QemeiUfde ffiexicfitm Ik hèb gekozen, Arkadi... MAANDAG 2 SEPTEMBER 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 0 JEUGDIGE WIELRIJDSTER DOODELIJK GEWOND. Op de Ieplaan te 's Gravenhage heeft zich Zaterdagmorgen een ongeval voorge daan. dat het leven kostte aan het veer tienjarige meisje A. A. Z. uit de Naarder- straat. Zij reed met haar rijwiel tegen een stilstaande bakfiets, waardoor zij kwam te vallen. Hierbij werd zij gegrepen door een passeerend motorrijwiel, bestuurd door den 31-jarigen J. J. H. F. uit de Spalcenburg- schestraat. Het slachtoffer bekwam inwen dige verwondingen en is ter plaatse over leden. SLACHTOFFERS VAN DE DUISTERNIS. Bejaarde man verdronken. Door onbekende oorzaak is in den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks half twee in het water van de Dunne Bierkade te 's Gravenhage geraakt de 65-jarige B. van de B., die in een logement aan dit kade verblijf hield. De 26-jarige sergeant van den opbouwdienst H. Richart is gekleed te wa ter gesprongen en heeft den man op het droge gebracht. Oogenblikkelijke toege paste kunstmatige ademhaling mocht niet baten. De man bleek reeds te zijn overle den. Het stoffelijk overschot is door den G. G. D. overgebracht naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal. VAN VERDRINKINGSDOOD GERED. Vrijdag j.L is een 8-jarige knaap, die in de Rotte te Rotterdam was gevallen, door een voorbijganger van een dreigenden ver drinkingsdood gered. Deze jongen, de 8-jarige A. de Groot, die in de Oudaenstraat woont, is spelenderwijs aan de Linker Rottekade in het water van de Rotte gevallen en zonk vrijwel onmid dellijk, daar hij de zwemkunst niet mach tig was. Een voorbijganger W. den Dikken- boer, voorman-puinrfiimer, wonende in de Idastraat, bemerkte het voorval en sprong zonder aarzelen gekleed te water. Na eenig zoeken gelukte het hem den knaap zwem mend aan den kant te brengen. GEVAARLIJKE PROEFNEMINGEN. Drie knapen gewond. Drie jongens hebben in het perceel Ja cob Obrechtstraat 79 te Amsterdam een explosie veroorzaakt in de voorkamer, toen zij aan het experimenteeren waren met kalium chloraat, roode fosphor en houtskool. Twee hunner, beiden 15 jaar oud, werden gewond aan gezicht, beenen en onderlichaam en zijn door de brand weer verbonden. Een 13-jarige jongen, die aan handen, onderlichaam en gezicht ge kwetst was; is door den Geneeskundigen Dienst geholpen. Allen zijn naar het Wil- helminagasthuis overgebracht. HET ONGELUK IN ZALTBOMMEL. Commissie van onderzoek ingesteld. Om een onderzoek te doen instellen naar de oorzaken van het ongeluk met de spoor brug in Zaltbommel op 30 Augustus 1940, heeft de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart, een commissie ingesteld. Tot leden van deze commissie heeft hij be- oemd: Oberreichsbahnrat Grimm, den ge- j volmachtigde voor de waterwegen Ober- baurat dr. Bolle en den Beauftrage für Ar- beiterfragen dr. Hellwig. FEUILLETON Een roman uit het hooge Noorden. Door AGATHE POGNER 16) Toen we het huis waren binnengegaan, haalde Stepanida een theeservies en pro viand uit de kast en zette het op tafel. Zel den heeft mij een maaltijd zoo goed ge smaakt als de hard gekookte wilde ganzen eieren en het koude, vette, maar bovenal krachtige rendiervleesch. Met een gevoel van buitengewone behaaglijkheid zat ik aan de eenvoudige tafel, luisterend naar de woorden van de opgewekte, jonge vrouw, wier geheele persoonlijkheid die zeld zame bekoring uitstraalde, welke