STADS NIEUWS OMGEVING RIJNSTREEK Wilt U iets weten? VOETGANGERS, KINDER KERMIS VROOM DREESMANN DINSDAG 27 AUGUSTUS 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 GEMEENTERAAD De Gemeenteraad van Leiden vergadert op Maandag 2 September 1940, des na middags te twee uur, in de aula van het Stedelijk Gymnasium. Te behandelen onderwerpen: lo Benoeming van een onderwijzeres aan de school voor buitengewoon lager onder wijs. 2o Praeadvies op het verzoek van het Êestuiur van de R.K. Vaksöhool voor Meisjes, alhier, om te verklaren, dat de toevoeging van het Godsdienstonderwijs als leervak aan de opleidingen dier school noodig wordt geoordeeld. 3o Voorstel inzake het voorloopig vast stellen van de bedragen, bedoeld in art. 55ter der Lager Onderwijswet 1920, en inzake het vaststellen van de exploitatie vergoeding voor de bijzondere lagere scholen, bedoeld in art. 101, van de ver goeding voor vakonderwijzers der bijzon dere lagere scholen, bedoeld in art. lOlbis, en van- de bijdrage in de kosten van het bijzonder vervolgonderwijs, bedoeld in art. 102 der genoemde wet, een en ander over het jaar 1939. 4o Voorstel tot het vaststellen van eenige suppletoire bedrijfsbegrootingen, alle den dienst 1939 betreffende, in ver band met de afsluiting van het dienstjaar 1939. 5o Voorstel inzake het aangaan van kasgeldleeningen gedurende het 4e kwar taal 1940. 6o Voorstel inzake het bepalen van den zittingsduur van de leden (voorzitters) der vaste commissies van voorbereiding en van bijstand en van andere door de gemeente ingestelde commissies, op vier jaren. 7o Voorstel tot het inbrengen van het complex sportvelden nabij den Leidschen Hout in de Sportstichting. 8o Voorstel inzake: a. het met den Staat der Nederlanden aangaan van een overeenkomst van ruiling van eenige strooken grond, gelegen in de gemeente Oegstgeest, in verband met de verbreeding van den Rijksweg, aldaar; b. het verkoopen aan den Staat der Nederlanden van een strook water, kada straal bekend gemeente Leiden, sectie P No. 275 (ged.), in verband met den aanleg van een weg tusschen de gemeente Oegst geest en de Vink. 9o Voorstel tot het beschikbaarstellen van gelden ten behoeve van de ver nieuwing van de Gepektebrug en de ver breeding van de Pelikaanstraat, voor zoo ver gelegen tussdhen Oude Rijn en Haar lemmerstraat. R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Bij zijn om praeadvies in handen van B. en W. gesteld schrijven verzoekt het bestuur van de R.K. Vakschool voor Meis jes te willen verklaren, dat toevoeging van het Godsdienstonderwijs als leervak aan de opleidingen zijner school noodig wordt geoordeeld. Uit ter zake verkregen inlichtingen is gebleken, dat het tegenwoordig aantal lesuren van de opleidingen zal worden verminderd met den ten behoeve van ge noemd vak te geven lestijd, zoodat toevoe ging van dat vak geen vermeerdering van kosten zal meebrengen. Met de Commissie voor het Onderwijs achten B. en W. het gewenscht aan het evenbedoeld verzoek te voldoen. Benoeming onderwijzeres. Ter voorloopige voorziening in de va cature van onderwijzeres, welke, ten ge volge van het aan mej. F. H. Th. van Wijk verleend ontslag, ontstond aan de school voor buitengewoon lager onderwijs, werd door B. en W. mej. G. Eelman, met ingang van 16 October 1939, voor een proeftijd van een jaar tot onderwijzeres aan die school benoemd. Aangezien deze proeftijd binnenkort zal zijn verstreken en tegen het verleenen van een vaste aanstelling geenerlei bezwaar bestaat, geven B. en W. in overweging mej. G. Eelman te benoemen tot onderwij zeres aan de school voor buitengewoon la ger onderwijs. ZITTINGSDUUR LEDEN COMMISSIES. In de Raadszitting van 28 Augustus 1939 besloot de Raad zich in