BINNENLAND WELKE BONS? DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Maatregelen ter besparing van bouw materiaal Met ingang van heden zal de regeerings- commissaris voor den wederopbouw de goedkeuring, welke vereischt wordt voor het ondernemen van bouwwerken, voor- loopig slechts verleen en, indien by het ontwerpen de volgende richtlijnen ter be sparing van bepaalde bouwmaterialen zijn. in acht genomen, en onder de voorwaarde, dat deze richtlijnen bij de uitvoering even eens ifi acht genomen worden, alles voor zoover dit uit een oogpunt van bouwtech niek verantwoord is en voor zoover het geen buitengewone financieele nadeelen medebrengt. I. Algemeene "richtlijnen. 1. Op het gebruik van hout moet zooveel mogelijk bespaard worden; aangezien ijzer en staal thans ook slechts in beperkte mate ter beschikking staan, moet hout in het al gemeen niet door ijzer of staal doch zoo veel mogelijk door andere bouwstoffen vervangen worden. 2. In de eerste plaats komen steen en be ton voor bouwwerken in aanmerking, in de tweede plaats gewapend beton; slechts indien het bewijs geleverd kan worden, dat uitvoering in steen of beton ten ge volge van bijzondere bouw- of bedrijfsom standigheden niet mogelijk is, mag ijzer of staal gebruikt worden. 9. Waar mogelijk moet vervangen wor den: a. Hout door metselwerk, ongewapend beton en indien onvermijdelijk door ge wapend beton; b. IJzer en staal door metselwerk, onge wapend beton en indien onvermijdelijk door gewapend beton; c. Gewapend beton door metselwerk of ongewapend beton. 4. Voor alle hieronder niet genoemde onderdeden van bouwwerken moet het ge bruik van vervangingsmaterialen voor hout en staal zooveel mogelijk bevorderd wor den. IL Richtlijnen voor de constructie. a. Muren en kolommen, waarin uitslui tend drukspanningen kunnen optreden, moeten niet in staal, maar in metselwerk ofu beton of desnoods gewapend beton uit gevoerd worden; b. Gewapend-betonkolommen mogen niet meer dan 3 pet. bewapening bevatten; c. Niet vrijdragende tusschenwanden moeten zooveel mogelijk boven elkaar ge steld worden. Opvangen van muren en an dere onderdeelen van een bouwwerk moet vermeden worden; wanneer dit niet moge lijk is mceten lichte materialen gebruikt worden. d. Het gebruik van houten en stalen la- tricn is in het algemeen niet toegelaten. De kozhnoperingen moeten zoo smal z;jn, dat m normale gevallen door een „strek" of „boog" het bovenliggende metselwerk voldoende wordt ondersteund. III. Richtlijnen voor de uitvoering. a. Voor paalfundeeringen moet het ge bruik van houten palen beperkt worden tot de allernoodzakelijkste gevallen; zij moeten in het algemeen worden vervangen door gewapend betonpalen; b. Voci blijvende damwanden, keermuren e.d. moet het gebruik van staal en hout tot een minimum worden beperkt; voor tijde lijke damwanden kan het gebruik van hout of staal worden toegestaan; c Fundeeringen, kelders e.d. moeten zooveel mogelijk in metselwerk of onge- wa^er"1 beton worden uitgevoerd. Voor bij zondere constructies kan hiervan worden a' weken. d. Dragende opgaande muren moeten van metselwerk of van stampbeton vervaar- dig-"* - - e. Voor balklagen, vloeren, plafonds e.d. moet de toepassing van hout en staal zoo veel mogelijk vermeden worden. Er zou gebruik gemaakt kunnen worden van be ton. van op de fabriek vooraf vervaardigd (holle) aansluitende gewapend-betonbalken of -baksteenmateriaal, platenmateriaal, houtgraniet e.d. Kf1 "?rafdekkingen kunnen bijvoorbeeld b« -> uit '"tselde ge^'rt1"en. f. Het maken van uit hout of ijzer gecon strueerde kappen, goten e.d. moet verme den worden. In de plaats van houten en ijzeren kapspanten dient men zooveel mo gelijk te gebruiken gording dragende hoo- ger opgetrokken muren van metselwerk of stampbeton, betonnen kapspanten e.a. in piaats van de houten bebording kan bims- b nplaten of