DE3C0D0IMS STADS NIEUWS Weerbericht KERKNIEUWS RECHTZAKEN Burgerlijke Stand Wilt U Iets weten? MAANDAG 2 SEPTEMBER 1940 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 ADonncnmnteprfys: toot Leiden II oaot per week; 150 per kwartaeL BH aue agenten aO cent per week; f 160 per kwmrUaL Franco per poet t 195 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaaL Losse nummer» 5 cent, met geOL Zondagsblad 9 cent Ad verten tiën: 80 cent per regel. Ingezonden mededeelingan dubbel tariat Telefoontjes hoogstens 80 woorden, 50 cent per plaatsing, al- léén Woensdag en Zaterdag ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 8.27 uur. Zon op 6.53 uur. Maan onder 8.20 uur Maandagavond. Maan op 8.34 uur Dinsdagochtend. (Vandaag nieuwe maan). HOOG WATER. Te Katwijk aan eZe op Dinsdag 3 Sept. voorm. 4.30 en nam. 4.55 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 16.5 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 16.5 gr. C. jJD 11011 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CD 11 CL Verduisteringstijden G Er is bepaald, dat er verduisterd jr moet worden tusschen zonsonder- 0 0 ?ang en zonsopkomst. 0 Deze tijden zijn voor hedenavond T? en morgenochtend: 0 0 ZONSONDERGANG E q 8.27 uur y g ZONSOPKOMST Q 6.53 uur Q 0 Tusschen deze beide tijden dient Q Q er dus verduisterd te worden. JDIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIcP OPGAVE VOORRADEN NON-FERRO METALEN. De secmetaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat alle niet ingeschrevenen bij het rijks bureau voor rion-ferro metalen, die ten minste 50 kg. van deze metalen voorhan den of in voorraad hebben, verplicht zijn hiervan binnen -0 dagen opgave te doen aan genoemd 'rijksbureau. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de in alle dagbladen opgeno men officieele publicatie. N.S.N.AJ*.DE HAKENKRUIZERS. Naar ons wordt medegedeeld, heeft zich uit de N.S.A.P., leider majoor Kruyt, op initiatief van een aantal hoofdifunctiona- rissen dier partij, een nieuwe groep ge vormd, die den naam heeft aangenomen „N.S.N.A.P.-de Hakenkruisers. Als leider treedt de heer F. de Mos op. Het orgaan „De Nederlandsche Nationaal-socialist" zal onder den naam „De Hakenkruizers" ver schijnen. PENSIOEN VOOR VERWANTEN VAN OVERLEDEN MILITAIREN. Welke voorzieningen getroffen zijn. Het is niet mogelijk gebleken vóór 31 Augustus 1940 op alle aanvragen om pen sioen ten behoeve van verwanten van over leden of invalide militairen een beslissing te nemen. In verband hiermede heeft het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van defensie de volgende voorzieningen getroffen. 1. Aan de weduwen of kinderen van in den krijg gevallen militairen of van mili tairen, die in den krijg zijn verwond ge raakt en aan hun verwondingen zijn over leden, zal omstreeks 10 September 1940 een voorschot op pensioen worden ver leend ten bedrage van 100, indien althans door of ten behoeve van belanghebbenden een pensioenaanvrage werd ingezonden en door den burgemeester van hun woon plaats ingevolge het daartoe dezerzijds ge daan verzoek reeds de noodige inlichtingen aan het afwikelingsbureau van het depar tement van defensie werden verstrekt. 2. Aan de weduwen of kinderen, hier vóór bedoeld, door wie of ten behoeve van wie een pensioenaanvrage werd ingezon den, doch te wier aanzien de burgemees ter van hun woonplaats nog geen inlichtin gen heeft verstrekt, zal een voorschot, als in het eerste lid vermeld, worden ver leend, zoodra de in dat lid bedoelde in lichtingen zijn ontvangen. 