OMGEVING WELKE BONS? RIJNSTREEK BIOSCOPEN TE LEIDEN WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1940 DE LËIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Drie openlucht-spelen ADAM IN BALLINGSCHAP. Openlucht-première te Nijmegen. Zaterdagavond werd door het gezelschap Het Nederlandsche Tooneel Lyceum onder leiding van Caril Briels en onder regie van Albert van Dalsum in het openluchtthea ter van de Goffert te Nijmegen de pre mière gegeven van Joost van den Vondel's Adam in Ballingschap". Het was een zeer verzorgde uitvoering met onze beste tooneelkrachten van dit oogenbiik, die zich geheel gaven aan hun voorname taak, Vondel in een gave vertol king voor een uitgelezen publiek te spelen. De bezeting was van bijzondere kwaliteit, met Albert van Dalsum als Lucifer. Jan Musch als Belial en Louis van Gasteren als Asmodé. De Adam werd gespeeld door Jo- han Schm'itz en Eva werd op voortreffe lijke wijze vertolkt door-Willy Haak. De re gisseur nad bijzondere aandacht geschon ken aan de Rei van Wachtengelen, die in optreden en expressie vaak herinnerde aan de fraaie en innige meesterwerken van een Memlinc. Loudy Nyhof en Nel Kroon zegden de verzen op vooitreffelijke wijze. Het publiek, dat Zaterdag en Zondag met honderden naar het openluchttheater, waar de regisseur een heerlijken Paradijs tuin had coen aanleggen, was opgekomen, heeft volop genoten en na afloop was het prof. dr. D. Molkenboer, de groote Neder landsche Vondelpromotor, die de tolk van allen was. toen hij in een geestige rede Al- bert van Dalsum en de zijnen toesprak en hun fraaie bloemen aanbood. Zaterdag en Zondag 10 en 11 Augustus wordt een re prise gegeven. „Tijd". LAUD Y's PARADIJSVLOEK TE OISTERWIJK. De Oisterwijksche „Ghesellen van den Spele" hebben Zondagmidag in het schoo- ne natuurtheater hunner woonplaats de eerste opvoering gegeven van Alphons Laudy's „Paradijsvloek". De éérste uitvoe ring in dit seizoen dan wel te verstaan. Want het stuk werd door de Oisterwijkers reeds in het openlucht-seizoen van 1936 ge speeld bij de officieele in gebruik neming van het toen nieuw aangelegde theater. Het publiek was in overgrooten getale naar Oisterwijk gekomen. Het theater was meer dan uitverkocht en meer dan drie volle uren hebben de bezoekers de gloeien- de Augustus-zon voor lief genomen. Met ademlooze aandacht en spanning hebben zy het tooneelgebeuren gevolgd en het moet gezegd, dat de tooneelspelers er onder leiding van hun regisseur, Hans Tielmeijer, in geslaagd zijn, het treurspel naar vorm en inhoud buitengewoon gaaf te vertolken. De moderator van den Kunstkring, kape laan Roovers, heeft bij den aanvang de se rie openlnuchtspelen geopend met een woord van welkom, speciaal tot burge meester Verwiel en de hoop uitgesproken, dat ook de komende Zondagen het bezoek even druk zou mogen zijn als deze eerste maal. Wij hopen dit met kapelaan Roovers. De Ghesellen van den Spele zijn die groo te belangstelling ten volle waard en het stuk van Laudy niet minder! „Maasbode". „VAN GABBATHA TOT GOLGOTHA". Een bewonderenswaardige uiting van volkskunst. „Van Gabbatha naar Golgotha" is de ti tel van het passiespel, dat de Limburgsche priester-dichter pater Jac. Schreurs M.S.C. schreef voor Tegelen en dat Zondag jl. voor het eerst werd opgevoerd. Met dezen tekst in studie te nemen heeft Tegelen bewezen met zijn passiespel nog l\ooger te mikken, dan het dit in 't verleden gedaan heeft. Maar daarmee heeft het zich ook voor 'n zéér zware taak gesteld van jaren van stu die en