KERKNIEUWS SPORT BIOSCOPEN TE LEIDEN rZATERDAG 17 AUGUSTUS 1940 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 .VEERTIG-ARIGE PRIESTERFEESTEN Pastoor L Meijer. Onder veel belangstelling heeft emeritus pastoor L J. M. Meijerin huize St. Bavo te Heemstede Donderdag zijn veertigjarig priesterjubileum gevierd. Des morgens om 10 uur droeg hij, in de fraai met witte an jers en orchideeën versierde intieme kapel van het huis, een plechtige Feestmis op, welke door een tiental acolythen liturgisch werd gediend. In het priesterkoor hadden o.a. plaats genomen Z.D.H. mgr. H. J. M. Taskin. oud-praeses van Warmond en proost van het Kathedraal kapittel van Haarlem, oud-deken v. d. Aa, oud-pastoor Brüning, allen huisgenooten van den jubilaris, prof. v. d. Poel. Na de H. Mis werd een druk be zochte receptie gehouden. Onder degenen, die persoonlijk hun gelukwenschen kwamen aanbieden, waren Z.H. Exc. mgr. J. P. Hui- bers, bisschop van Haarlem, Z.D.H. mgr. M. P. J. Möllmann, oud vicaris-generaal van het bisdom, kanunnik Wijtenburg, oud-re- regent van Hageveld en de tegenwoordige regent van Hageveld, dr. C. J. Henning, de pastoors en kapelaans der beide Heem- steedsche parochies, verschillende parochia nen van Leiderdorp, de laatste standplaats van pastoor Meijer, e.a. Om half zes be sloot een plechtig Lof de feestviering. Er waren tal van bloemstukken, telegrammen, brieven en kaartjes, die bewezen, dat pas toor Meijer een uitgebreiden kring vrien den heeft. Pastoor Willenborg Het veertigjarig priesterjubileum, dat de zeereerwaarde heer L. J. Willenborg te Bloemendaal Donderdag vierde, heeft zich gekenmerkt door een bijzonder groote harte lijkheid en algemeene sympathie. Aan den vooravond van den feestdag was de herder door zijn parochianen feestelijk ingehaald in zijn parochiekerkje, dat schitterend versierd was met bloemen, bloemstukken, drape rieën,, tapijten en schilden. Donderdagmorgen om 10 uur droeg pas toor Willenborg een plechtige H. Mis op, waarbij hy geassisteerd werd door den re gent van Hageveld, den zeereerwaarden heer dr. C. J. Henning als presbyter-assis tent, als diaken en subdiaken door de bei de oud-kapelaans der parochie, de weleer waarde heeren B. Henning en W. van Nie- kerk, en als ceremqpiarius door den wel-» eeerw. heer kapelaan H. J. Heesterbeek. In het priesterkoor had plaats genomen* mgr. M. P. J. Möllmann, oud vicaris-generaal van het Bisdom. Mgr. Frencken hield de feest- predicatie. Om half één begon daarop een druk be zochte receptie, welke geopend werd met het aanbieden van het parochiëel geschenk: een gouden miskelk, paramenten en een enveloppe met inhoud. Door de secretaresse van het Ziekenapostolaat, die zeide te spre ken namens 27.000 leden van het Apostolaat in Nederland en daarbij dacht aan de tal loos vele leden buiten Nederland, met wie geen contact was op dit moment, werd het cadeau der zieken aangeboden. Spr. herin nerde aan het heerlijke werk van pastoor Willenborg en aan de troost, welke hy den zieken bracht door zijn maandelijkschen, eigenhandig geschreven brief, gedurende nu reeds 15 jaar. Als geschenk haddén de le den zich een nieuw altaar van Maria ge dacht in de nieuwe kerk, doch nu deze er vooreerst niet zou komen, verzocht zij pas toor den inhoud van een enveloppe te wil len accepteeren en daarvoor aan het Maria- altaar in de oude kerk Missen op te dragen intentie van de zeiken. Pastoor Willenborg dankte zeer bewogen voor alle blijken van belangstelling en betrok daarbij op bijzon dere wijze de zieken van het ziekenaposto laat, alsook de secretaresse daarvan. Het