RIJNSTREEK De versiering van een soldatengraf ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Grondeigenaar dagvaardt Sassenheims gemeemtebestuur Pleidooi van burgemeester Gouverneur „Dit soldatengraf zal als eeregraf worden afgewerkt en in eere gehouden, het ligt onmiddellijk langs den grooten verkeers weg en vormt een blijvend, harte-roerend, treffend monument", aldus burgemeester Gouverneur in zijn rede gehouden in de raadsvergadering van 27 Juni j.l. Wie had durven denken, dat de afwerking van dit eeregraf, waarmede bereids een be gin gemaakt was, den eigenaar van den grond er toe zou brengen daaro/er voor den rechter te gaan ageeren? En toch is het zoo! In den avond van den 13den Augustus 1.1. ontving de burgemees ter een dagvaarding, namens den eigenaar van den grond, den heer Jacob Bouwmees ter, om op 15 Augustus in kort geding te verschijnen voor den president van de Arr. Rechtbank te-den Haag. Mr. Punt uit Noord wijk vertegenwoordig de eischer. De burgemeester hield het volgende plei dooi: Edelachtbare heer President, Het spijt mij, dat ik als burgemeester van de gemeente Sassenheim, stelling moet ne men tegenover een van de, overigens ach tenswaardige, burgers van mijn gemeente; te meer spijt me dat, waar de aanleiding is gelegen in het feit, dat ik geroepen werd een oorlogsgraf aan te leggen en te verzor gen, om een laatste rustplaats voor solda ten, die in dienst van het vaderland zijn ge vallen, op waardige wijze aan te leggen en in te richten. - Eischt eerbied voor de dooden niet reeds een waardige houding, hoeveel te meer geldt dit niet wanneer dat betreft jonge frissche mannen die hun leven in den krijg voor ons, hun medeburgers, hebben gege ven. Ik ben u dankbaar, edelachtb. president, dat u mij de gelegenheid wilt geven op te komen tegen de dagvaarding en tegen het geen daarin mij of de gemeente wordt ten laste gelegd. Ik moge u dan de geschiedenis, zij liet in 't kort, verhalen, waarbij ik dan tegelijk mijn bezwaren tegen de dagvaarding en de tenlastelegginggen zal inbrengen. Mijnheer Jacob Bouwmeester, landbou wer te Sassenheim, staat bekend als een rijke boer, waarmede het gemakkelijker is vriendschappelijk en gemoedelijk om te gaan, dan zakelijke aangelegenheden te re gelen, dan is hij niet gemakkelijk. En om dat ik dat bij ondervinding weet, heb ik al tijd mijn uiterste best gedaan tegenover hem vooral de wellevendheid in acht te ne men. Over het onderhavige geval ben ik meer dan eens bij hem aan huis geweest en onder het genot van een kop koffie en een sigaar hebben we de zaak tot wederzijdsch genoegen besproken. Ik begrijp dan ook niet.dat in de dagvaardiging mij een repri mande over verwaarloozing van wellevend- heidseischen wordt gegeven. In mijn „oorlogsdagboek" staat aangetee- kend, dat ik op 12 Mei 1.1. om elf uur, werd opgebeld door dr. Drukker, Officier van Gezondheid bij het 9e Regiment Infan terie te Leiden, die mededeelde, dat nabij de Postbrug nog lijken lagen van gesneu velde soldaten, dat hij te zorgen had voor de begraving, doch dat hij zulks niet kon, omdat hij het te druk had, waarom hij mij vroeg de zorg van hem over te nemen. Op mijn vraag, waar ik die lijken begraven moest, was het antwoord, dat ik dat moest doen in het naast-gelegen weiland.. Dit ver zoek was voor mij een opdracht en ik heb daaraan voldaan. De lijken zijn daarop be graven in een groot gat ter plaatse in het weiland van Bouwmeester geslagen, door een vliegtuigbom. Elf lijken zijn er'begra ven. De