£ee&ep>taaL BINNENLAND ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 i. WAAR ZIT DE KNEEP? Misschien wordt het door velen als een ongehoorde aanmatiging beschouwd, dat een doodgewone leek het plan heeft opge vat te schrijven over een zoo kerksch en kerkelijk onderwerp als de H. Mis. Het is lang niet onmogelijk, dat ikzelf bemer kende dat iemand anders dat voornemen koesterde het aanstellerig en buitenissig zou vinden. Ik waag het er echter op aan dit plan een begin van uitvoering te ge ven, geruggesteund door de warme in stemming, die het bij menig priester, daar omtrent geraadpleegd, heeft ondervonden. Van een waagstuk, in dien zin dat er eenige persoonlijke moed gevergd wordt om de eerste stap te zetten en de zware stof aan te snijden, is trouwens geen sprake. De man, die deze beschouwingen schrijft, verbergt zich dapper achter een schuil naam en onttrekt zich door een rookgor dijn van geheimzinnigheid aan iedere cri- tiek, hetzij van goedertieren, hetzij van bitsen en bijtenden aard. Het kan zijn, dat het nut van deze open hartige inleiding den lezer niet heelemaal duidelijk voorkomt. Is de bekentenis, dat een profane leek zich vergrijpt aan een ge wijd onderwerp een uiting van interessant- doenerij? Zoo iets is index-daad nooit uit gesloten; het valt een mensch niet zoo ge makkelijk zichzelf te doorgronden. Doch terzijde gelaten, wat onderbewust tot deze onthulling dreef, de bewuste bedoeling er van is geen andere dan een waarschuwing. Het zou kunnen gebeuren, dat in deze ar tikelen termen en uitdrukkingen worden gebruikt, die ofschoon passend en keu- rig-netjes men toch in een preek niet of zelden tegenkomt. De wetenschap, dat een leek zich op deze ongewone of onbeholpen wijze uitdrukt, zal de geestelijkheid behoe den voor een minder vleiend oordeel van de zijde der lezers. Men behoeft zich ove rigens niet benauwd te maken, dat een on- gezalfde zalvende vermaningen zal uitdee- len. Het is meer de opzet in journalistie- ken trant te schrijven over de H. Mis. Het onderwerp is ons allen dierbaar. Dat staat voorop. Er is geen sprake van, dat ik mijn mede-Katholieken zou verdenken in eerbied jegens het H. Sacrament te kort te schieten. Integendeel mij bekruipt het gevoel, dat ik volkomen onwaardig ben, op dit gebied de taak van voorlichter te ver vullen. Maar dat zijn van die nederigheids betuigingen, waar toch niemand iets van gelooft, en dat kan ik dien ook niemand kwalijk nemen. Van den anderen kant moet de lezer maar door de vingers zien, wanneer een wat al te driftig voorgedra gen meening hem niet behaagt. Om nu maar brutaal-weg met de deur in huis te vallen: ik maak me sterk (en deze sterkte is gegrond op eigen en ande- Nieuwe regeling voor hout Voorwaardelijke dispensaties Zij geldt van 10 Augusutus af. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat de algemeene dispensatie, bedoeld in arti kel 4, sub b, van de Houtbeschikking 1940 No. 1 heden is ingetrokken. Van 10 Augustus af wordt de volgende nieuwe regeling getroffen Van het verbod, bedoeld in artikel 4, sub a, van voornoemde- beschikking geldt thans tot een nader door den directeur van het Rijksbureau voor hout te bepalen tijd stip dispensatie ten aanzien van: 1. Het koopen, verkcopen, afleveren, ge bruiken, verbruiken, bewerken, verwer ken, doen bewerken er doen verwerken van ocumo, oregonpme, pitchpine, teakhout en bangkirai in hoeveelheden minder dan 5 kubieke meter per maand. 2. Het koopen, verltoopen, afleveren, gcbruiicen, verbruiken, bewerken, verwer ken, doen bewerken van pokhout, ebben hout en palisanderhOut in hoeveelheden minder dan 1 kubieke meter per maand. 