Qemencjde ffiwicfiten Groote overwinning van het Neder- landsch elftal in het Olynnpisch stadion SPORT Plaatst een Telefoontje CZcfit&t cU fraóódieti DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1940 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG, 7 PASSAGIERSSCHIP OP HET IJSSELMEER DOOR BRITSCH VLIEGTUIG BESCHOTEN Twee opvarenden gedood, vier anderen ernstig gewond Het A.N.P. meldt: Gistermiddag is de boot De IJssel van den dienst AmsterdamZwolle door een Engelsch vliegtuig met bommen en mi- trailleurvuur bestookt, waardoor twee op varenden, de heeren J. Hofman uit Kam pen, sergeant bij den opbouwdienst en H. Kummer uit Zwolle, werden gedood. Vier personen, twee heeren en twee dames werden zwaar gewond, terwijl een aantal anderen lichtere kwetsuren opliepen. Gistermiddag te drie uur kwam de boot te Kampen aan. De opvarenden deelden mede, dat het schip, een passagiers- en vrachtboot, een kwartier varens buiten de Ketel, op het IJsselmeer, door een En gelsch vliegtuig was aangevallen. Het toe stel kwam uit de wolken neergedoken en wierp twee bommen omlaag, welke achter het schip in het water vielen en ontplof ten, zonder schade aan te richten. Het vliegtuig viel ten tweede male aan en gooide thans drie bommen uit, welke voor het schip in het water vielen, doch niet ontploften. Nu keerde het vliegtuig voor de derde keer terug en bestookte het vaar tuig met mitrailleurvuur. Dit mitrailleur- vuur veroorzaakte de dooden en gewon den. De geneesheer, die aan boord was, ver bond de gewonden voorloopig. Te Kampen werden de dooden en gewonden met be hulp van manschappen van den opbouw dienst van boord gehaald en naar het zie kenhuis gebracht. Zwaar gewond werden de heeren J. ten Teij uit Amsterdam en G. J. ter* Pel uit Enschede en de dames Maria Pot uit Am sterdam en Trijntje Kors uit Sassen- li eim. De lichtgewonden hooren allen te Kampen thuis en konden, na te zijn ver bonden, naar hun woningen terugkeeren. BEJAARDE WIELRIJDER AANGEREDEN En onmiddellijk gedood. Op den Loosdrechtscheweg te Hilversum is een 71-jarige, in de Ampèrestraat aldaar wonende wielrijder bij het oversteken van den weg door een vrachtauto, uit de rich ting Hilversum komende, aangereden. Hij was onmiddellijk dood. De man moet de signalen niet gehoord hebben. De bestuurder van den auto zou niet de minste schuld treffen. Het ongeluk geschiedde op de gevaarlijke oversteek plaats, waar reeds eerder een doodelyk on geluk plaats vond. AUTO OMGESLAGEN Bestuurder om het leven gekomen. Gisternacht is op den Amersfoortsche weg bij Apeldoorn een personenauto, be stuurd door den 22-jarigen K. B. uit Zut- phen, door onbekende oorzaak van den weg geraakt en omgeslagen. De bestuurder, de eenige inzittende, is vermoedelijk op slag gedood. Het lijk is naar het ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. De Apeldoonsche politie stelt een onderzoek in naar de toe dracht. KINDJE ONDER AUTO GEDOOD. Te Waddinxveen is het drie-jarig doch tertje van de familie V. bij het oversteken van den weg door een vrachtauto gegre pen. Het kind kreeg de wielen over het lichaam en was op slag dood. VROUW VERDRONKEN. Te Enschede bij de Lonnekerbrug over het Twente Rijnkanaal is het lijk opge haald van een jonge vrouw, wier indenti- tèit nog niet kon worden vastgesteld. LIJK VAN VERMISTE OPGEHAALD. Bij de aanlegplaats der Middelburgsche boot is gisteren het lijk opgehaald van den 38-jarigeri koperslager A. F. van F., wo nende te Middelburg, die sedert Zondag nacht vermist werd. F. had Zondagavond te ongeveer tien uur zijn woning verlaten en een café bezocht, hetwelk hij even voor middernacht verliet. Vermoed wordt, dat hij in de duisternis te water geraakt is. DE MOORDAANSLAG TE VENLO. Betreffende den