Sociale Studie-dagen-van den Volksbond Onze taak in dezen tijd STADSNIEUWS OMGEVING Laatste berichten Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN MAANDAG 26 AUGUSTUS 1940 Ondanks die minder gunstige tijdsom standigheden, hebben toch niet minder dan 180 VoLksbonders van het Haarlem - sohe Diocees voor een paar diagen huis en haard verlaten om nieuwe krachten te putten uit den geestelijken bron der jaar lijks terugkeerende sociale studiedagen in de Bissdh. Nijverh. school te Voorhout. Zaterdagavond half acht werd de reeks van lezingen voorafgegaan door een kort Lof met Veni Creator, opgedragen door rector L. M. van der Griendt, waarna de studiezaal door de deelnemers werd ge vuld. Voorzitter Van den Akker opende met fiet gebed voor de Nieuwe Gemeenschap en uitte zijn voldoening over de deelname van dit jaar. Spr. releveerde vervolgens, dat het ditmaal de tiende maal is, dat de Volksbond Sociale Studiedagen organi seert. De eerste les. Het bestuur verzendt vervolgens een te legram van trouw aan Mgr. Huibers, bis schop van Haarlem, hetwelk door de ver gadering luide wordt onderstreept, om daarna een aanvang te maken met de eerste les, gegeven door den geestelijk adviseur, Dr. A. A. Olierook, die sprak over: „Ook de in rampen gedompelde we reld wordt door Gods voorzienigheid be waard en bestuurd.'* We leven thans omstreeks middernacht en de dageraad van een nieuwe dag zal aanstonds aanbreken. In de stilte van den nacht waarin we thans leven is het nuttig en goed dat we zoeken naar het licht van de sterren en daarboven het licht van de Goddelijke Voorzienigheid. Als we vroeger als kind leerden dat Gods' Voorzienigheid over ons waakt, dan kunnen wij nu getui gen, dat we die Goddelijke Voorzienigheid thans aan den lijve ondervinden. De mensoh ziet in de historie oorlogen en el lenden elkander afwisselen als een cyclus, die zeker geen einde zal vindén zoolang er mensehen blijven bestaan. En dan vraagt men zich toch af: is oorlog en ellende dan wel in overeenstemming met de Godde lijke Voorzienigheid? Om nu een begrip van deze oppervlakkige tegenstrijdigheid te krijgen, is het noodzakelijk dat we ons oor te luisteren leggen bij de grondwaar heden van ons geloof, waaruit wij leeren kunnen: dat God de wereld bestuurt en bewaart tot het einde der tijden. Als God immers de natuurlijke krachten en de doo- de stof regelt en in stand houdt, hoeveel temeer zorg zal Hij dan niet besteden aan den koning der schepping, die toch de mensch is. De grondwet van ons godsvertrouwen is gelegen in de woorden: „fiat volumtas tua" Uw wil geschiede. Het lijdensprobleem is heirmede niet op gelost. Het is begrijpelijk dat men vra gen stelt als: „hoe zijn rampen te rijmen met Gods' goedheid?" maar spr. vraagt zich af of het wel geoorloofd is zoo te vra gen. Deze wereld heeft God in Zijn wijs heid gekozen, laten wij het ons dan toch tot plicht rekenen als Zijn kinderen, dat wij deze wereld ook aanvaarden. Het be staan van het lijden in de wereld is zieker niet in tegenspraak met Gods' goedheid. Oorspronkelijk is een betere wereld uit Gods' hand gekomen; doch door de af gunst van den duivel is de dood over de aarde gekomen; het dogma van de erfzon de leert ons in dit verband veel en doet ons veel begrijpen. Spr. maakt vervolgens onderscheid tus- sehen zedelijk kwaad (de zonde) en na tuurlijk kwaad (rampen, ziekten oorlogen e.d.) Men hoort zoo vaak; God wil het kwaad om daaruit het goede te trekken, doch dit kwaad kan slechts het natuurlijk kwaad zijn, dat God niet wil als doel doch als middel om zijn kinderen tot hoogere volmaaktheid te brengen. Spr. noemt het lijden op aarde de hooge school der deugd waarin we de echte navolging van Chris tus leeren. Het zedelijk kwaad „wil" God evenmin; dat kan Hij toelaten om de vrije wil des mensch en te demonstreeren. Als