S)uitóxAe duikfraaten teg&n Ctityetódïe canuaaien %)e Engeióefïe JPucfitaatiiwMai te ffivdijn Het Duitsche weer mactitsberictit Malta oanieuw gebombardeerd Regeeringscrisis in Frankrijk VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 ^Pet opperbevel van de Duitsche weer macht deelde gisteren mede: Formaties gevechtsvliegérs hebben gisteren de vliegvelden van Eastchurch en Southend aan de monding van de Theems, alsmede de haven van Bognor- Regis aan de Engelsche zuidkust met goed gevolg aangevallen. In den nacht werden in versterkte mate de haven werken van Liverpool, Cardiff, Bristol, Middlesborough, Chatham en Thames- haven, alsmede wapenfabrieken in Sheffield, Norwich en Coventry met bommen bestookt. Het leggen van mijneii uit de lucht in Britsche havens werd voortgezet. Op verscheidene plaatsen kwam het tot luchtgevechten, in het verloop waarvan 38 vijandelijke en 12 eigen vliegtuigen werden neergeschoten. Britsche vliegtuigen hebben des nachts stelselmatig woonwijken der Rijkshoofd stad aangevallen. Door brand- en brisant bommen werde talrijke burgers gedood of gewond; in verscheidene huizen werden zolderbranden en andere schade veroor zaakt. Ben der aanvallende vijandelijke vliegtuigen werd door het afweergeschut neergehaald voor het het stadsgedeelte van Berlijn bereikt had. Ook de Leuna- fabriek was het doel van een Britschen aanval- De hier aangerichte sahade is ge ring. Op verscheidene andere plaatsen in Midden- en West-Duitschland, die met bommen aangevallen werden, ontstond eveneens geen noemenswaardige schade. De vijand verloor gisteren in totaal 44 vliegtuigen en een versperringsballon; de eigen verliezen bedragen in totaal 15 vliegtuigen. HET DUITSCHE FRONTBERICHT Het frontbericht van het D.N.B. meldt: Terwijl de afdeelingen Duitsche ge vechtsvliegers op den voorgaanden dag hun actie tegen Britsche vliegvelden hadden geconcentreerd op de Westelijke verdedi gingszone van Londen, waren de aanval len van Woensdag gericht tegen een reeks vliegvelden ten Oosten en ten Noorden van de Britsche hoofdstad. Buitengewoon zwaar getroffenzijn,, zooals het weermachtsbe- richt van 29 Augustus meldt, de vlieg velden Southend, en Eastchurch, waar vei--. soheidene rechtstreeksche treffers op de vliegtuigloodsen en talrijke bominslagen op de vliegbasis en op onderkomens gecon stateerd konden worden. In het Noorden van Londen zijn in het begin van den naoht nog de vliegvelden van Hatfield en Hemswell met succes gebombardeerd. Andere aanvallen zijn volgens het weer- machtsbericht ondernomen op de haven werken en de dokken van Middlesborough, Theemshaven en Chatham en vooral op Liverpool en het naburige Birkenhead. De verwoestende uitwerking der bommen juist hier aan den Mersey-mond, kon volledig worden bevestigd door Duitsche verken ners, die van verre de branden konden zien. Het zwaartepunt tegen de hevige aan vallen op het Britsche bewapeningscentrum in het binnenland lag ditmaal op de lijn Sheffield—Birmingham—Coventry, terwijl meer aan de kust de vliegtuigfabrieken van Norwich doeltreffend gebombardeerd werden. Bij de gevechten, die zich in den loop van deze krijgshandelingen ontwikkelden, zijn 44 Britsche vliegtuigen en een ver sperringsballon neergeschoten. Vijftien Duitsche vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Vijandelijke vluchten boven havens aan de Fransche Kanaaikust hebben even weinig succes gehad als twee Britsche vluchten in de buurt van Hamburg. Ook bij de Leunafabriek hebben de vijande