DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZEEP OP DEN BON Nuttige wenken voor het verduisteren Bommen op Rotterdam r Atamentje WELKE BONS? ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1940 31ste Jaargang No. 9728 Bureau Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015. Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11, Dit nummer beslaat uil vl|l bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. Patroon van de Kerk Volgens de A. A .S. van 25 Mei 1940 heeft Z. H. Pius XII den heiligen Clemens Wil- librordus, wiens eeuwfeest wij vorig jaar luisterrijk vierden, naar „Sint Bavo" mee deelt, uitgeroepen tot Patroon van geheel de Utrechtsche Kerkprovincie, d.w.z. alle vijf de bisdommen. Het feest van den H. Willibrordus is voor de Diocesen in Hol land verheven tot een feest eerste klas met octaaf zoowel voor saeculiere als reguliere geestelijkheid. Iedere katholiek zal nu zeker de voor spraak van den H. Willibrordus inroepen ter bescherming van de Katholieke Kerk in Nederland! De voorspraak van den H. Willibrordus en het voorbeeld zullen de katholieken van Nederland sterken in hun werkdadige liefde voor de Kerk. De liefde voör de Kerk is altijd, maar zeer bijzonder in moeilijke tijden een aller kostbaarst goed. Als wij, door onze liefde gedrongen, bid den voor de Kerk, dan bidden wij voor de leden, voor de priesters en leeken. Zoo morgen in de Zondagsmis (15de Zon dag na Pinksteren) in de „Collecte" (vóór het Evangelie): Uw voortdurende erbarming, Heer, reinige en sterke steeds Uw Kerk: wil haar, wijl zij zonder U niet staande kan blijven, steeds door Uw genade be sturen. „Het is duidelijk, aldus Deken de Korte in zijn „Levenswijding door Zondagsmis", „dat we niet behoeven te bidden, dat de Kerk als goddelijke instelling niet zal ten gronde gaan: haar bestaan is door de on feilbare belofte des Heeren verzekerd. Deze bede betreft dus de leden, alle leden van de strijdende Kerk, opdat zij, met den bijstand van zijn genade, in de. juiste rich ting van hun eeuwig einddoel gestuurd worden". Als wij bidden voor de Kerk, dan bidden wij voor onszelf voor onszelf, die in de Kerk vinden onze kracht, onze troost en blijdschap in alle moeilijkheden. De Kerk helpt ons, om onder alle om standigheden ons bewust te zijn van en te beleven de grootheid en de schoonheid, den adel van het mensch-zijn. De adel van het mensch-zijn.die ook op den simpelen mensch, die ook op den verdrukten mensch zijn stempel kan druk ken en hem zijn waardigheid kan schenken. Ons troffen deze mooie regels in een ge dicht van Jef Last (Augustinus-aflevering V3*i „De Gemeenschap"), getiteld: De Landarbeider. Ik geld voor knecht slechts onder knechten maar heer ben 'k van mijn eigen ziel, geen slaaf van ingebeelde rechten. Geen afgod, waar Tc voor nederknlel maar aan mijn land en volk gehecht en tevreden zo 'k mijn God geviel. Het vol-levend kindschap van de Kerk, de gemeenschap in de Kerk maakt ons ge makkelijker, minder moeilijk en zwaar de strijd, om heer te zijn van eigen ziel! Persoonlijke fierheid nationale fierheid! 't Is een gezonde nationale fier heid, trotsch te zijn op een kracht-figuur als de H. Willibrordus, die ons land heeft ge leid tot het Christendom. En daarom is de devotie voor den H. Willibrordus ook wel speciaal een devotie voor dézen tijd. En daarom zyn wij dankbaar Paus Pius XII, die in dezen tyd Sint Willibrordus heeft uitgeroepen tot Patroon van geheel de Kerk in Nederland. 