De strijd in de lucht De verovering van Br. Somaliland Ook Italië stelt blokkade in Qeóiaye aanuaMeti op, Engeland Nog geen overeen stemming Onrust in Zuid- Afrika Een waarschuwing koopvaardij Aanslag op Trotzky Nadere bijzonder heden Will U iets weten? 3h wate atede £attgt Engeltcke koloniale kutten WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Tusschen Hongaren en Roemenen DUITSCHE BOMMEN OP ENGELSCHE VLIEGVELDEN. Verscheidene vliegvelden in het graaf schap Kent, waaronder de vliegvelden Eastchuroh en Southend, werden gister middag door Duits öbe bommenwerpers met suooes bestookt, zoo verneemt het D.N.B. vain bevoegde zijde. In het Zuidoos ten van Engeland vonden luchtgevechten plaats. Elders deden Duitsche bonnmen- werpers een aanval oip mumitie-inrichtin- Igen en andere doelen die voor de oorlog voering van vitaal belang zijn. Sterke een- Bieden Engelsohe jagers hebben zJch tegen de Duitsohers geweerd en hen in de om geving van Dover aangevallen. Het lucht doelgeschut opende op vele plaatsen aan de Zuidkust het vuur. BRITSCHE LUCHTAANVALLEN OP WOONWIJKEN. Gisternacht zijn Britsobe vliegtuigen, in IDuitsoh gebied binnengedrongen. Zij heb ben onder meer een aanval gedaan op een woonwijk in een vrij groote stad in het Ruhr gebied. Vier particuliere huizen zijm volkomen verwoest. Uit de puinhoopen zijn tot dusverre zes doodten en 25 zwaar- en lichtgewonden gehaald. Tot de dooden (behooren twee vrouwen en een tweejarig en een achtjarig kind. In een West Duit sche stad van 30.000 zielen is door Britsobe explosieve bommen een geheel© rij hui zen vernield. De burgerlijke luchtbescher ming, die ook hier goed georganiseerd is, Ikon de kleine branden, die door brandbom- aan de VERMIJD DE PERMANENTE OPERATIE ZONE. De Italiaansche regeering heeft aan de regeeringen van de neutrale landen, die de koopvaardij uitoefenen, een nota gezon den, waarin gezegd wordt: In haar nota van 15 Juni heeft de Italiaansche regeering aan de regeeringen der neutrale landen, welke de koopvaardij uitoefenen, medege deeld, dat Italië in verband met de blok kademaatregelen, die door vijandelijke lan den ten aanzien van Italië waren geno men, verplicht, was te verklaren, dat de naar vijandelijke havens op weg zijnde koopvaardijschepen, zoodra zij zich op 30 mijl van de vijandelijke kusten bevonden, voor eigen risico en gevaar zouden varen en dat het alle verantwoordelijkheid af wees voor de gevolgen, die zouden kunnen ontstaan voor de schepen, welke met deze waarschuwing geen rekening hielden. De Italiaansche regeering vestigt de aan dacht er op, dat het zeegebied langs de kusten van de Britsche koloniën en pro tectoraten en van de onder Britsch man daat staande landen, alsmede van die lan den, zooals Egypte, waar zich Britsche land-, zee en luchtstrijdkrachten bevin den, op grond van de voortdurende opeen volging van oorlogshandelingen tot perma nente operatiezone is geworden. Dit geldt in het bijzonder voor de Britsche kusten in de Middellandsche Zee, de Roode Zee, dq Golf van Aden, alsmede voor de kusten der Britsche koloniën in Afrika en de kus ten van Egypte en den Soedan. Derhalve stelt elk schip, dat in deze zones vaart, zich bloot aan vernietiging door mijnen en an dere in den oorlog gebruikte middelen. Met het doel deze vernietiging te ver mijden, stelt de Italiaansche regeering aan de neutrale regeeringen voor, alles te doen wat