DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 OMGEVING N.V. ELECTRICITEISBEDRIJF HILLEGOM—LISSE—SASSENHEIM. Aan het jaarverslag 1939 wordt het vol gende ontleend: Het boekjaar 1939 gaf zeer bevredigen de resultaten, wat voor een deel toe te schrijven is aan het verbruik van de troe pen, die in de drie gemeenten gelegerd wa ren. Het aantal aansluitingen steeg tot 6171, waaronder 3003 voor huurinstallaties. De stroomverkoop nam toe met 8 pet. en bedroeg '2.611.376 kWh., gesplitst als volgt: normale lichttarieven 443.273 kWh, vast rechttarieven 1.317.291 kWh, kracht- en in dustrietarieven 723.118 kWh, straatverlich ting 127.694kWh. De stroominkoop van de Leidsche Cen trale bedroeg: 2.902.375 kWh, de hoogste maximale belasting 1160 kWh en het stroomverlies 10 pet. Het kabelnet met inbegrip van de huis aansluitingen werd uitgebreid met 41/2 kilometer, waardoor eind 1939 ruim 207 ki lometer kabel in den grond aanwezig was. Aangesloten waren 417 krachtinstalla ties met 687 motoren en een totale capa citeit van 1494 pk. Het gemiddeld electriciteitsverbruik per jaar steeg van 88 tot 94 kWh. per inwo ner en van 407 tot 423 kWh. per aangeslo ten perceel. Voor uitbreiding werd uitgegeven een bedrag van f 20.726.82, terwijl de normale afschrijvingen bedroegen 34.471. Een der leeningen kon worden geconver teerd, de leeningsschuld beliep ultimo De cember 442.850, waarvoor een rente be taald wordt van gemiddeld 3 1/2 pet. De netto—winst, groot 45.784.94 werd door de Algemeene Vergadering van Aan deelhoudsters als volgt verdeeld: Aan de gemeenten werd uitgekeerd ƒ29.700, n.L aan Hillegom ƒ13.200, aan Lis- se^ 10.200 en aan Sassenheim ƒ6.300, ter wijl het restant, gezien de zeer bijzondere tijdsomstandigheden, gestort werd in het reservefonds, dat daardoor steeg tot ƒ53.492.66. De totale aanschaffingswaarde der bezit tingen is 1.100.076.61, waarop in den loop der jaren afgeschreven werd 585.709.95, zoodat aan boekwaarde overblijft 514.366.66. HILLEGOM Schaken. De stand van den ladder wedstrijd is thans als volgt: J. J. Balm 9; J. Langeveld 9; P. v. d. Mey 8 1/2; M. v. d. Poll 8; E. Th. La Feber 8; S. Lieverse 7 1/2; L. C. M. Koeken 7; G. B. Kroon 61/2; R. J. J. Heirman 5; Th. Warmerdam 41/2; M. Bakker 2; J. v. d. Zwet 2; F. Nijssen 1. KATWIJK Personalia. De heer C. E. van den Berg, betaalmeester der Tuinbouwvereeni- ging „Katwijk en Omstreken" slaagde voor het Staatsexamen. (H.B.S. A literair- economisch). LEIDSCHENDAM Tevergeefs gedregd. Gisteren ont dekte men een nieuw heerenrijwiel, nabij de Wijkerbrug, in de Vliet, hetgeen met het achterwiel boven water uitstak. In de meening verkeerende, dat men hier te doen had met een verdrinkingsgeval, ging de politie aan het dreggen. Na eenigen tijd gedregd te hebben, ging een der politie mannen op Voorburg informeeren, of er ook iemand vermist werd. Toen zulks niet het geval was ging de politie naar de rijwielhandelaar wiens naam op het rijwiel voorkwam. Na infor matie van deze bij zijn boekhouder, bleek het rijwiel verkocht te zijn aan iemand op Voorburg, die na onderzoek bleek tijdens het dreggen op bed gelegen te hebben. De man verklaarde dat hij geslipt was en in de Vliet was terecht gekomen en in de donker zijn rijwiel niet meer heeft kun nen vinden, waarna hij zich huiswaarts had begeven. Verkooping. Ten overstaan van nota ris W. A. Car on te Voorschoten had giste ren in het café van den heer A. alhier de gunning plaats van twee winkelhuizen aan den Prinses Julianaweg nos. 46 en 8 te Leidsohendam. Het geheel, dat was ingezet op 11.500 werd afgemijnd door G. J. Boom, qq. te Voorschoten op 12000. Personalia. Geslaagd voor