3. Is pensioen aangevraagd in een an der geval dan in het tweede lid bedoeld, dan zal de burgemeester ook na 31 Augus tus 1940 met de uitbetaling van kostwin nersvergoeding doorgaan tot het tijdstip, waarop een beslissing op de pensioenaan vrage is genomen. De na 31 Augustus 1940 uitgekeerde vergoedingsbedragen komen in mindering van het pensioen, indien dit rordt toegekend. Wordt geen pensioen toe gekend, dan zal geen terugvordering van uitbetaalde kostwinnersvergoeding plaats hebben. Mocht een pensioenaanvrage niet vóór 31 Augustus 1940 gedaan zijn, dan wordt na dezen datum geen vergoeding meer uitbetaald, althans niet zonder dat daartoe machtiging is verleend door het af wikkelingsbureau van het departement van defensie. 4. Ten aanzien van vermiste militairen zal de burgemeester aan het hoofd van het afwikkelingsbureau een staat van inlich tingen, weergevende de tegenwoordige ge zinsomstandigheden, doen toekomen. Na ontvangst daarvan wordt nagegaan, of er voldoende reden is tot doorbetaling van kostwinnervergoeding. In afwachting van de beslissing van het hoofd van het afwikke lingsbureau te dezer zake zal de burge meester de uitbetaling van vergoeding voortzetten. Tot de vermisten behooren ook gerekend te worden zij, omtrent wier ver blijfplaats inmiddels nadere, zij het wel licht vage gegevens bekend zijn geworden, doch die nog niet hier te lande zijn terug gekeerd. Als een belangrijke verbetering voor de nabestaanden onzer gesneuvelden mag wel artikel 2 van de gepubliceerde Verorde ning aangaande de militaire pensioenen be schouwd worden aldus de „Telegraaf'. De geldende bepalingen waren, zooals wij destijds uitvoerig hebben uiteengezet, ab soluut onvoldoende. Op grond van een wet, waaraan duidelijk te merken was, dat wij in langen tijd geen oorlog hadden gevoerd, waren de betrekkingen van hen, die hun leven voor het vaderland hadden gegeven, aan de bitterste armoede prijsgegeven. De nieuwe verordening komt hierop neer, dat het weduwenpensioen voor nabestaan den van dienstplichtigen en korporaals wordt verhoogd van 350 tot 500 gulden 's jaars. Voor onderofficiersweduwen lag het pensioen tusschen 400 en 850 gulden; dit zal thans varieeren tusschen 500 en 850 gulden. De weduwe dus van een dienstplichtige of korporaal krijgt 500 gulden, zoo zij geen kinderen heeft. Elk kind heeft recht op een weezenpensioen ten bedrage van 100 gulden, tot het totaal van weduwen- en weezenpensioen 80 procent van den pen sioengrondslag, zijnde 1000 gulden heeft be- bereikt. Is er dus één kind, dan bedraagt het totaal pensioen 600 gulden, bij drie of meer kinderen 800 gulden. Voor de ouders van ongehuwde kostwin ners was onder meer reeds bepaald, dat aan hen tot den dood van den langstlevende een pensioen zou worden uitgekeerd tot het bedrag, waartoe de overledene in de kosten van levensonderhoud placht bij te dragen, tot een maximum van 40 procent van den grondslag. Dit maximum is nu verhoogd van 280 op 400 per jaar. Het weduwenpensioen komt te verval len, indien de weduwe hertrouwt. Niet ech ter het weezenpensioen, dat wordt uitge keerd tot het 21ste levensjaar. Komt de tweede echtgenoot van de weduwe even eens te overlijden, dan gaat het recht op weduwenpensioen opnieuw in. Wanneer een der kinderen den meerder jarigen leeftijd heeft bereikt, wordt, in dien het gezin uit meer dan drie kinderen bestond, de verhouding tusschen weduwen- en weezenpensioen opnieuw herzien, zoo dat men toch Jten het maximum van 80 pro cent van den grondslag komt. Het maximum invaliditeitspensioen, dat wordt uitgekeerd wanneer de militair voor 100 procent blijvend ongeschikt tot werken is, is behoudens eventueele toekenning van z.g. „smartegeld" van 490 per jaar ge bracht op 780. Het eerste artikel der verordening heeft tot doel de bepaling, die tot dusver slechts gold voor de pensioenen van officieren, thans, nu een aantal hunner per 15 Juli op nonactief is gegaan, ook te doen uitstrekken tot de nonactiviteistractementen der offi cieren en wachtgelden van de onderofficie ren. OVERDRACHT K.LJVI.-GEBOUW AAN SOCIALE ZAKEN. Vanmorgen werd door den directeur van de K.L.M., den heer A. Plesman, het nieuwe K.L.M.