Zeepdistributie begint 31 Augustus £ee(ïepsuiat BINNENLAND SATERDAG 24 AUGUSTUS 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Verkoop een week stopgezet in. DE SPRONG OVER DE COMMUNIE-BANK Een Leidsch burger en eenzelfde klacht gewerd ons uit Nootdorp geeft de verzekering, dat hij vlot lezen kan, doch er nog nooit in geslaagd te zijn den pries ter aan het altaar te volgen. Het gaat hèm te vlug! De Nootdorpsche lezer spreekt zelf van „een wedloop, die door den leek altijd ver loren wordt". Onder den cellophanen dekmantel van instemming met de vorige leekepraat ver plaatsen beiden de zachtmoedige critiek, welke voor déze zijde van de communie bank was bedoeld, maar den anderen kant daarvan. Zij, en al degenen die hun inzicht deelen, zullen wel niet verwachten, dat wij deze sprong over de communiebank zullen na doen. „Dat durft hij immers toch niet!" hoor ik meesmuilen. Maar dan komen zij bedrogen uit. Ofschoon wegens den ongeregelden oor logstoestand de gewone retraite voor pries ters is uitgesteld, gevoelen we er echter weinig voor deze nu in de krant te geven. Ik durf wel maar ik ben niet uitge- noodigd! Deze leekepraat is trouwens uitsluitend bestemd voor leeken; men zou het kunnen beschouwen als een huiselijke debating club, waarbij ieder vertelt, wat hem op het hart of erger nog: op de maag ligt. Elkeen is vrij zijn gal aan Arcanus' boezem uit te spuwen, en critiek te leveren op al hetgene wat hem niet lijkt. Op één voorwaarde: dat de critiek christelijk zij. Deze voorwaarde is door de beide inzen ders, die voor het eerste Evangelie op staan, wanneer de priester reeds aan het laatste toe is, hoffelijk en loffelijk in acht genomen. Maar snijdt hun critiek hout, aangenomen dat met critiek ooit hout gekapt werd? Leiden en Nootdorp hebben gelijk, wat het feit betreft, maar slaan de plank mis bij het aanwijzen van de oorzaak. Het is ook mij nooit gelukt de Gloria bij te beenen, behalve in een gezongen Mis.. Ik verkeerde altijd in de meenning, dat ik alleen het vermogen miste al mijn aan dacht bij het gebed te houden, maar die ootmoedige meening blijkt een waan te zijn. Alle kerkgangers, de aandachtige zoo wel als verstrooide, zijn het roerend met elkaar eens: het is eenvoudig niet te dóen. We komen steeds achteraan sukkelen. De schuld moet dus gezocht worden bij den priester. Er is een' zeer vindingrijke en vroolijke detective-roman, getiteld: „Er klopt iets niet". Het is een ongeloofelijk spannend verhaal, waarin ten langen laatste de ware schuldige wordt ontmaskerd en door de mand valt, omdat hij één voorzorgsmaat regel had nagelaten. Voor een soortgelijk geval worden we hier geplaatst. Het is gemakkelijk den priester aan te wijzen als de schuldige, maar ik waarschuw: er klopt iets niet! In een detective-roman komt nu de dorps veldwachter ten tooneele, die van de heele zaak niets snapt, en den voor schuldig-ge- houdene ook schuldig verklaart, de hand boeien klikken en de verdachte verdwijnt. De beroemde detective wordt te hulp geroepen, en deze twijfelt reeds bij voor baat aan des schuldigen schuld. Hij acht het een psychologische tegenstrijdigheid, dat zoo'n brave man een misdaad kan be gaan. Van den Pastoor van Ars, die heilig werd verklaard omdat hij een voortreffelijk priester was, wordt verhaalt, dat hij de Mis opdroeg niet korter en niet langer dan ieder ander priester. „Om niet op te val len" voegt zijn levensbeschrijver eraan toe, doch dat is een bloote veronderstelling en verandert niets aan het feit. We kunnen er dus wel zeker van zijn, dat ook de parochianen van Ars hun hei ligen herder niet hebben kunnen „bijhou den", wanneer hij de Mis las. Een tweede aanwijzing, die den naarsti- gen onderzoeker