STADSNIEUWS RECHTZAKEN INGEZONDEN STUKKEN Land- en Tuinbouw Onderwijs Laatste Berichten Burgerlijke Sfand MARKTBERICHTEN MAANDAG 19 AUGUSTUS 1940 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 TENTOONSTELLING J. L. CORNET IN „DE LAKENHAL." lm bet Stedelijk Museum „De Lakenhal" is Zaterdag een tentoonstelling geopend van schilderijen, teekenimgen en etsen van den Leidschen schilder en graphicüs J. L. Cornet. De aanleiding tot deze tentoonstel ling was het feit, dat Cornet Zondag 18 Augustus 125 jaar geleden gelboren werd. Jacobus Ludovicus Cornet, geboren te Leiden op 18 Augustus 1815 en overleden aldaar 3 December 18882, behoort tot de romantici. Ben groot aantal, thans nog slechts ten deele te achterhalen schilderijen met voor stellingen, welke meest zijn ontleend aan onze Vaderlandioche historie, klenmerken hem geheel als een kind van zijn tijd, d.w.z. zoowel de keuze van het onderwerp, als de stijl getuigen van een groote be wondering van onze Gouden Eeuw. Behalve als schilder ontwikkelde Cornet zich. ook tot een etser van een goede kwa liteit. In dezen tak van kiunst gaf hij uiting aan zijn bijzondere belangstelling voor het Hollandsche polderlandschap, waarbij hij zich in de techniek veetal liet leiden door de 17e eeuwsche meesters. Cornet heeft zich niet gelijk zijn plaats en tijdgenoot A. H. Bakker Korff uitslui tend aan het produceeren van kunst ge wijd. In de eerste plaats aanvaardde hij in 1851 het directeurschap van het kabinet van prenten en pleisters der Universiteit. Voorts was Cornet vele jaren lid van de Commissie voor de Lakenhal, directeur van Mathesis en evenzoo van Ars Aemula Na turae. Aan deze laatste instelling gaf hij ook langen tijd teekenonderrioht, waardoor hij een zeker aantal leerlingen had. Aldus kan deze meester zeer zeker gerekend wor den onder de personen, die een rol speelden in het overigens sluimerende kunstleven te Leiden in de vorige eeuw. De herdenkingstentoonstelling welke voor het eerst een samenvattend overzicht geeft van Cornets kunst, blijft geopend tot begin September. Het museum, alwaar ook nog een ten toonstelling van 19e eeuwsche aquarellen wordt gehouden, is thans behalve de kost baarste zaken, grootendeels weer te be zichtigen. Handelsregister K. v. K. Wijziging: 6524. J. van Noort, War mond, Dorpsstraat B. 21. Autodienst War mondLeidenHaarlemAmsterdam. Bijv. uitgeoef. bedr.: tevens autobesteldienst op Den Haag. EERSTE ZITTINGEN VAN HET DUITSCHE LANDSGERECHT BELEEDIGINGEN VAN DEN FüHRER In èen der zalen van het voormalige ministerie van Algemeene Zaken zijn heden de eerste zittingen van het Duitsche landsgerecht gehouden, in welke zittingen verschillende gevallen van beleediging Van den Führer zijn behandeld. De groote zaal was langs de wanden be hangen met hakenkruisvlaggen, terwijl adhter de tafel van den rechter een bronzen borstbeeld van den führer was geplaatst. Rechter was dr. Schlüter terwijl als aan klager optrad dr. Koblitz. Als eerste beklaagde stond terecht de 31-jarige verpleegster van Fransche natio naliteit mej. E. Lauterbach, die op 1 Aug. j.L op een boom in het Haagsche bosch, nadat de daarop geschreven woorden „Dood Hitier, leve Engeland" waren weg- gewischt, deze woorden opnieuw op dien boom heeft aangebracht. De beklaagde gaf dit feit toe, waarna de aanklager er op wees, dat dit gerechts hof in het bezette Nederl'andsche gebied