ander platenmateriaal, mits waterdicht, aangebracht worden. Gegolfd metalen platen mogen niet worden aange bracht; g. Waar het niet. mogelijk is om houten kr: i.'nen te vermijden, mag de zwaarte van het kozijnhout niet grootër genomen wor den, dan strikt noodzakelijk is. Dit geldt ook voor architraven en kozijnbetimmerin gen; h. Terreinafscheidingen, balkonhekken e.d. mogen niet van hout of staal worden vervaardigd. IV. Controle. Aanvragen voor de goedkeuring van bouwwerken, waarbij naar het oordeel van den regeeringscommissaris voor den we deropbouw niet voldoende met de noodza kelijkheid tot besparing rekening gehouden is. zullen terzijde gelegd worden. Aan den a--Tf>vr.r 7a\ Mervan mededeeling worden gedaan. De regeeringscommissaris behoudt zich voor zich hieromtrent advies te doen uit- BROOD. Broodbon 2 (nieuwe broodkaart). Geldig tot en met 29 Augustus, rechtgevende op 2500 gram rogge brood of 2000 gram ander brood. THEE OF KOFFIE. Bon 53 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 30 Aug. rechtge vende op haL pond koffie of half ons thee. BLOEM OF BAKMEEL. Bon 40 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met» 6 Sept, recht gevende op 2 y? ons tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of roggebloem of roggemeel of zelf rijzend bakmeel. SUIKER. Bon 66 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 30 Aug., rechtge vende cp éér k.g suiker. Bon 74 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 30 Augustus, recht gevende op 11/4 kilogram suiker. PETROLEUM. Petroleumzegel „Periode 5" voor ben, die over geen andere kookgelegenheid beschikken dan petroleum. Geldig tot en met 8 Sept., rechtgevende op 2 liter. BOTER EN VET. Bon 01 tot en met 04 (boterkaart) Geldig tot en met 23 Augustus. Op eiken bon een half pond boter. Bons 01 tot en met 02 (vetkaart). Geldig tot en met 23 Augustus. Op elke bon een half pond margarine of gesmolten vet of boter. Bons 03 en 04. (vetkaart). Geldig tot en met 23 Augustus. Op elke bon half pond boter met 10 cent reductie per half pond. RIJST OF RIJSTEMEEL. Bon 14 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 6 September, rechtgevende op half pond rijst of rijstemeel. HAVERMOUT, ENZ. Bon 27 (algem. distdibutieboekje). Geldig tot en met 6 September, rechtgevende op half pond haver mout of havervlokken of gort of grutten. MAÏZENA, ENZ. Bon 105 (algem. distributieboekje). Geldig tot en met 11 September, recht gevende op 1 ons maizena of griesmeel of puddingpoeder. MACARONI, ENZ. Bon 110 (algem. distributieboekje). Geldig tot en met 11 September, rechtgevende op 1 ons macaroni of vermicelli. brengen door de plaatselijke diensten van bouw- en woningtoezicht. Aan deze dien sten zal hy ook de controle op de naleving van deze richtlijnen bij de uitvoering van de bouwwerken kunnen opdragen. De aanvragen voor de goedkeuring van bouwwerken dienen met het oog op de toetsing aan deze richtlijnen vergezeld te gaan van een beschrijving of voorloopig project, waarin de voor deze toetsing bë- noodigde gegevens vermeld zijn. Deze stuk ken dienen door den opdrachtgever of diens gemachtigde in .tweevoud te worden ingezonden op de wijze, vermeld in het van zijnentwege beschikbaar gestelde aanvraag formulier voor goedkeuring van de uitvoe ring van een bouwwerk. Deze maatregelen, die in druk versche nen zijn, worden op aanvrage door de ge meentebesturen beschikbaar gesteld. DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS. De vereeniging van directeuren en uit gevers van dagbladen „De Nederlandsche Dagbladpers" hield gisteren te 's-Graven- hage haar jaarlijksch, algemeene vergade ring, waarin 62 leden, vertegenwoordigend de overgroote meerderheid der Nederland sche dagbladen, aanwezig waren. Het bestuur deed in deze vergadering verslag van zijn werkzaamheden in de laatste maanden en lichtte zijn