tot voorzichtigheid maant bij het aanwijzen van den schuldige is deze simpele ontdekking: Een priester is óók Katholiek. We zeggen met opzet niet: bé ter Katholiek. De priester aan het altaar is een Katholiek, zooals wij allen Katho liek zijn; hij gelooft hetzelfde geloof; hij is van eenzelfde eerbied voor het heilige vervuld. In dit licht bezien, krijgt het den schijn van schijnheiligheid en vrome zelf- bedotterij te meenen, dat wij goed, zij te vluchtig bidden. Hoe komt het dan, dat de beklagens waardige parochianen steeds achterop ra ken? De priester bidt toch niet een soort „stenographisch" verslag? In zekeren zin wel. Het Latijn is in Wat in de eerste periode, loopende tot 24 September, te krijgen is. De secretaris-generaal, waarn. hoofd van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart, deelt mede, dat Za terdag 31 Augustus een begin zal worden gemaakt met de distributie van zeep in dier voege, dat uitsluitend op bon mag worden gekocht. Om te bevorderen, dat bij den aanvang van de eerste distributieperiode de winke liers over voldoende voorraden zullen be schikken,- is het noodzakelijk, den verkoop en de aflevering aan het publiek van huis houdzeep, zachte zeep, toiletzeep, vloeibare zeep, zeeppoeder, zeepvlokken, zelfwer kende waschmiddelen, waschpoeder, medi cinale zeep, scheerzeep en scheercrême stop te zetten met ingang van Zaterdag 24 Augustus tot en met Vrijdag 30 Augustus aanstaande. Winkeliers en grossiers, die niet beschik ken over voldoende voorraden voor de eerste distributieperiode, moeten zich tot de plaatselijke distributiediensten wenden, waar zij een verzoek, om in aanmerking te komen voor een toewijzing, kunnen indie nen. Ten aanzien van de hoofdlijnen der eigenlijke distributie kan het volgende worden medegedeeld. Voor de eerste dis tributieperiode welke loopt van Zaterdag 31 Aug. tot en met Dinsdag 24 September, zal een nader aan te wijzen bon van het algemeen distributiebonboekje, naar keuze van den verbruiker, recht geven op het koopen van 120 gram huishoudzeep of 2 keer 75 gram toiletzeep óf 200 gram zachte zeep óf 250 gram zeeppoeder óf 600 gram waschpoeder. Waar de verpakking dit toe laat, kan de verbruiker desgewenscht ge deelten van bovenstaande hoeveelheden in combinatie op een bon koopen. De detaillisten zullen evenals dit voor andere in distributie gebrachteartikelen is bepaald de bonnen dienen te plakken op opplakvellen, welke ingeleverd moeten worden bij de distributiediensten. Op ba sis van het aantal ingelevrde bonnen zul len dan toewijzingen worden verstrekt, waarop bij grossiers en fabrikanten zeep kan worden betrokken. De grossiers moe ten bij de plaatselijke distributiediensten de door hen ontvangen toewijzingen in wisselen tegen verzameltoewijzingen, wel ke ter aanvulling van hun voorraad kun- n en worden doorgegeven aan de fabrikan ten. Extra rantsoenen. Kinderen, die 1 September 1940 den leeftijd van 2 jaar nog niet hebben bereikt, komen in aanmerking voor twee extra rantsoenen zeep per distributieperiode. Kinderen boven de 2 jaar, die op 1 Sep tember 1940 den leeftijd van 8 jaar nog niet hebben bereikt, komen in aanmerking voor één extra rantsoen per distributie- periode. Ter verkrijging hiervan dient men zich op nader vast te stellen dagen te wenden tot den plaatselijken distributiedienst on der overlegging van de distributiestam kaart van het desbetreffende kind. vergelijking met het Nederlandsch „kortschrift": het drukt de gedachten be knopter, kernachtiger en dus duidelijker uit. Hiermede is het raadsel evenwel niet opgelost. De oplossing is een tamelijk nuchtere. Vooreerst bidt de priester een groot ge deelte hardop; hij hoort, zijn eigen stem en deze stem