het examen Fransch L.O. de heer A. G. van der Meer. LISSE Verkeersongeval. Een zekere L. S. uit Nijmegen reed per fiets in de bocht voor het pand van den heer Bruijnen aan den Heereweg in de aldaar liggende tramrails, toen hy begon te weifelen en zijn stuur iets naar de linkerzijde deed gaan. Van de tegenovergestelde zijde kwamen een paar vrachtauto's aangereden en achter hem eveneens. Doordat hij naar links zwenkte werd hij door het achterspatbord van de hem achterop rijdende auto gegrepen en tegen den grond gesmakt. Dr. van Dijk verleende hem geneeskundige hulp en ver bond den getroffene, waarna hij op advies van den geneeskundige werd overgebracht naar Maria-stichting te Haarlem per zie kenwagen van den her Scheepmaker om in observatie genomen te worden. De bestuur der van de auto treft geen schuld. Personalia. Voor het examen Engelsch M.O. slaagde de heer J. W. A. Floor, on derwijzer aan de R.K. U.L.O. school alhier. Geboren: Eldert Antheunis z. van C. Kool en D. Geschiere Alida Marga- retha d. van J. C. H. van Kesteren en J. A. van der Voort Kommer Cornelis z. van J. H. Ippel en C. J. van Nieuwkoop. Ondertrouwd: Antoon van der Spruit, 26 jaar en Magrieta Dolieslager, 20 jaar. Getrouwd: W. Wijnhout en G. de Kwaasteniet. Gevestigd: J. H. Onos uit Leiden O. Quik uit Leiden J. Post en echtg. uit Venray W. L. van Biezen en echtg. uit Leiden J. Bijker uit Heerenveen J. C. Faas uit Achttienhoven C. Fran- en uit Ede K. van den Broek uit Barne- veld E. G. van der Weijden uit Nieuw koop. Vertrokken: P. C. M. Titulair naar Beek S. M. Pollé naar Oegstgeest P. van der Putten naar 's-Gravenhage Th. Smits naar Nieuwerkerk M. H. van Ruiten naar Sassenheim M. A Otten naar Alkemade. NOORDWIJKERHOUT Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Maandag 12 Augustus des namiddags te 8 uur. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. èn W. tot opheffing der onbewoonbaarverklaring van: a. de woning 's-Gravendamscheweg no. 25, b. de wonin gen Zilkerdiuinweg nos. 59, 61 en 63. 3. Voorstel van B. en W. tot verpachting voor een jaar van het vischrecht in de Schip- persvaart. 4. Voorstel van B. en W. tot het aanvullen van de belastingverordeningen met een bepaling, waarbij hun College de bevoegdheid krijgt onjuiste aanslagen ambtshalve te verlagen of te vernietigen. 5. Voorstel van B. en W. tot verkoop van diverse perceelen grond aan de provincie Zuid-Holland ten behoeve van den ver keersweg Sche veningenN oord-Holland- sche grens. 6. Vaststelling der exploitatie vergoeding aan bijzonder scholen, inge volge de lager onderwijswet, over het jaar 1937. 7. Voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een kasgeldleening ad 130.000. 8. Voorstel van B. en W. om gebruik te maken van de bevoegdheid tot het afhou den der couponbelasting bij de rentebe taling, tenzij de leeningsovereenkomst be paalt, dat de belasting voor rekening der gemeente komt. 9. Reclames tegen de hon denbelasting 1940. VOORSCHOTEN Personalia. Geslaagd voor de hoofd akte gedeelte B. de heer H. Rol. WARMOND Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente komt Dinsdag 13 Augustus in openbare vergadering bijeen ter behan deling van de navolgende agenda: 1. Inge komen stukken. 2. Aanbieding gemeente- rekening 1939, zoomede die van het water leidingbedrijf over dat jaar. 3. Benoeming commissie tot het nazien dier rekening. 4. Besluit tot het afhouden van te betalen belasting van de rente van gesloten en nog te sluiten geldleeningen. 5. Compta biliteit. 6. Wat verder ter tafel zal wor den gebracht. 