lijke vliegers geen noemenswaardige scha de aangericht. Daarentegen moet de gis terennacht herhaalde luchtaanval op Ber lijn beschouwd worden als de eerste stel selmatige actie der Engelschen tegen woon wijken. Verscheidene vliegtuigen wierpen brandbommen en explosieve bommen over het stadgebied, troffen eenige woon huizen en veroorzaakten hier en daar zol derbranden. Tien burgers werden gedood en 28 gewond, doch geconstateerd moet worden, dat de slachtoffers uitsluitend per sonen zijn. die hebben nagelaten de schuil kelders op te zoeken. De luchtbescher mingsmaatregelen te Berlijn zijn bij dezen aanval in elk opzicht voldoende gebleken. Militaire objecten zijn niet getroffen. Een der Britsche vliegtuigen is door het lucht doelgeschut neergehaald, voor het de stad bereikt had. NEDERLANDSCH SCHIP GETORPEDEERD Terwijl de Duitsche luchtmacht door het voortdurende mijnenleggen voor Engelsche havens en voor uitgestrekte deelen van de kust de Britsche scheepvaart steeds meer verliezen toebrengt, heeft, aldus het front- bericht verder, ook de Duitsche marine haar aandeel in den handelsoorlog tegen Groot-Brittannië. Een duikboot onder be vel van kapitéin-luitenant Schepke meldt zoojuist-, dat hij zeven gewapende vijande lijke vrachtschepen met een gezamen- lijken inhoud van 43.000 ton tot zinken heeft gebracht. Dit bericht zegt voorts, dat vijf dezer schepen, die in een convóoi voeren, door steeds herhaalde aanvallen tot zinken werden gebracht Van denzelfden strijdgeèst der Duitsche duikbootvloot ge tuigt het even kranige optreden van twee andere duikbooten, dat eerst nu bekend is geworden: passagiers van het 6792 ton metende Britsche m.s. New-Foundland van de Furness-lijn hebben bij aankomst ver klaard, dat hun convooi van ongeveer 50 schepen op 16 Augustus op ongeveer 800 zeemijlen van de Engelsche kust hard nekkig is aangevallen door twee Duitsche duikbooten. De duikbooten slaagden er in, hoewel het convooi zeer door Britsche oorlogsschepen werd beschermd, vier groote schepen tot zinken te brengen, en wel twee Engelsche, een Nederlandsche en een Zweedsch. Een treffend bewijs voor de toenemende onveiligheid in de Britsdhe convooien. HONGAREN EN ROEMENEN TE WEENEN Doel is: toenadering Officieel wordt medegedeeld: De mi nisters van buitenlandsche zaken der mogendheden van de spil, von Ribben- trop en graaf Ciano, hebben gisteren- ochtend besprekingen gevoerd met den Hongaarschen minister van buitenland sche zaken, graaf Csaky. In den na middag zijn de besprekingen met den Roemee nschen ra iris ter van buiten landsche zaken, Manoilescu, begonnen. De informatieve besprekingen tus- schen de ministers van buitenlandsche zaken der spil en de Roemeensche de legatie hebben ongeveer anderhalf uur geduurd. Zij waren over 17 uur geëin digd. Semi-officieel wordt nog gemeld, dat het doel van de thans gevoerde besprekingen waarschijnlijk in de eerste plaats zal zijn aan het licht te brengen, welke mogelijk heden tot toenadering tusschen de stand punten^ van Hongarije en Roemenië aanwe zig zijn. De besprekingen worden niet vol gens een bepaald programma gevoerd en vinden voorloopig in het Hotel Imperial plaats. Of zij later verder gevoerd zullen .worden in het slot Belvedère, staat nog niet vast. _Dè thans te Weenen gehouden besprekin gen worden van toonaangevende, zijde, ge kenmerkt als een soort arbeidsconferentie. Uiterlijk wordt dit reèds zichtbaar doordat geen vast program is opgesteld. Zuiver za kelijk gaat het er bij de besprekingen