DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Leider van den Opbouwdienst over doel en middelen Engelsche bommen Momentje ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1940 31ste Jaargang No. 9734 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 10300J. Postbus li. Sneller tempo eisch des tljds „Deze maatregel was weliswaar bij het departement voer sociale zaken reeds lang een onderwerp van beraadslaging, maar men kwam niet verder dan tot theoreti sche beschouwingen en kon niet besluiten deze aangelegenheid in een daad om te zetten". Zoo leest men ter toelichting van het besluit van het hoofd voor sociale za ken bij den commissaris-generaal voor fi nanciën en söciale aangelegenheden tot in voering van een gezondheidsdienst bij de arbeidsbeurzen. De „N. R. Crt. maakt hierbij o.m. de op- merkiifg: Deze kritiek moet ons pijnlijk tref fen. Waarom hebben wij dezen maat regel dan niet uit eigen kracht inge voerd? Inderdaad treft deze critiek ons pijnlijk. Wij hebben er herhaaldelijk op gewe zen. 't Is. helaas, voor sommige Neder landers noodig hoe veel er in ons land is tot stand gebracht op velerlei gebied, speciaal op sociaal terrein, wat gewaar deerd moet worden, wat goed en uitste kend is, en wat ook van Duitsche zijde on omwonden als zoodanig wordt erkend en bewonderd. Maar daarnaast moeten wij ook open oog hebben voor wat verkeerd en gebrek kig is. Verkeerd en gebrekkig is het gemis aan tempo, de langzame en trage gang van vele parlementaire werkzaamheden. Wetgeving, regeering en bestuur eischen in verscheiden opzicht een sneller tempo, dan bij ons gebruikelijk was. Een sneller tempo in de bedoelde zaken moet worden beschouwd als een eisch van den tijd. Er wordt in heel veel gevallen te lang overwogen, te veel gepraat, te veel verga derd, te veel commissoriaal gemaakt of aan den kapstok gehangen. Hoe de staatkundige ontwikkeling ook moge zijn daarin moet verandering lij men. En dat kan óók zonder in een ander uiterste te vervallen! Die gewenschte en noodzakelijke veran dering zal alleen mogelijk zijn bij een ster ker gezag een gezag met meer macht, meer bevoegdheid waarbij de volksin vloed binnen engere grenzen moet terug treden, wat aan de gezondheid van dien volksinvloed zeker ten goede zal ko men. Een sterk gezag en een gezonde volksinvloed 't is geweest ons devies, ons ideaal en ons streven. Wij bedoelden met dit devies, ongetwijfeld, dat het ge zag, naar onze overtuiging, niet sterk ge noeg en de volksinvloed niet gezond ge noeg was, en wij streefden er naar om ons ideaal van een sterker gezag en een ge zonder volksinvloed te verwezenlijken. Nu zal t daarvoor worden de geschikte, de gunstige tijd. Dat moeten wij hopen. En er is veel grond om dat ook te mogen verwachten. De reden, waarom wij dat mogen ver wachten, is, dat ons volk in overgroote meerderheid het inderdaad wil, ernaar ver langt In ons volk is overheerschend de over tuiging, dat de manier-van-werken, die wij hier bedoelden, verouderd is, zichzelf heeft overleefd. Daarin moet radicaal verandering worden gebracht radicaal, d.w.z. dat het verkeerde en gebrekkige in den wortel moet worden uitgesneden, niet dat r het verkeerde en gebrekkige óók het goede wordt vernietigd. Daarvoor zal moeten worden gewaakt; zulk een extremisme wenscht ons volk in overgroote meerder heid zéker niet. ONDERZOEK NAAR OORZAKEN ONGELUK TE ZALTBOMMEL Om een onderzoek te doen instellen naar de oorzaken van het ongeluk mei de spoor brug in Zaltbommel heeft de Rijkscommis saris voor de bezette Nederlandsche gebie den, rijksminister Seyss-Inquart, een com missie ingesteld. Tot leden van deze com missie heeft hij benoemd: Oberreichs- bahnrat Grimm, den gevolmachtigde voor de waterwegen Oberbaurat dr. Bolle en den vertegenwoordiger van het Duitsche ar beidsfront Reichsamtsleiter dr. Hellwig. In een dezer dagen gehouden