Qemeng-deSieHiehten Wilt U iets welen? SPORT CLcfttei de êa&ócfïen DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1940 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 DROEF EINDE VAN VACANTIE- UITSTAPJE Vader verdronken bi) pogingen om zijn kind Ie redden Gistermiddag om half vijf is bij den Aegehoek, een gedeelte van de Wijde Ee een tragisch ongeluk gebeurd. De 27-jarige heer P. Nijdam uit Frane- ker, die met zijn vrouw en twee kinderen een dagje uit was, bevond zich hier met een roeischouw, toen op ee-- gegeven oogenblik het driejarig kind de moeder los liet en overboord geraakte. De va ter, die niet kon zwemmen, spron' het kind in het zeer diepe water na, waarbij het kind werd gered, doch de vader in de diepte verdween. Reddingspogingen mochten niet baen. 'Na een half uur dreggen heeft de po itie het lijk van den heer Nijdam opgehaald. Het is naar Grouw overgebracht. ACHTJARIG KIND VERDRONKEN. Een achtjarig kind, dat op het zand ter rein aan de Stationskade te Amsterdam aan het spelen was en in het water .pootje baadde", is in diep water gezonken en ver dronken. Het stoffelijk overschot is naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. NOG TIJDIG Uil ZEE GERED. Het negenjarig meisje E. T. uit de Falck- straat te Den Haag geraakte gistermiddag om 4 uur op het strand bij het Wandel- hoofd bij het pootjebaden in een kuil, waardoor zij dreigde te verdrinken. Dit werd opgemerkt door de 32-jarige mej. L S. uit de Ruychrocklaan. Deze trachtte het kind te redden, doch werd daarbij door den stroom meegesleurd, zoodat ook zij in le vensgevaar kwam te verkeeren. Hierop be gaven zich twee burgers gekleed te water, n.L de 29-jarige L. F. Klopper uit Rotter dam en de 17-jarige F. van der Post uit de le v. d. Boschstraat. Zij slaagden er in zoo wel het kind als mej. S. op het droge te brengen. Beiden waren echter half bewus teloos, zoodat zij door den Geneesk. Dienst naar Bronovo moesten worden gebracht. Hun toestand is niet ernstig. DOODELIJK ONGELUK MET EEN LIFT. In het gebouw van de Rijksverzekerings bank aan de Apollolaan te Amsterdam heeft gistermiddag een tragisch ongeval plaats gehad, dat aan een 19-jarigen jongeman het leven gekost heeft. De jongeman wenschte gebruik te ma ken van de goederenlift en had zich in de liftschacht voorovergebrogen in afwach ting van de lift. Op hetzelfde oogenblik kwam deze omlaag. De man geraakte met het hoofd bekneld tusschen den muur en de lift. Met een schedelfractur en een ern stige hoofdwonde is hij naar het Wilhel- mina-gasthuis vervoerd, waar hij korten tijd later is overleden. LUK VAN PASGEBOREN KINDJE GEVONDEN. Op de Kerkhofgracht aan den weg naar Warnsveld te Zutphen hebben eenige da gen geleden kinderen, die daar speelden, 'n doos gevonden met het in verregaanden staat van ontbinding verkeerend lijkje van een pasgeboren kind. Na een uitgebreid onderzoek heeft de re cherche mej. H., te Zutphen, aangehouden. Zij zal ter beschikking van de justtie wor den gesteld. VERMISTE KANOVAARDER OPGEHAALD. In den Loosdrechtschen plas verdronken. Aan de pijnigende onzekerheid waarin de ouders Feenstra te Hilversum over hun 17-jarigen zoon verkeerden is thans een einde gekomen. De politie van Loosdrecht heeft met de zegen het lijk van den ver miste uit den Loosdrechtschen plas opge haald. Het slachtoffer was verleden week met zijn kano den plas opgegaan en was daar bij gaan zwemmen. Toen hij niet weer keerde en men op zoek ging, vond men slechts de kano met de kleeren van den jongeman. RUIM ACHTHONDERD MUD ROGGE DOOR BRAND VERLOREN. Ten gevolge van brand is gistermiddag de opbrengst van 25 H.A. rogge verloren gegaan. Naar schatting een hoeveelheid van 800 a 900 hectoliter. Deze groote hoeveel heid graan was opgeslagen in een schuur op Groenendaal tusschen Teriet en Woes- tehoeve, even