WOENSDAG 7 AüudSTUS 1940 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 FEUILLETON CLcütex de froóóc&en Een roman uit Siberië, door Fr. ENSKAT. 39) Tusschen deze punten reed Alexi regel matig heen en weer. Gura zorgde voor de maaltijden. Zoo gingen de dagen voorbij zonder dat zich ook maar iets bijzonders voordeed. De mannen beschouwden hun dienst als - een soort tijdverdrijf. Het eenige gevaar kon slechts van Lansky's bende komen en deze werd ergens hier ver vandaan door Bessin en de overige bewoners van het dal achtervolgd. Alexi had de wacht bij den Bilunketel geinspecteerd. Zooals te verwachten was, had hij daar alles in orde bevonden. Lich telijk verveela reed hij langs den voet van het Elbirgebergte, toen het hem ineens door het hoofd ging, dat hij wel eens een kijkje kon gaan nemen in het Winddal. Hij was er sinds lang niet meer geweest en nu Nanglu mec'e aan de achtervolging deel nam, was de kudde rendieren geheel aan zichzelf overgelaten. De Oosthoek van het hooggebergte kwam in zicht en daarmee de puntvormige be grenzing van het dal, dat Noordwaarts naar loet dorrein der rendieren en naar de Ayron-hoogvlakte leidde. Van uit het za del zag Alexi het blauw-groene water van de Irbytsch in het zonlicht schitteren. Het was een heldere, nazomersche dag. De zoe le wind scheen tegen den middag te zijn ingeslapen. AJexi kwam zelf onder de be koring van dit vredige landschap en soesde wat voor zieh uit. Plotseling echter richtte hij zich in het zadel op. Hoorde hij goed? Was dat niet het geluid van inenschelijke stemmen? had daar niet iemand geroepen, vrij zwak wel iswaar, maarEn nu? Hinnikte daar niet een paard? Dat was wel heel merk waardig! Alexi bracht zijn paard in galop. Scherp reed hij om den Oostelijken hoek van de hoogvlakte. Direct zou hij weten of zijn gehoor hem bedrogen had. Nu was hij voor de ingang van het Wind- dal, dat zich in zijn geheelen omvang voor hem uitstrekte. Even hield hij zijn paard in, genietend van het ongewone schouwspel. Daar graasde de kudde rustig als vee, dat zich in een weide thuis voelt. De dieren hadden zich wat verspreid, maar niets wees er op, dat zij door het een of ander waren gestoord. Alexi's blik dwaalde naar den kant van de rivier. Daar....! Met een ruk trok hij de teugels zoo strak aan, dat zijn paard even steigerde. Langs den oever van de Irbytsch ont waarde hij een tafereel, zoals hij nooit te voren had gezien. Droomde hij of was dat werkelijkheid? Boven den zanderigen over hing een wolk van stof. Waar anders de grootste rust en eenzaamheid heerschten, daar was het nu een leven en bedrijvigheid, zooals dat hier nog nooit eerder het geval was geweest. Flinke paarden, hoog op de pootèn en slank, trappelden van ongeduld en in het zadel zaten mannen, van wie Alexi met den besten wil niet zou hebben kunnen zeg gen waartoe zij behoorden, of waar zij vandaan kwamen. Het was een zonderling en niet bijster vertrouwen-wekkend gezel schap. Elk van de ruiters droeg een of ander on derdeel van de voormalige Russische mili taire uniform, hetzij broek de jas of de muts. De overige kleedingstukken, wel ke hun toilet voltooiden, waren daarmee wt-1 in flagrante tegenstelling: elegante rij broeken, meer of minder passende sport- costuums en hooge laarzen van lakleder. Maar alles wat zij droegen maakten een sterk verwaarloosden en onverzorgden in druk. Het geheele gezelschap naar schatting bestond het uit ongeveer dertig personen was tot de tanden gewapend. Allen wa ren in het bezit van geweren, terwijl ver reweg de meesten bovendien nog groote le- gerrevolvers of lange cavaleriesabels mee torsten. De verwilderde gezichten, welke onder de wel zeer uiteenloopende hoofddeksels uitkeken, voorspelden niet veel goeds. Als geheel maakte trouwens deze troep vreem delingen, wier plotselinge verschijning op zichzelf al iets verontrustends had, een ver re van betrouwbaren indruk. Zijn weinig vriendschappelijke gevoelens ten spijt, moest Alexi evenwel erkennen, dat zij uitstekende ruiters waren. Zij han teerden hun nerveus trappelende dieren met het gemak, dat den geboren horse man kenmerkt en vooral een van hen, een reeds wat oudere man, had zijn viervoeter voortreffelijk in bedwang. Het dier scheen ten