standpunt t.o. van de bestaande situatie en zijn plan nen voor den nieuwen tijd uitvoerig toe. De vergadering sprak haar vertrouwen in het bestuur uit en gaf met 47 tegen 7 stemmen het bestuur, dat zich uiteraard van stemming onthield, volmacht op de voorgenomen wijze met doorvoering zijner plannen, o.a. gericht op de onverwijlde in stelling van een Nederlandschen persraad in samenwerking met den Ned. Journalis tenkring, den raad van voorlichting en de daarvoor eventueel in aanmerking komen de andere instanties, door te gaan. De heer P. W. Peereboom, die periodiek aftrad, werd tot bestuurslid herkozen. Voorts werd de heer H. Kuypers, die on langs is afgetreden als directeur van de Maasbode, wegens zijn vele en groote ver diensten jegens de vereeniging, waarvan hij een der oprichters is, tot eerelid be noemd. Aan het slot der vergadering, waarin nog verschillende belangrijke bedrijfsaangele- genheden werden behandeld, werd uit de vergadering den voorzitter, den heer J. W. Henny, ter gelegenheid van zijn tienjarig voorzitterschap, warme hulde gebracht voor zijn voortreffelijke leiding en voor het vele dat hij gedurende zijn voorzitterschap in het belang der Nederlandsche pers heeft tot stand gebracht. LANDBOUW-INLEVERINGSBESLUIT. Regeeringscommissaris wijst producten aan; secretaris-generaal bepaalt de prijzen. In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van den secretaris-.generaal van het departement van Landbouw en Visscherij ter uitvoering van de Land- bouw-Crisiswet, waaraan wij het volgen^ de ontleenen:. Het voorhanden of invoorraad hébben van door den secretaris-generaal aan te wijzen crisisproducten boven een door den secretaris-generaal voor elk dier produc ten vast te stellen gewicht is aan den teler van dergelijke producten verboden. Dit verbod geldt onverminderd het bepaalde bij of krachtens eenig ander wettelijk voorschrift met betrekking tot het voor handen of in voorraad hebben van crisis- producten. De verbodsbepaling geldt niet voor hem, die als georganiseerde is aangesloten bij een door den secretaris-generaal aan te wijzen crisisorgamisatie en tevens de crisis- producten, die hij voorhanden of in voor raad heeft, overeenkomstig het hieronder bepaalde ter beschikking der volkshuis houding en telkens in de vastgestelde hoeveelheden inlevert. Deze verbodsbe paling geldt eveneens niet voor hem, aan wien door of vanwege den secretaris-gene raal ontheffing is verleend, indien de, zoo noodig aan deze ontheffing te verbinden, voorwaarden zijn nagekomen. De teler van de bedoelde crisiproducten is verplicht hiervan een zoodanige hoe veelheid ter beschikking der volkshuishou ding te houden als hij redelijkerwijze voor handen of in voorraad moet hebben op grond der volgende factoren: le. De hoeveelheid door hem geteelde of ontvangen producten, blijkende uit de door hem verstrekte dan wel op andere wijze verkregen gegevens; 2e. de hoeveelheden door hem over eenkomstig voorschrift van den regee ringscommissaris ingeleverde producten; 3e. de hoeveelheid, waarvan hij kan aantoonen, dat hij deze ten gevolge van eenige andere rechtmatige handeling dan wel ten gevolge van een vreemde oorzaak, welke hem niet kan worden toegerekend, niet meer ter beschikking heeft. Door den regeeringscommissaris wordt vastgesteld welke crisisproductn hetzij door bepaalde telers, hetzij door een be paalde groep van telers, hetzij door alle telers moeten worden ingeleverd. Door of vanwege den regeeringscommissaris wordt bepaald, vóór welke tijdstippen, tot welke hoeveelheden, op welke wijze en onder welke voorwaarden moet worden ingele verd. De secretaris-generaal stelt vast op ba sis van welke standadrdrrijzen de inleve ring zal geschieden. Aan den gene, die hoeveelheden dezer crisisprodiucten voor de telers van derge lijke producten voorhanden of in voor raad heeft, is