Weerbericht BINNENLAND BIOSCOPEN TE LEIDEN RECHTZAKEN Toerisme bij honk Plaatst een Telefoontje WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Atoonnenvmtjrpriji: voor Lelden IS cent per week; 1 2.50 per kwartaal. Bt) onze agenten *0 cent per wwk; S.80 per kwartaaL Franco per pa»t 195 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaaL Losse nummers 6 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regeL Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag ZONS OP- EN ONDERGANG Zon onder 8.54 uur. Zon op 6.33 uur. Maan op 9.59 uur Woenslagavond. Maan onder 11.16 uur Donderdagmorgen. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 22 Aug. voorm. 6.50 en nam. 7.15 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 16.5 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 17 gr. C. /31IC3IIOIICDIIOIIOIICDIIOIIOIIC Verduisteringstijden Er is bepaald, dat er verduisterd moet worden tusschen zonsonder gang en zonsopkomst. Deze tijden zijn voor hedenavond en morgenochtend: ZONSONDERGANG 8.54 uur. ZONSOPKOMST 6.33 uur. Tusschen deze beide tijden dient er dus verduisterd te worden. 3IIOIIC3IICDIIOIICDIIOIIOIIOII KOFFIE- EN THEESURROGATEN. Eischen volgens de Warenwet te verwachten. De secretaris-generaal, wind. hoofd van het departement van Sociale Zaken, brengt ter algemeene kennis, dei binnenkort zijn te verwachten op de Warenwet steunende bepalingen en eischen voor koffie- en tiheesurrogaten. Aan berèiders, handelaren en puibliek wordt in overweging gegeven, met berei ding, in den handel brengen en koopen te wachten tot die betreffende regeling is ge publiceerd. BURGEMEESTER VAN HOOGLAND EERVOL ONTSLAGEN. Aan deh 'beer L. Grippeling is met in gang van 1 Septemer a.s. eervol ontslag verleend als burgemeester dezer gemeente. Wolhandkrabben aangetroffen. In de Vecht heeft men de laatste dagen opnieuw eenige wolhandkrabben aange troffen. Visschers vingen bij Maarssen drie, bij Vreeland twee en bij Breukelen een exemplaar van deze gevaarlijke vernielers van dijken en visschersnetten. R.K. UNIVERSITEIT. 3 September overdracht van het rectoraat De rector-magnifious dor R.K. Universi teit, dr. G. Kreling, zal in de aula der R.K. Universiteit Dinsdag 3 September, dies middags 3 uur, verslag geven van de lot gevallen der Universiteit gedurende het afgeloopen studiejaar. Daarna zal hij bet rectoraat overdragen aan de door het be stuur der St. Radbouidistiichtinjg tot zijin opvolger benoemden hoogleeraar, prof. W. J. A. J. Duajnstee. Na afloop is er receptie in het aulagebouw. De godsdienst plechtigheden bij de opening van het nieu we studiejaar zullen bestaan in een plech tige H. Mis, die Woensdag 4 September om 9 uur zal worden opgedragen in de St. Augustinuskerk. STUDENTENKAMP. Zooals wij de vorige week hebben aan gekondigd wordt op huize Katwijk in den Haag een studentenkamp gehouden, waar studenten van de verschillende vereenigin- gen en steden zijn samengekomen met het voornemen gezamenlijk mede te werken aan den opbouw van de Nederlandsche studentengemeenschap. Dit kamp is Maan dagavond geopend met een inleiding van dr. H. v. d. Wielen, de leider van het volks- hoogeschoolwerk, die over de „Nederlan den binnen Euroua" sprak. Op boeiende wijze vatte spreker de economische en so ciale problemen van Nederland samen en toonde aan hoezeer ons land afhankelijk is van den aan- en doorvoer van grond stoffen uit de factorijen en later het kolo niale rijk en van het scheppen van indus trieën die deze grondstoffen tot producten van hooge waarde verwerken. Bij het weg vallen van deze factoren zou Nederland een uitsluitend agrarisch land moeten wor den met alle groote moeilijkheden welke daaraan verbonden zijn. Op deze inleiding volgde een levendige gedachten wisseling. Dinsdagochtend sprak dr. Krekel over de moderne strooming van het „autoritaire socialisme". Hij noemde de kern van