DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREK EN BINNENLAND fMomentje DINSDAG 20 AUGUSTUS 1940 31ste Jaargang No. 9724 9a Geidóch^Soti/fca/nt Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Ontstellend gebrek aan waardeering Een citaat uit een katholiek dagblad van Zaterdagavond: „Gij, bestuurders der Staatspartij, zjjt radeloos, redeloos en reddeloos verloren. Gij hebt ons, Katholieken, schromelijk misleid, en desondanks tracht gij in uw matelooze zelfover schatting thans nog invloed uit te oefe nen achter de schermen Maar denkt gij nu werkelijk, dat de Nederlandsche Katholieken zich nog langer voor uw wagentje zullen laten spannen?" Dit is toch wel een zéér kras staaltje van de geestelijke verruwing, waarin een zeker radicalisme de beschaving kan neerhalen! Men zegt niet van de Staatspartij, dat zij te veel aan „politiek" (politiek tusschen aanhalingsteekens) heeft gedaan wij zouden niet a priori de voor deze bewering aan te voeren argumenten afwijzen! Men zegt niet van de Staatspartij, dat zij in haar optreden niet concequent de con clusies uit haar beginselen heeft getrok ken wij zouden met belangstelling van de voor deze stelling te bezigen bewijzen kennis nemen! Men zegt niet van de Staatspartij, dat zij, gezien de gewijzigde omstandigheden, verdwijnen moet wij zouden met iemand, die aldus oordeelt, graag willen redenee ren! Neen, men zegt, dat de bestuifrders der Staatspartij „ons, Katholieken" hebben misleid, schromelijk misleid. Men zegt niet: hebben misgeleid, d. w. z. verkperd geleid; maar: hebben misleid, d. w. z. bedrogen. Men kan van iemand zeggen, dat hij on bewust onwaarheid spreekt, maar men kan niet van iemand zeggen, dat hij onbewust bedriegt; in het begrip bedriegen is opge sloten de doelbewustheid van den bedrie ger. Bedriegers zijnde bestuurders der Staatspartij niet alleen die van het heden en van het jongste ver leden, maar waarschijnlijk ook die van een wat verder verleden! Om zelfs den s c h ij n te vermijden, dat wij den katholieken collega, die in zijn blad zulk een schimp en smaad op mede katholieken toch óók volksgenooten! werpt of laat werpen, willen „aanvallen",, noemden wij den naam van het bedoelde dagblad niet. 't Is enkel en alléén onze bedoeling, om een illustratie'te geven bij wat wij dezer dagen meermalen hebben geschreven, n.l. dat het vermogen om te waardeeren over meeningsverschil heen hier en daar op ontstellende wijze afzakt Daar zijn er die werkelijk een eenheid willen en er ernstig naar streven, maar.zóó, dat allen denken zooals zij denken en doen zooals z ij doen, en die in dat streven naar eenheid niet en niets waardeeren, wat niet in h u n lijn ligt in h u n richting loopt. Dit is een mentaliteit die juist in strijd is met het ernstig en krachtdadig en doel treffend streven naar een werkelij- k e eenheid onder het Nederlandsche volk. VOORLOOPIG GEEN KAASMARKTEN. In verband met het vervoerverbod van kaas zullen voorloopig in het ge- heele land geen kaasmarkten worden gehouden. Naar aanleiding van het bericht, dat geen kaasmarkten meer gehouden zullen worden, vernemen wjj nader van bevoegde zijde, dat alsnog getracht wordt een opschorting dezer markten te voorkomen. Het vervoer- en afleveringsverbod geldt slechts voor enkele dagen en het ligt in de bedoeling, dit verbod zoo spoedig mogelijk in te trekken. Over enkele dagen zal ver- delijk een nieuwe regeling worden bekend gemaakt. Men hoopt deze regeling althans spoedig genoeg te kunnen afkondigen, op dat oe kaasmarkt te Alkmaar Vrijdag a.s. normaal zal kunnen doorgaan. Hypotheekregeling 1940 De regeeringscommissaris voor den we deropbouw maakt bekend, dat door hem een regeling is getroffen betreffende het beschikbaar stellen van voorschotten onder hypothecair verband voor middenstands- en arbeiderswoningbouw, ten dienste