de zon van Go.ds' Wijsheid en Wetenschap eens doorbrak, dan eerst zou het ons dui delijk worden, dat alle rampspoeden geen tegenstrijdigheden zijn met Gods' goed heid. En spr. herinnert aan het officie van Paschen: „O, gelukkige sohuld van Adam" en besluit als conclusie dezer zeer interes sante inleiding dat ook de in rampen ge dompelde wereld door Gods Goedheid en Voorzienigheid wordt bewaard en be stuurd. Een waardige grondslag was met deze lezing gelegd voor de komende 6 lessen, waarvoor de cursisten met een warm ap plaus hun dank aan den geachten inleider vertolkten. Hiermede was het Zaterdagavond pro gramma afgewerkt, en gingen de deelne mers be dw aarts. Zondagmorgen, half acht droeg de gees telijk adviseur eei^ stille H. Mis op met de intentie om Go'ds genade af te smee- ken ter bereiking van een duurzame vre de tusschen de volkeren, tot welke inten tie alle deelnemers ter H. Tafel naderden. Om half tien werd door den zeereerw. heer L. M. v. d. Griendt, rector van het huis een plechtige H. Mis opgedragen voor de in de achter liggende dagen gevallen leden van den Volksbond. De gezangen werden afwisselend gezongen door het koor der Broeders met de deelnemende cursisten. De tweede les. Na afloop volgde de tweede les, ingeleid door Mag. Dr. Siegfried Stokman O.F.M. met het onderwerp: „Onze Vredestaak in het kader van de actie naar de Nieuwe Gemeenschap." Als men over vrede spreekt, denkt men aan de huidige tijds omstandigheden. Als individuennoch als corporaties kunnen wij eenigen invloed uit oefenen op den internationalen vrede. De vrede wordt geboren uit de erkenning van ieders rechten en uit de standvastige wil om met elkander samen te werken aan het welzijn der gemeenschap. Alle burgers en sociale groepen moet men recht laten we dervaren, ter bereiking van het saamhoo- righeidsgevoel. Spr. zegt, dat er kapitalis ten zijn die niet-kapitalistisoh handelen, evenzeer als er niet-kapitalisten zijn, die kapitalistisch handelen. In diepste wezen bestaat er geen tegenstelling tusschen mensch en maatschappij. De actie welke thans naar de nieuwe gemeenschap voert, vraagt dat rekening wordt gehouden met ieders rechten, opdat in die nieuwe ge meenschap een goede ordening van het economisch sociaal leven wordt nage streefd. Het is ons recht, ja zelfs onze plicht om propaganda te voeren in de rich ting van de corporatieve maatschappij. De overheid heeft te waken over het alge meen belang waarop ook al haar werk zaamheid gericht moet zijn. Spr. gaat even dieper in op de taak der corporatieve be sturen. Deze corporatieve besturen moeten een intermédiair zijn tusschen oveihfeid eenerzijds en werkgevers en arbeiders an derzijds. Men kan wel met dwang uiter lijke eenheid scheppen, saamhoorigheid daarentegen is niet op te leggen. Naar de Nieuwe Gemeenschap is een actie, die het saamhoorigheidsgevoel tus schen werkgever en werknemer tracht op te voeren, maar ook tusschen katholieken en niet-katholieken en niet minder tus schen overheden en onderdanen. Daarom moet de verwezenlijking van de actie naar de nieuwe gemeenschap ook het wel zijn van de volkeren ten goede komen. Een hartelijk applaus en een serie schrif telijk ingediende vragen toonde de be langstelling voor deze interessante lezing. De derde les. Na het middagmaal trokken de deelne mers wederom naar de studiezaal om de lezing van prof. dr. B. H. Molkenboer te aanhooren die zou spreken over: „Jezus Christus, Koning der Liefde en Vorst van den Vrede." Deze gewijde redenaar hield een zeer boeiende en zeer interessante rede. Spr. noemt het een voortreffelijke ge dachte van het bestuur geweest om aan het begin der maatschappelijke vernieuwing waarvan we nu staan, ook een plaats voor dit geestelijk onderwerp in te ruimen. Na een verheerlijking van Jezus stelde spr. tegenover elkaar