3. Het korten voor industrieele doelein den van vuren- en grenenhout, voorzoover dit hout korter is dan 13 Amsterdamsche voet. en van denoehout, voorzoover dit hout korter is dan 3.75 M. 4. Het koopen, verkoopen, afleveren, gebruiken, verbruiken, bewerken, verwer- ke, doen bewerken en doen verwerken van hout als omschreven in de houtbeschikking 1940 No. 1, met uitzondering van de on der 1 en 2 van deze bekendmaking ge noemde houtsoorten. Deze dispensatie wordt slechts verleend onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat iedere handelaar en/of agent in hout, ge bruiker, verbruiker, bewerker of verwer ker van hout zich tegenover den directeur van het Rijksbureau voor Hout verplicht de nier te lande aanwezige aangevoerde en nog aan te voeren partijen hout, welke rer ervaring), dat velen onzer de Mis bij wonen, zonder goed dóór te hebben, wat er eigenlijk in dat half-uur gebeurt. Veronderstel de idioterie, dat ik een kerkganger, die juist Mis heeft gehoord, in het portaal zou aanranden met de vraag: wat hebt u in de kerk gedaan? Veronderstel, dat die vrome man zóó buitensporig bescheiden en verdraagzaam is, dat hij zich gewaardigt een dergelijke indringerigheid te beantwoorden. Wat ver onderstelt men, dat in vele gevallen het antwoord op die vraag zou zijn: „Ik heb gebeden en verder gaat het je geen cent aan". Er ligt natuurlijk niets kwaads in dat antwoord, en de berisping me liever niet met andermans zaken te bemoeien, is in de gegeven omstandigheden wel zeer begrijpelijk. Wat zou er ook kwaad in steken, om naar de kerk te gaan en te bidden? En toch hapert er iets. Ja, er hapert iets, en dat iets is niet eens zoo'n klein beetje. Ik durf mijn geheele vermogen te ver wedden, dat deze man een bovenste- beste, brave man in de kerk is geko men, zijn hand in de wijwaterbak heeft ge sopt, en op zijn plaats aangekomen, zijn hoed op het plankje geschoven en zijn buurman minzaam goeiemorgen heeft toe geknikt. Toen heeft hij, alvorens te gaan knielen, zijn broekspijpen een rukje gege ven uit angst, dat de plooi eruit zou raken, met eenige gezapige plechtstatigheid zijn bril beasemd en schoongepoetst en ten slotte zijn kerkboek geopend. Hij is gaan bidden gaan bidden met volle overgave en zonder ophouden, want tegenwoordig is het voor niemand moeilijk om stof te vinden voor een lang en inhoudrijk gebed. Het opstaan onder het voorlezen van het Evangelie heeft hij als een lastig-vallerij en stoornis van zijn gebed beschouwd, maar iedereen doet het en je kunt er dus niet buiten. Bij de consecratie heeft hij zijn hoofd diep gebogen, uit zijn bid-ijver op geschrikt door het schelletje. En, bij de communie heeft hij driemaal in rouwmoe dige werktuigelijkheid op zijn borst ge klopt het viel toch juist samen met het slot van de litanie van Loreto en, toen het Laatste Evangelie werd gelezen, zijn kerkboek toegeklapt. Ite, missa est! Er waren vroeger van een of andere zeepfabriek zoekplaten in omloop, waarop allerlei rare fouten stonden geteekend. Wie de meeste fouten opsnorde, maakte kans op een „kunstvoorwerp". Het zou natuurlijk te mal zijn, boven staande suggestieve schildering van veel- gebruikelijk mishooren uit te buiten als een soort rebus. Doch het zou wel interessant zijn, als iedereen bij zichzelf opsomde, welke kapi tale fouten deze bovenste-beste kerkgan ger heeft gemaakt. Men kan de oplossing ook insturen bij de redactie. Dat zou een vlotte aanloop leve ren tot een volgende beschouwing. ARCANUS. zijn eigendom zijn, wanneer dit door den direcfcur van het Rijksbureau voor Hout wordt verlangd, aan dit bureau of aan door dit bureau aan te wijzen derden te ver koopen en af te leveren tegen een door genoemd bureau vast te stellen prijs. Nadrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat het derhalve van 10 Augus tus af zonder schriftelijke vergunning van den directeur van het Rijksbureau voor Hout is verboden: 1. Ocoumé, oregonpine, pitchpine, teak hout en bangkirai in hoeveelheden van 5 kubieke meter of meer per maand te koo pen, te verkoopen, af te leveren, te gebrui ken, te verbruiken, te bewerken, te verwer ken, te doen bewerken of te doen verwer ken. 2. Pokhout, ebbenhout en palissander hout in hoeveelheden van 1 kubiekemeter of meer per maand te koopen, te verkoo pen, af te leveren, te gebruiken, te ver bruiken, te bewerken, te verwerken, te doen verwerken. 