an: a. herstel of herbouw van door oor logshandelingen getroffen woningeen, b. voltooiing van in aan houw zijnde wo ningen, indien die voltooiing ernstige be lemmering ondervindt do/: credietmoei- lijkheden; c. bouw van nieuwe woningen. De voorschotverlening geschiedt via de gemeenten, die voor rente en aflossing gaifnt zijn en in een eventueel verlies voor 10 pet. participeeren. De voorschotten kunnen worden ver leend onder verband van eerste hypo theek of onder verband van tweede hy potheek Zij worden slechts dan verleend, indien de belanghebbende niet op andere wijze de noodige geldmiddelen kan ver krijgen. Een aanvrage om voorschot kan worden afgewezen, wanneer de belanghebbende op het tijdstip van zijn aanvrage al met het werk is begonnen. Voor herstel, als in den aanhef sub a. bedoeld, wordt slechts voorschot gegeven als een bevredigende, de kosten recht vaardigende toestand wordt verkregen. De eerste hypotheek, dan wel de eer ste en de tweede samen, mogen hoogstens 90 pet. zijn van de geschatte verkoops- waarde van het onderpand. De looptijd is ten hoogste 5 jaar, verlenging is moge lijk. De rente is 4 pet., driemaandelijks aan de gemeente te voldoen. De verplich te aflossing bedraagt 2 pet. per jaar. Indien de exploitatie-vooruitzichten en de financieele positie van de belangheb bende daartoe aanleiding geven, kan een deel der hypotheek renteloos worden verstrekt, zulks tot een maximum van 40 3/4 pet. der leening en van 600 per woning. De voorschotten kunnen overgaan op een nieuwen verkrijger. Voorschotten op de hypothecaire leening (bouwcredieten) zijn mogelijk, en wel tot een maximum van 90 pet. van de leening. Vocir verdere bijzonderheden omtrent aan de woningen te stellen eischen, wijze van aanvragen, vestiging van de hypo theek, uitbetalingen, aanvang en uitvoe ring van den bouw, enz. zie men de rege ling, die in druk verkrijgbaar is te 'sGra- venhage, bij den regeeringscommissaris vor den wederopbouw, Carel van By- landtlaan 30 en bij den hoofdinspecteur vcor de volkshuisvesting, ten Hovestraat 51, zoomede bij de Landsdrukkerij. UITGEVERIJ EN HANDEL IN DRUKWERKEN. een gistermorgian verschenen Verordening van den rijkscommissaris voor het bezette NederlandsCfoe gebied be treffende den handel in drukwerken is be paald, dat: het ten uitvoer leggen van plan nen op elk gebied van het uitgeven of ver vaardigen van, of handel in drukwerken de goedkeuring behoeft van den rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied. Als plannen worden in het bijzonder be schouwd nieuwe vestigingen, wezenlijke veranderingen in de organisatie de doel stelling en de verspreiding van boeken en periodiek verschijnende drukwerken, ver der veranderingen in den titel, samen smeltingen, alsmede uitbreiding van de reclame buiten het tot dusver bestaande verspreidingsgebied, veranderingen in den tjjd en de menigvuldigheid van verschij ning, het invoeren van uitgaven voor een bepaald gebied of van bijlagen. Verzoeken om toestemming overeen komstig het voorgaande moeten bevatten: 1. een nauwkeurige omschrijving van het plan; 2. nauwkeurige gegevens betreffende de schrijvers, drukkers en uitgevers, ver der betreffende den eigenaar of bestuur der van de uitgeverij, alsmede betreffende de uitgeverij zelf. Hij die een plan, als hiervoren-bedoeld, ten uitvoer legt, zonder van te wren de vereischte toestemming te hebben verkre gen, wordt gestraf.t met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren en geldboete van ten hoogste twee duizend gulden, of met een dezer straffen. De handeling, bedoeld in het vorige lid is een misdrijf. Deze verordening treedt in werking op den dag van 'haar afkondiging. ECONOMISCHE ONAFHANKELIJKHEID DER PERS Geen overdracht van persbedrijven zonder officieele toestemming In het Verordeningenblad is een besluit opgenomen van dén secretaris-generaal van het departement van Justitie, inzake verzekering van de economische onafhan kelijkheid der pers. Hierbij wordt het volgende bepaald: Artikel 1. 