uit Britsch-Indië Een eiland van vreedzame arbeid. DINSDAG 3 SEPTEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Op verkenningsvlucht boven Frankrijk, gezien uit de cockpit van een der Duitsche toestellen (Foto Weltbild) van BOVEN ENGELAND. Naar het D. N. B. verneemt, hebben Duit sche jagers volgens de tot dusver ontvan gen berichten, bij de luchtgevechten, die zich gistermorgen boven het gebied van Zuid-Engeland hebben afgespeeld, 13 Brit- sche vliegtuigen neergehaald. Vier Duitsche vliegtuigen worden vermist. Ook gistermiddag zijn, naar het D. N. B. verneemt, weer kleine Duitsche gevechts- en jachtformaties tot het Britsche eiland doorgedrongen om in Zuid-Engeland mi litaire doelen aan te vallen. Boven de Brit sche kust ontstonden verscheidene lucht gevechten, waarin de Duitsche jagers we der de vijandelijke versperringen doorbra ken. Ook Maandagavond werd te Londen luchtalarm gemaakt. Volgens Reuter heeft de toestand van luchtalarm 4 uur en een kwartier geduurd. Om tien minuten voor twee werd alles veilig gemeld. AFTREDEN VAN CHAMBERLAIN OP KOMST? In Londensche politieke kringen houdt men het, volgens een bericht van „Dagens Nyheter", thans voor zoo goed als zeker, dat Chamberlain weldra 't kabinet zal ver laten. Zijn aftreden zou, naar de meening van deze kringen, tot een reorganisatie van de regeering leiden, welke zou neerkomen op een verwijdering van de z.g. zwakke mannen. Als aanhangers van Chamberlain noemt de correspondent Sir Kingsley Wood, sir John Simon, Caldecot, Marges- son, Anderson, en Duff Cooper, echter niet Greenwood. De naam van Lloyd George, die steeds geweigerd heeft mét Chamberlain samen te werken, duikt thans op als mogelijke minister zonder portefeuille. Wellicht dat hij een nieuwe functie van algemeen advi seur der regeering zou krijgen. DEENSCH SCHIP OP MIJN GELOOPEN. Het Deensche s.s. „Rise" is Vrijdag in de Deensche wateren tusschen Funen en het eiland Aeroe, waarover slechts vreedzaam scheepvaartverkeer wordt onderhouden, op een Engelsche mijn geloopen. Uit het wrak van het schip, dat na de ontploffing snel was gezonken, heeft men thans de lij- BEZETTING GEREGELD De gemengde HongaarschRoemeensche commissie heeft in een bijeenkomst van tien uur, die tot Maandagochtend vroeg duurde, over het vraagstuk van de bezet ting der nieuwe gebieden door Hongarije het volgende besluit genomen: Het Hongaarsche leger trekt 5 Septem ber over de grens. De opmarsch wordt 13 September beëindigd. Het binnentrekken begint den vijfden September langs de geheele tot dusver gel dende HongaarschRoemeensche grens met uitzondering van het gedeelte rondom Grosswardein, waar het den zesden een aanvang neemt Den vijfden September rukt het Hongaarsche leger Marossziget en Szathmar binnen, den daaropvolgenden dag Grosswardein en het komt dan in ver schillende étappes den elfden te Klausen- burg. De beide laatste dagen wordt het binnentrekken in de Zuidoostelijke gebie den der Szekler voltooid. Maandagmiddag om twee uur begon de behandeling der niet-militaire vraagstuk ken in het douanegebouw tusschen Bihar- keresztes en Biharpuespoeki. Woensdag komen de beide Kamers der volksvertegenwoordiging bijeen voor een zitting, waar de regeering de wet over den terugkeer der Zevenburgsche gebieden zal indienen. Minister-president Teleki zal Woensdag in een buitengewone en plechtige zitting ken van den kapitein, den hoofdmachinist en een stoker gevonden. Niet ver van het schip vond men ook het