mogelijk is en wenschelijk geacht wordt, opdat haar onderdanen en haar schepen zorgvuldig vermijden, door de ge vaarlijke zones te varen, aangezien de Ita liaansche regeering alle verantwoordelijk heid voor schade, die in deze zones aan schepen en personen zou kunnen worden toegebracht, van de hand wijst. De Italiaan sche regeering, zoo eindigt de nota, wil van haar kant geen belemmeringen in den weg leggen aan het varen van neutrale sche pen door de zeeëngten, die verplichte door gangen voor de scheepvaart vormen. In verantwoordelijke Romeinsche krin gen wijst men er op, dat Italië met deze nota een totale en onvoorwaardelijke blok kade van de Britsche koloniale kusten en van de kusten van Egypte en den Soedan heeft ingesteld. Deze maatregel, zoo voegt men er aan toe, zal tot en snelle beëindi- men ontstaan waren, snel iblussahen. In deze stad zijtn talrijke menseben ernstig 'gewond, doch gelukkig zijn er geen doo den. Op een andere plaats in Middien- Duitsohland is door een bom een loods, die voor militaire doeleinden wordt ge bruikt, beschadigd. Twee soldaten werden licht gewond. ENGELSCHE SPOORWEGEN VERWIJDEREN PLAATSNAMEN. Een der Britsche spoorwegmaatschap pijen heeft uit vrees voor een Duitscfhe in vasie in totaal 21.000 borden met plaats namen laten verwijderen, t.w. 15.500 groo te stationsbordien, voorts plaatsnamen op zitbanken en aan lampen, alsmede 4200 namen op seinhuizen. Zelfs de plaatsna men die op buitenstations gevormd wor den door bloemen, struiken of of steenen, zijn verwijderd. STIJGENDE ONRUST IN ZUID-AFRIKA. Te Johannesburg hebben ongediscipli neerde regeerinigssoldaten en opgehitst ge peupel herhaaldelijk gepoogd de Afrikaan- scbe club „Werda" te bestormen. Hierbij is het tot ernstige onlusten en botsingen gekomen. Eerst aan een groot aantal te hulp geroepen politiemannen, die de sol daten herhaaldelijk met gummiknuppels uiteen moesten drijven, gelukte het de rust en de orde te herstellen. Naar uit Pretoria wordt gemeld, heeft de regeering, om het hoofd te bieden aan de dreigende toename van gewelddadigheden en uitspattingen' en om de openbare orde te verzekeren, besloten een burgerwacht in het leven te roepen. Onder de nationale Zuid-Afrika ners heerscht de vrees, dat deae burger wacht een nieuwe strijd-or.ganisatie zal zajn tegen de nationale Zuid-Afrikaners. ging van den oorlog bijdragen. Hij is ook genomen in het belang der neutralen, die er géén enkel belang bij hebben, hun sche pen en onderdanen aan vernietiging bloot te stellen om de Engelschen van het noo- dige te voorzien en zoodoende den oor-log te verlengen. MAATREGEL ZAL IEDER HANDELS VERKEER BELETTEN. De nota der Italiaansche regeering aan de regeeringen der neutrale landen, die de koopvaardij uitoefenen, heeft, aldus ver klaart men in politieke kringen te Rome de totale en onvoorwaardelijke blokkade van de Engelsche koloniale kusten ten gevolge, waarbij ook zijn begrepen de kusten van Egypte, en den Soedan, voor zooverre zich daar Engelsche strijdkrachten bevinden. De maatregel van Italië, zoo wordt in Ita liaansche politieke kringen verklaard, heeft de volledige onderbreking van ieder han delsverkeer van de neutrale staten met de Engelsche koloniën ten gevolge en wel in het geheele gebied, dat de Italiaansche re geering beschouwd als operatiegebied. De havens der Engelsche koloniën worden op deze wijze totaal van den handel afgesne