plaats is voorloopig met houten palen en draad afgezet, een houten kruis werd er geplaatst en bloemen werden aan gedragen dooi: rechtgeaarde medelijdende burgers. Ik handelde niet namens de gemeente, maar feitelijk op last van den Staat, die voor begraving van militairen zorgt, dus de gemeente Sassenheim is mijns inziens ten onrechte gedagvaard. Bouwmeester wist dat toch, immers on der dagteekening van 29 Mei heb ik aan hem geschreven, dat op last van de mili taire Overheid in zijn weiland waren be graven, enz. In dien brief heb ik nog groote waardeering uitgesproken over zijn welwil lende houding bij mijn bezoek aan hem op 24 Mei t.v. toen ik met hem de aangelegen heid had besproken. In dien brief is ten slotte gezegd: „Wij kunnen thans nog niét zeggen, wat er gebeuren moet en wachten ten deze nader instructies van hooger hand af". Bij mijn bezoek vond Bouwmeester alles goed, hij liet alles aan mij over, in het ver trouwen, dat hij niet meer dan noodig was, bezwaard zou worden. Ik heb hem gaarne toegezegd, dat ik Voor zijn belangen zou opkomen, nl. dat hij eigenaar van den grond zou blijven en niet ten eeuwigen dage de begraafplaats behoefde te gedoogen, want toch, zoo was zijn betoog, het kan voorko men, dat het in de toekomst noodig kan worden, dat hy over den grond zou kunnen beschikken. Toen bekend werd, dat de lijken niet mochten worden opgegraven en ver voerd dit werd my geschreven in een brief d.d. 5 Juni van wege het Ministerie is Bouwmeester dal ter kennis gebracht in een tweede bezoek, dat. ik hem gebracht heb in gezelschap van den gemeente-op zichter, en is met hem over afwerking van het begraafplaatsje gesproken. Ik' herinner me nog, dat op zijn verlangen niet een sloot om de begraafplaats zou worden gegraven. In een brief van het Nederlandsche Roo- de Kruis wordt mij geschreven, onder da tum van 19 Juni, dat de lijken van over ledenen van Nederlandsche nationaliteit zooveel mogelijk worden begraven op de gewone begraafplaats, tenzij de lijken be graven zijn op de bepaaldelijk door de mi litaire autoriteit voor het begraven van ge sneuvelde militairen ingerichte plaatsen. Verder komt in dien brief voor, dat ik zou zorgdragen voor een eenvoudig kruis met opschrift, door mij vast te stellen. De kosten uit een en ander voortvloeiende kunnen ten laste van het Rijk worden verrekend. Dat „zooveel mogelijk" was intusschen hier niet mogelijk gebleken, zooals zooeven is aangevoerd. Ik stond er dus voor de gra ven af te werken. Na,een bezoek aan mij gebracht door den commandant van het betrokken onder deel, werd mij onder dagteekening van 5 Juni een lijst overhandigd van de namen der gesneuvelden en ter bedoelde plaatse begraven, en werd afgesproken, dat door onzen gemeente-opzichter een ontwerp zou worden gemaakt van een hek om en een gedenkteeken, in den vorm van een kruis, op de plaats der begraving, alles eenvou dig; dat dit ontwerp na goedkeuring door den commandant, door mij namens den commandant zou worden uitgevoerd. Een en ander werd door den commandant goedge keurd bij een bezoek aan dezen door den gemeente-opzichter, hetwelk nog bij een brief d.d. 25 Juli schriftelijk werd beves tigd en de uitvoering opgedragen. In dezen brief komt nog den volgenden juisten en waardigen zin voor: „Waar de groote ver keersweg langs het graf loopt is het des te meer van belang, dab een monument wordt aangebracht, opdat het voor de voorbijgan gers spreke, en een blijvende herinnei-ing vorme". Ieder heeft wel respect