repetitie; groote bedragen voor uit breiding van de speelruimte en vervolma king van den tooneelbouw. Men heeft dit alles er echter graag voor over gehad en Zondagmiddag de groote voldoening mogen beleven, dat de waardeering voor deze uit zonderlijke Tegelsche prestatie groot was. Deze waardeering betreft zoowel den in nig mooien tekst van pater Schreurs als de wijze, waarop de Tegelenaren dezen ten tooneele hebben gebracht. De Christus-fi guur was sterk en waardig vanaf het gast maal te Bethanië (waarmee dit passiespel begint) tot op het kruishout. Judas in zijn tweeslachtigheid, zijn liefde voor zijn Meester en zijn zucht naar geld, werd door schrijver en acteur zoo meesterlijk gety peerd, dat deze aan dit spel een bijzonde re diepte gaf: alle effectbejag was hier ver re van, onvergetelijk is de ontmoeting van Judas en zijn moeder. Wie de zangerige uit spraak (die aan het dialect van de plaats eigen is) van de Mariaspeelster niet hin derlijk of bezwaarlijk vindt, zal onder den indruk gekomen zijn van haar ontroerend spel. Maar bij een spel als dit zijn de presta ties der individueele spelers niet primair. Vlele spelers verdienen afzonderlijk lof doch wat in Tegelen op de eerste plaats komt is de uiting van volkskunst, zooals blijkbaar alleen deze plaats die bieden kan. Vier honderdvijftig mannen en vrouwen, jon gens en meisjes werken hier samen om met hun passiespel den bezoeker stichting en ontroering te brengen. Ze spelen hun spel zoo goed ze kunnen en hebben verder geen pretentie. Zoo bezien zijn de onvolmaakt heden nauwelijks waard om er de aan dacht aan te schenken en blijft er bij de bezoekers een herinnering achter aan de passievertolking, die niet alleen zeer bevre- KATWIJK AAN DEN RUN Bloembollenveiling. Ten bate der R.K. kerk werd een bollenveiling gehouden in het Parochiehuis. De totaal-opbrengst was 1106.Vorig jaar was dit 1225. Ge zien de tijdsonStandigheden een schitte rende opbrengst. LEIDSCHENDAM Personalia. Geslaagd voor het examen hoofdakte, gedeelte A, mej. H. M. A. Beu- keboom. Geboren: Gemma Adriana Quirina Ma ria d. v. L. W. J. Bos en C. Th. v. d. Zij den. Franciscus Johannes z. v. H. J. v. d. Helm en C. A. Visser. Petrus Willi- brordus Jozef, z. v. J. J. M. Suijten en C. C. Vlasveld. Anna Theodora d. v. J. J. v. Veen en A. E. M. Gordyn. Maria Jo hanna d. v. J. J. Disseldorp en M. A. Fiesch. Ondertrouwd: J. P. Scheenaard en J. C. v. Veen. H. J. M. Schimmel en C. A. M. Koekebacker. A. N. v. d. Brink en C. C. Starrenburg. Getrouwd: A. van Egmond en P. C. Schouw. NOORDWIJK Personalia. Geslaagd voor het examen handenarbeid mej. J. M. Wijnbeek. NQORDWIJKERHOUT Een goede ruil. De heer V. uit Sassen- heim, die in deze gemeente zijn land heeft, kwam gisteren tot de ontdekking dat zijn nieuwe fiets welke hij in de nabijheid van zijn werk had geplaatst, voor een oud kar retje geruild was! SASSENHEIM ERNSTIGE VAL. Het bijna 3-jarig dochtertpe van den heer N. R. aan de Hoofdstraat viel Dins dagmorgen uit een zolderraam van onge veer 8 M. hoogte op een betonnen binnen plaats. In zeer ernstigen toestand deed dr. Hue- ber de kleine naar het St. Elisabethzieken- huis brengen. WASSENAAR Middenstandsvergadering. In Centraal vergaderde Maandagavond de gecombi neerde middenstand onder leiding van den heer Adr. v. d. Lee, voorzitter van de Wassen. Middenstandsvereeniging. Van den heer H. C. J. van Os, voorzitter van de Hanze was bericht van verhindering ontvangen. De heer v. d. Lee heette allen welkom, bijzonder de spreker, de heer