Toerisme STADSNIEUWS OMGEVING hij hoHi r DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 plaatsing van jongens en meisjes bij oogstwerkzaamheden in duitschland De rijksdienst van de werkloosheidsver zekering en arbeidbemiddeling heeft aan de directeuren van de districts-arbeidsbeurzen medegedeeld, zulk in aansluiting aan een reeds van Duitsohe zijde verstrekt persbe richt, dat voor jongens en meisjes' in den leeftijd van 16 tot en met 18 jaar gelegen heid bestaat om gedurende drie maanden als hulparbeiders voor lichten arbeid bij de oogstwerkzaamheden in den landbouw in Duitschland geplaatst te worden. Deze plaatsing zal op tweeërlei wijze geschieden, ten eerste door plaatsing als internen knecht (dienstbode). In dit geval is de huisvesting en verpleging dus bij den landbouwer zelf. Worden zij niet intern geplaatst, dan wor den zij in jeugdhuizen, onder bekwame leiding, ondergebracht. In de jeugdhuizen worden niet gelijktijdig jongens en meisjes geplaatst. Steeds zullen afzonderlijke groe pen gfevormd worden. Voor den te verrichten arbeid ontvangen zij vrij kost en inwoning, reiskosten heen en terug, wanneer zij ten minste drie maan den in dienst blijven en een zakgeld van 20 tot 30 R.M. per maand. Het zakgeld zal voor krachten, die in het geheel niet met landbouwwerkzaamheden bekend zijn, 10 tot 15 R.M. per maand bedragen. Indien zij in Duitschland geplaatst worden, kunnen zij eventueel loonoverschotten op dezelfde wijze als thans de andere arbeiders over maken. Over plaatsing in den Nederlandschen landbouw zal zoo spoedig mogelijk nader •bericht verschijnen. Daarover worden thans met spoed besprekingen gevoerd. Voor plaatsing in Duitschland is het nood zakelijk dat van te voren wordt nagegaan of de ouders of voogden daarmede accoord gaan. Vakkennis is geen vereischte. Vast moet evenwel staan, dat de jongelieden ge zond zijn en voor lichten arbeid in den landbouw geschikt zijn. DE NEDERLANDSCHE FILMS MOETEN HERKEURD WORDEN Drie films zijn verboden. De bestaande Nederlandsche films mogen, ingevolge een besluit van den se cretaris-generaal van de departementen van Einnenlandsche Zaken en Justitie, niet meer in het openbaar vertoond wor den, indien zij niet opnieuw aan een keu ring zijn onderworpen. Naar wij vernemen zijn als gevolg van dit besluit, thans 33 hoofdfilms en een aan tal kleine films aan de centrale commissie voor de filmkeuring ter herkeuring voor gelegd. Van de hoofdfilms zijn er drie niet goedgekeurd, n.l. „Ergens in Nederland", „Het meisje met de blauwe hoed" en „De big van het regiment". De film van de landdag der N.S.B. is al leen voor vertooning in bijeenkomsten van de N.S.B. vrijgegeven. De andere groote films en alle kleine zijn voor openbare ver tooning opnieuw goedgekeurd. Enige films zijn nog niet ter herkeuring aangeboden. De Universal en de Fox sluiten. Het Universal Film Booking Office, N.V. Holland-America, een importeurskantoor van Amerikaansche films, heeft van den directeur-generaal van de Arbeid ver gunning gekregen te sluiten. De directie heeft het personeel ontslagen. Het kreeg een week salaris. De Fox Corporation, die eveneens haar kantoor heeft gesloten, heeft het personeel op wachtgeld gesteld. Geen plaatselijke nakeuring meer. Wij vernemen, dat blijkens ontvangen berichten van het departement van bin- nenlandsche zaken, de plaatselijke nakeu ring