den, zoodat iedere toevoer uit neutrale ha vens of door middel van neutrale scheeps- ruimte verhinderd wordt. Men legt er bij zonder den nadruk op, dat de door de Ita liaansche regeering genomen maatregel de Engelschen van hun noodzakelijke toevoe ren berooft en dat dus deze maatregel op de meest doeltreffende wijze bijdraagt tot een snelle beëindiging van den oorlog. Men verwacht met stelligheid, dat de Italiaan sche maatregelen door de neutrale staten 'geaccepteerd zal worden, daar zij et geen belang bij kunnen hebben hun schepen en staatsburgers aan den ondergang prijs te geven met het eenigste doel de Engelschen te ondersteunen en op deze wijze de duur van het conflict te verlengen. In het bij zonder moet gewezen worden op het feit, dat de regeering der Vereenigde Staten met de bedoeling schade aan haar schepen en het in gevaar brengen van haar burgers te voorkomen, hetgeen in den oorlogstoestand mogelijk zou zijn, haar schepen heeft ver boden de Middellandsche Zee en de Roode Zee te bevaren. DE GEVOLGEN DER BLOKKADE VOOR ENGELAND. De bemanning van twee schepen, die vandaag van Rio de Janeiro naar Enge land zouden vertrekken, heeft geweigerd in zee te gaan, omdat de vaart in verband met de algeheele blokkade te gevaarlijk is geworden. Dergelijke berichten komen ook uit Pernambuco, Bahia en Manaos. Onder de zeelieden van alle landen is een sterke beweging gaande, die van de regee ringen der neutrale landen verlangt, dat zij de vaart op Engeland door neutrale schepen met neutrale bemanning verbie den. DE WEDERZIJDS CHE VOORSTELLEN Van semi-officieele Roemeensche zijde wordt gemeld: Tot dusver zijn het Hongaarsche voor stel en het Roemeensche tegenvoorstel voor de oplossing van de kwestie-Zeven burgen nog niet gepubliceerd. Uit talrijke gesprekken met persoonlijkheden van bei de partijen blijkt echter, dat de wederzijd- sche opvatingen nog uiteenloopen. De door de Hongaren voorgestelde grenslijn begint aan de huidige Hon- gaarsch-Roemeensche grens en loopt dan ten Noorden van het dal van de groote Kokel (Tarnava) tot Cristur, ten Oosten van Schaesburg, buigt dan om naar het Zuiden, bereikt bij Zernescht, ten Westen van Kroonstadt de hoogten der Karpathen, van waaruit zij dan langs de oude Roe- meensch-Hongaarsche grens van voor den wereldoorlog naar het Noorden lopot. In dit gebied liggen Kroonstadt, Bistritz, Clausenburg, Karlsburg (Alba Julia), Groot-Vardein en Arad. Dit gebied omvat ongeveer twee derde van de door Honga rije na den wereldoorlog aan Roemenië afgestane 102.000 vierkante kilometer. De bevolking van dit gebied bedroeg in 1930, volgens Roemeensche opgaven, ongeveer 3.9 millioen zielen, waarvan ongeveer 2.2 millioen Roemenen en ongeveer 1.2 mil lioen Hongaren waren. Van Hongaarsche zijde wordt daarentegen verklaard., dat het hier 2.5 millioen Hongaren betreft. Een vrijwillig, individueel vertrek der Roemenen willen de Hongaren geen hin derpalen in den weg leggen. Roemenië wil zijnerzijds daarentegen alle Hongaren uit het binnenland van Ze venburgen, met inbegrip van de Szeklers, naar het gebied langs zijn huidige West grens, laten verhuizen en uit dit gebied een overeenkomstig aantal Roemenen ves tigen in de zone, die door het vertrek de zer Hongaren is vrijgekomen. Derhalve zou Roemenië de vlakte, welke in het Westen voor het hoogland van Zevenburgen ligt, moeten afstaan het grootste deel dus van