7. Rondvraag. Jubileum. Op Vrijdag 9 Aug. '40 hoopt de heer J. v. d. Fan alhier den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaren aan de Ned. Spoorwegen kwam. Na verschillende standplaatsen te hebben gehad als Die- penheim, Markelo en Uitgeest, kwam hij op 27 December 1936 naar Warmond, waar hij zich in dezen korten tijd zoowel bij zijn collega's als bij het publiek zeer bemind heeft weten te maken. Echter is wegens ziekte van den jubilaris van officieele hul diging afgezien. Ongetwijfeld zal het van de Pan dien dgg niet aan belangstelling ontbreken. Gezonken. Gistermiddag is het zeil schip van den heer van der H. uit Rotter dam tengevolge van een aanvaring met een motorvrachtschip op het Norremeer alhier omgeslagen en gezonken. De inzit tenden, mevr. v. d. H. en de heeren S. uit 's Gravenhage en v. d. K. uit Schie dam, konden zich niet dan met groote moeite redden en werden aan boord geno men van het motorvrachtschip. Het zeil jacht zal gelicht worden. De materieele schade voor de inzittenden van het zeil jacht was groot. WASSENAAR Geboren: Johanna Christina Antonia, dochter van W. de Groot en A. C. Remmers waal Johanna Leonarda Maria, dochter van L. M. Grevers en E. E. Cook Pau lina Ellen ia Maria, dochter van L. M. Gre vers en E. E. Cook Margaretha Johanna, dochter van D. van Dijk en M. J. Brouwer Geertruida Adrinna, dochter van W. J. van der Zijden en J. Franken Elly Ma ria Christina, dochter van G. Groenendijk en E. Pelka. Overleden: Leonardus Johannes Rooijakkers, 47 jaar, echtgenoot van J. M. van Grieken Cornelis Johannes Mer- kies, 46 jaar, ongehuwd Johannes van den Hoven, 51 jaar, echtgenoot van W. Weterings Clasina van den Berg, 55 jaar echtgenoote van J. G. de Graaff. Ondertrouwd: P. W. Elich en T. J. A. Bonink P. W. Brak en C. de Graaf J. T. van der Laan en C. C. van Wissen. Getrouwd: R. Lagerwerff en A. P. Euitink B. P. C. van Wissen en M. H. van Rijn. ZOETERMEER Personalia. Geslaagd voor akte Nh. Nijverheidsonderwijs de heer G. J. Kardol. RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN HOOIBERG UITGEBRAND. Broeien de oorzaak. Gisterenmiddag omstreeks 3 uur ont stond brand in de hooiberg, staande ach ter de hoeve van den landbouwer van Dol- deren in de Prins Hendrikstraat. Het vuur deelde zich weldra mede aan het rieten staldak, doch de brandweer, die met de nieuwe automotorspuit spoedig ter plaat se kwam, wist verdere uitbreiding van den brand te voorkomen. De hooiberg, bene vens een klein dakgedeelte van de stal, werden door het vuur vernield. De wo ning kon verder worden'behouden. De vermoedelijke oorzaak wordt gewe ten aan hooibroei. ZOETERWOUDE Geitenkeuring. Op Maandag hield de Geitenfokvereeniging „Zorg en Vlijt" haar jaarlijksche keuring op het terrein van den heer L. Droog. Er waren ruim 30 geiten aanwezig en het viel den keurmeester, den heer de Jong, Rijksveeteeltconsulent, niet mee het beste hiervan uit te zoeken. De prijzen werden toegekend aan: H. van Ger- ven met een 1-arige witte, le prijs; onge hoornde: P. W. Beijersbergen 2e prijs; lam meren: le prijs H. Schrader, 2e prijs C. Radio-programma VRIJDAG 9 AUG. 1940 JAARSVELD. 414.4 M. KRO-Uitzending. 8 00 Berichten ANP 8.05 Wij begin nen den dag 8.15 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdienstig halfuur 12.00 Be richten 12.05 Gramofoonmuziek 12.15 W. Eberlé en zijn orkest en solist 12.45 Benchlen ANP, gramofoonmuziek 1.15 W. Eberlé en zijn orkest 2.00 Orgel concert 2.30 Fragm. uit de opera „Boris Godounow" (opn.) 3.40 Musiquette en solist (.»pn.) 4.30 Gramofoonmuziek 4.50 KRC-Kamerorkest (opn.) 5.15 Be richten ANP 5.30 Ziekenpraatje 5.45 Giamofconmuziek 6.30 VPRO: Cyclus „Groote mannen in bewogen tijden" 6.45 Zang met pianobegeleiding 7.00 Vragen van den dag (ANP) 7.15-Berichten 7.20 Zang met pianobegeleiding 7.30 Reportage 7.45 Gramofoonmuziek 8.00 Berichten ANP 8.15 Residentie orkest en soliste 8.45 Cycles „Uitingen van nationale cultuur" 9.00 Gramofoon muziek 9.15 Residentie-orkest 9.45 Gramofoonmuziek 10.10 Wij sluiten den dag 10.1510.25 Berichten ANP. KOOTWIJK. 