van films is vervallen. amersfoort breidt zich uit Gedeelten van Soest en Hoogland worden er aan toegevoegd De gemeente Amersfoort wordt met in gang van 1 September a.s« aan de Noorde lijke zijde vrij belangrijk uitgebreid. Dan worden namelijk, blijkens een in de Staatscourant van Woensdag 7 Augustus opgenomen beschikking van den secretaris generaal van het departement van Bin- nenlandische Zaken, die daartoe is ge machtigd op grond van de verordening no. 79 van den Rijkscommissaris voor het be zette gebied, aan de gemeente Amersfoort toegevoegd: a. Van de gemeente Soest een gedeelte rijksweg met omgeving ten Noordoosten van het sportterrein Bilthoven ter lengte van ruim twee K.M. en een breedte van ongeveer 750 M. ten Zuiden van de Eem, met inbegrip van het aansluitend gedeelte van deze rivier; b. van de gemeente Hoogland een ge deelte ten Noorden van de Eem en verder Oostwaarts zoowel ten Noorden als ten Zuiden van deze rivier, tot ongeveer 850 M. ten Oosten van de spoorlijn naar Zwolle en Zuidelijk van het kruispunt dezer lijn met de spoorlijn naar Apeldoorn tot een lengte van ongeveer 3.2 K.M. en ter breedte van gemiddeld ongeveer 400 M. eveneens met inbegrip van de Eem, voor zoover deze door dit gebied loopt. DE opbouwdienst gaat zingen Muziekopleidingsinstituut in Den Haag De samenstelling van een zangbundel voor den opbouwdienst bevindt zich in een vergevorderd stadium van voorberei ding. Het ligt in de bedoeling t.z.t aan al het personeel van dezen dienst een exem plaar van den bundel te verstrekken. Het ligt voorts in het voornemen 12 Augustus a.s. over te gaan tot inrichting van ©en muziekopleidingsinstituut te 's-Gravenhage, waar de aanstaande dis- tricts-muziek-leiders en corpszangleiders zullen worden opgeleid. XXXII. HET PESTHUIS Het Pesthuis.... Deze sappige, hartelijk gemeende kostschool- en kazerne-uitdruk king is onze pen niet ontglipt in een zelf- vergeten oogenblik, dat wij ons eenzaam wanen, terwijl wij in werkelijkheid bezig zijn onze innerlijkste gedachten uit te gie ten en uit te persen voor een teergevoeli- gen en lichtgeraakten lezerskring. Zij is de kernachtige samenvatting, de overpein zing in één woord, waarmede de opeen volgende soorten en geslachten van lie den, die het Pesthuis bevolkten, hun woon stede ongetwijfeld hebben bestempeld. Het Pesthuis is geen pesthuis meer. Het diende slechts weinige jaren zijn oor spronkelijke bestemming, doch een pest huis is het in het oog van zijn bewoners altijd gebleven. Officieel en officieus heet het omvang rijke oude gebouw, dat „gedoken tusschen het groen", zich even buiten den Morsch- singel verschuilt: het Pesthuis, en het kronkelende weggetje erheen: de Pest huislaan. De beklagenswaardige menschen, „die van God den Heere met de voorsz. siecte zijn geaffligeert" hebben het aldus ge noemd, maar ook de gewonde soldaten en matrozen, die in het rampjaar 1672 hier werden verpleegd, en natuurlijk ook de studenten, die in 1785 toestemming kre gen bij slecht weer in een der zalen te mo gen trommelen. In alle toonaarden is het woord gebezigd, toen het gebouw in 1825 bestemd werd tot petoet, in 1889 tot Rijks werkinrichting voor vrouwen en daarna in gebruik werd genomen als opvoedings gesticht voor baloorige jongens. In 1928 hield het de psycho-pathen opgesloten, zoo lang ten minste als het dezen heeren be haagde opgesloten te