STADS NIEUWS Laatste berichten Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN DINSDAG 20 AUGUSTUS 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 DE NEDERLANDSCHE UNIE. W« herinneren er aan, dat hedenavond nog gelegenheid bestaat om in te teekenen voor het lidmaatschap van de Nederland- sche Unie: gebouw R.K. Volksbond en Vrijz. Chr. Federatiehuis. PAROCHIE HAAGWEG H. Familie, afd. Mannen 't Zal 'n toer worden van den winter! Niet om de H. Familie te houden, want onze kerk zal worden verduisterd; dat wil zeggen: alleen de ramen natuurlijk. Maar om de tocht te aanvaarden door de don kere straten, en na afloop weer zonder ongelukken thuis te komen. We hebben voor de kerk zoo'n lief slootje, 'n heer lijke speelplaats voor de parochiale jeugd. Als dat lieve slootje nu maar geen val kuil wordt voor onze Familie-leden. Ons kranige kerkbestuur heeft deze week met ernstige gelaten deze mogelijk heid staan en loopen overleggen. Als ge woon kapelaantje mocht ik daar natuur lijk niet m'n neus inmengen, hoogstens toezien van achter een spreekkamer-gor dijntje. Maar te zien aan de ernstige gebaren van de kerkbestuurderen; te zien aan de meet-passen die ze om de beurt namen van het slootje naar de kerk en van de kerk naar ons slootje; te zien aan de maatstok, die erbij te pas kwam, en waar mee de lengte en de hoogte van een a.s. soort hekje werd gemeten; te zien aan de „dat-is-voor-mekaar"-blik die uit hun oogen straalde na afloop van deze conferen tie; te zien,, zeg ik, aan dit alles, zullen er zóó krasse maatregelen worden geno men, dat niemand der kerkgangers de kans krijgt, om in ons slootje af te dalen, dan alleen h ij, die dit z 1 f met volle kennis en vrije wil verkiest. Echter: 't is morgenavond K. Familie en voor het verduisterings-feest is nog niet alles gereed. We zullen ons dus voor een enkelen keer moeten schikken naar de omstandigheden. En wel zoo, dat we, wan neer de kinderen naar bed zijn gebracht, niet eerst nog een pijpje gaan rooken, maar dat we dan aanstonds de deur uit gaan. Want wanneer we beginnen, niet om half negen, maar om acht uur, dan zijn we nog juist op tijd klaar, om geen ruzie met de politie te krijgen. Onthoud het dus goed: niet om half ne gen, maar -om acht uur zet onze organist de Veni Creator in. Mocht u soms bang zijn het te vergeten, leer dan het volgend rijmpje uit uw hoofd en prevel het morgen den heelen dag: Vanwege den verduisteringszegen Begint 't acht uur, en niet hallef negen, of dit: Vanwege de verduisteringskuur Niet om half negen, maar pront om acht uur. W. d. L. VEERTIG-JARIG JUBILEUM Dinsdag 27 Aug. hoopt de heer J. M. v. d. Heiden, wonende Drie Octoberstraat 53a alhier, den dag te herdenken, waarop hij 40 jaar geleden als incasseerder werd aangesteld bij den N.V. A'damschen Naai- macninehandel v.h. A. Lewenstein. Sinds den 27sten Aug. 1900 heeft hij trouw de belangen van de firma behartigd. Het zal hem zonder twijfel, in zijn woning, aan belangstelling niet ontbreken. DIPLOMA-ZWEMMEN IN „DE ZIJL" Gisterenavond vond onder groote