lijk van de vrouw, die tot de vermiste pas sagiers behoorde en wier beide kinderen eveneens verdronken zijn Hierbij komen nog twee passagiers, die in het ziekenhuis aan hun verwondingen bezweken zijn. BENZINE EN OLIE IN DUITSCHLAND. De wereldpers meldt van tijd tot tijd, dat de voorraden benzine en olie in Duitsch- land, voorzoover zij niet reeds door den veldtocht tegen Frankrijk zijn verbruikt, door de Engelsche bomaanvallen zijn ver nietigd en dat in Duitschland gebrek aan vloeibare brandstoffen begint te ontstaan. Volgens de berichten van het oppercom mando der Duitsche weermacht, welker waarheid volgens de ervaringen van de af- geloopen twaalf maanden wel door nie mand meer kan worden betwist, staat on- omstootelyk vast, dat de R. A. F. by zijn bomaanvallen bijna uitsluitend niet-mili taire objecten heeft getroffen. Bij deze bom aanvallen zijn noch noemenswaardige voor raden brandstoffen, van welken aard ook, noch de zeer productieve fabricatie in Duitschland van synthetische benzine be nadeeld. Het verbruik door den veldtocht tegen Frankrijk is, naar rijksmaarschalk Goe- ring op 29 Juli aan den Amerikaanschen journalist Karl von Wiegand heeft ver klaard, rijkelijk goedgemaakt doordat in Nederland, België en Frankrijk tweemaal zoo veel olie en benzine in beslag is geno men als het Duitsche luchtwapen in alle operaties sedert 10 Mei had verbruikt Goe- ring verklaarde verder, dat Duitschland's brandstofvoorraden practisch dus niet aan gesproken behoefden te worden, ja zelfs door de in beslag genomen voorraden nog aanuzienlijk versterkt zijn In het bijzonder moet er nog op worden gewezen, dat Duitschland sedert de deel neming van Italië aan den oorlog byna de geheele petroleumproductie van Roemenië, dus ook 10 pet der Roemeensche petroleum- exporten krijgt, welke voordien naar Enge land ging. De olie-voorziening van de Duit sche weermacht is thans meer beveiligd dan die van Groot-Brittannië, dat geheel afhan kelijk is van den aanvoer. Door de laatste Duitsche blokkademaatregelen en de suc cessen der duikbooten zijn reeds zeer op merkelijke verminderingen van den aan voer van brandstof voor Groot-Brittannië ontstaan. De Duitsche bomaanvallen op de benzineopslagplaatsen in Engeland zijn zoo succesvol geweest, dat de vernietiging van belangrijke voorraden onopvulbare lacu nes heeft veroorzaakt in de Britsche voor ziening. der beide Kamers van het parlement ver slag uitbrengen over de voorgeschiedenis en het resultaat van de uitspraak te Wee- nen, alsmede over de vraagstukken, die verband houden met de aanhechting van het door Roeemnië afgestane gebied. Intusschen treft Roemenië, volgens een D.N.B.-bericht uit Boekarest, alle voorberei dende maatregelen voor de uitvoering van de scheidsrechterlijke uitspraak van Wee- nen. Uit Boekarest zijn vijfhonderd auto bussen naar Zevenburgen vertrokken voor het vervoer van de autoriteiten. In Klau- senburg is een gemengde Roemeensch-Hon- gaarsche burgerwacht gevormd, die moet medewerken aan een uitvoering zonder wrijving van de ontruiming. Alle openbare lokalen zijn gesloten. Restaurants zijn al leen des middags en des avonds telkens twee uur open. De militairen zijn overal den toe stand meester. DE BESPREKINGEN TE CRAJOVA Ook de Roemeensch-Bulgaarsche onder handelingen in Crajova naderen haar ein de. Maandag hebben de beide commissies haar werkzaamheden voortgezet. Er wer den voornamelijk kwesties van scheepvaart en havenverkeer besproken, benevens