beginsel te ver eenigen met een zittings-duur van vier ja ren voor de leden/voorzitters der vaste commissies van voorbereiding en van bij stand, zoomede, voor zoover mogelijk, van andere door de gemeente ingestelde com missies en Burgemeester en Wethouders uit te noodigen de in verband hiermede noodige wijzigingen van de betrokken ver ordeningen voor te bereiden. Met dit besluit werd reeds bij de be noeming van de leden/voorzitters van commissies in de raadsvergadering van den len Dinsdag van September 1939 re kening gehouden, in dier voege, dat er bij die benoemingen van werd uitgegaan, dat zü, voor zoover mogelijk, voor den duur van 4 jaar geschiedden. Ten einde te voorkomen, dat tegen de bedoeling van het raadsbesluit in, in Sep tember a.s. toch weer de commissie-benoe mingen zullen moeten plaats vinden, stel len B. en W. den Raad voor, voorzooveel noodig met afwijking van de desbetreffen de verordeningen, te bepalen, dat: lo. de leden van de Commissies voor de Financiën, van Fabricage, voor het Open baar Slachthuis, voor den'Markt- en Ha vendienst, voor het Onderwijs, voor de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electrici- teit, voor de gestichten „Endegeest", „Voor- geest" en „Rhijngeeöt", voor den Genees kundigen en Gezondheidsdienst, de leden en de Voorzitter van de Commissie voor de Huishoudelijke Verordeningen, de le den van de Commissie voor de Strafveror deningen, worden benoemd voor den zit tingsduur van de leden van den zittenden Raad en dat de thans zittende leden en, voor zooveel de Commissie voor de Huis houdelijke Verordeningen betreft ook de Voorzitter, geacht worden voor dien zit tingsduur te zijn benoemd; 2o. de leden van de Commissie voor het Oud-Archief, de leden van de Commissie voor het Stedelijk Museum „de Lakenhal", de bestuurders van de Stedelijke Werkin richting, de gewone leden van de Commis sie bedoeld in art. 11 der verordening op het Verkeer te land, Curatoren van het Gymnasium, de leden van de Commissie van Toezicht op de bewaarscholen en de leden van de contactcommissies, worden benoemd voor 4 jaar en dat de thans zit tende leden aftreden met den len Dinsdag van September 1943; 3o. de door den Raad benoemde Com missarissen van de Gemeentelijke Volks- credietbank, de Voorzitter en de leden van de Gemeentelijke Commissie voor Maat schappelijk Hulpbetoon, de leden van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op de scholen voor Middelbaar Onderwijs te Lei den en de Voorzitter en de leden van de Commissie van Toezicht op de Arbeids beurs, die thans als zoodanig zitting heb ben, aftreden met den len Dinsdag van September 1943; 4o. de tusschentijds benoemden aftreden op het tijdstip, waarop degenen, in wier plaats zij zijn benoemd, hadden moeten af treden, terwijl de tusschentijdsche aftre ding volgens rooster van een of meer le den van de vorengenoemde commissies enz., voor zoover deze is voorgeschreven, vervalt. SPORTVELDEN LEIDSCHE HOUT. In hun voorstel, ter zake van den aan leg van een complex sportvelden nabij den Leidschen Hout deelden B. en W. mede, dat de inbreng van deze terreinen bij de Sportstichting t.z.t. bij den Raad aanhan gig zou worden gemaakt. Nu deze sport velden hun voltooiing naderen, achten zij het oogenblik voor dezen inbreng geko men. OVEREENKOMST VAN RUILING. Voor de verbreeding van den weg bewes ten Oegstgeest heeft het Rijk de beschik king noodig over de aan onze gemeente toebehoorenden grond, ter gezamenlijke grootte van pl.m. 834 M2. De ter zake gevoerde onderhandelingen hebben tot een accoord geleid in dien zin, dat de genoemde perceelsgedeelten ge meentegrond zonder betaling van toegift geruild zullen worden tegen strooken rijksgrond, samen groot