belang stelling in de zweminrichting „De Zijl" het diploma-zwemmen plaats. De namen der geslaagden luidden ais volgt: De jonge dames: Ans Huurman, Plonie Bunnig, Annie van Leeuwen, A. H. Schout, Eva Jagerman, Anny de Bree, Annie Gyzeny,. Janny Schaft, Trientje Teske, Corrie Neervoort, Wies Groeneveld, Bep Glasbergen, Betsie Scihaft, Janny, Schalks, Paula Tervooren, Gonnie Mekei, Jo Jonge- leen, Lies van der Werf, Rietje Pilanen, Janny de Bruyn, Janny Stouten, Adrie de Geus, Guurtje Pelt, Jannie Metscher, Rina Montagne, Miep Zandvliet, Ria de Bruin, Margrietha Kateele, Joh. Adriena Brouwer, Cornelia Blom, Marrie Wendt, Loes van Veggel en mejuffrouw H. Roosjen. Voorts de jonge heeren: Piet Kluts, Sam Freeke, Joh. Nievaart, Bram Sival, Jan Rynsburger, Wynand v. d. Berg, Jacob Limburg, Henry Montagne, Pieter de Roode, A. F. v. Erkel, Henk Boter, Henk Bunnig, Koos de Jong, Piet Smit, Pauw Verbruggen, Izak v. d. Tuyn, Freek Knetsch, Kees 'Schouten, Herman Brouwer, Henry van Eyken, Jan v. d. Reyden, Leen- dert Aalbersberg, Wim van Ark, Frans Goddyn, Wim Goddyn, A. Duppie, Her- manus Choufour, Martin Heetveld, Frans Ouwerkerk, Jan Versloot, Alex. v. d. Dop, H. v. d. Dop, A. van Zoest, N. Teegelaar, Bram van Muiden uit Amsterdam. Bovendien de heeren: J. Dyt en L. van Hove. Waar geen woonplaats bij vermeld staan zijn deze te Leiden woonachtig. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 7501. J. H. A. Voortman en zoon. leiden, Van der Werffstraat 20. Consumptie-ijsfabrialc en handel in consumptie-ijs. Venn.: J. H. A. Voortman en H. H. Voortman, Leiden. Wijziging. 7500. Comm. Venn. „Elec- trosafe" Leiden, Burgsteeg 12. Het paten teeren van uitvindingen, het handelen in deze patenten, enz. Afkomstig uit Rotter dam. „ST. RAPHAëL" Zondagochtend werd in de kerk van den H. Leonardus, Haagweg, een H. Mis opge dragen uit dankbaarheid bij de herdenking van het 10 jarig bestaan der R.K. H.O.V. „Mgr. Mutsaers" te Venlo. Het voltallig bestuur en zeer veel leden met hunne vrouwen waren aanwezig en naderden allen ter H. Tafel. Het vaandel, met bloemen versierd, stond in de kerk. Na afloop der H. Mis begaven de deelnemers zich naar het gebouw van de St. Josephsgezellen- vereeniging, om aan een gemeenschappe lijk ontbijt deel te nemen. Een keurig ver zorgde tafel, aangeboden door St. Raphaël afd. Leiden, was ter ontvangst gereed. Na dat door den voorzitter een dankgebed was gestort lieten allen zich het gebodene goed smaken. Eenige leden van het muziek gezelschap „Franz Schweitzer" gaven mooie stukjes ten beste. De voorzitter van het „Mgr. Mutsaers- oord", de heer Naber, sprak de aanwezigen toe, nadat hij het bestuur van St. Raphaël had bedankt voor het gebodene. Na het ontbijt werd begonnen met het zingen van het bondslied, dat door allen spontaan werd mede gezongen. De geestelijk adviseur, pater Tesser, sprak de aanwezigen toe, en zeide dat dit een zeer goede gewoonte was, na een H. Mis en gemeenschappelijke H. Communie, vereenigd. te zijn aan zulk een keurig verzorgde disch. Dit verstevigt