Qemengde ffieücfUen SPORT debiet de fraóAchen DINSDAG 30 JULI 1940 ÖE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Zaterdagmiddag werd de ruim 70-jarige J. Hendriks op Hushoven onder Weert, toen hij aan de overzijde van den autosnel weg aan een karretje melk wilde halen, door een auto aangereden. De man vloog met het hoofd door de voorruit en werd 'daarna tegen het wegdek gesmakt. In deerniswekenden toestand werd hij overgebracht naar het St. Jansgasthuis, al waar hij na een paar uur aan de gevolgen overleed. In de Rosestraat te Rotterdam reed een vrachtauto, die bij het passeeïen van een anderen auto slipte, over het ^rijwielpad reed en daar een wielrijder greep. Deze, de 42-jarige A. van Pelt, uit de Dorps straat te Heerjansdam, werd op slag ge dood. VERDRONKEN. Te Haarlem is de 6-jarige G. W. bij het spelen op de Houtmarkt in het Spaarne ge vallen en verdronken. Het lijkje, dat na anderhalf uur dreggen gevonden werd, is naar het St. Elisabethgasthuis overge bracht. Te Krimpen aan de Lek is de 27-jari ge ongehuwde C. Rodenburg bij het schil deren van een motorschip bij de scheeps werf van de firma J. en K. Smit in de Lek gevallen en verdronken. STOOMKETEL IN HET IJSELMEER GEZONKEN. Door het ruwe weer is gistermiddag op het IJselmeer een groote stoomketel, be stemd voor de Zuiderzeewerken, van een dekschuit afgeslagen en gezonken. De juis te plaats kon gisteren door de woelige zee niet worden vastgesteld, zoodat ter plaat se nog geen boei werd aangebracht. Zoo lang dit nog niet is geschied, zij de scheep vaart gewaarschuwd. De ketel ligt 300 a 350 meter ten Zuid- Oosten van den Urker haveningang in de Kamperroute. BRAND IN EEN PAKHUIS VOOR EIEREN TE DEVENTER. Zondagavond zijn te Deventer de pakhui zen aan de St. Jansstraat van den eieren- handel W. J. Smit en van de wed. Kok door brand verwoest. Een woonhuis er naast kreeg belangrijke waterschade. Maandag nacht ontstond opnieuw brand in de eieren- pakhuizen. Het vuur werd door de brand weer opnieuw bedwongen. Zondagavond was de brand ontstaan door kortsluiting. Er is veel pakmateriaal verloren gegaan. De schade is aanzienlijk. NEGEN INBRAKEN IN DEN HAAG OPGEHELDERD. Meer dan 4000 gulden buit aan kleeding en bont. Eenige weken geleden zijn in Den Haag een aantal brutale inbraken in vitrines ge pleegd, waarbij de daders een grooten voor raad bont, bontjassen, dames- en heeren- costuums en kostbaarheden buit maakten tot een waarde van ruim ƒ4000.De wij ze, waarop deze inbraken plaats vonden, wees er op dat steeds dezelfde daders aan het werk waren, daar telkens eenzelfde sys teem gevolgd was, meldt de „Tel." Het is nu gebleken, dat de schuldigen zijn de twee oplichters, die onlangs in Utrecht in goudsmidszaken verscheidene gouden ringen wisten te bemachtigen. Bij het verder onderzoek is aan het licht ge komen, dat zij zich ook aan inbraken en diefstallen te Hilversum, Bussum en Am sterdam hebben schuldig gemaakt. De twee inbrekers, de 23-jarige R. S., coupeur te Huizen, en de 27-jarige J. A. G. B., ver- kooper te Hilversum, hebben in Den Haag samengewerkt met een 27-jarigen make laar J. W. en een 30-jarige schoonheids specialiste mej. P. H. D., 'die met den ma kelaar samenwoonde. De Hilversummer, Joop B. geheeten, was in Den Haag in militairen dienst geweest. Tijdens de mobilisatie was hij in kennis ge komen met den makelaar en zijn vriendin. Hij kwam verschillende malen bij het twee tal op bezoek en vertelde o.a., dat het zoo gemakkelijk was om winkelvitrines open te maken en er met den inhoud vandoor te gaan. De Hilversummer haalde zijn vriend uit Huizen er bij en zij besloten in het tijd vak van 21 Juni tot 8 Juli in Den Haag „aan het werk" te gaan, daarbij gebruik makende van de verduistering. De make laar en de schoonheidsspecialiste speelden slechts een, bijkomstige rol en moesten op den uitkijk gaan staan. Joop had de speciale taak de vitrines van de verschillende magazijnen te openen, waarvoor hij enkele speciale werktuigen bezat, waarmede hij de vitrinés gemakkelijk kon forceeren. Niet minder dan negen groo te winkeletalages hebben hij en zijn vriend