tot taak Iheeft aanvallen tegen het Duitsche rijk te vervolgen. Er. is nauwelijks een zwaarder vergrijp denkbaar dan beleedi ging van den führer, den man, dien het Duitsche volk aan het hoofd heeft gesteld, omdat het zooveel aan hem te danken heeft. Zoo'n hoofd mag niet aangetast wor den Wat beklaagde gedaan heeft, is vol gens spr. des te zwaarder, omdat de be leediging gericht is tegen de man, die Nederland zoo bijzonder edelmoedig heeft behandeld. Hier kan slechts een zware straf in aanmerking komen en spr. vraagt daar om, mede met het oog op het feit, dat hier een voorbeeld moet worden gesteld een veroordeeling tot 4 jaar gevangenisstraf, moet worden. De rechter, onmiddellijk vonnis wijzende, achtte het gebeurde zeer ernstig, doch was iets milder ten aanzien van de strafmaat. Beklaagde hoorde een gevangenisstraf van 3 jaar tegen zich uitspreken. In een tweede zaak betreffende een expediteur uit Bussum waarop wij mor gen uitvoeriger terugkomen werd een straf van 2 1/2 jaar uitgesproken. HAAGSCHE POLITIERECHTER. POGING TOT HUISVREDEBREUK IN DE SYNAGOGE TE LEIDEN. Verdachte tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. De garagehouder E. H. F. P. te L e i d e n had zich te verantwoorden wegens poging ot huisvredebreuk. Deze zaak heeft een voorgeschiedenis, welke hier op neer komt: Verdachte was, op 10 Mei, den dag waarop de oorlog uit brak, als lid der N. S. B. geinterneerd ge worden. Hij had tijdens zijn gevangenhou ding, volgens zijn zeggen, een onmensche- lijke behandeling genoten. Inmiddels was hij, na de oorlogsdagen, weer op vrije voe ten gesteld, maar de ondergane behande ling had hij niet vergeten. Op een goeden dag had hy besloten, vol gens de documenten, om de synagoge in brand te steken. Dat in brand steken ont kende P. ten stelligste, hij had alleen de boel maar willen bevuilen. Da politierechter vond zulks eigenaar dig. want waarom had verdachte dan drie bussen Dieselolie of benzine en poetslap pen bij zich, hetgeen door de politie gecon stateerd was. Dat het bij een poging gebleven was, kwam vermoedelijk hierdoor, da; de poli tie te voren wist wat er zou gaan gebeu ren. zoodat eenige agenten zich hie: en daar vei dekt hadden opgesteld. Toen de agenten uit hun schuilplaats op verdach te toe kwamen, had hij een autobanden- lichter bij zich, zoodat de agent he: noodig oordetdöe om verdachte met zijn revolver te bedreigen. Een der agenten had in zijn verbaal doen uitkornr-n, dat hij verdekt stond opgesteld in het gebouw van de Arbeidsbeurs te Lei den. Er waren drie mannen aangekomen op de fiets en de agent had het rammelen van bussen gehoord. Een andere agent had de deur der synagoge hooren knerpen. Verdachte: „Ik moest iets doen om hier te komen want waarom is mijn klacht we gens de behandeling, op en na 19 Mei niet behandeld, terwyl dit feit zooveel later ge beurd is." Politierechter: „Maar waarom neemt u dan Dieselolie en poetslappen mede, alleen om hier te komen." Verdachte: „Ik wilde absoluut geen bran,d stichten, alleen maar de boel bevui len". Toen verdachte een uitvoerig betoog wilde gaan houden, sneed de Officier dit af, door, daar het niets met de zaak te ma ker had, het woord te vragen. Het woord verkrijgend, zeids de Offi cier, cat hetgeen verdachte gedaan heeft hoogst ernstig is. Deze dingen kunnen niet geduld worden in een geordende maat schappij en de overheid zal tegen zulke da den ten strengste optreden. Spr. zal dan ook de maximum-straf eischen, die er op dit delict staat en eisch- te wegens poging tot huisvredebreuk een gevangenisstraf voor den tijd van vier maanden. De politierechter veroordeelde verdachte tot twee maanden gevangenisstraf. (Buiten verantwoording der' redactie). Het soldaten-graf nabij Sassenheim. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik u een plaatsje in uw blad van 19 dezer voor het navolgende: Met groote verontwaardiging heb ik in uw blad van 17 Augustus 1940 gelezen, dat door den heer Bouwmeester te Sassenheim bezwaar is gemaakt tegen het plaatsen van een gec enkteeken op het graf van elf ge sneuvelde soldaten in een aan hem toebe- huorend weiland Genoemde heer is niet teruggeschrokken van een proces en heeft den heer Burgemeester van Sassenheim durven dagvaarden. Begrijpt de heer Bouw meester niet, dat hij zich daarmede de an tipathie van elk recht geaard Nederlander op den hals haalt? Ik ga nog verder: Zul len de Duitsche autoriteiten een en ander niet met afschuw vernomen hebben? Zij die hun gevallen soldaten met zooveel eer betoon gedenken. Voelt de heer Bouwmeester niet, dat de door gevolgde gedragslijn een smf t weipt op de eerbied die wij betrachten voor de nagedachtenis van onze gevallen jongens. Ik wensch van deze gelegenheid gebruik te maken om een eeresaluut te brengen voor het schitterende pleidooi van den heer Burgemeester van Sasenheim. Mijnheer do Redacteur ik wil u iets drin gends vragen* Wilt u uit naam van zeer, zeer velen in uw veelgelezen blad een ac tie voeren welke tot doel moge hebben, dat dit dcc1* den heer Bouwmeester ingezette vreeselijke proces zoo spoedig mogelijk worde gestaakt. Mei hartelijke dank voor plaatsing, Hoogachtend, A. H. VISSER. UITVOERPRIJZEN TUINBOUW PRODUCTEN. Met ingang van heden zijn er weer en kele wijzigingen gebracht in de prijzen voor tuinbouwproducten, bestemd voor Duitschland. Voor bloemkool A.A. 18 cm. is de pry's thans 7.25, voor A., van 15 18cm. 6.en voor B. van 1215 cm. 4.50 per 100. Stamslaboonen, witte z. c* zd, witte m. draad en bonte is de prijs resp. 9.30, 7.80 en 5.80; deze was resp. 9.50, 8.en f 6.Stoksnijboonen snij:sla-spekboonen 10.50, was 11. Pronkboonen f 6.80, was 7.Augurken C. D. E., A. en B. stippel en C. en D. stip pel zyn met 0.20 per 100 K.G. verlaagd. Agenda LEIDEN De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 17 Aug. 20 uur tot Zaterdag 24 Aug. 8 uur, waargenomen door de apothe ken Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060 en A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, TeL 26274. LICHAMELIJKE ONTWIKKELING OP DE LAGERE SCHOOL De interpretatie van het begrip lichamelijke opvoeding. Het Rijkscollege voor de lichamelijke opvoeding heeft in opdracht van den secre taris-generaal van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, richtlijnen ontvangen voor het onderwijs in de lichamelijke oefening aan de lagere scholen, aan welke blijkens een bericht in het dezer dagen verschenen nummer van de „Mededeelingen" van het Departement, de secretaris-generaal goedkeuring heeft gehecht. Het rapport van het rijkscollege begint met een tweeledige omschrijving van het doel van het onderwijs in lichamelijke oefening, voorzoover dit onderwijs z.i. be oogt: le. het kind op doelbewuste, metho dische wijze de voor zijn ontwikkeling en vorming noodzakelijke groeiprikkels te ge ven en weerstand te bieden tegen de na- deelige invloeden van het schoolleven. 