buiten Hoenderloo en be hoorde in eigendom aan jhr Repelaer van Spijkenisse. Groote heidevelden zijn daar de laatste jaren ontgonnen en waar eerste woeste grond was, golfden de laatste jaren koren velden als vrucht van deskundige ontgin ning. Ter plaatse zelf wordt de rogge ma chinaal gedorscht en in een groote schuur opgeslagen. De opbrengst van circa 25 H.A. was daarin thans ondergebracht en een vonk uit een tractor was oorzaak, dat het kostelijke graan verloren ging. De vrijwillige brandweer uit Apeldoorn heeft zich met spoed naar het terrein van den brand begeven, doch zij kon' niet ver hinderen, dat de schuur met inhoud verlo ren ging. De schade wordt door verzekering gedekt. GROOTE BRAND TE MAASLAND. In den afgeloopen nacht om kwart voor twaalf ontstond ten gevolge van hooibroei brand in de groote hooischuur, behooren- de bij de boerderij van den heer P. J. de Keijzer aan den Ouden Kampschen weg te Maasland. Weldra sloegen de vlammen naar buiten en spoedig daarop werd de op eeni- gen afstand staande hooiberg eveneens door het vuur aangetast. Na een half uur was de geheele hooischuur een prooi der vlam men. Het vuur had zich toen ook meester gemaakt van den stal, waartegen het woon huis is aangebouwd. Deze stal heeft slechts geringe schade be komen en het woonhuis is gespaard geble ven. Wel ging een tegenovergelegen wa genschuur verloren. De auto en den wa gen, welke hierin stonden gestald, kon men bijtijds in veiligheid brengen. Bij de pogingen om een overeind geble ven muur van de uitgebrande hooischuur omver te halen, viel deze schuur plotseling naar voren. Verscheidene personen wer den door stukken steen getroffen. Slechts een zoon van den landbouwer Keijzer liep lichte verwondingen op. De brandweer van Maasland, die het vuur bestreed, kon om half twee met de nablussching beginnen. De brandweer van De Lier, die medé was uitgerukt, behoefde geen dienst te doen. MEISJE TE RUSWUK OPGESPOORD. Gisteren heeft de politie te Rijswijk het sedert 1 Augustus te Amsterdam vermiste meisje Frederika Nieuwenhuizén aange houden en aan de ouders overgegeven. Het meisje had financieele moeilijkheden, doordat zij in den loop van enkele maan den verschillende malen voorschot op haar salaris, dat zij als jongste bediende had, had opgenomen. 31 Juli was zij er op attent gemaakt, dat zij dit geld moest aflossen en inderdaad had zij het geheele bedrag van haar salaris la ten aftrekken. Zij durfde dit echter haar ouders niet te zeggen. Op den avond van 1 Augustus kocht zij een klein hondje, dat zij hoopte aan een tante in Haarlem te kun nen geven en op deze wijze het ontbre kende geld te kunnen krijgen. Zij ging op de fiets naar Haarlem, zonder hiervan haar familie in kennis te stellen. Het meisje schijnt onderweg van plannen veranderd te zijn, althans zij is nooit in Haarlem aange komen. Op 2 Augustus bevond zij zich in Vlaar- dingen, waar zij in een hotel een kamer huurde. Zij heeft van de kamer echter geen gebruik gemaakt, maar stuurde nog den zelfden dag uit Rijswijk een briefje aan den hotelier, waarin zij hem verzocht, haar een -'•l- l^e te zenden, opdat zij hem per giro de kon vergoeden. Een juist adres echter niet op, zoodat de man arg waan reeg en naar de politie ging. De nasporingen kregen hierdoor vaster vorm en thans is het dan ook gelukt, het meisje in Rijswijk, waar zij vermoedelijk al dien tijd geweest is, aan te houden. Op aanraden van de kinderpolitie in Am sterdam ging haar vader Woensdag naar Den Haag en daar heeft hij zijn dochter van de politie overgenomen. Uiteraard is de familie, die in groote bezorgdheid ver keerde, door deze ondoordachte daad van het meisje, thans zeer blij, dat het meisje weer thuis is. FLAUWE GRAP MET EEN ADVERTENTIE. In eenige Amsterdamsche dagbladen is kort geleden een advertentie