[[Dc Liturgie der Kerk] Ik hèb gekozen, Arkadi... RECHTZAKEN WIELRIJDERS, ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1940 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 Qemengde ffiesdchtm ONDER VADER'S AUTO GEKOMEN. Zoontje van een vrachtrijder om het leven gekomen. Het 6-jarig zoontje van den vrachtrijder Douma te Engwierum, die met de auto van zijn vader meereed voor het bezorgen van goederen, is van den wagen gevallen, on der de wielen terecht gekomen en op slag gedood. BIJTIJDS GERED UIT GEVAARLIJKE ZEE. Twee meisjes, die aan het stille strand te Scheveningen aan het baden waren, zijn door een strooming in zee weggetrokken. Een meisje werd door een golf teruggesla gen en kon zoodoende het strand weder bereiken. De 16-jarige E. C. van W. echter verkeerde spoedig in levensgevaar. Zij kon echter worden gered doordat een hoofd agent van politie zich gekleed te water be gaf en haar er uit wist te halen. ONRECHTMATIG MILITAIRE GOEDEREN VERKOCHT. Kleeding, dekens en schoenen. Bij den opkooper A. K. te 's-Gravenhage vervoegde zich dezer dagen een militair met een bakfiets, waarop zich militaire kleeding bevond, die de militair te koop aanbood. Hy vertelde daartoe gemachtigd te zyn door zijn chef. Ondanks het feit, dat het opkoopen van militaire kleeding is ver boden, werd in het aanbod toch getreden. Zoo verwisselden 40 militaire werkpakken, 40 dekens en een partij onderkleeding van eigenaar. Er werd 45 voor betaald. De opkooper schreef deze goederen niet in zijn register in. De politie, die er achter kwarn, nam de kleeding in beslag en slaag de er ook in, den militair op te sporen. Het bleek te zijn de 37-jarige soldaat van den opbouwdienst A. D. D. U., afkomstig uit IJmuiden en gelegen te Rijswijk. De politie aldaar onderzoekt de zaak verder. Tegen den opkooper is proces-verbaal opgemaakt, evenals tegen den schoenmaker T. W. S., die van denzelfden soldaat - 40 paar militaire schoenen gekocht had. PRIJSOPDRIJVERS AANGEHOUDEN. De politie te Amsterdam heeft gister middag in de Potgieterstraat aldaar twee personen gearresteerd, die zich hebben schuldig gemaakt aan het verkoopen van kruidenierswaren boven den normalen jvinkeliersprijs. Reeds eenigen tijd had de politie het oog op een kapperswinkel, in ver-band met het vermoeden, dat daar iets onrechtmatigs ge schiedde. Toen gistermiddag een dame deze zaak verliet, werd zij aangesproken door eenige rechercheurs, die -haar onder vroegen over haar aanwezigheid in den winkel. Hierbij kwam vast te staan, dat ook deze dame zich in het bezit gesteld had van kruidenierswaren, die haar tegen abnormaal hooge prijzen waren aangebo den. De politie hield twee personen aan, den kapper en zijn neef. De voorraad, die in besiag genomen werd, was niet zoo groot en leek eerder op een hamstervoorraad, die uitverkocht werd, dan op een hoeveelheid goederen uit den kettinghandel. De beide gearresteerden hebben zich echter schuldig gemaakt aan niet toelaatbare handelingen. Zoo hebben zij een pond koffie, dat in den winkel 65 cent kost, afgeleverd tegen f 1.70. De slaolie bracht inplaats van den norma len prijs van 65 cent, 1.10 op. Zij zullen zich hiervoor tegenover den officier van justitie moeten verantwoorden. FEUILLETON Een roman uit het hooge Noorden. Door AGATHE POGNER 3) Na'den gebruikelijken rouwdienst op de begraafplaats, werd in het beste hotel van de stad een groote maaltijd gehouden. Ik ging er niet heen en verzocht Tit imij bij de aanzittenden te excuseeren. Urenlang dwaalde ik als een krank zinnige rond. Ik zou later nooit met zeker heid hebben kunnen zeggen, waar ik al dien tijd geweest ben. Tweemaal bracht het toeval mij daarbij langs mijn woning, die ik, sinds ik voor de huwelijksvoltrek- iking naar het stadhuis reed, niet meer had betreden. Ik had bij Tit, die nog bij zijn ouders inwoonde, een gastvrij onderdak gevonden. Ik zou dan ook op den begrafe nisdag weer bij hem