2e. bij te dragen tot de vorming van het kind als individu en als gemeenschapswezen. Voorts geeft het een voor de practijk uiterst belangrijke gedetailleerde uitwer king van de leerstof voor het onderwijs in lichamelijke oefening, waarvan uiteraard de gymnastische oefeningen, onderver deeld in a. vormende oefeningen; b. even wichtsoefeningen; c. kracht- en behendig heidsoefeningen, een essentieel onderdeel vormen. Daarnaast zijn o.m. opgenomen zaal- en kleine terreinspelen, waarbij het rijkscollege vooral de karaktervormende waarde (ontwikkeling van zelfbeheersching, zelftucht, eerlijkheid, en*.) op den voor grond stelt, en zwemmen, dat zich echter beperkt tot het onderwijs in den hoogsten leerkring (5e, 6e en 7e leerjaar). „Een „lesschema", dat duidelijk aangeeft, welke tijdsduur van een lesuur van 45 mi nuten. waarvan er voor de 3e tot en met 7e klasse twee op den lesrooster moeten voorkomen, besteed moet worden voor de verschillende onderdeelen van het vak, en een overzicht van de verdeeling van de leerstof over de leerjaren, waardoor een voldoend en regelmatig voortschrijdend onderwijs verzekerd is, zijn verder aanwij zingen, welke voor de practijk van het on derwijs van groot nut kunnen zijn. Ten aanzien van het kostenvraags'tuk is belangrijk, wat het college mededeelt on der het hoofd: „de materieele verzorging van het onderwijs in lichamelijke oefe ning". Besproken worden achtereenvolgens de speelplaats het speelterrein en het gym nastieklokaal. De aanwezigheid van een speelplaats schrijft het rapport imperatief voor. Behalve de "eischen voor de inrich ting van een dergelijke speelplaats, welke het z.g. Bouwbesluit stelt, stelt het rapport voorts wat de oppervlakte betreft, een nieuwen eisch. Om het onderwijs in de lichamelijke oefening in zijn eenvoudig- sten vorm tot zijn recht te kunnen laten komen, is een oppervlakte vereischt van 400 vierk. m. (20 X 20 m.). De verharding moet, zoo mogelijk, met basaltine tegels geschieden. Bekiezelde speelplaatsen zijn niet wenschelijk; deze kunqen met een teerproduct gemakkelijk worden verhard. Een opsomming van diverse leermiddelen, waarover de leerkracht moet kunnen be schikken. is toegevoegd. -i Wat facultatief is. Speelterreinen, die, om geschikt te zijn voor openluchtspelen, een afhieting moeten hebben van 60 X 40 m. en gymnastieklo kalen, stelt het college facultatief. Dit'is, vooral, wat de lokaliteiten voor lichame lijke oefening aangaat, uiterst belangrijk, omdat daardoor de financieele kosten voor de gemeenten aanzienlijk kunnen worden beperkt. Wel geeft het rapport eenige voorzieningen aan, waarvan bij gemis van een gymnastieklokaal, gebruik zou kunnen worden gemaakt. Het bevat dienaangaande de volgende aanwijzingen: „Beschikt de school over een leegstaand klasselokaal, dan kan dit lokaal worden ingericht voor het onderwijs in de licha melijke oefening, zoodat ook hier dit on derwijs in zijn eenvoudigsten vorm tot zijn recht kan komen. Het maximaal aantal leerlingen, waai*aan in deze oefengelegen heid les gegeven kan worden, bedraagt 25. Beschikt de school over twee naast elkaar gelegen leegstaande klasselokalen, dan kan daarvan een oefengelegenheid voor het on derwijs in de lichamelijke oefening worden gemaakt door