verschenen, waarin gevraagd werd naar een winkelbe diende tegen een loon van 15.per week. Tal van sollicitanten meldden zich aan het in de advertentie genoemde adres, maar moesten onverrichter zake terugkeeren, daar de eigenaar van de bewuste zaak ver klaarde niets van een advertentie af te we ten. De Amsterdamsche politie heeft nu den 17-jarigen jongeman opgespoord, die aan deze advertentie debet is. Over de motie ven, die hem tot deze handelwijze gebracht hebben, liet hij zich niet verder uit. De jongen heeft de gevolgen van zijn daad wellicht niet overzien. Laat een ieder ech ter bedenken, hoe velen door deze mis plaatste aardigheid de hoop op een betrek king in rook zagen vervliegen. Buifeniandsche Berichten HET INTERNATIONALE ARBEIDS BUREAU. De directeur van het internationale ar beidsbureau te Genève, Winant, bevindt zich in de Vereeijigde Staten. Hij heeft reeds een zeker aantal functionarissen van het bureau uitgenoodigd hem naar Amerika te volgen. Gisteren is een deel dezer ambtenaren uit Genève vertrokken. TORNADO AAN DE KUST VAN LOUISIANA. Duizenden bewoners van de kust van Louisiana (Amerika) zijn moeten vluchten voor geweldige overstroomingen, die door een tornado waren veroorzaakt. Vele plaatsen zijn thans geïsoleerd. De schade, die vooral in suikerplanta ges en moestuinen is aangericht is ontzag lijk. De eerste berichten spreken van doo- den en van talrijke gewonden. Men vreest, dat vooral in afgelegen plaatsen talrijke menschenlevens zijn te betreuren. Vraag: Welke is mooiste en kortste weg per fiets van Noordwjjk naar Diemen? Hoe veel K.M.? Is deze route goed te berijden? En hoe is de roijte over den Rijksweg te rug? Antwoord: Noordwijk, Sassenheim, Abbeens, Aalsmeer, Bovenkerk, Amstel veen, Duivendrecht, Diemerbrug, Diemen. ZEILEN FLEVO-RACE 1940. Windstilte op den tweeden dag. De tweede Flevo-race, die op 6 en 7 Augustus gehouden is, kan als een groot succes worden beschouwd. Vorig jaar werd deze wedstrijd voor de eerste maal gehouden in de twee rustda gen tusschen de Hollandweek I en II, om daarmede de gelegenheid te openen om met kleine, maar zeewaardige jachten op het IJselmeer te varen. In 1939 waren in totaal 30 jachten van de partij, dit jaar zijn er in totaal 41 ge start, een bewijs, dat de belangstelling voor de Flevo-race stijgt. De wedstrijd zelf is in twee gedeelten gesplitst. Op den eersten dag werd bij Mui den gestart met bestemming Enkhuizen, den tweeden dag liep de wedstrijdbaan van Enkhuizen naar Muiden. De eerste dag. Uit den aard der zaak was de meeste be langstelling voor de 15 draken jachten, die een baan" moesten zeilen van 42 zeemijlen. Van de afvaart bij Muiden ging het langs Marken, Krabbersgat (betonning volgen), vuurtoren Ven, bezuiden langs Kreupen, om zwarte ton met topteeken no. 1, aan West zijde van de Kreupel (aan stuurboord hou den), benoorden langs deze bank en om ko- gelton aan de Oostzijde ervan (aan stuur boord houden), Krabbersgat (betonning volgen), lijn van aankomst voor Enkhuizen. Na den start zochten Moltzer (Toch), jhr. mr. Bentheim v. d. Berg (Cavalier) en All Warners (Vliegende Hollander) onmiddel lijk de ruimte op, de overigen gingen eerst landwaarts in, waarbij Warners zich later ook voegde. De Toch en de Cavalier, eerst genoemde had de leiding, bleven in elkan ders vaarwater, totdat in het Krabbersgat een groot deel der drakenvloot weer bijeen kwam. Er volgde toen een zeer zwaar stuk recht in den wind gedurende bijna de helft van den wedstrijd, waarna een klein ge deelte met ruimen wind, de vloot in Enk huizen bracht. Direct na afloop de Toch kwam als eerste aan kwam een protest van de Ca valier. De stuurman Moltzer van het win nende jacht bleek aan den Kreupel een verkeerde boei genomen te hebben. Het protest werd toegewezen, zoodat de Cava lier (jhr. mr. E. G. Benthem