Tallooze vliegtuigen zwermden over Londen Qmate Cucfiteiay wnd ffiütócfïe foaafdatad Vliegvelden en andere strategische punten zwaar gehavend Roemenië in den smeltkroes Amerikaansche steunpunten in Britsche koloniën De torpedeering van de „Helli" ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 LONDEN IN LUCHTALARM GROOTE BRANDEN LANGS DE THEEMS. Reeds dagen achter elkaar vallen de Duitsche luchtstrijdkrachten Engeland aan. Gisteren heeft het Duitsche luchtof- fensief geleid tot een enorme luchtslag bo ven Londen en omgeving. Een speciale formatie, bericht het D.N.B. van bevoegde zijde, was gistermiddag met een bijzonder opdracht gestart. Deze be stond hierin, alle militaire doelen en stra tegische objecten, dicht in de omgeving van de Britsche hoofdstad, aan te vallen. De eerste berichten, welke binnenkwa men, meldden, dat er aan weerszijden van de Theems groote branden zijn uitgebroken. Verscheidene inrichtingen van strategisch belang ten Noorden van Londen zijn ge bombardeerd. Zoo was bij Enfield een groote electrische centrale het doel der Duitsche aanvallen. Op een andere plaats wierpen de Duitschers hun bommen op wapen- en kruitfabrieken. In het havengebied van Londen zijn groote verwoestingen aangericht, terwijl de vliegvelden rondom de stad zwaar be schadigd zijn. Militaire objecten bij Bar king en Purfleet (beide ten Oosten van Londen) werden eveneens bestookt. Er was voortdurend luchtalarm, sirene- gehuil en gedonder van geschut te Lon den. Over de achterbuurten van East End hing een zwarte sluier. VERSPERRING DOORBROKEN. Een commandant van een eskader jacht vliegtuigen meldde: Twee jachteskaders hebben de versperring kunnen doorbreken. Het luchtruim is vrij. Drie eskaders Duitsche gevechtsvliegtui gen hebben hun doelen ten Westen van Londen gevonden en deze volgens hun op dracht aangevallen. Van twee eskaders werd reeds bericht ontvang, dat zij op den teurgweg waren. Kort daarna kwam een bericht binnen, dat de eerste formatie Duitsche bommenwerpers van haar vlucht naar Middlesex was teruggekeerd. Zij meldde, dat op verscheiden vliegvelden bewesten de Britsche hoofdstad tal van treffers waren geplaatst, welke branden veroorzaakten in hangars en kazernes. Op den grond werden vliegtuigen vernield. Zes machines van deze groep waren toen nog niet geland. Van welk een geweldigen omvang de strijd, die gisteren in Engeland woedde, was, blijkt uit enkele berichten van United Press. Dit agentschap vernam uit een stad aan de Z.O.-kust van Engeland, dat naar schatting 2000 Duitsche bommenwerpers en jachtvliegtuigen daar tot twee uur 's mid dags de kust passeerden. De bommenwer pers, die over de stad vlogen, werden door een geweldig aantal gevechtsvliegtuigen begeleid. Gisteravond werd bekend gemaakt, dat, zooals reeds in den aanhef vermeld, een speciale formatie Duitsche vliegtuigen des middags was gestart, met het doel alle mi litaire en strategische doelen in de omge ving van Londen te bestoken. De Duitsche luchtmacht zoo werd er aan toegevoegd zal het bewijs leveren dat geen macht ter wereld haar kan beletten haar bomen boven Engelsch gebied te laten val len waar zij wil zelfs indien dit noodig zou zijn, boven de City. BOVEN DE THEEMS. Uit Londen werd aan Stockholm gemeld, dat gisterochtend reeds Duitsche eskaders bommenwerpers in opeenvolgende golven boven de Engelsche kust verschenen. Zij vlogen over de Theems en verdwenen in de wolken in Noordelijke richting. Steeds nieuwe eskaders volgden. Langs de geheele Oostkust, met inbegrip van de plaatsen aan de Theems en Londen, en in Midden- Engeland werd luchtalarm gemaakt. Een later bericht meldde, dat het eerste Duit sche gevechtseskader