Will U iets weten? Laatste bericliten MARKTBERICHTEN Burgerlt)ke Stand "vfpsw* AUTO'S ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 INTER PAROCHIEELE ST. JOSEPHSGEZELLEN VEREENIG1NG TE LEIDEN Op Woensdag 4 September a.s. hopen wij onze Algemeene Bestuursvergadering te houden, meer bekend onder den naam van „familieraad". Ter familieraad zullen worden uitge- noodig: de leden van de Raad van Be stuur, de leden van de raad van commis sarissen, de bestuursleden van de ver schillende clubs, de administrateurs van de verschillende instellingen. De voornaamste beteekenis van deze belangrijke algemeene bestuursvergadering is, dat men verkrijgt: overzicht en c r i t i e k. Overzicht n.L van het geheel der vereeniging met haar onderafdeelingen. Elke onderafdeeling, elke instelling heeft voor heel de aanwezige familieraad verslag te brengen, rekening en verant woording te geven van al haar doen en laten, tijdens het verleden jaar, in 'n jaar verslag dat tevoren moet zijn opgesteld en ingezonden zoowel door den secretaris als ook door den penningmeester. Critiek. Vanzelfsprekend volgt op het overzicht de critiek van by val of van afkeuring. Opbouwende critiek, die klank van waardeering heeft voor het beste, maar strenge woorden voor het laakbare; echter steeds critiek die aanspoort tot meerdere en betere activiteit. Om het practische doel van een familie raad zooveel mogelijk dienstig te maken aan onze vereeniging, wordt hierop reeds tijdig de aandacht gevestigd, opdat de se cretarissen en penningmeesters hun ver slagen tydig kunnen inzenden. Reeds is ingezonden het financieel ver slag van S.P.L., Retraiteclub, Ziekenfonds en Kempermanfonds als ook de verslagen van de Schaakclub *en Billardclub. Nog niet zijn ingekomen de verslagen van secretarissen en penningmeesters der: Bibliotheek, Kegelclub, Muziekclub, Ont wikkelingsclub, Tafeltennisclub en Tooneel- club. Om onaangenaamheden te voorkomen, dienen deze verslagen uiterlijk 26 Augustus a.s. te zijn ingeleverd, in duplo: d.i. één by den vice-pr. en één by den secr. van Raad van Bestuur. Do it now! H. C. A. P. VAN DRUNEN vice-praeses ST. ODO-KOORKNAPEN. Zondag: in het Lof beurt aan de St. Gre- gorius-groep. Dinsdag: des avonds: plechtige afscheidszitting der oude Leiders- raad. Om half acht verzamelen bij de pas torie. Allen per fiets! Dus alleen de jon gens, die'in het afgeloopen jaar in deze Raad zaten! Woensdag: in het Lóf beiirt aan de St. Ambrosius-groep. Donderdag: Maria Hemelvaart. De geheele Schola (zonder nieuwelingen) zingt in de Hoog mis en het plechtig Lof. Zaterdag: in het Lof beurt aan de Pius X-groep. Hallo boys! De noodige nieuwtjes hebbeh jullie nu zeker wel gelezen in het nieuwe num mer van de St. Odo-Klok. Ben je al klaar met de geweldige prijsvraag. Zaterdag a.s. moet ik de oplossingen binnen hebben! Wie hebben de prijzen? Ben benieuwd! Don derdag zingt de Schola volgens oude for matie de Hoogmis en het Lof. Dan verdwij nen vijf onzer boys wegens „ouderdom"! Hoe bestaat 't! Zoo jong en toch al zoo oud!! Scholaleden! Denkt ook goed aan de Lofbeurten deze week! In de vacantie is dat niet zoo eenvoudig, maar houdt moedig vol voor zoover je ten minste Kunt! O zoo! Nou boys! Hallo dan maar weer! Tot kijks! Kapelaan E. A. M. PAAP. VROUWEL. JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE. Parochie: O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph. Vacantie voor alle groepen gedurende de maand Augustus. Parochie: Sint Petrus. Dinsdag, 6.458 uur: Jongste-groep. 