Correspondentie Marinus Alkemade, Noordwyk (B.) Zoo Marinus, heb je ook eens ge probeerd om voor ons een mooi sprookje te maken? Dat vind ik flink van je. En om je nu te laten zien. dat ik dit wel waar deer, laat ik vandaag of de volgende week als we plaats hebben jouw sprookje eens hooren. Ik wed, dat alle lezers en lezeresjes niet te vergeten, jouw bijdrage mooi vinden. Dag Marinus! Groet je ouders van me en alle huisgenooten! EllyAntoni, Leiden. Fijn vind ik het, dat het je op de Mulo zoo goed bevalt. Het nieuwe vak „Engelsch" zal nog wel niet meegevallen zijn, is wel? Dat schijnt wel een leuk clubje te zijn! En dan samen zoo'n dagje uit! Nou maar, dat zou me ook lij ken! Zeg dat wel, dat je eventjes bofte, toen s avonds ook nog een filmpje vertoond werd. Ja Elly, het verhaal van Loes Kuul- kers was ook mooi! Promeer eens Elly, mis schien dat je ook een lang verhaal maken kunt. Ik laat het wel plaatsen, al is het nu juist niet zóó mooi, als dat van Cor van Diest. En nu Elly, groet ik je en geef je de hand tot afscheid. Maak veel groeten aan alle huisgenooten. Ik hoor nog wel eens wat van je! Het verhaaltje wordt geplaatst. Resida, Noordwijk. Of ik wat tegen je schuilnaam heb? Wel neen! Dat is een goed naampje voor jou. En hoe maakt het je broer nu? Is hij niet blij, dat hij weer thuis is? Of ik ook in dienst ben ge weest. Neen, dat niet! Ik heb het niet ver der kunnen brengen, dan bij de „luchtbe scherming". Zoo zie je, dat iedereen wat doet voor de veiligheid van 't land. Hoor ik nog eens wat! Ik geloof, dat je heel wat te vertellen weet en vooral nu in deze dagen. Ik zal ook blij zijn, als we weer „vrede hebben. Dag nichtje! Groet je ouders van me! De hand voor jou! Frans Bekkers, Leiden. Je hebt zeker al eens uitgekeken, waar de raadsels blijven. Nog even geduld vriendje. Alles wordt geplaatst. En hoe gaat het op school en met de zusjes. Schrijf mij dat eens Frans! Je weet dat me alles interesseert, wat jullie aanbelangt. Dag Frans! Groet de zusjes van me en vooral vader en moeder en tante! Anny v. Diest, Sassenheim! Wat een gezellig briefje heb ik weer van jou ontvangen. Natuurlijk geef ik dit weer als voorbeeld en het lange verhaal krijgt onmiddellijk een beurt. Jammer, dat Cor nog maar niet beteren wil. Misschien als het goeie weer eens aankomt! De wind blijft guur en het is nog niet je echt zomer- sche weer. Gelukkig dat jij het goed maakt en moedertje ook. Dat is tenminste nog een „geluk". Maar laten we het beste hopen voor ons manneke. Dag Anny! Veel groe ten aan moeder en Cor. Mijn dank voor bij dragen en hand voor uw drietjes. Met 't oog op de vele verhaaltjes, die al lang op plaatsing wachten, zal ik voor van daag de correspondentie kort maken. Tot Zaterdag dan maar weer! Dag jongens! Veel plezier nog in de vacantie. De volgende week is geloot en kunt u zien, wie de gelukkige was en wie meedeed. NIEUWE RAADSELS ingestuurd door Corrie van Diemen, Weipoort. a. Diernamen: 1. Het spreekwoord zegt: gezelligheid kent geen tijd. 2. Die molen daar is al eeuwen oud. 3. Mijn grootmoeder draagt muilen. 4. Ek bent een dagje naar Gelderland ge weest. 5. Spinazie is een heerlijk eten. 6. We speelden gezellig met elkaar? 7. We zijn naar Wormerveer geweest. 