het huidige conflict den strijd tusschen de gedachte van tastbare, na tuurlijke gebondenheid eenerzijds en de oude overschatting van de abstracte be grippen anderzijds. Het oude socialisme er kende slechts den abstracten mensch, doch niet de concrete volksgemeenschap. De er kenning van de tastbare werkelijkheid der gemeenschap is de gedachte van dezen tijd. Het spreek van zelf dat aan de gedach- tenwisseling over dit onderwerp algemeen en intensief werd deelgenomen. Nog vele interessante beschouwingen staan op het program. POST VOOR GEÏNTERNEERDEN IN DUITSCHLAND. Niet aangeteekende brieven (maxi mum 2 K.G.) en briefkaarten aan ge- inteerde Nederlanders in Duitsohland kunnen portvrij worden verzonden, evenals gewone pakketten, mits deze niet zwaarder wegen dan'5 K.G. Deze stukken dienen van bet volledig aders der geïnterneerden te werden voor zien. De geïnteeneerden kunnen bun be trekkingen hierover door middel van spe ciaal daarvoor bestemde kaarten inlichten. Het adres van die geïnterneerden,dat tot nu toe hier bekend was als „Ilag XIII" luidt voortaan „Ilag XIH, Wuelsburg bei Weisseniburg, Bayern". TERMIJN VOOR AANGIFTEN WINST BELASTING IS VERLENGD. Tengevolge van een niet voorziene ver traging in de afkondiging van de winst belasting en in het verzenden van de aan giftebiljetten aan de bestuurders van de ondier deze belasting vallende lichamen, is de termijn voor bet doen van de eerste aangiften (1 September 1940) te kort toe gemeten. Belanghebbenden kunnen het er voor houden, aldus een offieeële mededeeling van het departement van Financiën, dat zij van den inspecteur der directe belas tingen uitstel hebben verkregen voor het inleveren van de aangiftebiljetten tot een maand plus een week nadat de biljetten zijn verzonden. Vertrouwd wordt echter, dat zij, die deze verlengde termijn niet of niet ten volle noodig hebben, zoo spoedig mogelijk de aangiften zullen inzenden. Van deze gelegenheid wordt tevens ge bruik .gemaakt om er op te wijzen, dat in HOOFDFILMS Moskou-Shanghai (Pola Negri, Wolf gang Keppler). Johann Strauss (Ma ria Andergast, Paul Hörbiger). Circusreizigers. (Hans Albert). Die Csardasfürstin. (Hans Söhner, Paul Kemp). Speelfilm Leven van Johann Straus Naar de be kende operette AANVANGSULx. lederen avond 8 uur Zondag van 2—7 uur Woensdag en Zater dag matinée. Iedere avond 8 uur. Zondag van 2—7 u. lederen dag matinée, 2.15 uur, behalve Vrijdag. lederen avond 8.15 u. Zondag van 26.30 uur. Zaterdag en Woensdag matinée 2.15 uur. lederen avond 8.15 u. Zondag- van 26.30 uur. lederen dag matinée 2 uur. lederen avond 8.15 u. Zondagmiddag 4 u. en 8.15 u. Woensdag en Zaterdag matinée 2.30 uur. Goedgekeurd Goedgekeurd v volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen die aangiftebiljetten winstbelasting no. 2 een drukfout voorkomt in onderdeel VI, letter e. Er wordt daar verwezen naar on derdeel „VI, a en b", van hetzelfde biljet. Hiervoor moet worden gelezen: onderdeel V, a en b. HENRI EERENS NAAR „HET NEDER LANDSCHE TOONEEL." Naar wij vernemen is Henri Kerens voor het komende seizoen verbonden aan het gezelschap van „Het Nederlandsch Too- neel", directeur Cor van der Lugt Melsert. De heer Eerens, heeft zooals men zal herinneren, indertijd na de debacle van de nieuwe '„Koninklijke" de planken voor- wel gezegd. Sinds dien tijd was hij o.a. medewerker aan de K.R.O., waar hij vele hoorspelen heeft geregisseerd. „Hibld." KRUIDENIERS-EXAMEN. Het bureau kruideniersexamen, Nassau- plein 5 te Haarlem bericht, dat het schrif telijke gedeelte van het najaarsexamen 1940 zal plaats hebben op Dinsdag 8 Octo ber a.s., waarna de mondelinge examens zullen gehouden worden in het tijdvak van 1115 November 1940. Examenplaatsen bij voldoende deelna me: Amsterdam, Arnhem, 's-Gravenhage, Groningen, Goes, Rotterdam, Roermond, Tilburg, Utrecht en Zwolle. Het examengeld bedraagt f 12.50, voor leden van den opbouwdienst 6.25. Prospectus-aanvrage vanaf heden bij bo vengenoemd bureau. De inschrijving sluit op 9 September 1940. EEN DUUR VARKEN Twee slagers, broers, bedachten dezer dagen een stout plaijnetje. Zij voerden het uit ook, maar nu zullen ze er spijt van hebben. Op de markt in Rotterdam werd een varken gekocht. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd het beest in een schuur op een weiland bij Schiedam geslacht. De stukken vleesch werden in manden gestopt en met z'n tweeën gingen ze op de fiets het Westland in om te trach ten het spek en vleesch met een zoet winst je te verkoopen. Zoo kwam het tweetal tenslotte in den Haag tereoht. Een half varken zat nog in de manden. Ze liepen tegen de lamp, toen ze twee .keurmeesters ontmoetten, die een goede neus hadden en het tweetal aanhielden. Drie processen- verbaal volgden: wegens frauduleus slach ten, frauduleus vervoeren en wegens het ontduiken van de vleeschkeuringswet. In verband met het onderzoek brachten de broers den afgeloopen nacht op het hoofd bureau van politie te 's-Gravenhage door. Vanmorgen zijn ze weer op vrije voeten ge steld. Het vleesch pn spek zijn in beslag, genomen. HAAGSCHE RECHTBANK Het was een lange weg. De 54-jarigie J. v. d. M., thans gedeti neerd, moest van Leiden, naar Gronin gen, omdat hij daar zijn distributiepapie ren moest gaan halen. Geld voor de trein had hij niet, dus was hij 'begonnen met near Groningen te gaan wandelen. De weg was lang en de zon was warm, dus zal het niemand verwonderen, dat hij te Voor schoten ^p andere middelen van ver voer begon te zinnen. Hij zag voor het perceel van J. die N. te Voorschoten een heerenrijwiel staan, stapt .er op en reed er doodleuk mee weg. Dit wegnemen van het vehikel was echter dioor den eigenaar gezien, die zich g oogenblik bedacht, maar dadelijk een damesrijwiel besteeg en de achtervolging inzette. De 'benadeelde, bezield met wraak gevoelens, bleek over betere sprintcapaci teiten te beschikken, dan de man, die naai Groningen moest, met het resultaat, dat v. d. M. zich heeiemaal geen zorgen meer 'behoefde te maken hoe in Groningen te komen. Ook in die toekomst zal hij zich daar niet bezorgd meer over behoeven -te maken, aangezien de. Off icier niet veel ge loof schonk aan de verhalen van verdach te, daarin gesterkt door het feit, dat hij reeds vijf veroordeelingen achter den rug heeft. De eisdh werd dan ook een gevangenis straf voor den tijd van negen maanden. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 3 September. Een jaar gevangenisstraf wegens rijwieldiefstal geëischt. De .loswerkman J. H., zonder vaste woonplaats en thans ged., had zich te verantwoorden, omdat hij op 27 Juni een Fonigersrij'wiel, toebeboorend aan J. J. te Leiden had weggenomen. Aangezien hij reeds elf veroordeelingen wegens diverse delicten heeft ondergaian eischte de Officier thans een jaar gevan- Uitspraiak 3 September. Haagsctie Politierechter De paarden, die de haver ver dienden kregen ze niet. Zekeren V. te N o o r d w ij k had ken nis gemaakt met eenige militairen. Tegen deze kennismaking was niets, wel echter tegen het feit, dat de militairen haver had den gestolen bestemd voor de legerpaar- den. Ze wisten 'er momenteel geen raad me de en hadden dus aan V. .gevraagd, of de; de haver zoolang in zijn schuurtje wilde verbergen. Als belooning zou hij dan tien gulden krijgen. V. had later geen tien gulden gekregen, XXXV. ZOOALS DE WAARD IS.... Waar zich de Rijn in tweeën scheidt Bij de oude sleutelstad En met zijn armen van juweel 't Smaragden land omvat, Daar stond 't is eeuwen reeds geleên Een trotsch en aad'lijk huis. Van dat huis is, den hemel zij dank, geen spoor meer over. Zelfs de plaats waar het zijn getinde torens verhief is vergeten. Dat spaart alvast de moeite om ernaar te zoeken. Het heeft ergens gelegen ergens in de Waard. De Waard is de wieg van