in de eerste plaats om een platform te vin den, vanwaar de verdere kansen op succes der onderhandelingen kunnen worden overzien. Door de ministers van buitenlandsche zaken van Groot-Duitschland en Italië zijn beiden delegaties talrijke nieuwe gezichts- p- ter overweging voorgelegd. Door dat de spilmogendheden er eerlijk naar streven de beide betrokken partijen de vormingsbeginselen van hun meer intieme levensruimte zelf te laten vinden, wordt het streven van Berlijn en Rome als mogend heden der ordening voor den nieuwen Europeeschen opbouw ondubbelzinnig dui delijk om de betrokkenen niet het voorwerp te laten worden van een machtspolitiek, maar onderwerp van hun eigen levensvor ming. Ansaldo, de directeur van het blad Tele- grafo, schrijft in een correspondentie uit Weenen o.a.: De ministers van buitenland sche Zaken der asmogendheden zijn niet te Weenen om eenige oplossing van de Hon- gaarschRoemeensche kwestie voor te schrijven of op te leggen. In de koffers-der beide ministers bevindt zich geen landkaart met de toekomstige grensafbakening tus schen Hongarije en Roemenië. De beide be treden landen moeten naar de meest ge rechtvaardigde grenslijnen zoeken en daar in overeenstemmen. DE VOLKSDUITSCHERS IN BESSARABIë Men verneemt, dat de onderhandelingen tusschen de regeeringen van Duitschland en Rusland over de verhuizing der Volks- duitschers uit Bessarabië en de Noordelijke Boekowina zoo ver gevordeïti zijn, dat de onderteekening van een overeenkomst van oogenblik tot oogenblik ver'—'-1 kan wor den. Naar men verder verneemt, sluit de over eenkomst in beginsel aan bij die, welke het vorige jaar November is gesloten voor de emigratie der Volksduitschers uit Gali- cië, Wolhynië en hét Narewgebied. Het is mogelijk, dat met de verhuizing, welke op 15 November geëindigd moet zijn, reeds begin September een aanvang wordt ge maakt. De emigranten zullen over Belgrado naar Duitschland gebracht worden en dan over de streken, die in aanmerking komen, ver deeld worden. Een Duitsch commando is naar Bessarabië en de Boekowina onder weg, om de verhuizing te organiseeren. Het achterblijvende vermogen der Volks duitschers, voor zoover het niet volgens de Russische beoalingen aan naasting was on derworpen, zal op een liist worden geregis treerd. De waarde wordt dan door Duit sche en Russische autoriteiten geschat er- later met Duitschland verrekend. KROONRAAD TE BOEKAREST. De Kroonraad, waartoe gisteravond be sloten werd, is vannacht reeds bijeengeko men. Voorzoover de leden niet in Boeka rest vertoefden, werden zij telegrafisch op- werden hun extratreinen ter beschikking gesteld. Drie markante perso nen tot de conferentie uitgenoodigd, die geen lid van den Kroonraad zijn, t.w. de historicus professor Bratianu, de vroe^ gere minister-president en voorzitter van de nationale boerenpartij Maniu, een der meest vooraanstaande personen uit Zeven burgen, en de vroegere minister Mihalache, eveneens uit de vroegere nationale boeren partij. In den loop van den nacht is de Kroonraad in eerstg vergadering bijeenge komen. De officieeie bijeenkomst in het koninklijk paleis zal pas na drie uur in den ochtend geopend worden. Tot dusver is nog niet bekend, hoelang de vergadering geduurd heeft. Egypte en Engeland Een bijzondere correspondent van Ste- fani aan het luchtvaartfront meldt, dat Italiaansche afdeelingen. bommenwerpers gistermorgen militaire doelen op het eiland Malta hebben aangevallen. Het afweergeschut en de vijandelijke jagers hebben gepoogd