8.9.15' uur: Midden-groep. Woensdag, 7—8.15 uur: Jongste-groep. Zaterdag, 2.153.30 uur: Mulo-groep. Aanmelding van nieuwe leden op de clubavonden, Clubhuis Hoogewoerd 53. Parochie: Hartebrug. Dinsdag, 6.30 uur: Jongste-groep. 8 u.: Midden-groep. Donderdag, 6.30 uur: Mu lo-groep. 8 uur: Charitatief naaien. Aanmelden van nieuwe leden op de club avonden aan de zaal (achter de Harte- brugskerk). Katholiek Comité van actie „Voor God" God, hoor mijn gebed, en geef acht op mijn smeeken. Verhoor mij om Uw trouw en om Uw barmhartigheid; treed niet in het gericht met Uw dienstknecht, want geen levende is voor Uw aanschijn rechtvaardig. (Pa. 142) Onze volksgeest in onze spreekwoorden Wy willen ditmaal eens een praatje maken over een der schat ten van onze taal, die daaraan zoo rijk is, zonder dat menigeen het beseft. Wij bedoelen de spreek woorden en zegswijzen. Het spreekwoord is een kunstvorm, waarin de man uit het volk zich uit. Hy geeft daardoor uiting aan zijn ervaringen, meestal op ethisch gebied en al moge het waar zijn, dat vele spreekwoorden, omdat ze generaliseeren,vaak onbillijk zijn tegenover den medemensch, toch zijn ze anderzijds vol kleur en leven. Want het spreekwoord leeft en al zyn er oeroude, toch worden vele ook steeds weer verjongd en vernieuwd, naarmate ze van mond tot mond gaan. Er zijn verschillende spreekwoorden verzamelingen verschenen, zooals die van Harrebomé, van Tuinman en het uitvoerig ste die van Stoet. Wij kunnen er natuur lijk niet aan denken, in een kort artikel, er ook maar een klein deel van te behande len met al hun rijkdom van geest en leven. Wij willen thans slechts spreken over een enkele eigenaardigheid, namelijk het rijm, dat zoo dikwijls voorkomt, zoowel als zoo genaamd stafrijm of alliteratie (twee woor den beginnen met dezelfde letter) als ook als eindrijm. De lust tot rijmen heeft meermalen ten gevolge, dat de beteekenis slechts bij nader onderzoek duidelijk wordt Ieder kent wel de uitdrukking „zooals het reilt en zeilt", maar zal in een woor denboek vergeefs het werkwoord reilen op zoeken. De zegswijze is ontleend aan de scheepvaart, die zooveel Nederlandsche uitdrukkingen in onze taal bracht De zegswijze luidde oorspronkelijk „zooals het rijdt en zeilt". „Rijden" beteekende „voor anker liggen" en „zooals het rydt en zeilt" is nu duidelijk. De lust om er een rijmpje van te maken, veranderde in den volks mond „rydt" in „reilt". Stafrijmen. Hier zijn een aantal van die uitdrukkin gen, waarin een alliteratie voorkomt. Ie mand zegt iets zonder blikken of blozen, men zegt boe noch ba, staat op voor dag en dauw, gaat met iemand mee door dik en dun, praat over ditjes en datjes, het wordt ons soms groen en geel voor de oogen, we loopen hot en haar, zijn kant en klaar (Klaar is Kees), spreken over koetjes en kalfjes, slaan iets kort en klein, deelen met een ander lief en leed, liggen lui en lekker in het gras, sturen een ander van Pontius naar Pilatus, worden met schade en schande wijSï.