was wel spreker, dien den brief schreef el ke maand, doch de verzending en alles tot intentie van de zieken.Pastoor Willenborg werk van de secretaresse. De receptie, die volgde, was zeer druk bezocht. Om 4 uur werd een plechtig danklof op gedragen met tot slot het Te Deum. In het priesterkoor hadden plaats genomen -Z.D.H. mgr. H. J. M. Taskin, oud-praeses van War mond, de hoogeerwaarde heer L. A. A. M. Westerwoudt, kanunnink, en pastoor van Noordwijkerhout. Om 5 uur kwam de bis schop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, den jubilaris persoonlijk- feliciteeren. DOCOS I—LUGDUNUM I 3—1. Versterkt Docos I heeft gisterenavond op het Sportpark Haag weg met 31 van Lugdunum weten te winnen. Als de scheidsrechter beginnen blaast, is Docos volledig volgens de gepubliceer de opstelling, Lugdunum telt een invaller. Al direct volgt er een vlug open spel met Lugdunum iets in de meerderheid, maar voor het doel wordt raar geschutterd. In de Dooos-achterhoede klopt 't niet erg, waardoor zij een paar maal door 't oog van de naald kruipen. Zoo gaat de strijd tot de rust verder, maar geen van partijen weet te doelpunten, alhoewel er op beide doelen een paar maal flinke schoten wor den gelost, die door de keepers of de paal, iworden gekeerd. Na de rust wordt er direct door beide partijen flink aangepakt en al heel gouw weet Lugdunum een fout der Dooos-ach terhoede af te straffen door den stand op 01 te brengen. Nu pakt Docos nog meer aan. Smit zet telkens zijn voorhoede aan het werk. Er volgen eenige mooie aanval len van Docos, maar zij weten deze niet in een doelpunt om te zetten. Docos ver THEATER HOOFDFILMS INHOUD AAN V ANGSUU xi KEURING Lido: Moskou-Shanghai (Pola Negri, Wolf gang Keppler). Speelfilm lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Woensdag en Zater- 3ag matinée. Goedgekeurd Luxor: Jobann Strauss (Ma ria Andergast, Paul Hörbiger). Leven van Johann Straus. Iedere avond 8 uur. Zondag van 27 u. Zaterdag en Zondag 's avonds om 7 uur en 9.15 uur. lederen dag matinée behalve Vrijdag. Goedgekeurd v. volwassenen Trianon: Suikerfreule Komisch lederen avond 8.15 u. Zondag van 26.30 uur. Zaterdag en Zondag 's avonds om 7 uur en 9.15 uur. Zaterdag en Woens dag matinée 2.15 u. Goedgekeurd v. volwassenen Rex: Circusreizigers. (Hans Albert). Avontuurlijk lederen avond 8.15 u. Zondag van 26.30 uur. Zaterdag en Zondag 's avonds 7 uur en 9.15 uur. lede ren dag matiné 2 u. Toelaatbaar v. volwassenen Casino: Die Csardasfürstin. (Hans Söhner, Paul Kemp). Naar de be kende operette lederen avond 8.15 u. Zondagmiddag 4 u. Zaterdag en Zondag 's avonds 7 uur en 9.15 uur. Woensdag en Zaterdag matiné 2.30 uur. Goedgekeurd v. volwassenen andert haar opstelling, zoodat Kick Smit linksbinnen gaat spelen. Na ongeveer twintig minuten spelen, zet Docos een mooie aanval op. Kick Smit schiet op gaol, de bal wordt gekeerd, maar niet vol doende weggewerkt en Tonmy is er nu als de kippen bij om deze in de touwen te dfe- poneeren (11). Lugdunum antwoordt hierop met een paar flinke aanvallen, maar nu is de Do cos achterhoede met de keeper aan het hoofd op haar post. Een gloeiende kogel van Koolloos wordt door den keeper cor ner gewerkt die even als de andere cor ners niet opleveren. Ook de Lugdunum- keeper doet heel goed werk door een paar harde schoten en een mooie kopbal van Kick Smit onschadelijk te maken. Docos' rechtsbuiten krijgt de bal mooi toege speeld, loopt nog even door en weet mooi te doelpunten (21). Even later herhaalt hij dit, maar nu staat hij buitenspel, zoo dat dit doelpunt terecht geanuleerd