v. d. Berg) winnaar werd. De uitslag luidde: 1. Cavalier, st. jhr. mr. E. G. Gentheim v. d. Berg; 2. Van Brakel, st. H. M. J. Boelen; 3. Jan van Galen, st. J JC. Vorstelman (allen Ned. Z. en R.V.); 4. Irene, st J. Bussemaker (Marine Z. en R.V.). De resultaten der andere klassen waren: Kruiserklasse I (groote): 1. Kortenaar, st. J. P. van Besterer (Schiedam); 2. Zilveren Kruis, st. J. P. Korthals Altes (Marine J.C.); 3 Brabantia, st. G. J. A. van Lanschot (Ned. Z. en R.V.); kruiserklasse II (mid delgroot): 1. Agnes, st. F. Pander (De Maas); 2. Annetje, st. C. A. de Ruijter (Nieuwe Meer); 3. Marie Cornelie, st. C. Laan (Ned. Z. en R.V.); kruiserklasse Hl (kleine): 1. Aruschku, st. A. Bakker (ZaanL Z.V.; 2. Najade, st. G. G. W. C. baron van Hcevell (Ned. Z. en R.V.); 3. Maria, st. L. Nieuwenhuijs (Ned. Z. en R.V.). Ronde en platte jachten: 1 Goetzoe, st. ir. J. Loeff (Ned. Z. en R.V.). De tweede dag. De wedstrijden op den tweeden dag heb- bij het wat de aankomst der jachten betrof, Afstand 46 K.M. Voor zoover wij weten is deze route goed te berijden. De terugreis kunt u maken van Amsterdam via Half weg, Haarlem, Bennebroek, Hillegom, Lis- se, Noordwijk. De afstand komt ongeveer overeen met de heenroute. wel zeer onfortuinlijk getroffen. Ten gevol ge van de ingetreden windstilte was om halftien des avonds nog geen der deelne mende jachten in Muiden aangekomen. Hoewel het bladstil werd en nevèlig, zijn er later nog enkele jachten binnengekomen. In de drakenklasse hebben jhr. mr. E. G. van Benthem v. d. Berg (Cavalier) en J. A. Vorstelman (Jan van Galen) in deze volg orde de finish bereikt, terwijl in de kleine kruiserklasse de Najade, st. G. W. C, Ba ron van Hoevell, als eenige over de lijn ging. Een gedeelte der vloot werd nog bin nengesleept, ancere jachten zochten ande re havens op. Het verdere gedeelte van den wedstrijd werd geannuleerd. WATERPOLO A.Z.C. I—W.Z.C. 11—6 Deze wedstrijd kenmerkte zich door een zeer ongelijken strijd, waarin de Woerde naars bijna voortdurend in den aanval wa ren. A.Z.C. moest het met twee invallers voor v. d. Velden en Jongeleen doen, waar door dit zevental aanzienlijk was ver zwakt. De bezoekers pakten dadelijk flink aan en in de tweede minuut hadden zij door hun linksvoor reeds de leiding geno men (01). Nadat de midvoor van W.Z.C. nogmaals de voorsprong had vergroot (02), kwam de rust. Daarna wist Thim met een goed geplaatsten worp voor A.Z.C. den achter stand te verkleinen (12), doch daar bleef het bij. W.Z.C. nam toen het spel voor goed in handen en hoewel A.Z.C. nog wel en kele goede aanvallen opzette, had zij daar mede geen geluk. W.Z.C. verhoogde door den mid- en linksvoor de score tot 14. Dezelfde spelers herhaalden daarna nog maals dit kunststukje en het werd 16 in het voordeel der bezoekers. Zonder dat het A.Z.C. mocht gelukken haar achterstand te verkleinen. W.Z.C. was over het geheel sneller en het plaatsen door de voorhoede beduidend beter. Het einde brak onveran derd aan. L. Z. C. n—ZIJL IL Hedenavond te half negen spelen de re serve-zeventallen van L. Z. C. en De Zijl in de zweminrichting .„De Zijl" voor de competitie van den K. N. Z. B. tegen elkaar. WIELRENNEN SWIFT-COMBINATIE Gisteravond vond er wederom een trai ningswedstrijd voor de a.s. clubkampioen schappen van Nederland plaats. Het tempo wat gereden wordt is goed, doch er zijn eenige renners, die het begrip van team rijden niet kennen en geregeld trachten hun clubgenooten met korte spurts los te trap pen en zoodoende het team uit elkaar te rukken. Donderdag a.s. wordt er een peleton ge reden. De afstand bedraagt 80 k.m. voor A en B klasse, 40 voor de C klasse. Er wordt precies zeven uur gestart. W. Rijsbergen bezette Maandag in de ronde van Edam de 4de plaats. Er werd na afloop van den wedstrijd een protest ingediend tegen den winnaar van deze ron de onder motief, dat deze amateur zou zijn en dus niet bij de nieuwelingen had mogen starten. Bij toewijzing van dit protest zou Rijsbergen dus op de derde plaats komen. KAMPIOENSCHAP OP DEN WEG Zondag 18 Augustus te Zandvoort Naar wij vernemen hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland thans na aan vankelijke afwijzing van het verzoek toestemming gegeven om het Nederland- sche kampioenschap wegrennen te doen houden te Zandvoort op Zondag 18 Augus tus. FEUILLETON Een roman uit Siberië, door Fr. ENSKAT. 