-.geve» -taal -noch teoken, stellen ergens paal en perk aan, achten iets vleesch noch visch, gaan: door weer en wind, houden van rijden en rossen en doen iets oan daarmee te eindigen zonder slag of stoot. Waarschijnlijk kent ge zelf nog veel meer van dergelijke rijmen. Dit zijn de meest bekende. Eindrijmen. De zucht om te rijmen komt duidelijk aan het licht in uitdrukkingen als: drinken en klinken, hij kon gaan noch staan, geur en fleur, goed en bloed, God noch gebod ontzien, handel en wandel, met hand en tanr, tegen heug en meug, hoog en droog zitten, hou en trouw, met pak en zak ver trekken, stank voof dank, het vriest steen en been, vrijheid blijheid, wasschen en plassen. De Invloed van den bijbel. Ons volk, dat altijd een bijbellezend volk is geweest, heeft tallooze uitdrukkingen en spreekwoorden ontleend aan den bijbel, vooral aan het Oude Testament. De Spreu ken van Salomo en het Boek van den Pre diker was een rijke bron, maar ook aan tal van andere boeken zyn in het dage lij ksch spraakgebruik zegswijzen overge gaan. „Wie een kuil graaft voor een ander, valt er zelf in", „waar het hart vol van is, loopt de mond van over", „de ware Jozef", „een Benjamin", „hoogmoed komt voor den val" zijn slechts enkele van de vele voorbeelden. Laurillard, Zeeman en Kat hebben ze verzameld en uitgegeven. Wijsheid, ontleend aan de zeevaart. Veel spreekwoorden dragen een geeste lijk karakter; zij worden gekenmerkt door de bijzonderheden van -den Frankischen, Frieschen en Saksisohen volksaard, door de in een streek uitgeoefende beroepen, door den aard van den bodem en door allerlei sociale invloeden. Door het inten sieve verkeer zijn ze natuurlijk later over het geheele land verspreid, maar spreek wijzen, aan de zee-vaart ontleend, zijn uiteraard bijvoorbeeld niet in Drente ont staan. En omdat Holland in het algemeen in de cultuurtaal van ons land een grooten invloed heeft gehad ten gevolge van zijn staatkundig overwicht over de andere provincies, zijn juist deze, aan het zee wezen ontleende zegswijzen meer dan die uit andere streken gemeen goed geworden. Wij kunnen alweer slechts enkele voor beelden uit deze grooten schat noemen. Inslapen heet „onder zeil gaan", iemand, die boos is, „komt met opgestoken zeilen aanzetten", men houdt „een oog in 't zeil", „zet alle zeilen bij", „haalt bakzeil", „klampt iemand aan", „scheept iemand met een praatje af", neemt iemand op sleeptouw", „zit hem in 't vaarwater", geeft „een steek onder water", „roeit met de riemen, die men heeft", „roeit tegen den stroom op", heeft „leelijke streken op zijn kompas", „komt met de nachtschuit", is „aan lager wal", zit op het droge" en tenslotte „de beste stuurlui staan aan wal". Men lette verder op dé vele uitdrukkin gen, die ontleendzijn aan de echt- Nederlandsche wintersport, het ijsvermaak, aan landbouw en veeteelt, aan het land van de windmolens. Veel van deze uitdrukkingen zijn al oer oud en komen ook in andere landen in den zelfden of eenigszins ge wijzigden vorm voor en schijnen wel een eeuwig leven te hebben. Een deel ervan