de verhouding van het Nieuwe Testament tot het oude Testament, als de heerschappij der liefde tot de heer schappij der tuchteloosheid. Spr. besluit met de uitroep: Pax Christi in Regno Christi. De Vrede van Christus in het Rijk van Christus". Een langdurig applaus ver tolkte de dankbare gevoelens van de cur sisten voor deze begeesterende rede. Hierna werd een pauze ingelasoh tijdiens welke de thee werd geserveerd. COLLECTE ST. MARGARITA VAN CORTONA STICHTING De Zaterdag gehouden speldjes verkoop ten bate van de St. Margarita van Cortona- Stichting heeft opgebracht 370.95. Ondanks het minder gunstige weer een heel mooi resultaat, waardoor opnieuw bewezen is, dat velen gaarne het sympa thieke doel der vereeniging steunen. Het bestuur zegt daarvoor allen gevers hartelijk dank. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijvingen. 7507. Bodegom's Scheepvaart Maatschappij N.V. Sassenheim, Willem Warnaarlaan 8. Car- gadoorsbedrijf, bevrachting, etc. Afkomstig uit Rotterdam. 7508. Bodegom en De Jong's Isoleermas- safabriek N.V. Sassenheim, Willem War naarlaan 8. Fabricage van en handel ip elec- trotechnische materialen. Afkomstig uit Rotterdam. Geslaagd voor het Mercurius-diploma Engelsche Handelscorrespondentie de heer M. van Beveren te Zoeterwoude en de heer W. v. d. Kraan te Leiden, opgeleid door den heer J. C. Stafleu, Hoogewoerd 13, al hier. Door de politie alhier is aangehöüden de 36-jarige H. H., verdacht van diefstal van een hoed, een jas, een regenjas en een acte- tasch, ten nadeele van een bezoeker, ont vreemd uit een café aan den Stationsweg. Met ingang van 30 Augustus a.s. ïs onze stadgenoot, de heer C. M. Rozier, benoemd als agent van politie te Den Haag. DE LEIDSCHE COURANT KATWIJK AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP Zaterdagavond omstreeks zes uur is al hier in de Secretaris Varkevisserstraat de ongeveer zestigjarige krantenbezorger W. van Bruggen, die per fiets zijn werk deed, door een vrachtauto achterop gereden. De aanrijding kwam zoo ernstig aan, dat Van Bruggen op slag dood was. KATWIJK AAN ZEE Geen animo. Er blijkt dit jaar geen animo te bestaan voor de badplaats. Niet tegenstaande het badseizoen al dicht naar het einde loopt is het badgastenbezoek nog zeer gering. De cijfers wijzen het voldoende uit. Vorig jaar waren óp dezen datum bij na een 15000 badgasten op de officieele badlijsten ingeschreven en thans kan het maar amper de 2000 halen. Bij de abnor male omstandigheden zal het vele slechte weer in de maand Augustus er ook nog wel eenige afbreuk aan toe gedaan hebben. Het staat reeds vast dat de financieele uit komsten voor alles wat met het badbedrijf te maken heeft, slecht zijn. WASSENAAR WIELRIJDSTER DOOR AUTO GEGREPEN Aan de verwondingen overleden Zaterdagmiddag omstreeks 6 uur wilde de 19-jarige mej. P. Z. uit Rotterdam, komend op haar rijwiel vanuit de Eiken laan, den Rijksstraatweg oversteken. Waar schijnlijk door onoplettendheid bemerkte zij te laat de nadering van een auto. Zij werd over den weg gesmakt en bekwam een hersenschudding, alsmede een inwen dige verbloeding. Overgebracht naar de St. Ursulakliniek aan de Eikenlaan, is zij aldaar 2 uur later tengevolge van de bekomen ernstige ver wondingen overleden. JONGETJE VERDRONKEN In een rioolput geraakt Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur is het 11/2-jarig zoontje van de familie C. aan den Oostdorperweg, achter de ouderlijke woning in een rioolput geraakt en daarin gestikt. Een knecht van den heer C., die zich naar de plaats achter de woning begaf ontdekte het knaapje en hoewel toen onmiddellijk getracht is de levensgeesten op te wekken, mocht zulks helaas niet meer baten. .INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwoording der redactie). Geachte Redactie! Vergun ons eenige plaatsruimte in