van de speciale for matie, welke naar Londen was vertrokken, tot dicht bij het doel: de havenwerken aan de Theems, was aangekomen. De jagers, die het begeleidden, waren reeds in den strijd gewikkeld. Nu en dan, zoo luidde het bericht, valt een Spitfire of een Hurri cane de gesloten Duitsche formatie aan. De Duitsche vliegers kennen echter alleen hun opdracht en nemen weinig notitie van de enkele Engelschen. De mitrailleurschutters der aan de buitenzijde vliegende toestellen openen het vuur op de op hen toevliegende vijandelijke jagers en houden hen in be dwang. Door manoeuvreeren ontwijkt de Duitsche formatie het afweervuur, zoodat de luchtdoelgranaten ver achter de ma chines ontploffen. bommen zijn ook op de bekende motoren- fabriek van Austin en Co. Ltd. te Birming- ham-Longridge terechtgekomen. Deze fir ma vervaardigde vroeger auto's en automo toren: sedert het uitbreken van den oorlog maakt zij Bristolmotoren en onderdeelen. Te Brought nabij Huil zijn talrijke bom,- men op de Blackburn Aircraft Cd. geval len. Bij deze laatste fabriek worden vooral de Engelsche vliegtuigen gebouwd, die de Britsche dubbelgangers van de Duitsche Stuka's moeten beteekenen. Bij beide brieken werden, nadat bommen waren j worpen, zware branden waargenomen, vocial in de werkplaatsen. Waai'schijnlijk zijn de montagehallen in vlammen opge gaan. Een sterke daling der productie valt daar te verwachten. Ook op de staatswerf van Chatham heeft het gisternacht moeten ontgelden. Er ont stonden verschillende hel oplaaiende bran den in de dokken en de werkplaatsen ten Zuiden van het bassin en in de kolenopslag- plaats. Eenige werkplaatsen zijn zwaar bescha digd, enkele barakken zijn ingestort. De Duitsche bommenwerpers gingen, nadat zij hun bommen hadden uitgeworpen, tot een duikaanval op de luchtdoelstellingen aan den rand van het terrein van de werf over en brachten deze batterijen tot zwijgen; hetzelfde geschiedde met eenige in de buurt opgestelde zoeklichten. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN AAN FRANSCHE KUST ONDER VUUR. Op verscheidene plaatsen aan de Noord- Fransche kust zijn Vrijdag de Duitsche luchtdoelbatterijen weer in actie getreden. Haar taak is vooral de bescherming van de Duitsche weermacht in Frankrijk en in het bijzonder de veiligheid van de Duit sche vliegvelden aldaar. Zoo zijn Vrijdag eenige luchtdoelbatterijen, die in het kustgebied van Normandië en Artois zijn opgesteld, in werking getreden en heb ben enkele Engelsche vliegtuigen, die over de Fransche kust vlogen, onder vuur ge nomen. De aanval van een reeks Engel sche bommenwerpers op een door Duit- ENGELSCHEN VERLOREN 65 VLIEGTUIGEN. Bij de Duitsche luchtaanvallen op mili taire doelen in Engeland van gisteren zijn voor zoover bekend 65 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, terwijl vijftien eigen toestellen vèrmist worden. „ALS MUGGEN DANSEN DE JAGERS". Het geweld van de botsing tusschen de Duitsche en Britsche luchtmachten komt wel tot uiting in een beschrijving, welke D.N.B. heeft ontvangen: Gevechten van zeer grooten omvang zijn boven Londen aan den gang. De Britten zetten er alles op om het Duitsche opdrin gen te stuiten. Aan de verdediging der En- gelscheri is het duidelijk te merken, dat zij weten, dat alles op het spel staat, dat het gaat om „te zijn of niet te zijn". Als muggen boven een moeras dansen de jagers boven den grijzen nevel van Lon den. Hun aantal schijnt onbeperkt. Zoover het oog reikt. Hurricanes en Spitfires en weer Hurricanes en Spitfires. Daartusschen- door jagen de scherp geteekende schadu wen der Messehschmitts. Over den gehee- len sector zijn deze snelle vliegtuigen in gevecht met een numeriek