de band tusschen leden en bestuur. St. Raphaël heeft ook reden tot dankbaar heid, getuige zulk een mooi Herstellings oord wat een der mooiste en modernste inrichtingen is, en dat ook de bewondering er. het respect van buitenstaanders heeft afgedwongen. Bravo hiervoor! Nadat de voorzitter den geestelijk adviseur had dank gezegd voor het gesproken woord, was de beurt aan den secretaris den heer Burg- houwt om eenige woorden tot de aan wezigen te richten. Als secretaris van het H.O.V. „Mgr. Mutsaers" rustte op spr. de plicht in de eerste plaats het bestuur van St. Raphaël te bedanken. Aan de commissie met name aan de heeren Naber en Bisiot en vooral de ega van dezen laatste komt voor het vele werk, dat zij hebben verricht, zeker een woord van oprechten dank toe. Verder kwam in bespreking de ge voerde kroonactie van het Herstellings oord, waarin ook Leiden een zoo mooi voorbeeld heeft gegeven, de loten- verkoop, de vrijwillige stuiveractie, en het voornaamste onderdeel der actie, de Ako- busjes. Voor een groot deel dezer werk zaamheden was het de heer Kerkhof penningmeester van het „Mgr.. Mutsaer- oord", die zeer veel heeft gedaan de gelden bijeen te krijgen. Hij had de geheele finan- cieele administratie, trouw terzijde gestaan door zijne echtgenoote; hij heeft veel en zeer veel goed en mooi werk geheel be langeloos verricht. Namens de leden van „St. Raphaël" werd aan de echtgenoote van den penningmeester (helaas niet aan wezig) een mooie bloemenmand aange boden, die werd overhandigd door het dochtertje van den secretaris. Een dank baar applaus bewees, dat men volkomen met deze hulde instemde. Na een dank woord van den penningmeester werd be gonnen met het zingen van het lied Roomsche Blijdschap. Nadat door den secr. bij de aanwezigen was rondgegaan om een offertje voor „Ako" ten behoeve der „kroonactie", wat 3.50 opbracht, ging men zeer voldaan huiswaarts. C. C. L. M. BIK f Onder zeer groote belangstelling had hedenmorgen op de begraafplaats aan dé Zijlpoort de teraardebestelling plaats van den heer G. C. L. M. Bik, in leven aanne mer alhier, die Donderdagmiddag ten ge volge van een noodlottig ongeval op de Breestraat om het leven kwam. Nadat in de St. Petruskerk de H. Mis van Requiem was opgedragen, begaf zich de stoet naar de begraafplaats aan de Zijlpoort. Ook op de begraafplaats was groote belangstelling; wij zagen vele col lega's van den overledene. De zeereerw. heer pastoor Th. Beu kers, verrichtte de absoute in de kapel en de beaarding. CONCERT HOOGLANDSCHE KERK Voor een verblijdend talrijk publiek had gisteravond een Bach-Handel-concert in de Hooglandsche Kerk plaats. Er was veel belangstellende aandacht. De uitvoerenden waren Feike Asma, orgel, en ir. L. v. Gel deren, viool. IN LEIDEN GEVESTIGD. Wed. A. O. Huyskens-v. d. Aa, huishoud ster, H. Rijndijk 202 J. Abspoel en fam., Manrixstr. 55 E. H. Ansingh, 1.1. ver pleegster, Kagerstr. 20 Th. E. J. de Jongh-Bakker, J. v. Houtkade 39a J. W. Blom en fam., leeraar H.B.S., Thor- beckestr. 17 E. v. d. Blom, kantoorbed., Javastr. 