Uw veel gelezen blad, waarvoor bij voorbaat onzen beleefden dank! Met genoegen namen wij kennis van de opening op 7 September a.s. van het sport veld nabij den Leidschen Hout. Alleen is het jammer, dat de rolschaat sen liefhebbers (stex-s) in deze stad hun sport in het geheel niet kunnen beoefenen. Gaarna zouden zij gezien hebben dat ook voor hen een gedeelte van dit terrein voor deze toch mooie sport beschikbaar was gesteld. In meerdere plaatsen van Nederland zijn deze banen wel aanwezig, terwijl hier ter stede een dergelijke ge legenheid niet ter beschikking is. Dat deze sport veel beoefend wordt blijkt wel uit het feit, dat bij verschillende fees telijkheden wel aan de rolschaatsende jeugd is gedacht, die zelfs heel wat pres teerde. Hopende, dat onze verlangens spoedig verwezenlijkt zullen worden, teekenen wij met de meeste hoogachting: G. FELIPPO G. NEED Binnenland DE BOMMEN IN DE KINKERSTRAAT TE AMSTERDAM. Nadat Vrijdag een begin met de voorbe reidende werkzaamheden tot verwijdering der beide bommen, welke sedert twee we ken in de Kinkerstraat te Amsterdam lig gen, gemaakt was en zij voor het weekeind waren onderbroken, is het werk hedenoch tend voortgezet. Een der projectielen is met groote kracht onder de tramrails tus schen Da Costastraat en De Costakade ge schoten, het ligt op dezelfde hoogte in het perceel Kinkerstraat 43. Het is door het dak heengedrongen en heeft zijn weg voort gezet tot onder den vloer van den behan gerswinkel, waar de bom bekneld zit in den tusschenmuur van het belendende per ceel 41. Tot Vrijdagmiddag omstreeks drie uur zijn mannen van den stut- en slóopdienst on der het toezicht van den Oberfeuerwerker Blumberg, die in Amsterdam reeds eenige bekendheid heeft verworven door zijn werk op het Paramariboplein en aan den Baars- jesweg, bezig geweest met het openbreken van het wegdek'. Zij waren tegen eerder ge noemd uur tot anderhalven meter diepte gevorderd, terwijl de bom waarschijnlijk aanzienlijk dieper is doorgeschoten. Hedenochteixd is het werk voortgezet. Toen men tot ongeveer twee meter onder den grond gekomen was, leverden peilin gen tot een diepte van vier meter nog geen resultaat op. Thans zijn mannen van den stut- en sloopdienst bezig het wegdek tot op 3 M. van het oorspronkelijk geslagen gat weg te graven. Het projectiel zal „ingevroren" worden. Hiertoe zullen publieke werken in het gat een betonlaag storten, zoodat het onmogelijk zal zijn, dat de bom door stoo- ten tot ontploffing komt. Morgen zal dan een begin gemaakt wor den met de verwijdering van de bom uit het perceel Kinkerstraat 43. Eerst zullen de inwoners van de belendende perceelen in de gelegenheid worden gesteld hun wo ningen, voorzoover zij dat noodzakelijk ach ten, te ontruimen. Ook met deze werkzaamheden zal, gezien de groote voorzichtigheid, waarmede men te werk gaat om onnoodig ongelukken te voorkomen, wel eenigen tijd gemoeid zijn. TWEE HONDERDVIJFTIG BREDASCHE VLUCHTELINGEN ONDERWEG NAAR HUIS. Van bevoegde Duitsche zijde vernemen wij, dat vanochtend uit Parijs tien auto bussen, waarin 251 vluchtelingen uit Bre da en omgeving, naar Nederland zijn ver trokken. Deze vluchtelingen komen uit het onbezette deel van Frankrijk, uit de buurt van Toulouse. De leider van dit eerste transport uit on bezet Frankrijk verwacht, dat men van avond nog in Breda zal aankomen. DOOR DE DUISTERNIS VERDRONKEN. Zaterdag zijn tengevolge van de duister nis op verscheidene plaatsen te Leeuwar den personen te water geraakt. Een van hen, de ruim twintigjarige B. Hiemstra, is verdronken. PRIJSOPDRIJVVING. Een kolenhandelaar te Leeuwarden, die zich heeft schuldig gemaakt aan prijsopdrij ving en het afleveren van vaste brandstof in grootere hoeveelheid dan geoorloofd was, in gearresteerd en na verhoor in het Huis van Bewaring ingesloten. BRAND IN