40) Maar daar klonk het reeds op een toon die geen tegenspraak duldde: „Jullie doen hier aan schatgraverij, nietwaar? Zeg op, kameraad Brussow!" ,,Wij zijn vreedzame menschen, meneer." „Ik ben kameraad Koljin". „Ik begrijp niet,- wat u bedoelt, meneer Kol j in „Dat is ook niet noodig, kameraad! Wij zullen je binnenkort wel alles aan je ver stand brengen. Nu heb je alleen maar mijn vragen te beantwoorden. Waarom pro beerde je voor ons te vluchten?" „Ik dacht met vijanden te doen te heb ben." „Zoo? hebben jullie voor vreemde menschen wat te verbergen?" „Dat niet, maar ,,'t Is goed. Ik denk er het mijne van. Er is ons in Bakul al een en ander verteld. Waar zijn je makkers de anderen, die hiér wonén?" Alexi maakte een wanhopig gebaar. „Dat kan ik u niet zoo gauw vertellen. Eenige van mijn kameraden vertoeven hier in het dal „Hoeveel zijn er?" „Acht man." „En de anderen?" „Die nemen deel aan een achrervoigmg op iemand, die een meisje heeft ont voerd". „Wat? 't Is goed! De rest kun je ons straks vertellen, kameraad Brussow". De troep met Alexi in het midden zette zich weer in beweging. Onder het rijden gaf Alexi den aanvoer der der rooden nog eenige nadere toelich tingen. Koljin hoorde zwijgend toe. Bij het stampwerk werd halt gemaakt. De daar geposteerde bewakers waren niet weinig verbaasd Alexi temidden van dit merkwaardig gezelschap te zien. Aan tegenstand behoefde de groote overmacht der vreemdelingen in aanmer king genomen niet te worden gedacht. Koljin beval Alexi's vrienden hun wapens af te geven en er bleef niet veel anders over dan zich daarin te schikken. De Bessin-hoeve werd geheel doorzocht en daarbij werden alle aanwezige geweren in beslag genomen. Tot dusver was er op het gedrag der Russen weinig aan te mer ken. Zij toonde zich wel kort aangebonden, ruw en heerschzuchtig, maar er heerschte discipline. Koljin scheen zijn mannen goed onder den duim te hebben. Gura werd onder bewaking naar den Bi- lun-ketel gezonden, waar de daar gepos teerde mannen naar de hoeve werden ont boden. Vervolgens wees Koljin eenige pa trouilles aan, welke tot taak kregen alle woningen in het dal naar wapens te door zoeken. Ten slotte bleven in Bessin-hoeve nog slechts Alexi, Koljin en eenige van diens metgezellen achter. Koljin noodigde Alexi uit met hem naar binnen te gaan. ,,Je hebt niets te vreezen, kameraad Brussow. Ga mee! Je moet nu eens uitvoe rig vertellen, wat jullie hier in dat dal alle maal uitvoeren. Ik moet alles weten, want van nu af deel ik hier de lakens uit. Ik neem hiermee de macht in handen en leg voorloopig op alles beslag in naam en in opdracht van de regeering der Unie van Sovjet-republieken. XXXIV. Toen Michel Bessin met zijn helpers de hoeve van de achterzijde naderde, om den breden zijmuur van het woonhuis het erf opreed, keek hij in de loop van een aantal geweren. Een oogenblik waande hij zich 't slachtoffer van een hallucinatie. Het was meer verbijstering dan schrik, welke oor zaak werd dat de teugels zijn handen ont glipten. Stom verbaasd, staarde hij naar de hem totaal onbekende mannen, die met het geweer in den aanslag, dreigend te genover hem stonden. Koljin gaf een bevel en nog voor een der terugkeerende bewoners van het dal van z'n verbazing bekomen was, waren