dit slechts toegestaan, indien hij aantoont dieze hoeveelheden voorhan den of invoorraad te hebben voor een te ler, voor wien het bovenvermelde verbod niet geldt. HOE ER WEL EN NIET GESLACHT MAG WORDEN. Onmiddellijke verdooving voorgeschreven. In afwijking van de geldende bepalingen nopens de bedwelming van warmbloedige dieren bij het slachten, moet deze zooda nig geschieden, dat het bewustzijn onmid dellijk wordt opgeheven, hetzij door elec- trische doorstrooming, hetzij door middel van toestellen, waardoor de grootr herse nen mechanisch worden beleedigd, hetzij op een andere toegelaten wijze. Toepas sing van kopslag en van neksteek of nek slag, evenals het breken of omdraaien van den nek, is verboden. In plaats van de genoemde bedweknings- methoden en in afwijking van het desbe treffende verbod, is ten aanzien van warm bloedige dieren, die geen slachtdieren zijn in den zin van de Vleeskeuringswet, dan wel geen vee in den zin van de Veewet, de toepassing van den kopslag; de toepas sing van den nekslag, alleen voor zoover het konijnen betreft; en het snel en geheel scheiden van den kop van den romp, al leen voir zoover het gevolgte betreft, ge oorloofd. Voorts is het verboden tijdens of na de verbloeding met slachten voort te gaan, alvorens blijvende bewegingloosheid is ingetreden. Ook het ophangen der die ren voor het bedwelmen is verboden. Het besluit is gisteren in werking getreden. Dr. COLIJN OP TOURNEE. De leider der Anti-Revolutionnaire par tij, dr. H. Colijn, zal Donderdagmiddag 29 Augustus a.s. op het Be Quick-terrein aan den Heereweg te Groningen als spreker optreden in een meeting, die vanwege het provinciaal comité der A.R. partij zal wor den georganiseerd. In verband met deze meeting zullen dden dag zoowel voor dien aanvang als na afloop in de provincie Gro ningen in alle richtingen extra-treinen rij den. Dr. Colijn zal het woord voeren over: „Nederlands toekomst." Vrijdag 30 Augustus zal dr. Colijn te Assen optreden voor het proviciaal comité van A.-R. kiesvereenigingen in Drente. Daartoe zal op het Nieuwe Marktterrein een tent worden geplaatst die aan 5000 personen plaats bieden zal. Dinsdag 3 September spreekt dr. Colijn in Zeeland. Gepoogd zal worden hem zoo wel te Middelburg als te Goes te doen op treden. Zeer waarschijnlijk zal behalve dr. Colijn in de Zeeuwsche bijeenkomsten ook een Chr. Historische spreker optreden, het geen Woensdag 28 Augustus op het IJs- clubterrein te Leeuwarden eveneens het geval zal zijn. CORRESPONDENTIE EN VERZENDING VAN POSTPAKETTEN AAN NEDER LANDSCHE GEÏNTERNEERDEN IN JUITSCHLAND. Naar men ons van bevoegde zijde be richt, moet de mededeeling in de couran ten verschenen betreffende corresponden tie en verzending van postpakketten aan Nederlandsche geïnterneerden in Duitsch- land aldus worden opgevat, dat tot nu toe slechts het adres van de in Duitschland aangehouden Nederlanders bekend is, n.l. Hag XIII, Wulsburg bei Weissenburg, Bayem. (Ilag is gelijk intemiersungsla- ger). Ten overvloede zij de aandacht er op ge vestigd, dat correspondentie en postpaket ten voor deze geïnterneerden moeten wor den aangaboden bij de postkantoren. Men begrijpe dus goed, da. eerst wan neer het in temeer ingsadres van de in Ne derland, als represaille maatregel tegen de in temeer ing van Duitschers in Neder- landsch-Indië, aangehouden Nederlanders bekend zal zijn, correspondentie en ver zending van pakketten aan nen mogelijk wordt. Zoodra zulks het geval is, zal hier van onmiddellijk nadere bekendmaking volgen. AANVRAGEN TOT PRIJSVERHOOGING VAN IMPORTARTIKELEN. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het Departement van Hanndel, Nijverheid en Scheepvaart vestigt er de aandacht op, dat ingevolge de prijzenbeschikking 1940 no. 1 prijsverhooging van ingevoerde arti kelen zonder speciale toestemming niet is toegestaan. Met het oog op een snelle afdoening der desbetreffende aanvragen zijn de direc teuren der rijksbureaux voor nijverheid, bij wie alle verzoeken om prijsverhooging voor industrieele artikelen moeten worden ingediend, gemachtigu in vele gevallen de aanvragen om prijsverhooging voor inge voerde artikelen terstond af te doen. On der de aandacht van belanghebbenden zij echter gebracht, dat het ook in deze geval len noodzakelijk is: 1. Dat de aanvragen vergezeld gaan van de stukken, welke de noodzaak der gevraagde prijsverhooging kunnen staven. 2. Dat, indien, in een branche verschei dene importeurs of grossiers bestaan, de aanvrage tot prijsverhooging, indien eenigszins mogelijk, gezamelijk geschiedt, bijvoorbeeld via het bureau van de impor teurs- of grossiersvereeniging. Geschiedt dit niet, dan veroorzaakt zulks vertraging in de behandeling. KERAMISCHE INDUSTRIE. Het bureau voor de Keramische indu strie is gevestigd te 's-Gravenhage, Rezui- denhoutscheweg 123, en telefonisch aange sloten onder no. 720060. De dagelij ksche leiding van dit bureau berust bij een gedelegeerd bestuurslid, als hoedanig is benoemd dx. F. Fh. Groene- veld. Binnenkort^ zal ee beschikking in de Nederlandsche Staatscourant worden ge plaatst, waarin o.m. aan alle betreffende ondernemingen de verplichting wordt op gelegd zich bij het bureau voor de Kera- nisöbe industrie te laten inschrijven. Ter bespoediging bestaat reeds thans gelegen heid zulks te doen. ONTBINDING VAN DE NED. VAK CENTRALE. Fusie met het N.V.V. 1 Dezer dagen kwam de bestuursraad van de Nederlandsche Vakcentrale in een spoedvergadering bijeen, ter behandeling o.a. van een voorstel tot het stichten van een nieuwe vakcentrale en het opheffen van de Nederlandsche Vakcentrale. De voorzitter de heer Roos, deelde me de, dat het algemeen bestuur met alge meene stemmen besloten had, aan den be stuursraad te adviseeren, het voorstel te aanvaarden. Na besprek in genn diende de afgevaar digde van de C.B.P.T.T., de volgende re solutie in: „De bestuursraad van de N.V.C., zich plaatsende op het standpunt van de noodzaak om te komen tot eenheid van arbeiders, hoofdarbeiders en ambtenaren; •besluit in het algemeen Nederlamdsch belang deze eenheid met alle geëigende middelen te bevorderen, meer in het bij zonder door fusie met het N.V.V. en ont binding van de N.V.V. en ontbinding van de N.V.C., ten einde te komen tot stichting van een nieuw vakverbond, dat alle werk nemers in Nederland zal kunnen omvat ten." Deze resolutie werd met op drie na al gemeene stemmen aangenomen. „Tel." LANDARBEIDERS TUDENS DEN OOGST. Recht op extra brood- en boterrantsoen. Het Centraal Secretariaat voor Land en Tuinbouw heeft pogingen in het werk gesteld om de landarbeiders, die zware oogst werkzaamheden verrichten, in aan merking te doen komen voor extra brood- en boter- of margarine-rantsoen. Ten aanzien van het brood-rantsoen was reeds in dien zin beslist. Woensdag werd van het Centraal Distributiekantoor me dedeeling ontvangen, dat landarbeiders, die voortdurend zware oogst werkzaamhe den verrichten, behalve op een extra brood-rantsoen van 10 pCt. aanspraak kun nen maken op een extra boter- (c.q. mar garine-) rantsoen van 200 pCt. Die extra oogst-rantsoenen worden slechts tot September verstrekt. De plaat selijke distributie-diensten zijn overeen komstig geïnstrueerd. BUITENGEWONE BELANGSTELLING VOOR RUWIELTOCHTEN Nu het toer-automobilisme heeft afge daan en auto's alleen nog voor strikt nood zakelijke doeleinden gebruikt mogen wor den, is het merkwaardig te zien, hoe het publiek zich aanpast. De A.N.W.B., die iede- ren zomer auto- en rijwieltochten met 6n- bekende bestemming uitschrijft, heeft nu de eerstgenoemde van het programma moeten schrappen. Dientengevolge, en wel licht ook mede door de verhoogde belang stelling voor het eigen land, zijn de rij wieltochten van