S. geplunderd, terwijl de twee anderen op den uitkijk stonden. Soms ging de schoon heidsspecialiste alleen mee, soms alleen de makelaar. De buit was meermalen zoo groot, dat het viertal haast handen tekort kwam om het gestolene weg te sleepen. Al les werd naar de woning van den make laar vervoerd. Zoo werd uit de vitrine van de firma Lampe in de Spuistraat een damescostuum gestolen, 'n roodvos en vilthoeden, bij het Jagershuis aan de Hoogstraat werden da mes- en heerencostuums en heerenjassen meegenomen, uit de vitrine van de firma Teekenbroek in de Lange Poten werd een geweldige voorraad regenjassen, para- pluies, dames- en heerenondergoed, over hemden en badpakken gestolen, uit een vi trine van een zilverzaak in de Passage wer den zilveren broodmanden, zilveren arm banden en portretlijsten, sigarenkokers en lepeltjes weggehaald en uit een vitrine van een andere zaak in de Passage een groote voorraad heerenmodeartikelen. Een bontzaak aan de Laan van Meerdervoort werd beroofd van een kostbare verzameling bontjassen en bonten, uit een vitrine van een heerenmodezaak aan de Lange Hout straat verdwenen dure heerendassen, sok- ophouders en bretels, uit de vitrine van een damesmodemagazijn aan het Noordein de 35 paar dameskousen en uit de vitrine van een bijouteriezaak zes damestasschen, een groote hoeveelheid ringen, polshorlo ges en andere voorwerpen. Alleen in deze Haagsche zaken maakten zij voor ruim ƒ4.000 buit. Een groot gedeelte van den buit is inmid dels achterhaald in het huis van Joop B. te Hilversum en in de woning van den ma kelaar. De twee Haagsche medeplichtigen zijn thans eveneens in arrest gesteld. Men verwacht, dat het verdere onder zoek nog tal van andere inbraken en dief stallen aan het licht zal brengen. MOORDAANSLAG TE VENLO. De dader voortvluchtig. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de Schutterijstraat te Venlo een moord aanslag gepleegd op den ongeveer 30-ja- rigen arbeider W. X., die als soldaat bij den opbouwdienst in het leger werk zaam is. Zaterdagavond was X. met verlof thuis gekomen om den nacht in zijn gezin door te brengen. De aanslag is gepleegd, terwijl het slachtoffer te bed lag en heeft waar schijnlijk kort na midernacht plaats ge- had. Toen X. omstreeks 5 uur Zondagmorgen uit een bewustelooheid ontwaakte, bemerkte hij, dat zijn vrouw ver dwenen was en hij zware wonden aan het hoofd had, terwijl zijn geheele lichaam met bloed was bedekt. Met moeite slaagde hij er in zich naar buiten te begeven en zijn ouders, die in de buurt wonen te waar schuwen. Deze hebben onmiddellijk de hulp van de politie en een dokter ingeroe pen. Het slachtoffer, dat veel bloed had ver loren, is in ernstigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Bij een ingesteld onderzoek in de wo- DE NEDERLANDSCHE VOETBALBOND Beginbestuur van twaalf leden uit gefu seerde bonden samengesteld. Omtrent het bestuur van den Neder- landschen Voetbalbond verneemt het „Al gemeen Handelsblad", dat in de eerste plaats zeven bestuurderen van den ouden K.N.V.B. in dat college zitting zullen nemen en wel de heeren Van Prooye, Coldewey, Lamey, Lotsy, De Vries, Valkema en S^aan (waaruit dus blijkt, dat Moorman en Sajet niet tot het bestuurscollege zullen behoo- ren). Dan komen er in drie vertegenwoor digers van den R.K. Voetbalbond, t.w. de heeren ir. Hopster, De Grood en Kruyver. De Arbeiderssportbond krijgt een vertegen woordiger in den persoon van den heer De Munter, terwijl voor Christelijke Voetbal bond en Kantoorvoetbalfederatie tezamen de heer Schooneveld zitting zal nemen. Het is de bedoeling, dat die twaalf man nen uit hun midden een voorzitter zullen kiezen. Maar het ligt tevens in de bedoe ling van den geheelen opzet om het aantal bestuurderen langzamerhand weer terug te brengen tot een kleiner aantal, b.v. negen of zelfs zeven, zoodra dit door de omstan digheden mogelijk zal zijn. Nu is dat nog moeilijk, omdat in dit begin velerlei moei lijkheden te overwinnen zijn en elke or ganisatie een evenredig aantal leden in dit beginbestuur moest hebben. KAMPIOENSCHAPSWEDSTRIJDEN K.N.V.B. Het programma voor de kampioenschap wedstrijden van den K.N.V.B. voor Zondag 4 Augustus luidt: HeraclesJuliana en G.V.A.V.