3. Voor industrieele doeleinden vuren- en grenenhout van 13 Amsterdamsche voet en langer en dennenhout van 3.7' M. en langer te korten. 4. Voor nieuwbouw, waarvoor nog geen gemeentelijke bouwvergunning is verleend, met uitzondering van wederopbouw van in den oorlog verwoeste of beschadigde ge bouwen of kunstwerken, hout te koopen, te verkoopen, af te leveren, te gebruiken, te verbruiken, te bewerken, te verwerken, te doen bewerken of te doen verwerken. Vergunningen als bovenbedoeld dienen te worden aangevraagd op daartoe door het Rijksbureau voor Hout beschikbaar gestel de formulieren. TUINBOUW-EXPORT NAAR BELGIë STOPGEZET. Woensdagmorgen werd in de veiling me degedeeld, dat geen monopolie-overeen komsten meer mochten worden afgegeven voor den export van tuinbouwproducten naar België. De export naar dit land nam juist de laatste dagen nog al op, zoodat er verscheidene handelaren waren, die dezen morgen ook weer voor België zouden moe ten laden. Dit kon nu geen doorgang vin den. ,„Tijd". JACHTTIJDEN WATERWILD. Uit een oogpunt van bescherming veel gunstiger dan in vorige jaren. De door den secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij bepaalde jachttij den voor het wild, wijken wel zeer af van die in vorige jaren. Om ons te beperken fbt het waterwild: De jacht op ganzen, en een den was in vorige seizoenen nog een aan tal weken in het volgende jaar mogelijk, thans is de sluiting vastgesteld op 31 De cember. Niet is uit het desbetreffende be richt gebleken, dat de nieuwe regeling voorloopig i§, en dat de sluiting voor alle soorten waterwild om een of andere ad ministratieve redenen alleen voor het loo- pende jaar is vastgesteld. Wij nemen aan, dat de tijden voor het geheele seizoen zijn bepaald. Ongetwijfeld zal deze nieuwe regeling in de kringen van vogelbescherming en jacht een goeden indruk maken. Des te meer, omdat ook de sluiting der eenden kooien is vastgesteld op 31 December, ter wijl in vorige seizoenen de vangst tot in de tweede helft van Februari kon voortduren. Bovendien valt ook de watersnip onder de nieuwe regeling, welke vogelsoort nog kon worden geschoten in den broedtijd, behalve in de Noordelijke provincies. In verband met den achteruitgang van het waterwild in Europa, waarover op in ternationale congressen reeds zooveel is te doen geweest, verdiend de nieuwe regeling alle waardeering. Het is mogelijk, dat de vrees voor moeilijkheden bij den export een factor van belang is geweest voor de vaststelling van deze jacht- en vangsttij den, maar dat doet geen afbreuk aan het effect van de beperkingen: het waterwild zal meer dan ooit het geval was de bescher ming der wet genieten. De ernstige klachten, aan het adres van Nederland geuit in verband met de vangst in eendenkooien, waarin immers elk jaar een 250.000 k 300.000 dieren zouden worden bemachtigd, zullen nu wel moeten ver stommen. De nieuwe regeling moet vooral in Zwe den, waar men van oordeel was, dat hier het Zweedsche waterwild wordt weggevan gen, een goeden indruk maken. Engeland had in het vorig jaar den invoer van 1 Fe bruari af verboden. Naar het zich laat aan zien, zal dit verbod dit seizoen geen practi- sche waarde meer hebben, in elk geval is Nederland thans nog een maand eerder met de sluiting der jacht! In zekere opzichten gaat ons land nu verder dan Duitschland, waar bijvoorbeeld de jacht op ganzen nog tot 1 April is toegestaan. Duitschland was echter voorgegaan met de vroege sluiting van de eendenjacht, namelijk met ingang van 1 Januari, Engeland sloot zich daarbij in 1939 aan. De watersnip kan echter in Duitschland geschoten worden tot 16 April, terwijl het aantal soorten, waarvoor een beperkte jachttijd geldt, er grooter is. Over het algemeen maakt de nieuwe regeling de conclusie mogelijk, dat Nederland thans vooraan staat wat de bescherming van het waterwild