sterkeren te genstander. In verbeten gevechten laten Engelschen en Duitsahers elkaar niet meer los, tot een van beiden doodelijk getroffen naar beneden stort. Een rookwolk is het laatste teeken van voorbij heldendom. Daartusschendoor zeilen witte valscher men en pluimen de zwavelgele wolkjes van het luchtafweergeschut. Op de aarde don dert het en worden groote granaattrechters geslagen. Het aantal neergeschoten machi nes schijnt geweldig te zijn. Duitsche ver kenners geven van groote hoogte berichten over den stand der gevechten. Steeds weer zijn het de brandende overblijfselen van Spitfires en Hurricanes, die omlaag schie ten. VLIEGVELDEN AANGEVALLEN. Op de vliegvelden van Rochester en Maidstone hebben de Duitsche vliegers groote successen behaald. Startbanen en hangars waren getroffen, benzine-opslag- plaatsen en schuilplaatsen vernield. De Engelsche verdediging was betrekkelijk zwak, daar alle jagers zic*> i*» kring rondom Londen hadden geconcen treerd. Bij dezen strijd zijn geen verliezen geleden. Sinds gistermorgen vroeg is ook de Duitsche vliegveiligheidsdienst weer in ac tie. Reddingsvliegtuigen kruisen geregeld boven het Kanaal en het Zuidelijk deel der Noordzee. Vliegbooten liggen in de be- langri -^ havens aan de Noo^'-h®, Deen- sche, Duitsche, Belgische, Nederlandsche en Fransche kust gereed om de in nood verkeerende bemanningen van vliegtuigen op te bikken. Tusschen de Duitsche grond stations op het vasteland en de vliegtuigen, die zich boven vijandelijk gebied bevinden, wordt een ononderbroken berichten- en radioverkeer onderhouden. Niet alleen Duitschers, doch ook Engelschen en eenige Franschen zijn reeds op deze wijze gered. ANDERE AANVALLEN. Van militaire zijde verneemt D.N.B. thans ook nog nadere bijzonderheden over de luchtaanvallen, welke de Duitsche vliegtuigen in den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben ondernomen. Tal van Frankrijk werd door de Duitsche lucht doel-artillerie afgeslagen, alvorens de eerste bommen vielen. Twee Britsche vliegtuigen, die op een benzine-opslag- plaats in Bretagne afvlogen, werden door het aanhoudende vuur van het luchtdoel geschut neergehaald en verbrandden. Drie leden der bemanning zijn gered. Een vijandelijke kabelballon, die waarschijnlijk van zijn ankers was losgeslagen, dreef in de buurt van Dieppe boven de Fransche kust. Hij werd door een licht stuk lucht doelgeschut in brand geschoten en stort te omlaag. OVERZICHT VAN DE DUITSCHE AANVALLEN. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Aan het einde van den negenden dag na het be gin van de buitengewoon hevige Duitsche activiteit in de lucht boven het Engelsche eiland kan weer op een reeks Duitsche successen gewezen worden. Kruitmagazij nen, pakhuizen en koelhuizen zijn met bommen bestookt. Bewapeningscentra bij Birmingham en Brought hebben zwaar ge leden. De branden op de staatswerf van Chatham zijn nog niet gebluscht. Een tor pedojager werd bij Portsmouth tot zinken gebracht. De luchthavens van Rochester en Maidstone zijn in trechter velden ver anderd. Een groote electrische centrale bij Enfield is buiten bedrijf gesteld. De vlieg velden bij Lee-on-Solent en Gosport zijn verwoest. Tien versperringsballons gingen in vlammen op en ten slotte gelukte het een speciale formatie door den versper ringsgordel om Londen heen te dringen om haar bommenlast op het havengebied van de Britsche hoofdstad, op vliegvelden en andere belangrijke militaire objecten neer te laten. In de omgeving van Pur fleet en Barking werden groote ontplof fingen waargenomen. Dit overzicht toont, dat de Duitsche luchtmacht Vrijdag het zwaartepunt op den bomaanval heeft ge legd. Steeds weer