-gebouw aan den Ra am weg te Den Haag overgedragen aan het depar tement van Sociale Zaken, dat daarin tij delijk is gehuisvest. Slechts een beperkt aantal genoodigden waren bij deze eenvoudige plechtigheid aanwezig, o.a. ir. R. A. Terwey, secretaris generaal, wnd. hoofd van bet departement van sociale zaken, de heer H. Oh. E. van Ede van der Pais, directeur van den lucht vaartdienst, de heer Walaardt Sacré, van de Nederlandsche Vereéniging voor Lucht vaart, de heer Dutiehl, vertegenwoordi gende de International Air Traffic Asso- citaion, mr. dr. D. A. P. N. Kooien, voor zitter van den Raad voor de Luchtvaart, mr. E. van der Meulen, wd.-voorzitter van den Raad van bestuur, mr. J. B. Kan, en jhr. van den Bergh van Heemstede, leden van den raad van commissarissen. Vanzelfsprekend betreuren wij het, al dus de heer Plesman, dat de omstandighe den ons dwingen onze organisatie tot een minimum terug te brengen, anderzijds zijn wij dankbaar, dat wij dit mooie gebouw aan een der departementen mogen verhu ren. Wy hopen dat zij hier aangenaam en met vruoht zullen kunnen werken. De heer Plesman sprak den wensch uit, dat de tijd moge komen, dat de K.L.M. weer kan werken, dat de vliegtuigen van de K.L.M. Nederlands vlag in de lucht hoog 'houden en dat zij zich over alle zeeën en continenten zullen vertoonen. Dan zal ook de dag gekomen zijn, dat het personeel der K.L.M. weer terugkeert naar zijn werkplaatsen en kantoren, en zijn plaats zal innemen in dit gebouw. Ir. Verwey dankte den heer Plesman voor zijn woorden en voor het tijdelijk gebruik van dit fraaie gebouw. Vervolgens waren de genoodigde in de gelegenheid het gebouw te bezichtigen. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: Tot Pastoor te Bergen den weleerw. heer Th. J. van Beers; tot pastoor te Bergschenhoek den wel eerw. heer P. Poppen, thans kapelaan te Haarlem (H.H. Elisabeth en Barbara); tot rector te Berkel (St. Petrusgesticht) den weleerw. heer J. J. Schoorl; tot rector te Wijk aan Zee (Heliomare) den weleerw. heer H. J. Bangert, voorheen Vlootaalmoezenier te den Helder; Tot kapelaan de volgende weleerw. heeren: te Schiedam (H. Liduina): N. J. de Ruijter; te Amsterdam (H. Maria Magdalena): P. Th. A. Perquin; te V o o r s c h o t e n: P. J. Zoutenbier; te Kethel: L. L. Pas (Neom.); te 's Gravenhage (H. Martha): H. H. Kooijman; te Heemstede (O.L. Vrouw Hem.): C. H. Schuttelaar; te de Zilk: H. J. A. van Dijk (Neom); te Hazerswou.de (Dorp): J. Koning (Neom.); te Oude Tonge: P. H. L. van Ingen (Neom.) Broeder O. Vervoort O.F.M. f In het Minderbroedersklooster te Weert is thans bericht ontvangen dat op 29 Maart j.l. in de Missie van Brazilië, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Ster venden, is overleden de Eerw. Broeder Otho Vervoort O.F.M. in den ouderdom van 82 jaar, in het 53e jaar van zijn religieus leven, in het 43e jaar van zijn H. Pro fessie. GERECHTSHOF TE 's-GRAVENHAGE. DE STRIJD OM DE BABY. Vandaag heeft het Gerechtshof te 's-Gravenhage in hooger beroep uitspraak gedaan in de procedure tusschen twee fa milies om het bezit van een baby, dat deze families elkander betwisten na de verwarring, ontstaan by den bominslag in de Bethlehemkliniek op 10 Mei jj. Zoo men zich herinnert, heeft in kort ge ding de president van de rechtbank het kind, dat zich ten huize van de familie van der W. bevond, toegewezen aan de familie S. Het hof heeft thans overwogen, dat het van zeer groot belang moet worden ge acht, dat in rechte kome vast te staan, dat het in de puinhoopen gevonden lijkje dat was van een kind van zaal 9. Op dezen grond is geïntimeerde alsnog toegelaten zulks te bewijzen. Het Hof heeft daarom iedere verdere uitspraak aangehouden. Het desbetreffende verhoor zal op 5 Sep tember a.s. plaats hebben. Omtrent de overwegingen 'van het Ge rechtshof kan nog worden medegedeeld: De appellante achtte zich o.m. gegriefd, omdat de president reeds aanstonds, toen hij 19 getuigen had gehoord en