gelukkig gertouwde jonge vrouwen eilgen is. Nog deden wij ons te goed aan het maal, toen Stepanida's achtjarig dochtertje uit haar eerste huwelijk, binnen kwam. Pelka, het kind, dat onder ruwe stormen, temid den van onvergankelijke sneeuw en ijsmas sa's was geboren én opgegroeid, bleek een fijn, teer schepseltje te zijn, dat den die pen glans van de trotsche, eenzame sneeuw- woestijn in haar groote grijze oogen droeg. Sinds haar moeder voor de tweede maal ge trouwd was, woonde zij aan het andere eind van de kleine kolonie, bij haar groot ouders. Hoe gaat het met grootvader? vroeg de jonge moeder. Hij komt straks hier. Hij heeft het LIJK VAN EEN MEISJE GEVONDEN. Slachtoffer van een moord? In een weiland achter een bosch nabij Roden heeft een voorbijganger vanochtend vroeg een vreeselijke ontdekking gedaan. Hij vond daar het lijk van het 22-jarige meisje E. M. uit Roderwolde, dat naar al le waarschijnlijkheid het slachtoffer van een moordaanslag is geworden. De dader is voortvludhtig. BRANDEN TE OSS. Emballege-pakhuis en een partij haver in vlammen. Gistermiddag omstreeks half drie is een felle brand uitgebroken in een emballage pakhuis van de firma Kunen aan de Kruis straat in het centrum van Oss. Aangezien dit pakhuis was gelegen achter de groote manufacturenmagazijnen van deze firma, bestond er groot gevaar, dat de brand naar deze gebouwen zou overslaan. De brand weer rukte daarom onmiddellijk met groot materiaal uit en taste met eenige stralen de vurzee aan. Zij slaagde er in het vuur meester te worden en de brand tot het emballagepakhuis te beperken. Dit ge bouw is met inhoud een prooi der vlam men geworden. De brandweer was nauwelijks in de ka zerne teruggekeerd of zij werd ten tweeden male gealarmeerd, ditmaal voor een brand aan de grens der gemeente. Er bleek brand te zijn uitgebroken in een partij haver, welke op het land gereed stond gedorscht te worden, nabij de boerderij van den land bouwer J. van Mook. Toen de brandweer op het terrein van den brand arriveerde, was het vuur reeds overgeslagen naar een groote dorschmachine van denzelfden eige naar, welke in de nabijheid van de haver stond. Men heeft niet kunnen verhinderen, dat de partij haver tot een gewicht van 2500 kg. door het vuur is vernield. Ook de dorschmachine is verloren gegaan. Vermoedelijk zijn beide branden ont staan, doordat kinderen in de nabijheid roekeloos met vuur hebben gespeeld. Verze kering dekt de schade. 9 STROOPERS IN DEN BONGERD BETRAPT. Verzet tegen politieagent. v Twaalf jongelieden te Heemstede van om en nabij twintig jaar hebben zich Zater dagnacht op ergerlijke wijze misdragen. Een politie-agent zag van zijn huis uit, dat de jongemannen een aanval deden op een boomgaard in deze omgeving. Hoewel de stroopers ver in de meerderheid waren, wist de agent hen toch na enkele scher mutselingen te verjagen en één van hen mee naar het bureau te nemen. Hier volg de een langdurig verhoor en nog denzelf den nacht zijn de mededaders van hun bed gelicht en in het bureau opgesloten. Eenige andere jongens worden nog gezocht. Ook de Haarlemsche politie is bij de opsporing ingeschakeld, Erg gemakkelijk zullen de appeldieven er niet afkomen, want ver scheiden van hen zullen zich ook moeten verantwoorden voor de vechtpartij en het gegooi met steenen naar de politie, meldt de „Tel.". De vele klachten van bewoners van Heemstede, dat hun fruit spoorloos ver dween, zullen nu wel ophouden. GOEDE VANGST