stegen nieuwe formaties bommenwerpers op, die slechts door en kele eenheden Messerschmitts vergezeld waren. De opdracht van deze bommen werpers was hun ontplofbare stoffen uit te werpen en dan terstond naar hun standplaatsen terug te keeren. Militaire waarnemers laten zich van den omvang van het jongste Duitsche optreden niet daardoor afleiden, dat tot middernacht slechts de vernietiging van 65 Britsche vliegtuigen gemeld is. Het was niet de bedoeling van de Duitsche vliegers lucht gevechten aan te gaan. De vergezellende Messerschmitts traden uitsluitend op om de vijandelijke jagers van de Duitsche bommenwerpers af te houden. Hoe goed hun deze taak gelukt is blijkt uit het feit, dat slechts vijftien Duitsche vliegtuigen verloren zijn gegaan. DE BESPREKINGEN MET HONGARIJE. Gistermiddag om halféén zijn, naar D. N.B. bericht, te Turnu-Severin de onder handelingen tusschen Roemenië en Hon garije begonnen. Een halfuur later wer den de besprekingen voor den tijd van twee dagen onderbroken om de Roe- meensche delegatie in de gelegenheid te stellen, de Hongaarsche voorstellen, die gistermiddag overhandigd werden, aan de regeering te Boekarest voor te leggen. De Roemeensche delegatie zal Maandag weer te Turnu-Severin terugkeeren. De Hongaarsche delegatie blijft te Tur nu-Severin. Het volgende gemeenschappelijke com muniqué is na afloop der eerste korte be spreking gepubliceerd: „Vandaag twaalf uur zijn de delegaties, die met het voeren der Hongaarsch-Roe- meensche onderhandelingen belast zijn, in een openingszitting bijeengekomen. De bijeenkomst werd gehouden in de groote zaal van het paleis der Bibicescu-stichting. Na de openingswoorden, het uitspreken van de wenschen voor het welslagen der besprekingen en de uitwisseling der vol machten, heeft de gezant von Hory den leider der Roemeensche delegatie. Valer Pou, de Hongaarsche voorstellen overhan digd. Het Roemeensche standpunt en de voorstellen der Roemeensche regeering zullen worden uiteengezet in de volgende bijeenkomst, die Maandag a.s. te tien uur op dezelfde plaats zal worden gehouden". DE BESPREKINGEN OVER DE DOBROEDSJA. De kabinetschef van den Roemeenschen minister van buitenlandsche zaken is, naar verluidt, gisteren per vliegtuig te So fia aangekomen. Daar hij terstond met de bevoegde Bulgaarsche kringen contact zocht, verwacht men te Sofia, dat de be handeling van de kwestie der Dobroedsja thans in een beslissend stadium geko men is. MAATREGELEN IN ROEMENIë. Te Temeschburg hebben de autoriteiten alle Szeklers, die in grooten getale, als knechten, dienstmaagden en koetsiers in deze stad werkzaam zijn, opgeroepen on middellijk hun betrekkingen op te zeggen en onverwijld terug te keeren naar hun woonplaatsen in het Oosten van Zeven burgen. Voorts hebben ongeveer 1000 Jo den en Hongaren, die voor het meerendeel nauwelijks langer dan een jaar te Te meschburg wonen, van de autoriteiten op dracht gekregen, zich binnen 14 dagen naar hun geboorteplaatsen te begeven. IN RUIL VOOR 50 TORPEDOJAGERS? President Roosevelt heeft gisteren aan gekondigd, dat met Engeland onderhande lingen zullen worden gevoerd over het verkrijgen van zee- en landbases voor de verdediging van het Panamakanaal. Hij deelde tevens mede, dat met de Canadee- sche regeering zal worden onderhandeld over de verdediging van het Westelijk halfrond. Tenslotte zeide Roosevelt, dat twee Amerikaansche generaals en een ad miraal met verscheidene leden hunner sta ven op uitnoodiging van de Britsche regee ring in Engeland zijn. In kringen van het Congres maakt men melding van het gerucht, dat aanleiding geeft tot scherpe meeningsverschillen, doch niettemin hardnekkig de ronde doet, als zou Churchill