voor deze hooge en waardige gevoelens van dien com mandant, majoor van der Schee. Onder dagteekening van 16 Juli is Bouw meester toegezonden een blauwdruk van een teekening van hek en gedenkteeken, zooals ook u edelachtb. wel zal blijken, bei de eenvoudig en niet grooter dan de on derlinge verhouding eischt. De naar buiten gebogen bovenkant van het hek op de tee kening, is op verzoek van Bouwmeester bij de uitvoering rechtop gezet, zooals u edel achtb. uit foto blijken zal. En zoo kom ik, mijnheer de President, aan het bezwaar in de dagvaarding dat „het gedenkteeken vanuit zijn woning het uit zicht zal belemmeren". Ik heb ook hiervan een foto laten maken, nog gisteren, van vóór het uitzichtraam in de richting van de graven, maar naast den lindenboom, die vlak voor het raam staat. U kun4- dien boom' zien op de andere foto, genomen van het begraafplaatsje. Vanaf het uitzichtraam ziet men niets van het begraafplaatsje, en van het gedenkteeken ziet men slechts een klein boven-gedeelte, en dan nog wel van ter zijde; men kan dus niet eens onderschei den, dat het een kruisvorm is. De dikte waar men tegenaan kijkt is slechts 15 cM. en op een afstand van 98 M. de afstand van 'de woinng tot het begraafplaatsje kan men zelfs niet eens onderscheiden wat het is. Op deze foto ziet men, dat het uit zicht benomen wordt door vrij hooge hou ten schuttingen van een koe- of melkbocht. Men zou over de bewering van belemme ring van uitzicht tengevolge het gedenk teeken moeten lachen, wanneer het niet zoo droevige bewering en misplaatste bewering was. Eischer voert aan, dat hem niet gebleken is, dat over de zaak iets bekend is bij Gede puteerde Staten, nóch op het Departement van Binnenlandsche Zaken. Dit doet ook al niet veel ter zake, maar er zijn op die betrokken Regeeringsgebouwen veel deu ren en blijkbaar heeft hij aan een verkeerde deur geklopt, want in mijn zorg, dat ik mijn boekje niet te buiten zou gaan tegen over mijnheer Bouwmeester, heb ik daar wèl aangeklopt en ik mag zeggen, dat ik daar sterkte voor mijn meening en handel wijze heb gevonden. Eischer beweert, dat het hier een civiele kwestie betreft, dat hij niet de plaatsing van hek en gedenkteeken zou behoeven te dul den. Ik durf vertrouwen, mijnheer de pre sident, dat u het met die bewering niet eens zyt. Ik zeide zoojuist, dat ik sterkte voor mijn meening vond. De meening van twee rechts geleerde ambtenaren van deze, dat „impli- cite", zooals zij zich uitdrukten, het plaat sen van gedenkteeenen naar de Begraaf wet is toegestaan. De Begraafwet spreekt trou wens in artikel 21 van het plaatsen van o.m. gedenkteekenen en kruisen. Mag men dan daarom niet beweren en aannemen, dat de opgeworpen kwestie geen kwestie is, omdat het geval beheerscht wordt niet door het Burgerlijk Recht, maar door het Publiek Recht, door de Begraaf wet. Geeft daartoe het algemeen geldend be grip en gevoelen geen lichtsnoer? Gelukkig is de algemeene piëteit, dat men de graven der voor het vaderland en voor de gemeenschap gesneuvelden langen tyd in eere wil gehouden zien. In het uur, dat mij eergisteravond het exploit beteekend ALPHEN AAN DEN RIJN Zwemexamens. Voor het in het Al phens zwembad gehouden zwemexamen zijn geslaagd voor diploma A: Jeanne Bouwmeester, Krijna van Dijk, Annie van de Kruk, Trui Vis, Tonnie van Es, Jans Hofman, Truus Pasdeloup, Marietje van Litt, Ali Bloemberg, M. Coelman, Jb Prins, Leni Schippers, Co Coelman, Klaar- Ije v. d. Bijl Ada v. d. Bijl, Rietje van Leeuwen, Gre