pers conferentie heeft kapitein Paters, chef van de hoofdafdeeling geestelijke en lichame lijke opvoeding van den Opbouwdienst, een uiteenzetting gegeven van het werk, dat door deze hoofdafdeeling wordt ver richt en van de resultaten, die tot nu toe zijn bereikt. Afdeelingen. Kapitein Paters begon zijn voordracht met te vertellen, dat de onder zijn leiding staande hoofdafdeeling is gesplitst in de volgende afdeelingen: de afdeeling sport en lichamelijke opvoeding, de afdeeling muziek, de afdeeling pers- en propaganda- dienst, de afdeeling centraal cantinebeheer de afdeeling ontspanning, de afdeeling lectuurverstrekking en de afdeeling spaarwezen. De arbeid. Ten einde de taak van de hoofdafdeeling „geestelijke en lichamelijke opvoeding" goed te verstaan, is het nuttig om met enkele woorden vast te stellen op welke wijze de opbouwdienst den arbeid ziet, omdat zonder een juist begrip van het woord arbeid het wel zeer moeilijk is te spreken over de geestelijke en lichamelijke opvoeding. U weet, aldus kapitein Paters, dat voor ons het criterium is, dat de ar beid de gemeenschap ten goede moet ko- mën en dat wij dus als opbouwers alleen arbeid aanvaarden, die aan dat criterium voldoet. Daar waar gearbeid wordt, zal men al heel spoedig bemerken, dat die arbeid dan alleen rendabel kan zijn, wanneer be paalde geestelijke eigenschappen aan wezig zijn en dat met name die arbeid alleen rendabel wordt, wanneer de arbeid werkelijk beheerscht wordt door tucht, vooral zelftucht. Gemeenschapszin en' saamhoorigheid ontdekt de werker al arbeidende. De geestelijke en lichamelijke opvoeding van den opbouwdienst is dus in de eerste plaats daarop gericht, den man een juist inzicht te geven van den arbeid, welke hij ten dienste van de gemeenschap zal heb ben te verrichten, en de voor de juiste uit voering van den arbeid onmiskenbare eigenschappen aan te kweeken. Lichamelijke opvoeding en sport. De lichamelijke opvoeding en de sport zijn sedert onheuglijke tijden het stief kind van het Nederlandsche volk geweest. Onze taek is in dit opzicht bijzonder moei lijk. De gevolgen van de verwaarloosde lichamelijke opvoeding zijn niet uitgeble ven. Er zijn in de sport tal van opvoed kundige elementen aanwezig, die niet ver waarloosd mogen worden, zooals: orde, arbeidzaamheid, arbeidslust, behendig heid, uithoudingsvermogen en saamhoorig heid, alle eigenschappen, die door de licha melijke opvoeding en sport in hooge mate worden gestimuleerd en gevormd. Men heeft in werking zien treden het Centraal opleidingsinstituut en op 29 Juli vier districtssportcentra. Op deze wijze is het mogelijk om onmiddellijk ongeveer 700 sportleiders te doen opleiden, voor him moeilijke taak. Deze opleiding is thans zoo ver, dat zij Maandag aa. hun taak kunnen aanvangen. Donderdag, ter gelegenheid van de demonstratie op het terrein var Haagsche Stichting, zijn driehonderd jon gelieden door den commandant van den opbouwdienst geïnstalleerd en Maandag a.s. vangen zij hun taak in de onderdeelen aan. Spr. wees er met nadruk op, dat het verwijt, dat de opbouwdienst gedurende de laatste weken nog al eens bereikt heeft, dat hij zich op het gebied der lichamelijke opvoeding zou hebben schuldig gemaakt aan leekenonderricht, volkomen onjuist is. Wij zoo zeide kapitein Paters dulden dit verwijt niet en wij voorspellen, dat, wanneer ook op het gebied van onderwijs niet spoedig een ander wind waait, en, wanneer men daar blijft volhouden aan de mogelijkheid van onderwijs in lichame lijke opvoeding door leaken, dat het dan op niets uitdraait. Wij hebben de taak van het opleiden van de sportleiders toever trouwt aan leeraren middelbaar onderwijs in de lichamelijke opvoeding. Dit aantal is nog niet voldoende, doch niettemin toe reikend. Er zullen maatregelen moeten worden genomen, om de lichamelijke opvoeding in de toekomst blijvend te stimuleeren. Daar