DE A'DAMSCHE POLITIE. Vier arrestaties en tientallen fietsen in in beslag genomen. De Amsterdamsche politie heeft in het afgeloopen weekeind in haar strijd tegen de rijwieldieven belangrijke successen ge boekt. Vier personen heeft zij gearresteerd en een groote partij fietsen in beslag geno men. De_ verhoogde activiteit van de poli tie tegen het toenemende euvel van de fietsendiefstallen begint haar vruchten af te werpen. kleine ijsberenvel uitgewasschen. U weet toch, dat we in Juli al geen zeep meer had den. Het is nu zoo mooi geworden.. Inderdaad bracht Rodion een paar minu ten later het wollige, zeldzaam mooie vel van een kleine ijsbeer, dat hij zijn dochter als geschenk aanbood. Je man heeft mij er destijds uitge haald, toen die aangeschoten beer me in het water duwde. Ik sta dus bij hem in het krijt. Waarheid, Wenjamin? Waarheid antwoordde de aangesproke ne lachend. Daarop echter nam hij zijn vrouw het vel weer af om het zijn schoon vader terug te geven met de opmerking, dat hij het maar voor Pelka moest gebrui ken. Rodion liet zich thee inschenken. Hij kon van dezen geurigen drank nooit genoeg krijgen. Intusschen gaf hij mij eenige zeer waardevolle adviezen en lachte mij zoo nu en dan eens hartelijk uit, omdat ik van de meeste dingen, die mij hier te wachten ston den, nog maar bitter weinig afwist. Stepanida nam het voor mij op. Zij meen de, dat ik alles wel gauw zou leeren. Dat was me wel aan te zien. Hij moet niet vergeten, dat we nu bu ren zijn, bracht Rodion er tegen in. Hij is altijd welkom. En als het heimwee hem eens te pakken krijgt, moet hij maar naar grootmoeder gaan. Die heeft daar een zelf gemaakt beproefd middeltje tegen. Waar heid, Wenjamin? Waarheid! antwoordde deze en hij lachte wederom, want hij had den eersten winter van zijn verblijf op het eiland groot- moedër's troost-brengend „middeltje" meer dan eens te baat boeten nemen. Mijn vrouw, vertelde Rodion, zich nu alleen tot mij wendend, is in de vijf en Zaterdagmiddag waren de rechercheurs Blonk en Van Schaik aan het posten in de Kwakerstraat. Zij hadden een seintje ge kregen, dat in een der huizen in die straat verdacht veel fietsen naar boven werden gebracht. In de buurt van dit pand aan de Bilderdijkkade is voorts een rijwielstalling, waaruit den laatsten tijd veelvuldig fietsen verdwenen. Hiervan werd aangifte bij de politie gedaan, maar de zwijntjesjagers bleven onvindbaar. De rechercheurs ontdekten spoedig het huis, welks bewoner zooveel fietsen her bergde. Zij deden een inval en met succes. Op de waranda en in schier ieder vertrek van het huis werden fietsen gevonden, in totaal 25. De bewoner van het huis kon geen redelijke verklaring van de aanwe zigheid van zooveel stalen rossen geven. Hij en zijn zoon, alsmede de exploitant van de rijwielstalling aan de Bilderdijkkade, werden gearresteerd en naar het bureau Marnixstraat overgebracht. Met twee poli tieauto's werden de in beslag genomen fiet- Vrijdagavond om 8 uur kwam de Raad dezer gemeente bijeen. Afwezig met ken nisgeving de heer J. N. Los. Na de ope ning door den voorzitter worden de no tulen der vorige vergadering voorgelezen, die onveranderd worden vastgesteld. Een 3-tal ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Aan het be stuur der St. Liduinaschool te Leiden wordt een subsidie toegekend groot 111.44 voor de kinderen uit deze ge meente, die in 1939 die onderwijsinrich ting hebben bezocht. Aan het bestuur der Vereeniging voor Christelijk onderwijs te Nieuwe-Wetering, wordt ingevolge art. 72 der L.O.