pl.m. 1190 M2., welke grenzen aan de terreinen van de gestichten „Endegeest" c.a. Aldus kan de gemeente haar bezit ter plaatse afronden. Voorts heeft het Rijk voor den aanleg van een wegvak tusschen Oegstgeest en de Vink te koop gevraagd een gedeelte van een perceel water, groot 50 M2. Ook over deze transactie is overeenstemming bereikt; het Rijk is n.l. bereid deze strook te koopen tegen den voor water aanneme- lijken prijs van 5.in totaal. VERNIEUWING GEPEKTEBRUG EN VERBRÉEDING PELIKAANSTRAAT. B. en W. leggen over een plan voor de vernieuwing van de Gepektebrug en de verbreeding. van de Pelikaanstraat, tus schen den Ouden Rijn en de Haarlemmer straat, waardoor een gewenschte verbete ring ter plaatse zal worden verkregen. Gelijk bekend is, lag het aanvankelijk in het voornemen dit werk, althans voor wat de vernieuwing van de Gepektebrug be treft, als werkverschaffingsobject bij den Raad aanhangig te maken. Vermits van den Rijksdienst voor de Werkverruiming evenwel, in afwijking van de aanvanke lijke meening van de Inspectie voor de Werkverschaffing, geen medewerking kon worden verkregen en, zooals uit de stuk ken blijkt, tenslotte evenmin een voorschot in uitzicht kon worden gesteld uit de voor werkverruiming beschikbaar gestelde cre- dieten, noch een subsidie in de loonen, stellen B. en W. thans, ondanks de daaruit voor de gemeente voortvloeiende hoogere kosten, voor, het werk als normaal werk te doen uitvoeren en wel met het oog op de zoo zeer gewenschte werkverruiming in deze gemeente. De brug is gedacht als een betonboog- brug, bekleed met baksteen met een over spanning van 9 M. en een doorvaarthoogte in den top van 1.55 M. De breedte van het rij dek van de brug zal 12 M. bedragen, terwijl ter weerszijden 3 M. breede trot toirs zijn ontworpen. Het te verbreed en gedeelte van de Pelikaanstraatzal een breedte verkrijgen van 11 M. met aan weerszijden trottoirs van 3.50 M. De kosten van de brugvernieuwing en van de wegverbreeding worden, met die van de bijkomende werken voor zoover die voor rekening van de gemeente komen, geraamd op ƒ47.500.in totaal. De waar de van de ten behoeve van de verbreeding van de Pelikaanstraat te sloopen perceelen is in het bedrag ad ƒ47.500.niet be grepen. HONDERD LEIDSCHE ARBEIDERS NAAR VLAGTWEDDE. Van de Directie van den Rijksdienst voor de Werkverruiming ontvingen B. en W. andermaal een schrijven, waarin werd medegedeeld, dat het Departement van Sociale Zaken heeft goedgekeurd, dat tot wederopzeggens toe een 100-tal werklooze arbeiders uit deze gemeente wordt tewerk gesteld en gehuisvest in het werkver schaffingskamp „Sellingerfceetse" (Ge meente Vlagt wedde). In verband met het Raadsbesluit van 6 Mei j.l. inzake medewerking aan centrale werkverruimingsobjecten, heeft het Colle ge van B. en W. omtrent de tewerkstelling bij bedoeld werkveruimingsobject het ad vies ingewonnen van de Subcommissie voor de Steunverleening/Werkverschaffing van de Commissie van Advies voor Sociale Zaken en bereids besloten deze gemeente aan genoemde werkverruiming te doen medewerken. ADRES VAN SCHOENWINKELIERS INZAKE VERVROEGDE SLUITING. In de Raadsvergadering van 29 Juli 1940 werd-om praeadvies in handen van B. en W. gesteld een adres van diverse schoen winkeliers te Leiden om den sluitingstijd der schoenwinkels te bepalen op 6.30 n.m. en voor den Zaterdag op 8 uur n.m. Aan gezien het opnemen van een dergelijke bepaling in de verordening op de Winkel sluiting onderworpen is aan hoogere goed keuring, hebben B. en W. het oordeel ge vraagd van den Secretaris-Generaal, Wnd. Hoofd van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Deze heeft B. en W. bericht, dat naar zijn mee ning de door de schoenwinkeliers aange