A. S. Fogteloo, Inspecteur van Politie en Hoofd der Gem. Luchtbeschermingsdienst, hem dankende voor zijn bereidwilligheid. Spr. betuigt zijn spijt, dat de opkomst niet grooter is, gezien het actueele onderwerp, en hoopt, dat de lezing leerzaam zal zijn, daarbij de verzekering gevend, dat men de raadgevingen ter harte zal nemen. De heer Fogteloo besprak „de winkelier en de verduistering" Het beste voor afslui ting zijn triplexplaten. Deze scheuren niet, slijten niet en beschermen de etalageruiten ook nog tegen granaatscherven e.d. Ter loops vraagt spr. de hulp van alle goéd- willenden om de Politie te helpen bij het voorkomen van baldadigheden en het op voeden der jeugd. Spr. wijst vervolgens op het aanbrengen van een lichtsluis, ge bouw van latwerk, met stof of triplex en met voldoende ruimte vanaf de voordeur. De ingang moet men goed aangeven met lichtgevende verven. Mogelijk komen op enkele gevaarlijke punten in de gemeente nog zwakke lichtpunten. Spr. ontraadt een vervroegd vast sluitingsuur zoolang geen landelijke regeling is getroffen; dit in ver band met de nabijheid van groote steden waarheen het publiek zich mogelijk zou begeven. Nog wijst spr. op lichtgevend plakband en het lichtgevend verven van stoepen en opstappen. (Volgende week zullen de trottoirbanden geverfd worden en, zoo mogelijk, ook lichtgevend). Spr. verzekert, dat hij voor de middenstands- belangen op de bres zal staan en geeft dan de gelegenheid tot het stellen van vragen. Na een dankwoord van den voorzitter voor de inderdaad interessante lezing die uitmuntte door zakelijkheid en duidelijk heid, werden door den heer Fogteloo nog diverse vragen tot genoegen van de stel lers beantwoord. In verband met het be handelde onderwerp vraagt de voorzitter de meening der vergadering over een ver vroegd sluitingsuur tot 1 Sept. op Zater dagavond 9 uur en verdere werkdagen op 7 uur en vanaf half November op respec- digende maar ook ontroering en stichting schonk. Ook als kijkspel heeft het nieuwe Tegel sche passiespel van pater Schreurs groote verdiensten, welke echter niet alleen aan den schrijver, maar wellicht nog meer aan den regisseur den heer A. Thyssen te dan ken zijn. Dan wordt de groote tooneelruim- te' tot in de uiterste hoeken benut; de fi- gurantenschare acteert en beweegt zich over het tooneel; het is spel van kleur en lijn en beweging, dat een bekoring is voor het oog. Gelderlander". BROOD. Bons 91 tot en met 100. (Lroodbonboekje). Geldig van 5 tot en met 11 Au gustus a. s. (niet gebruikte tot en met 15 Augustus) rechtgevende op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. THEE OF KOFFIE. Bon 53 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 30 Aug. rechtge vende op hal.' pond koffie of half ons thee. BLOEM OF BAKMEEL. Bon 90 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 9 Aug., recht gevende op 2)4 ons tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of roggebloem of roggemeel of zelf rijzend bakmeel. SUIKER. Bon 66 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 23 Aug., rechtge vende cp éér k.g suiker. PETROLEUM. Petroleumzegel „Periode III" voor hen, die over geen andere kookgelegenheid beschikken dan petroleum. Geldig tot en met 11 Augustus rechtgevende op 2 liter. BOTER EN VET. Bon 01 tot en met 04 (boterkaart) Geldig tot en met 23 Augustus. Op eiken bon een half pond boter. Bons 01 tot en met 02 (vetkaart). Geldig tot en met 23 Augustus. Op elke bon een half pond margarine of gesmolten vet of boter. Bons 03 en 04. (vetkaart). Geldig tot