den A.I{.W.B. dit jaar zeer bijzonder in trek. De eerste tocht, door het Zuid Holland- sche polder- en plassengebied, trok reeds het buitengewoon groote aantal van ruim 800 deelnemers. Voor den tweeden tocht, die op Zondag 25 Augustus gereden wordt door het Gooi en de Stichtsche lustwarande^ hebben zich bijna 1000 deelnemers laten inschrijven. Een verheugend verschijnsel, niet alleen voor den A.N.W.B., maar voornamelijk als blijk van het herlevende vaderlandsche gevoel en van de veerkracht van ons volk, Op denzelfden dag organiseert de A.V.R.O. een stertocht naar Hilversum, die dus door dezelfde streek voert. Er be hoeft echter geen vrees te bestaan voor op- eenhoopig van fietsers op bepaalde rij wielpaden. Ook de A.V.R.O.-tocht is door den A.N.W.B. samengesteld, die gezorgd heeft, dat de routes gescheiden blijven. POSTZEGEL AUTOMATEN BLIJVEN. Zij het in gewijzigden vorm. In verband met de gewijzigde tarieven voor het brieven- en briefkaartenport, zullen ook die postzegelaubomaten, die zioh in een steeds grootere populariteit verheu gen, veranderd moeten worden. De auto maten van drie cents zegels komen geheel te vervallen. Die van vijf oents zegels zijn voorloopig nog wel bruikbaar, omdat men deze zegels kcji gébruiken voor het fran- keeren van briefkaarten en van storfcings- formulieren der Postchequé- en Giro dienst De briefkaartautomaten zijn ge makkelijk zoo te wijzigen, dat men daar uit twee briefkaarten voor een dubbeltje kan krijgen, waarbij dan tevens het te ruggeven van geld wordt vermeden. Daar naast zullen er dan tenslotte nog auoma- ten voor zegels van 7 1/2 cent moeten ko men. Het staat op het oogeriblik nog niet geheel vast, hoe deze laatste zullen wor den ingericht. „Vad." NIJENRODE KRIJGT EEN ANDERE BESTEMMING. Naar het A.N.P. verneemt, zal het be kende kasteel Nijenrode te Breukelen bin nenkort een andere bestemming krijigen. Reeds eenige jaren had dit prachtige slot aan de Vecht geen vasten bewoner en werden slechts enkelie vertrekken door den eigenaar, wijlen den antiquair Goud stikker uit Amsterdam, als showroom ge bruikt, terwijl eenige zalen en de schit terende tuin door de N.V., die Nijenrode exploiteerde, waren ingericht als restau rant. De theesohenkerij, die in die zomer maanden druk bezocht werd en door Utrechters en Amsterdammers veel werd gebruikt voor groote partijen en feesten, zal nu verdwijnen. Het kasteel is nl. in andere handen over gegaan, en het zou de bedoeling van dien nieuwen eigenaar zijn, Nijenrode als bui tenverblijf in gebruik te nemen. Een welkome broodaanvulling bij het twaalf-uurtje Een aardappelgerechtje aan den brood maaltijd heeft ver-chillende vooroce en. Iedereen waardeert een dergelijk warm hapje en bovendien zal men in een groot gezin beter toekomen met de broodbonnen. Ook worden resten van den vorigen dag cp deze wijze goed gebruikt, zoodat er geen aanleiding is om den hoofdmaaltijd uit kliekjes te laten bestaan. Dit laatste is na melijk niet goed, daar opgewarmd eten in voedingswaarde achter staat bij het versch bereide. De hoofdmaaltijd moet dan ook alleen uit pas gekookte aardappelen en gToenten bestaan, terwijl we overgebleven resten gebruiken, om er een „hapje" van te maken, dat we bij den broodmaaltijd ge ven. Hieronder volgt een prettig recept voor zoo'n hapje. Aardappelkoek. Ongeveer 1 K.G. gekookte aardappelen. 1 of 2 eieren. 200 gram geraspte, belegen kaas. Ongeveer 1/4 liter melk. Zout, nootmuskaat, boter, peterselie. Maak de aardappelen fijn (dit gaat het beste als ze nog warm Zijn) en vermeng ze met de andere ingrediënten tot niet te droge puree. Laat een lepel boter in de koekenpan bruin worden. Bak hierin de helft van de puree tot een groote koek, die met behulp van een deksel wordt omge keerd. Bak de rest van de puree op dezelf de wijze.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6