DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BINNENLAND Momentje MAANDAG 2 SEPTEMBER 1940 31ste Jaargang No. 9735 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Distributie van aard appelen niet te wachten Opslaan van voorraden door particulieren niet aan te bevelen. Het A. N. P. meldt: Daar in sommige streken van ons land geruchten de ronde doen over een even- tueele distributie van en een mogelijk te kort aan aardappelen, wordt het van de zijde van het departement van Landbouw en Visscherij op prijs gesteld ter gerust stelling, eenige mededeelingen te doen over de aardappelpositie en en overzicht te ge ven van de maatregelen, welke de over heid noodig acht om de aardappelvoorzie ning veilig te doen zijn. De normale aardappelopbrengst in Ne derland is veel grooter dan de consumptie. In normale jaren bedroeg de uitvoer eeni ge honderdduizenden tons, terwijl voor vee voeder eveneens een niet minder groote hoeveelheid werd bestemd. Zeer zeker zal dit jaar met een toene mend verbruik van aardappelen rekening moeten worden gehouden. Neemt men daar bij echter in acht, dat de export grooten- deelt of geheel wegvalt, en dat door de overheid een veevoederverbod van alle aardappelen, welke voor menschelijke con sumptie geschikt zijn, wordt uitgevaar digd; dus dat alle voor menschelijke con sumptie geschikte aardappelen ook werke lijk hiervoor worden bestemd, dan is het duidelijk, dat een aardappeltekort niet is"te vreezen. Het moet dan ook tensterkste worden ontraden reeds in de maanden Augustus en September wintervoorraad op te doen. Immers de aardappelen, welke dan aan de markt komen zijn op de eerste plaats de middelvroege aardappelen en de nog niet voldoende uitgerijpte late aardap pelen. Beide groepen zijn niet geschikt voor opslag voor eenigszins langen duur en nu reeds opslaan zou tot gevolg hebben: ver loren gaan van kostelijk voedsel, wat thans zeer zeker vermeden moet worden. In de maanden October en November, wanneer de houdbare aanrdappelsorten be schikbaar zijn, zal het publiek, dat zulks gewoon was, in de gelegenheid worden ge steld de normale winterprovisie op te doen. Hierbij moet echter een ernstige waar schuwing worden gericht tot het publiek in de groote steden, waar geen of onvol doende bergruimte aanwezig is. Het moet ten sterkste ontraden worden, aardappelen op te slaan in daarvoor geïmproviseerde voor dit doel absoluut ongeschikte plaat sen. Het opslaan van winterprovisie is trou wens voor de groote steden niet noodig, daar behalve dat alle aardappelen, wel ke voor consumptie geschikt zijn, door de overheid worden vastgelegd er voor ge zorgd wordt, dat in de groote steden steeds voldoende aardappelen aanwezig zijn. Er is een regeling getroffen, dat voor het geval van optreden van vorst, de steden vóór dien tijd beschikken over een aardappelen voor raad ter plaatse, toereikend voor ten min ste twee maanden, terwijl deze voorraad steeds wordt aangevuld.. Verder wordt door de overheid voor deze groote steden een voorraad gereserveerd voor de voorj aars-maanden. Ten slotte wordt er met den meesten nadruk op gewezen, dat het geenszins in de bedoeling ligt noch noodig is tot een aard appeldistributie over te gaan. Door een volledig organiseeren van den aardappelhandel van groot tot klein kan de overheid bovendien er vófcr zorgen, dat de prijs voor den ceonsument tot het rede lijke beperkt blijft, zoodat ook in dit op zicht geen reden voor ongerustheid aanwe zig is. OOK DE DUINEN ZIJN 's NACHTS VERBODEN TERREIN Ter voorkoming van onaangenaam heden wordt er nog eens uitdrukkelijk aan herinnerd, dat niet alleen het strand valt onder het terrein, dat tus- schen zonsondergang en zonsopgang tot verboden gebied is verklaard, doch dat dit verbod ook van toepassing is op de duinen en de duinpaden. UITSPITTEN VAN BOTER AAN DETAILLISTEN VERBODEN. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd vestigt er de aan dacht op, dat, zooals reeds eerder bekend is gemaakt, het met ingang van 1 Septem ber 1940 aan detaillisten verboden zal zijn, boter uit te spitten. Van dien datum af zullen detaillisten uitsluitend in het klein verpakte en gemerkte boter mogen ver- koopen. Men wordt aangeraden hiermede nauwlettend rekening te houden, aange zien afwijking van dit verbod niet zal wor den toegestaan. Maximum-prijs voor eieren 7V2 voor groote, 6Y2 voor kleine De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het Departement van Landbouw en Vis scherij, maakt het volgende bekend: In den laatsten tijd zijn de winkelprijzen voor eieren zeer aanzienlijk opgeloopen. Wel treedt in het najaar en ook reeds in dezen tijd des jaars een prijs verhooging op, maar de stijging was thans wel zeer sterk. Daarom zijn thans maximum win kelprijzen voor eieren vastgesteld. Voor groote versohe eieren bedraagt de ze maximum prijs 7,5 cent per stuk en voor kleine versche eieren bedraagt deze maxi mum prijs 6,5 cent per stuk, de maximum prijs voor kalkeieren is op 5 cent gesteld. Het is dus verboden eieren boven dezen prijs aan verbruikers te verkoopen of ten verkoop aan te bieden. De prijs voor den pluimveehouder ligt onder dezen winkelprijs, aangezien daar van bij verkoop aan den handel de op 9 Mei j.l. geldende prijsmarges van groot- en kleinhandel moeten worden afgetrok ken. Door dezen maatregel is thans aan de stijging van den zomerprijs voor eieren een einde gekomen. VIERMAAL LUCHTALARM TE AMSTERDAM Het luchtafweergeschut opende een ongekend hevig vuur Zaterdagavond en in den loop van Zaterdagnacht is viermaal luchtalarm ge maakt. Omstreeks kwart over tien kwam plotseling het luchtafweergeschut in wer king, dat met ongekende hevigheid het vuur op vijandelijke toestellen opende. Het zware gedreun der kanonnen en het ont ploffen der granaten van groot kaliber m de lucht, deed den wandelaar ijlings schuil plaatsen tegen neerkómendé scherven op zoeken. Even later klonk voor het eerst sedert 15 Mei het luchtalarm. Vele menschen, vooral in de buitenwijken, waren echter zoo onvoorzichtig buiten te gaan kijken, hun moest door den luchtbeschermings dienst worden bevolen in te huizen te gaan. Voor twaalf uur is er nog tweemaal luchtalarm geweest. Het bleef dien nacht echter niet rustig, want tegen half een werden de slapende hoofdstedelingen op nieuw door het luchtalarm gewekt. De luohtdoelartillerie vuurde zeer hevig, rond om de stad zag men op vetle plaatsen het lichten der kanonnen. Om kwart over vier probeerden Engel- sche vliegtuigen, die zeer hoog vlogen en die men nauwelijks kon hooren, voor het laatst de hoofdstad te naderen. Drie kwartier lang dreunde en knalde het bijna onafge broken boven de huizen. De Engelsche vliegtuigen slaagden er echter niet in, boven de stad te komen. Het geschut dwong de toestellen op zeer groote hoogte te blijven en tenslotte om te keeren. Er zijn geen bommen op de stad uitge worpen. Door granaatscherven liepen ech ter drie personen lichte verwondingen op. Zij werden door den G.G. D. verbonden. De brandweer rukte eenmaal uit en wel naar de Jacob van Lennepkade 109, waar een vader en zijn zoon door granaatscher ven waren getroffen. Beiden waren licht gewond en werden ter plaatse verbonden. EEN ENGELSCH VLIEGTUIG NEERGEHAALD Een der inzittenden omgekomen Gisterennacht is een Engelsch verken ningsvliegtuig door het luchtafweergeschut op het eiland Rozenburg neergehaald. Het toestel stortte brandend neer. Een der in zittenden wist zich met een parachute te redden en is gevangengenomen; de andere is in het toestel verbrand. ENGELSCHE BOMMEN IN EEN WEILAND Gistermiddag zijn in den Boezempolder nabij Berkel uit een Engelsch vliegtuig veertien bommen neergeworpen, welke in een weiland terechtkwamen, waarbij twee koeien werden gewond. Overigens werd geen schade aangericht. De politie heeft de omgeving afgezet. In den omtrek zijn geen militaire doelen. BOMMEN IN DE WIERINGERMEER. Gistermiddag vier uur hebben Engel sche vliegtuigen te Middenmeer, dertien brisantbommen uitgeworpen. Ze kwamen in een weiland terecht en richtten geen matereieele schade aan. EXTRA-TOEWIJZING ZEEP VOOR FABRIEKEN. Hoe haar aan te vragen. In aansluiting