moordaanslag te Venlo vernemen wij, dat als vermoedelijke dader is aangehouden D. B. De vrouw van X. heeft de politie te Horst opgespoord. DE NEDERLANDSCHE VOETBALBOND Het bestuur geinstalleerd In een bijeenkomst, gistermiddag ge houden ten Departemente van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, heeft mr. J. J. P. C. van Kuyk, voorzitter van de Natio nale stichting tot bevordering van de licha melijke opvoeding, he nieuwe bestuur ge installeerd van den Nederlandschen Voet balbond, tot de oprichting waarvan kort geleden door den Kon. Nederl. Voetbal bond, de Roomsch-Katholieke Voetbal federatie, den Ned. Arbeiderssportbond, den Ned. Christelijken Voetbalbond en de Ned. Voetbalfederatie werd besloten. Mr. van Kuyk herinnerde in zijn inlei dingswoord aan de groote beteekenis, wel ke aan de oprichting van den Nederland schen Voetbalbond gehecht moet worden als nationale poging om te komen tot een eenheid. Daarmede hebben de vertegen woordigers van de voorheen bestaande voetbalbonden blijk gegeven, het teeken van den tijd te verstaan. In ons vader land worden thans veel pogingen gedaan om tot eenheid op verschillend gebied te komen en veelal met succes. De voetbal sport mag zich wel zeer bijzonder in de publieke belangstelling verheugen en me de daarom is het van belang, dat de po gingen om de bestaande verschillen te overbruggen, succes hebben gehad. Er is hiermede baanbrekend werk verricht, dat reeds aanstonds tot navolging heeft ge leid, gezien de vele verzoeken, welke de stichting hebben bereikt om ook op ander gebied van lichamelijke opvoering en sport Het A'damsch elftal met 10-2 geslagen Voor den laatsten wedstrijd van het Ne- derlandseh elftal in he liefdadigheids- tournooi, georganiseerd door den K.N.V.B. ten behoeve van de oorlogsslachtoffers, waarbij na Den Haag en Rotterdam, thans Amsterdam de tegenpartij vormde, bestond gisteravond een behoorlijke belangstelling. Het werd een vrij eenzijdige partij, waarin van het begin tot het einde het Neder - landsch elftal een behoorlijk overwicht had op de Amsterdammers. Duidelijk werd hierbij gedemonstreerd, dat de spelers van het Nederlandsch elftal veel beter op elkander ingespeeld waren, waardoor de ploeg niet alleen homogener en produc tiever was, doch da spelers individueel tot betere prestaties in staat werden gesteld. Hierin muntten vooral de beide buitenspe lers Drager en De Harder uit. Zij waren het, die onafgebroken ten aanval trokken en de binnenspelers prachtige kansen bo den om te scoren, waarvan deze dan ook dankbaar en met succes gebruik maakten. Toch viel het spel van de Amsterdammers in het veld nog mee, ook al blijkt uit den uitslag voldoende, dat de wedstrijd nogal eenzijdig was. Tal van aanvallen werden door de Amsterdamsche ploeg onderno men, doch de aanvallers bleken niet in staat voor het doel deze aanvallen met suc ces af te werken. Het ontbrak hierbij aan goede schutters, terwijl men niet in staat bleek de verdediging van het Neder landsch elftal volkomen te verrassen. Na ongeveer 10 minuten opende Vente na goed samenwerken met Drok de score met een onhoudbaar schot (01). De Am sterdammers lieten zich hierdoor evenwel niet ontmoedigen en trokken eveneens energiek op het Nederlandsche doel af. Via het hoofd van Wierts kwam de bal voor de voeten van Bergman, die een hard schot loste op het doel, waar Wille het harde schot uitstekend hield. Kort daarop wist Westphal door te breken, waarna hij den bal overgaf aan den vrijstaanden Wierts, die echter niets beters wist te doen dan hard naast 't doel te schieten, op deze wijze een prachtige kans om te scoren mis send. Een snelle doorbraak van Drok werd door den speler zelf besloten met een goed schot, dat Ferwerda niet kon