DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN JliamentjeN WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1940 31ste Jaargang No. 9725 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Niet van twee wallen In dezen tijd zullen er wel veel slimme- lingen worden gevonden, die van twee wal len willen eten. Je weet immers nooit te voren, hoe 't loopen zal! Anderen uit dezelfde categorie van slim me medeburgers achten 't veiliger maar in-eens brutaal partij te kiezen in een be paalde richting, desnoods met over-boord- igooien als ballast van veel wat zij tot nu toe schijnbaar oprecht meenden althans voorloopig, zoolang het getij weer niet ver andert. De overgroote meerderheid van ons Ne- derlandsche volk laat zich echter leiden door een eerlijke overtuiging. Die overtui ging kan zich wijzigen natuurlijk. Maar voordat zijn overtuiging werkelijk ge wijzigd is, loopt een Nederlander niet over van het eene kamp naar het andere (bij „kampen" behoeft men niet noodzakelijk te denken aan oorlog of strijd!). Een Neder lander loopt in zijn geestelijk leven niet te zwaaien hij is immers nuchter. Toch zijn er wel Nederlanders uitzon deringen die in dezen tijd loopen te zwaaien en bij wie men dat ook kan con- stateeren, al doen ze nog zoo hun best, om recht te loopen. Nu willen wij in verband hiermede even een moeilijkheid ontzenuwen, welke wij hebben vernomen. Is het niet van twee-wallen-willen-eten, als men lid blijft van de R.-K. Staatspartij en toetreedt tot de Nederlandsche Unie? Neen, dat is het niet dat behoeft het zeker n i e t te zijn. Als men het oude partijen-stelsel, onge wijzigd, wil handhaven dan moet men niét toetreden tot de Nederlandsche Unie. Maar wie toetreedt tot de Nederlandsche Unie kan lid blijven van de R.-K. Staats partij, afwachtend hoe verder de ontwikke ling, de vernieuwing van het staatkundig leven die er komen moet -* zal zijn. Nogmaals: zulk 'n toetreding is volstrekt niet tweeslachtig, beteekent volstrekt niet, dat men zich voor alle gevallen wil dekken, dat men van twee wallen wil eten. Halve menschen en daaronder behoo- ren zeker zij, die van twee wallen willen eten wenscht de Nederlandsche Unie niet onder haar leden te trekken. Mr. Linthorst Homan zeide onlangs heel juist: „De Nederlandsche Unie wil waarlijk geen halve menschen, zij wil integendeel dat ieder, gedragen en hooggehouden door eigen geloof en eigen idealen, als sterke persoonlijkheid en groot en gaaf karakter werkt voor zijn volk als geheeL Dat dit in het verleden voldoende gebeurde, kan nie mand beweren. De Nederlandsche histori sche ontwikkeling worde hooggehouden, doch niemand verliezen daarbij uit het oóg, wat deze tijden van ons volk als sterke een heid naar binnen en naar buiten verwach ten." Op den gulden middenweg? In een vergadering van het hoofdbestuur van de Liberale Staatspartij is met op één na algemeene stemmen instemming be tuigd met het advies van het dagelijksch bestuur aan de leden van de partij, zich af zijdig te houden van en zich niet aan te slui ten bij de Nederlandsche Unie. En: waarom? De grond, waarop het advies, en de in stemming ermede, berust, is deze: „Het programma zoowel als de verschil lende uitlatingen van het Driemanschap be wijzen, dat de Nederlandsche Unie reeds thans den weg van het nationaal-socialisme half weegs is opgegaan". Als men bedenkt, dat de Nederlandsche Unie hiertegenover van de zijde der N. S. B. wordt gekwalificeerd gehoond, mogen we wel zeggen: als een eenheid door demo cratie, een verkapte actie voor behoud van het bestaande op het terrein van de par tijen-politiek enz. dan is er alle aanlei ding voor de veronderstelling, dat de Ne derlandsche Unie is: op den gulden midden weg. De nieuwe Posttarieven Ten gerieve van onze lezers plaat sen wij hieronder de nieuwe postta rieven, welke sinds gisteren gelden. Ter vergelijking zijn de oude ernaast BRIEVEN Oud Nieuw locaal t. en m. 20 gr. 3 5 cents 20—100 gr. 6 1% interloc. t.enm. 20 gr. 5 1% BRIEFKAARTEN locaal 2 4 interlocaal 3 5 TELEFOON locaal 2 3 interlocaal (per 3 minuten of gedeelte daarvan) lste zone (010 km) 4 6 2de zone (10—15 km) 10 15 3de zone (1525 km) 20 30 4de zone (2535 km) 30 45 5de zone (bv.,35 km) 40 60 De datum waarop de nieuwe ge sprekstarieven aan iederen telefoon- abonné worden berekend, zal den abonné's schriftelijk worden medege deeld. Alle hierboven niet genoemde bin- nenlandsche tarieven blijven ongewij zigd. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN - VOLKSVERDEELER EN OPHITSER. De Volkskrant schrijft: „De eerw. heer Doens heeft in die „Maas bode" gewaarschuwd voor het gemengde huwelijk, een euvel dat bij de katholieken veelvuldig wordt aangetroffen. Het „Nationale Dagblad" denkt bij ge mengd huwelijk allereerst, zoo niet uit sluitend, aan een huwelijk tusschen een Nederlander en „een jodin, een Chinees of zoo" van een Germaan met iemand van een andier ras. Een waarschuwing daarte gen zou het blad kunnen goedkeuren, zelfs toejuichen. Maar een waarschuwing tegen het hu welijk van een katholiek met een prote stant vindt het dagblad der N.S.B. „de reinste kolder." Wie zich aan zulk een waarschuwing schuldig maakt is „een volksverdeeler en een ophitser." Benzine duurder Met ingang van Dinsdag 20 Augustus is de benzineprijs met drie cent per liter ver hoogd en gebracht op 21 cent. EEN STICHTING VAN DR. EIVULE VERVIERS AANGEVALLEN EN VERDEDIGD In het „Nederlandsch Dagblad" van "Nationaal Front" wijdt de heer J. B. van Heutsz Jr. een zeer groot artikel aan de verdediging van een instelling van dr. Emile Verviers, genaamd Ned. Werkge meenschap, tegenover den secretaris generaal van Binnenlandsche Zaken, den heer Frederiks. De heer v. Heutsz is erg verbolgen over het feit, dat genoemde secretaris-generaal niet alle gewenschte medewerking heeft verleend aan de stichting van den heer Verviers. En hij besluit zijn artikel: Na alles wat deze stichting in de af- geloopen jaren van de zijde van de genoemde personen heeft ondervon den het is reeds een dik dossier, is 't met veel, ja enorm veel wel willendheid moeilijk, nog aan bona- fiditeit te gelooven. Het wordt dan ook hoog tijd, in het algemeen Neder- lendscnen belang, dat aan zoodanige praktijden een einde komt. In het artikel staat afgedrukt correspon dentie, gevoerd tusschen genoemden secretaris-generaal en dr. Verviers (die maatregelen wensohte tegen de secretaris sen van de armenraden te 's-Gravenhage en Amsterdam, welke zijn onderneming, zacht uitgedrukt: niet heel sympathiek gezind waren). In een der brieven van dr. Verviers aan het ministerie van Binnenlandsche Zaken lezen we o.m., dat de secretarissen van de twee genoemde armenraden tot mikpunt hunner infame laster-campagne o.m. hadden gekozen: „De Nederlandsche Werkgemeen schap een der weinige zeer deskundig opgezette en meest belovende natio nale instellingen van ons land." Genoemde instelling wordt nJ. geleid door dr. Emile Verviers zélf. De voedselvoorziening INKOOPCENTRALE VAN AKKER BOUWPRODUCTEN. Nu de voedselvoorziening van ons volk een vraagstuk van grooter zorg is gewor den, dan de afzet van landbouwproducten, voltrekt zich in de opbouw van de land bouwcrisisorganisaties een wijziging, waarin deze veranderde doelstelling tot uiting komt. Terwijl in de crisisjaren de verschillende centrales (akkerbouw, vee teelt, zuivel, sierteelt, meel enz.) ieder op hun eigen terrein moesten zorgen voor een redelijke prijs voor de landbouwproduc ten, waarbij zij gezamenlijk afhankelijk waren van de middelen, die in het Land bouwer isisfonids stroomden, zijn deze in stellingen thans met uitzondering van de tuinbouw en de sierteelt ondergeschikt ge maakt aan het Bureau Voedselvoorziening in Oorlogstijd (V.V.O.). Dit bureau verzamelt alle gegevens, om trent productie, voorraden en aanvoer van buitenaf