1. De uitgever van een dag- of week blad van een geïllustreerd blad, van een tijdschrift, van persberichten of andere periodiek verschijnende uitgaven, alsmede de eigenaren of bestuurders van een on derneming, die zich geheel of voor een overwegend deel met de vervaardiging van of den handel in zoodanige drukwer ken bezighouden, zijn verplicht uiterlijk voor 25 September 1940 een ingevulde vragenlijst bij den bevoegden procureur- generaal, fungeerend directeur van politie, in te dienen. 2. Hij, die tot invulling van een dusda nige vragenlijst verplicht is, moet voor 10 September 1940 aan de in lid 1 ge noemde instantie een verzoek om toezen ding van een vragenlijst insturen, een en ander onder nauwkeurige opgave van den aard zijner onderneming. 3. De in lid 1 bedoelde verplichting geldt zoowel voor ondernemingen, die door particulieren, als voor dezulken, die door maatschappijen, vereenigingen of een stichting worden gedreven. 4. De procureurs-generaal, fungeerende directeuren van politie, zijn bevoegd de juistheid der gedane opgaven te onder zoeken. Artikel 2. 1. Voor algeheele of gedeeltelijke over dracht, vervreemding of bezwaring van: 1. ondernemingen, als bedoeld in artikel 1, die zich bezighouden met het uitgeven of verhandelen van drukwerken; 2. afzonderlijke bestanddeelen van een uitgeversbedrijf, meer bepaaldelijk auteursrechten; 3. die stukken grond en inrichtingen, die voor handelsbedrijf en vervaardiging der drukwerken van wezenlijke beteekenis zijn, moet te voren de toestemming van den secretaris-generaal van het dept. van Justitie worden aangevraagd. 2. Hetzelfde geldt voor rechtshandelin gen, die de verplichting tot een over dracht, vervreemding of bezwaring, als in 11 1 bedoeld, met zich medebrengen. ENGELSCHE BOMMEN. Het A.N.P. meldt gisteren uit Den Haag: In de twee afgeloopen nachten hebben Engelsche vliegers, hoewel ongunstig weer bijna elke kans op juist richten wegnam, een aantal bommen op ons land geworpen, waardoor op verschillende plaatsen scha de aan burger eigendommen is aangericht. In de gemeente De Lier werden een pak huis en eenige broeikassen vernield. In Schalkwijk brandden drie huizen door brandbommen af ENGELSCHE BOMMENWERPER NEERGEHAALD IN DE DEEMSTER. Eén inzittende gevangen, de anderen gedood. Gisterochtend heeft een Duitsche jager boven den polder de Beemster een Engel- schen bommenwerper neergehaald. Een der inzittenden wist zich met een parachu te in veiligheid te brengen. Hij kwam op een weiland neer en is door d'e plaatselijke politie op transport gesteld. De overige in zittenden vonden den dood in het vlieg tuig, dat in een boomgaard terecht kwam en in vlammen opging. SCHULDBEKENTENISSEN VOOR COLLEGEGELDEN. De secretaris-generaal van het departe ment van onderwijs, kunsten en weten schappen deelt mede, dat zij, wier ouders, voogd of verzorger in de ovenzeesche ge westen of in let buitenland verblijf hou den en die voornemens zijn in het studie jaar 1940/1941 het volledig onderwijs der hoogleeraren en andere docenten aan de rijksuniversiteiten of de technische hooge- sohool bij te wonen, kunnen volstaan met de afgifte van een schuldbekentenis ter grootte van het verschuldigd bedrag, dien zij ten genoegen van curatoren der betrokken rijksuniversiteit of der techni sche hoogeschool kunnen aantoon en, dat zjj tengevolge van de tegenwoordige bui tengewone omstandigheden de verschul digde collegelden niet aanstonds kunnen ■betalen. GENERAAL-PARDON ZEGELWET. Verlenging tot 31 Augustus. De Vereenigirug voor den Effectenhandel deelt mede, dat zij van den ontvanger van het zegel te Amsterdam bericht heeft ont vangen, dat de