houden (02). Wille verliet het veld en werd ver vangen door Bruis v^n D.W.S. De Amster dammers kregen hierna de gelegenheid hun eerste doelpunt te scoren. Zij kregen een penalty toegewezen, die door West phal evenwel zoo slordig werd genomen, dat de bal naast het doel ging. Direct daarop trok het Nederlandsch elftal we derom ten aanval, waarbij De Harder den bal voor het Amsterdamsche doel plaat ste, waar Vente klaar stond om het leder in het doel te koppen (03). Aan den an deren kant -trachtte Bergman een doelpunt te forceeren, doch keeper Bruis hield het harde schot uitstekend uit zijn doel. Kee per Ferwerda kreeg een hard schot van Drok te verwerken, dat hij goed hield. Aan den anderen kant miste Wetsphal weder om een uitstekende kans, door van dichtbij hard over het doel te schieten. Een hard schot van Vente leverde niet het verwachte resultaat op, want de bal ketste hard terug tegen de bovenlat van het doel. Nog vóór de rust werd een doorbraak van Vente be sloten met een goed schot van Drager, zoodat het Nederlandsch elftal een veili- gen 40 voorsprong had weten te verkrij gen. De tweede helft. Na de rustprobeerde de Amsterdammers het met een eenigszins gewijzigde opstel ling, hetgeen aanvankelijk wel een klei ne verbetering opleverde, althans voor het doel. Men forceerde eenige doorbraken, welke evenwel niet gevaarlijk genoeg wa ren, zoodat keeper Bruis in laatste instan tie zijn doel toch nog voor een doorboring wist te behoeden. Slechts kort duurde dit Amsterdamsche overwicht, voor zoover er dan nog van eenig overwicht gesproken kon worden. Spoedig had het Nederlandsch elftal het beste van het spel weer in han den. De Harder kreeg in een gunstige po sitie het leder toegespeeld, waarna hij on gehinderd onhoudbaar voor keeper Fer werda het vijfde doelpunt kon scoren (05). Toch vertoonde het spel der Am sterdammers ook verschillende goede mo menten. Vele snelle en aantrekkelijke aan vallen werden ondernomen op het Neder landsche doel, doch voor doel gekomen, ontbrak het aan den goeden schutter en werden vele opgelegde kansen door ver schillende spelers niet gebruikt en ge mist. Slechts toen Westphal het alleen pro beerde had hij succes. Onhoudbaar voor keeper Bruis verdween de bal in het Ne derlandsche doel (15). Nog steeds vorm de de aanvalslinie van het Nederlandsche elftal een goed geheel, waarbij de snelle vleugels voor verrassende en fraaie mo menten zorgden. Een snelle doorbraak van Drager bracht het leder bij Drok, die daarop Vente in de gelegenheid stelde uit vrije positie te scoren (16). Een aanval, opgezet door De Harder, bracht den bal via Vente bij Drager, die met een hard schot in den linkerboven hoek van het doel keeper Ferwerda pas seerde (17). Kort daarop miste De Har der een prachtige kans, toen hij den bal, geheel vrij staande, naast het door keeper Ferwerda verlaten doel schoot; een pracht- aanval volgde, waarbij De Harder zich schitterend herstelde. Snel bracht hij den bal naar voren om vervolgens Vente in de gelegenheid te stellen te scoren. Deze stond evenwel niet voldoende vrij en gaf den bal over aan Drok, die met weinig moeite inschoot. (18). Doordat Wilders bij een aanval der Amsterdammers binnen het strafschopgebied den bal met de han den aanraakte, werd een penalty toege kend, die door Bergman tenslotte in een doelpunt werd omgezet. (28). Nog steeds bleven de gasten het beste van het spel in handen houden. Drok trok alleen op het Amsterdamsche doel af en scoorde op prachtige wijze het negende doelpunt zonder dat de verdediging eraan te pas kwam. (29). Tenslotte kreeg het publiek nog zijn zin, doordat Drok ook nog de tiende goal voor zijn rekening nam, waarom luid werd geroepen. Dank zij het uitstekende werk van De Harder, die