houdt zijn verstand wakker, ter wijl bij het stille lezen de geest geneigd is tot indutten en treuzelen. In dat gedeelte van de Mis, waarin de priester fluistert, is hij de handelende per soon. Gebed en handeling zijn één, onaf scheidelijk, en schragen elkander tot een biddend doen en een bezig gebed. De priester heeft dus in 't voordeel, dat hij óf in de luide uitspraak óf in de bege leidende handeling een krachtig hulpmid del heeft om zijn aandacht fit te houden. De priester leest deze gebeden iederen dag opnieuw, kent ze bijna uit het hoofd. Hij heeft ze grondig bestudeerd (ze zijn niet zoo gemakkelijk), overwogen en ont leed. Hij heeft ze in zijn geest opgenomen en geeft ze als zijn eigen woorden terug. Wanneer de mee-biddende geloovige een oogenblik peinst op een moeilijke zinswen ding, ijlt de priester hem vooruit. Als de leek aan het stotteren slaat en steken blijft in: „Linus, Cletus, Clemens, Sixtus, Corne lius, Cyprianus, Laurentius, Chrysogonus, Johannes en Paulus, Cosmas en ÏJamianus en van al uwe heiligen", is 't toch te veel gevergd, dat de priester even zou blijven wachten, tot de missaal-bezitters-goud-op- snee zich er doorheen gestruikeld hebben. Zoo komt de detective tot de slotsom, dat niet de priester de schuldige is al was de schijn ook tegen hem! ARCANUS. Practiseerende artsen, tandartsen en vee artsen komen in aanmerking voor een extra rantsoen zeep van 200 procent. Zij zullen ten genoege van den plaatse lijken distributiediensten moeten kunnen aantoonen, dat zij tot een van bovenge noemde categorieën behooren. Bovendien zullen ook zij hun distributiestamkaarten moeten overleggen. Zieken en in het algemeen zij, die op gecontroleerd medisch advies extra rant soenen zeep behoeven, kunnen een verzoek daartoe richten tot de plaatselijke distribu tiediensten. Voorts is het de bedoeling een regeling te treffen voor het beschikbaar stellen van extra zeeprantsoenen ten behoeve van hen, die als gevolg van hun werkzaamheden blootgesteld zijn aan bijzondere verontrei niging van lichaam of kleeding. Uitvoerige mededeelingen ovèr deze regeling zullen binnenkort in de pers gepubliceerd worden. Industrie en instellingen. Industrieën, welke een of meer der bo vengenoemde zeepsoorten verwerken, zul len op aanvraag een toewijzing ontvangen van de sectie zeep van het rijksbureau voor chemische producten, Laan Copes van Cattenburch 16 te 's-Gravenhage. Voor het schoonhouden van gebouwen wordt geen zeep beschikbaar gesteld. •In verband hiermede wordt er op gewe zen, dat schuurpoeder en andere reinigings middelen buiten deze distributie vallen en dat deze artikelen dus zonder bon gekocht kunnen worden. Ziekenhuizen en sanatoria, waar het ge bruik van zeep om hygiënische redenen onvermijdelijk is, zullen' op een desbetref fend verzoek, in te dienen bij de plaatse lijke distributiediensten, toewijzingen ont vangen. Evenzoo zullen hotels, restaurants e.d. waar regelmatig warme maaltijden worden verstrekt, voor het wasschen van het lin nengoed, een toewijzing zeep ontvangen, nadat de betrokken instelling een desbe treffend verzoek heeft ingediend bij den plaatselijken distributiedienst: Evenwel zal géén zeep beschikbaar worden gesteld voor het reinigen van vaatwerk in hotels, res taurants, e.d. waarvoor reinigingsmiddelen kunnen worden gebruikt en evenmin voor het gebruik door gasfen in hotels, restau rants, café's, zweminrichtingen, badhui zen e.d. Wasscherijen zullen voor gezinswasch bonnen van de betrokken gezinnen in ont vangst nemen en wel een bon per acht ki logram droog waschgoed. Op een bon zal de wasscherij 600 gram waschpoeder kun nen betrekken. Voor de reiniging van het linnengoed van hotels, café's, ziekenhuizen, sanatoria