wordt. Er zijn nog ongeveer tien minuten te spe len als Kick Smit met een prachtig zeer hard schot dé stand op 31 brengt. Lug dunum doet nog 'n paar pogingen om den achterstand in te loopen, maar hoe zij ook zwoegt, de Docos-achterhoede houdt stand en zoo heeft versterkt Docos met 31 van Lugdunum I gewonnen. Clubnieuws der Katti. Sporlvereenigingen ALPHENSCHE BOYS. Morgen komen de winnaars van de vo rige week gespeelde wedstrijden in de fi nale voor de „Deken de Korte-Wisselbe ker." Te 2.30 spelen SVO I uit Amsterdam tegen Alph. Boys I. Daar beide tegenstan ders van vrijwel gelijke kraoht zijn, be looft het Zondag op het R.K. Sportterrein aohter het Boschpark een mooie spannen de voetbalwedstrijd te worden. Het 2e elftal gaat op bezoek bij Meer burg II. Dit is voor de 2e èlftalLers een ge heel onbekende tegenstander, dus een prachtgelegenheid1 om zich te oefenen voor het a.s. seizoen. Deze wedstrijd vangt aan te 2.30 uur. De A-junioren gaan onder leiding van den heer J. Redegeld naar Reeuwijk om aldaar RVO A partij te geven. Aanvang 2 uur. Vertrek te 12.30 vanaf de Kerk straat. Allen op tijd present. Foreholte: Morgen is er een thuispro gramma van twee wedstrijden, om 2 uur spelen Foreholte I en een sterke Teylingen I en Il-combinatie. Daarna om 4 uur. Fo reholte II tegen „De Kaag". Dus er is vol op liefhebberij en wij verwachten vooral bij mooi weer een record aantal toeschou wers. In verband met de a.s. competitie moe ten Zich alle leden, senioren en junioren, zoo ook nieuwe leden zich persoonlijk voor of op 18 Augustus aanmelden bij het secre tariaat. Na dien datum is zulks niet meer mogelijk, in dit seizoen. WATERPOLO COMPETITIE N.Z.B. De uitslagen luiden: Zian IRZC I 43; Zian IIIHG A I 23; Nereus IDolfijn I 7—1. R.K. SPORTVER. „DOCOS." Zondag a.s. nemen zieven van onze le den deel aan de athletiekwedstrijden op dé nieuwe Sintelbaan te Den Haag, welke is gelegen aan de Laan van Poot. De leden die op de fiets gaan, vertrek ken Zondagochtend om half elf vanaf de Gijselaarsbank en die met de trein gaan, moeten by aankomst in Den Haag op lijn 11 stappen en aan de Sportlaan overstap pen op lijn 2. Hier voor kunnen zij een overstapje nemen a ƒ0.15. WANDELSPORT AVONDVIERDAAGSCHE TE NIJMEGEN Op den tweeden dag naar Groesbeek, Berg en Dal en Beek. Dè tweede dag van de avondvierdaag- sche te Nijmegen ging over 20 K.M. Vrij dag was het startuur eenigszins vervroegd met het oog op de vroeg invallende duis ternis. Daar het vertrek nu veel vlotter verliep, waren voor zessen reeds alle groepen en individueelen onderweg. De Duitsche overheid had toestemming gege ven voor het meedragen van eigen vlag gen en verschillende clubjes droegen dan ook de oranje-groene N.BX.O.-vlag nu mede. De route leidde dezen dag in de richting Groesbeek, Berg en Dal en Beek een parcours van twintig kilometer. Voor de meeste getrainde wandelaars is dezen afstand een peulschilletje en een Eindho- venaar onderstreepte dit, door na afloop van zijn wandelprestatie op de fiets naar huis te peddelen. Het is opvallend, dat zooveel jonge dames de laatste jaren de wandelsport zijn gaan beoefenen en veel nieuwe clubs hebben zich gevormd, die later eveneens aan de officieele vierdaag- sche zullen deelnemen, naar zij zeggen. Zondag, de laatste dag, die voor velen een eendaagsche beteekent, zullen zeker vijftienhonderd wandelaars aan den start verschijnen. Er zal dan veel officieele be langstelling zijn in het Goffertstadion, waar in de pauze van het sportprogram ma, dat hockey, korfbal, wielrennen en voetbal omvat, gedefileerd zal