en regelt in overeenstemming daarmee de productiepolitiek. Onderdee- len van de arbeid van dit bureau vormen ook het inzamelen van voedsel resten van de huishouding en het 'bijeengaren van na- tuurvruchten. zooals beukennootjes en eikela Talrijke andere plannen ten aan zien van de winning van onmisbare grond stoffen zijn op het oogeniblik nog in on derzoek. In overeenstemming daarmee wordt ook een belangrijke wijziging gebracht in de provinciale landbouwdienst. Naar het Hol lands Landbouwblad meedeelt, zullen de voedselcommissarissen (niet te verwarren met de productieoomm issa rissenaan bet hoofd komt te staan van provinciale In koop-centrales van akkerbouwproducten, (P.I.C.A.). De Nederlandsche Tarweoen- trale zal worden veranderd in de Neder landsche Inkoop-centrale van Akkerbouw producten en als centrale voor de Pica's dienen. De Tarwecentrale heet dus voor taan N.I.C.A. Alle akkerbouwproducten zullen aan dit orgaan moeten afgeleverd. Van vrije han del is dus geen sprake meer, dan voor zoo ver de N.LC.A. dit zal toestaan. Op deze wijze zal de regeerina in staat zijn een zoo groot mogelijk nut teitrekken uit onze bo demproductie, terwjpl slechts langs deze weg voor een rechtvaardige verdeeling ge zorgd kan worden. Dit is des te meer noodzakelijk, om dat onze oogst ernstig heeft geleden door het slechte weer en met een zeer matige opbrengst gerekend moet wor den. Met name rogge en erwten schij nen in opbrengst, ver beneden 't ge middelde te blijven, terwijl aardappel oogst, door het optreden van ziekte, gedeeltelijk wordt vernietigd. Door bespuiting van het gewas met ziekte- doodende stoffen heeft men getracht de verzieking te stuiten, doch deson danks treden groote verliezen op. In het bijzonder de vroege aardappelen, die reeds gerooid waren en in kuilen opgeslagen, hebben hevig onder de ziekte te lijden. De late soorten zullen waarschijnlijk meer weerstand1 bieden. In tusschen heeft de regeering bekend gemaakt, welke prijzen voor de landbouw producten worden betaald. Voor tarwe is de prijs 11.50 per 100 k.g., rogge 10.50, haver 8.50, suikerbieten 14 en groene erwten 12.50. Deze prijzen gelden voor de eerste week van September. Bij latere aflevering wordt een bewaarloon van 3 cent per week betaald (behalve natuurlijk voor bieten). Hoewel deze prijzen belangrijk boven die van vorig jaar liggen, meenen ver schillende landbouwbladen, dat in het bij zonder de prijzen voor granen en erwten te laag zijn. Onze meening is, dat het vrij wel ondoenlijk is een prijs vast te stellen, die iedereen bevredigt, aangezien de ver schillende bedrijfsty.pen en de verschil lende provincies uiteenloopende productie kosten vertoornen, Bij voorbeeld zijn de productiekosten van tarwe in de Wierin- germeer bijna vijftig procent lager dan op kleine boerderijen van de Zuidholland- sche eilanden. Wil men voorkomen, dat sommige boeren hun arbeid te royaal be taald krijgen, terwijl anderen tegelijker tijd hun productiekosten niet ontvangen, dan zou men er toe moeten overgaan streeksgewijs en volgens bedrijfsgrootte de prijzen te berekenen. Blijkbaar ziet men tegen dit bijna onuitvoerbaar om vangrijke werk op en stelt men dus een prijs voor iedereen en voor het geheele land vast, waaraan onvermijdelijk onbil lijkheden zijn verbonden. Zou men de prijzen echter over de ge heele linie 'berekenen volgens de uitgaven van, de bedrijven met de hoogste produc tiekosten, zoodat alle boeren tevreden ge steld werden, dan zouden de levensmid delen onbetaalbaar duur worden, zonder dat sociale rechtvaardigheid werd bereikt. De regeering neemt dus een gemiddelde tot norm. Indien wij hier een verklaring geven van deze prijzenpolitiek, wil diit geenszins zeggen, dat wij het er mee eens zijn. Zoolang aan de boeren geen behoor lijke belooning van bun arbeid wordt 'be taald, deugt de maatschappij niet. Maar dat die 'betere belooning te bereiken zou zijn door