4 H. Boelee, Duivenbodestr. 16a M. J. Bon en fam., sergeant Inf., H. de Vriesstr. 31 C. A. den Braber, opper man, v. Galenstr. 18 H. W. Bronswijk, dienstbode, Rapenburg 16 P. Bruin, chausseur piccolo, L. Rijndijk 88 H. D. M. Dolk, Witte Singel 82 A. Duif, Haarl.str. 122a M. Fokkens, Hooigr. 38 F. A A. Fontein, H. Rijndijk 17 F. W. de Groot, camoufl. schilder, Haarlstr. 152 W. Hartevelt-Haring, Langegr. 77 M. C. Hendriks, kantoorbediende, Ma- redijk 90a J M. Hoogervorst, verpleeg ster, Rijnsb.weg 10 J. C. Horch en fam., Burggravenln. 28 J. C. Huizinga en fam., leeraar economie, Fagelstr. 12 L. Hulsbos, dienstbode,. Rijnsb.weg 144 D. Janssen en fam., korp. monteur, Marnix- straat 57 J. A. Janssen, grondwerker, Janvossensteg. 44 K. de Jongh, dienst bode, Heerengr. 35 W. Kasten, 2e luit. V.-A., Sterrenw. 1 M.H. v. Kempen, 1.1. verpleegster, de L. de Kanterstr. 2 G. J. v. Kesteren. dienstbode, Nieuwstg. 2 J. E. Leemans, voL touwfabr., Rijndijk straat 2 Wed. A. M. Pet-Martijn, Hee rengr. 3335 M. J. Mensert en fam., Melch. Treubln. 16 B. J. Zwiers-Meur- sing, Rijnsb.weg 36 C. L. Modderman, Warmonderw. 43 M. G. Mijjer, naaister, Mariënp.str. la J. G. v. Nes, 1.1. ver pleegster, Witte Singel 27 T. Nieman, dienstbode, R. Visscherstr. 26 J. Noor- dermeer, huisknecht, Wagenstr. 16 C. J. Boersma-Oldekott en fam., Kruisstr. 13 J. H. Polhuys, weg- en waterbouwk., Aloë- laan 32 A. Putman, schoonheidsspes., Papengr. 11 J. J. Roeters v. Lennep, Nw. Rijn 23a P. J. Roorda en fam., chef de Bureau, v. d. S. Bakhuyzenln. 12 F. Th. C. Rosier, kantoorbed., Maredijk 161 M. Ruijtenaar, verpleegster, Rijnsb.weg 10 J. W. Scheffers en fam., Rijnsb.sing. 41a A. Scholte en fam., rector gymn., Lammensch.weg 6 Wed. K. Hulsker- Schravenmade, Cobetstr. 51 B. J. Selles en fam., sigarenmaker, Maredijk 127 L. N. Smits, centr. houder vuilnisrein^ Mus- schenbr.str. 8a R. E. Taubert, Raamstg. 73 M. J. Vink, dienstbode, Hoogewoerd 30 G. A. M. Vis, apoth. ass., W. Rozen straat 29a H. J. Visser, chauffeur mon teur, K. Rapenburg 7a J. Voogt, dienst bode, de L. de Kanterstr. 1 C. H. Vos, contr. veehouderij centr., Hooigr. 86a N. M. de Vries, 1.1. verpleegster, Stadhou dersin. 1 Wed. J. Roorda-de Waaij, v. d. S. Bakhuyzenln. 12 G. B. Weber, dienst bode, Gerecht 11 A. W. A. v. Winden, hulp schetser, Oude Rijn 106 B. v. Win kel, dienstbode, Plantage 12 J. A. de Wit, dienstbode, Boerhaaveln. 8 B. v. d. Voort-Ziletjes, Maredijkhof 2 J. J. A. Zwagerman, bakker, B. Ballotstr. 25. UIT LEIDEN VERTROKKEN. C. A. Bernard, Bloemendaal, Zilkerw. 38 R. J. Bezaan, Den Haag, J. Blankenstr. 83 A. L. v. d, Born, Apeldoorn, Assel- schestr. 279 Ch. v. Braam Houckgeest, Den Haag, v. d. Spieghelstr. 18 M. Brandwijk en fam., Den Haag, Kockstr. 218 I. Brokkaar, Leiderdorp, Zijldijk 2c A. Bronsgeest, Brummen, K 288 Wed. C. Couenberg-Brouwer en fam., Noordwijk, Voorstr. 26 G. Buurman en fam., Am sterdam, Ne Oostenb.str. 8 Ird. M. C. Cohen Tervaert, Amsterdam, Or. Nassau- laan 20 J. Cornelissen, Rotterdam, v. Biakelstr. 