worden. Behalve majoor Breunese, zullen dan de hoofdbesturen van den N.B.B., Korfbal* bond en van den toekomstigen Nederland- schen Wandelbond aanwezig zijn. TWEEDE AMSTERDAMSCHE AVOND VIERDAAGSCHE De derde avond van de Amsterdamsche avondvierdaagsche, welke dit jaar voor de tweede maal wordt gehouden trok, even als de vorige avonden, een groot aantal deelnemers. De weersomstandigheden wa ren op dezen avond aanmerkelijk gunsti ger, waardoor met nog meer vreugde het 15 K.M. parcours, dat voor een groot ge deelte door het fraaie Boschplan leidde, werd afgelegd. In Amsterdam verschenen 50 deelne mers meer aan den start dan gisteren, op de startplaatsen Haarlem en Zaandam wa ren deze getallen resp. 20 en 50. In totaal telde Amsterdam gisteravond 1700 deel nemers, waarvan 1300 individueelen en 400 in vereenigingsverband. In Haarlem werden 335 en in Zaandam 250 deelnemers geteld. De voorzitter van de N.W.F. bracht persoonlijk een bezoek aan het parcours van Amsterdam en Zaandam. Er waren slechts weinig uitvallers, dank zij de medische sportkeuring. WIELRENNEN SWIFT-COMBINATIE. De op Donderdag gehouden peletonrit had tot uitslag, dat W. Rijsbergen in de sprint wist te winnen, met van Leeuwen als 2e. De B.-klasse, waarin Noest weer eens van de partij was, bleek niet opgewassen tegen deze, want met een aanmerkelijk verschil kwam deze renner als eerste over deh streep, gevolgd door Berg Jr., die van Vliet precies achter zich wist te houden. Met het oog op de kampioenschappen Zondag a.s. wordt er niet gereden. Geza menlijk wordt er naar Zandvoort gere den, om de verrichtingen te gaan bekij ken van de Swift-jongens, die aan' deze kampioenschappen deelnemen. Dit zijn o.a. A. van Amsterdam als prof. Alb. Lo- dewijks als onafhankelijke, M. Segaar, de Romijn, van Leeuwen en Rijsbergen als amateur en Jac. de Groot als Beginneling. Al gelooven wij niet, dat we Zondag avond voor een hunner de vlag behoeven ffiefdftnde dmtiied u-ati aokCag, en diitlilkdic ZESDE ZANG. Wat verdween uyt onze landen"*^ Toch klopt sterck het rythme voort. Het vliegtuig, eenmael onze trots en onze luyster, Vliegt nog door 't hemelruym by licht en in het duyster. Het stalen monster ronkt al door de wyde lucht, Het bromt als een wild dier en maeckt den mensch beducht: Wy kennen dat geluyd nog uyt de eerste daegen, Toen 't allerwegen werd over ons land gedraegen, Toen heel dat vogelheir hier losgelaeten werd En luyde sloeg de angst in ons wild kloppend hert. Er zyn sindsdien alweer een maend of drie vervlogen, Wy zaegen in dien tyd met zeer verbaesde oogen Hoe 'n machtig leger diep in Frankryk binnendrong, Het pleit was zoo beslecht, 't was niet meer dan een sprong. Zoo ging het allereerst met 't leger van de Polen, Toen werd het Poolsche stof geschud van Duytsche zolen, 't Had achttien dagen slechts zoo by elkaer geduurd, Nauw was de winter om, of 't werd hierher gestuurd, Wy werden in, precies geteld, vijf volle daegen Een schande is dat niet verwonnen en verslaegen. Want zelfs het Frankisch heir, toch van een grooten faem, Bleek tegen deze macht te zwak en onbekwaem. Wat eens ten stryde trok vol moed, maer onbegonnen, Werd in dry weken tyds verslaegen en verwonnen. Toen richtte zich de stryd en onze blik ging mee, Naar 't oude Albion aan d'overzy der zee. En werd er tot voor kort hoofdzakelijk gevochten Op den begaenen grond, nu gaet het in de lochten. Het heir heeft nu op eens syn vleugels aengedaen. Het vaert hoog door de lucht en voert de bommen aen. Maer laeten w'in dien stryt ons langer niet verdiepen Het luchtruym ziet het nu, de