pvernachten, maar ik ging ook zijn woning voorbij en rende op- opnieuw naar de begraafplaats. Daar stond ik langen tijd roerloos voor het pas gedol- yien graf, dat mijn geheele geluk omsloot. De dag was bijna heet geweest; nu koel de de aarde des te sneller af. Van alle zijden stegen wite nevelsluiers op, die lang zaam naderbij slopen en mij en het graf als in een tooverkring omhulden. De wereld om mij heen was weggevaagd, verzonken in den mij omringenden nevel. Ik was alleen en ik voelde mij eenzaam. In deze verlatenheid trok mijn geheele DISTILLEERTOESTEL IN BESLAG GENOMEN. De gemeentepolitie van Leek (Gr.) heeft in de tot deze gemeente behoorende buurt schap Zevenhuizen een volledig distilleer- toestel in beslag genomen by den heer H. V. Het toestel en een hoeveelheid alcohol zijn naar den rijksontvanger te Leek over gebracht. Tegen V. is procesverbaal opge maakt. EEN DIEFACHTIGE HUISKNECHT. Te Amsterdam is een jongeman aange houden, verdacht van diefstal. Deze 24-ja rige wandelde in gezelschap van een dame op de Nieuwe Heerengracht. Zijn optreden kwam de politie echter zoo verdacht voor, dat hij opgebracht werd. De jongeman bleek huisknecht te Hilversum te zijn ge weest. Bij zijn vertrek naar de hoofdstad had hij zich echter verschillende huishou delijke artikelen toegeëigend, zooals tafel zilver en voorwerpen uit het keukengerei. Hij is ter beschikking van den commissaris van politie te Hilversum gesteld. AANRANDING EN BEROOVING. Donderdagavond is op den Bennekom- scheweg bij Ede een juffrouw door twee mannen aangerand en beroofd van haar geld en enkele sieraden. Het slachtoffer vluchtte, hevig ontdaan, een naburige woning binnen, vanwaar de politie werd gewaarschuwd. ZWERVEND IN DE DUINEN AANGETROFFEN. Meisje sliep in het struikgewas. In de Westduinen te Scheveningen heeft de politie aangetroffen een 21-jarig meisje, uit Utrecht afkomstig. Zij vertelde, dat zij tien dagen geleden na oneenigheid met haar ouders van huis weggeloopen was. Met een militair, zoo beweerde zij, ging zij naar Scheveningen. Doch na een poosje had de militair haar verlaten. Zij was daarop blijven kampeeren in de Westdui nen. Overdag vertoefde zij op het strand, tegen den avond trok zij zich terug in de duinen. Zoo vond de politie haar slapend onder struiken, met een soldatenjas over zich heen. Het meisje had in dagen niet ge geten, zoo beweerde zij. De jeugdige zwerf ster is naar het hoofdbureau van politie in Den Haag overgebracht. De politie stelt nog een nader onder zoek in. DE WOLHANDKRAB IN DE VECHT. In de Utrechtsche Vecht heeft men op nieuw een wolhandkrab aangetroffen. Vis- schers vingen er twee bij Vreeland een bij Breukelen en drie bij Maarssen. Buitenflandsctie Berichten SPOORWEGONGELUK IN NOORD-ITALIë. Op de lijn VareseLuino zijn gisteren avond twee treinen in een bocht met elkaar in botsing gekomen. De beide elec- trische locomotieven schoven in elkaar. Van de ongeveer 300 reizigers werd een vijftigtal gewond. Van tien hunner is de toestand ernstig. ONTPLOFFING IN EEN AMERIKAANS CHE KRUITFABRIEK. Te Joplin (Missouri) zijn bij een ont ploffing in de Altasi-kruitfabriek 5 perso nen om het leven gekomen. vroegere leven plotseling aan mijn geestes oog voorbij. Het moest mij steun en sterkte geven. Maar het stiet mij slechts nog dieper in mijn wanhoop, want in dit heele leven van mijn aoht-en-twintig jaren was niet het geringste, waaraan ik, mij kon oprich ten en vasthouden. Het schitterende scherm, dat het tot dusver had verborgen, was omver gevallen. Een verbijsterende leegte strekte zich voor mij uit. Het was, of een hoonend gelach de doodsohe stilte verscheurde. Toen verborg ik mijn gezicht in mijn handen en kreunend kwam het over mijn lippen: Maria! Maria! Jij had gelijk!.Alles is leeg en dor! Plotseling herinnerde ik mij de woorden van mijn reeds lang overleden vader: Arkadi, had deze eens tot me gezegd, droom wat minder en leer