-wet medewerking verleend voor de verbetering der sanitaire installatie in de onder haar bestuur staande school, waarvoor een crediet wordt beschikbaar gesteld groot 288.De woonhuizen plaatselijk gemerkt B 445 en C 5 worden op dezelfde voorwaarden als voorheen wederom voor 3 jaren verhuurd, respectie velijk aan J. van Berkel te Roelofarends- veen en J. Bontje te Nieuwe-Wetering. Aan P. v. d. Zwet wordt wederom ver huurd voor den tijd van 1 jaar een per ceel tuinland gelegen aan den Lange weg. Op het verzoek van de vergunning- en verlofhouders in deze gemeente wordt overeenkomstig voorstel van B. en W. be sloten het bedrag bedoeld in artikel 31 undecies onder a der wet op de Perso- neele belasting te stellen op 0 waardoor practisch de opheffing van den 7en grond slag „Biljarten" voor de houders van kof fiehuizen en andere voor het publiek toe gankelijke inrichtingen is bereikt. De in de vergadering van 26 Juni 1940 vastgestelde bijzondere verordening op de maximum snelheid van motorrijtuigen voor het dorp Kaag wordt op verzoek van Gedeputeerde Staten ingetrokken, nu ge bleken is, dat een verordening van gelij ke strekking van 22 Maart 1928 nog on verminderd van kracht is. Tegen het raadsbesluit van 26 Juni 1940 tot regeling van het kampeeren in deze gemeente zijn door Gedeputeerde Staten eenige bedenkingen gemaakt van admi nistratieven aard. Besloten wordt het raadsbesluit van 26 Juni in te trekken en een nieuwe verordening tot regeling van het kampeeren vast te stellen, waarin met de bemerkingen van Gedeputeerde Staten is rekening gehouden. Met algemeene stemmen wordt hierna besloten de heer Th. N. Deen wederom voor een proeftijd te benoemen tot ge meente-opzichter, voorloopig tot 1 Januari 1941. Een tweetal wijzigingen van de gemeen- tebegrooting 1940 worden, na uitvoerige toelichting door den voorzitter z.h.s. goed gekeurd. De heer Penning de Vries merkt j op naar aanleiding van een der wijzigin gen, dat de verhoogde subsidie aan het Groene Kruis niet is goedgekeurd. In ver band hiermede vraagt hij of B. en W. hun eertijds ingenomen standpunt blijven hul digen, om thans een billijke verdeeling twintig jaren, dat wij hier zijn, nooit een enkelen keer meer op het vaste land ge weest. Maar Stepanida, die moet er alle twee, drie jaren eens heen, anders houdt ze het niet uit. Dan staat ze daar maar voor die mooie winkels en durft niet bin nen gaan. Later, als ze eenmaal binnen is, vergeet ze, er weer uit te komen. Al het mogelijke en onmogelijke koopt ze soms bij elkaar. Mamoesja heeft eens een pop voor me meegebracht, mengde nu Pelka zich in het gesprek. Maar die had vast een zieke maag: als je met je vinger op een vierkantje in haar buik drukte, kreeg ze pijn en begon te schreeuwen. Het was zielig om te hooren en daarom heb ik haar maar weer gauw inge pakt. Maar ik heb nog twee andere pop pen. De een, Wassilisa, is nog van mamoes ja geweest. Vroeger was ze heel mooi, maar nu is ze scheel. De andere is mijn lie velingspop. Die heb ik zelf gemaakt en er ook een naam voor bedacht. Zoo? En hoe heet dan wel die lieve lingspop? Daada! Daada! Wat is dat dan voor 'n naam? Een mooie naam! Grootmoe zei zelfs: een uitstekende naam. En weet je, waar ik hem vandaan heb? Van het water! Van het water? Pelka straalde van blijdschap. Ja, herhaalde ze, van het water. Als het heel stil is in de baai en het water