betreft. In een in 1939 door de heeren H. H. Buisman en dr. G. J. van Oordt uitgebracht rapport inzake een een den-, zwamenen- en ganzen-enquête wer den wenschen in overweging gegeven, wel ke grootendeels overtroffen zijn. De toenadering, welke thans tusschen de regelingen der betrokken landen is tot stand gekomen onder invloed van de inter nationale vogelbescherming, wettigt de ver wachting, dat het probleem der waterwild- protectie in Europa nog tijdig onder de oogen is gezien. Na dezen oorlog zal stellig nog naar grootere uniformiteit worden ge streefd. „N. R. Crt." HET PRAEDICAAT „KONINKLIJK" MOET VERDWIJNEN. Bij beschikking van den secretaris-gene raal, wnd. hoofd van het dept. van onder wijs, kunsten en wetenschappen, is naar aanleiding van een brief van den commis saris-generaal voor bestuur en justitie van 25 Juli 1940, bepaald, dat de hieronder ge noemde rijksinstellingen, voortaan den naam zullen dragen, die daarachter is aan gegeven. Koninklijke bibliotheek: nationale bibliotheek. Koninklijk kabinet van schilderijen (Mauritshuis): Rijkskabinct van schilderijen Mauritshuis. Koninklijk kabinet van munten, pennin gen en gesneden steenen: Rij kskabinet van munten, penningen en gesneden steenen. Koninklijke Nederlandsche Akademie van Wetenschappen: Nederlandsche Akademie van Wetenschap pen. Koninlijk Conservatorium voor Muziek: R ij k s c o n s e r v a t o r i u m voor Muziek. DE KAPPERS IN HET NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDERSFRONT. De persdienst van de N.S.B. meldt: „De federatie van kappers-patroons-ver- eenigingen en de kappers-vereeniging „Ne derland" hebben zich vereenigd en zijn toe getreden tot het Nederlandsche Midden- denstandersfront van welke organisatie zij vanaf heden de kappers-groep zullen uit maken. Als leider van deze groep in het Ned. Middenstandersfront zal optreden de heer H. H. de Weert (Lange Poten 21a, den Haag, tel. 114534) tot heden voorzitter der federatie van kappers-patroonsvereenigin- gen, lid van den bedrijfsraad, bestuurslid van de vereeniging voor vakonderwijs en redacteur van het maandblad „Het Kap- persbedrijf'. De Algemeene Kappers-bedrijf s-zieken- kas en het belangrijkste deel van de vak pers, waaronder het vakblad „Het Kap- persbedrijf" hebben zich eveneens bij het Nederlandsche Middenstandersfront aange sloten". NATIONAAL FRONT. Te Hillegersberg heeft Nationaal Front gisteravond een vergadering gehouden, waarop de leider der organisatie, Arnold Meyer, het woord heeft gevoerd. Aan een verslag, ons door A.N.P. toe gezonden, ontleenen we het volgende: Spr. zeide, dat het partijwezen in Ne derland de oorzaak is geweest van onzen oorlogsnood. Wij hebben ons, zoo betoogde spr., in alle opzichten veel te verwijten. Spr. betoogde, dat Nederland zich te genover den bezetter als een eensgezind volk moet doen gelden. Men heeft ons te verstaan gegeven, dat ons volkskarakter niet zal worden aangetast, maar dan moet dat eerst bestaan. De oude partijtegenstel lingen mogen niet blijven bestaan. Des te meer onze volkseenheid blijkt, des te meer zelfstandigheid zullen wij den bezetter af dwingen. Over de betrekkingen met België zeide spr., dat een hereeniging van Nederland met Vlaanderen een absolute levensnood zaak is. Sprekende over de schade, die velen hebben verkregen, in de oorlogsdagen, zei de spr., dat deze niet mogen worden ver goed door bedelpartijen. De lasten van de zen tijd dienen op alle schouders naar draagkracht te worden verdeeld. Wanneer er niet genoeg wordt opgebracht, dan weet spr. wel personen, die hun vermogen op oneerlijke wijze hebben verkregen en die dit weer in de landskas zullen zien terug vloeien. Men zal thans \noeten kiezen, zoo zeide spr. Er zijn slechts twee mogelijkheden: óf een verlies van onze onafhankelijkheid, óf een aansluiting tot een hechte eenheid, die in Nederlandschen vorm slechts te vin den is in Nationaal Front. Er is nog wel een ander partij, doch haar programma is