wat meer. Het geleerde is de eenige rijkdom, die iemand nooit ontnomen kan worden. Maar ont wikkel niet slechts je geest, doch ook je hart, want een beschaving, waarin je hart geen aandeel heeft, biedt in moeilijke uren geen betrouwbaren steun. Zoo heeft mijn vader destijds gesproken en toen ik ouder werd, héb ik zyn woor den ter harte genomen. Ik bereisde drie werelddeelen en liet mij bedwelmen door al het moois in verre vreemde landen. Maar ik bleef bij dit alles slechts aan de opper vlakte en imjjn belangstelling ging ten slotte slechts uit naar datgene, wat tijdelijk een lust voor mijn oogen was. Maria echter bekeek het leven heel anders. Om het waardevolle erts te vinden, had zij eens gezegd, imöet men in de diepte afdalen! En bij de herinnering aan deze woorden, herhaalde ik voor de tweede maal mijn uit wanhoop voortspruitende klacht: KANTONGERECHT TE ALPHEN. Stilstaande auto reed trottoir op. De autobestuurder v. G., die verstek liet igaam, moest zich verantwoorden wegens het feit, dat hij zijn vrachtauto stil had igezet bij de oprit van de Bruggestraat te AlpJien doch onvoldoende de remmen had afgezet, zoodat de wagen plots achter uit was gereden en op het trottoir bij den banketbakker J. terecht was gekomen, daarbij tevens een rijwiel vernielende. Na het hooren van imevr. J. en melkhawdelaar H. werd verdachte overeenkomstig den eisch veroordeeld tot een geldboete van. 5.subs. 3 dagen. Onvoorzichtig zijweg ingereden. De autobestuurder S. van de Amimster- damsche ballastmaatschappij had onder de gemeente Rijnzaterwoude een aan rijding veroorzaakt waarbij hij de uit de richting Alphen komende auto van den kaashandelaar V. uit Bodegraven had aan gereden. Uit de verklaringen der getuigen bleek, dat verdachte plots een zijweg was ingereden en V. geen voorrang had ver leend, die daardoor een schade had beko men van ruim 150.Eisch en veroor deeling 10.subs. 8 dagen. Vrouw viel van rollaag. De wielrijder R. had met een bakfiets in de Bruggestraat te A 1 p h e n een juf frouw aangereden, die daardoor van de rollaag in de diepte viel en verwondingen bekwam. Blijkens getuige v. D. was de bakfiets te hoog geladen en had de bestuur der, die de wagen duwde, niet over de la ding kunnen kijken. Eisch en veroordee- linig 10.subs. 8 dagen. Een verdronken kerkschaap dat niet was aangegeven. Een langdurige 'behandeling ontstond over een schaap, een zg. kerkschaap van het R.K. Kerkbestuur te A 1 p h e n, dat, zooals gebruikelijk, was uitbesteed bij een landbouwer in de Ridderbuurt Het dier dat in een sloot was geraakt en verdron ken was uitbesteed bij den landbouwer V. aldaar. Deze had blijkens zijn verklaring kennis gegeven aan den kerkmeester de W., die V. had verzocht aan den veekoop man v. d. L. te verzoeken het beest weg te halen en deze wist dan wel wat hij er mee moest doen. v. <L L. had zich thans te verantwoorden wegens het wederrechte lijk aan de keuring onttrekken van bedoeld schaap, doch deze beweerde, dat hij het schaap had weggehaald en bij den kerk meester was geweest met de mededeeling, dat het „rot" was en hij het niet kon ge bruiken. Op advies van de W. had hij het toen bij de varkens van een zoon van hem gebracht. Alleen de wol had hij van de vacht afgenomen en dit op de markt te Leiden verkocht en de opbrengst ad 2. afgedragen aan den kerkmeester. In zijn requisitoir overwoog de ambtenaar, dat z.i. 