voerde argumenten bezwaarlijk kunnen worden aangemerkt als plaatselijke bij zondere omstandigheden, die aanwezig moeten zijn, wil er van toepassing van het bepaalde in het eerste lid van artikel 9 van de Winkelsluitingswet sprake kunnen zijn. Hij voegde hieraan toe, dat hij de aangelegenheid van vervroegde sluiting der winkels in het algemeen in verband met van verschillende zijden daartoe ken baar gemaakte wenschen evenwel in over weging heeft genomen. Onder deze omstandigheden verdient het, naar de meening van B. en W., aan beveling deze zaak voorhands aan te houden, zoodat zij meen en zich voorloo pig van het uitbrengen van praeadvies te moeten onthouden. LEIDSCHENDAM DOOR EEN ZAND-AUTO OVERREDEN Rotterdamsche vluchtelinge zwaar gewond Gistermiddag heeft aan den Vlietweg een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarvan de Rotterdamsche 'vluchtelinge, mevrouw Ravesteijn, tijdelijk woonachtig aan de Te lingerstraat 46 alhier, het slachtoffer is ge worden. Mevr. R. reed op haar rijwiel daar ter plaatse, toen een vrachtauto geladen met zand, van den expediteur Z. te Voorschoten, naderde. Blijkbaar is mevrouw R. daardoor zenuwachtig geworden en zag-zag gaan rij den. De bestuurder van de auto probeerde op verschillende manieren haar te ontwij ken, doch helaas zonder succes. Een botsing volgde, waardoor zij kwam te vallen en de wielen van den zwaar geladen wagen over de borst kreeg. Dr. Reyers die de eerste hulp verleende, heeft het slachtoffer, dat zwaar inwendig gekneusd was naar St. Antonius Hove te Voorburg vervoerd. Het feit is des te tragi scher als men in aanmerking neemt, dat de echtgenoot dezer dame verpleegd wordt in een inrichting voor zenuwlijders. De kin deren, die nu beide ouders moeten ontberen, zijn bij omwonenden ondergebracht. OEGSTGEEST Gevestigd: J. Korpelshoek van Kat wijk M. de Galan van Rotterdam J. J. Th. van der Maat van Emmen N. van de Wall van Leiden G. J. J. R. Steenber gen van Amsterdam S. Halie van Am sterdam D. Zwartveld van Leiden A. C. Vlam van Leiden M. J. Eckelkamp v. Leiden M. A. M. Brugman van Leiden J. A. Karstens van Leiden A. A. Ob- dam van Lisse G. Nijhuis van Amster dam D. A. van Krevelen van Zeist A. P. G. A. van Heyst van Rihenen M. H. Bonda va nden Haag M. F. Borger van Leiden C .H. J. C. Entzinger van Rot terdam P. Segaar van Leiden B. Kui pers van Leiden C. A. Bloemendaal van Hazerswoude J. C. Timmermans van Breda P. M. Roijter van Leiden K. Wilbrink van Geertruidenberg M. J. A. de Meij van Rotterdam S. M. Pollé van Lisse A. R. Moolenburgh van Amster dam El. van Alphen van Den Haag A. Minnesma van Hoogeveen M. Dompeling van den Haag A. S. Crommelin geb. Böhtlingk van Den Haag J. Verboom v. Hillegom. V e rt r ok k en: Th. Oosterwijk naar Den Haag J. C. Overvliet naar den Haag A. J. A. ten Have naar Leiden G. B. Weber naar Leiden C. Kuyper n. Sassenheim E. H. Schoot naar Maastricht F. Th. C« Rosier naar Leiden A. van Egmond naar Katwijk M. Stellaard n. den Haag C. J. Abrahams naar Leiden M. den Uijl naar Gorinchem M. de Wit naar Leiden W. C. Versteegh naar Noord- wijk A. Palsgraaf naar Vlaardingen Ch. l'Ortye naar Sittard C. Sieval naar Leiden J. L. van Eisen naar den Haag Gr. Zandstra geb. v. d. Kooi naar Groningen G. Bos en vr. naar Noord wijk T. de Boer naar Voorschoten W. A. Versteegh naar Deventer J. Chr. Hui- zinga naar Leiden W. L. Loth naar Am sterdam A. L. C. Versantvoort naar Am sterdam M. H. van Kempen naar Leiden C. Carlier naar Amstehrdam H. E. V. Coster naar Rheden L. Schipper naar Weesperkarspel A. C. de Wit naar Lei den D. H. Hartn lans naar Rotterdam A de Vries naar "Wassenaar A. Putten naar Leiden A. van der Endt naar Was senaar A. Rigters idem H. W. Giezen