aan hetgeen reeds is gepu bliceerd, betreffende de distributie van zeep, maakt de secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart bekend, dat personen, die ten gevolge van de uit oefening van hun beroep zijn blootgesteld aan bijzondere verontreiniging van lichaam en/of kleeding, in aanmerking kunnen komen voor een extra toewijzing voor zeep. In het algemeen komen alleen zij, die voortdurend onder hooge temperaturen moeten werken, en zij, die hun werkzaam heden moeten verrichten in fabrieken of werkplaatsen, waar groote stof- of vuilont- wikkeling plaats vindt, hiervoor in aan merking. Niet de arbeiders zelf, doch de directies van de bedrijven, waarin zij werkzaam zijn kunnen een aanvraag ter verkrijging van extra zeep indienen bij de plaatselijke dis tributiediensten. Zij, die niet in een bedrijf werkzaam zijn, doch zelfstandig een beroep uitoefenen kunnen eveneens een desbetreffend ver zoek indienen bij de plaatselijke distributie diensten. Alle aanvragen moeten geschieden op uniforme aanvraagformulieren, welke van Woensdag 4 September af bij de plaatse lijke distributiediensten verkrijgbaar zijn. Voor den goeden gang van zaken wordt er op gewezen, dat de beoordeeling of men al dan niet in aanmerking komt voor een extra toewijzing, in het algemeen ligt bij de arbeidsinspecties en dat deze beslissin gen bindend zijn, zoodat het geen zin heeft van een dergelijke beslissing in beroep te komen bij het Centraal Distributiekantoor. EERSTE BROCHURE DER NEDELANDSCHE UNIE VERSCHENEN. Getiteld „Volkseenheid," geschreven door Geert Ruygen. Van de forochurenreeks van de Neder landsche Unie is de eerste onder den titel „Volkseenheid'5, verschenen. In de inleiding van dit geschriftje van de hand van Geert Ruygers lezen wij: „Onmiddellijk nadat De Nederlandsche Unie haar omroep in de pers had doen ver schijnen, werd er gevraagd naar een pro gram. Toen er een program was, naar een nadere toelichting. Die toelichtingen zullen niet uitblijven. Men zal echter goed doen te beseffen, dat het nu niet in de eerste plaats gaat om de verwerkelijking van een aantal concrete politieke desiderata, maar dat het in de eerste plaats gaat om een vernieuwing des geestes. Wanneer het program van de Ne derlandsche Unie anders is, en het is an ders, dan dat der vroegere partijen, dan komt dit, omdat wij de huidige tijdspro blemen principieel anders beschouwen. Be halve anders meenen wij ze juist te zien. Minstens even belangrijk als een meer concrete uitwerking van het program lijkt het dus te zijn dié fundamenteele punten nader te beliohten, waarop het program van De Nederlandsche Unie is gebouwd. Dit zal gebeuren in een aantal brochures. De eerste daarvan hebt u hier voor u." De prijs der brochures, die 24 pagina's groot is, bedraagt 10 cent. POSTVERKEER MET AMERIKA Ter bespoediging van het postverkeer met Amerika wordt sinds kort gebruik gemaakt var. Amerikaansche schepen van Lissabon uit. De schepen varen eenmaal in de week in beide richtingen. Post uit Nederland, die voor Amerika bestemd is, kan dus of, zoo als tot nu toe over Siberië of thans ook over zee van Lissabon naar Amerika ge zonden worden. De ervaring heeft geleerd, dat de weg over Siberië langer, doch ze kerder is, de weg over Lissab' n daaren tegen korter, doch dat hieraan het gevaar verbonden is, dat de post vertraging onder vindt tengevolge van de Engelsche censuur. De afzender van de post kan door een aan tekening op den brief aangeven, langs welken weg de post moet worden verzonden Zonder aanteekening worden de brieven naar Lissabon voor verdere verzending ge stuurd. Voor luchtpostzèndingen naar Amerika kan men nog steeds gebruik maken van de Italiaansche of Amerikaansche luchtverbin- dingen over den Zuidelijken, resp. den Noordelijken Atlantischen Oceaan. In het verkeer tusschen Nederland en Noord- en Zuid-Amerika zijn van af heden toegelaten: Monsters, gemengde zendingen, zakelijke papierenned ukewrerkncmfwema.dcmfvb papieren en drukwerken. Zendingen van deze soorten moeten echter per schip over Lissabon verzonden