verdwijnt even wel spoorloos en eiken- dagontstaan nieu we, tegelijk met de „.vorderingen van bij voorbeeld de techniek. De taal is ook in dit opzicht een levend organisme; er zijn evenals in de natuur-boomen van honder den jaren oud, maar „ook eendags-vliegqn. En hoe meer wij ons in dit leven van de Nederlandsche taal Verdiepen, hoe meer wij haar gaan bewonderen en liefhebben en hoe meer wy den dichter gaan begrij pen, die zong: „Mijne moedertaal is de schoonste taal!" Laten wij vooral in dezen tijd, waarin zooveel verdwijnt, alles doen wat in ons vermogen is, onze taal ongerept en zuiver, „van vreemde smetten vrij" te houden. VERDUISTERDE'" CHRYSANTHEN BLOEIEN VROEGER DAN NORMAAL. Wij nemen meestal aan, dat het licht voor den wasdom en de ontwikkeling van de planten bevorderlijk is en dat verhoo ging van het aantal lichturen ook een ver snelling van het ontbloeien inhoudt. Dat is in den regel ook juist en in het bijzonder voor bloemen, die in een licht seizoen tot volle ontplooiing komen. Daarentegen heeft het licht bij planten, die normaal groeien in een aan licht arm seizoen, een vertragende werking. Dit is onlangs, zeer duidelijk gebleken by de Chrysanthemums, die normaliter in den herfst bloeien. Professor Morettini van de landbouwkundige faculteit in Flo rence heeft in deze richting experimenten doorgevoerd, die hoogst interessant blyken te zijn. Dekt men namelyk de Chrysanth gedurende den zomer voor enkele uren, of geheel, af een aantal dagen achtereen meestal neemt men daartoe een periode van twintig dagen dan bloeien zy ten gevolge van dezen kunstmatigen herfst vijftien tot twintig dagen vroeger, dan zonder de „verduistering" wat voor de bloemenmarkt een bijzondere bekoring kan hebben, in verband met den prys, die er voor de bloemen kan worden gemaakt. Omgekeerd worden natuurlyk bloemen, die in den zomer, derhalve in de lichtryke maanden, bloeien, door een ontydige ver duistering gestuit in hun wasdom, geiyk .de leek zonder meer begrypen kan. De kunstmatige onttrekking van het licht is zoowel in de pot als in het vrye veld ge- makkeiyk te bewerkstelligen door matten, of zwarte linnen doeken. Al naar gelang van de duur der verduistering kan men de ontwikkeling van de chrysanthen nauw keurig regelen. Prachtige bloemen krijgen by voor beeld planten, die van 23 Augustus tot 11 September verduisterd biyven, in dezelfde periode dat him soortgenooten, die regelmatig in het licht hebben gestaan, nog slechts knoppen vertoonen. Naast de duur der verduistering speelt ook het begin van de verduisteringsperiode een belangryke roL Het is gebleken dat de maand Augus tus het gunstigste tijdstip is voor een zoo snel mogelyke ontplooiing van de bloemen. Het verschynsel is tot dusverre nog niet geheel opgehelderd. Dat wy om de planten te sparen, deze na "den bloeityd in een donkere kelder zetten, weet elke bloemen vriend. Immers dan juist zullen zy het volgende jaar weer krachtig bloeien. Maar de lichtschuwende planten worden juist in het duister geprikkeld tot snelleren bloei, zoodat het verschijnsel niet verklaard kan worden op grond van de bekende ervarin gen, welke tot dusverre werden opgedaan. Vraag: Ik ben in het bezit van