v. d. Vaart, mevr. A. v. d. Vaart, Annie Terlouw, J. C. Noorden bos, Corrie Brouwer, To v. d. Broek, Addie Jongens, Ina van Keeken, Ineke van Wijk, Jet Noomen, Corrie van Keeken, W. J. Maan, Mina Contant. Diploma B: Stien de Bruin, Gerda Buddenberg, Lieske v. d. Kruk, Annie v. d. Velde, Annie Blaauw, Jeanne van Drie], Jeske Wilkens, Dini van Vliet, Olga v. Leeuwen, Claartje de Pijper, Map Los, Joha. v. d. Helm, mevr. J. Geel-v. d. Seen, Leni Steehou wer, Dodo Braat, Annie Brouwer, Ena van Muiswinkel, mevr. Da Raaphorst-Jon- geleen, Nel Korver, Pi v. Buren. Heeren: diploma A: Joop Windhorst, Gerrit Boot, Rens Rijzinga, Jan Kievit, Wim Doedens, Piet de Raat, Jan Wolvert, L. van Vliet, Kees van Keeken, Ernst Klynenberg, Giel van Muiswinkel, Freek Buddenberg, Leen van Hogerhuis, Henk Kennis, Leen de Veer, Karei Spitsbaard, Cor Hakker, Piet Vis, Rien Kennis, Cor Smit, M. J. Mulder. Diploma B: A. Ram, Tjerko Sweers, Piet Boot, Gerrit Goed hart, Leendert v. d. Bijl, G. Soeteman, M. H. Visse, Ton Wemeke. Geboren: Jannigje d. van G. de Regt en A. Ruitenburg Josina, d. van A. Hout man en C. W. J. Moen. Gevestigd: van Alkmaar W. L. Boo- gaart._ Vertrokken: naar Apeldoorn J. Wijs man naar Vlaardingen C. J. M. Hulscher naar Leiden J. Buyn naar Hazerswou- de P. H. Pouw naar Amsterdam H. E.. Klinkhamer naar Noordwijk: J. C. de Groot naar Waddingxveen: M. Ripping naar Nieuwveen: J. Nieuwland en gezin naar Nieuwveen: H. L. L. van Gu'ik. naar Laren N.H.) J. van Luinen. BODEGRAVEN St. Vincentius-vereeniging. Ter ge legenheid van het vijf-en-twintig-jarig be staan van de afdeeling Bodegraven en werd, las ik nog in het avondblad van mijn krant, en u edelachtb. zal dat stuk ook niet zijn ontgaan, dat de oorlogsgr'aven in Neder land in vereeniging zijn bezocht door de Ne derlandsche en de Duitsche autoriteiten, opdat de graven in waardigen toestand en in eere zouden worden gehouden. Is het niet een schoone geste, dat duizenden bloemen de graven dekken? Bloemen, spontaan door ons volk aangedragen! Daaruit spreekt een heel wat meer ver heven gedachte dan uit de dagvaarding, welke bij mij door den deurwaarder moest worden bezorgd. Ik wil er nog een paar woorden aan toe voegen, als conclusie: Meester Punt is m.i. niet erg puntig ge weest in zijn pleidooi, hij heeft hier niet het ware licht gespreid. Evenzeer en evenlang, als de eigenaar van een stuk grond de „aanwezigheid" van een graf moet gedoogen (art. 2 der Begraaf wet), evenzeer en evenlang dus zal hij moeten gedoogen de aanwezigheid van ge denkteekenen en kruisen op dat graf, om dat toch een graf in den zin der wet geen graf is, wanneer dat niet behoorlijk is af gezet, waarbij naar algemeen gebruik en gevoelen, ook in de begraafwet overgeno men, als vanzelf, gedenkteekenen behooren. De wetgever kan toch niet hebben be doeld, dat onder aanwezigheid van het graf" slechts behoeft te worden verstaan, dat het voldoende is het lijk onder den grond te dulden, zonder meer, zoodat wan neer het graf door aarde is gesloten, de var kens en de koeien van den boer weder naar hartelust daarover kunnen loopen en gra zen. Neen, de wetgever van 1869 heeft reeds meer piëteit voor de dooden gehad. Ik moge vertrouwen edelachtb. presi dent, dat uw uitspraak zal luiden,, dat ik, handelende, niet namens de gemeente, maar namens den Staat, geen onrecht heb be gaan, en dus de eisch wordt afgewezen. Ik dank u, mijnheer de president, dat u mij hebt willen aanhooren. Bij repliek bleek, dat de voor den eischer