blijven. De laatste jaren diende het als militaire werkplaats, voornamelijk voor de fabricatie van „kist jes", en nóg zijn de vloeren in de ruime zalen belegd met oude schoenen bij de vleet. Sergeant Rijsdam, door de schare ijveri ge schoenlappers als „meester" betiteld, werd ons als gids toegewezen bij een rond wandeling door deze grootscheepsche in richting, die allerlei doeleinden heeft ge diend, doch het meest geschikt lijkt v .or een.... klooster. Een klooster zal het wel nooit worden, REGELING VAC ANTIEVERLOF VOOR DEN OPBOUWDIENST Voor het personeel van den opbouw dienst is thans een regeling ontworpen voor vacantie- en buitengewoon verlof. Voor het beroepspersoneel, de reserve officieren, vaandrigs en kornets, wordt va- cantieverlof verleend met behoud van be zoldiging, welk verlof varieert naar gelang van den rang van twaalf tot twintig werk dagen per jaar. Het jaar 1940 wordt als een half kalender jaar aangemerkt. Het vacantieverlof kan worden genoten onafgebroken of bij gedeelten, in het tijd vak of de tijdvakken, welke door de belang hebbenden zelf worden gekozen. De dagen, welke anders als periodiek verlof zouden zijn genoten, komen in het algemeen niet in mindering van het vacan tieverlof. Dienstplichtige gehuwden en kostwin ners, die buiten hun woonplaats zijn gele gerd, krijgen eenmaal per .twee maanden drie dagen vacantie-verlof, (Zondag, Maan dag, Dinsdag). Ongehuwden, die op meer dan plus minus 30 km. van hun woonplaaat: zijn gelegerd, krijgen eens per 2 maanden 2 dagen ver lof, op Maandag en Dinsdag. De in de woonplaatsen gelegerden krij gen eens per 2 maanden 2 dagen verlof op Zondag en Maandag. In een aantal gevallen kan buitengewoon verlof worden verleend. Voorshand kan geen verlof naar het bui tenland worden toegestaan. R.K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant-geëmployeerden. Vannacht vergaderde de af deeling Am sterdam van den Ned. R.K. Bond van Ho tel-, Café- en Restaurant-geëmployeerden „St. Antonius". De voorzitter, de heer H. J. Uylings, herdacht allereerst de gevallenen in den oorlog. Van meer dan honderd ge mobiliseerde leden van „St. Antonius" werd er één gewond, de overige bleven ge spaard. De bondssecretaris, de heer van Bijster- veld, bracht hulde aan den bondsvoorzitter, den heer A. C. de Bruijn, die zyn geheele pe>soon in dienst der arbeidenden heeft gesteld. Tenslotte kwam spr. tot de conclusie, dat het goed zal zijn het verbondsvoorbeeld te volgen, door zich persoonlijk aan te slui ten bij de Nederlandsche Unie. Dan zal, al dus spr., eens de dag komen, waarop mén zal kunnen zeggen, dat de duizenden niet voor niets zijn gevallen, maar dat met Gods hulp een betere maatschappij is gekomen. maar een „claustrum", een van de wereld afgesloten plaats is het Pesthuis in ieder geval. Het ligt op een eiland, omgeven door een breede, met groen geboomte ge zoomde gracht. Het heeft maar één toe gang, over een brug. De gebouwen rekken zich uit in een vierkant, dat een wijdsch binnenplein open laat, alzijdig afgesloten door een plechtige kolonnade van hard- steenen zuilen. Slechts ontbreken witte monniken, die door de kloostergangen schrijden doch overigens is de fictie volkomen. Op het binnenplein, waar vroeger een vijver lag „tot verfrissing", worden aard appelen geteeld, maar die aardappelen hebben een bizondere pesthuis-smaak, ver telde sergeant