8. Honderden menschen kwamen op het circus af. b. Wat is dat? ingestuurd door Jan Schamper Raadsel 1. Welke fabrikant vindt de meeste afnemers? Raadsel 2: Wat wordt er verbrand, om een geheim te bewaren? Raadsel 3: Welke bons neemt men niet ter betaling? Raadsel 4: Welke taal klinkt het aange naamst? Haadsel 5: Welke helft is een geheel? Raadsel 6: Wie is lang, kort en snel? Raadsel 7: Wie is een ijzervreter? Raadsel 8: Op welke kleeden loopen we niet? Raadsel 9: Welke koning heeft geen rijk? Raadsel 10: Hoeveel erwten gaan er in een kop? De oplossingen van de vorige week waren; 1. Maaltijd, 2. Herbergen. 3. De echo. 4. De Melkweg. 5. Met de letter r. 1. Een aardappel. 2. Bloemkool. 3. Gas- kousje. 4. Overzetveer. 5. De oogen van een schaar. 6. Zeemijn. 7. Door 't oor van een theepot. 8. De stoom; de adem. 9. Het weer licht. 'De opl. niet opsturen. Deze geven Corrie en Jan de volgende week zelf. Oom WIM. Wie iljn jarig V Van 17 tot en met 23 Augustus. Op 17 Augustus: Marietje die Grijs, Mare 67. Jo Hop, Hugo de Vriesstraat. Marius v. Velzen, Utrechtsche Veer 25. Toosje Stuifzand, Maresingel 70. Leen Rwakkenbos, A 24, Z.E. Nieuwkoop. Jo v. d. Zwet, Atoervoordielaan 1, Voorhout. Riet v. Stijn, Dorpsstraat 73-75, Warmond Op 18 Augustus: Cor en Gretha Bos, Zonneveldstraat 15, Haaerswoude. Piet van Bezie, Nieuwstraat 7 Lisse. Friekie Feitsma, Hoogl. Kerkgr. 36a. Adriaan Bergers, Doezastraat 23. Lenie Pikaar, Joubertstraat 33a Op 19 Augustus. Riek v. d. Meer, B 195 R'Veen. Herman Hoogkamer, Zilkerw. 65 Zilk. Wim Luyten, Dr. v. Noortstcaat 72. Op 20 Augustus: Eddy Guley, Kooipark 3. Hecdrik v. Rijn, Os- en Paardenlaan 34. Jaap de Groot, Trompstraat 6. Coba v. Amsterdam. A 186 Hazerswoude. Harry Hoogenboom B 184 R'Veen. Annie Homam, Bijdorpsstr. 15 Sassenheim. Gerand Langebroek, Aloëlaen 48. Op 21 Augustus: Mipie Romyn, Driftstraat 63. Piet Alkemade, Morschstraat 58. Jan Nijs, Terweeweg 8, Oegstgeest. Op' 22 Augustus: Betsie van Leeuwen', Commanid'.pad 16, Katwijk. Trees Verhaar, B 378 R'Veen. Adri v. Bergen Henegouwen, Evertsen- straat 27. Rietje Nieuwenhoven, Jan Vossenst. 29. Mantien Roelandse, Kapteineitraat 10. Corrie Sep N.B. 161 Zoeterwoude. Johanna Hakkaart, Pasmanastraat 93. Op 23 Augustus: Andiré Hosuman, B reestraat 111. Karei Wijdeveld, 3 Octoberstraat 61. Leo van Schie Hoofdstraat 61 Voorhput. Gretha Kaptijn, Mennew. 53, Sassenhekn. Theo v. d. Oord, le Groen/est. 10. Ik feliciteer de' jarigen. Wie zijn of haar naam in deze lijst wil opgenomen, schrijve me minstens 14 dagen vóór den verjaardag of wie bij het verla ten der school wenscht afgevoerd te wor den, schrijve eveneens 14 dagen vóór den verjaardag. Zoo ok wie verandert van woonplaats, straat of huisnummer of wie in de lijst een fout ontdekt. ATTENTIE. Nog altijd moet ik sommige ouders te leurstellen. Geef bijtijds de namén der kinderen op, die in de lijst van de „jarigen" wenschen geplaatst te worden. Voor de geregelde gang moet ik 14 da gen vóór den verjaardag de namen in mijn bezit hebben. Als de krant is opgemaakt, is het reeds te laat. Denkt hieraan! OOM WIM. ATTENTIE. Nog een staatje over „De bevolking der Aarde" in verband met de godsdiensten. (Dit staatje was zoek geraakt, vandaar dat ik dit alsnog volgen laat.) We 'hebben gehad een staatje over: a. de totale 'bevolking der aarde. b. over Europa. c. over Azië. d. over Amerika, e. over Afrika. Rest nog over f: Australië. f. AUSTRALIë. Totale