optredende advocaat-notaris mr. Punt, zich de gegrondheid van zijn eisch zag ontvallen. Door foto's was hem duidelijk gemaakt, dat belemmering van het uitzicht onzin was, niet alleen dat de afstand van het punt van uitzicht 98 meter was, maar zelfs was van het begraafplaatsje totaal niets te zien, een voudig daarom, omdat de koebocht alle uit zichten wegneemt. Maar het bezwaar was, omdat het gedenkteeken een „kruis" zou •zijn. Wie hoort dit niet tot verbazing en tot teleurstelling? Waar vindt men een solda tengraf zonder kruis? Gewoonlijk op elk graf een kruis, en hier, op het gezamen lijke graf, van elf heldhaftige christelijke jongemannen, slechts één kruis. (Let wel, sinds den dag der begraving op 12 Mei staat er al een kruis, maar nu zou dat weg moeten!) Het zou diep te betreuren zyn, dat in onze christelijke gemeente, op het graf van elf dappere christelijke jongemannen het 'kruis geweerd zou worden. Uitspraak Maandag 19 Augustus a.s. Op verzoek van den President zyn de werkzaamheden thans stopgezet. Zwammerdam van genoemde vereeniging, heeft de zeereerw. heer Henri de Greeve op het feest van Maria Ten Hemel-opne- ming onder de drie H. Missen een predi cate gehouden. De collecte, welke onder deze H. Missen werd gehouden, heeft, naar we vernemen, een. bedrag van ƒ420.op gebracht. Na de H. Mis van acht uur, waaronder er algemeene H. Communie voor de leden was, gingen de leden naar de eerw. Zus ters, waar zij een gezamenlijk ontbijt had den. Hierbij waren de zeereerw. heer de Greeve en pastoor Janus geïnviteerd. Na een welkomstwowrd door den heer de Vos, voorz. der vereeniging, werd werd door den heer H. van der Heijden aller eerst een „zilveren eereteeken" gespeld op de borst van degenen, die gedurende vijf en twintig jaren lid waren geweest. Het waren de heeren A. de Vos, J. Hoeks en J. Regtvoort. eD voorz. gaf hierna een overzicht van de werkzaamheden, de groei en de bloei van de afdeeling in de afge- loopen 25 jaren. Pastoor W. Janus zette met krachtige woorden het doel en het streven van de St. Vincentius-vereeniging uiteen. De jongeren spoorde hij vooral aan voor dit doel te ijveren. Nadat de heer H. van der Heijden nog eenige woorden namens de feestcommis sie gesproken had, gingen de leden der jubileerende afdeeling tegen half elf huis waarts. LEIMUIDEN K.J.M.V. Om verschillende om ndig- heden konden we ons helaas op Maria Hemelvaart niet aansluiten bij de groote bedevaart naar Heilo. Zondag a.s. 18 Aug. zullen we onze achterstand inhalen. We vertrekken om negen uur per fiets. Geen K.J.M.V.er blijft morgen thuis. Bezwaren zijn er niet. Er is zeker iemand te vinden die eventueel je werk wil overnemen. Niet praten maar doen. Pomp je banden op, pak je brood in en ga mee. Tot Zondag dus! Dinsdagavond gewone wekelijksche bij eenkomst. Aanvang 7.30 uur. Komt op tijd! Kruisvaart. Maandagavond 8.30 uur St. Michiel9ban. Woensdagavond na het lof Tarcisiusban. Donderdagavond 7 uur Godfriedban. Er zij aan herinnerd dat ieder banuur wordt gesloten anderhalf uur na aanvang. NIEUWVEEN Gevestigd: G. H. Zekveld van Den Haag M. van Drie] van Amsterdam W. Brouwer van Den Haag H. Pas van Den Haag J. Wielemaker van Middel burg. Vertrokken: G. A. Bastiaanse naar Katwijk a. d. Rijn W. Wittebol naar Alphen a. d. Rijn J. Kerkmeester naar Amerfoort C. Udo en gezin naar Steen- wijk. Onder trouwd: G. Wittebol 28 j. en E. M. Janssen 30 j. L. J. den Bleker 33 j. en C. M. van der Bijl 25 j. van Ter Aar. NOORDEN Drooglegging. Het