de zen aanval inleidde, belandde het leder over de geheele breedte van het veld bij Drager, die daarop Drok in de gelegenheid stelde het tiende doelpunt te scoren (2 10). Tot het einde bleef het Nederlandsche elftal absoluut in de meerderheid, zoodat het dezen laatsten wedstrijd inhetliefda- digheidstournooi met overtuigende cijfers haar bemiddeling tot concentratie te ver- leenen. Aan deze verzoeken kan de stichting thans, nu de voetbalconcentratie een feit is geworden, met des te meer vertrouwen gehoor geven. Immers misschien komen bij de voetbalsport de bestaande verschil len wel het sterkste tot uiting. In de conclusies, welke als grondslag voor de samensmelting van de voetbal bonden hebben gediend, vormt het stre ven naar bevordering van de lichamelijke opvoeding van het geheele Nederlandsche volk wel een der belangrijkste punten. Daartoe zal de nieuwe voetbalbond, door aanvaarding van deze conclusies, niet on belangrijk het zijne kunnen bijdragen. Spreker verwachtte, dat de N.V.B. zijn roeping in dezen zal verstaan ook dan, wanneer te zijner tijd van overheidswege een beroep op hem gedaan mocht worden. Het nieuwe bestuur staat aan het begin dienstbode voor DAG EN NACHT van een periode van intensen arbeid, maar zijn leden, die allen hun sporen op voet- balgebied reeds hebben verworven, zijn een waarborg voor een eensgezind streven om de moeilijkheden, welke zich nog zul len voordoen, te ondervangen op dezelfde loyale wijze als zij thans tot de vorming van een eenheid hebben medegewerkt. In dien hierbij een beroep op de stichting wordt gedaan, zal men haar te allen tijde bereid vinden den N.V.B. met raad en daad bij te staan. Met belangstelling zal de stich ting de verdere ontwikkeling volgen. Met een woord van warme erkentelijk heid voor het wederzijdsche begrip bij de dikwijls moeilijke besprekingen in den raad van voorbereiding en met de beste wenschen voor den bloei van den nieuwen voetbalbond, verklaarde mr. van Kuyk het bestuur van den Nederlandschen Voetbal bond geïnstalleerd. Namens alle aanwezigen is aan mr. van Kuyk hulde en dank gebracht voor zijn voortreffelijke leiding bij de totstandko ming der nieuwe organisatie en werd loyale medewerking toegezegd. BLAUW ZWART—WASSENAAR. Op het terrein van Blauw Zwart aan den Katwijksche weg te Wassenaar, zal Zon dag 4 Augustus a.s., des avonds om 7.30 uur een ontmoeting plaats vinden tusschen de eerste elftallen van „Blauw Zwart" en van „Wassenaar". Deze wedstrijd, waarvoor het initiatief is uitgegaan van de sportvereeniging Was senaar, zal staan in het teeken van de lief dadigheid, d.w.z. dat de geheele opbrengst van de entréegelden, fietsenstalling enz. na aftrek van enkele noodzakelijke uitgaven, zal worden afgestaan aan het comité tot hulpverleening aan het zwaargetroffen Valkenburg. Het comité, dat de organisatie heeft ter hand genomen, spreekt het vertrouwen uit, dat vele inwoners van Wassenaar en om streken dit sportgebeuren zullen willen medemaken. Er mag een aantrekkelijk par tijtje voetbal worden verwacht, terwijl daarnevens de gelegenheid wordt geboden een goede daad te stellen. Uit dit oogpunt bezien, heeft het comité gemeend, niemand vrijen toegang te moeten verléenen. Het comité vertrouwt er op, dat de be zoekers van den wedstrijd zich sportief zul len gedragen en er toe zullen medewerken, dat dit gebeuren, zoowel voor de sportbe oefening als voor het beoogde doel, de hulp verleening an onze naburen, goede vruch ten zal afwerpen. GOLF NOORDWIJKSCHE GOLFCLUB. In den Singles-vlaggen-wedstrijd, waar aan 18 spelers deelnamen, bereikte de heer. P. Homoet.(18) met zijn vlag de 18de fair way; tweede werd de heer W. H. Vroom in de hole van de 17de green. Bij het overkampen om den L. Graaf van Limburg Stirumbeter won de heer P. Ho- moet den beker. FEUILLETON Een roman uit Siberië, door Fr. ENSKAT. 