15a J. D. Fast, Wymbritsera- deel, Woudsend P. A. v. Goozen, Wou- brugge, Hoogmade B 274 C. E. v. Grie ken, Meppek, Stations w. 51 S. Guliker, Den Haag, Beekln. 31 C. Hep, Den Haag, Z. Buitensingel 61 G. Immink, Venlo, Heibeek 82 S. M. Jutte, Rotterdam, Schiek. 91a M. F. Borger-Klinkhamer, Oegstgeest, Emmalaan 20 D. Knuit, Am sterdam, Honthorststr. 46 M. A. Melief- Knüppe, Zevenbergen, D 199 P. Koet, Voorschoten, Leidschew. 336 B. Kuipers, Oegstgeest, Juffermansstr. 52 M. C. A. J. v. Lennep, Heemstede, Heerenw. 142 G. Lensveldt, Zeist, Schaerwtijdeln 63 C. M. v. Leer-Martijn, Den Haag, A. Fo- reeststr. 44 A. J. A. Moons, Bodegraven, Noordstr. 35 H. J. M. Morel, Schiedam, Swammerdamsing. 61 D. H. v. Ruiten-v. Noord, Sassenheim, Berkenln. N. Ortje, Amsterdam, PI. Kerkln. 41 W. F. Roo- zendaal, 's-Hertogenbcsch, Westwal 22 H. v. Rosse, Alphen N.B., Kerkstr. A 212 P. M. Roijter, Oegstgeest, Laan van O Poelgeest 18 J. Sampion, Bussum, St. Janslaan 68a P. Segaar en fam., Oegst geest, Deutzstr. 13 E. L. C. Schiff, Den Haag, Frankenstr. 7 P. C. E. Sprangers, Den Haag, W. de Zwijgerlaan 111 J. E. v. d. Starp, Wassenaar, St. v. 's Gravens. weg 115 T. W. v. d. Toorn, Den Haag, J. Camphuijsstr. 222 J. C. G. A. v. Unen, Gouda, IJsselln. 57 Wed. G. J. Bruins- Werhoog, Rotterdam, Navenderstr. 5b M. L. W. N. Vervart, Nr, Amstel, Amsterd.weg 294 G. Vermey, Nijmegen, v. Slichten- horststr. 2 J. M. Visbaseh, Den Haag, Hèrm. Costerstr. 341 E. v. Vollenhoven, Rotterdam, Hoflaan 73 H. J. Vrede- veld, Den Haag, Egelantierstr. 5 M. de Vries enfam., Huizen N.H., Tuinstr. 21 N. v. d. Wall, Oegstgeest, W. de Zwijgerln. 9 S. War ga en fam., Schiedam, Aleida- straat 150 H. F. Wiebols, Alkmaar, Corfstr. 53 A. Woldendorp, Zoetermeer, Dorpsstr. 10 C. J. Venus-v. Wouden berg, Hilversum, Achterom 19 M. Wijn- nobel, Arnhem, J. de Wittln. 138 J. H. Wijsman, Amsterdam, Apollolaan 98 A. W. IJland, Heemstede, v. Merlenlaan 28. Binnenland DOOR DE DUISTERNIS MISLEID. De vorige week Donderdag struikelde in de Javastraat een 64-jarige kelner uit "Voorburg. Hij kreeg een hoofdwonde, werd aan de centrale post van den G. G. en G. D. verbonden en begaf zich toen op weg naar huis. Hij kwam echter niet in Voor burg aan. Gisteravond heeft de Haagsche politie zijn lijk in- het water van de Ko ninginnegracht gevonden. Vermoed wordt, dat de bejaarde kelner, toen hij zich naar een halte van de blauwe tram wilde bege ven, door de duisternis is misleid én in het water is geloopen. Buitenland HET DUITSCHE WEERMACHTS- BERICHT. BERLIJN, 20 Aug. (D. N. B.). Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Het duikbootwapen heeft nieuwe succes sen behaald. Een duikboot heeft het 4578 brt. groote bewapende Britsche koopvaar- rijschip „Ampleforth" alsmede een ander vijandelijk koopvaardijschip van 6680 brt. tot zinken gebracht. Een andere duikboot onder leiding van luitenant ter zee eerste klasse Cohauss, waarvan reeds een resul taat van 32.3000 brt. was. gemeld, heeft in totaal 41.000 brt. vijandelijke scheeps- scheepsruimte tot zinken gebracht. In het kader der