en met 23 Augustus. Op elke bon half pond boter met 10 cent reductie per half pond. RIJST OF R1JSTEMEEL. Bon 95 (algemeen distributieboekje) Geldig tot en met 11 Augustus, rechtgevende op half pond ryst of rijstemeel. HAVERMOUT, ENZ. Bon 100 (algem. distributieboekje). Geldig tot en met 11 Augustus, rechtgevende op half pond haver mout of havervlokken of gort of grutten. MAÏZENA, ENZ. Bon 105 (algem. distributieboekje). Geldig tot en met 11 September, recht gevende op 1 ons maizena of griesmeel df puddingpoeder. MACARONI, ENZ. Bon 110 (algem. distributieboekje). Geldig tot en met 11 September, rechtgevende op 1 ons macaroni of vermicelli. tievelijk 8 uur en 6 uur. Na een vrij uitvoerige gedachtenwisse- ling werd besloten om aan B. en W. te vragen de Zaterdagavondssluiting vanaf 1 Sept. te stellen op 9 uur, terwijl op voor stel van den heer W. J. Hoogeveen nog werd besloten de sluiting van 1 October af. op overige werkdagen te stellen op 7 uur. Deze besluiten werden genomen met 2 stemmen tegen. Nadat de voorzitter nog maals een dankwoord had gericht tot den heer Fogteloo verliet deze de vergadering. De voorzitter wijdde hierna eenige woor den aan de nagedachtenis van het over leden Hanzelid den heer L. Rooyakkers, iemand die ijverde voor zijn gezin en die noode gemist kan worden. De vergadering nam hierna eenige oogenblikken stilte in acht. De voorzitter hoopt, dat de harmonische samenwerking van den middenstand in Wassenaar, zal blijven als tot nu toe, in het belang niet alleen van zichzelf, maar ook van het algemeen. Spr. herinnerde voorts aan het Middenstandsoffer ten bate van getroffen middenstanders, waarvoor be reids door de Wassen. Middenstands vereen, ongeveer 700.is ingezameld. Zij, die hieraan nog niet voldeden, worden ver zocht om nu spoedig aan deze zedelijke plicht te voldoen. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt. Sluiting volgde hierna met den wensch, dat men gelegenheid zal vinden en krijgen om te kunnen blijven bestaan en werken. ZOETERWOUDE St. Josephsgezellen-vereeniging. He denavond wordt de laatste verplichte bij eenkomst gehouden van het zomerprogram, tevens de laatste voordracht over onze ge zinsactie: „Naar een toekomstig gezin". Dus alle Gezellen, zonder uitzondering, worden uiterlijk half negen in het Gezellenhuis verwacht. Trouw aan Kolping. A H. DUIJVESTIJN, Pr. vice-praeses. ZWAMMERDAM Gevestigd: Mej. KI. Sterk, B 52 van Wassenaar B. Huiden C 26 van Bode graven D. Elgersma B 120 van Won- seradeel A. Koolwyk B 90 van Apel doorn Vertrokken: W A. Roest naar Bo degraven C. J. Kooien naar Alphen a. d. Rijn M. Trouw naar Bodegraven. Voor veilig verkeer Waarom nieuwe maximum snelheden? Wielrijders, weest voor zichtig 1 Zooals onze lezers weten, zijn dezer dagen niéuwe voorschriften bekend gemaakt met betrekking tot de maximum-snelheid voor automobielen. Sinds vanmorgen mogen automobilisten binnen de kom der gemeenten niet sneller rijden dan 40 K.M., terwijl de maximum-snelheid op de groote wegen voor personen-auto's 80 en voor vrachtwagens 60 K.M. per uur bedraagt. Van bevoegde zijde worden ons bij deze voorschriften eenige verklarende uiteenzettin gen gegeven die wij hieronder laten volgen. De zaak der maximum-snelheid was tot nog toe, zooals bekend, plaatselijk ge regeld; de maximumsnelheid werd in elke gemeente door borden aangegeven. Thans is de bovengenoemde regeling voor het geheele land bindend verklaard hetgeen op zichzelf al een vooruitgang ge noemd mag worden. Het zijn voornamelijk drie