't 'beest geslacht was, temeer omdat blij kens vroeger afgelegde verklaringen aan verbalisant, den hulpkeurmeester v. K., die nu ook werd gehoord, de vacht was aange troffen in een schuur van verdachte. Het wederrechtelijk onttrekken aan. keu ring was wel niet vast komen te staan, doch in ieder geval had de betrokken kerkmeester toch aangifte moeten doen. Kortom, hy meende dat met deze zaak werd gedraaid, maar hij moest toch vrij spraak vorderen; de kerkmeester zou ze ker nog meer van de zaak hooren. De kan tonrechter was dezelfde meening toege daan, izoodat verdachte werd vrijgespro ken. laat U in Uw belang toch raden: Maakt gebruik van rijwielpaden. Vereeniging voor Veilig Verkeex. Ach, Maria! Hoe zeer had je gelijk! Ik wendde mijn blik opnieuw naar het, onder roode rozen bedolven graf. Taja sliep nu den eersten nacht in den schoot van moeder aarde, die allen, zonder uit zondering, dezelfde gastvrijheid biedt. Toen Taja nog leefde, was ik geheel onder de bekoring van haar jonge schoonheid. Vol ongeduld wachtte ik op onzen trouw dag. Nu, nu zij zoo plotseling van mijn zijde was weggerukt, waren mijn gevoelens jegens haar volkomen veranderd. Ik zag haar nu als een goede engel, die mij door haar verscheiden den blinddoek van de oogen had gerukt en mij voor het eerst deed zien. Taja! riep ik in niet meer te bedwin gen ontroering. Taja, ik dank je! Ik zal je nooit vergeten! Toen ik ongeveer een half uur later de begraafplaats verliet, vond ik Tit voor de poort op mij wachten. Hij had imy door het raam voorbij zien gaan en was mij na- geloopen. Al dien tyd had hy op mij staan wachten. Nu stak hij zijn arm door den mijne en zei: Kom mee! Waarheen? Naar huis! Naar ons! Ik schudde het hoofd. Dank je, beste kerel, maar ik slaap vannacht in mijn eigen huis. Een oogenblik staarde Tit mij stom verbaasd aan. Toen drukte hij mij stevig de hand. Dat is ook het beste voor je, zei hy eenvoudig. Je kunt het leed alleen be strijden door het niet uit den weg te gaan. Op den hoek' van de straat, waarin mijn woning lag, nam ik afscheid van hem. Ik wilde alleen zyn. Hy begreep me en ging. Maar toen ik bij de poort van mijn huis Als niet anders wordt aangegeven dage lijks Gloria en Credo. Prefatie van Maria (invullen: En U om de ten hemelopneming). ZONDAG, 18 Aug. Veertiende Zondag na Pinksteren. Mis: Protector. 2e gebed v. d. verheffing v. d. H. Bavo (zie in het feest eigen v. h. Bisdom); 3e v. h. octaaf van Ma ria's ten hemelopneming; 4e v. d. H. Aga- pitus, Martelaar; 5e voor den vrede. Prefa tie v. d. Allerheiligste Drieëenheid. Kleur: Groen. Wij hebben hier geen blyvende woon plaats. Wij zyn bestemd voor het Rijk Gods. Daarop moeten dan ook al onze strevingen het eerste gericht zijn (Evangelie en Com- munio). Maar er zijn er zoovelen, ook on der de christenen, die er naar streven hun met den H. Wil van God strijdige neigingen te bevredigen, streven ook naar den Mam mon d.w.z. den rijkdom en overdreven be angstigd zijn voor het tijdelijke en het Rijk van God vergeten, 't Is het gevolg van kleingeloovigheid, gebrek aan vertrouwen op „onzen Vader, Die in den hemel is". Van daag houdt de H. Kerk ons voor oogen, dat wij als christenen onze bedorven natuur moeten kruisigen (Gebed, Epistel), moeten vertrouwen op God. Want het is goed te vertrouwen op den Heer, beter dan op de menschen. (Graduale). Wie op God ver trouwt zal Zijn bijstand ondervinden (In- troitus, Offertorium), vooral in het Offer der Mis en in de H. Communie (Stilgebed en Postcommunio). MAANDAG 19 Augustus. Mis v. d. H. Jo onnes Eudes, Belijder: Os Justi. 2e gebed v. h. octaaf van Maria's ten hemelopneming; 3e voor den vrede. Kleur: Wit. Joannes Eudes, door Z. H. Paus Pius XI z.g. heilig verklaard in 1925, werd in 1601 in Normandië geboren. Op 25-jarigen leef tijd priester gewyd, heeft hij, na herstel van zijn gezondheid, als missionaris veel bisdom men en provincies doorgereids en bracht hij op zijn missietochten velen tot bekeering. Bij die zielenarbeid werd hy overtuigd van de noodzakelijkheid van een parochiegees telijkheid. Daarom stichtte hij op den feest dag van Maria Boodschap 1643 onder de Namen van Jesus en Maria, een Congrega tie (Eudisten) ter opleiding van seculiere priesters. In verschillende bisdommen open de hij seminaries, ingericht volgens de voorschriften van de Kerkvergadering van Trente. Om zondaressen weer terug te bren gen tot een degelijk christelijk leven sticht te hij een Congregatie voor vrouwen, wel ke hij noemde: Zusters van O. L. Vrouw der Liefde". Hij is ook geweest de groote promotor van de godsvrucht tot het Onbe vlekt Hart van Maria. De heilige Joannes stierf 19 Augustus 1680. DINSDAG, 20 Augustus. Mis v. d. H. Ber nardus, Abt, Belijder en Kerkleeraar: In medio. 