de Komitaten Arad, Bihor, Salaj en Sathmar. Hiervoor schijnt echter geen concreet Roemeensch voorstel te zijn ge daan, daar men het, volgens de Roemeen sche opvating, eerst eens moet worden over den bevolkingsruil, alvorens men den omvang van het afgestane gebied kan vaststellen. DE BESPREKINGEN TE KRAJOWA. De Roemeensch-Bulgaarsche onderhan delingen zijn gistermiddag te Krajowa voortgezet. De leiders van de beide dele gaties hebben besprekingen gevoerd, wel ke vele uren in beslag namen. Hoewel noch voor-, noch nadien een officieele mededee- ling is verschenen, is het bekend, dat de onderhandelingen, die Woensdag worden voortgezet, in een vriendschappelijken geest worden gevoerd. Op Dinsdag is reeds een technische commissie bijeen gekomen, welke de bijzonderheden van de a.s. Bul- gaarsch-Roemeensche bevolkingsruil zal vaststellen. GEWOND OF REEDS OVERLEDEN? Uit Miexico City wordt gemeld, dat Deon Trotzky gistermiddaig het slachtof fer is geworden van ©en overval. Aanvankelijk werd1 gemeld, dat hij hier bij om het leven gekomen zou zijn. Nader wordt gemeld1: De dader, een Fransdh communist, ge naamd Frank Jacques, die zioh sedert eenigen tijd onder een valschen naam bdj Trotzky ophield, sloeg Trotzky in zijn wo ning na een 'gemeenschappelijk genuttigd diner met een ijzeren stang neer. Trotzky 'kreeg hierdoor een ernstige hoofdwonde, waardoor hij onmiddellijk naar de dichtst bijzijnde eerste hulppost van de politie moest worden gebracht. Bevestiging van het gerucht, als zou Trotzky aan zijn ver wondingen zijn bezweken, was totdusverre niet te verkrijgen. Wel wordt door de dok toren toegegeven, dat zijn toestand zorg baart. De dader, die eerst onlangs in Mexi co is gekomen, werd onmiddellijk gearres teerd en verhoord. Bij de arrestatie pro beerde hij zich te verweren, waardoor hij zware verwondingen opliep. Zijn verkla ringen, die op schrift 2ijn gesteld, worden op het oogehblik bestudeerd. Buitenlandscbe berichten ONTPLOFFING IN WAPENFABRIEK. Uit New-York wordt gemeld: In de af- deeling waar patronen worden gevuld van de Dupontfabrieken is 1200 pond dynamiet in de lucht gevlogen. Hierdoor kwamen vier arbeiders om het leven. De ontploffing was kilometers ver te hooren. NOG EEN PAAR DUIZEND ENGELSCHEN ACHTERGEBLEVEN Het D.N.B. verneemt belangwekkende bijzonderheden over de verovering van Brits ch-Somaliland. De Noordelijkste der drie Italiaansche colonnes trok op 5 Augustus over de grens en bereikte den 8sten Augustus de haven stad Zeila. In het centrum van Somaliland bezette de tweede colonne op 9 Augustus Hargeisa, dat 70 kilometer van de grens ligt. De derde colonne rukte op langs den straatweg van Adoeëina, dat in weerwil van zeer ernstige terrein-moeilijkheden op den lOden Augustus werd bereikt, nadat men van de grens af een afstand van 90 kilometer door door woestijngebied had af gelegd. De Italiaansche hoofdmacht opereerde in het centrum. Op 1 Augustus kwam het gros der Ita liaansche troepen in contact met de Engel sche hoofdmacht, welker sterkte op 15.000 man werd geschat. Nadat zij zes dagen de grootste moeilijkheden bij den opmarsch en de ravitailleering hadden gehad, ston den de Italianen thans tegenover een te genstander, die rust had genoten en zich in voortreffelijke stellingen had ver schanst. Achter het 70 kilometer lange front Har- geisa-Adoeëina haden de Engelschen op een hoogte van 150 meter een eerste