het optreden van de bommenwerpers te belemmeren, welke door jachtvliegtuigen beschermd hun bommen op de doelen konden uitwerpen. Na met succes hun opdracht vervuld te hebben, zijn alle Italiaansche toe stellen op hun basis teruggekeerd. De positie van Egypte in het huidige conflict blijft te Rome sterk de aandacht trekken. Virginio Gayda grijpt de Egyptische kabinetscrisis aan om opnieuw de aan dacht te vestigen op Egypte's afhankelijk heid van Engeland. Italië denkt er niet aan tegen Egypte te -vechten. Het heeft echter den plicht overal daar te strijden, waar Britsche imperialistische krachten zich met haar hégemonieplannen geënt hebben op de onafhankelijkheid van Egypte. Gayda herinnert er aan, dat volgens be paalde inlichtingen nog een dezer dagen nieuwé Britsche oorlogsschepen in Alexan- drië zijn. aangekomen..Jsn.. scheeptranspor- ten van Britsche gemotoriseerde troepen in de richting van Port Said en Ismailia gemeld zijn. Hij -merkt in dit verband op, dat ook nieuwe oorlogsdaden van Enge land niet de geringste reactie van Egypte tengévolge- hebben gehad. KRITIEK OP BRITSCHE PROPAGANDA. Naar Stefani verder bericht wijden de Italiaansche dagbladen tegenwoordig iede- ren dag een rubriek aan de opschepperijen van de Engelsche propaganda. De geheele tekst wordt gepubliceerd van communiqué's die meldingen maken, met vele verzonnen bijzonderheden uit avontu- ren-romans, van verbazingwekkende resul taten der aanvallen van de Engelsche luchtmacht. Gisteren is een communiqué gepubliceerd, dat Woensdag door den zen der van Londen is omgeroepen en waarin gemeld werd, dat Turijn en Sesto San Gio vanni met doeltreffende resultaten waren gebombardeerd. Dat communiqué heeft be trekking op de raid, waarvan melding is gemaakt in het Italiaansche communiqué no. 82, dat preciseerde, dat de vijandelijke vliegtuigen, die steeds in Lombardije kwa men, door het doelmatige optreden van het luchtafweergeschut zich er toe bepaalden eenige brandbommen neer te werpen bij Nicholino in de provincie Turijn, waar een boerderij in brand werd gestoken. De Italianen, die in de betrokken stre ken wonen, zullen eens te meer het ver schil kunnen constateeren tusschen de En gelsche communiqué's en de Italiaansche en ze met de waarheid kunnen vergelij ken. Door deze leugenachtige communi qué's aldus Stefani bevestigt de En gelsche propaganda slechts voor de Ita liaansche openbare meening en die van de wereld, dat zij dom en leugenachtig is en zal zij tenslotte het weinigje geloof verliezen, dat zij misschien in Engeland zelf nog heeft. De reeds sedert eenige weken latente regeeringscrisis in Frankrijk is, naar uit Vichy gemeld wordt, in de laatste 48 uur tijdens de afwezigheid van den vice-presi dent Laval buitengewoon verscherpt. Naar het schijnt gaat het hier om strijd om de macht binnen de regeering. In het bijzonder schijnen militaire kringen kri tiek uit te oefenen op de door vice-presi dent Laval gevoerde politiek. BRITSCHE BOMMEN IN BELGIë. In den nacht van 26 op 27 Augustus heb ben Engelsche vliegers volkomen lukraak verscheidene bommen geworpen op het plaatsje Dilbeck; ten Oosten van Ninove. Een kindertehuis werd beschadigd en een zuigelingenverpleegster licht gewond.