1875 M. AVRO-Uitzending. 7.00 Beriohten (Duitsch) 7.15 Berich ten (Engelsoh) 7.30 Gramofoonmuziek 8.00 Berichten ANP 8.15 Gramofoon muziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Het Stefanescu- orkest 11.15 Beriohten (Engelsch) 11.30 Gramofoonmuziek 11.45 Het Stefa- nescu-orkest 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Beriohten ANP, eventueel gramo foonmuziek 1.00 Omroeporkest 2.00 Berichten (Di^tsch) 2.15 Oonroep-orkest en solist 3.15 Beriohten (Engelsch) 3.30 Renova-septet (opn.) 4.15 Disco causerie 5.00 Berichten (Duitsch) 5.15 Berichten ANP 5.30 Gramofoon muziek 5.45 „De vroolijike vijf" 6.15 Berichten (Engelsch) 6.30 Orgel en piano 7.00 Vragen van den dag (ANP) 7.15 Gramofoonmuziek 7.35 Cyclus „Nederlandsch provinciesohoon" (met re portages) 8.00 Beriohten (Duitsch) 8.15 Berichten ANP 8.-30 Berichten (Engelsch) 8.45 Gramofoonmuziek 9.15 Berichten (Engelsch) 9.30 Gramo foonmuziek 10.00 Berichten (Duitsch) 10.15 Berichten ANP 10.30—10.45, 11.15 —11.30, 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Berichten (Engelsch). Link, 3e prijs W. Loos. Oude geiten: le prijs W. Link, 2e prijs P. W. v. Leken Bonte geiten: le prijs H. Vreewijk. Jammer was, dat er nog te laat kwamen, maar volgend jaar beter. Ook worden de leden er nog eens aan herinnerd, dat de hoeven van de geiten op tijd moeten wor den bijgesneden of geknipt. tegen zenuwen, zwakte, slapeloosheid moeheid, bloedarmoede, gebrek aan eetlust, maagstoornis Per flacon 11.45. Alleen verkrijgbaar Drogisterij J. VRIJENHOEK HAARLEMMERSTRAAT 119 4129 Feiten uit het leven van Alexander Graham Bell 20th Century-Fox heeft een film ge maakt over het zoo bijzonder interessante en boeiende leven van Alexander Graham Bell, die de uitvinder was van de telefoon. Deze film, „Een Stem klonk van Verre" gedoopt, brengt nu eens niet een aangena me combinatie van feiten en fantasie, maar uitsluitend de strikte waarheid, de juiste toedracht, het werkelijk relaas van zijn groote vinding. Don Ameche vertolkt deze rol met een gloed en overtuiging, die'zeld zaam mogen heeten. Zonder twijfel heeft deze overigens begaafde speler nog nimmer in zijn leven zóó schitterend geacteerd, terwijl het overgens nog de vraag is, of hij deze prestatie gauw zal evenaren in volgende filmwerken. De figuur van Alexander Graham Bell is dan ook wèl geschikt om inspireerend en stimuleerend te werken. De volgende in bonte volgorde geboden feiten zijn aan zijn zoo merkwaardige en roerende levens geschiedenis ontleend. Bell begon djn arbeid met het zoeken naar de meervoudige telegraaf, maar in- plaats daarvan vond hij de telefoon uit! Hij vatte liefde op voor een doof meisje en zijn innig verlangen, haar het gehoor terug te schenken, was oorzaak, dat hij op de gedachte van de telefoon kwam. Toen Bel zijn telefoon voor het gebruik gereed had, bood hij haar te koop aan de groote Amerikaansche telegraafmaatschap- pjj „Western Union", voor de somma van 100.000.(honderdduizend dollar). Dit aanbod werd verachterlijk van de hand gewezen met de vraag, of hij daoht, dat ze gek waren. Twee jaar later was zijn pa tent 25.000.000.