redenen, die tot dit besluit hebben geleid. In dé eerste plaats zijn in den laatsten tijd veel meer wielrijders op den weg ver schenen, die het aantal daarvan, dat toch al groot was in ons land, nog belangrijk hebben opgevoerd. Ter wille van hun vei ligheid was het noodzakelijk, dezen maat regel te nemen, om te voorkomen, dat het ongevallencijfer zou stijgen. Vooral in de groote steden met hun drukke verkeer klemde dit argument. Ten tweede is het in ieders belang, dat met het beschikbare materiaal spaarzaam wordt omgegaan. Bij het overschrijden van een bepaalde snelheid, die wel niet precies is vast te stellen, maar die toch omstreeks 70 of 80 K.M. ligt, is de slijtage aan motoren, banden en carosserie veel grooter dan beneden of tot die grens. Ook benzine wordt bespaard, wanneer men niet te snel rijdt. En ten slotte wil men ook onze mooie, maar niet altijd sterke wegen sparen, en het noodzakelijke herstel zooveel mogelijk voorkomenn. Zware, snel rijdende auto mobielen rijden die wegen stuk of ver oorzaken golvingen in he| wegdek, omdat vele onzer wegen daarop niet berekend zyn. De verordening is gebaseerd op de er varing, die men in Duitschland heeft op gedaan, waardoor de gestelde grenzen zich als juist hebben bewezen. JAARSVELD. 414.4 M. AVRO-Uitzen- ding. 8.00 Berichten ANP, gramofoon- muziek 8.30 Orgelspel 8.50 Gramo- foonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 „Dank baarheid aan Geertje" 10.35 Omroep orkest 11.00 Wenken voor de huishou ding 11.20 Omroeporkest 12.15 Gra mofoonmuziek 12.45 Berichten ANP, eventueel gramofoonmuziek -- 1.00 De Romancers en soliste £.00 Voor de vrouw 2.10 Orgelspel 2.30 Zang met moroonmuziek vmet toelichting) 5.00 pianobegeleiding 2.50 Ensemble Jonny Kroon en gramofoonmuziek 4.30 Gra- Voor de jeugd. 5.15 Berichten ANP 5.30 Pianosoli 5.45 Gramofoonmuziek 6.20 Causerie „Het koopen en stallen van paarden" 6.30 VPRO: Lezing over Von del's „Lucifer" 6.45 Gramofoonmuziek 7.00 Vragen van den dag (ANP) 7.15 Berichten 7.20 Gramofoonmuziek 7.35 Reportage 8.00 Berichten ANP 8.15 Omroeporkest en solisten 9.10 Gra mofoonmuziek 9.20 Cyclus „Wandeltoe- risme en wandelsport" 9.35 Radioneel 10.15—10.30 Berichten ANP. Meer discipline onder fietsers gewensclit. Voor de wielrijders zijn geen nieuwe voorschriften gemaakt, maar toch dienen ook zij van een aantal goed bedoelde wen ken kennis te nemen, omdat dat in hun eigen veiligheid dringend noodzakelijk is. Er zyn verschillende reeds vroeger ge geven wenken en voorschriften, waaraan strenger de hand zal worden gehouden, terwijl in het algemeen voorzichtigheid ge boden is omdat men ook al is men zijn recht, ongelukken kan veroorzaken. Dat komt vooral hierdoor, dat er veel Duitsche automobilisten en ook wielrijders op den weg verschenen eijn, die gewend zijn aan eenigjszins andere voorschriften dan die hier gelden. Hier zijn enkele van die wenken in tele gramstijl: Niet met meer dan twee naast elkaar rijden, en in ieder geval de linker weg helft vrij laten voor tegenligigend en in halend verkeer; Duidelijk teekens geven, wanneer men van richting veranderen wil; automobilis ten' zijn geen gedachtenlezers! Gebruik maken van fietspaden, wanneer die er zijn; er is geen enkele reden, en het brengt het snelverkeer in gevaar, op de groote wegen te rijden, wanneer men de beschikking heeft over een mooi fietspad. Voorzichtigheid dringend geboden. Men dient nu eens te laten varen de meening, dat zulke wenken gegeven wor den uit plaaglust.Integendeel, het is in ieders eigen