niet Nederlandsch en bovendien heeft die geen waardigheid in de oogen der bezet ters, omdat zij tracht, o.a. door het schen ken van een klok, dezen te vleien, Ook de Nederlandsche Unie zal, aldus spr., niet de uitverkoren organisatie zijn, die het nieuwe Nedrland in de toekomst zal leiden. De Unie staat toe, dat Joden tot haar toetreden en daarmee geeft zy blijk, de groote'omwenteling, waarvoor wij thans staan, niet te begrijpen. GOEKOOPERE SPOORBANEN. Naar wij vernemen zijn de Ned. Spoor-, wegen voornemens over te gaan tot het verbeteren van de spoorbanen door ver lenging van de rails. Deze verlenging kan op eenvoudige wijze geschieden. Een gangbare spoorstaaflengté is die yan acht tien meter. Twee zulke staven aaneenge- lascht geven een staaf van 36 meter. Men verkrijgt door dit lasschen niet alleen een verbetering van de baan maar tevens lage aanlegkosten. Een spoorstaaf van 24 me ter is per meter duurder dan een van acht tien meter, zelfs een gelaschtè spoorstaaf van 36 meter is per meter nog goedkooper dan een van 24 meter. De spoorbanen kun nen op deze wijze dus goedkooper worden. Bovendien wordt bij toepassing van deze werkwijze nog dit voordeel verkregen, dat korte stukken spoorstaaf ook nog weer productief kunnen worden gemaakt. Wan neer de spoorstaaf wordt afgekeurd, dan geschiedt dat hoofdzakelijk om de slijtage aan den kop. Indien de koppen worden af gezaagd blijven er stukken spoorstaaf over die nog volwaardig bruikbaar zijn. Door lasschen kunnen deze stukken dan worden samengevoegd tot staven van de ge- wenschte lengte. Het is de bedoeling om het lasschen van de spoorstaven1 centraal te doen geschieden en wel in de werkplaats voor den bovenbouw te Utrecht Het is echter noodig daarvoor een speciale instal latie te stichten, waar dit lasschen elec- trisch kan geschieden. Bezwaren tegen het vervoer van zulke lange staven zijn niet aanwezig. Ook in het buitenland worden zij zonder eenige moeite toegepast. De in te richten werkplaats zal uiteraard van vrij grooten omvang moeten zijn, omdat de staven niet alleen gelascht moeten wor den, maar ook geschaafd of gefraisd. RAYONBIJEENKOMST VAN DE HANZE Woensdag a.s. is er een te 's-Gravenhage Het hoofdbestuur van de Hanze in het Bisdom Haarlem heeft besloten in samen werking met de Gewestelijke Hanze Fede raties en afdeelingsbesturen 10 rayon bijeenkomsten te houden ter nadere oriën teering in de huidige stand van zaken. Deze bijeenkomsten zijn toegankelijk voor de afdeelingsbesturen, de leden en hun huisgenoten. Waar door de huidige omstandigheden een Centrale Raadsvergadering of Voor zittersvergadering op één dag ook ge zien de afstanden op moeilijkheden stuit, meent het hoofdbestuur deze bezwaren al- zoo te ondervangen. Wij blijven dan im mers in ons eigen rayon, waardoor de af standen veel kleiner worden. De bijeenkomsten vangen om 2 uur n.m. aan. Om 4 uur uiterlijk zijn ze weer ge sloten, zoodat allen weer op een behoor lijke tijd thuis zijn. Een dezer is op Woensdag 14 Augustus a.s. te Den Haag des middags om 2 uur precies in gebouw „Amicitia", Westeinde 15 Onderstaande zeer belangrijke agenda zal worden afgewerkt met als leider en spreker den heer Th. M. Dresmé. 1. Huidige stand van zaken. 2. De taak van het Hoofdbestuur. 3. De taak van de afdeelingen en afdeelingsbesturen: a. Cul tureel; b. Sociaal-economisch; c. Zedelijk- godsdienstig. 4. Onze Bondsinstellingen. 