e.d., zullen de wasscherijen toe wijzingen, die aan deze instellingen zijn verstrekt, in ontvangst nemen. Kappers. Dames- zoowel als heerenkappers krij gen toewijzingen voor de «scheerzeep en vloeibare shampoo, welke zij behoeven voor het scheren en wasschen van het haar hunner klanten, welke toewijzingen afhan kelijk zijn gesteld van het aantal leden van het bedienend personeel, waartoe ook de patroon gerekend wordt. Zij dienen zich te vervoegen bij de plaatselijke distributie diensten, waarbij de distributiestamkaarten van den patroon en het bedienend perso neel moeten worden overgelegd, alsmede de loonlijsten van het personeel. Ten aanzien van haarwaschmiddelen zij opgemerkt, dat shampoo in poedervorm buiten de distributie valt. Met betrekking tot scheerzeep is een afzonderlijke regeling getroffen. Op nader aan te wijzen bonnen zal aan mar.nelijke personen, die 5 Augustus j.l. den leeftijd van 15 jaar hadden bereikt, 50 gram scheer zeep dan wel, zoolang de voorraad strekt, een tube of een pot scheercrême per vier maanden ter beschikking worden gesteld. Détaillisten, die scheerzeepbonnen ont vangen, dienen deze bonnen ter aanvulling van hun voorraad scheerzeep, door te ge ven aan den grossier. Deze dient de bon nen te plakken op opplakvellen, ter ver krijging van een toewijzing in te leveren bij den plaatselijken distributiedienst. Bij wijze van uitzondering dienen dus niet de detaillisten, maar de grossiers deze bonnen te plakken op opplakvellen. Bij den handel aanwezige voorraden. Tot een nader te bepalen datum kunnen de bij den handel aanwezige voorraden van de oude samenstelling, met uitzonde ring evenwel van toiletzeep en medicinale zeep, alsmede die zeepsoorten, welke in de toekomst niet meer zullen worden aange maakt, alsnog op bon verkocht worded. Per bon zal mogen worden betrokken 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerken de waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. De toiletzeep van oude samenstelling mag uitsluitend worden verkocht tegen in levering van speciale bonnen voor toilet zeep, welke uitsluitend zullen worden uit gereikt ten behoeve van kinderen, zieken, artsen, tandartsen en veeartsen. Ook de medicinale zeep mag uitsluitend verkocht worden aan hen, die hiervoor speciale bonnen kunnen inleveren. Deze speciale bonnen zullen de plaatselijke dis tributiediensten alleen aan die personen uitreiken, die aan deze zeep op medische gronden behoefte hebben en een gecontro leerd medisch advies kunnen overleggen. EXTRA-BROOD EN BOTERRANTSOEN VOOR LANDARBEIDERS. Van officieele zijde wordt ons mede gedeeld, dat het bericht, dat landar beiders tot 1 September a.s. aanspraak zouden kunnen maken op een extra boter- of vetrantsoen van 200 pet., on juist is. Landarbeiders, werkzaam in den hooibouw en landarbeiders die zware oogstwerkzaamheden verricht ten, kunnen tot 1 September a.s. uit sluitend in aanmerking komen voor een extra broodrantsoen van 100 pet. WIJ ZIJN OP WEG NAAR DE NEGEN MILLIOEN! Volgens de officieele statistische cijfers over Nederland is de bevolking van ons land in 1939 met 100.839 personen geste gen, zoodat op 31 December j.l. het aantal inwoners van ons land 8.829.408 telde. Pre cies een eeuw geleden bedroeg de bevolking van ons land nog slechts 2.860.559. EEN NEDERLANDSCHE BOND VAN BOUWMEESTERS. De Nederlandsche Bond van Bouwmees tersgilden hield te Utrecht de vierde ver gadering van den Bondsraad. Een commissie uit drie landelijke organi saties van architecten te weten: de Bond van Nederlandsche Architecten B.N.A., het Nederlandsch Instituut van Architecten N.I.V.A. en de Nederlandsche Bond van Bouwmeestersgilden N. B. B. G., onder voorzitterschap