zij allen reeds ontwapend. Koljin's volgelingen ble ken in dit soort karweitjes een buitenge wone ervaring te hebben. De aanvoerder trad naar voren. „Stijg af, kameraden! Jullie zien er ver moeid uit. Niemand behoeft iets te vreezen. Alleen moet ik jullie verzoeken voorloopig hier in dit huis bijeen te blijven. Weest zoo goed binnen te komen!" Onverwachts verbrak een schrille stem de ingetreden stilte: „Bij Rasputin! Hallo! Kameraad Koljin! Wachtmeester Broedertje!" Als geëlectriseerd, keerde Koljin zich om. „Die stem? Dat is toch „Ja wie kon het anders zijn? Ik ben het Kameraad Lansky!" Met een paar stappen was Koljin bij het paard, waarop Lansky zat, aan handen en voeten gebonden. „Wat beteekent dat, kameraad Lansky?" „Een misplaatst grapje, vriend. Ik zal je straks alles wel vertellen. Verlos me eerst maar eens van die riemen." De aanvoerder der rooden haastte zich aan Lansky's verzoek te voldoen. Michel Bessin, die intusschen eenigszins van zijn verbazing was bekomen, liet een krachtig protest hooren. „Laat dat, meneerwachtmeester! Die man daar ik onze gevangene. U weet waar schijnlijk niet met wien u te doen hebt. Ik waarschuw u! Lansky is een gemeene schurk, een. „Niet zoo opgewonden, kameraad Bessin! Vooral rustig! De gevangene is vrij op mijn verantwoording. Ik ken kame raad Lansky van vroeger goed genoeg om te weten, dat hij een ijverig en verdienste lijk burger van het nieuwe Rusland is. En vergeet vooral niet, dat u voorloopig mijn gevangene bent. U en de anderen Wilt u maar zoo goed zijn naar binnen te gaan?" Zijn innerlijke woede verbijtend, schikte Michel Bessin zich in de omstandigheden. De overige bewoners van het dal vroe ger nog een en al opgewektheid volg den hem, geheel terneer geslagen. Toen allen in de groote woonkamer bij een waren, begon Koljin zijn verhoor. Hij stelde een aantal vragen, welke overeen kwamen met die, welke hij Alexi reeds eer der had voorgelegd. De oude Bessin hoor de het een poosje met opeen geklemde lippen aan, maar ten slotte hield hij het toch niet langer uit. „Wat is dat hier voor een gekkenhuis?! Wat verbeeld je je eigenlijk? Als er hier wat te vragen is, dan doe ik dat, begrijp dat goed! Ik geloof, dat ik hier nog altijd in mijn eigen huis ben of niet soms? Waarom neem je eigenlijk zoo'n vijandige houding aan? Als je een vriend bent van dien meneer Lansky daar, dan weet ik het wel., Van die ridders hebben wij er den laatsten tijd genoeg gehad „Zwijg!" beet Koljin den eigenaar van Bessin-hoeve toe. „Je schijnt de omstan digheden niet goed te begrijpen. Wij zijn nu niet meer in het oude Rusland. Op het oogenblik hebben wij de macht in handen de rooden. In de Unie van Sovjetrepu blieken bestaat geen onderscheid meer. Al le bezit is staatseigendom. Kapitalisten...." „Houd op met die dwaasheid! Geen mensch heeft je immers geroepen. Vertel die sprookjes maar aan je kameraden in Moskou. Dat zou je wel lijken onze eigen dommen in te pikken, waar we jaren voor geploeterd hebben. Daar schijn je al even fel op te zijn als je brave vriend Lansky. Maar hier in het Proeska-dal leven wij nog niet in Rusland, waar jullie vandaan schijnen te komen. Dit is ons land en wij zullen het weten te verdedigen!" „Laat dien ouwe kletsen!" adviseerde Lansky, terwijl hij zich met een spottend lachje tot Koljin wendde. ,,Wat je wilt we ten, dat kan ik je ook vertellen, haarfijn zelfs! En ik verzeker je, dat je heel wat wetenswaardigs te hooren zult krijgen meer dan je waarschijnlijk verwacht had hier te zullen vinden. Het Proeska-dal her bergt schattenschatten, wachtmeester, die voor onze kameraden niet verloren mo- èen gaan. In Moskou zullen zij dergelijke rijdommen op prijs weten te stellen.'" Lansky keek den ouden Bessin hoonend van terzijde aan. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6