't Is de plicht van nationale fierheid, om het erfdeel onzer vaderen, om het erfdeel van den H. Willibrordus te behouden in dezen tyd en over te geven aan hen, die na ons komen. Uit een publicatie van den secretaris-generaal van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart blijkt, dat Zaterdag 31 Augustus a.s. de zeep- distributie begint. Van heden af tot en met Vrijdag 30 Augustus zijn de verkoop en aflevering aan het publiek van zeep (huishoudzeep, zachte zeep, toiletzeep, vloeibare zeep, zeeppoeder, zeepvlokken, zelfwerkende waschmiddelen, wasch- poeder, medicinale zeep, scheerzeep en scheercrême) verboden. De eerste distributieperiode loopt van 31 Augustus tot en met 24 September. In dat tijdvak zal een nader aan te wijzen bon in het algemeen distributiebonboekje recht geven op: 120 gram huishoudzeep, öf 2 keer 75 gram toiletzeep, öf 200 gram zachte zeep, öf 250 gram zeeppoeder, öf 600 gram waschpoeder. Mannelijke personen, die op 5 Augustus j.l. den leeftijd van 15 jaar hadden bereikt, krijgen op nader aan te wijzen bonnen per vier maanden 50 gram scheerzeep, dan wel, zoolang de voorraad strekt, een tube of een pot scheercrême. Voor de volledige regeling: zie pag. 6. Verduisteren is geen duisternis De Directie der Lichtfabrieken te Leidien schrijft ons Vroeg naar bed gaan is gezond. Maar diegenen, die nu nog vroeg naar bed gaan omdat zij hun huis niet of slechts half ver duisterd hebben, zullen dit binnen enkele weken toch niet meer kunnen volhouden. Het naderende donkere jaargetijde maakt het noodig doeltreffende maatregelen te nemen om te voldoen aan par. 7 der Ver ordening 'betreffende het verduisteren: „alle gebouwen en woningen moeten zóó verduisterd worden, dat er geen licht naar buiten dringt". Hetzelfde geldt voor degiene, die zioh tot nog toe met allerlei voorloopige maatrege len hebben beholpen. Ook hun kunnen wij niet genoeg aanraden t'hans ernst met de zaak te maken. Daar nog zeer velen voor een lichtdichte afscherming van hun woning moeten zor gen (een afscherming, die natuurlijk zoo weinig mogelijk moet kosten!) lijkt het nuttig nog een enkele opmerking over dit onderwerp ten beste te geven. In de eerste plaats willen wij dan wijzen op een principieel misverstand dat dikwijls wordt aangetroffen. En wel dit: men stelt verduistering gelijk aan duisternis. Wel licht wordt dit ten deele veroorzaakt dioor hertgeen men bij de straatverlichtnig, de verkeerslichten e.d. ziet gebeuren. Im mers, daarbij be teekent verduistering een yolledig wegvallen van de verlichting of althans een terugbrengen tot een zeer ge ringe verliohtingssterkte. Ook de buiten verlichting aan woonhuizen, die uit den aard der zaak in 't geheel niet mag wor den ontstoken, is hieronder te rangschik ken. Maar dit gebeurt uitsluitend omdat het buitenabuis nu eenmaal niet anders kan. Dit in tegenstelling met woonhuizen. Want bij woonhuizen kan men de uitstraling van licht naar buiten geheel voorkomen zonder de verlichting te beperken. Het is zeer ge- wenscbt dat man binnenshuis over de nor male verlichting beschikt. Van de argu menten die daarvoor pleiten noemen wy: de gezondheid, want bij kunstlicht moeten de kinderen hun huiswerk maken, moet het naai- en stopwerk voor de huishou ding verricht worden enz.; dit alles ver- eischt 'een behoorlijke verlichting, wil men zyn oogen niet bedreven. Veiligheid, want een behoorlijke verlich ting kan brandgevaar voorkomen en is noodig om struikelen en stooten te vermij den. Gezelligheid, want in een eventueelen oorlogswinter is men zeer sterk op huis aangewezen, zoodat het toch wel ge- wenscht is dat men zich binnenshuis zon der eenige beperking kan 'bewegen. Wij moeten dus aansturen op: buiten donker, binnen licht. Daartoe is het noo dig öf het gsbeele huis öf het regelmatig gebruikte deel er van lichtdicht te