5. Steunactie „Middenstandoffer 1940". AFLEVERING VAN MELKPRODUCTEN, ALSMEDE VAN GESTERILISEERDE MELK IN BLIK. Blijkens een besluit van den secretaris generaal van het departement van land bouw en visscherij is het afleveren van melkproducten met inbegrip van magere gecondenseerde melk, alsmede, hjït afle veren van gesteriliseerde melk in blik ver boden. Dit verbod geldt niet: a. ten aanzien van de afleveringen aan de Stichting Nederlandsche Zuivelcen- tiale; b. ten aanzien van afleveringen door den detaillist aan den consument; c. ten aanzien van afleveringen door producenten of handelaren niet zijnde de taillist, in normale hoeveelheden aan of ten behoeve van bedrijven ter verwerking in die bedrijven, voor zoover deze afleverin goen geschieden met goedkeuring van de centrale. Verboden is voorts het bereiden van ge condenseerde melk, welk verbod echter niet geldt voor een producent voorzoover hem daarvan door de centrale ontheffing is ver leend en de daarbij gestelde voorwaarden zyn nagekomen. Dit besluit kan worden aangehaald on der den titel: Crisis-zuivelsbesluit 1940 m (verbod aflevering melkproducten en be perking condensindustrie) en het treedt he den in werking. CONCENTRATIE IN DE VOEDINGS MIDDELENINDUSTRIE. De Federatie van de Nederlandsche Voedings- en. Genotmiddelenindustrie opgericht. In verband met de huidige omstandig heden hebben de fabrikanten, die voe dings- en genotmiddelen vervaardigen, be sloten een nauwere samenwerking in het leven te roepen, ten einde daardoor het contact tusschen de industrieën onderling en bovendien het contact tusschen de be treffende industrieën en de overheid, waarbij in het bijzonder gedacht wordt aan het rijksbureau voedselvoorziening in oor logstijd, zoo goed mogelijk te kunnen on derhouden. In verband hiermede is een centrale commissie gevormd, die thans reeds de belangen van het grootste deel van de hier te lande gevestigde voedings- en genotmiddelenindustrieën behartigt. De dagelijksche leiding van deze commissie is in handen gelegd van een bestuur, be staande uit de heeren ir. W. H. van Leeu wen, voorzitter, mr. D. U. Stikker en ir. S. H. Visser, secretaris. Het secretariaat is gevestigd Kneuterdijk 8 te 's-Gravenhage. BINDTOUW VOOR DEN LANDBOUW. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, maakt het volgende bekend. Aangezien de aanvoer van grondstoffer^ waaruit bindtouw (bindertwine) vervaar digd meet worden, door de oorlogsom standigheden stop staat, is de uiterste zui nigheid in het gebruik van dit bindmiddel geboden. Landbouwers, die bindtouw verbruikt hebben voor het binden van hun oogst, worden derhalve met den meesten aan drang aangemaand, dit bij het machinaal dorschen vrijkomende bindtouw niet te laten verloren gaan, doch het zorgvuldig in te zamelen en te bewaren. T.z.t. zal na der aangegeven worden, wat met dit in gezamelde, gebruikte, bindtouw gebeuren moet, doch onder de aandacht van alle be langhebbenden wordt nu reeds gebracht, dat de hoeveelheid ingezameld bindtouw mede als maatstaf zal dienen voor het ver krijgen van bindtouw voor den volgenden oogst. INZAMELING VAN VOEDERRESTEN. Naar de „Tijd" vemeemte, is een veror dening in voorbereiding, waarbij de inza meling van voedselresten ten behoeve van de voedering van het vee voor het geheele land geregeld wordt. De verordening zal dezer dagen in het Verordeningenblad wor den gepubliceerd. ONTSLAG BURGEMEESTER VAN MEPPEL. Naar wij vernemen is bij besluit van 9 Augustus 1940 - van den secretaris-gene raal, waarnemend hoofd van het departe ment van binnenlandsche zaken, aan den burgemeester van Meppel, D. baron Mac- kay, eervol ontslag als zoodanig ver leend. BLINDE SLAAGT VOOR ENGELSCHE HANDELSCORRESPONDENTIE. Door een bijzondere regeling der Vereeni ging van Leeraren in Handelscorrespon dentie, Boekhouden en Stenografie, te Am sterdam werd het mogelijk, dat de blinde candidaat J. de Wert te Eindhoven, aan het practijk-examen Engelsche handelscorres pondentie, dat o.a. te Eindhoven werd ge houden, kon deelnemen. De candidaat gaf blijk van een buitengewone kennis der Engelsche handelstaal en verwierf dan ook het practijk-diploma der Vereeniging van leeraren. Zijn cijfers behooren tot de hoog ste die zijn toegekend. Benzinedistributiebureau gesloten. De rijksverkeersinspectie deelt mede, dat he benzinedistributiebureau personenver voer, Hofweg 9, den Haag, Maandag 12 en iDnsdag 13 Augustus voor het publiek ge sloten is.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6