heel zachtjes op hef zand spoelt, dan zegt het tel kens: „Daada!" Ik heb grootmoe gevraagd, waarom het water altijd „Daada" zegt. En ze vertelde me grootmoe weet alles, al les! dat „Daada" beteekent: ik houd van je. Plotseling trad Peuka dicht op mij toe sen weggehaald. Reeds hebben eenige eige naars htm fiets herkend. Voorts hebben de rechercheurs in een kussen tien rijwielbelastingmerken van 19391940 gevonden, waarin de naam van den bezitter is geslagen. Deze plaatjes ge ven de politie een waardevolle aanwijzing bij haar taak om de eigenaars van de fiet sen op te sporen. Zondagmorgen sloeg de politie haar tweeden slag. Een rechercheur zag, dat een man uit het water aan de Lijnbaansgracht een fiets ophaalde en die naar een rijwiel stalling wilde brengen. Hij vond dit ver dacht en toog op onderzoek uit, waarbij bleek, dat de man, die de stalling exploi teerde, reeds twee fietsen had opgevischt. De drie rijwielen bleken de vorige week gestolen te zijn. Zij werden na den diefstal in de gracht gegooid en na eenige dagen opgevischt. Deze fietsenvisscher is even eens aangehouden en in voorloopige bewa ring gesteld. De drie rijwielen zijn in be slag genomen. der subsidies te maken, zooals ook met de besturen der vereenigingen in een confe rentie met B. en W. is besproken. De voorzitter zegt toe de notulen van Raad en B. en W. te zullen nagaan, terwijl deze aangelegenheid in de volgende raadsver gadering opnieuw kan worden behandeld. De gemeenterekening. Hierna wordt aangeboden de gemeente rekening over 1939. Zij sluit in gewone dienst met een batig saldo van 16638.17. De rekening wordt in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren J. Verweij, W. van Ruiten en Jac. de Jong. De reclames schoolgeld worden afgehan deld volgens voorstel van Burgemeester en Wethouders. Woningbouw te Roelofarendsveen Hierna komt aan de orde punt 12 van de agenda: plannen voor nieuwbouw te Roelofarendsveen. De voorzitter geeft een overzicht van hetgeen tot dusver met be trekking tot de verbetering van den wo ningtoestand is verticht, en brengt daar bij in herinnering de hypotheekbouw te R'veen. In verband met de bestaande slechte woningtoestanden ligt het in de bedoeling van het College dit jaar verder te gaan met de woningverbetering in R'veen. Een principieele beslissing zal moeten worden genomen of met de verbe tering zal worden doorgegaan, of dat met het oog op de tijdsomstandigheden een af wachtende houding zal moeten worden aangenomen. Naar spr.'s overtuiging is de uitvoering van geleidelijke nieuwbouw het meest gewenscht. Bovendien is een goedkoop bouwterrein beschikbaar, waar 20 woningen op kunen worden gebouwd, weliswaar is de rentabiliteit van den bouw momenteel niet te overzien, doch er moet rekening mee worden gehouden, dat de particuliere bouw momenteel geheel stop staat. Spr. geeft vervolgens een overzicht, welke maatregelen genomen zijn met be trekking tot de verbetering van bestaande woningen. Wethouder de Koning zegt, dat er in het College van B. en W. weliswaar overeen- semming bestaat inzake de plannen tot bouw van 20 woningen, doch dat deze overeenstemming niet aanwezig is inzake de verdere uitwerking. Spr. vraag zich af of het absoluut noodzakelijk is 20 wonin gen onbewoonbaar te verklaren. Spr. wijst op den nieuwbouw te Rijpwetering en Oude-Wetering, waardoor woningverrui ming is verkregen. Spr. is voorstander van afkeuring van woningen, die daarvoor ab soluut in