den tusschenmuur uit te breken". Daargelaten de vraag, of een andere be stemming van het leegstaande lokaal c.q. van de leegstaande lokalen niet dikwijls voor het gebruik als gymnastieklokaal een belemmering zal zyn, zyn hier in elk geval mogelijkheden aangewezen, die eventueel ongetwijfeld voor overweging in aanmer king komen. Bij aanwezigheid van een gymnastieklokaal aan een school, hel zij openbaar of bijzonder, is een doeltreffen de samen we* king, waardoor dit lokaal.tot het uiterste wordt gebruikt, het eenige middel, om te bereiken, dat zonder bezwa- rir.g -'an de openbare kassen, de belangen van het onderwijs in de lichamelijke oefe ning zoo goed mogelijk worden gediend. In het vorenstaande is het voornaamste weergegeven, dat oe door het Rijkscollege aangeduide richtlijnen bevat. Vaststaat, dat zij velerlei nuttige wenken inhouden, die bij de toepasing van het onderwijs in vak j. van gri ot gewiïht zijn en vooral de een vormigheid bij die i toepassing kupnen be vorderen. Binnenland ENGELSCHE BOMMEN In de twee afgeloopen nachten hebben Engelsche vliegers, hoewel ongunstig weer by na elke kans op juist richten wegnam, een aantal bommen op ons land geworpen, waardoor op verschillende plaatsen schade aan burgereigendommen is aangericht. In de gemeente de Lier werden een pak huis en eenige broeikassen vernield. In Schalkwijk brandden drie huizen door brandbommen af. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ GILZE DRIE DOODEN Uit Gilze wordt gemeld: Maandagmorgen heeft tusschen 67 uur op den Rijksweg EredaTilburg een doodelijk. ongeluk plaats gehad. Een vrachtwagen, komende uit de richting Breda en waarop ongeveer 18 werklieden gezeten waren, is door on bekende oorzaak met een flinke vaart te gen een langs den weg staanden vrachtwa gen gereden. Door de hevige botsing wer den drie personen gedood, twee mannen werden zoodanig gewond, dat men voor hun leven vreest en drie mannen liepen zware verwondingen op. Buitenland HET DUITSCHE WEERMACHTSBERICHT BERLIJN, 19 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend; Het luchtwapen behaalde, zooals reeds gedeeltelijk in een speciaal bericht werd gemeld, op 18 Augustus nieuwe groote successen. Afdeelingen Duitsche vliegers vielen in Zuid- en Midden-Engeland voor den oorlog belangrijke doelwitten, zooals industrieele fabrieken, spoorwegen, lucht doelbatterijen en voornamelijk vliegvelden rondom Londen en in de graafschappen Kent en Hampshire met goed gevolg aan. Bij bomaanvallen op scheepsdoelen in het Kanaal gelukte het een koopvaardij schip van 4.000 brt. tot zinken te brengen en een ander schip zwaar te beschadigen. Op verschillende plaatsen ontwikkelden zich hevige luchtgevechten, in het verloop waarvan onze gevechtsvliegtuigen en jagers den vijand zware verliezen toe brachten. Het gevechtseskader „Horst Wessel", onder leiding van zijn comman dant, luitenant-kolonel Huth, schoot alleen op dezen dag 51 vliegtuigen neer. In den nacht van 18 op 19 Augustus bestookten ge vechtsvliegtuigen groote opslagplaatsen voor brandstof ten Oosten van Londen, wapenfabrieken in Norwich en Essex, de haveninstallaties van Mildfordhaven, Bavenmouth, Bournemouth en Weymouth, alsmede verscheidene vliegvelden in Zuid- Engeland en bij Liverpool met bommen. Bij alle aangevallen doelen konden zware branden en ontploffingen worden waarge nomen. In de havens werden verscheidene schepen getroffen. Britsche vliegtuigen wierpen in den nacht van 18 op 19 Augustus in West- en Zuid-Duitschland bommen neer zonder groote materieele schade aan te richten. De verliezen van den vijand bedroegen gisteren 147 vliegtuigen. Hiervan werden er 124 in luchtgevechten neergeschoten, en 23 op den beganen grond vernield of door de luchtdoelartillerie omlaag geschoten. Bovendien werden 33 versperringsballons vernietigd. 