van prof. Zwiers, stippelde richtlijnen uit en ontwierp de statuten voor de nieuwe organisatie. In de nieuwe vereeniging zal niet slechts plaats zijn voor hen, wier titel van archi tect of bouwmeester zal zijn beschermd, zij zal ook afdeelingen van bouwkundigen be vatten, zijnde degenen, die wel het beroep mogen uitoefenen, maar niet het recht heb ben verkregen den titel van architect te voeren. Met nadruk werd er van bestuurszijde op gewezen, dat het voorstel het resultaat is van een voorbereiding aan beide zijden, welke reeds jaren terug was aangevangen en dat een basis van overeenstemming reeds in April van dit jaar was bereikt, zoodat de samenwerking reeds geba seerd was op wederzij dsche overtui ging en doc>r de huidige bijzondere, omstandigheden eerder was vertraagd dan bevorderd. Het voorstel werd ten stotte door den ver gaderden Bondsraad met overgroote meer derheid aanvaard. BEDRIJ^SRAAD. Huiden-, leder- en schoenbranches. In een op 20 Augustus j.l. te Utrecht ge houden vergadering hebben de afgevaardig den van alle bestaande organisaties in de huiden-, leder-, schoen- en aanverwante branches besloten, door wijziging van het statuut van het sinds eenige jaren bestaan de contractorgaan in dit bedrijf de samen werking te versterken door aan de leiding van dit instituut de bevoegdheden te ver- leenen voor gemeenschappelijke belangen der branches op te komen. Gevormd werden de navolgende vak groepen: looistoffenhandel, inlandsche hui- denhandel, exotische huidenhandel, leder industrie, Tederimporthandel, schoenindus trie, schoenimport- en engroshandel, leder handel, schoenhandel, lederwarenindustrie, drijfriemen industrie en schoenmakerij. Van al deze vakgroepen kan een ver tegenwoordiger zitting hebben in het bestupr: tot leden van het dagelijksch bestuur werden gekozen de heeren P. F. Scheeren, voorzitter, L. J. Uyten- daal en A. W. Sabel Tzn., terwijl mr. H. A. J. C. Muyser belast werd met het secretariaat, dat gevestigd is op de Leid- schegracht 18 te Amsterdam. Een bedrijf van* ongeveer 16000 groote en kleine ondernemingen heeft hiermede de beschikking over een toporganisatie, wel ke gemeenschappelijke bedrijfsbelangen ten overstaan van de overheid en hare in stellingen kan behartigen. ORGANISATIE VAN DE SIGAREN- INDUSTRIE. De voortgezette besprekingen van het be stuur van het Verbond van Sigarenfabri kanten in Nederland, gevestigd te Amster dam, met de tot heden onvereenigde siga renfabrikanten met ten minste 10 arbeiders en gevestigd boven den Moerdijk, hebben er toe geleid dat reeds een aantal van deze fabrikanten, onder wie alle grootere, het lidmaatschap van genoemd verbond heeft aangevraagd. Verscheidene andere sigarenfabrikanten hebben toegezegd deze aangelegenheid in ernstige overweging te zullen nemen en hun definitieve beslissing uiterlijk 31 Aug. a.s. te zullen berichten. Sigarenfabrikanten die, hoewel uitge- noodigd, niet ter vergadering aanwezig wa ren, wordt verzocht eveneens uiterlijk 31 Augustus a.s. een beslissing te nemen, om dat op dien datum aan het departement van handel, nijverheid en scheepvaart rap port aangaande den stand van zaken moet worden uitgebracht. MIJNEN BIJ WESTKAPELLE ONTPLOFT. Het A. N. P. meldt uit Westkapelle, dat Donderdag aldaar twee mijnen zijn aange spoeld en tot ontploffing gekomen. Een er van ontplofte bij het zoogenaamde ijzeren torentje, waar veel schade werd aange richt aan de licht wachtershuisjes, onder aan den dijk, terwijl aan den noordkant van het dorp verscheidene ruiten het moesten ont gelden. Persoonlijke ongelukken kwaimen niet voor. De andere mijn explodeerde meer naar het Noorden, maar richtte geen scha de aan. Op het oogenblik liggen nog