aanmerking komen op forten termijn, zulks in verband met de belangen van de eigenaars en hypotheekhouders. Wethouder van der Poel en de heer van der Meer spreken in gelijken geest en dringen aan op woningverruiming. De voorzitter antwoordt de sprekers en zegt, dat met het oog op de slechte woningtoe- en terwijl ze vertrouwelijk haar handje op mijn knie legde, vroeg ze, of ik ook sprook jes kon vertellen? van het bosch en van bloemen? Van dieren, die konden pTaten? En van de engeltjes, die 's nachts op de aarde neerdaalden om kleine kinderen te beschermen? Toen ik niet direct antwoordde, vertelde ze, dat ze zoo graag eens een boom zou zien. Ze kon maar niet begrijpen, waarom een boom steeds op dezelfde plaats bleef staan. Grootmoe had gezegd, dat het was, om de menschen niet in den weg te loopen. Maar als zij de Lieve Heer was, zou zij aan alle boomen voeten geven. En aan de bloemen ook! Nu wilde Rodion weten, hoe ik tot dusver op het eiland had geslapen. Als wind zoo vrij en onverdund onder je neus voorbij streek, was het toch een heel andere slaap, meende hij, dan wanneer je in een kamer lag, waar je het gevoel had in een groote doodkist te liggen en slechts met moeite adem kon halen. Ik antwoordde, dat mijn nachtrust niets te wenschen overliet en dat ik datgene, wat ik op het vasteland tekort was geko men, al aardig inhaalde. Toen ik daarop eenige uren later de hon den vaster aan de lijn spande om den te rugtocht te aanvaarden, stond plotseling Pelka naast me. Zij staarde me aan, of haar blik in de meest verborgen hoeken van mijn ziel trachtte door te dringen. Je moet heel lief voor me zijn, Arkadi. zei ze, want ik mag jou ook graag. Heel graag zelfs. Als ik je kom opzoeken, zal ik Daada ook meebrengen. Ik boog me voorover en kuste haar. Jij prachtige, Noordsche menschen- bloem, dacht ik, jou te zien en je lief te Radio-programma DINSDAG 3 SEPTEMBER. JAARSVELD, 414,4 M. NCRV-Uitzen- ding. 8.00 Berichten ANP 8.10 Schrift lezing, Meditatie 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.35 Gramofoonmuziek 9.30 Pianovoordracht en gramofoonmuziek 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Morgen dienst 11.00 Gramofoonmuziek 11.15 Quintolia en gramofoonmuziek 12.00 Be richten 12.15 Quintolia 12.45 Berich ten ANP 1.00 Gramofoonmuziek 1.45 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek 2.30 Voor tuinliefhebbers 3.00 Klarinet, piano en gramofoonmuziek 3.40 Gramofoonmuziek 4.00 Bijbelle zing 4.30 Gramofoonmuziek 4.45 Apollo-ensemble en gramofoonmuziek (5.155.30 Berichten ANP) 6.30 Jeugd uitzending 8.45 „De 43e Nederlandsche Jaarbeurs", causerie 7.00 Vragen van den dag (ANP) 7.15 Berichten 7.30 Reportage of muziek 8.00 Berichten ANP 8.15 Orgelconcert 8.55 „Geeste lijke en lichamelijke opvoeding onzer kin deren", lezing 9.15 NCRV-kleinkoor en -orkest 10.05 Gramofoonmuziek. Hier na: Schriftlezing 10.1510.30 Berichten ANP en sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. KRO-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch) 7.15 Berichten (Engelsch) 7.30 Wij beginnen den dag 8.00 Berichten ANP 8.15 Gramofoon muziek (11.1511.30 Berichten Engelsch) 12.00 Rococo-octet 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Berichten ANP 1.00 Gramofoonmuziek 1.15 KRO-orkest (2.0Ö 2.15 Berichten Duitsch) 3.00 Gramofoon muziek (3.153.30 Berichten Engelsch) 5.00 Berichten (Duitsch) 5.15 Berichten ANP 5.30 KRO-Melodisten en solist 6.15 Berichten (Engelsch) 