bevolking 10.504.000. Protestanten 6.335.000 of 60.11 Katholieken 1.823.000 of 17.80 Heidenen en animisten 1.200.00 of 11.38 Zonder godsdienst 894.000 of 8.48 Boeddhisten 250.000 of 2.37 Joden 33.000 of 0.31 Mohammedanen 5.000 of 0.05 Animisten zijn -natuurvolken, die geloo- ven dat ook levenlooze voorwenpen een ziel bezitten. OOM WIM. [Grapjes. Goed geantwoord. Onderwijzer: „Wie zou me kunnen zeg gen, hoe een vischnetje gemaakt wordt?" Niemand weet het; allen denken diep na, hoe het antwoord wezen moet. Daar gaat een vinger de lucht in. „Moos, zeg jij het dan maar!" Moos: „Ik neem kleine touwtjes en ik bind de kleine gaatjes aan elkaar". In den winkel. Winkelier: En ventje wat moet jij hebben? Kleine jongen: Ik moet hier een paar boorden voor vader halen. Winkelier. Zooals die van mij jongeheer? Kleine jongen: Neen, liever een paar schoone. Se 6-iLeft van Anny. a. Sieid Als voorbeeld Beste Oom Wim, Allemaal op de fiets en allemaal allemaal enz. En waarom zouden wij dan ook niet op, dat geduldige vehikel er op uittrekken? Je gaat er gewoon op ziten, zonder ben zine of iets dergelijks en je komt, waar je wezen wil! Bandenpech of zooiets daar gelaten. Rijd b.v. maar eens in een spijker of desnoods een punaise, enpfff zegt de band. Probeer maar eens! Nu ja, dat zijn van die verrassingen die men op zijn tfjd ook wel eens waardeert! (Moe niet, vanwege de noodige reparatiekosten maar dat tusschen haakjes!) Oom Wim, ik zit nu vandaag eens echt op mijn praatstoeltje en kom er voor- loopig niet meer af! Knap is degene, die me hier wegsleurt! Alleen heb ik een heel klein pietske medelijden met U, omdat ik zooveel van Uw kostbaren tijd kom vergen! Vindt U het erg? Niet? Gelukkig; daar gaat ie dan. 't Is buiten heerlijk weer en door het wijdgeopende raam komen rumoerige stemmen naar binnen van de blijde va- cantie-jeugd. Laten ze maar volop profitee- ren. Ik kom U eerst eens een klucht ver tellen, die alleen maar goocheme Ans en haar vriendin kan overkomen. We reden dezer dagen zoo gezellig op de, of liever langs de vaart en kwamen aan de spoor- boomen, ,toen die juist gesloten werden. Een oogenblik pauze om uit te rusten. Heel in de verte komt zoo een excentriek lange goederentrein aam-ollen; geduld hebben, lieve dames. Geen nood een gezellig babbeltje helpt ons den tijd korten. We raakten evenwel in zoo'n gewichtig ge sprek, dat we in 't geheel niet bemehkten dat de trein met nasleep ondertusschen voorbij gesneld was; de boom en waren ge opend geweest, maar juist weer op het punt om den weg af te sluiten, toen mijn vriendin, met wanhoop gebaar gilde; „An, kijk nou eens!" Ik dacht minstens, dat een kikker of ander gevaarte op haar afge- sneld kwam, toen ik zag dat we weer voor een nieuwe versperring gesteld zouden worden. Gelukkig werd ons geduld niet meër op den proef gesteld en liet de overweg wachter zijn lange armen in een genadige bui nog even omhoog gaan, zoodat we gauw nog passeeren konden! Had die lieve vriendin niet een oogenblik van opmerk zaamheid gehad, misschien stonden we dan nog daar te keuvelen! Nu vraag ik U, zou zoo iets een andere goochemerd ook kunnen overkomen? Maar we zijn heel huids thuisgekomen; dit ter geruststelling! (Gelukkig! Ik zou me anders geen raad weten, zonder de gezellige babbelaarster. Oom Wim). Gisteren zijn we naar