maken. Daarbuiten neemt men de lampen er uit. Verder wijzen wy er op, dat de verduis tering is voorgeschreven van zonsonder gang tot zonsopgang, dus niet, zooals velen meenen, pas vanaf het tijdstip waarop het eerst goed denker is geworden. Een andere wenk is, dat men het in geen geval moet laten aankomen op een af spraak om een bepaald lichtpunt, bijv. in vestibule of op zolder, niet te gebruiken en aldus lichtuiitstraling te voorkomen. Tien tegen een dat in den loop van een week een der huisgenooten het vergeet. Verduisteren moet men doen door af scherming bij het venster, niet door af scherming van het licht. Want dat komt er op neer, dat men stroom koopt en die moedwillig voor de helft niet gebruikt Hieruit volgt, dat men in 't algemeen niet moet werken met verduisteringslampen of verduisteringskapjes. Deze zijn slechts op haar plaats in bijzondere gevallen, 'bijv. wanneer het gaat om een vestibule, portaal of zolder. Bij toepassing ei; van bedenke dat 't meeste licht dat naar buiten straalt komt van weerkaatsing van ver lichte plafonds en wanden. Men lette er dus op, dat deze zoo min mogelijk worden verlioht. Bij gebruik van een ten deele zwart ge lakte lamp moet de lak van goede kwali teit zijn. Met name mag de verf dien elec- trischen stroom niet geleiden, zoodat men bij aanraking geen schok krijgt. Het verduisteren door middel van het beplakken der ramen met zwart papier moet in 't algemeen eveneens ontraden worden. Dan komt het er op neer, dat men dag en nacht verduistert en hoewel er nie mand is, die U verbiedt dat te doen, ver dient het toch geen aanbeveling. Juist in het donkere jaargetijde moet het zonlicht zooveel mogelijk onze woning kunnen bin nentreden. Slechts in bijzondere gevallen, b.v. voor een toilet of een deel van een grooter raam dat op andere wijze moeilijk lichtdicht te maken, is, plakke men met zwart papier. Stellen wij dus als algemeene eisch, dat het verduisteringsmateriaal overdag ver wijderd moet kunnen worden, dan voegen w hieraan onmiddellijk toe, dat dit ma teriaal ook den volgenden dag zonder meer bruikbaar moet zijn. D.w.z. men werke niet met punaises, die door het telkens verwij deren en weer aanbrengen het houtwerk beschadigen en waarlangs het papier bin nen korten tijd afscheurt. Sommige, niet al te groote ramen kan men blindeeren door middel van carton. Om een volkomen afsluiting te verkrijgen, moet dit carton aan alle kanten 2 cm. bui ten liet raam uitsteken. Bij overgordijnen, die licht doorlaten, kan men dikwijls een oplossing vinden door het aanbrengen van een extra zwarte of althans donkere voering. Zoo noodig de zijkanten van het gordijn met spijkertjes aan 't kozijn vastmaken. In het midden zal men de gordijnen zoo noodig met druk kertjes, met drukknoopen of desnoods met wasohklemmen aan elkaar moeten vastma ken. Bovendien zal het dikwijls nog noo dig zijn de bovenzijde (de ruimte tussohen gordijn en wand) af te dekken met strook stof of een stuk carton, eventueel een reep zwart papier. Kan men met de bovengenoemde maat regelen niet volstaan en moet men over gaan tot een afzonderlijk Rolgordijn, dan kan men dat maken van lancaster of pa: pier. Dit papier moet voldoende taai zijn en bestand tegen vocht. Voor zoover noodig wijzen wij er op, dat volgens de Verordening voor de verduiste- ringsmaatregelen geweven stoffen alleen gebruikt mogen worden in het geval, dat met andere verduisteringsmiddelen (ver duisteringspapier, afsluiten van vensters enz.) een daadwerkelijke en duurzame uit voering van de verduisteringsmaatregelen niet mogelijk is. Aan den onderkant voorziet men het gordijn van een niet te lichte lat, zoodat het