krachten die het schiepen, Gaen onvervaerd hun gang en vechten in het groot Zy stygen in de lucht en smyten met den dood. Intusschen draegen wy ons eygen lot gelaeten, 't Is nu voor goed gedaen met eeuwighdurend praeten, Wy syn nu één van zin en Nederlandsch gevoel Oud-Vaderlandsche geest sy nu ons eerste doel. Hoe staet het daermee nu, terwyl de volk'ren stryden En wy in ernst en hoop een beter tyt verbeyden, Door te veel menschen wordt naer eenheyt nu getracht En wordt daermee de eenheyt niet ons hals gebracht? Moog van dees ziekte nog ons volk eenmaal genezen, Wy kennen nu het kwaad, de vloek der antithese, Maar als een ziekte al naar vele eeuwen riekt, Dan is zy zoo maar niet in één maand uitgeziekt. Klonk vroeger toch de leus: Mussert of Moskou vryer, Nu luydt een and're leus: Mussert of Arnold Meyer, Maer daernaest staet weer iets, dat d'eenheyt óóck bewaert, En waer nu Neerland's volk zich goeddeels achter schaert: De Nederlandsche Unie van een trits van mannen. Die de verdeeltheyt willen uyt ons land verbannen. Het oud triumviraet, als in Romeinschen tyt, Een driemanschap als eens en totterdaed bereyd. De handen worden nu met kracht ineensgeslaegen Zoo toone zich dus sterk een volk in kwaede daegen, Zoo wordt in dezen tyt het heele volk verrast Met eene eenheyt, die gelijck het water wast. Nu eenheyt in de sport zooals by het tuinieren, Eenheyt in politiek en by de kr: en, Eenheyt in het bedryf der haerensnydery, Eenheyt in de export der haringvisschery. Wy hollen d'eenheyt nae tot w'ervan loopen hygen, Wie eenheyt hebben wil kan er. volop van krygen. Wie nu nog vraegt hoe 't met ons volk sal gaen, waerheen, Die wete dit toch wel, wy worden allen één. Dit alles sal de jeugd in laeter jaeren leeren In het historieboek van zeergeleerde heeren En wellicht heeft zy dan voor 't hedendaegsch publiuk Een enkel woord van lof naest vele van critiek. Zoo hebben wy geleerd van Willem van Nassauwe, Van oorlog en van stryt, van mannen en van vrouwen, Van Dirken, Florissen, van Jannen en Philips Die liggen in het graf, in marmer, brons of gips. Maer hoe men later oock aen dezen tyt moog dencken, Het sal voldoende syn er aandacht aen te schencken, Dan leere 't nageslacht een les, die ick niet ken: ,,'k Ben bly, dat ick niet in dien tyt geboren ben". NAZANG. Laeter tyden zullen weten Wat ons herte heeft bezwaerd Wat nu eenheyt wordt geheeten Is eerst dan de moeyte waerd. Eenheyt, die het volck verbinde In den tyt van tegenspoed, Vergezelt de goedgezinden D'ondergang niet tegemoet. Wat verdween uyt onze landen, Toch klopt sterk het rythme voort En wy staen met volle handen Voor een nieuwe levenspoort. TROUBADOUR. uit te steken, toch staat daar wel tegen over, dat er by zijn, die een behoorlijke kans maken. Het vertrek naar Zandvoort is om 9.45 uur vanaf de Holl. Spoor. De Sportcommissie is reeds geruimen tijd doende een zoo sterk mogelijk team samen te stellen om deel te nemen aan de Clubkampioenschappen, die de volgende maand verreden zullen worden. Voorloo- pig ziet het team er als volgt uit: M. Se gaar, Alb. Lodewijks, N. de Romijn, Jac. de Groot, Chr. van Leeuwen en als team leider niet minder dan A. van Amsterdam. Bij serieus oefenen moet het kunnen, dat in Leiden het kampioenschap terecht komt. HENRI DESGRANGE OVERLEDEN. De redactie van het Franse he sportblad „l'Auto" deelt medie, dat Henri Desgxange, oprichter en directeur van dit orgaan, te Beau-Vallon (departement Var) in den ouderdom van 75 jaar aan de gevolgen van een operatie is overleden.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 11