zee geweest; 't was er erg druk en gezellig. Vliegmachines vlogen loom en vredig laag over zee, als in vredige stemming. Waren ze 's nachts ook maar zoo vredig! Maar daar schrijf ik maar liever niet over; ik vind dat te erg. Liever blijf ik nog wat in zomersche stem ming. Ik heb vanmiddag zitten genieten van eenige geïllustreerde reportages van volksgebruiken in Drente en den Gelder- schen achterhoek. Wat zou dat interessant zijn zulke typische gebruiken eens mee te maken. Als men zulke foto's ziet, of repor tages van de radio beluistert, is er in ons lieve landje toch nog heel wat meer te be leven dan ons daaglijksch leventje! Om Wim, nu zou ik U graag nog eens iets willen vragen; mag ik? Eenigen tijd geleden hebt U in ons hoekje staatjes laten afdrukken van de bevolking der aarde, en indeeling naar godsdiensten. Eerste staatje handelde over totale bevolking dei- aarde. Tweede staatje gaf het verslag over Europa en Amerika; maar daar stond onder „wordt vervolgd". Die staatjes heb ik uitgeknipt voor Cor, omdat die goede jongen ze bewaren wil. Evenwel is dat vervolg nog niet verschenen; en nu wilde ik U beleefd' vragen of het nog mogelijk zou kunnen zijn dat U ook die vervolgen zoudt kunnen laten plaatsen. U zoudt er Cor een groot pleizier mee doen, en dus zouden we U zeker heel dankbaar zijn. Ik heb tevens nog een vervolgverhaal, dat ik al eenige tijd onderhanden had. Neen, Oom Wim, ik ben zelf nooit in Zuid- Amerika gewest en dus heb ik 't niet uit ondervinding verteld. Ik heb eenige school wijsheid benevens boekenstudie bij elkaar gebracht en zoo 't manuscript in elkander gezet. Ik hoop nu maar dat U 't een plaats je waard acht. Prettig dat ons hoekje nu weer geregeld verschijnen kan; we misten 't zoo erg, toen 't door omstandigheden zoo dikwijls achter wege moest blijven. Hebt U al eens gehoord dat men op een doodgewone themometer kan zien hoe laat het is? Zoo goochem was ik vanmiddag! Maar het lukte me niet! Jammer! Ik heb een mooi borduurwerk onder handen; maar met dat fijne zomerweer blijft dat werk weer liggen. In mijn vrije tijd ga ik er liever met de fiets op uit; of wandelen. Ik hoop dat 't mooie zomerweer Oorlogsleed door Greet Krol. Verbrokkeld en vergruizeld zijn de huizen, Een enkel muurtje staat nog eenzaam en alleen En tusschen de verbreizelde plavuizen Krioelt het nog van hongerige muizen, Die voedsel zoeken tiisschen puin en steen. Zoo ging een heele stad ten onder, Door 't wreede oorlogsmateriaal geveld. In 'n lawaai 'als van den donder Kwamen boo vele menschen zonder Hun kind'ren, huis en goed en geld. De lucht is Vol van 't zoemen der motoren; Vliegtuigen schieten door de lucht vol spoed; De menschen denken 's avonds van te voren: Wat zal vannacht weer onze slaap verstoren? Maar zij berusten, want het moet! Kom denken wij: Het is van God gezonden, En wat van God komt, dat is goed. Vertrouwen wij zooveel we konden En bidden wij uit zooveel monden Om Vrede; „kome hij met spoed!" nog maar een flik poosje blijft aanhouden; we kunnen er zoo heerlijk van genieten en Cor geniet er ook van bij het open raam. Vooral als 's avonds de muggen in de kamer stroomen!!! Nu ja, dat is maar een plagerijtje, dat moet U maar met een kor reltje zout nemen, hoor Oom! En nu ga ik nog een poosje d3 buiten lucht in; dan wordt 't zoo zoetjes aan tijd om de „witte doelen" op te zoeken en ons over te geven aan zoete droomen. Geen nachtmerries! Dus tot wederschrijven; ik dank U voor (Uw aandaoht, zou A.N.P. zeggen) maar ik zeg voor den tijd die U mij gegund hebt om dit document te lezen! Ik groet U nog van Moe en Cor. Ontvang U mijn hartelijke groeten met een stevige hand. ANNY v. DIEST, Sassenheim Uw nichtje, Het belastingplaatje door Gerard Keizer te Zutphen, De fiscus eischt als ieder jaar: Legt maar voor mij één „Riksje" klaar, Wilt gij rijden cp Uw fiets; Ik vind het goed maar., niet voor niets; Denkt gij dat die mooie wegen, Zóó worden weggelegd terdege: Tot 'n mooi getegeld fietsenpad? Dat kost véél geld, zeg, vat gij dat? Daarom zeg ik U: „Betaal" Vóór ik U van uw rijwiel haal". Koop dus direct een fitseplaat, Ander word ik (fiscus) kwaad; Ik gaf U nog één week respijt; Dus voor het koopen alle tijd; En als U uw plaatje koopen gaat, Dan geef ik U een goede raad, Laat dan meteen voor slechts tien cent, Uw naam en woonplaats erop zetten, vent! Dan doet gij reeds een zeer goed werk Maar., niet Uw oude rijwielmerk Kunt gij óók een goed werk verrichten Gij kunt mééhelpen de strijd verlichten Tegen de gevreesde T. B. C. Draag in Uw hart de slagzin mee; „Rijdwielplaatjes met karrevrachten; Schonken reeds duizenden nieuwe krachten" Enbij Herwonnen Levenskracht" Wordt ook Uw plaatje ingewacht".. U vraagt? 1. Wat bet. „slachten onder rabbinaal toezicht"? 2. Wie was de „bosgod"? 3. Waar ligt „Emmeloord"? 4. Waar ligt „Brétagne"? Is dit katholiek? 5. Wat is radium? Vertel er iets van? 6. Wat beteekent: hij is Oost-Indisch doof"? Wij antwoorden 1. Slachten onder bepaalde regels en on der toezicht van een rabbi d. i. een joodsch leeraar. Rabbi is de aanspreektitel van een rabbijn. 2. Dit is „pan", de leelijke veld- en bosch god met horens en bokspooten. 3. Dat weet ik niet. Ik weet wel Em- men, ligt in Drenthe. 4. Dit is het groot Noordelijkst schier eiland van Frankrijk aan den AtL Oceaan en het Kanaal. Is hoofdzakelijk katholiek. Dz bewoners zijn oorspronkelijk dezelfde als die in Engeland wonen. Groot Bretagne is Engeland. 5. Radium is een krachtig stralend uit zendend element. Dit nieuw element is door Curie ontdekt. Deze stralen dringen door alles heen. Het wordt in zeer geringe hoe veelheden gevonden, vandaar dan ook, dat (Voor de kiemen). ïïlaedeM nwoiiJx. cadeau door Antje Keizer-Klaasen, Fijn, hè Leent je, dat moeder zoo gauw jarig is, hè? Hoeveel centen heb jij opge spaard, veel of niet, vroeg Annie, het zesjarige zusje van Leent je, beide doch tertjes van de fam. v. d. Plas. „Ik, o! ik heb bijna veertig centen hoor en daar wou ik juist vanmiddag, wat voor gaan koopen; ga je mee dan, maar mondje dicht en niets tegen vader of moeder zeg gen! en vooral niet tegen Jan, want die vertelt het dadelijk over! Jan was hun broertje, dat zoo graag snoepte. Als 'hy van vader of moeder een cent kreeg, was hij al weg. Zoo bang was hij, dat hij de cent in de spaarpot moest doen! En daar hadden vader en moeder ook zoo'n verdriet van, dat de zusjes altijd haar varkentje lieten rammelen en Jan z'n Var ken was altijd hol en 't dier keek zoo ver schrikkelijk hongerig, maar Jan voerde het niet. O, neen! Als hij z'n centje in de koop vrouw haar la had, kwam hij met een stuk drop of knikkers naar huis en liet het zien aan kleine Annie, die toch veel jonger v.