strak naar beneden hangt. Dit rolgor dijn kan men voorzien van de normale op hanging, bestaande uit een ronde stok met een rol voor' het koord voor net op- en neerhalen, maar noodig is dit volstrekt niet Bij gebruik van papier kost de op hanging dan misschien wel meer dan het dooden en gewonden Gistermorgen omstreeks kwart over tien heeft een Engelsch toestel een tiental bommen laten vallen op den Schulpweg in het zuidelijk deel van Rotterdam. Burgerarbeiders waren daar bezig met het bouwen van huizen en de bommen zijn op korten afstand van deze huizen ont ploft Van de arbeiders werden er tien op slag gedood; 19 werklieden werden gewond, van wie enkele ernstig. De dooden en gewonden zyn naar het Zuiderziekenhuis gebracht. De schade aan de huizen is gering, aangezien de bommen in de weilanden er achter, op den weg en naast de huizen terechtkwamen. Een boer derij aan den Charloischen dijk No. 711 werd door bomscherven en den luchtdruk beschadigd. Het dak werd gedeeltelijk ver nield, alle ruiten werden verbrijzeld. Van de tien bommen zijn er vier niet ontploft. Twee daarvan liggen in den on- middellijken omtrek van de boerdrij, zoo dat deze door de bewoners ontruimd moest worden. Ook de twee andere „blindgangers" zijn onder bewaking gesteld. OOK BOMMEN OP BERGEN. Gistermiddag omstreeks twaalf uur ver scheen een Engelsch vliegtuig boven Ber gen (N.-H.). Vyf bommen werden uitge worpen. Drie hiervan kwamen niet tot ont ploffing, zoodat het waarschijnlijk tijdbom men zijn. De materieele schade is zeer ge ring. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. gordijn zelf. Een goedikooper oplossing is dezie: als de 'bovenkant van het raamko zijn niet te hoog ligt, kan men gebruik ma ken van een rond stokje, waaraan één kant van het papier bevestigd is. Aan bei de uiteinden van het stokje wordt een spijker ingeslagen voor de ophanging van het geheel. Het gordijn wordt in opgerol den toestand dan bijeengehouden door er een elastiekje omheen te slaan, waarvan beide uiteinden om een 'haakje geslagen worden; dat op. de goede plaats in het bo venkozijn is aangebracht. Is het gordrijn neergelaten, dan kan weer met behulp van een elastiekje, dat nu aan het gordijn is vastgenaaid en aan een haakje in het on derkozijn wordt bevestigd, het gordijn strak gehouden worden. Uit den aard der zaak moet aan de bevestiging van het pa pier aan de stok de noodige aandacht wor den besteed om spoedig inscheuren te voorkomen. Hiertoe legge men b.v. in het papier een zoom (desgewensoht stikt men die er in). Bij kleine ramen behoeft men geen rol gordijn tte gebruiken, doch kan men vol staan met een papierafscherming, waar van men de afmetingen weer enkele cm. grooter neemt dan de raamopening. Aan de randen van dit papier maakt men ter versteviging een zoom en aan de 4 hoeken lusjes van elastiek, die men bij 't gebruik ap eenige haakjes 'bevestigt. Is ook de aanschaffing van verduiste- ringspapier nog te kostbaar, dan kan men een afscherming tot stand brengen die heelemaal niets kost door eenige op elkaar geplakte kranten. Ook oude divan- en ta- felkleeden bewijzen goede diensten. 