6.30 RVU: Cyclus „De natuurkunde van het vrije veld" 7.00 Vragen van den dag (ANP) 7.15 Gramofoonmuziek 8.00 Berichten (Duitsch) 3.15 Berichten ANP 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 KRO-Melo disten en solist 9.15 Berichten (En gelsch) en sluiting 11.1511.30, 0.15 0.30 en 1.151.30 Berichten (Engelsch). R.K.Ver. v. Kraamverzor ging v. alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau le Binnenvestgracht 30, voorheen Boerhaavestr. verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 24 uur tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 23420. tv g. g. Inlicht. K 08. Aanvragen (schriftelijk) adres Iste Bin nenvestgracht 30. standen aan onbewoonbaarverklaring niet is te ontkomen. De onbewoonbaarverkla ring dient echter te worden uitgesproken op grond van een objectief deskundig on derzoek. Ten slotte besluit de Raad in principe tot den bouw van 20 woningen over te gaan. De heer Hoogenboom stemt tegen. Hierna rondvraag. Wethouder van der Poel bepleit politietoezicht te Rijpwetering bij de straatsteenen. De voorzitter zegt toezicht toe. De heer Verweij stelt voor, met het oog op de verduistering de raads vergadering op den dag te houden. Hier tegen verzet zich de heer van Ruiten. De voorzitter acht het houden van vergade ring op den dag het meest gewenscht. De heer van den Broek vraagt, met het oog op de verduistering, de schoeiingen wit te maken, en vraagt verbetering van den weg te Nieuwe-Wetering. De voorzitter antwoordt, dat tot het wit maken der schoeiingen reeds opdracht is gegeven. De heer Hoogenboom dringt er op aan bij de woningkeuring niet te veel in kleinigheden te dalen. De heer Zandvliet vraagt verbe tering van de afsluitboomen bij de brug te Rijpwetering. Hierna sluiting. hebben, beteekent een en hetzelfde! Even later zat ik in mijn slee en vlijtig, alsof ze mijn gelijken waren, beantwoordde ik het ge wuif van de vier mij nakijkende menschen. .Direct daarop echter, toen ik moederziel alleen over de schitterende sneeuwvelden gleed, moest ik hardop lachen. Wie was hier mijn gelijke en wie niet? Allen en niemand! Hier was de een evenveel als de ander. Er bestond geen uit zondering, reeds daarom niet, omdat de natuur alle onderscheidene merkteekens als vanzelfsprekend uitwischte. De een leefde als de ander en allen volbrachten het zelfde. Zonder onderscheid liepen allen in dezelfde rendiervellen en zij voedden zich met dezelfde spijzen. Als er een stierf, kreeg hij een houten kruis, niet beter en niet slechter dan alle anderen. Beschaving dat had ik op den eersten dag al bemerkt verlangde men hier niet. Daarentegen waardeerde men temeer de kracht en het natuurlijke, heldere ver stand. Als iemand zich wilde onderschei den, dan zou hij hoogstwaarschijnlijk wel iets buitengewoons moeten presteeren, want moed en volharding behoorden hier tot de dagelijksche dingen van het leven. Men moest zelfs alle krachten inspannen om niet bij de anderen achter te geraken. Drie dagen later wij schepten juist het eerste water uit de bron kwamen Ro dion en Pelka ons bezoeken. Trotsch als een pauw leidde ik mijn gasten overal rond, hun wijzend, wat er maar te zien was. Zelfs de nalatenschap van de Ame rikanen werd niet vergeten. Bijzonder trotsch was ik op den grooten koperen ke tel, want ik had hem met mijn eigen han den weer glimmend weten te schuren. (Wordt vervolgt.) GEMEENTERAAD VAN ALKEMADE

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6