termijn voor het z,g. „ge- neraal-pardon" voor overtreding van de Zegelwet 1917, wat betreft zegeling van buitenlandsohe effecten, welke termijn aanvankelijk zou eindigen 15 Augustus 1940, verlengd is tot en met 31 Aug. 1940. OPGAVEN VAN VOORRADEN MOTOR BRANDSTOF De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, deelt mede: Krachtens artikel 17 van de motor brandstofbeschikking 1940 no. 1, gewij zigd bij beschikking d.d. 19 Augustus 1940, opgenomen in de Nederlandsche Staats courant no. 160 van 19 Augustus 1940, wordt een ieder, die meer dan 100 liter motorbrandstof (benzine of dieselgasolie voor automobielen) in voorraad heeft, de verplichting opgelegd onverwijld hiervan schriftelijk opgave te doen bij den direc teur van he rijksbureau voor aardolie producten. De opgave moet geschieden hetzij per gefrankeerde briefkaart, hetzij per brief in gefrankeerde gesloten enveloppe, adres seering uitsluitend aan sectie IV van het rijksbureau voor aardolieproducten, Zeestraat 100/104, 's Gravenhage. Zoowel in de opgave als op de enve loppe moet duidelijk in den linkerbene denhoek het woord „voorraadopgave" ge schreven worden. De opgave zelf dient slechts aan te ge ven: i. in liters, uitgedrukt in een enkel getal, de totale hoeveelheid motorbrand stof, welke men in voorraad heeft, onge acht de wijze van opslag of verpakking; b. het volledige adres of de volledige adressen, waar de voorraad zich bevindt; c. den naam van den inzender met even- tueelen firmanaam; d. het volledige adres van den inzen der; e. datum van inzending der opgave; f. de onderteekening door den inzender. N.B. De opgave moet uiterlijk 22 Augus tus in het bezit van het rijksbureau zijn. MOTORBRANDSTOF VOOR SPECIALE LAND- EN TUINBOUWDOELEINDEN Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat aan vragen voor vergunning tot het koopen en verbruiken van benzine of benzol als motorbrandstof voor tractoren en station- naire motoren ten behoeve van land- entuinbouw voor de maand Septem ber 1940 uiterlijk 24 Augustus a.s. moeten zijn binnengekomen bij het rijksbureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd, af- deeling 2a., Alexanderstraat 19, 's-Graven- hage. De aanvragen moeten ingediend worden op de bekende rose b 1-formulieren, die aan alle distributiekantoren verkrijgbaar zijn. Nadrukkelijk wordt onder de aandacht gebracht, dat voor e e n en dezelfde distri- butiemaand 'een aanvrage mag worden ingediend. Het inzenden van dubbele aanvragen kan ertoe leiden, dat de aanvrager van verdere distributie dezer motorbrandstof wordt uitgesloten. VOEDERREGELING PLUIMVEE BINNENKORT VERWACHT. Op een vergadering van de Nederland sche hoenderclub, te Apeldoorn gehouden, is medegedeeld, dat binnen enkele dagen de bekendimaking kan worden verwacht der voederregeling voor pluimvee. Vast staat, dat de pluimveestapel tot 20 pet. moet worden verminderd. Voor de 80 pet. dwergboenders inbegrepen, is geen voed sel aanwezig. VOORRADEN EIEREN EN EIPRODUCTEN. Het rijksbureau voor de voedsel vorzie- ning in oorlogstijd maakt het volgende be kend: Ten einde op elk oogenblik een overzicht te hebben van de opgeslagen koelhuis- en kalkeieren en van de eiproducten is be- paaid, dat ieder zijn voorraden moet opge ven aan de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen. Deze opgave moet geschieden uiterlijk 24 Augus tus, naar den toestand van 21 Augustus. Deze opgave behoeft alleen ver strekt te worden door diegenen, die de koelnuis- en kalkeieren en de eipro ducten in voorraad hebben voor ver koop of om deze te gebruiken in het eigen bedrijf. Hieronder vallen niet de eieren, die particulieren voor eigen con sumptie hebben ingeslagen. Het afleveren van koelhuis- en kalk eieren en eiproducten, als ook het aanwen den daarvan, in het eigen bedrijf mag al leen geschieden na verkregen