— waard (vijf en twintig millioen dollar) en moest de Western Union een ongekend hoog bedrag betalen, om het patent in handen te krijgen. Toen Alexander Graham Bell de tele foon uitvond, was hü niet ouder dan 29 jaar. Zijn assitent Watson wa nog maar 22 jaar oud! De eerste zin, die ooit langs telefonischen wég werd overgebracht, luidde: „Mr. Wat son, kom hier, ik heb U noodig!" Bell riep dit door zijn half voltooide telefoon, om dat hij een bijtend zuur over zijn been had gekregen en vreeselijk pijn leed. Degene, die door haar hooge belangstel ling Bell den moeilijken weg effende, was Koningin Victoria van Engeland. Het pu bliek zag in de telefoon niets anders dan een technisch grapje, een aardigheid zon der practische beteekenis. De eerste telefooncentrale werd geopend in 1878 voor 21 abonné's. Thans anino 1940, tellen de U.S.A. alleen al negentien mil lioen negenhonderdduizend telefoonabon- né's. Toen Bell'zijn telefoon bedrijfsklaar had, hield hij een lezing en een demonstratie voor een zaal belangstellenden. Dat was eigenlijk een voorlooper van een radio uitzending. Want telefonisch werd muziek overgebracht, die in een ander deel der stad werd gezongen. Bell bestudeerde anno 1878 het vraag stuk van het vliegtuig dat zwaarder zou zijn dan de lucht (in tegenstelling tot de luchtballon), na het beschouwen van het vliegen der meeuwen. Zoo arm was de groote uitvinder, dat hij geen schrijfpapier bezat en zijn minne brieven aan Mabel Hubbard schreef op oude kwitanties, sohetsontwerpen, leege zakken en wat hij voorts maar vangen en grijpen kon. Dank zij die omstandigheid kon hij later in zijn proces met de „Wes tern Union" zijn prioriteitsrechten be wij- De dochter van Alexander Graham Bell, Elsie May (thans Mrs. Gilbert Grosvenax wonende te Washington (D.C.), was zóó zeer onder den indruk van Darryl F. Za- nuck's besluit, het leven van haar beroem den vader te verfilmen, dat zij haar volle dige medewerking heeft verleend en alle archieven ter beschikking geteld. Boven dien leende zij broches en andere souver- nirs uit, die verder dienstig konden zijn, om de film cachet te verleenen. DE „ZUIGE" BARTHOLOMEW. Als een der zoons van de "Sw:ss Family Robinson" heeft Fred die Bartholomew een der veelzijdigste rollen van zijn carrière. Bijgenaamd „Ladybird" door zijn broers, speelt 'hij een vroegrij pe, verwijfde, jonge Londenaar, uit wien na een schipbreuk en een primitief leven op een onbewoond eiland, een flinke kerel groeit. Thomas Mitchell, Edna Best, Tim Holt en Terry Kilburn zijn de overige Robinsons in deze RKO Radio film, die geprodu ceerd werd door GeneTowne en Graham Baker. MARY HOWARD. won op haar vijfden jaar den eersten prijs in een dilletanten-tooneel wedstrijd, trad, toen zij zestien was, in de „Ziegfeld Fol lies" op en heeft heden ten dage, ondanks haar jeugd, twee jaar lang met succes in Hollywood gewerkt, waar zij, onder pro ductieleiding van Max Gordon, pas in de groote rol van Anne Rutledge in RKO Radio's „Abe Lincoln in Illinois' optrad. RICHARD DIX. In de rolbezetting van de 20th Century- Foxfilm „Conflicten" („Here I am a Stran ger") vinden we, naast Richard Greene en Brenda Joyce, ook den naam vermeld van Richard Dix. En een reeks van herinnerin gen wordt ontsloten bij het hooren van dien korten naam. Richard Dvix.... maar in lang vervlogen jaren was hij immers een jeune premier, een held, wiens optre den elkeen boeide? De jaren zijn verstre ken, zijn jeugd vervloog. Maar er bleef een man met een groot en mannelijk speelta- lent, die een bij uitstek belangrijk en no bel gespeeld deel verricht in de bovénge- noemde film. En voor hen, die een goed geheugen hebben: het paard, dat Richard Dix een maal bereed in de groote film „Cimarron" en dat zijn eigen paard was, is nog in le ven!

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7