plm. 25 konijnen en een geit. Nu haal ik bij ver schillende kennissen aardappelschillen en verder afval op. My werd hedenmorgen by een van myn kennissen verteld, dat ik geen schillen enz. meer krijg, daar dit aan de gemeente-schiilenophalers moesten af gegeven worden. Is dit nu voor myn ken nissen verplichtend, zoo ja, waar moet ik my wenden om in het bezit te blijven van dit afval? Antwoord: Het ophalen van schillen en ander keukenafval is sinds vorige week aldus geregeld om te. zorgen, dat geen nut tig afval verloren gaat. Uw kennissen mo gen dus gerust u de schillen biyven afge ven. Ondervindt u verdere moeilijkheden, wend u dan tot den Gem. Reinigingsdienst, Noorderstraat. Vraag: Welke is de mooiste en kortste weg per fiets van Hazerswoude (H. Ryn- dyk) naar Colmschate (Overijsel)? Hoeveel KM.? Antwoord: Hazerswoude, Alphen, Bodegraven, Woerden, Utrecht, de Bildt, Soesterberg, Amersfoort, Voorthuizen, Mil- ligen, Apeldoorn, Teuge, Twello, Deventer, Colmschate. Afstand 132 K.M. Radio-uitzending over de textielkaart m Hebt u een radio? Denk er dan aan a.s. Maan dagavond: „Om tien minuten over half acht naar Jaarsveld luisteren". Dan spreekt de heer H. G. Hey, de leider van de textieldistributie, over de textielkaart. Dat is iets, waarvan de meesten onzer toch wel iets willen weten! Binnenland MIJNWERKER VERONGELUKT. Gistermiddag is de 37-jarige J. G. van der Putten in de ondergrondsche werken van de staatsmyn „Hendrik" te Heerlen onder afvallend gesteente geraakt en ge dood. BRAND IN VILLA TE HEEMSTEDE. In den afgeloopen nacht is brand ont staan in een villa op het Jozef Israëlplein te Heemstede, bewoond door mevrouw Kuyper en haar dochtertje. De bewoonster, die niet verduisterd had, stak een lucifer aan om een raampje op den zolder te slui ten, waardoor de omgeving vlam vatte. De brandweer kon den brand tot het bovengedeelte van de villa beperken. De aangebouwde villa, bewoond door de fa milie Verduyn, liep groot gevaar, doch ook hier kon erger worden voorkomen. Beide villa's kregen veel waterschade. ZOETERMEER Geboren: Hendrika Adriana, d. van Rients Hoogma en Adriana Clasina van der Sman. Overleden: Pelle, Hilletje Huibertje, oud 36 jaar dochter van Adrianus Pelle Gevestigd: J. P. van Leeuwen van Pijnacker A. M. Groeneyk van Rotter dam J. van der Spek Az. van Amster dam. Buitenland HET MILITAIRE WEEKBERICHT VAN HET D. N. B. „Britannia rules the waves" is voorbij. BERLIJN, 10 Aug. (D.N.B.) In het militaire weekoverzicht van het D.N.B. van zijn militairen medewerker den luitenant kolonel Matthaei, wordt o.a. gezegd: De stijgende en groote successen van de Duitsche oorlogvoering tegen Engeland zijn door de balans van 6 Augustus voor de geheele wereld nog eens duidelijk ver- tobrid., In twintig dagen" fijds is bijna een 'millioen ton „-Britsche scheepsruimte door het Duitsche luchtwapen en door eenheden van de oorlogsmarine vernietigd. De een heden van de Duitsche marine die in de eerste plaats deel hebben aan de geweldi ge vernietigingscyfers melden successen in de eerste plaats van overzee. Zij opereeren in den vrijen oceaan, waar zich anders zonder Britsche vergunning in tyden van oorlog geen vyandelyk schip