machtiging van de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen. Van den opslag van koelhuis- en kalk eieren en van het bereiden van eiproduc ten na heden, moet terstond worden kennis gegeven aan de genoemde centrale met ver melding van de hoeveelheden. Bij alle op gaven moeten kippen- en eendeneieren en de uit deze bereide producten afzonderlijk worden opgegeven. DISTRIBUTIE-AMBTENAAR. Ik heb de laatste dagen herhaalde malen aan het woord van Alexander gedacht: „Als ik Alexander niet was zou ik Diogenes willen zijn." En ik heb het hem na zooveel eeuwen als volgt nagezegd: „Als ik geen journalist was, zou ik distributie- ambtenaar willen zijn". Dat lijkt me een leuk baantje, zoo iets waarbij je menschenkennis opdoet. Er komen er die schrijven, die niet kunnen schrij ven en die slecht schrijven. En inhae- rent aan dat laatste is, dat deze hun hart op de tong dragen. Want in moei lijkheden leert men menschen kennen. En wees overtuigd, dat het invullen van distributie-formulieren voor velen moeilijkheden oplevert, geweldige moeilijkheden zelfs. En dan raken de menschen aan 't praten. Dan zoeken de menschen hulp en heil bij den dis tributie-ambtenaar. Zoo heb ik mij dan ook van allerlei laten vertellen. Bij voorbeeld van die juffrouw, die voor Gerritje en Coba had geteekend. Dat moest de man als hoofd van het gezin doen, maar die daarop rustig vertelde, dat dat niet kon, omdat haar man in Leeuwarden zat. Of van den man, die „eris over zou denken om toch maar een partekliere sekretaris in dienst te neme". Ik zou toch wel distributie-ambte naar willen zijn, ware het niet, dat het baantje zoo tijdelijk was. Zoo iets als generaal-veldmaarschalk. Dat kan toch ook maar zoolang duren, als de oorlog duurt. Maar het mooie er van is toch ook weer, dat je je formulieren in je zak steekt, naar het distributiekantoor gaat en niet in de rij hoeft te staan. Je kunt je zelf helpen. En dat wil tegenwoordig heel wat zeggen. TURF. In aansluiting op de intrekking van de dispensatie van het verbod tot het verkoo- pen, afleveren en vervoeren, van turf, d.d. 29 Juli maakt de secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart bekend, dat tot wederopzegging een regeling is vastgesteld, welke de voorwaarden omvat, waarop het aan verveners en handelaren in vaste brandstoffen, welke van den ver koop van turf hun normaal bedrijf maken, weder is toegestaan alle soorten turf te ver- koopen, af te leveren, te vervoeren of te doen vervoeren. Deze regeling is neergelegd in een cir culaire, welke ten kantore van de plaatse lijke distributiediensten kan worden afge haald. DOBBELMANN NAAR WADDINXVEEN. De N.V. Louis Dobbelmann, tabaks- en sigarettenfabriek, koffie- en theehandel, gaat haar zetel naar Waddinxveen verplaat sen. De panden dezer onderneming te Rot terdam gingen verloren. De N.V. heeft te Waddinxveen aange kocht aan de Noordkade 6 1/2 H.A. grond, waarop voorloopig zal worden gebouwd een fabriekspand ter grootte van ongeveer 15.000 M.2, benevens een kantoor en an dere bijgebouwen. De bouw van deze pan den zal ongeveer een jaar in beslag nemen. Een personeel van ongeveer 4 a 500 men schen zal hier werk kunnen vinden. De directie, zoo vernemen wij, heeft noo- de de beslissing genomen het bedrijf buiten Rotterdam te vestigen, doch economische redenen drongen haar hiertoe. GEEN AUDIëNTIE COMMISSARIS VAN DE PROVINCIE ZUID-HOLLAND. De minister van staat, commissaris van de provincie-Zuid-Holland, is verhinderd! Donderdag 22 dezer audiëntie te verleenen. Katholiek Comité van actie „Voor God" God, hoor mijn gebed, en geef acht op mijn smeeken. Verhoor mij om Uw trouw en om Uw barmhartigheid; treed niet in het gericht met Uw dienstknecht, want geen levende is voor Uw aanschijn rechtvaardig. (P». 142)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1