34) „Hola opgepast!" waarschuwde Mitja van achteren. Hij en Sergius hadden grond onder hun voeten en zette flink af, waar door de stam naar voren schoot tot in het midden van de rivier. Lansky vloekte van schrik. Stijf hief hij zijn hoofd omhoog om boven water te blijven; met beide handen greep hij zich vast aan het touw en zoo liet hij zich door den stroom meedrijven. Achter hem eveneens naast den boom zwom Kare. Met haar rechterhand hield zij de lus slechts losjes vast en met haar lin kerhand maakte zij rustige zwembewegin gen. Zij toonde zich niet in het minst be vreesd en gleed welbewust door het water. De beide mannen achter haar zorgden er voor, dat de stam zijn gang behield door van tijd tot tijd hieraan te trekken en dan krachtig met de beenen naar achtéren te slaan. Voorloopig ging alles naar wensch. Men v/as nog niet heel ver van den oever ver wijderd en de stroom was hier nog niet bij zonder sterk. Men vond nog tijd voor eeni ge schertsende opmerkingen welke door de vier mannen aan den tweeden, boom die ach ter den eersten aankwam, werden beant woord. Zoo naderde men lapgzaam het midden van de Irbytsch. Hier bleek de golfslag ech ter heel wat sterker, zoodat de boom en al spoedig op het grijsgroene water begon nen te dansen. De stroom trachtte de kruin weg te drukken en de beide achterste man nen moesten dientengevolge alle krachten inspannen om te voorkomen, dat men af dreef. Het gevolg was, dat men steeds lang zamer 'vcoruit kwam zulks tot groote woede van Lanksy, die zich in het natteelement allerminst op zijn gemak scheen te voe len. Hoewel niemand onmiddellijk gevaar dreigde, trok hij een gezicht, alsof zijn laat ste uur had geslagen. Zij hadden nu ongeveer de helft van den afstand afgelegd. Mitja liet een juichkreet hooren, welke tevens diende ter aanmoedi ging en de mannen aan den tweeden stam stemden daar spontaan mee in. Maar toen gebeurde er iets onver wachts: De stroom werd steeds sterker, wel ke gepaard ging met vrij krachtigen golf slag bracht den stam aan het rollen. Ser gius, die zich juist aan het achtereind had opgetrokken, verloor zijn evenwicht en verdween met een plons in het water. Door den schok slingerde de boom nog meer. „Vasthouden.... vasthouden!" schreeuw de Sergius, die intusschen weer boven was gekomen en nu met lange slagen achter den boom aan zwom, maar voor Mitja al leen was het te veel. Hoewel hij alle krach ten inspande om den stam recht te houden, mocht hem dit niet gelukken. Reeds trok de stroom het voorste eind op zij. Sergius bemerkte het gevaar. „Vasthouden.... vasthouden!" schreeuw de hij. Met forschen slag doorkliefde hij het water, langs Mitja heen naar het mid den van den stam. Lansky en Kare geraakte in de verdruk king. De boom, door den stroom in hun rich ting gedreven, drong met zijn volle ge wicht tegen hen aan. Kare had de tegen woordigheid van geest het trouw los te la ten en geheel op eigen kracht verder te zwemmen naast den stam, welke zij scherp in het oog hield. Lansky echter scheen wel aan den boom te zijn vastgeplakt. Hij gedroeg zich zeld zaam onhandig en daarop gebeurde dan ook, wat Kare reeds had zien aankomen: de rollende stam welke steeds meer een speelbal werd van den stroom, duwde Lansky naar beneden en ging als het ware over hem heen. In zijn angst liet hij de lus los en het volgende oogenblik ging hij kopje onder. Weliswaar verscheen hij spoe dig weer aan de oppervlakte, maar direct daarop verdween hij wederom onder water. Blijkbaar kon hij in het geheel niet zwem men. Met een paar ferme slagen wist Kare hem te bereiken. Zij dook en slaagde er in Lansky's haar te pakken te