zou vertoo nen, en dat alles ondanks het feit, dat de Duitsche oorlogsschepen geen steunpunten of havens hebben, die hun voorraden brandstof en levensmiddelen kunnen aan vullen. Hiermede is een toestand geschapen, die duidelijker dan vele andere feiten bewyst, aat het bekende en wereldberuchte „Bri tannia rules the waves" tot een verleden tijd behoort.. Het geheele Britsche Eilan denrijk ligt thans binnen het bereik van het Duitsche luchtwapen. Heel Groot-Brit- tannië is gevechtsgebied geworden. Het feit, dat de Britsche kust en wyde land streken in het binnenland thans reeds in brand staan, valt na de berichten Van het opperbevel van de weermacht niet meer te loochenen. De jongste bericthen over de vernietiging van Britsche konvooien en vliegtuigen is het laatste sein, dat de Duit sche aanval op Engeland niet alleen in volledigsten en doodelijken ernst begonnen is, maar dat die aanval thans ook de laat ste beslissende phase tegemoet gaat. LEIDEN, 9 Aug. Groentenveillng. Per 100 kg.: roodekool 3.004.30, groenekool 2.60—3.70, uien 4.20—9.00, peen 2.50 5.10, aardappelen 2.004.10, druiven 2634, snyboonen 1217, stokboonen 1321, pronkboonen 711, stammboo- nen 8—12, tuinboonen f 48, doperwten 1527, postelein 3—4, spinazie 26, tomaten A 1214, idem B 12.14.40, idem C 12—12.80, idem CC 8.50—9.00; per 100 stuks: andijvie 1.01.20, komkom mers 2.405.80, bloemkool f 4.0015.20, meloenen f 626, perziken 0.509.00, per 100 bos: kroten 0.80—1.20, pieterselie 50 - -70 cent, selderie 0.503.40, bleeksel- derie 12, uien f 0.801.30, peen 4.20 8.10, rabarber 12. 10 Aug. Boter. Aanvoer 1250 kg. Prij zen: boerenboter prima 1.35—1.48 per kg. Handel traag. Turfmarkt van 5 tot en met 10 Aug. Lange turf geen aanvoer. Pry zen 1112 per 1000 stuks. NOORDWIJKERHOUT, 9 Aug. Veiling „De Eendracht". Stamerwten 1.20, blauwe schokkers 1.701.90, dubbele boonen z. dr. 0.951.20, tuinboonen 3075 cent, stokboonen zonder draad 1.40—1.50, stam- boonen zonder draad 1.151.60, enkele boonen met draad 1.251.40, snyboonen stok 1.25—1.65, snyboonen stam f 0.90 1.30, alles per 10 kg. Aanvoer 7800 zak a 10 kg. JLEIDEN Geboren: Marinus Johannes Gy»- bertus zn. van F. de Vink en G. Ossevoort Christina Anthonia d. van d. W. Duijn- dam en A. W. v. Gijlswyk Adriana d. van L. B. Noort en G. v. cL Goede Jan z. van F. de la Rie en S. Bekooy Belie Maria d.van C. J. v. Wilgen en H. Slinger Catharina Jansje d. van J. G. v. d. Gug- ten en J. Betgen Jacques Maria z. van J. P. Meyer en J. M. G. v. Ryn Renger Frederik z. van N. A. Knibbe en D. H. Rit- zema. Overleden: W. Tystenman, m., 60 J. W. v. d. Stam, vr., 72 j. J. Voskuilen, m., 53 j. F. E. Cornelissen, vr., 97 j. J. A. Huisman, z., 21 j. M. R. Ras ink, m., 69 j. Ondertrouwd: W. F. de Wolf, jm., 26 j. en J. C. Pieket, jd., 22 j. W. Borre- man, jm., 33 j. en M.S.Neuteboom, jd., 29 j. LEIDSCHENDAM, 9 Aug. Groentenvel- ling. Engelsche komkommers le soort f 4.70 5.50, idem 2e soort 3.804.30, idem 3e soort f 3.104.00, idem wankleurige 3. idem steg 1.502.50, gele komkommers le soort 4.004.50, idem 2e soort 3.20 4.