-as dan hij. Zoo ook nu weer. En de ouders hadden al eens tegen elkaar ge zegd, nou als hij wijzer wordt, zal het wel overgaan, want tegen straf geeft hij toch niets; hij zal wel tot inkeer komen, als hij ziet dat de meisjes altijd sparen. Wel zei hy altijd tegen z'n zusjes: „guns, dat jullie niet zulk heerlijk drop haalt, om altijd jullie centen in de spaarpot te doen, niks aan; 'en als moeder eens wat mee bracht van de markt of van de kruidenier was Jan er wel bij om vooraan te zijn. Ja, en nu* liep het tegen moeders ver jaardag; och tegen dien tijd heb ik wel op gespaard. Maar zijn verlangen was altijd te sterk! En de snoepv'rouw kende Jan op haar prik. 't Was Woensdagmiddag en nu zouden Lenie en Annie er samen op uit te gaan. Maar Leentje, 't is toch nog 14 dagen voor den tijd en wat wou je dan nu koo pen? Ja, Annie, dat zul je eens zien! Maar ik heb ook ongeveer 40 cent zou den we dan iets nemen, waar zij wat aan lieeft vroeg Annie? Luister eens Annie, je moet zelf weten, maar wat zou je er van zeggen, als jy eens zoo'n aardig kleedje opwerkte met die kruissteken, en die heb je op school al ge leerd en zoo'n kleedje wordt natuurlijk met rood en groen en geel garen opgewerkt. O ja, fijn en Annie klapte in haar handen van pret, maar dan doe jij me wel voor, hèLeen?! En weet je, wat ik haal, van dit knotjes wol en dan maak ik een mooi kussen over trek voor de divan! Moeder we gaan even boodschappen doen! riepen de zusjes. Wel kinderen, gaan jullie suiker en koffie halen?! lachte moe der? Zie je wel, dat hadden we ook niet moe ten zeggen Annie! Moeder begreep de ver warring van haar kinderen en zei goed ga dan maar eerst, als jullie terug komen krij gen jullie een lekker kopje thee. Ja moeder, fijn! Nou dag moe, tot straks dan! Dag meisjes, kijk goed uit voor auto's hoor! En bij elkaar blijven en niet met on bekende menschen meegaan, die jullie aan spreken. Neen moeder, daaaag! Zeg Annie, we gaan naar de Romans daar is het goedkoop. Ja goed, dat doen we, en daar liepen ze gearmd heen het geld ge- zamelijk in de beurs van moeder. Ja een oude maar toch was hij nog goed, als je de beurs maar goed vast hield, want de slui ting was er af. En zoo stapten ze den winkel in, en de aardige verkoopster legde haar verschillen de soorten kleedjes voor, totdat Annie een mooi vierkant kleedje ontdekte en zei, dit is prachtig met die rozen opgeteekend, hè Leen. Nou dan nemen we die, en dan drie kleuren zijde erbij. En juffrouw hoeveel kost dat vroeg Annie. Dat zal ik even kij ken jongedame. 't Kleedje kost 15 cent en drie strengen zij van 7 cent dat is 36 cent samen. Hé, nog net precies, hé Leen! Nog meer jongedames vroeg de verkoop ster! Ja, we wilden ook nog graag een paar knotjes wol hebben. (Wordt vervolgd). het zoo buitengewoon duur is. In de ge neeskunde wordt radium gebruikt. 6. D.w.z. hij houdt zich doof; hij doet, alsof hij niets hoort. Deze uitdrukking is ongetwijfeld ontleend aan de gewoonte der Oostersche Vorston, om zich doof te houden, of voor te geven iets niet te ver staan, te begrijpen, wanneer ze aan gedane beloften of aan 't nakomen van overeen komsten worden herinnerd. In 't Fransch zegt men: faire la sourde oreille; in het Duitsch zegt men: den Tauben spielen.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 10