Rijsdam. De forsche kastan- jeboomen, die het petatten-veld omkran sen, schijnen aan de vruchten dezer aarde een doordringende geur te verleenen. In den tijd, dat in het gebouw de pest lijders werden verpleegd, waren in de acht hoog-gedakte zalen 214 „vaste en bekwaame bedsteden" getimmerd. De pestlijders hadden een zekere voorkeur voor dit ziekenhuis. „Naa het voltimme- ren van 't gemelde groote Huis" ver haalt Van Mieris „was de toevloed der schaamele lieden, gelokt door 't gemak, en goed onthaal, zoo sterk, dat de Burge meesters en Regeerders noodig vonden, om alle ongeregeldheden voor te komen aldaar een wagt van Soldaaten te stel len. De verpleging was uitmuntend geregeld, wat niet wegnam, dat er ook een spe ciale „Opsiender der Doodkisten" was, die zich uitsluitend bemoeide met het kisten van „doode Lyken". Het Pesthuis is nog steeds eigendom van de stad, en op haar rust dus de plicht dit merkwaardige gebouw in zijn histori- schen vorm te bewaren. Daarop valt wel het een en ander aan te merken. De nieu we ramen, die in de ondermuren zijn uit gebroken, schaden het karakter van het Pesthuis. Doch ook een verwijt in het al gemeen is op zyn plaats, dat zulk een monumentaal gesticht niet telkens op nieuw mag worden overgeleverd aan aller lei minder prettige of fabriek-achtige be stemmingen Wat het Pesthuis in de toekomst ook zal herbergen, zijn oorspronkelijke roeping kan nooit worden misverstaan: boven de poort, geflankeerd door regenten-wapens in verfletste kleuren, heeft Rombout Ver hulst een marmeren bas-relief uitgehou wen, voorstellende de droevige gevolgen van de pestilentie. Het is een werk van den grooten Rombout het staat er op! maar een gelukkig werk is het niet. VENATOR VAGANS. TRIANON EN REX. In andere handen overgegaan. Naar wij vernemen zijn het Trianon- theater en het Rex-theater, welke tot nu werden geleid door den heer N. Ortje in andere handen overgegaan. Door de nieu we leiding worden momenteel plannen voor de toekomst uitgewerkt. Over en kele weken zal de nieuwe directie met een feestelijk programma van haar intrede ge tuigen. Intusschen zullen de gewone voor stellingen doorgang vinden. INZAMELING ROTTERDAM. Op Maandag 12 Augustus organiseert de Nederlandsche Studenten Federatie Afdee- iing Wederopbouw, hier ter stede een in zameling van bedden, dekens en matras sen ten bate van Rotterdam, op verzoek van de Stichting Rotterdam 1939, die ook voor de distributie in deze gemeente zal zorg dragen. Hoewel wij weten, dat de burgerij reeds ^eel heeft gedaan ten behoeve van de slachtoffers in de getroffen gebieden van ons land, verzoeken wij u toch dringend nogmaals te kijken wat gij kunt missen. Nog steeds is niet alle nood gelenigd. Geeft dus allen! GEVAARLIJKE WANDELAARS! 't Is 's avonds laat, als het pik-donker is geworden, gevaarlijk op straat. Zeker, als men den weg niet weet, of.... zichzelf gevaar schept. Zulke menschen, die zichzelf gevaar scheppen, (en daardoor ook weer anderen) zijn er! Een onzer lezers deelt ons mede, dat hij gisteravond laat kalm fietste en wij ge- looven hem, want 't is een kalm man en toen in-eens tegen een voetganger aan botste, midden in de straat, terwijl daar aan weerskanten trottoirs zijn. Zóó moeten er ongelukken gebeuren. V/ij zouden den raad willen geven: wan- .delt altijd op trottoirs, langs de huizen, maar zeker als 't donker is. Zoo alleen