de regeling der kwesties van het grondbezit bij de uitvoering der bevolkingsuitwisse ling. In welingelichte Roemeensche kringen neemt men aan, dat de onderteekening van de overeenkomst of minstens het practische einde van de werkzaamheden heden wel verwacht kan worden. ROEMENIë'S Het bovenste kaartje, geeft de staatkun dige verdeeling aan van Hongarije, Roeme nië en het aangrenzende Rusland vóór 1 Juli 1940. De grenzen van Roemenië be stonden toen nog zooals deze door het ver drag van Trianon in 1920 waren vastge steld. Men vergelijke nu, op het onderste kaart je, boe Roemenië ingekrompen is sinds 1 Juli 1940. STRUCTUUR VAN BRITSCH KOLONIAAL RIJK BEDREIGD De oorlogscorrespondent van het D.NJ3. in de Middellandsche Zee meldt: Het Italiaansche koloniale leger heeft na de verovering van Britsch Somaliland een nieuwen opmarsch in Zuid-Oostelijke rich ting ingezet. De troepen, die in den sector tusschen Moj ale, Dolo en Daba in de Brit sche kroonkolonie Kenya waren binnenge drongen, hebben de belangrijke stad Boe- na bezet. Voor het eerst in de geschiedenis van het Britsche koloniale rijk in Oost- Af rika wordt Kenya door vijandelijke troe pen bedreigd. Kenya neemt een bijzondere plaats in by de structuur van het Britsche koloniale rijk in Afrika, dat zich uitstrekt van de Mid dellandsche Zee tot Zuid-Afrika. In het hart van Afrika gelegen, vormt Kenya den centralen schakel tusschen Egypte, den Soedan en de zich naar het Zuiden uit strekkende koloniën Tanganyika (Duitsch Oost-Af rika), Oost- en Zuid-Rhodesie en de Unie van Zuid-Afrika. Alleen het bezit van Kenya waarborgt Engeland de verbindings lijn CaïroKaapstad, die van strategisch en economisch belang voor de handhaving van het koloniaal gebied is en eerst in den wereldoorlog definitief tot stand kwam. De Italiaansche aanval is dan ook tegen een uiterst kwetsbaar punt gericht Kenya heeft een oppervlakte van 582.000 vierk. kilometer en een zielental van 2.800.000. Door de bezetting van Boena zijn de Ita liaansche troepen 90 K.M. in Kenya door gedrongen. De grensstreek tusschen Abes- sinië en Kenya, die thans door de Italianen bezet is, is eenige dagen geleden op bevel van den gouverneur-generaal van Kenya ontruimd. De Italianen rukken thans op in een droog en zandig woestijngebied. Pas veel Zuidelijker begint de rijke, vruchtbare hoogvlakte, die de Britsche kroonkolonie haar waarde verleent. Door de verovering van Boena Ijebben de Italianen zich van een belangrijk knooppunt verzekerd. In Boena komen de weinige karavaanwegen van dit woestijn gebied samen, vandaar leiden zij GRENSWIJZIGINGEN. Bessarabië kwam terug aan Rusland, alsook de Noord-Boekowina, Bulgarije kresg de Zuidelijke Dobroedsja; thans is de Zevenburgsche kwestie door gebieds- afstand aan Hongarije door arbitrale uit spraak van de asmogendheden opgelost. De nieuwe grenzen van Roemenië zijn op dit kaartje aangegeven; met stippellijn het Zevenburgsche gedeelte dat bij Hongarije gevoegd wordt. naar het 600 km. verder gelegen Nairobi. Het bezit van deze weinig begaanbare we gen is van de grootste strategische betee- kenis. Op 150 IC.M. ten Zuiden van Boena ligt Wajr, van waaruit de Engelsche lucht macht Abessinië en de Italiaansche stellin gen aan Indischen Oceaan en Roode Zee aanvalt. Zuidelijk van Wajr beginnen de eindelooze oerwouden en moerassen, die bekend zijn door de jacht op groot wild. Strategisch gezien begint de beslissende strijd om het bezit van Kenya pas ten Zui den