2e gebed v. h. octaaf van Maria's ten hemelopneming, 3e voor. den vrede. Kleur: Wit. De heilige Bernardus, schrijver en predi ker, apostel en hervormer, meester van het geestelijk leven, is één van de grootste sieraden van de Kerk. Hy wordt genoemd „de honingvloeiende leeraar", omdat hij over Jesus en Maria (over wie zijn ge schriften vol staan) in zulke lieflijke en ont roerende bewoordingen geschreven heeft. Bernardus stierf onder de bescherming van Maria, den 20sten Augustus 1153, on der het octaaf van Maria's ten hemelopne ming, als abt van Clairvaux. WOENSDAG 21 Aug. Mis v. d. H. Joanna Fremiot de Chantal, weduwe: CognovL 2e gebed v. h. octaaf van Maria's ten hemel opneming; 3e voor den vrede. Kleur: Wit. De heilige van dezen dag was als ge huwde vrouw een toonbeeld van echtelijke deugd. Alles deed zij om het leven van haar gemaal, baron de Chantal, te veraan genamen. Bijzonder wijdde zij haar zorg aan de opvoeding van haar kinderen. We kwam, ontdekte ik twee gestalten, die als uit erts gegoten, onbeweeglijk op de beide stootsteenen zaten, die ter weerszijden van den ingang stonden. Het waren Pascha, mijn oude kindermeid en Klim, de in onzen dienst vergrijsde tuinman. Toen zij mij herkenden, stonden zy op en toen ik den tuin inging, volgden zy mij zwijgend. Op mijn, wat vreemd klinkend „Goeden avond" hadden zij slechts een stom knikje als antwoord. In het vale licht van den avond leken hun gezichten veel bleeker dan gewoonlijk. Men zag de rimpels, die hun verdriet om my erin had gegrift. Zij verwonderden zich er niet over, dat ik mijn huis, dat verblindend wit tegen de donkere boomen afstak, voorbij ging en het verbaasde hen evenmin, toen ik de deur van het tuinhuis met haar bont ge kleurde glazen opende. Zij volgden mij als mijn schaduw en wachten slechts op mijn bevelen. Zij hadden niemand op de geheele wereld. Alleen my. Mij te dienen en mij een genoegen te doen, was alles, wat zy van het leven verlangden. Ik verzocht om een kop thee. Daarop verdwenen zij beiden om aan mijn wensch gevolg te geven. Maar Pascha kwam nog een keer terug, trad dicht achter m(jn stoel en streelde mij met haar trouwe hand over het haar. Zij hing aan mij met de onbe grensde liefde van een moeder. Haar eigen kind was bij de geboorte gestorven. Daar om was zij gelukkig, dat zij mij had kun nen opvoeden. Soms doet iets zooveel pijn, jonge heer, dat men denkt, dat men eraan zal sterven of op een andere wijze eraan ten gronde zal gaan. Lateï eerst beseft men, en ook jij zult dat beseffen, dat alles zoo kqmen moest, als het gekomen is; want alles, alles heeft zijn doel en zijn beteekenis. En niets, duwe geworden (haar gemaal werd op een jacht door een kogel van een der jagers doodelijk getroffen) besteedde zij haar tijd aan de opvoeding der kinderen, aan het ge bed en aan huiselijken arbeid. Een voorbeeld was zij van christelijke naas tenliefde. Zoo had zij steeds bij zich aan huis een zieke, wie zij alle, ook de nederig ste diensten bewees. Door de Voorzienig heid Gods kwam zij in aanraking met en onder de leiding van den H. Franciscus van Sales, die haar geheel naar zijn geest vorm de en haar zoo geschikt maakte tot stichte res van de Orde van de Zusters van O. L. Vrouw Visitatie. DONDERDAG 22 Augustus. Octaafdag van Maria's ten hemelopneming. Mis: Gau- deamus (als op 15 Augustus). 2e gebed v. d. H.H. Timotheus en Gezellen, Martelaren, 3e voor den vrede. Kleur: Wit „Maria heeft het beste deel verkoren, dat haar niet zal ontnomen worden in eeuwig heid". VRIJDAG 23 Augustus. Mis v. d. H. Phi- lippus Benitius, Belijder: Justus. 