gewapende verkenning bestookte het luchtwapen wapenfabrieken, opslagplaatsen voor brandstof, spoorwegin stallaties, havens, vliegvelden en troepen- cencentraties in het bijzonder in de graaf schappen Suffolk, Norfolk en Oxford suc cesvol met bommen. Des nachts waren onze aanavllen gericht op vliegvelden in Zuid-Engeland alsmede op haveninstallaties en groote tankinstallaties aan de Britsche Zuid- en ZuidweSÉkust. Vijandelijke vliegtuigen wierpen in den nacht van 19 op 20 Augustus op verschil lende plaatsen bommen op woonwijken en open terreinen. Enkele burgers werden ge dood en gewond. Verscheidene huizen werden vernield. Dank zij het krachtige optreden van den veiligheids- en hulpdienst, alsmede van den eigen hulpdienst der bevolking konden op verschillende plaatsen ontstane branden snel bedwongen worden. Vier vijandelijke vliegtuigen werden door jagers en luchtdoelartillerie neergeschoten. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. ITALIAANSCH LEGERBERICHT. BERBERA DOOR ITALIANEN BEZET. ERGENS IN ITALIË, 20 Aug. (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 73 meldt het ftaliaansche hoofdkwartier het volgende: Na den laatsten tegenstand van de vijan delijke achterhoede te hebben overwonnen, hebben onze troepen gistermiddag 19 Aug. Berbera, de hoofdstad van Britsch Somali- land bezet. Alvorens zich aan boord van de schepen te begeven, hebben de Engelschen een deel van de stad in brand gestoken. Een geheele compagnie kameelrijders, goed bewapend en uitgerust, heeft zich aan ons opperbevel te Hargeisa overgegeven en de wapens neergelegd. Te Gallabat heeft een van onze bataljons tij verrassing een aanval gedaan op vijan delijke afdeelihgen welke verslagen wer den, waarbij voertuigen en munitie wer den bemachtigd en gevangenen gemaakt. De vijandelijke luchtaanvallen op Ne- ghelli, Mogadiscio, Bardia Merea en Ge- nale hebben geen slachtoffers gemaakt en geen schade van beteekenis aangericht. In Noord-Afrika heeft de vijand het hos pitaal van Derna gebombardeerd waarbij van de verpleegden een gedood en 22 ge wond werden. Een duikboot van onbekende nationaliteit is op een van onze mijnversp^rringen in de Dodecanesos geloopen. Een groote olie vlek op de plaats van de ontploffing doet vermoeden, dat de eenheid gezonken is. ITALIAANSCHE BOMMEN OP MALTA ERGENS IN rr.ALIë, 20 Augustus (Ste fani) De bijzonder correspondent van Stefani meldt, dat formaties Italiaansche bommenwerpers, geëscorteerd door forma ties jachtvliegtuigen, vanmorgen militaire doelen op het eiland Malta gebombardeerd hebben. LUCHTALARM IN BERLIJN. BERLIJN, 20 Aug. (D. N. B.). In den nacht van 19 op 20 Augustus is in Berlijn van 00.40 tot 2.25 uur luchtalarm gegeven. In de Westelijke buitenwijken der stad' was af en toe verwijderd .schieten der lucht doelartillerie te hooren. Naar men van bevoegde zijde mededeelt, probeerden twee vijandelijke vliegtuigen tot boven Bei lijn te komen. Zij vlogen langs het versperde gebied, doch werden toen echter door de luchtdoelartillerie ver dreven. DE REIS VAN DE „AMERICAN LEGION" WASHINGTON, 20 Augustus. (D. N. B.) De houding van de regeering der Veree- nigde Staten in de kwestie van de route, welke het transportschip „American Le gion" neemt, verwekt hier eenigen zorg. De „Evening Star" publiceert een landkaart waarin het blokkadegebied rondom Enge land alsmede drie scheepsroutes zijn aan gegeven. De eerste route ten Noorden van IJsland was door de „American Legion" op zijn reis naar Finland gebruikt. Uiter aard had het schip dezen koers ook thans weer kunnen nemen. De tweede direct ten Zuiden van IJsland loopende route is die, welke Duitschland heeft voorgesteld. Zij is werkelijk korter en ligt buiten het blokkadegebied. De koers, welke de Ame- rikaansche regeering heeft voorgesteld, leidt daarentegen rechtstreeks door het blokkadebied en is in het geheel niet kor ter. Daar de regeering der Vereenigde Sta ten weigert op te geven, waarom zij dezen koers voor den veiligsten houdt, wordt in perskringen alhier het vermoeden geuit, dat het schip in de buurt van de Engelsche kust moqt stilhouden om leden van de En gelsche of van de Noorsche koninklijke familie aan boord te nemen. DE DEFENSIE-OVEREENKOMST TUS SCHEN CANADA EN AMERIKA. TOKIO, 20 Aug. (D. N. B De defensie overeenkomst tusschen Amerika en Cana da staat in het middelpunt van de Japan- sche persbescbouwingen. De „Asahi Sjimboen" is van meening, dat op deze wijze de Ver. Staten contact met den oorlog krijgen. Wanneer de Brit sche regeerïng naar Canada zou vluchten, zal de nieuwe overeenkomst groote betee kenis krijgen. De „Hotsji Sjimboen" verwacht een krachtige uitwerking op het verre Oosten en spreekt van een „gevaar" voor Japan, LEIDEN. Geboren: Petronella Theodora Ger- ritje d. van H. P. Nagtegaal en N. Ouwer- sloot Pieter z. van P. v. Houten en J. Stikkelorum Pieter Jan z. van W. L. Biesheuvel en A. H. Kranenburg Corr.e- lis Johannes z. van C. J. v. Harte velt en C. v. Klaveren Johannes Albertus z. van J. P .de Koning en A. v. d. Meij Willem Frederik z. van J. Jongejan en H. M. Farla Maart je d. van K. Bakker en M. C. v. d. Ham Marina Irene d. van M. J. H. v. d. Klein en C. H. J. Bonte Jan Pieter z. van J. Zwaan en M. Spaargaren Catha- rina Lucia d. van A. D. v. Duijkeren en C. J. Nijp Maria Catharina d. van C. M. Mechelse en E. Meijers Arie Egbert z. van W. W. Korpelshoek en E. v. Beelen. Gehuwd: Th. A. Verwer jm. en A. G. Kok jd. E. D. Ninck Blok jm. en C. L. M. Kluge jd. Overleden: A. P. Hijlkema v. 68 j. J. J. S. Boekhoud wed. van: W. B. A. Nieuwenhuijs, 76 j. J. E. Tulleken m. 67 j. C. D. M. C. v. d. Bergh v. 51 j. waarop Japan zich moet voorbereiden. De „Yomioeri Sjimboen" verklaart, dat de politiek van Roosevelt in strijd is met het geen hij vroeger verzekerd heeft. De z.g. Canadeesch-Amerikaansche verdedigings- comissie beteekent een eersten stap tot deelneming aan den oorlog. De Ver. Staten sireven er ijverig naar de Duitsche over winning te verhinderen. Knox en Bullitt hitsen openlijk op tot den oorlog en in die omstandigheden zal Japan op den duur zijn