36 Duitsche vliegtuigen zijn niet terug gekeerd. ITALIAANSCH LEGERBERICHT. ERGENS IN ITALIË, 19 Aug. (Stefani) In zijn-weermachtbericht no. 72 deelt het hoofdkwartier van de Italiaansche strijd krachten het volgende mede: In Britsch Somaliland zijn onze troepen door de vijandelijke verdedigingslinie ge drongen en na Faruk te hebben veroverd en gepasseerd, achtervolgen zij den vijand, die op den aftocht is naar de schepen, wel- Ke op hun beurt voortdurend door onze vliegtuigen gebombardeerd worden. Een vijandelijke aanval op Kassala ver oorzaakte noch slachtoffers noch schade. Een andere aanval op het vliegveld van Addis Abeba veroorzaakte twee dooden en vijf gewonden. Twee hangars, waarin oud materiaal was opgeborgen, werden getrof fen. In Noord-'Afrika heeft onze luchtmacht doeltreffend de havenwerken van Sidi-Bar- rani gebombardeerd, alsmede kampen en voertuigen in het gebied ten Zuid-Oosten van Solium. Al onze vliegtuigen zijn op hun basis teruggekeerd. Vijandelijke aanvallen hebben plaats gevonden op Milaan, waar drie bommen zyn neergekomen op een particulier ge- douw. Andere bommen vielen in het open veld, alsmede op Coni en Turijn, waar on- beteekenende schade is aangericht. Er wa ren geen slachtoffers te betreuren. Voorts zijn de gebruikelijke strooibiljetten uitge worpen. j. HET DUITSCHE LUCHTWAPEN ZET ZIJN ACTIES TEGEN ENGELAND VOORT. BERLIJN, 19 Aug. (D. N. B.). Zooals iederen dag, zijn ook vandaag weer Duit» sche verkenningsvliegtuigen onderweg. De doelwitten, die gisteren door het Duitsche luchtwapen zijn aangevallen, worden door hen nauwkeurig in de gaten gehouden. De Heinkel-111 en Dr.-17 vliegtuigen hebbei bovendien bevel, alle havenplaatsen, wer ven, vliegvelden en verdedigingsinstalla- Gemeentel. Aankondiging HET INVULLEN DER AANVRAAG FORMULIEREN VAN TOESLAG- KAARTEN VOOR TEXTIELGOEDEREN. Op de achterzijde van het aanvraagfor mulier vindt men een toelichting, waar aan men zich strict heeft te houden. By het afhalen van de toeslagkaart moe ten alle stamkaarten van de daarop ver melde gezinsleden (geen dienstboden) worden medegebracht. Men kan zich uitsluitend wenden tot den distributiedienst van de gemeente, waar men in het bevolkingsregister is ingeschre ven. Vacantiegangers moeten zich dus la ten vertegenwoordigen. Op dezen regel kan alleen een uitzondering worden gemaakt voor schippers, woonwagenbewoners e.d. Op alle toeslagkaarten van één gezin zal door den distributiedienst hetzelfde stam kaartnummer ingevuld worden en wel dat van het gezinshoofd. Op de stamkaart wordt afgekruist het vakje B6. Alle goederen, die op punten verkrijg baar zijn gesteld, kunnen met de toeslag- kaart gekocht worden, behalve naai-, maas- en stopgaren. De punten der toeslagkaart van het ge zinshoofd kunnen dienen als aanvulling voor een aankoop van een der gezinsleden, wanneer dit niet meer genoeg punten op zijn eigen textielkaart heeft. Dit zal in de praktijk vooral het