worden, daar de Sibe rische spoorweg anders overbelast zal ge raken. ZOMERZEGELS VAN V/2 CENT Worden verkocht voor een dubbeltje De wijziging van de binnenlandsche post- tarieven heeft in de dit jaar uitgegeven se rie zomerzegels een leemte doen ontstaan: voor de frankeering der interlocale brieven tot en met 20 gram a V/2 cent bestaat geen zomerzegel. Daarom worden thans met spoed zo merzegels in deze waarde gereed ge maakt. Deze zegels worden verkregen door de bestaande 5 cents-zegels met afbeelding van Jan Steen in rood af te drukken met zwarten opdruk der nieu we waarde. De nieuwe zomerzegels met opdruk van V/2 cent zullen voor 10 cent worden ver kocht. De toeslag van 2x/2 cent, welke aldus wordt geheven zal, evenals de toeslagen op de andere zomerzegels ten goede komen ge deeltelijk aan sociale doeleinden (tubercu lose- en rheumatiekbestrijding en de zorg voor lichamelijke gebrekkigen, waarbij in de eerste plaats zal worden gedacht aan hen, die als gevolg van den oorlog lichame lijk gebrekkig zijn geworden) en gedeelte lijk aan cultureele doeleinden (cultureel werk der tegemoetkoming in den huidigen nood der cultureele werkers). De verkoop der nieuwe 7H cents zegels zal waarschijnlijk in het midden der komen de week kunnen beginnen. De verkoop van alle zomerzegels eindigt op 31 October a.s. Zij blijven tot 31 December 1945 voor frankeering geldig. DE FLIKKERLICHTEN BIJ SPOORWEG OVERGANGEN De KNAC vestigt er de aandacht van weggebruikers op, dat blijkens door haar van de directie der Nederlandsche Spoor wegen ontvangen bericht, de flikkerlichten bij onbewaakte spoorwegovergangen voor- locpig bij het invallen van de duisternis zullen worden afgedekt. Bij het naderen van een trein blijven de wekkers dan luiden, terwijl door een bewa ker rood licht wordt getoond. Van de hier bedoelde flikkerlichten zijn er thans 18 hier te lande in gebruik. FUSIE IN DE SIGARENINDUSTRIE. Op initiatief van den voorzitter van den Algemeenen Bond van Sigarenfabrikanten te Eindhoven, den heer K. L. H. van der Putt, heeft één dezer dagen een bespreking plaats gehad tusschen vertegenwoordigers van dezen bond en van den landelijken bond van midden- en klein-fabrikanten in de sigarenindustrie, teneinde te komen tot een fusie. Dit contact heeft tot een voorloopige overeenstemming geleid. Een compromis voorstel zal binnenkort aan de beide or ganisaties ter goedkeuring worden voorge legd. Komt deze overeenstemming tot stand, dan zal daarmede bereikt worden, dat de algemeene bond, die in de laatste dagen reeds tientallen nieuwe leden heeft gekre gen, nog met circa 100 leden wordt ver sterkt, zoodat dan practisch de geheele Zui delijke sigarenindustrie in den nieuwen algemeenen bond van sigarenfabrikanten, gevestigd te Eindhoven, Keizersgracht 4, zal zijn georganiseerd. NIEUW STUDIOGEBOUW VAN DE A. V. R. O. Het was vandaag voor de algemeene vereeniging Radio Omroep en voor haar geboorteplaats Hilversum een hoogtijdag. Vandaag n.l. werd het nieuwe studioge touw aan den 's Gravelandschenweg no. 50, het „Studiogebouw 2" zooals het zake lijk wordt genoemd,, officieel in gebruik genomen. Het is pas vier jaar geleden, dat de A. V. R. O. haar prachtig studiogebouw nu al weer de „oude studio" aan den 's Gra velandschenweg in gebruik nam. Reeds eind 1938 aan de architecten Merkelbach en Karsten de bouwmeesters van de „oude studio opdracht werd verstrekt voor den bouw van een nieuwe, om te Voorzien in dringende behoefte. De nieu we studio beantwoordt thans aan de aller nieuwste technische eischen. Het „Nationaal Front". Bij besluit van den Leider is de jongeren beweging van Nationaal Front thans er kend als een zelfstandige jeugdorganisatie, genaamd „Fronterbeweging". Tot algemeen jeugdleider is benoemd dr. F. H. J. Picard, tot algemeen secretaris G. A. Darsen van Neerland en tot algemeen penningmeester G. N. Westerouen van Meeteren. TWEE AANGESPOELDE MIJNEN GEDEMONTEERD Zaterdagavond zijn op het strand bij den Wassenaarsohen Slag twee mijnen aange spoeld, welke gisterochtend gedemonteerd VIOLIST. Een mensdh bij