—, idem 3e soort f 2.403.00, idem stek 1.002.50, kropsla le soort f 1.00— 1.80, peen 6.008:50, bloemkool le soort 912, idem 2e soort f 4.508.50, idem uitschot 2,504.00, tomaten midd. 6.00 6.10, idem groote ronde 6.006.50, idem 2e soort 6.idem 3e soort 4.505.20, idem bonken 46, andijvie per 100 ƒ1 1.30, idem per 100 kg. f 2.002.50, spi nazie per 4 kg. 1026 cent, postelein f 3.50 5.20, snijboonen 1418 cent, spercieboo- nen 1020 cent, selderie 0.501.10, me loenen p24 cent, druiven 1416 cent. UTRECHT, 10 Aug. Vee. Totaal aanvoer 2470 stuks vee, 1115 koeien. Prijzen: stie ren 3642 cent per pond, handel matig, prijzen onveranderd; slachtkoeien 2e soort 4145 en idem 3e soort 3740 cent per pond, handel redelijk, prijzen gelijk; vaar zen 170270, pinken 110140, melk koeien 170280, kalfkoeien 180300, varekoeien f 140225 per stuk, handel goede soorten redelyk, overigene prijzen iets hooger; 200 magere kalveren 4075 per stuk, handel slacht redelijk, levend matig, prijzen onveranderd; 285 nuchtere kalveren 1018 per stuk, handel vlug; 280 magere varkens en schrammen resp. 2540 en 1625 per stuk, 240 biggen 1216 per stuk, handel redelijk; 120 magere schapen f 2236, handel vlug., Weidelammeren 1014.50 en Zuiglam^ meren f 1824 per stuk, handel taai. Kleinhandel: 250 kg. boter f 1.80 en 200.kg. kaas 70—90 cent per kg.; 20.000 eieren 4.505.00'per 100 stuks. TER AAR, 9 Aug. Centrale Veiling! spinazie 3035 cent, ancüjvie 1029 cent, snyboonen 1.101,38, princesseboonen 1.301.70, dubbele stamboonen 0.95— 1.30, uien f 5.30, spekboonen 1.10, witte pronkers 7080 cent, postelein 47 cent, waschpeen 2.50—4.00, pieterselie f 0.60 1.00, selderie 0.501.20, bospeen 58, sla 1.00—2.20, bloemkool 412 cent, me loenen 31 cent, komkommers 3.003.40, tomaten 4.00—6.90, Augurken: fyn 4.20, fynbasterd 3.10, basterd 1.95, grof 1.451.75, stippel 75 cent, komkommers 50 cent. KATWIJK ad. RIJN, 9 Aug. Groenten- veiling. Vroege aardappelen. Per 100 kg.: Eigenheimers groote f 3.204.00, idem Drielingen 3.00—3.20; per 100 stuks: sal 1.00—1.30, bloemkool I 11.20—13.60, idem II f 5.20—7.20, peen per kist 5060 cent. LEIDERDORP, 9 Aug. Eierenvelling. Prijzen: kippeneieren f 5.005.60 en een deneieren 3.504.00 per 100 stuks, kaaa 3238 cent per pond, kippen f 0.451.10 hanen 0.451.00, eenden 0.3585 en konynen 0.40—2.25 per stuk. ROELOFARENDSVEEN, 10 Aug. Groen- tenveiling. Sla f 1.00 per 100 krop, tomaten 1.001.50 per 25 pond, ananas-meloenen 610 cent per stuk; andijvie 1.50 per 100, snijboonen 1.101.15, princesseboo nen 1.10, princesseboonen zonder draad 1.101.25, rentegevers 1.10 per 10 kg. Augurken: D 1.45, idem E 50 cent en stippel 75 cent per 25 kg. Kwakel: snyboonen f 1.10, princesseboo nen zonder draad f 1.15, rentegevers 1.10 en pronkboonen 70 cent per 10 kg. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK 10 AUGUSTUS. Valuta's (schriftelyke en tel. transacties). New York 1.88 3/16—1.88 9/16 Beriyn 75.28—75.43 Brussel 30.11—30.17 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.8144.90 Zuerich 42.72—42.81 Bankpapier: New York 1.86 1/2—1.90 1/4 Brussel 30.0830.20 Stockholm 44.7644.94 Zuerich 42.6742.86 Diamond Tractor '85, Studeb. 4 ton truck, Ford '30 21/2 ton truck en een Chrevolet '29 truck L. C. OTTO Heerenweg, Noordwjjk

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3