andere mijnen voor Westkapelle. Door het slechte weer is het niet mogelijk ze te demontee- ren. DE GEWONDEN OP HET STATIONS PLEIN TE AMSTERDAM. Een gewonde opgenomen in het Binnengasthuis. Nader vernemen wij, dat slechts één per soon) die gistermorgen door granaatscher ven op het Stationsplein te Amsterdam licht gewond werd in het Binnengasthuis moest worden opgenomen, terwijl de ove rige 14 lichtgewonden allen naar huis ver voerd zijn. VRAAGSTUKKEN VAN DEN VEEHANDEL In de te Hillegersberg gehouden alge- meene vergadering van den Zuid-Holland- schen Bond v. Veehandelaren heeft de heer Lappain den stand van zaken besproken betreffende het ordeningsvraagstuk in den veehandel. Het staat wel vast, aldus spr., dat iedere handelaar verplicht zal worden, zich aan te sluiten bij de A.V.V.; men zal dit ver moedelijk wel merken bij de a.s. distributie van vleesch. Alleen zij, die als bona fide handelaar bekend staan, zullen worden toegelaten. Naar aanleiding van vragen over export mogelijkheden, deelde de voorzitter o.m. mede, dat de Veehouderij-Centrale getracht heeft met de Duitsche overheid den export te regelen met inschakeling van den ge- heeleri handel. De Duitsche overheid wenscht echter geen koeien van achter de groene tafel, doch onmiddellijk van de boeren met inschake ling van den handel. Een twaalftal personen is aangewezen de koeien te koopen. Voor- loopig worden alleen dragende koeien ge kocht. De bondsvoorzitter, de heer J. P. van der Stoel, hoeld een inleiding over de ont wikkeling van den veehandel in zijn nieu wen toestand. De overheid gaat het be drijfsleven regelen en daaraan hebben wij ons te onderwerpen. Van veel zaken zeide spr. in de detailpun ten op de hoogte te zijn, maar op grond van het feit, dat diverse plannen zich in een voorbereidend stadium bevinden, kan niet alles openbaar worden gemaakt. Een heel distributie-apparaat is op komst en ook onze organisatie zal zich daarbij hebben aan te sluiten. Hoe de distributie ook zal worden uitge voerd, zij zal onherroepelijk met zich bren gen een inkrimping van de vrijheid voor den vetvee-handelaar. Wanneer de distributie komt, kon spre ker niet mededeelen, doch er wordt met spoed aan gewerkt. HONDERDJARIG BESTAAN BENSDORP'S CACAO- EN CHOCOLADEFABRIEKEN Gisteren herdacht de N.V. Bensdorp's Cacao- en Chocoladefabrieken te Bussum het honderdjarig bestaan van dit bedrijf. Hoewel de tijdsomstandigheden zich niet tot feestelijkheden leenen, heeft de directie echter gemeend, 18 jubilarissen, die 50, 40 en 25 jaar bij de firma in dient zijn, te hul digen. Deze jubilarissen zijn: mej. R. Galis en de heer P. van Solt, 50 jaar in dienst. De heeren W. Luberti, Houthuyse van Rijn, J. Bakker en van Thienen 40 jaar in dienst. De dames G. M. Gal jee, W. Steenkamp en A. Miga en de heeren J. Mols, A. Jansen, J. L. de Wit, J. Aengenent, A. Post, T. Rui- zendaal, V. van Vel'sen en J. v. d. Berg 25 jaar in dienst. Om half elf vond in een der expeditie lokalen der fabriek de huldiging van de 18 jubilarissen plaats door de directie, waar na de directie door personeel en anderen ge huldigd wérd. De huidige algemeene directeur, de heer L. T. M. Bensdorp sprak iedere jubilaresse of jubilaris toe, dankte hen voor hun pres taties en bood aan ieder een enveloppe met inhoud aan of een gouden horloge. Vervolgens werd de heer Bensdorp ge huldigd. Hierbij kwam aan het licht, dat de heer Bensdorp zelf ook een jubileum viert. De directeur is n.l. 40 jaar aan de fa briek verbonden. Gistermiddag recipieerde de directie voor zakenrelaties. VOETGANGERS, bij 't oversteken naar links en dan naar rechts gekeken, Vereeniging voor Veilig Verkeer*

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6