toe zullen wij komen tot de samenstelling van een aantal vaardigheidseischen, die na een behoorlijke training voor eenieder te halen zijn. Het halen hiervan zal beloond worden met een onderscheidingsteeken, dat dan voor de mannen het uiterlijke kenteeken is, dat zij inderdaad op het ge bied van de lichamelijke oefening w'at be reikt hebben en voor den afdeelingscom- mandant en den corpscommandant iets is om met trols op te wijzen. Een tweede sti- muleerende factor is de organisatie van wedstrijden en een derde uitermate be langrijke factor is het verkrijgen van een uniforme sportkleeding. Zang en muziek. Een ander belangrijk middel om orde en tucht, maar vooral gevóel voor gemeen schapszin en saamhoorigheid aan te kwee ken is de beoefening van zang en muziek. Op het Centrale Muziekinstituut daar zijn 52 jongelieden verzameld, zoo uit den Op bouwdienst en spr. hoopt binnenkort in een openbare les kapitein Tiggers in de ge legenheid te stellen daarvan meer te laten hooren. Het muziekopleidingsinstituut moet richtlijnen geven en smaakvormend op treden, en, wanneer men nu vraagt naar de middelen, waarmede dat instituut zijn doel tracht te bereiken, dan zijn die in enkele punten op te sommen. Dit is in de eerste plaats de samenstelling van een bundel van op de juiste wijze gerang schikte goede Nederlandsche liederen. Er zijn Nederlandsche liederen genoeg, die geen verwantschap vertoonen met dat be kende liedje van „Blonde mientje" enz. en van „Cognac, cognac, houdt er den moed maar in". In de tweede plaats zal wor den gezorgd voor een iniforme en des kundige opleiding van muziek- en zang leiders. Het is niet eenvoudig tweehonderd vijftig zielen zoo los..van de band te laten kweelen. Daartoe moeten zij opgeleid worden. In de derde plaats zal gezorgd worden voor de samenstelling van een bundel van voor harmonie en fanfare be werkte manschen en opbouwliederen, ter wijl in de vierde plaats zal worden zorg gedragen voor een goede leiding bij het spelen van marschmuziek en voor het op richten van muziekcorpsen. In de vijfde plaats zal van te voren toegelichte lichte klassieke muziek ten gehoore worden ge bracht. Pers en propaganda. Het spreekt vanzelf, dat een opbouw dienst zonder propaganda ondenkbaar zou zijn. Wij moeten natuurlijk zorgen zoo wel voor inwendige als uitwendige pro paganda. Zoo ging spr. verder. Er komt een wekorgaan „Pak aan", er zullen .brochures worden uitgegeven, er komt een foto- en film-dienst. Ontspanning en cantines. In de ontspanning zal voor een aanzien lijk deel worden voorzien door zelfwerk zaamheid, waarbij uiteraard ook weder richtinggevend zal worden opgetreden. Er zijn verschillende mogelijkheden: Ver tooning van cultureele en amusements films en opvoering van goede tooneelstuk- ken. Het cabaret heeft geen zin. Wanneer de menschen zelf zorgen voor cabaret, dan vindt spr. dat prettig, doch het heeft geen zin dit van buitenaf op te dringen. Het centrale cantinebeheer is een ingewikkel de quaestie. Wij hebben te maken zoo ging spr. verder met menschen, die deel hebben uitgemaakt van de weermacht Deze cantines hebben altijd in Nederland bestaan, juist omdat het zoo typisch Ne- derlandsch was. Zoodra men een Hollander van honk brengt zoekt hij naar een huis. Hij zoekt naar vier muren, waarbinnen hij een brief kan schrijven aan degenen, die hem lief zijn. Een rustig hoekje heeft hem tot dusver altijd geboden de cantine en het militaire tehuis. Hij stelt er ook prijs op de cantine zelf te beheeren. Dat kan nu eenmaal niet op het oogenblik. Wij willen den man zijn cantine laten behou den, maar het zal duidelijk zijn, dat onder de huidige omstandigheden met zijn dis tributiemaatregelen een Centraal cantine beheer noodzakelijk is. Lectuurverschaffing en Spaarwezen. De lectuurverstrekking zal ook sterk ingesteld worden op den Nederlandschen geest. Het doel