HEKENDORP. Vanochtend toen uur is, vermoedelijk door hooibroei te Hekendorp brand ontstaan in een hooiberg van de boerenhofstede Wierixoord, van den veehouder Nobel. De berg stond weldra in lichter laaie. Het vuur sloeg over op de woning. De motorspuiten uit Hekendorp en Oudewater bestreed het vuur. Het achterhuis brandde uit. De hooi berg werd eveneens een prooi der vlam men. Buitenland DUITSCH MILITAIR WEEKOVERZICHT. BERLIJN, 26 Aue. (D.N.B.). In zijn militair weekoverzicht wijst de militaire medewerker van het D.N.B., generaal dr. H. C. Glaise-Horstenau, erop, dat de af- geloopen week heeft aangetoond, dat de oorlog tegen Engeland zijn hoogtepunt te gemoet gaat. Hij wijst op drie feiten, tw. den terugtocht van Albion uit den sector van Sjanghai, de verovering van Somali- land door de Italianen en de afkondiging van de blokkade van de Britsche kustwa teren. De Engelsche pers, zoo schrijft 'hij, het Reu ter-bureau aan het hoofd, trachten in de overigens opvallend spaarzame com mentaren, de /.aken zoo voor te stellen, als of -de afkondiging der blokkade door Duitsohland in haar gevolgen nauwelijks iets aan de macht der feiten zou kunnen veranderen. De naaste toekomst zal toonen, in hoe verre het Britsche optimisme gerechtvaar digd is. Dan zal blijken, in hoeverre er in de werkelijk of pseudo-neutrale staten nog scheepvaartmaatschappijen zijn, die na de indrukwekkende waarschuwing van Duitsohland nog Britsche havens trachten aan te loopen en of bij deze maatschap pijen nog veel scheepsbemanningen zijn, die voor geld en goede woorden het naar het verderf leidende waagstuk op zich wil len nemen. De blokkeering om het eilan denrijk wordt van dag tot dag. nauwer aangehaald. Evenzeer heeft onze lucht macht zich boven het Britsche grondge bied onbetwist de meerdere getoond, al mogen dan verscheidene. Britsche verkla ringen, niet in de laatste plaats de rappor ten der Royal Air Force, dit door onge loofwaardige mededeelingen trachten te verdoezelen. Tenslotte brandmerkt de militaire me dewerker de herhaalde aanvallen van Britsche vliegtuigen op plaatsen en objec ten, die verwijderd liggen van doelen, welike ook maar eenig militair belang héb ben, zooals b.v. het mausoleum van Bis marck en het tuinhuis van Goethe. Hij stelt daartegenover, dat de Duitsche troe pen bij hun opmarsch in Frankrijk her haaldelijk waardevolle tactische voordee- len hébben prijsgegeven, om kunstwer ken te sparen. DE DUITSCHE LUCHTAANVALLEN. LONDEN, 26 Aug. (D.N.B.). Volgens de mededeelingen van het Britsche Mi nisterie van Luchtvaart heeft de Duitsche luchtmacht sedert gisterochtend vroeg herhaaldelijk het Zuiden en Zuidoosten van Enigeland aangevallen. Wanneer de eene aanvalsgolf terugvloeide, kwam reeds weer een nieuwe aangerold. In den namid dag hadden de aanvallen zich tot de vlieg velden in het Oostelijke graafschap Kent uitgestrekt. Later had de vijand «ook de vliegvelden rond Londen weder aangeval len. Bovendien was ook Portsmouth we der het doelwit van de aanvallen der Duit- EERSTE BLAD - PAG. 3 LEIDEN G e b o r ö-n: Johannes z. van F. de Laaf en Th. C. Rijsdijk Antonius Jacobus z. van J. M. Murkmans en P. C. van Berge Henegouwen Pieter Johannes Adrianus z. van P. Beekman en G. M. Lindenburg. Ondertrouwd: J. J. v. Kralingen, jm., 20 j. en E. Geenjaar, jd., 19 j. D. P. Kramp, jm., 22 j. en J. Onderwater, jd., 20 j. A. Leuering, jm., 26 j. en P. J. de Vink, jd., 26 j. L. S. J. Moeliker, jm., 24 j. en C. v. d. Blom, jd., 22 j. H. J. Philippo, jm., 24 j. en D. v. d. Meij, jd., 21 j. W. Verboog, jm., 27 j: en H. J. Arhouw, jd., 24 j. C. de Wit, jm., 22 j. en G. Boom, jd., 22 j. Overleden: M. van Muijen hsvr. van M. Heemskerk, 59 j. C. M. Ruigrok, wed. van J. A. Hoogenstraaten, 66 j. J. C. van Paasen, m., 62 j. sobe luchtmacht geweest. De Londensche berichtendienst