geval zijn voor kinde ren, die op 5 Augustus 1940 nog niet 15 jaar oud geworden waren. Uitsluitend gezinshoofden kunnen zich aanmelden of doen vertegenwoordigen. Dit laatste kan slechts geschieden door perso nen van 18 jaar en ouder. BRANDSTOFFEN In aansluiting op het vermelde in de krant van 16 Augustus 1940 het volgende: Bewoners van perceelen, welke gezame- lijk één centrale verwanmings-installatie bezitten, dienen ieder afzonderlijk een aan vraagformulier M. D. 60 in te vullen. De hierop voorkomende vragen genum merd 5, 8 en 9 kunnen zij echter niet zelf beantwoorden. De beheerder van de installatie kan dat echter wel en deze levert de formulieren, na completeering, in bij één van de 16 Aug. j.l. genoemde kantoren. Leiden, 19 Augustus 1940 4277 De Burgemeester A. v. d. SANDE BAKHUYZEN LEIDEN. Geboren: Lena Francina d. v. J. Pen- nenburg en G. Abbink. Helena d. v. J. Selier en H. Plug. Jannetje Maria d. v. J. H. Spijker en A. Kars, Petrus Johan nes z. v. P. J. Slewe en A. M; Remmers waal. Paulus Franciscus z. v. J. F. Ouwerkerk en M. Visser. Elisabeth d. v. J- v. d. Lucht en H. Geuke. Ondertrouwd: D. H. Nieboer jm. 24 j. en J. J. v. Aken jd. 22 j. H. v. Oosten jm. 23 j. en W. Holswilder jd. 18 j. H. Flaman jm. 25 j. en J. Weeber jd. 24 j. Overleden: G. C. L. M. Bik m. 52 j. Th. P. Belt z. 18 j. ties voortdurend te bewaken. Dit verkenningswerk verloopt in alle stilte en dient ertoe, den vijand steeds op de hielen te zitten, Daar de verkennings vliegtuigen over het algemeen ook enkele bommen met zich meevoeren, kan ver wacht worden, dat ook dan, wanneer er schijnbaar niet hevig gebombardeerd wordt, kleine aanvallen worden gedaan om den vijand voortdurend in onrust te hou den. Dat hierbij de vliegtuigindustrie en de vliegtuigmotorenindustrie, alsmede wa pen en munitiefabrieken, kazernes en exer citieterreinen zeer dikwijls bezocht zul len worden, is vanzelfsprekend. Bij belang rijke opdrachten worden deze verkennings vliegtuigen door jagers vergezeld. Worden zy niet vergezeld, dan vliegen zij meestal op zeer groote hoogte en maken dan dik wijls van het te fotografeeren gebied een iange film. Nog tijdens de vlucht worden door het verkenningsvliegtuig belangrijke verken- ningsresultaten, voor zoover zij met het bloote oog zijn waar te nemen, in geheime radiotaal aan de basis doorgegeven. Hier door kunnen eventueel onmiddellijk ge vechtsvliegtuigen worden opgeroepen, die men dan bijv. kan laten optreden tegen convooien of oorlogsschepen. AMSTERDAM, 19 Aug. Vee. Aangevoerd 567 vette koeien, waarvan de pryzen wa ren: 92100, 7890 en 6474 cent per kg. slachtgewicht; 75 melk- en. kalfkoeien 220300 per stuk; 47 vette kalveren: 2e kwal. 7682 en 3e kwaL 6874 cent per kg. levend gewicht, 64 nuchtere kalveren 1118 en 107 schapen en lammeren 18 45 per stuk. Overzicht: runderen ruime aanvoer, handel zeer willig, prijzen als vorige week, wette kalveren korte aan voer, handel stug, hooge prijzen. Nuchtere kalveren korte aanvoer, vlugge handel met onvearnderde prijzen. Schapen korte aan voer, handel traag met onveranderde prij- NOORDWIJKERHOUT, 17 Aug. Veiling „De Eendracht". Rijsdoperwten f 2.002.40 dubbele stamboonen 0.701.05, stoksnij boonen 1.101.45, stamsnijboonen 0.70 1.15, enkele stamboonen 0.951.45, stok boonen 0.951.45, tuinboonen 6595 cent ailes per 10 kg

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3