2e gebed (en laatste Evangelie) v. d. Vigilie v. d. H. Bartholomeus, Apostel. 3e voor den vrede. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Wit. Of: De H. Mis v. d. Vigilie: Ego autem. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Philippus Benitius; 3e voor den vrede. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Paars. Philippus hoorde eens in een klooster van de Dienaren van Maria (Servieten) in zijn geboortestad Florence, de volgende woor den: „Philippus, ga heen en houd u bij de zen wagen". Onze heilige paste deze woor den op zichzelf toe en zag daarin zijn roe ping tot de Servieten-Orde. Als eenvoudig leekebroeder liet de in de wetenschap goed onderlegde Philippus zich opnemen. Maar langzamerhand klom hij tot hoogere waar digheden, nadat hij zich uit gehoorzaam heid priester had laten wijden. Hij werd zelfs Generaal van de Orde. Hij onder scheidde zich door een bijzondere gods vrucht tot de zeven smarten van Maria. Als Generaal van de Orde doorreisde hy vele landen en maakte overal vele bekeeringen. De heilige stierf in 1285. ZATERDAG 24 Augustus. Feestdag v. d. H. Bartholomeus, Apostel. Mis: Mihi autem. 2e gebed voor den vrede. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Rood. De heilige Bartholomeus predikte niet lang na de Nederdaling van den H. Geest over de Apostelen het H. Evangelie in In- dië en Armenië. Verbitterd om de bekee ring van koning Polymius en diens gemalin en de inwoners van twaalf steden hitsten de heidensche priesters de stadhouder Astyages op, om den verafschuwden Apostel te dooden. Bartholomeus werd gevangen ge nomen en waarschijnlijk heeft men hem de foltering doen ondergaan van leven gevild en daarna gekruisigd te worden. IN DE KERKEN VAN DE E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG, 2e gebed v. d. Z. Z. Beatrix van Silvo en Paula van Montaldi. Maagden; 3e v. h. octaaf van Maria's ten hemelopne ming 4e v. d. H. Agapitus, 5e voor den vrede. MAANDAG. Mis v. d. H. Lodewijk, Bis schop en Belijder: Statuit. 2e gebed v. d. H. Joannes Eudes; 3e voor den vrede. DONDERDAG. Feest van de Zeven Vreugden van Maria. Mis: Ego autem. 2e gebed (alleen in stille H.H. Missen) v. d. H.H. Timotheus en Gezellen; 3e (2e) voor den vrede. Prefatie van Maria (invullen: En U om de vreugden). Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. niets op deze wereld gebeurt zonder reden. Daarmee sloop zij zacht naar buiten en ik hield haar niet terug. Maar fluisterend herhaalde ik voor mezelf haar woorden: Alles heeft zijn doel en zijn beteeke nis. Of dat inderdaad zoo was? Later kwam zij terug om mijn bed in orde te maken. Ik was moe van het loopen en legde mij direct ter ruste. Maar ik kon niet in slaap komen. Ik stond weer op en opende de deur. Buiten heerschte de nacht en hulde alles in zijn geheimzinnigen, donkeren sluier. Een zachte bries verkoelde mijn gezicht. Zy kwam van het water en had een zilten, prikkelenden geur. Van de rivier klonk af en toe het eentonige geloei van een soheepssirene, nu en dan onder broken door het krijsehen van in hun slaap opgeschrikte meeuwen. Daarna werd het volkomen stil. Ik ging op een bankje naast de deur zitten, luisterend in de stilte en luisterend in mijzelf. Daarbij kwam het tot een ern stig gesprek tusschen mij en den nacht en deze trok mij alle omhullende sluiers van mijn ziel. Ik voelde haar naaktheid en ik schaamde me. Daafna echter bespeurde ik een zeldzame innerlijke bevrijding. Het was, of ik plotseling vleugels had gekregen, die mij omhoog deden stijgen en weg droegen over de aarde. Toen een rose tint in het Oosten den naderenden dag aankondigde, ging ik in het tuinhuis terug, waar ik mij te slapen legde. Ik sliep tot elf uur in den ochtend. Toen ik mijn oogen opsloeg, rekte ik anders dan gewoonlijk mijn ledematen. In dezen nacht had een ommekeer in mij plaats gehad: ik was een ander mensch geworden. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 9