Leiden, maar het bakerkindje is er achterste-voren inge legd. Het kopje rust op de Burcht, en de voetjes strekken zich uit in de Waard. De groei van' de stad en de omvang van de Waard staan tpt elkaar in omgekeerde evenredigheid: wat de een uitdijt, krimpt de ander in. En het is te voorzien, dat eens de geheele Waard door de bebouwing zal zijn opgeslokt. Parijs en Leiden hebben met elkaar ge meen, dat zij beiden het levenslicht aan schouwden op een eiland. Alleen is de Waard veel grooter dan het lie de la Cité. Zoo ziet men, waarin een kleine stad groot kan zijn. De Waard is dermate uitgestrekt, dat de meeste Leidenaren ervan onkundig zijn, dat hun bakermat niet tot het vasteland behoort. Toch is het een echt eiland, .om vat door twee „armen van juweel"," de Oude en de Nieuwe Rijn. Telkens is er door de zich uitbollende veste een stuk afgeknaagd: door de Hoog- landsche-, de Hooi, de Middelste-, de Uiterste-, de Heeren-, de Oranje- en Waardgracht, de Zijlsingel en het Nieuwe Kanaal is de Waard in mootjes gehakt. Wat tot nu toe aan bebouwing ontsnapte, is nog slechts de kop van de visch, of, om precies te zijn, het neusje van de zalm. Even Westwaarts van Leiderdorp ge raakt de Rijn in zichzelf verdeeld. Laban Agenda LEIDEN De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 17 Aug. 20 uur tot Zaterdag 24 Aug. 8 uur, waargenomen door de apothe ken Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060 en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, Tel. 26274. maar 2.50 en toen het zaakje uitgekomen was bovendien nog een verbaal wegens heling. Aangezien het ingewonnen rap port over hem gunstig luidde, wilde men hem nog wel een kans geven, zoodat eisdh en uitspraak werden een maand gevange nisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Hij kende Veenhuizen. De koopman. J. G. uit Leiden had gebedeld. Dit was niet de eerste maal in zijn leven, maar de 21ste maal. 'Hij vertel de dat hij Veenhuizen goed kende en er niets op tegen had, om er maar weer eens een poosje te gaan logeeren. Hij kreeg zijn zin, want als hij zeven diagen hechtenis opgeknapt heeft, gaat hij weer voor een jaar een onbezorgd leven tje tegemoet. Zij'hadden paarden noodig. De tuinder J. J. O. afkomstig uit V o o r- schoten en A. v. d. B., veehouder te Maasland hadden geen paarden voor hun bedrijf. Zij hadden na de demobilisatie een aan tal paarden zien loopen op het terrein van de voetbalvereeniging „Westlanidia" te Naaldwijk. Eerst hadden zij geprobeerd om een paard te huren, vervolgens hadden zij ge tracht er een in bruikleen te krijgen, alles echter zonder resultaat. Daarna waren zij naar den schildwacht van het terrein gegaan en hadden gezegd: „Weet je er ook een middeltje op dat wij een paard weghalen, dan ziullen wij het goed met je maken". De schildwacht was niet op dit aanbod ingegaan en de verdachten waren wegge gaan. Dit weggaan was evenwel maar tij delijk geweest, want zij waren in het don ker teruggekomen en hadden toen zonder toestemming een paard weggenomen. Een paard kan men evenwel niet zot gemakkelijk verstoppen, zoodat 'het nie mand zal verwonderen, dat het paard weer in de wei en die beiden verdachten in het beklaagdenbankje terecht kwamen. De Officier laakte de handelwijze de verdachten ten zeerste en eischte tegen O. vier maanden en tegen v. d. B. zes maanden gevangenisstraf. Het vonnis tegen O. werd twee en te gen v. d. B. vier maanden gevangenisstraf. KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. M. en R.