Ingenieursbureau voorheen Van Hasselt en De Koning te Nijmegen, dat met de technische uitvoe ring belast is van het droogleggen van den Noorderbuurtschen Polder, heeft tot plaat selijk uitvoerder aangewezen ir, J. C. de Werd uit Nijmegen, die alhier is komen wonen wijk B No. 73. MEIJE-ZEGVELD Maria Congregatie. Hoewel het den vorigen dag volop geregend had eh des avonds donkere wolken over onze lande lijke omgeving dreven, was het op de dag, waarop de oudere leden der vrouwe lijke Maria-congregatie haar jaarlijksche uitstapje zouden gaan maken, schitterend zomerweer. En hoe fraaier het weer dien dag werd, hoe hooger de stemming werd opgevoerd. Om kwart over zeven vertrokken een zeventien leden op hun stalen ros via het aanlokkelijke Oordjespad naar Nieuwkoop orti vandaar door het echte Hollandsche polderlandschap naar de hertenkamp te Heemstede te gaan. Van hieruit ging de tocht door een schitterend stuk natuur schoon naar Bloemendaal, waar men vol gens een der dames, evenals in De Mije, de Nederlandsche taal op zijn mooist uit spreekt. Nadat men tot half drie bij en op het „Kopje van Bloemendaal" geweest was, ging het fietsende gezelschap naar Vogelenzang, waar men eenige herinne ringen aan de jamboree wilde ophalen. Verder gingen zij naar Leiden, waar men spoedig eenige uren in „De Kleine Vink" had doorgebracht. Om half elf keerden zij van hun (we hebben het op verzoek uit gerekend!) honderd en tien kilometer lange tocht in het rustige De Meije terug. ROELOFARENDSVEEN Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer A. Reijnders, is geslaagd voor de Practijk- examens Boekhouden van de Ver. van Leeraren in de Handelswetenschappen en het „Mercurius-diploma". Hij is opgeleid door den heer J. J. M. Bruschke, leeraar Boekhouden M. O. te Oegstgeest. UITHOORN Geboren: Mijntje Jansje d. van N. Theuns en J. Boellaard Jacob z. van G. van der Neut en M. Hoogendoorn. Ondertrouwd: Th. J. Bakker 26 j. en M. E. Janmaat 24 j. J. Loman 23 j. en P. A., van der Jagt 31 j. TER AAR Aanbesteding Dezer dagen werd door het Gemeentebestuur aanbesteed de ver bouw van een transformator, welke is ge gund aan den laagsten inschrijver, de heer H. J. Strijk, van, Rijp wetering, tegen een bedrag van 2790. ZOETERWOUDE Middenstandsdiploma. In September e.k. zullen de lessen voor het Midden standdiploma „Algemeene Handelskennis" worden voortgezet. Zie advertentie. De sport herleeft. Het is nu reeds 4 5 jaar geleden, dat de eerste R,K. Sport- vereeniging A.S.C. ten onder ging. Sinds dien tijd is de amino voor sport in Zoeter- woude veel verminderd. Doch steeds zijn er nog enkelen geweest, die enthousiast doorwerkten aan sport en spel. Zoo is dit gedaan en gebeurt het nog in de Kruis vaart en de St. Josephsgezellenvereeniging. Zij, die nog enthousiaster waren, werden lid van een sportver. buiten Zoeterwoude (Dorp). Echter is de laatste tijd de drang naar een eigen Sportver. steeds grooter geworden. Woensdagavond waren dan die sportliefhebbers bijeengekomen in het Ge- zellenhuis om het oprichten van een Sport- vereeniging te bespreken. De districts directeur pater Kauling was eveneens aan wezig. De vice-Praeses, kapelaan Duyvc- stijn opende met het gezellengebed, waarna hij allen welkom heette. Spr. zette de nood zakelijkheid van de lichamelijke opvoe ding uiteen. Ons parool moet zijn: Een ge zonde ziel in een gezond lichaam. De Ge zellen moeten doordrongen zijn van den geest, die onze Gezellenvader Kolping ons voorgehouden heeft. Willen wij een