mij in die buurt be oefent het vioolspel. Het kan ook een saxophoon zijn, ik vermag de primitieve klanken nog niet te onderkennen. Het is in elk geval een geluid, dat gestaag wordt voortge bracht met de kennelijke bedoeling van geduldige oefening te komen tot aangenaam amusement of misschien zelfs wel tot een verheven uiting van zielecultuur. Zou ik vroeger gemopperd hebben om zulk een stoornis in mijn stille avonden, dit spel beschouwend in de verre toekomst dan minder kras send en gecultiveerd als de harts tochtelijke uiting van een felbewogen ziel of zooals Kloos het zeide: de allerindividueelste expressie van de allerindividueelste emotie, moet ik toe geven, dat dit in dezen tijd waarlijk verkwikkend is en de 'heer aangeno men dat 't iemand is van het manne lijk geslacht die deze nu nog onde finieerbare klankenreeks, verwekt, welke door onze één- of anderhalve- steens-muren doordringt, bewijst, dat zijn muzikale gemoed ver boven de gruwelijkste gebeurtenissen van dezen tijd verheven is. Het kan ook zijn, dat hij de beroeringen van dit tijdperk omzet en uit in muziek. Toch weet ik niet, waarover ik mij meer verbazen moet: over de vasthou dendheid van dezen mensoh aan zijn vioolillusies, over de ietwat luchtharti ge blijmoedigheid ten aanzien zijner uiteindelijke muzikale prestaties of over zijn egocentriciteit, die hem belet te denken aan zijn buren. Maar ik ben nu al zoover, dat ik mij niet meer verbaas. Ik prijs het, dat hij zich in zijn mu zikale hoop niet laat intimideeren door booze tijden. Hij bewijst dat muziek voor alle tij den is. En ik luister. zijn en zonder ongelukken vervoerd. Gisteravond is op het strand tusschen den Wassenaarschen Slag en Katwijk we derom een mijn aangespoeld, welke ont ploft is, doch geen schade heeft aangericht. INSTITUUT VAN ARCHITECTEN NJ.V.A. ONTBONDEN. In de op Vrijdag 30 Augustus jl. te Utrecht gehouden ledenvergadering van net Nederlandsche Instituut van Architec ten, N. I. V. A., werd met practisch alge meene stemmen het besluit genomen, mede te werken aan het tot stand komen van een Algemeene Nederlandsche Architectenor ganisatie en wel in samenwerking met de Maatschappij tot Bevordering der Bouw kunst, Bond van Nederlandsche Architec ten, B. N. A., en de Nederlandsche Bond van Bouwmeestersgilden, N. B. B. G. Het gevolg van dit besluit is, dat het N. I. V. A., hetwelk werd opgericht in 1938 en thans 270 leden telt, wordt ontbonden. Tevens werd in deze vergadering beslo ten zich te wenden tot den regeeringscom- missaris voor den wederopbouw met een met redenen omkleed verzoek, de onbil lijke en onevenwichtige arbeidsverdeeling onder de architecten in het geheele land et herzien. WERKLOOZEN BIJ DEN LUCHT BESCHERMINGSDIENST Mogen geen aangeboden arbeid in Duitschland weigeren. De waarnemend secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van sociale zaken heeft aan de gemeente besturen medegedeeld dat het is opgeval len, dat in vele gemeenten bij de luchtbe schermingsdiensten personen worden te werkgesteld, die als werkloozen ondersteu ning genieten. Op zich zelf bestaat er geen bezwaar tegen, dat werkloozen hun tijd nuttig besteden bij werkzaamheden voor de luchtbescherming. Deze werkzaamheden mogen echter geen enkel beletsel vormen voor het aanvaarden van passenden arbeid. Uit verschillende rapporten heeft gemelde secretaris-generaal den indruk gekregen, dat dit wel voorkomt. Zoo meenen werkloozen en soms ook de betrokken gemeentebesturen, dat aan per sonen, die eenige functie bij den luchtbe schermingsdienst waarnemen, geen arbeid in Duitschland behoeft te worden aange boden, of, dat zij vrij zijn dezen arbeid te weigeren. De secretaris-generaal wijst er met na druk op, dat dit niet het geval mag zijn. Aan werkloozen, die bij de luchtbescher mingsdiensten zijn geplaatst, moet, indien zij daarvoor geschikt zijn, aifoeid in Duitsch land aangeboden worden. Bij weigering moeten op hen de maatregelen worden toe gepast, genoemd in de brieven van 25 Juni en 1 Augustus j.L

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1