't Lastigst is in vele gevallen nog de voordeur. Daarbij zal men, hetzij door mid del van de vestibuledeur, hetzij door mid del van een afzonderlijk gordijn, een soort liohtsluis moeten maken, zoodiat men bet huis kan in- en uitgaan zonder dat licht naar buiten straalt. Heeft men zijn huis verduisterd, dan ga men op een donkere avond eens alles na. Daarbij vooral ook letten op dakramen. Tevens controleere men, of bij het openen van deuren binnenshuis geen licht in an dere vertrekken valt, dat van buiten af zichtbaar is. GOOCHELAAR. Weet U hoe ik my hier voel In dit hoekje? Als een goochelaar. Ik kan vandaag den eene, morgen den andere uit het publiek roepen en hier naast mij op het podiium laten komen. En dan mogen zij meegoochelen, maar alles gebeurt natuurlijk zoo als ik 'het wil. Hier op dit kleine 'bescheiden' plekje, 'ben ik oppermachtig. Hier toover ik konijnen uit een hoed) zoolang dit vee tenminste mag blij ven leven hier toover ik naar de eischen des tijds veertig menschen te gelijk weg u weet wel onder een groot zwart laken en ik vertel u, vreemde, wie gij zijt en waar ge woont De stamkaarten vergemakkelijken dat aanmerkelijk. Of ik steek een paripLuie op en laat het regenen. Apropos, da's waar ook, wat zegt U van het weer? Als maar regen. En daar loopen wij in. Gek is dat! Geen mensch gaat toch 's "zomers in een bloemperk onder een sproeienden gieter staan. En in den winter nog veel minder. Nou ja, wij móéten wel. Wij moeten zooveel te genwoordig. Wij moeten in de rij staan óók. Oók als het regent Maar op stuk van zaken is het toch maar gek. Al is het dan wel goed voor het aankweek en van geduld en gelatenheid. Dat heeft een mensch óók heel hard noodig. Maar als ik een echte goochelaar was! Dan zou ik water in voile melk en volle melk in 'bruine boonen met sipek veranderen. En laat bet dan maar reigenen. Maar ik 'ben geen goochelaar. ARRESTATIES IN VERBAND MET HET LUISTEREN NAAR VERBODEN ZENDERS De laatste dagen heeft de Duitsche Si- cherheitspolizei te Utrecht een aantal ar restaties verricht wegens het luisteren naar buitenlandsche zenders. Gisteravond zyn twee personen, die naar Londen hadden geluisterd, in hechtenis genomen. BROOD. Broodbon 2 (nieuwe broodkaart). Geldig tot en met 29 Augustus, rechtgevende op 2500 gram rogge brood of 2000 gram ander brood. Vanaf 26 Augustus is ook geldig broodbon 3. THEE OF KOFFIE. Bon 53 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 30 Aug. rechtge vende op haL" pond koffie of half ons thee. BLOEM OF BAKMEEL. Bon 40 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met» 6 Sept., recht gevende op 2 Yi ons tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of roggebloem of roggemeel of zelf rijzend bakmeel. SUIKER. Bon 66 (algemeen distribntieboekje) Geldig tot en met 30 Aug., rechtge vende rp éér k.g suiker. Bon 74 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 30 Augustus, recht gevende op 11/4 kilogram suiker. PETROLEUM. Petroleumzegel „Periode 5" voor ben, die over geen andere kookgelegenheid beschikken dan petroleum. Geldig tot en met 8 Sept., rechtgevende op 2 liter. BOTER EN VET. Bon 05 tot en met 12 (boterkaart) Geldig tot en met 18 October. Op eiken bon een half pond boter. Bons 05 tot en met 07 (vetkaart). Geldig tot en met 18 October. Op elke bon een half pond margarine of boter. Bon 08 (vetkaart). Geldig tot en met 18 October. Een half pond gesmolten vet of boter. Bons 09 tot en met 12. (vetkaart). Geldig tot en met 18 October. Op elke bon half pond boter met 10 cent reductie per half pond. RIJST OF RIJSTEMEEL. Bon 14 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 6 September, rechtgevende op half pond rijst of rijstemeel. HAVERMOUT, ENZ. Bon 27 (algem. distdibutieboekje). Geldig tot en met 6 September, rechtgevende op half pond haver mout of havervlokken of gort of grutten. MAÏZENA, ENZ. Bon 105 (algem. distributieboekje). Geldig tot en met 11 September, recht gevende op 1 ons maizena of griesmeel of puddingpoeder. MACARONI. ENZ. Bon 110 (algem. distributieboekje). Geldig tot en met 11 September, rechtgevende op 1 ons macaroni of vermicelli.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1