Sport- vereeniging oprichten dan moet zij bin nen de grenzen van de jeugdbeweging blijven, aldus spr. Men is pas een goed lid van die Sportver. als men de bijeenkom sten van de jeugdbeweging bijwoont Er is natuurlijk veel noodig om sport en spel te beoefenen. Materiaal is onmisbaar. Veel donateurs en leden moeten er geworven worden. Dan pas is er sprake om een sport- vereeniging op te riohten als zy een rede lijk bestaan kan hebben. De komende win ter biedt een mooie gelegenheid voor het aanwinnen van leden en donateurs. Tijdens de rondvraag kwamen de donatie en contri butie ter sprake. De donatie werd vast gesteld op 1.per jaar. Contributie voor senioren wordt 15 ct. per week, voor junio ren 10 ct. per week. Verder kwam nog ter sprake het te vormen bestuur en het trainen. Besloten werd het bestuur in han den te houden van het Gezellenbestuur. De District-directeur pater Kauling kwam hierna aan het woord en raadde aan voor de training en wedstrijden de veelzijdig heid van sport niet uit het oog te ver liezen. Als er alleen gevoetbald wordt zal er niets bereikt worden. Er moet getraind worden in alle sporten. Op het eind van deze bijeenkomst spoorde de vice-Praeses allen nog eens aan om hard te werken voor het aanwinnen van leden en dona teurs en sloot met gebed. De Kruisvaart. Zatei'dagmiddag ver trekken pl.m. 15 jongens naar Monster om daar te gaan kampeeren. De zangclub zal Zaterdagavond gen bijeenkomst hebben. ZOETERWOUDE-LEIDERDORP Ziekenhuisverpleging. Gisterenavond werd door de vereeniging voor Zieken huisverpleging „LeiderdorpZoeterwou de H.R." een buitengewone ledenvergade ring gehouden in het gebouw „Irene" te Leiderdorp. De voorzitter, de heer L. Snel, opende de vergadering en gaf een korte uiteen zetting waarom deze buitengewone verga dering moest worden gehouden. Daarna volgde de behandeling van het door het bestuur aangeboden concept-reglement. Hierin waren de in den loop der jaren aangebrachte wijzigingen verwerkt en te vens was getracht de plichten en rechten der leden beter en duidelijker te om schrijven. De meest belangrijke wijziging moest worden aangebracht in verband met de onlangs verhoogde verpleegkosten in het Elisabethziekenhuis en in het Diacones- senhuis. Door het bestur werd voorge steld: „De uitkee.ring zal bedragep. de kosten 3e klasse van een als regel te Lei den gevestigde zinkeninrichting, doch hoogstens ƒ3.per dag, met dien ver stande, dat per ziektejaar in geen gevol meer dan 150.zal worden uitgekeerd". De heer v. Beek maakte hiertegen ern stige bezwaren, omdat door dezenmaat regel voor degenen, die naar een particu lier ziekenhuis gaan, het aantal ligdagen van 60 op 50 werd gebracht. Door het be stuur werd duidelijk aangetoond, dat in deze moeilijkheid dit compromis gevon den was. Met 4 stemmen tegen werd ten slotte het voorstel van het bestuur aan genomen. Na goedkeuring van het geheele regle ment werd ook besloten, dat de bepalingen betreffende de verhoogde uitkcering met terugwerkende kracht tot 1 Mei 1940 zou den worden toegepast. Hierna volgde sluiting der vergadering. ZOETERWOUDE (H. R.) St. Joscphsgezellen. De leden worden er herinnerd aan ons program voor. a.s. week: Maandagavond 8 uur tafeltennis. Woensdagavond 8 uur bijeenkomst der gezellen, waar een ieder ook verwacht wordt. Donderdagavond 7.30 uur Gym nastiek. Vrijdagavond 7.30 uur tooneel- repetitie. Laten de leden er vooral om denken, dat wij op tijd beginnen.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7