in een directe mededeeling aan Roosevelt voorgesteld hebben, min stens 50 verouderde Amerikaansche torpe- dobootjagers aan Engeland af te staan. Hij wil Amerika daarvoor het recht geven naar eigen goeddunken op Britsche kolo niën in het Westelijk halfrond voor 99 jaar steunpunten voor de vloot en de lucht macht te pachten. Een overdracht der sou- vereiniteit zou daarbij niet in de bedoe ling liggen. Na een onderhoud met Roose velt heeft de democratische senator Lee gistefen voor het plenum van den Senaat een eerste poging gedaan ten gunste van het afstaan der torpedobootjagers. Hij stiet echter op heftig verzet van verscheidene senatoren, die ofwel betwijfelde of deze schepen gemist konden worden, ofwel vol kenrechtelijke bezwaren opperden. De Engelsche radio-omroep bevestigt, dat Engeland den Vereenigden Staten wil toestaan, in zijn bezittingen op het Wes telijk halfrond luchtbases in te richten. Het gerucht, als zou Engeland zich bereid verklaard hebben de in het Westelijk halfrond gelegen Britsche eilanden aan Amerika te verkoopen, wordt zonder grond genoemd. VERSTOORDE BEDEVAART. De Grieksche koning heeft, naar het Atheensch telegraafagentschap ipeldt, aan minister-president Metaxas een brief gezonden, waarin hij uiting geeft aan zijn diepe smart over de onverwachte torpe deering van den kruiser „Helli". Hij ver zoekt Metaxas, aan de officieren en de bemanning van den kruiser en aan de ge zinnen der slachtoffers zijn innigste deel neming te betuigen. Metaxas heeft tot de marine een dag order gericht. Hierin wordt o.a. gezegd: „Met diepe smart doen wij mededeeling van het verlies van den kruiser „Helli", die voor anker lag in de Golf van Tinos, waar hij het wonderbeeld van de Maagd en Moeder Gods zijn hulde bewees. Het schip, dat gepavoiseerd was, is door een onderzeeboot getorpedeerd. Terwijl ik uiting geef aan de smartelijke gevoelens van het Helleensche volk, richt ik myn hartelyken groet tot den commandant, de officieren en de bemanning van de „Hel li", die overeenkomstig de oude Grieksche tradities hun plicht deden. Ik betuig mijn deelneming met de slachtoffers van deze ongehoorde torpedeering". Als slachtoffer zijn één doode, vier ver misten en 26 gewonden te betreuren. Het Grieksche staatssecretariaat voor pers en toerisme heeft Donderdagmiddag om 1 uur aan de buitenlandsche persver tegenwoordigers het volgende medege deeld: Op. de reede van Tinos, het voor naamste eiland der Cycladen, werd Don derdagmorgen om 8.30 uur de Grieksche kruiser „Helli", die zich daar ophield voor het vieren van den belangrijken Griek- schen feestdag van de H. Maagd van Ti nos, door een duikboot van onbekende na tionaliteit getorpedeerd. Twee torpedo's misten het schip en, troffen de kade. Een torpedo trof het schip midscheeps, veroor zaakte ketelontploffingen en brand in de olietanks. Van de bemanning werd een lid gedood en 29 gewond. De kruiser zonk om 9.45 uur. Van de talrijke bedevaartgangers die zich op de kade bevonden, werden er eeni ge gewond. De duikboot kwam niet bo ven en haar nationaliteit kon nog niet worden vastgesteld. ITALIAANSCHE ONTKENNING. Het Italiaansche persbureau Stefani meldt, dat geen enkele Italiaansche duik boot heeft gemeld, dat zij een Grieksch oorlogsschip heeft getorpedeerd en boven dien heeft de laatste dagen geen enkele Italiaansche duikboot in de wateren, waar in de torpedeering van den Griekschen kruiser is geschied, gekruist. Van bevoegde Italiaansche zijde spreekt men voorts de Engelsche bewering, als zou in Albanië de staat van beleg zijn afge kondigd, tegen. Ook vinden geen bijzon dere troepenbewegingen plaats.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5