belang, zich aan de regels en goede raadgevingen te houden. In Duitschland zijn de voorrangsregelen anders dan hier. Daar hebben tram en auto den voorrang boven de wielrijders, en daardoor gebeuren er telkens van die kleine dingen, waardoor ongelukken kun nen ontstaan. Bovendien heeft het militaire verkeer altijd den voorrang, en het is niet altijd te zien, of een auto daartoe behoort. Men moet er rekening mee houden, dat een Duitscher, die uit zijn vaderland naar het onze komt rijden, niet altijd weet, dat hier alle verkeer van rechts voorrang heeft, maar overeenkomstig de Duitsche voorschriften wil voorgaan, ook als hij van links komt. Dit alles zal vermoedelijk binnenkort wel duidelijk anders én voor allen gelijkelijk worden geregeld. Maar wanneer men voor zichtig is en goed uitkijkt, hoeft niemand een ongeluk te krijgen of te riskeeren. Ten slotte nog iets over onze zoo gelief de huisdieren. Laat men toch vooral des avonds, als alles donker is, katten en hon den zooveel mogelijk thuis houden. Een kat op den weg moge volgens het bijgeloof ge luk beteekenen, menigen automobilist kan zoo'n dier een plotselingen schrik bezor gen, die uitloopt op een ongeluk. Wij ver trouwen, dat wie zijn kat of hond lief heeft, het dier voortaan thuis zal houden. KOOTWIJK. 1875 M. VARA-Uitzending 7.00 Berichten (Duitsch) 7.15 Berichten (Engelsche) 7.30 Gramofoonmuziek 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek 10.15 Viool- cello en piano 10.35 Orgel- sbpel (Opn.) 11.15 Berichten (Engelsch) 11.30 Gramofoonmuziek 11.45 VARA- orkest 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Berichten ANP 1.00 VARA- orkest 1.30 Esmeralda en solist 2.00 Berichten (Duitsch) 2.15 Esmeralda en solist 2.45 Gramofoonmuziek 3.15 Berichten (Engelsch) 3.30 Gramofoonmuziek 3.45 Causerie „Kinderkleeding" 4.15 Gramofoonmuziek 1.20 Keukenpraatje 4.50 Gramofoonmuziek 5.00 Berichten (Duitsch) 5.15 Berichten ANP 5.30 VARA-orkest 6.15 .Berichten (Engelsch) 6.30 VARA-orkest 7.00 Vragen van den dag (ANP) 7.15 Gramofoonmuziek 7.30 Reportage 7.50 Gramofoonmuziek 8.00 Berichten (Duitsch) 8.15 Berich ten ANP 3.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Gramofoonmuziek 9.00 Esmeralda 9.15 Berichten (Engelsch) 9.30 Esme ralda 10.00 Berichten (Duitsch) 10.15 Berichten ANP 10.30—10.45, 11.15—11.30, 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Berichten (En gelsch). THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSULi. KEURING Luxor: Maria Ilona (Paula Wessely, Willy Bir- gel). Amor op jacht (Hil- de Hildebrand, Ralph Arthur Roberts). Romantisch Komisch lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur lederen dag matinée aehalve Vrijdag. Goedgekeurd v. volwassenen Liao: Mysterie van Kamer no. 12 (Magda Schneider, Oskar Sima). De familie Schimek (Hans Moser, Kathe Haak). Mysterieus Komisch lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Woensdag en Zater dag matinée. Goedgekeurd Trianon: Artistenpension (Ida Wüst, Theo Lingen). De ondergang van de William Brown (Ca- ry Cooper, George Raft). Komisch Sensationeel lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Woensdag en Zater dag matinée. Goedgekeurd v volwassenen Casino: De Spion (Willy Eirgeel, Lida Baaro- va). Fientje Peters, poste restante (Dolly Bouwmeester, Louis Borel). Spionnage Komisch 'ederen avond 8 uur Zondag van 47 uur Zaterdag en Woens dag matinée 2.30 u. Toelaatbaar v. volwassenen RADIO-PROGRAM MA'S DONDERDAG 8 AUG. 1940

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6