prooi aan een zeldzame opwinding, stei gerde en danste vrijwel onafgebroken, maar de ruiter, wiens vaste zit op zichzelf reeds bewondering afdwong, liet zich door niets van zijn stuk brengen. Alexi staarde geboeid naar het sportieve tafreeltje en daarbij bemerkte hij, dat de ruiter een, op Litewka gelijkende jas droeg waarop nog verschillende militaire onderscheidingstee- kens, keerde nu met zijn gezicht naar de ri vier en het volgende oogenblik klonk een roep, kort en scherp als een bevel. Het bleek een, voor twee zich nog aan den overkant bevindende ruiters bestemd commando te zijn, want onmiddellijk daar op zag Alexi hen op hun paarden de ri vier oversteken. Blijkbaar werd daarmede het voorbeeld gevolgd van de andere man nen, vandaar de opwinding onder de paar den. Waar kwamen die menschen vandaan? Wie waren zij en wat wilden zij hier? Plotseling schoot Alexi een gedachte door het hoofd. Had hij niet maanden geleden het was toen nig midden in den winter zelf het bericht in het dal gebracht dat in de omgeving van Bakul revolutionnaire troepen waren gesignaleerd Waarachtig! Dat hij daar niet eerder aan had gedacht! Wat hij hier voor zich zag, kon niets anders zijn dan een afdeeling van die beruchte „Rooden". Met een ruk trok hij zijn paard om, dat, door het onverwachte van deze handelwij ze opugeschrikt, luid begon te hinniken. Alexi gaf het de sporen, maar op hetzelf de oogenblik hoorde hij zich ook reeds iets toeroepen. Hij keerde zich niet eens om. Zijn aandacht ging thans slechts uit naar zijn paard, dat hij tot steeds grootere snel heid aanspoorde. Weldra echter hoorde hij het getrappel van paardenhoeven achter zich. Hij behoefde niet achterom te kijken om zich te overtuigen, dat men hem volgde en het leed geen twijfel, dat zijn kansen om te ontkomen zeer slecht stonden. Tegen de goed gebouwde paarden van zijn achtervol gers was zijn trouwe viervoeter niet opge wassen. Het geluid der doffe hoefslagen kwam steeds naderbij. Alexi gunde zich zelfs geen tijd een blik over zijn schouders te wer pen. Daar dook een schaduw naast hem op. Een gespierde maar nochtans soepele hand werd op zijn onderarm gelegd. Alexi deed nog een zwakke poging om aan den greep te ontkomen, maar vrijwel op hetzelfde oogenblik zag hij zich omringd. Naast hem ontwaarde hij den pittigen kop van het mooie zware dier, dat het kort te voren zijn berijder zoo lastig had gemaakt. En opkijkend zag Alexi een door vele plooien doorgroefd baardig gezicht. Twee oogen boorden zich in de zijnen: gebiedend en spottend tegelijk. ,,Dus toch!" zei deze oudere ruiter, ken nelijk de aanvoerder van den troep meer tot zichzelf dan tot Alexi. ,,Dan heeft die schurk van een kastelein in Bakul toch ge lijk gehad, toen hij veronderstelde, dat in deze omgeving menschen zouden wonen." Daarop wendde hij zich rechtstreeks tot Alexi: „Hoe heet je kameraad?" „Alexi Brussow". „Behoor je tot de menschen, die hier hui zen?" „Ja!" „Zijn het inderdaad pelsjagers, die zich hier ophouden?" Alexi aarzelde. Wat moest hy zeggen en wat verzwijgen. (Wordt vervolgd). Voor hel nieuwe jportpeviljoen ven het Initituut voor Sportleiders te Den Heap Is Dinsdag officieel de eerste spade gestoken op net terrein aan de Laan van Poot in de Residentie. De leden van den Opbouwdienst op weg na»' het werk Langs het rijpe koren in de Purmer tijdens de Ronde van Edam, welke deie week werd verreden Het definitief bureau van de Neder- landsche Unie zal gevestigd worden in het perceel Alexanderstraat 11 te Den Haag Verleden en heden ontmoeten eikaar. Het historische Burgerweeshuis tè A'dam opende Dinsdag zijn poorten voor de uitreiking der textielkaarten Prins George van Dene marken op wacht voor de Technische Hoogeschool te Kopenhagen, waar hij zijn officiers>oDleidino ontvangt De trams zfjn van het Plein te Den Haag verdwenen en het eindpunt van -Delftsche" en .Leidsche" is verlegd naar de Houtmarkt Het theoretische gedeelte speelt een belangrijke rol in den cursus, welken de leerlingen van het Instituut voor Sportleiders te Den Haag doormaken. In de klas tijdens een les van dr. Miedema. luchtvaartpersoneel geopend. Tijdens de les voor radio-telegrafisten

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 8