nlet-inmengings-politiek niet kunnen hand haven. LEIDEN, 19 Aug. Groentenveiling. Per 100 kg.: roodekool 3.004.60, groenekool 3.00—4.50, uien 4.60—7.70, peen 3.20 7.40, aardappelen 1.804.70, snijboonen J 618, stokboonen 921, pronkboonen 611, stamboonen 612, postelein 3 5, spinazie 25, tomaten A 11—12, idem B 11—14, ide mC 11, idem CC 8, per 100 stuks: andijvie 1.001.60, kom kommers 2.006.20, bloemkool 2.00 16.40, meloenen 626, salade 1.00 2.20, perziken 0.5010.40, per 100 bos: kroten 0.801.40, pieterselie 50—90 cent, selderie 0.501.20, peen 4.206.50. LEIDSCHENDAM, 19 Aug. Groentenvei ling. Eng. komkommers le soort 4.20 5.i0, 2e soort f 3.403.70, 3e soort 3.00 —3.20, wankl. 3.00—3.30, stek 1.—1.10, gele komkomemers le soort 3.705.40, 32 soort 3.40—3,60, 3e soort 3.40—3.80, stek 1.001.40, kropsla le soort 1.00 1.60, peen f 5.607.10, bloemkool le soort 11.5016.80, 2e soort 7.30—8.60, uit schot 4.004.80, tomaten midd. 5.50 6.00, groote ronden 5.506.00, 2e soort 5.50, 3e soort 4.bonken 3.504.00, andijvie per 100 1.001.30, spinazie per 4 kg. 716 cent, snijboonen 1315, pos telein 3.60—5.50, rabarber per 100 bos 1.001.10, spercieboonen 915, sel derie 7090 cent, pruimen 61, meloe nen 619 cent, druiven 1618. ROELOFARENDSVEEN, 20 Aug. Groen tenveiling. Meloenen (ananas) 67 cent per stuk, tomaten 0.881.52 per 25 pond, Sla 1.002.10 per 100 krop; snijboonen 0.601.05, princesseboonen 1.051.10, Rentegevers f 1.351.50; dubbele stam 90 93 cent, jonge dubb. stam 1.10, pronk boonen 7174 cent per 10 kg. Augurken A 2.40, idem C 1.45, idem D 1.40, idem E 45 cent en stippel 70 cent per 25 kg. HAZERSWOUDE, 19 Aug. Eierenveiling. Eierenveiling. Aanvoer 4608 stuks. Prijzen: kippeneieren 4.855.30 en eendeneieren 4.per 100 stuks. TER AAR, 19 Aug. Centrale Veiling. Spinazie 7017 cent, andijvie 1527 cent, snijboonen 1.051.46, princesseboonen 1.00—1.55, dubb. stamboonen 1.00—1.40, witte pronkers 6878 cent, spekboonen 1.05, postelein 36 cent, waschpeen 2.50, uien f 1.10, kroten 1.904.10, ra barber 1.00, bospeen 7.sla 1.00 --2.00, bloemkool 4—18 cent, meloenen 10 20 cent, komkommers 2.004.00, tomaten 4.006.40, Augurken: fijn 4.205.50, fijnbasterd 3.60, basterd f 2.00, grof f 1.41 1.70, stippel 65 cent. komkommers 45 cent NOORDWIJKERHOUT, 19 Juli. Veiling „De Eendracht". Witte pronkers 7085 cent blauwe schokkers f 1.351.55, enkele boo- nen met draad f 1.001.20, stamboonen z. dr. 1.051.40, stokboonen zonder draad 1.201.55, rentegevers 1.401.75, dub bele boonen fw. 6080 cent, dubbele boonen zonder draad 0.931.15, snijboo nen 0.901.55, tuinboonen 3595 cent, alles per 10 kg. Aanvoer 6500 zakken van 10 kg. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 20 AUGUSTUS. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties). New York 1.88 3/16—1.88 9/16 Berlijn 75.28—75.43 Erussel 30.11—30.17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.8144.90 Zuerich 42.84—42.92 Bankpapier: New York 1.86 1/2—1.90 1/4 Brussel 30.08—30.20 Stockholm 44.7644.94 Zuerich 42.80—42.96

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3