kimt gij uzelf en anderen beschermen te gen ongelukken. buurtvereeniging „prins maurits". Het bestuur van bovengenoemde ver- eeniging had voor een paar maanden gele den het voor de kinderen van de leden aardige plan gemaakt voor een uitstapje naar Den Haag met bezoek aan den Die rentuin aldaar, ter uitvoering waarvan dit bezoek j.l. Dinsdag plaats had. Vroeg in den middag vertrokken alle kin deren met hun geleiders per N.Z.H.T.M. van het station alhier. Na bezichtiging van een en ander en een mooie wandeling kwam de clou van de reis n.l. het bezoek in den Dierentuin. Het laat zich begrijpen, dat alle afdeelingen onder de loupe wer den genomen en vele malen tegemoet werd gekomen aan de leergierigheid der grootere kinderen door 'n juiste explicatie van de ge ler bewondering. Van de speeltuin werd een druk gebruik gemaakt, waarbij diverse spel letjes en wedstrijden alkaar afwissel den, dikwijls tot groote hilariteit ook van de ouders die de reis opluisterden. Dat ten slotte de vele versnaperingen en consump ties een gretig verbruik vonden bij de kinderen behoeft geen betoog. Al met al een welgeslaagde middag, die de kinderen nog lang een prettigen en aan genomen indruk nalaat en voor het wak kere bestuur een groote voldoening mag zijn. Den geleiders komt een woord van lof toe voor hun taak waarvan zij zich op de juiste manier hebben gekweten. Des avonds tegen negen uur arriveerden allen weer in onze Sleutelstad. Het was een ge animeerde dag. „de natuurvriend". De Leidsche Aquarium en Terrariumver- eeniging „De Natuurvriend", hield haar maandelijksche vergadering in Huize Feen- stra, Rapenburg 13. De voorz., de heer W. Zwart, opende de vergadering met een korte rede, waarin hij er aan herinnerde, dat het 11 Juli 10 jaar geleden was, dat ten zijnen huize de vereen. „De Natuur in Huis" werd opgericht, aanvankelijk met 9 leden. Hiervan zijn mqmenteel nog 5 le den in de huidige vereeniging aanwezig, waarvan er twee onafgebroken een be stuursfunctie hebben vervuld. Na onge veer 5 y3 jaar werd de Ned. Bond verlaten. Hiertoe werd de beslaande vereeniging op geheven, doch onmiddellijk onder den te- genwoordigen naam „De Natuurvriend" voortgezet, terwijl nu ongeveer drie jaar geleden tot fusie met de inmiddels ge- stichtte Vereeniging Scatophagus-Argus werd overgegaan. Alzoo tien aaneengeregen jaren van vereenigingsleven. Men moet niet denken, dat in deze 10 jaar het biologisch evenwicht altijd in optima forma aanwe zig was. Het heeft er wel eens naar uitge zien alsof de zweefalgen de overhand had den en of het toegepaste filter systeem al tijd wel het juiste was, liet spr. in het mid den. Hij constateerde slechts het feit, dat men in die 10 jaren getracht heeft datgene te doen wat de liefhebberij ten goede zou komen. Een vraag is natuurlijk of men hierin geslaagd is, en dan moest spr. eer lijk bekennen dat er veel geweest is dat anders, beter, had kunnen zijn. Laat dit dus een aansporing zijn om het in de toe komst beter te doen. Spr. zeide vervolgens, het het bestuur het feit, dat 10 jaren in vereenig ingsver- band deze mooie liefheberij werd beoefend, gaarne op feestelijke wijze herdacht. De plannen daartoe waren gereed, dank zij de buitengewone medewerking die van allen werd ondervonden. Een bedrag van onge veer 50 plus de noodige toezeggingen in natura, werd het bestuur ter hand gesteld. Helaas hebben