deelt mede, dat in Londen na het luchtalarm van gisteren ook in den afgeloopen nacht tweemaal luchtalarm ge maakt is. Bovendien is een belangrijk ge bied in Noord-Engel\nd het doelwit ge weest van een uitgebreiden luchtaanval, die tot vanochtend vroeg voortduurde. Reuter verklaart, dat de Duitsche vlieEtui- gen duizenden bommen hebben uitgewor pen. In het officieele communique van het Britsche ministerie van luchtvaart wordt verklaard, dat deze aanval in talrijke in- dustrieele bedrijven zeer groote schade heeft veroorzaakt. DUITSCHE REDDINGSDIENST PIKT DRIE BRITSCHE VLIEGERS OP BERLIJN, 26 Augustus (D.N.B.) He denmorgen in de vroegte heeft de Duit sche reddingsdienst in het zeegebied voor de Nederlandsche kust drie Britsche vlie gers opgepikt. De vliegers behoorden tot twee vliegtuigen, welke vannacht over Noord-Duitschland hadden gevlogen en, volgens mededeeling van de bemanning boven Stettin geweest zouden zijn. Ge vraagd naar de oorzaak van het ongeval, deelden de Engelschen beschaamd mede, dat er spoedig nadat zij over Nederlandsch rechtsgebied gevlogen hadden twijfel bij hen ontstaan was of de voorraad benzine wel voldoende zou zijn om Engeland te halen. Kort daarop was het met de benzine werkelijk afgeloopen, waarop zij S.O.S.- teekens gaven en op open zee neerstreken. Zij dreven ongeveer twee uur op het water rond en werden toen door de Duitschers, die op hun noodseinen waren opgestegen, gered. HET ITALIAANSCHE LEGERBERICHT ERGENS IN ITALIë, 26 Augustus (Ste- fani). In legerbericht no. 80 deelt het Ita- liaansche hoofdkwartier het volgende mede: De vlootbasis van Alexandrië is opnieuw door onze luchtformaties gebofnbardeerd. Een Engelsche bommenwerper moest een noodlanding verrichten op zee bij Lan.pe- dusa en is gezonken. De bemanning, be staande uit een officier en twee onderoffi cieren is gered en krijgsgevangen gemaakt. Een van onze duikbooten heeft in den Atlantischen Oceaan een groot vijandelijk tankschip getorpedeerd en zwaar bescha digd. In Oost-Afrika zijn bij luchtaanvallen op Mogadiscio vier personen gewond. Te Gal- labat werden acht inlanders gedood en een veertigtal gewond, te Cambolica werd een kind gedood en werden vijftien askaris ge wond. De materieele schade is onbelangrijk. AMSTERDAM, 26 Aug. Vee. Ter Vee markt waren heden aangevoerd: 609 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 92—1.00, 2e kwal. 78—90, 3e kwal. 64—74 per K.g. slaohtgewioht. 80 Melk- en Kauf- koeien 220—300 per stuk 39 Vette Kal veren: 2e kwal. 80—94, 3e kwal 68—78 per Kg. levendgewioht. 59 Nuchtere kal veren 1118 per stuk. 127 Schapen. Lam meren 2045 per stuk. Slaohtr-underenAanvoer ruim, handel stug, prijzen onveranderd. Melkkoeien, ge ringe aanvoer, prijzen onveranderd. Nuch tere kalveren aanvoer kort, handel vlug, prijzen onveranderd. Vette kalveren, aan voer matig, handel stug, prijzen hooger sahaipen aanvoer kort, handel stug, prijzen hooger. R'VEEN, 26 Aug. Groentenveiling. Aardbeien 23 ct., id. kleine 12 cent per doos je, meloenen ananas 614 ct., suikermeloe nen 68 cent. netmeloenen 611 cent per stuk. Tomaten 0.88—1.48 per 25 pond. sla 11.80 per 100 stuks, augurken D. 1.40, id. E. 0.26, id. stippel CD. 20 ct. per 25 K.G., snijboonen 0.601.35, prinscsseboo- nen z.dr. ƒ0.95—1.20, dubb. stam z.dr. 0.93, jonge dubb. stam 0.951.05, rente gevers 0.850.90, pronkboonen 0.70 0.72, spekboonen ƒ0.61, peulen ƒ2.35 per 10 K.G. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 26 AUGUSTUS. Valuta's (schriftelijke en tel. trans acties: New-York 1.88 3/16—1.80 9/6. Berlijn 75—20—75.43. Brussel 30.11—30.17. Helsinki 3.81—3.82. Stockholm 44.81—44.90. Zuerich 42.84—42.92. Bankpapier: New-York 1.86 1/2—1.90 1/2. Brussel 300830.20. Stockholm 44.76—44.94. Zuerich 42—80—42.96.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3