- FELLE VEROORDEELING door DUITSCHE PERS De Berlijnsche avondbladen veroordee- len eenstemmig de Engelsche bomaanval len op de burgerbevolking van Berlijn als „moord", „laffe schanddaad" en vooropge zette manoeuvre van Churchill om de Duit sche bevolking te terroriseeren, aldus het D. N. B. De Engelsche vliegers, zoo schrijft de Berliner Nachtausgabe, zijn op bevel van Churchill boven Berlijn verschenen om op de burgerbevolking op kleingeestige wijze wraak te nemen voor het feit, dat het oor logsplan van de Britsche plutocratie mis lukt en het Britsche eiland het tooneel van den krijg is geworden. In de Londensche pers zijn reeds meer atrikelen versche nen, Waarin verlangd werd, dat de Brit sche luchtmacht nu eindelijk ,,de burger bevolking van Berlijn zou afslachten". De Engelschen hebben in den afgeloopen nacht den Berlijners nogmaals een bewijs gegeven voor de juistheid van de steeds'weer 'door het Duitsche publiek verdedigde stelling, dat het voor hen niet aankomt op het berei ken van militaire doelwitteen. Zij willen echter eerder schrik onder de burgerbe volking verspreiden. Want daar, waar de bommen vielen, al dus de Berliner Börsen-Zeitung, is in geen velden of wegen ëen object te vinden, dat ook maar bij benadering militair genoemd kan worden. Zooals in dergelijke gevallen, waarbij bommen boven groote Duitsche ste den zijn uitgeworpen, is de bedoeling over duidelijk. De burgerbevolking moet geter roriseerd worden, haar zenuwen moeten murw gemaakt worden laatste en laag ste middel van een Engeland, dat nog wan hopig tracht te ontkomen aan de straffen de gerechtigheid, die het zelf heeft opge roepen. HET AANHOUDENDE LUCHTALARM TE LONDEN. Door het voortdurende luchtalarm in de Engelsche hoofdstad zoo meldt de Lon densche correspondent van Nya Dagligt Al- lehanda zijn de ochtendbladen de laatste dagen steeds met vertraging uitgekomen. De drukkers hadden urellang in de schuil- kelers moeten zitten. Buitenlandsche cor respondenten, die in het ministerie voor inlichtingen door een luchtaanval werden verrast, werden eerst naar den schuilkel der gebracht, toen reeds een bom in de na bijheid van het ministerie was neergeko men. De winkels in Londen zijn de laatst» dagen als het ware bestormd. Iedereen wil tentdoeken, baren, ligstoelen, kussen en der gelijke zaken koopen om het zich in de schuilkelders zoo gemakelijk mogelijk te maken. Regeering, werkgeversorganisaties en vakvereenigingen, zijn bezig een plan uit te werken voor de regeling van den arbeid tijdens luchtalarm. In een Londensche wijk, zoo meldt Af- tonbladet, heeft men gemeend, dat de gas- oorlog was begonnen. Plotseling werd gas- alarm gegeven en alle menschen hadden met de grootste haast hun gasmasker opge zet. Het betrof echter een vergissing. Een man had op straat een groote olievlek ge zien, die waarschijnlijk van een oude motor afkomstig was. In zijn angst geloofde hij, dat het de resten van-een gasbom waren en liet hij alarm maken. BRITSCHE BOMMEN OP EEN LAZARET. In den nacht van 26 op 27 Augustus heb ben Britsche vliegers een aanval onderno men op de bekende badplaats Homburg am Taunus, waar in wijden omtrek geen mili taire doelen liggen. Verscheidene bommen werden daar op een lazaret neergeworpen. Er zijn maatregelen genomen om de ge vaarlijke, niet ontplofte projectielen en waarschijnlijk zijn het zelfs tijdbommen onschadelijk te maken. Een typisch doorkijkje onder de Sabelspoort te Arnhem, weervan de ontmantelingswerkzaamheden dit historisch bouwwerk spoedic zijn oude luister zullen hergeven (Foto Pax-Holland' Zorgvuldige voorbereidingen voor den start. Ook het wator voor de koeling der motoren van den Duitschen bommen werper mag niet vergeten worden (Foto Weltblld)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 8