-wet en Reglement A. R. 10, pf 5 dagen. H. G. te Leiden, 5, of 5 da gen. S. A. S. 1, of 1 dag. C. van D. idem. H. M. K., idem. W. D. van D. te Rietveld, ƒ6, of 3 dagen. Vleesohikwet: J. den O., 15, of 10 dagen. Mengvoerbesluit: B. den O., te Groot-Amraers, 2, of 2 dagen. Postwet: H. S., te Rotterdam, 1, of 1 dag. Arbeidswet: P. J. van Z., 3, of 2 dagen. C. v. d. S. te Rijnzaterwoude 3, of 2 da gen. C.' N. v. d. P., te Ter Aar 2.50 of 2 dagen, J. P. v. d. V., te Hoogmade, 7, of 3 dagen en 4, of 2 dagen J. L. de W., te Rijnzaterwoude, f 2.50 of 2 dagen. Art. 453 Strafrecst: W. E. z. bek. woonpL, 8, of 6 dag-en. L. C. B., idem 5, of 3 dagen. Ver- keersverord. van Alphen: A. v. d. E., 0.50 of 1 dag. Waren verord. van Alphen: J. J. L., Aarlanderveen, Zeven dagen principale hechtenis. kiest de lage zijde en Vader Jacob schikt zich gedwee in deze keuze. Deze grootmoedigheid is niet onbeloond gebleven. De Oude Rijn is teruggeloopen tot een stille gracht; de Nieuwe Rijn is hart-ader van de stad geworden. Tot dit gewichtig punt, waar de Rijn zich splitst en ieder deel zijnsweegs gaat om de Waard te omarmen zijn wij uit pure nieuwsgierigheid doorgedrongen. Er ligt bij de kettingfabriek een ijzeren brug over de Nieuwe Rijn, die toegang geeft tot de werf. De beroete gebouwen worden doorzoemd van een eentonig snor rend gedreun, waarboven het klik-klak' van de klinkhamers op-ketst. Maar vlak bij de fabriek ruischt het ranke riet langs een droomerig slootje, en in het slootje bloeien teere, verwende zonnekinderen, de water-gentianen. Twee damhekken scheidden ons van de Rijn-splitsing. Deze hekken dienen om koeien en paarden de vrije wandeling te belemmeren, doch voor een mensch met verstand en twee beenen vormen zij geen hinderpaal. Een-twee-hup! Of deze opvatting over de taak, welke damhekken vervullen, juridisch gedeeld wordt, is een open vraag. De eigenaar van het weiland als hij dit leest zal ons wel niet voor den kantonrechter sleuren. Zoo stonden wij aan de splitsing van oud en nieuw. Dit is geen hedendaagsche politieke be schouwing, al heeft het er veel van weg. Het nieuwe baant zich een doortocht, het oude eveneens. Niemand weet waarom het nieuwe nieuw en het oude oud genoemd werd. Straks ik bedoel aan de Hoog straat vlo??-5-- beide stfoomingen weer ineen; dan is de verdeeldheid opgelost, het oude nieuw en het nieuwe oud gewor den. De twee zoons van Vader Rijn, de Nieu we en- de Oude, zijn op dit punt met el kander twist gaan zoeken. Of dit voorbeeld aanstekelijk heeft gewerktEr is een sage, een eeuwen-oude sage, dat in deze Waard een broedermoord is gepleegd. In het kasteel „Ten Waerde" waar het gestaan heeft is niet meer na te gaan leefde een oude ridder en twee zoons, Her man was zachtzinnig, Otto oproerig en naijverig. Eens, als de zoime in 't westen dook, Stond Otto in den hof Toen 's broeders zacht gelaat zijn blik Dit woord zijn ooren trof: Dan begint de ruzie; de woede stijgt als kwik op de köortsthermometer. En dan: Men zag het weêrlicht van een zwaard, Men hoorde een dof geluid. 'k Vergeef u, Otto!" klonk het flauw, 't Was Hermans laatste woord, En Otto vlood naar 't burgtplein heen, Bevlekt met broedermoord. Het verhaal is nog niet uit; een gepaste wraak volgt op de daad. Heer Otto erfde 's vaders naam En riddermatig goed, Maar in het midden van den hof Zag men een vlek van bloed. Die bloedvlek was niet uit te wïsschen of uit te spitten. Zij bleef en kleurde het gras rood tot op onze dagen. Maar de plaats waar het kasteel stond is niet meer te vinden, en niemand weet nog, waar Heer Herman sneefde. Het kasteel „Ten Waerde'* duikt nog herhaaldelijk in de geschiedenis op, uitslui tend om verwoest te worden. In 1380 de den de Kabeljauwen vanuit de stad een aanval op de burcht; in 1420 heeft Jan „zonder genade" het kasteel veroverd en met de grond gelijk laten maken. Het is ook bekend, dat jonkvrouwe Meyntje Uyt den Waerd in 1368 haar huis op het Rapenburg bij testament tot hofje heeft laten inrichten. Na de opsomming van deze daden van geweld en vroomheid valt het gordijn over het kasteel „Ten Waerde" en zijn be woners. Geslacht en kasteel zijn van den aard bodem weggevaagd. VENATOR VAGANS. DAGMEISJE

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2