een eenvoudige verhooging van de prijzen, is tot nu toe steeds een illusie gebleken, doordat onveranderlijk de pro ductiekosten m'ee omhoog gingen. Lesuren bij het M.O. HET AANTAL WORDT NIET VERMINDERD De verkorte schoolweek bij het middel baar onderwijs, waarvoor de betreffende lesroosters reeds per circulaire aan de be trokkenen waren toegezonden, zal, volgens het Handelsblad, geen doorgang vinden. De circulaire is ingetrokken en de oude toestand zal worden gehandhaafd. Bij deze circulaire werd het gemiddeld aantal les uren van 33 teruggebracht tot dertig. VLUCHTELINGEN WORDEN HOOGER GESTEUND Vooral in kleinere gemeenten was de tegemoetkoming te laag De commissie Burgerbevolking heeft blijkens een circulaire van den secretaris generaal, wnd. hoofd van het departement van Binnenlandsche Zaken, aan de ge meentebesturen medegedeeld, dat de toepassing van het bepaalde inzake steun- verleening aan vluchtelingen, enz., aanlei ding heeft gegeven tot verschillende klach ten. Gebleken is dat de armenzorgsteun, VERDEEL EN HEERSCH Ik weet heelemaal niet, hoe het U gaat, maar mij gaat het tegenwoordig anders dan vroeger. Vroeger keek ik 's morgens het allereerst naar buiten, want ik vroeg mij af: hoe staat het met het weer? Schijnt de zon of regent het. Tegenwoordig is mijn eerste ge dachte: welke bon vandaag? Wat kan ik krijgen? Wat is vandaag het mij toekomend deel? Want daar ben ik fel op. Eten wij vandaag spaghetti, rijst, bruine boonen of gort Dat hangt heelemaal van de toe wijzing af. Die bepaalt het menu. Mijn vrouw houdt zich aan de lijst van distributiebonnen en daar stapt zij niet vanaf. Dat is zooveel als ons menu. Soms ben ik zelfs wel eens bang, dat mijn middagmaaltijd plotse ling uit suiker zal bestaan. Om van petroleum heelemaal maar te zwijgen. Want het systeem bij ons is: orde moet er zijn. En dan denk ik aan het oude adagium: Verdeel en heersch. Dat heeft een zekere meneer Machiavelli eens in een helder oogenblik uitge vonden. Zoo iets wordt nu bij ons toe gepast Er wordt verdeeld. Rijstemeel, havervlokken, puddingpoeders en tapioca; In het groot gaat het zoo met lan den en volkeren. Een puntenkaart voor zooveel Roe- meenen. En een voor zóóveel Bul garen! Wie had het ooit gedacht, dat men nog eens menschen zou distribueeren. Ik niet. vooral in de kleinere gemeenten, met het oog op de bijzondere behoeften der ge- evacueerden veelal te laag is. Er bestaat aanleiding, om vluchtelingen, die wegens woningnood in hun oorspron kelijke verblijfplaats genoodzaakt zijn, een woning in vreemde omgeving te betrekken, eenigermate financieel tegemoet te komen, en wel door hun een bedrag aan steun uit te keeren volgens de door het Rijk goed gekeurde steunregeling voor de ongeorgani seerde werkloozen, en bovendien voor de gevallen, waarin de gemeente van her komst ten aanzien van die steunregeling in een hoogere klasse is geplaatst dan de vluchtoord-gemeente, den steun in deze ge meente te verhoogen met het halve verschil van den totalen steun in beide gemeenten. Ten aanzien van de oorlogsslachtoffers, die thans tot werkloosheid zijn gedoemd, dient er naar gestreefd te worden, dezen zoo spoedig mogelijk weder onafhankelijk te maken van den overheidssteun, en in verband daarmede den arbeidslust op te wekker^. Het wnd. departementshoofd acht het daarom gewenscht, dat do inhouding der eigen verdiensten, uit arboid verkre gen, wordt beperkt tot twee derden der netto uit den arbeid van alle gezinsleden verkregen inkomsten. In tegenwoordigheid van Mussolini zijn de werken tot regeling van den loop der rivier de Tiber officiael beëindigd. - De Duce op de eere-tribune (Foto Weltbild) Nu de aanvoer van Engelsche steenkool in Denemarken is ver vagen, heeft Duitschland deze leverantie overgenomen. Het lossen van een Duitsch kolenschip in de haven van Kopenhagen (Foto Weltbild)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1