blijkens den inhoud van zijn vonnis nog twijfel be hield omtrent de identiteit van het kind, had behooren te beslissen, dat geïntimeer de niet geslaagd was in een bewijs, dat een voorziening bij voorraad in kort ge ding wettigt en mitsdien de vordering had behooren of te wijzen. Het Hof heeft deze grief ongegrond ge oordeeld. Een diepgaand onderzoek toch aldus het Hof als door den president bij vonnis van 10 Juli bevolen, is door de wet niet uitdrukkelijk uitgesloten en een goede procesorde wordt er ook niet door geschaad. Integendeel acht het Hof het in het belang van beide partijen, dat de pre sident in deze zaak, welke wegens haar karakter een snel en diepgaand onderzoek vereischte, een zoodanig onderzoek bevo len heeft, teneinde eenerzij ds geen slechts tijdelijk aanwezig bewijsmateriaal verlo ren te doen gaan en anderzijds in staat te zijn, een" goed gefundeerde voorloopige voorziening bij voorraad te geven. De appellant heeft zich er voorts nog over beklaagd, dat de president de vordering heeft toegewezen, hoewel gebleken was, dat mevrouw van der W. het kind in een ander gebouw dan dat der Eerste Neder landsche in ontvangst genomen heeft en zulks hoewel dit laatste feit tot de stellin gen der dagvaarding behoorde. Het Hof bleek dienaangaande evenwel van meening, dat de president aldus vrije lijk kon beslissen omdat laatstgemeld feit, hoewel bij dagvaarding gesteld, niet be hoort tot de, eigenlijke middelen van eisch en alleen diende ter adstructie van het es sentieel gestelde, dat appellanten het kind, waarover de familie S. de ouderlijke macht uitoefende, aan die ouderlijke macht onttrokken hielden. LEIDEN. Geboren: Hendrik z. van A. Gaasbeek en L. Franken Hendrika Elisabeth Jo hanna d. van S. W. den Dubbelden en E, Voerman. Ondertrouwd: P. F. M. v. d. Broek jm. 34 j. en M. H. Rombaut jd. 33 j. D. Gijsman jm. 23 j. en M. C. de l'Ecluse jd. 21 j. W. J. Hoogkamer jm. en G. M. Min- ke jd. B. v. Weeren jm. 20 j. en C. de Vos jd. 19 j. B. Kijk in de Vegte jm. 29 j. en J. Filippo jd. 23 j. G. Mieremet jm. 29 j. en C. Boezelijn jd. 26 j. A. v. d. Waals jm. 26 j. en J. 't Hart jd. 24 j. L. A. Pieters jm. 25 j. en A. F. Overdijk jd. 19 j. Overleden: E. J. M. Bos wed. van L. J. van Sonderen 80 jaar. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantw. van de Redactie). Geachte Redactie, Ondergeteekende vraagt beleefd plaatsing voor onderstaand bericht. Ik ben een eenvoudig werkman, die el- ken ochtend om half 6 al op de fiets zit om naar mijn werk te gaan. Om dien tijd is het vrij donker, vooral nu de straatlantaarns uit zijn. Zoo ongeveer bij de gemeenteschool gekomen op den Ma- resingel maakte ik onverwachts een ernsti- gen val. In een ondeelbaar oogenblik lag ik over het hekje in het gras, kreunend van pijn. Met groote moeite kroop ik overeind en ging op speurtocht uit, wat wel de oor zaak kon zijn van mijn val. Wat bleek nu? In den bitumenweg zat een diepe groef van ongeveer 5 cm. breed en 6 m. lang. Bont en blauw heb ik de reis weer aan vaard. Nu vraag ik langs dezen weg, of hier spoe dig een eind aan dat gevaarlijke groefje komt. Hier dien ik een algemeen belang, zoodat ik hoop, dat iedereen nu in donker met een gerust hart kan fietsen. Want juist op een bitumenweg vermoedt de argelooze fietser het minste gevaar. M.i. moet een weg, die verduisterd is, betrouwbaar zijn. Mynheer de redacteur, hartelijk dank voor uw verleende plaatsruimte. Uw abonné A. BAKKER. Vraag: betreffende enkele boeken. Antwoord: Ja, genoemde boeken val len niet onder de Kerkelijke Wet. Gemeentel. Aankondiging EINDE VAN DE UITREIKING TEXTIEL- KAARTEN ENZ. Zij, die verzuimd hebben hun textiel- kaarten op den aangegeven tijd af te halen, worden hiertoe alsnog in de gelegenheid gesteld op Vrijdag 6 September a.s. van 912 en 1417 uur aan het Distributie kantoor Breestraat 117. Aan dezen datum zal streng de hand ge houden worden, het is dus nutteloos zich vroeger of later aan te melden. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 2 September 1940. Agenda LEIDEN Donderdag, R.K. Reclasseeringsvereeni- ging, afd. Leiden, bureauzitting St. Vinc.gebouw, Hoogl. Kerkgracht, 7.30 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 31 Augustus 20 uur tot Zaterdag 7 Sep tember 8 uur waargenomen door de apo theek: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523. Te Oegstgeest: Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. GISELLE KUSTER EXPOSEERT AQUARELLEN VAN NICO G. BERKHOUT. Aldert Witte over de gezondheid en vrijmoedigheid van dezen jongen kunstenaar. Het is nu eenige maanden geleden, dat Giselle Kuster haar kunstzaal „Pro Arte" aan de Breestraat te Leiden opende. Hoe wel de tijdsomstandigheden er oogen- schijnlijk allerminst toe medewerkten om deze kunstzaal levensvatbaarheid te doen geven, mogen we toch constateeren, dat deze jonge kunstenares hiermede uitste kend werk heeft verricht. „Pro Arte" toch heeft gedurende de af- geloopen maanden talrijk velen kunste naars zoowel als kunstliefhebbers binnen hare muren gezien en Giselle Kuster heeft daarmede de oude Sleutelstad een cen trum vooral van jonge kunstenaars gege ven, waar deze elkaar by tijd en wijle kunnen ontmoeten en daarbij tegelyker- tijd op de hoogte kunnen blijven van het geen de jongere generatie op het gebied der beeldende kunst weet te scheppen. Een nieuwe vondst heeft Giselle Kuster thans gedaan in den persoon van Nico -G. Berkhout uit Heemstede, een jongen schil der, die Zaterdagmiddag zijn eerste expo sitie van aquarellen in „Pro Arte" opende. Over deze expositie en over de kunst in het algemeen heeft bij gelegenheid van de opening dezer tentoonstelling Aldert Witte uit IJmuiden een interessante inleiding ge houden, waaraan we het volgende ontlee- nen. In de kunst weerspiegelen zich de roer selen van den mensch en het leven. Zy is de meest gave vertolkster van het denken en willen van den kunstenaar en zijn tijd. Wij kunnen dus de kunst de beeldende zooals de litteraire het geschiedenisboek van het leven en der cultuur noemen. In de kunst conserveeren zij zich. De begrippen mensch en tijd zijn ten nauwste met elkaar verbonden. Bezien wij him verhouding, dan kan men zeggen, dat het menschdom den tijd zyn karakter geeft. Maar omgekeerd is het de tyd, die door zijn invloed het karakter van den in- dividueelen mensch mede helpt vormen. Alzoo ondergaat ook de kunstenaar dezen invloed, en zal men hem in vele gevallen in het kunstwerk kunnen vinden. In vele gevallen, want het is onjuist te beweren, dat de tijdsinvloed het overheerschend ele ment is. Spr. merkt hierbij op, -dat de kunst de tijd zelfs volkomen uitscha kelt. Om met Vondel te spreken: „De kunsten staan aan eeuw noch tijd gebon den". Men kan echter ook kunst voortbren gen met de algeheele uitschakeling van eiken tijdsinvloed. Brengt men tijd en kunst dus met elkaar in verband, dan is het alleen om zijn in vloed op haar karakter te bepalen. Het boventijdelijke der kunst blijft geheel on aangetast. De tijdsinvloed is echter in geen en deele een norm, waarnaar men de waarde van het kunstwerk mede bepaalt. Zij is alleen een factor, die het ons mogelijk maakt te onderscheiden, zoodat wij den geest van een bepaaldelijk tijdskarakter kunnen vaststellen. Maar het kunstwerk krijgt een gelukkiger en rijker verschijnings vorm, als het verschillende tijdskarakters in zich weet te assimileeren. Het individueele van den kunstenaar heeft tot gelukkig gevolg, dat men een uniformiteit van de kunst voorkomt, dat zij vrij blijft van het programmatische. Want niets is voor de kunst gevaarlijker dan dat haar schepper zich richt naar een programma, dat hem de vormen zijner kunst voorschrijft. Richt zijn arbeid «ich zóó, dan is de natuurlijke zuiverheid zij ner ziel in het werk verloren. Men