van Wajr in het langgerekte stroom gebied van de Tana. Tot dusverre was de Engelsche tegenstand, naar gemeld wordt, uiterst gering. ENGELSCH PRESTIGE ONDER DE ARABIEREN VERDWENEN De Italiaansche bladen melden uit Wash ington: De Londensche correspondent van de „Herald Tribune", Barnes, die thans in het Oosten vertoeft, heeft verklaard, dat de Arabieren genoeg hebben van de Brit sche heerschappij en met voldoening den ondergang van de Britsche wereldhegemo nie constateeren. De Engelschen bevinden zich sinds de capitulatie van Frankrijk in het Oosten in een moeilijke positie. Na de Italiaansche overwinningen hebben zij hun prestige in de geheele Arabische wereld verloren. DE BURGERLIJKE ONGEHOOR ZAAMHEID Uit Britsch-Indië komen berichten, vol gens welke de door Pandit Nehroe aange kondigde campagne van burgerlijke onge hoorzaamheid reeds begonnen is. Naar de „News Chronicle" meldt, heeft het provin ciale congres van Cawnpore besloten, stel selmatig verzet te bieden tegen het verbod van para-militaire opleiding van inheem- sche organisaties. Een klein getal Indische vrijwilligers zal voortaan dagelijks in een openbaar park militair geoefend worden, waarmede de politie zal worden getart tot het verrichten van arrestaties. REDE VAN VON NEURATH. Naar aanleiding van den eersten verjaar dag van het begin van den oorlog heeft Rijksprotector Von Neurath Maandagmid dag Duitsche en Tsjechische vertegen woordigers van de pers ontvangen in het Czerninigspaleis. De Rijksprotector richtte een toespraak tot de aanwezige journalis ten, waarin hy o.m. zeide: Met het oog op den oorlog moesten alle vitale problemen zoo spoedig mogelijk werden opgelost. Daardoor was er geen tijd voor een geleidelijken overgang, gelijk zulks in vredestijd mogelijk zou zijn ge weest. Daar staat echter tegenover, dat het Tsjechische volk volkomen vrijgesteld is van oorlogsdienst. De landen Bohemen en Moravië zyn een eiland van vreedzamen arbeid geworden. Rust, veiligheid en orde heerschen, waar de Westelijke mogendhe den en haar bondgenooten een voortduren- den haard van onrust in het leven wilden roeepn. Alleen in het Duitsche Rijk kun nen de menschen van dit gebied een geluk kige en verzekerde toekomst vinden. Het feit, dat wij by onze handelingen overal de leidende gedachte van de sociale rechtvaar digheid voorop stelden, geeft den arbeiden den mensch den waarborg, dat hij niet het slachtoffer kan worden van uitbuiting. Van den aanvang van dezen oorlog af was te zien, dat de vijandelijke mogend- heedn het protectoraat Bohenien en Mora vië als een soort Trojaansch paard binnen het groot-Duitsche rijk wilden gebruiken. Het was voorts duidelijk, dat zij tot dit doel de Tsjechische emigranten als handlangers in dienst zouden nemen. Daaruit vloeid^ een groote opvoedende taak voort, welker plichtsgetrouwe en journalistiek bekwame uitvoering geenszins alleen in het belang van het rijk, maar integendeel in het meest eigen belang van het Tsjechische volk lag. Ik kan thans met voldoening constateeren, dat het grootste deel van de Tsjechische journalistiek en dagbladen, in het bijzonder van de politieke dagbladpers, haarbeteeke- nisvollen arbeid met bekwaamheid en ge voel van verantwoordelijkheid tot een op lossing heeft gebracht. De Duitsche Arbeitsdienst is behulp zaam bij den aanleg van de nieuwe vliegvelden voor het luchtwapen. De manschappen treden aan voor het werk (Foto Weltbild)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5