ver dedigingslinie opgericht. De Italiaansche troepen bestonden in de eerste plaats uit nationale afdeelingen, maar ook uit inboorlingen en zwarthem- den, die waren gerecruteerd uit arbeiders uit Italiaansch Oost-Afrika. Een bijzondere taak had de luchtmacht, die waardevolle verkenningsdiensten ver richtte en ook een deel van den aanvoer verzorgde. Geregeld werden de vüf vlieg velden van Britsch-Somaliland gebombar deerd. De aanval op de Engelshe hoofdmacht werd ingeleid door een groote omtrekken de beweging aan beide flanken. Van 13 tot 16 Augustus werd er zeer hevig ge vochten, waarbij de Italiaansche aanval lers onder kruisvuur werden genomen. Niettemin kon op den 15den Augustus in het centrum de opmarsch langzaam worden begonnen, nadat de belangrijkste tegenstand was gebroken. Vraag: Waar moet ik mij vervoegen om opgeleid te worden voor gediplomeerd kraamverpleegster? Antwoord: U moet een aanstelling trachten te krijgen als leerling-verpleegster in een ziekenhuis met een kraam-afdeeling of in een kraamvrouwen-kliniek. Daar wordt U dan practisch en theoretisch voor dit diploma opgeleid. Gewoonlijk heeft men eerst een 3-jarigen cursus voor het diploma A en daarna een cursus van 1 jaar voor het kraam-diploma. Vraag: 1. Wat is de kortste weg per fiets van Leiden naar Geleen en welke stad of dorp ligt zoo ongeveer op de helft? Hoeveel K.M.? 2. Wij hooren in de huiskamer op onge regelde tijden een geluid als dat van een jong vogeltje. Zou het een tor kunnen zijn? En hoe zou ik zoo'n beest onschadelijk kunnen maken? Antwoord: 1. Leiden, Alphen a. d. Rijn, Woerden, Utrecht, Houten, Schalk wijk, Culemborg, Geldermalsen, Waarden burg, Den Bosch, Vught, Boxtel, Best, Eindhoven, Valkenswaard, Mourhuze, Weert, Ittervaart, Echt, Sittard, Geleen. 194 K.M. Halverwege ligt Geldermalsen. 2. Met zoo weinig gegevens is dit geheim moeilijk op te lossen. Vraag: Wat is de kortste route van Leiden naar Wormer (bij Zaandam) en hoe veel K.M.? Moeten we nog ponten over? Antwoord: Leiden, Sassenheim, Hil- legom, Haarlem, Spaarndam, Westzaan, Wijde Wormer. 55 K.M. Tusschen Spaarn dam en Assendelft is een pont, dag en nacht geopend en kosteloos. Vraag: 1. Welke is de kortste weg per tandem van Aegstgeest naar Bergen (N.- H.)? Hoeveel K.M.? 2. Welke is de kortste weg per fiets van Oegstgeest naar 't Mosterdveen in Nun- speet? Hoeveel K.M.? Antwoord: 1. Oegstgeest, Sassenheim, Hillegom, Haarlem, Beverwijk, Castricum, Limmen, Heilo, Alkmaar, Bergen, 67 K.M. 2. Oegstgeest Leiden, Alphen aan den Rijn, Utrecht, Soesterberg, Amersfoort, Nij- kerk, Putten, Harderwijk, Hierden, Nun- speet. 117 K.M. Vraag inzake openluchtspel te Am sterdam. Antwoord: Donderdag 22 Aug. is er nog een uitvoering van ,,Adam' in Balling schap" in het Vondelpark. De uitvoering vangt aan te 7 uur, en is vermoedelijk niet vroeg genoeg geëindigd om den laatsten trein naar Leiden te nemen, daar deze reeds te 20.45 uit Amsterdam vertrekt De prij- Na grondige artillerie- voorbereiding werd op 16 Augustus het sein voor den algemeenen aanval in de richting van La Faroek gegeven. Op den 18den was de ge heele eerste verdedigingslinie der Engel schen overschreden. Talrijke Engelsche afdeelingen, aldus zegt men in Italiaan sche militaire kringen, hadden zich bij de hardnekkige gevechten van de voorgaande dagen overgegeven, vooral Zuid-Afrikaan- sche troepen. De Engelschen hadden Zeila