krygt dan geen kunst meer, maar kunstigheid. En deze kunstigheid moge technisch vol maakt zyn, men moet haar onvoorwaar delijk verwerpen, omdat zy de ziel in haar meest eigen grond aantast. Kunst zonder ziel is geen kunst. Waar het om gaat is: de kunst zuiver te houden en haar niet te laten vertroebelen door den propagandist. Want de invloed van dezen laatste op de kunst beteekent tegelijk haar verkrachting. Er is slechts eene eisch, dien wij den kunstenaar stellen, n.l. dat hy uitgaat van een algemeen ethisch principe. Zoo geeft de kunstenaar in zijn werk niet een uit beelding van den tijd, maar alleen de door den tijd in hem veroorzaakte psychische reactie, wier invloed hy in zijn werk pro nonceert. Spr. komt dan aan de expositie van aquarellen van Nico G. Berkhout en her innert er aan, dat Karei van de Woestijne, sprekend over de poëzie, eens heeft ge zegd: „Het gedicht is het getuigschrift van eene zekere gezondheid, en meer nog mis schien van een zekere moraliteit". Deze woorden zijn zeker evenzeer van toepas sing op de beeldende kunst. Er bestaan im mers tusschen deze twee, uiterlijk van elkaar verschillende, vormen van.kunst geen innerlijke tegenstellingen. Spr. constateert, dat het werk van den exposant zich kenmerkt door een gezond heid, die jong is en onstuimig en van een gezonde moraliteit. Een andere voorname karaktertrek van Berkhout's werk lijkt spreker de groote vrijmoedigheid, waarmee hij zijn objecten behandelt. Het toepassen der kleuren, de vormgeving van het onderwerp, zij getui gen van een vrijmoedigheid, op het ge waagde af. Duidelijk spreekt dit in zijn werk „De Tweelingen" en het zelfportret. Zoekt men naar de oorzaak, dan vindt men twee symptonen, welke haar waar schijnlijk bewerkstelligen en waarvan de eerste waarschijnlijk de tijdsinvloed is. Dit wekt geen verwondering. Onze tijd is zeer vrijmoedig. Niemand zal dit dur ven ontkennen. Men ziet het eiken dag. Met deze vrijpostigheid gaat samen een zekere vorm van ruwheid. En ook dit is zeker het gevolg van den tijdsinvloed. Het schijnt zelfs of bij hem voor teederheid geen ruimte bestaat, maar of hij volkomen is overgeleverd aan de demonische krach ten der hardvochtigheid. Aan den invloed dezer alles overheerschende geestesge- steltenis ontkomt ook de kunstenaar niet. Niet van den tijd zijnde, behoort hij toch tot den tijd en, wellicht onbewust, zal hij dit uiten in zijn werk, al behooren simpel heid en zachtheid tot de diepste impulsen van zijn innerlijk wezen. Dit is ook hier het geval. Want de aanwezige ruwheid be hoort niet tot eigen karakter en de eigen gevoelssfeer. Integendeel. Er is in Berkhout's werk, o.m. in de landschappen, die forsch van opzet zijn, een simpelheid en zachtheid en een geestesuiting, die men wel haast als primitief kan kenschetsen. Er is een ver langen naar zuivere liefde, waarin het meest edele van 's menschen hart is be sloten, en een verlangen, natuur en bo vennatuur tot harmonie te brengen. Deze verlangens manifesteeren zich in de reli gieuze gerichtheid. Als voorbeeld hiervan noemt spr. de Sinte Caecilia. Het geheele oeuvre is voorts een po ging, zich te onttrekken aan den tijd en zeer beslist kan men spreken van een be wuste onmaatschappelijkheid. Gelukkig hebben propagandist en moralist gelegen heid tot manifestatie. Het andere symptoon, waaruit men zijn vrijmoedigheid kan verklaren en die ten nauwste met haar samenhangt, is de uit gesproken zuidelijke oriëntatie, de inslag van den Franschen aard. Concludeerend zeide spr., dat dit het werk is van een voor alles impulsieven, maar toch voorzichtigen geest, zich uitend in den oervorm van zijn voelen. Zuiver en simpel, maar vrijmoedig. De aanwezigen namens vervolgens met groote belangstelling kennis van het werk in verscheidenheid rijke maar toch sterk persoonlijk karakteristiek werk.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2