Raar Voorschoten A. Kerkvliet naar Rijnzaterwoude. Geboren: Sonja Tjitske d. van F. P. Asma en J. Th. H .Dolkens Leonardus Johannes Maria z. van H. A. M. de Groot en C. M. H. Okkerse. Ondertrouwd: W. L. Witteman en J. A. M. Lubbe. Overleden: Cornelia Geervliet geb. van Delft 41 j. I. Roos 49 j. KATWIJK Personalia. Geslaagd voor de akte M. B. de heer H. van Maanen. NOORDWIJK Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te zal Donderdagavond te 7 uur in open bare vergadering bijeenkomen. De agenda bevat o.m.: Toekenning van weezengelden; verzoeken om tegemoetkoming als bedoeld in artikel 13 der L.O. Wet. NIEUWKOOP Zeilwedstrijd. De watersportvereeni- ging „Noord-Zuid" alhier hield Zondag middag o,p de Noordeinderplas een zeil wedstrijd. De uitslag hiervan is als volgt: Klasse A, 1. A. van Sohai'k, 2. G. Pouw. Klasse C, 1. A. Ruiterman, 2. N. Tijster man Nzn. Klasse D, 1. J. Bodegraven Nzn., 2. N. de Pater. ZOETERWOÜDE (H. R.) Het Wit-Gele Kruis gaat koken. De huishoudelijke voorlichting, welke vooral in dezen tijd niet alleen nuttig maar zelfs noodig kan zijn, heeft het bestuur van het Wit-Gele Kruis doen besluiten tot het orga- niseeren van een „kookcursus". Deze cur sus duurt 6 weken en zal gegeven worden door mej. G. A. H. Sloot uit Haarlem in het patronaatsgebouw en wel op de Maan dagen 2, 9, 16, 23 en 30 September en 7 October van des avonds 7 tot 9.30 uur. Aan den cursus kunnen deelnemen dames boven de 16 jaar, leden en huisge noten van leden gratis. Niet leden betalen 0.25 per les. Opgave voor deelname kan geschieden bij de dames mevr. Tyssen v. d. geschieden bij de dames mevr. Tyssen-v. d. 30 Augustus a.s. ALPHEN AAN DEN RIJN L. van Leeuwen f Op 45-jarigen leeftijd is alhier overleden de heer L. van Leeuwen, een zeer bekende figuur in landbouwerskringen in de Rijn streek. Als warm voorstander van de orga nisatie in het boerenbedrijf, waarvoor hij zich geheel gaf, bekleedde de heer Van Leeuwen reeds op vrij jeugdigen leeftijd verschillende leidende functies. Zoo was hij o.m. voorzitter van de afdeeling Alphen a. d. Rijn der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, voorzitter van het gewestelijk district der Landbouwcrisisorganisatie en hoofdbestuurslid van den Bond van Kaas producenten. Tijdens de oorlogsdagen heeft de heer Van Leeuwen, die zelf aan het hoofd stond van een groot boerenbedrijf, zich vooral ook zeer verdienstelijk gemaakt met de evacuatie van vee uit de inundatie- gebieden, waarvan hem de leiding was toevertrouwd. Geboren: Johannes Hubert z. van P. Bruggeman en J. N. Blom Wilhelmina Gerarda d. van J. Goedhart en E. M. de Rijk Johanna Lena" d. van T. Versluis en N. N. Kom. Overleden: Maria van Dolder 5 d. Jantje Doigelo 82 j., wede. van P. Grond man. Gevestigd: Piet van Guilik van Amersfoort Martinus P. de Lange van Zwammerdam Katharina A. Omtzigt van Zevenhoven Raphael Pels en gezin van Amsterdam Pieter van Oosterom van Boskoop Clazina J. Balvert van Zegveld Willem van der Wilt van Bo degraven. Vertrokken: Maria N. Verdonk naar Amersfoort Cornelis Bruijnes en gezin naar Rotterdam Johanna C. Verkerk naar Wassenaar Herman van Dijk en gezin naar Leiden Jacob van der Lijn naar Lopik. Vraag: Inzake een bekeuring voor ver- duisterihg van een fiets, het adres goed op gegeven, doch de bekeuring thuisgekregen met verkeerde straatnaam. Ben ik dan ver plicht deze bekeuring te betalen? Antwoord: U zult er niet aan ont komen. bij 't oversteken naar links en dan naar rechts gekeken. Vereeniging voor Veilig Verkeer. f in vollen gang Komt dat zien Dagelijks van 96 uur. KINDEREN ZONDER GELEIDE GEEN TOEGANG. Daverende attracties. Altijd prijs I LEIDEN.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6