zondêr strijd opgegeven en de 2500 man, die daar hadden gelegen, onverwijld teruggetrok ken naar Bulhar. Ten Oosten van Berbera staan nog on geveer 3000 tot 4000 man Engelsche troe pen, die echter van geen beteekenis meer zijn, nu Berbera is gevallen. DE BETEEKENIS VAN BERBERA Berbera is een natuurlijke haven, die zeer geschikt is voor den handel in de Golf van Aden en op de Roode Zee. De haven is van 10 tot 20 meter diep. De stad is het uitgangspunt van belangrijke kara vaanwegen naar Somaliland en Abessinië, waarmede zij een levendigen handel drijft. Zij is de hoofdmarkt voor koloniale producten struisvogelveeren, caoutchouc, huiden en.ivoor. De handel op Aden heeft een waarde van 50 millioen lire per jaar. In de „News Chronicle" schrijft Vernon Bartlett, dat het argument, dat Somali land slechts van geringe beteekenis is, niet zeer overtuigend is voor de volken in het Oosten, die zich herinfieren, welke in spanningen de Engelsche regeeringen zich hebben getroost om dit gebied te verkrij gen en te behouden. Het is noodig, dat het verlies van Somaliland door acties elders wordt vereffend, aldus de „News Chro nicle". De diplomatieke redacteur van Stefani merkt op, dat de bevolking van Britsch- Somali-land zich reeds lang, evenals die van Fransch-Somaliland, wenschte te ver eenigen met de bevolking van Italiaansch- Somaliland. Voor Britsch-Somaliland is dit thans verwezenlijkt, en op een niet ver verwij derden dag, zal, aldus de diplomatieke re dacteur van Stefani, hetzelfde verwezen lijkt worden voor Fransch-Somaliland, dat een natuurlijken uitweg vormt voor Abes sinië. Het D.N.B. vermeldt voorts de volgen de bijzonderheden omtrent de beteekenis van de havenstad Berbera. die zich thans in Italiaansche handen bevindt. zen der plaatsen bedragen 1.80, 1.30 en ƒ0.90. Vraag: Welke is de kortste en beste weg per fiets van Katwijk aan den Rijn naar Kedichem? Hoeveel km.? Moet ik nog een pont over? Zoo ja, wat zijn de kosten daarvan? Antwoord: Katwijk, Leiden, Hazers- woude, Boskoop, Gouda, Stolwijk, Bergam bacht, Ottoland, Hardinxveld, Gorinclvem, Kedichem, 90 km. Pont bij Bergambacht (7y2 cent per persoon). V r a a g L. H. v. S. te L. inzake vergoe ding voor een dienstmeisje tijdens vacantie. Antwoord: Tijdens vacantie van de werkgevers behoort het loon te worden doorbetaald. Wat uw andere vraag betreft, is er alleen reden tot schadevergoeding, in dien er sprake is van schuld. KATHOLIEK COMITÉ VAN ACTIE „VOOR GOD" Vrede laat Ik U na, Mijn vrede geef Ik U niet zooais de wereld dien geeft, geef Ik hem U. Uw hart zij ontsteld noch bevreesd. Joan. 14 27. 484ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 2de klasse 3de lijst Trekking van Woensdag 21 Augustus 1940 Hooge Prijzen f 1000.— 24283 f 100.— 20715 20974 Prijzen van ƒ30.— 1054 U90 1242 1708 2061 2159 2302 2367 2650 2870 3065 3236 3463 4097 4146 4398 5239 5445 5597 5733 6347 6447 0720 6975 7191 7595 7959 8284 8802 9013 9033 9578 9668 10014 10436 10520 11195 11540 11693 11767 11817 11884 12182 12917 13139 13374 13383 13487 13537 13653 14094 14161 14269 14559 14577 14834 14857 14989 15454 15526 16419 16536 16701 17044 17081 17277 17498 17597 18243 18409 18801 19319 19326 19331 19535 19539 19616 19776 19304 20156 20477 20872 20885 20964 21425 21932 22339 22881 22985 23040 23214 23290 23511 23715 24033 24882 24894

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5