van de afdeeling lectuur verstrekking is de uitgifte van onpolitieke romans, passende amusementslectuur en degelijke vaklectuur en vooral lectuur van Nederlandschen bodem. En ten slotte het spaarwezen. In het Nedérlandsohe volk is de zucht tot sparen aanwezig. Ook bij het personeel van den opbouwdienst bestaat de zucht om van de enkele centen soldij toch nog iets weg te leggen. Men durft het echter ook niet in zijn zak te houden. Men zoekt naar een middel, naar een mogelijkheid van beleg ging. Een en ander heeft ons ertoe ge bracht een spaarwezen op te nemen in den opbouwdienst. Op het oogenblik is het nog niet de tijd om daarover veel te zeggen. Zeepdistributie Vandaag ingegaan De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt het na volgende bekend: Zooals reeds eerder in de pers werd gepubliceerd, wordt op 31 Augustus (heden) een begin gemaakt met de dis tributie van zeep. Gedurende het tijdvak van 31 Augus tus tot en met 24 September a.s. geeft de met „115" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep, of 200 gram zachte zeep of 250 gr. zeepoeder of voor zoover voorradig 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. Voorzoover de verpakking dit toelaat, kan de verbruiker desgewenscht gedeelten van bovenstaande hoeveelheden in combinatie op één bon koopen. Men zal dus b.v. op één bon 60 gram huishoudzeep plus 100 gram zachte zeep kunnen verkrijgen. Wasscherijen zullen voor de behandeling van de gezinswasch gedurende bovenge noemd tijdvak den met „115" genummerden bon van het algemeen distributiebonboek je van hun cliënteele in ontvangst kunnen nemen voor het koopen van waschpoeder, en wel één bon per acht kilogram droog waschgoed. De wasscherij zal per bon 600 gram waschpoeder kunnen betrekken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat waschpoeder slechts verkocht wordt aan wasscherijen, het product is niet in den détailhandel verkrijgbaar. De als extra-rantsoen door de distri butiediensten uit te reiken bonnen voor „één rantsoen tolietzeep" geven gedu rende het tijdvak van 31 Augustus 1940 tot en met 24 Januari 1941 elk recht op het koopen van een stuk toiletzeep (oude samenstelling) van gemiddeld gewicht. Voorts zal gedurende het tijdvak van 31 Augustus tot en met 31 December a.s. de met „116" genummerde bon, welke tegelijk met de textielkaart is uitgereikt aan mannelijke personen boven 15 jaar, recht geven op het koo pen van 50 gram scheepzeep of voorzoover voorradig één tube scheercrême dan wel één pot scheep zeep BOMMEN OP SOESTERBERG. Gisternacht hebben Engelsche vliegers verscheidene malen getracht een aanval op Soesterberg te ondernemen. Tot zes maal toe weerklonk luchtalarm. Er wer den eenige bommen uitgeworpen, die in open veld terecht kwamen en geen noe menswaardige schade aanrichtten. Mili taire doelen werden niet getroffen. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Den geheelen nacht was het afweerge schut te hooren en tot ver in de omgeving loeiden de sirenes. Tegen drie uur was het gevaar geweken. HET KAMPEREILAND HAD EVENEENS VAN EEN AANVAL TE LIJDEN. Gistermorgen omstreeks zes uur zijn op het Kamipereiland bij het Kèteldiep in de buurt van erf 70 eenige bommen gevallen, waarvan er één ontplofte. Deze bom sloeg een gat in den grond met een middellijn van zes meter en een diepte van drie a vier meter. In -het geheel zijn er drie trech ters in den grond geslagen. Men vermoedt, dat zich nog eenige kleinere, niet ontplofte bommen in de nabijheid bevinden, Scher ven zijn gevonden tot op honderden me ters afstand. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. De politie heeft een groot 'gedeelte van deü omtrek afgezet. BOMMEN BIJ DOETINCHEM. In den afgeloopen nacht zijn bij Doe- tinchem enkele bommen uitgeworpen. Een bom kwam terecht in een stuk bouwland te Gaanderen onder Doetinchem. De ruiten van enkele omliggende huizen werden ver nield, terwijl eenige bomscherven door de muren drongen en aan het meubilair scha de toebrachten. Vermoedelijk zijn bommen terecht gekomen in de bosschen van het landgoed „Slangenburg", doch deze zijn nog niet gevonden. DURGERDAM GEBOMBARDEERD. Het dorp Durgerdam in Amsterdam- Noord werd in den afgeloopen nacht zwaar getroffen. Een 20-tal van de 150 woningen Dit nummer bestaat alt vijl bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. WANDELEN Er wordt wat gewandeld tegen woordig. Je hebt er natuurlijk geen benzine voor nooddg, maar een nieuwe sohoenenbon is even moeilijk te krijgen als een extra vergunning voor een auto-ritje. Dat maakt dus geen verschil. Ik vind wandelen ook prettig. Maar ik stel eenige voorwaarden, die niet afhankelijk zijn van mij. Het moet niet te warm zijn en niet te koud, niet te veel en niet te weinig wind, de zon moet schijnen en de vogeltjes moeten fluiten. Echte wandelaars stellen voor waarden, die alleen van hen af hankelijk zijn. Zij moeten loopen als men schen, die misschien juist de laat ste bus nog kunnen halen. Zoo laat mogelijk weg en zoo vroeg mogelijk thuis. Dertig, veertig of vijftig kilo meter per dag. 't Klinkt natuurlijk vreeselijk onsportief, maar dan ga ik liever visschen. Want als ik niets vang, zie ik toch de kikkers in het water springen en torretjes zwoegen door het gras en dat is veel leuker. Maar ik heb tot mijn genoegen gelezen, dat ook de wandelsport- vereenigingen één zijn geworden. Laat de leiding nu haar taak goed aanpakken. En verordenen, dat er ook in den winter geloopen moet worden. Eiken diag dertig kilometer. Rond de tafel bijvoorbeeld. Die wandelaars hebben, als het duis ter is, toch niets te doen. Voor den winnaar wordt als prijs een hieuw vloerkleed be schikbaar gesteld. werd meer of minder ernstig beschadigd bij een aanval van een Engelsch vliegtuig, dat een viertal bommen in deze omgeving neer heeft geworpen. Twee bommen kwamen in het Buiten-LJ terecht. Een derde bom kwam in een weiland te vallen en een vier de brisantbom kwam op den Wattrland- schen eedyk tot ontploffing. Het was deze laatste bom, die een ont zettende ravage aanrichtte. Hij viel neer op nog geen tien meter van de dijkwoningen in het westeinde van het dorp. Een geweldige explosie deed de huizen op hun grndvesten trillen. De gevolgen waren verschrikelijk. De voorgevels van de meest nabij staande woningen werden zwaar beschadigd. Scherven drongen door dikke steenen muren en richtten groote verwoesting aan i nd edoon- en slaapkamers De daken werden schoongeveegd en hon derden ruiten, zoowel aan de voor als ach terzijde van de huizen werden finaal uit hun sponningen geslagen. De draden van het electrische net kwamen op de straat te liggen en leverden groot gevaar op voor de tallooz.en, die zich geheel overstuur op den weg bevonden. Wanneer ooit het feit, dat geen personen gedood noch gewond werden een wonder genoemd mag worden, was het in dit geval. Slechts één dame moest zich wegens lichte verwondingen onder geneeskundige behan deling stellen, Midden in den nacht ver schenen den stut- en sloopdienst, brand weer en G. E. M. ter plaatse. HET SPOORWEGONGELUK TE ZALTBOMMEL Rijkscommissaris stelt groot bedrag beschikbaar In tegenstelling met de tot nu toe ge noemde getallen betreffende de slachtof fers van het ongeluk met de spoorbrug te Zaltbommel welk werk werd uitgevoerd door de Nederlandsche Spoorwegen en de Nederlandsche Dokmaatschappij te Amster dam kan thans worden medegedeeld, dat tot op heden het ongeluk aan offèrs heeft gevergd: twee dooden, vijf vermisten, drie zwaargewonden en zes lichtgewonden. Om den ergsten nood van de familieleden der slachtoffers te lenigen heeft, naar wij vernemen, de Rijkscommissaris een aanzien lijk bedrag ter beschikking gesteld.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1