de tijdsomstandigheden de zen plannen den bodem ingeslagen. Terecht heeft het bestuur dan ook gemeend tot rus tig terugblikken, om dan, de handen ineen geslagen, hoofd voor hoofd te doen, wat men kan doen tot bloei van de vereeniging en tot uitbreiding en verdieping der aqu- arium-kunde. Dat de vereeniging in den ko menden winter nog voor tal van moeilijk heden zal komen te staan, zal niemand spr. betwisten en daarom deed het hem een groot genoegen nu reeds te kunnen mede- deelen, dat prof. Baas Becking, eerelid der ver., voor de meest bijzondere visschen een plaats in den Hortus heeft willen afstaan, een houding die zeer zeker op hoogen prijs gesteld wordt. Na deze openingsrede kwam het actueel- ste gedeelte van de agenda: het verwar- mingsvraagstuk der aquaria. De heer van Hugten demonstreerde eenpekelverwar- mings-apparaat, dat zeer goed voldoet en goedkooper is dan petroleumverwarming, en voor de leden tegen plus minus 1.25 te bekomen. Verder besprak de heer J. Gijzenij de juiste kweekwijze van de Tecnichthys- albonubus (Chineesche Danio). Nadat besloten was het bijeen gebrachte bedrag voor de feestviering te storten in een tentoonstellingsfonds, sloot de voorzit ter de zeer druk bezochte vergadering. Voor het examen nijverheidsonderwijs akte N4 is te Den Haag geslaagd de heer J. Marks, alhier. Door de politie alhier is aangehotiden wegens diefstal van een tandem, in Maart j.L gepleegd, de 27-jarige J. W. Gisteravond te half elf is de 42-jarige schipper G. A. J., liggend met zijn schip „Wilhelmina" in de Oude Vest, met beide beenen bekneld geraakt tusschen een staaldraad. De man kwam er gelukkig slechts met eenige schaafwonden aan beide bovenbeenen af. De E.H.D. verleende hem eerste hulp. wij verwijzen voor laatste berichten naar pag. 8. VOORSCHOTEN Geboren: Theodorus Jacobus Jozef, z. van J. Th. Knijnenburg en A..A. Koster Willem, z. van N. Segaar en J. E. H. Ver douw. Ondertrouwd: W. J. Schmitz 32 j. en M. J. Wolff 24 j. H. J. Mens 29 j. te Monster en C. M. Meijer 27 j. H. de Cler 24 j. en G. Kooijman 25 j. Gehuwd: P. van der Meijden 24 j. en M. L. Vandenbon 36 j. F. Vergouwe 21 j. te Arnhem en E. M. Zwart 20 j. Gevestigd: S. de Waart van Leiden A. J. Hoitink van Maastricht J. Mak kink van Rotterdam S. J. Rosenboom van Rijnzaterwoude Ph. L. Lüngen geb. Warren van België (Turnhout) B. D. G. Lüngen van België (Turnhout) S. Dubbelaar van Leiden M. A. van den Broek van Huissen M. van de Pol van 's-Gravenhage N. C. Disseldorp van Noord wij kerhout J. H. P. van Rosevelt van Amsterdam A. Tempelman van Zwolle A. H. de Vries van 's-Graven hage Th. B. van Doorn van 's-Graven hage H. Been van Rotterdam C. van Dam van 's-Gravenhage P. Comen van Nieuwer-Amstel J. M. van Diemen van 's-Gravenhage J. S. Carton van Den Helder J. H. Mulders van De Bildt (U.) G. Bijlstra van Den Ham H. van der Linden van Den Helder. Vertrokken: J. G. Prins naar 's-Gra venhage C. van Noort naar St. Odiliën- berg (L.) P. Pots naar Made ca. (Drim- melen) A. van Egmond naar Leidschen- dam J. C. de Jongh naar 's-Graven hage Jhr. Th. J. L. Kraijenhoff naar 's-Gravenhage A. Tjeenk Willink naar Brummen ca. (G.) D. W. van Dam naar Dordrecht J. Correljé naar Groningen W. G. Correljé geb. Bolle naar Gronin gen C. P. J. van Rsinge naar Wagenin- gen W. A. Verbeek naar Eindhoven M. C. den Hollander naar Leidschendam A W. Reijling geb. Plan je naar Zaandam- ZOETERMEER GEMEENTERAAD. Woensdagochtend 10.15 uur vergaderde de Raad dezer gemeente ten gemeentehui ze. Voorzitter burgemeester mr. N. Ver- nède. Afwezig de heeren J. D. P. van Duy- venbode en J. Lamens. Ingekomen zijn eenige goedkeuringen van Ged. Staten in zake aankoop van woningen Delftsche Wal len, rekening 1938 behoudens eenige op merkingen enz. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Besloten wordt op voorstel van B. en W. de destijds vast gestelde termijn voor het ontruimen van onbewoonbaar verklaarde woningen met 6 maanden te verlengen. Tevens wordt be sloten de woningen aan de Delftsche Wal len, die door de gemeente zijn aangekocht, voorloopig te blijven verhuren aan de hui dige bewoners voor denzelfden huurprijs als zij voorheen hebben betaald. Het voor stel van den heer v. Duinisveld inzake het tarief Drinkwaterleiding en wel zoodanig, dat een huiseigenaar geen oververbruik be hoeft te betalen van water dan het vastge stelde minimum tarief, indien het gemid delde gebruik niet hooger wordt, omgesla gen over het aantal huizen, dat hij heeft, wordt door den voorzitter bestreden. Spr. meent, dat oververbruik geregeld moet worden tusschen huiseigenaar en huurder, waarbij de Drinkwaterleiding er buiten staat. De heer van Duinisveld verdédigt zijn voorstel, daar hij het onrechtvaardig vindt, dat iemand, die niet aan het mini mum verbruik komt, toch vol moet beta len, terwijl een ander perceel van denzelf den huiseigenaar het oververbruik ook moet betalen van een ander perceel dat van hem is. Spr. meent, dat het billijk is, dat dit omgeslagen moet worden over alle perceelen, die hij bezit. Het voorstel van B. en W. om afwijzend hierop te beschik ken, wordt aangenomen met 3 stemmen vóór het voorstel-Duinisveld en 6 tegen. Vóór stemmen de heeren v. Duinisveld, Roos en v. d. Tas. Een voorstel van B. en W. om de woning Dorpsstraat 122 onbe woonbaar te verklaren, wordt aangenomen. Tot lid van de Commissie tot wering van Schoolverzuim wordt gekozen de heer C. J. van der Spek. Ontheffing van school gelden wordt verstrekt aan J. Kramer, A. Droogh en J. Dogteren. Op een verzoek van den heer v. Toor om ontheffing straat belasting wordt afwijzend beschikt. Beslo ten wordt de legesverordening zooals deze was voorgesteld vast te stellen. Op zijn verzoek wordt eervol ontslag verleend aan den heer J. G. Koole als agent arbeidsbe middeling. De jaarwedde agent arbeidsbe middeling wordt vastgesteld op 100. per jaar. Besloten wordt 9 perceelen in den Meerpolder aan te doen sluiten op de waterleiding en het garantiebedrag van 126.vast te stellen. Tevens wordt be sloten het bedrag van f 174138 voorloopig vast te stellen voor uitgaven Openbare La gere School over 1939. De wijzigingen begrooting 1940 worden voorgelezen en z .h. st. vastgesteld. Hierna gaat de Raad over in geheime zitting ter behandeling van het punt Geldleening ƒ30.000 tegen 5 1/4 pet. Voorgesteld wordt deze geldleening aan te gaan voor betaling gedeelte koopsom grond A. van Beek en ƒ1000 voor verbouwing brandspuithuis en het overige bedrag van den koopsom ƒ20.000 te bestrijden uit de beschikbare gelden welke voor aankoop van inschrij ving Grootboek waren bestemd. Na herope ning der geheime zitting wordt besloten de geldleening aan te gaan. Hierna sluiting.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3