krijgen, een krachtige ruk en zijn hoofd verscheen bo ven de golven. Zijn mond was verwron gen en stond wijd open. Kare gaf het niet op. Met haar vrije hand greep zij de lus, die Lansky kort tevoren had laten ont glippen. Intusschen stelde Sergius nog steeds al le pogingen in het werk om den boom weer in zijn macht te krijgen. Het gelukte hem ten slotte een paar stevige takken van de kruin te pakken te krijgen en zich daarna op zijn rug werpend, begon hij met zijn voeten krachtige zwembewegingen te ma ken. Nadat hij dit een poosje had vol gehou den, openbaarde zich het gewenschte resul taat: de stam kwam weer dwars op de ri vier te liggen met de kruin naar den over kant. Hij bleek echter niet in staat den boom verder voort te duwen en waarschijn lijk zou men dan ook nog niet veel verder zijn gekomen, wanener Mitja zijn kameraad niet te hulp was gekomen en diens voor beeld had gevolgd. Beiden op hun rug aan de kruin hangend, slaagden zij er in met hun voeten zooveel water te verplaatsen, dat er weer beweging kwam in den stam en deze langzaam naar den anderen oever dreef. Beiden mannen was het in de hitte van den strijd, ontgaan, wat zich intusschen aan den anderen kant van den boomstam had afgespeeld, want de dikke takken belem merden hun uitzicht volkomen. Geleidelijk was men in wat rustiger wa ter geraakt. De tegenovergestelde oever was reeds duidelijk te onderscheiden en daar de stam nu in de gewenschte richting dreef, behoefde het tweetal zich niet meer zoo in te spannen. „Kom mee naar achteren!" adviseerde Sergius. „Daar zal het wat gemakkelijker gaan, nu wij den ergsten stroom gehad heb ben". Zij lieten den boom langs zich heen drij ven.. en grepen het achtereind vast. Ser gius keek toevallig naar den anderen kant, die voor hen aan zijn blik onttrekken was geweest en ontwaarde daar de rest van- de bemanning, welker zonderlinge gedragin gen zijn bevreemding opwekten. „Hallo! Wat is daar aan de hand?" Kare wendde gedeeltelijk haar hoofd om Lansky is bewusteloos geworden, maar ik houd hem wel vast." „Kan je alleen, of moet ik helpen?" „Nee, blijf daar maar! Maar zpo snel mogelijk naar den kant!" Mitja en Sergius spanden nu weer alle krachten in om vooruit te komen en inder daad ging het nu wat vlugger. Weldra schuurden de takken van de kruin over den bodem en ook de mannen voelden weer vasten grond onder hun voeten. Zij haast ten zich nu naar Kare om den bewustelooze van haar over te nemen en hem aan land te dragen, waar onmiddellijk pogingen in het werk werden gesteld om hem weer bij kennis te brengen. Kare ontfermde zich in tusschen over de bundels kleeren, die uiteraard drijfnat waren geworden. De tweede ploeg had een beteren over tocht gehad. Ongeveer honderd meter ver der bereikte zij den oever, en de mannen, die getuige waren geweest van de groote moeilijkheden, waarmee de anderen te kam pen hebben gehad, snelden naderbij. Gregor liep op het meisje toe. „Kom mee, Kare, daar naar die bosch- jes. Ik zal een vuur aanmaken, dan kan j.e je kleeren droogen. De zon. zal je daar trour wens wel een handje bij helpen." Zij volgde hem. Gregor haastte zich met behulp van twee dekens in het kreupel hout een soort tent te bouwen. Weliswaar waren de dekens zoo nat, dat men ze kon uitwringen, maar zij behoefden dan ook slechts dienst te doen als scherm. Kare bedankte hem voor zijn bemoeienis sen. Zijn toewijding deed haar goed. Lansky stond weer op zijn beenen. Hij schudde zich als een natte poedel en zijn- kameraden hielden hem danig voor den gek omdat hij zich door een meisje over de ri vier had laten brengen. Met een nijdig ge zicht liet de aanvoerder van de troep de spottende opmerkingen over zich heen gaan. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7