—Blauw Wit. OM DEN ZILVEREN BAL 1, 8 en 15 September op het Sparta- terrein Naar wij vernemen zullen de wedstrij den om den Zilveren Voetbal dit jaar ge houden worden op de Zondagen 1, 8 en 15 September op het terrein van Sparta. De inschrijvingen zijn zeer bevredigend. Het zal ditmaal de 40ste maal zijn, dat deze wedstrijden plaats vinden. Vermelding ver dient, dat de tegenwoordige voorzitter, de heer C. W .van Hasselt, tot de oprichters van de Zilveren Voetbalcommissie behoort. NAAR SPORTEENHEID IN BELGIë De correspondent van het „Nws. v. d. D." meldt aan zijn blad, dat er thans ook in België wordt gewerkt om naar Neder- landsch voorbeeld te komen tot „concentra tie"' der verschillende sportbonden, waarin ning van den verslagene, heeft de politie in een der vertrekken een met bloed bevlek ten bijl gevonden. Deze bijl is in beslag genomen. De vrouw bleef evenals haar vriend, een zekere D. B., met wie de vrouw betrek kingen onderhield, onvindbaar. De politie neemt aan, dat deze laatste de aanslag op X. heeft gepleegd. De voort- vluchtigen zijn tot dusver nog niet opge spoord. OUDE URN GEVONDEN. Een inwoner van Gilze (N.-Br.) heeft bij het graven van zand nabij het nieuwe vlieg veld een urn opgegraven. Thuis gekomen schudde hij de urn, die vol zand scheen, leeg, waarbij asch en ge deeltelijk vergane beenderen te voorschijn kwamen. Ofschoon geen kenteekenen op de urn zijn aangebracht, wordt aangenomen, dat zij afkomstig is uit het Romeinsche tijd perk, uit welke periode reeds eerder over blijfselen in deze plaats werden gevon den. Van de vondst is kennis gegeven aan het Oudheidkundig Instituut. de sportbeoefenaars zich georganiseerd had den. In de wielersport heeft men de fusie op het oog van den Koninklijken Belgi schen Wielerbond met den Vlaamschen Wielerbond, terwijl de voetbalsport de ge legenheid biedt om meer dan een half dozijn organisaties in één lichaam onder te bren gen. Naast den K.B.V.B. met zijn onderaf- deelingen voor kantoor- en studentenvoet bal, kent België nl. ook een Vlaamsche voet balbeweging, een socialistische en een ka tholieke federatie en bijvoorbeeld ook een zich even onafhankelijk voelenden bond van amateurs. De sportrubriek van het Ant- werpsche blad Volk en Staat bepleit zelfs de stichting van èen centrale sportfederatie, waarin alle takken van sport voetbal, wielrennen, zwemmen, boksen, athletiek, enz. enz. onder één leiding moeten on dergebracht worden. WATERPOLO A.Z.C. IV—Bodegraven n 11. In dezen kamp hebben de zeventallen van Alphen en Bodegraven de puntjes ver deeld. AZC nam voor de rust door Ste- houwer de leiding. In de tweede helft wisten de bezoekers door hun rechts-voor den gelijkmaker te scoren. A.Z.C. nPoelmeer II 14. De A.Z.C.-reserven wisten het na hun nederlaag van vorige week ook thans niet tot een overwinning te brengen en moesten in Poelmeer met 4—1 hun meer dere erkennen. Aanvankelijk nam de thuisclub het initiatief en opende weldra door Jansen de score (10). Daarna kwam Poelmeer bijna voortdurend in den aan val. Dank zij het betere samenspel dat de bezoekers aan den dag 'legden, wisten zij reeds spoedig met 21 de leiding te ne men. Daarna kwam de rust. In de tweede helft werd de AZC-speler Jansen het water uitgezonden, wat voor Poelmeer aanleiding was den voorsprong te vergrooten. Nadat de bezoekers nog maals het net hadden gevonden (41) kwam onveranderd het einde. De stand in deze af deeling is nu: Zijl II 6 5 1 27—11 11 Poelmeer n 7 4 1 2 23—15 9 L. Z. C. n 5 4 1 19— 9 6* H. G .A. II 5 5 8—23 0 A. Z. C. n 5 5 4—23 0 Dames A.Z.C.Boskoop 12. De Boskoopsche dames hebben haar zus- teren in Alphen een lesje "gegeven. Voor de rust werd het alreeds voor de bezoek sters 10 en hierna werd het zelfs 20. Truus Bonte redde evenwel tegen het einde door een tegenpunt voor A.Z.C. de eer. ATHLETIEK R.K. ATHLETIEKVEREENIGING DOCOS. Op de diocesane atihletiekkampioenschap- pen te Haarlem kwamen een tiental van de Dccos-athleten uit. De meesten van hen hebben goede resultaten weten te bereiken. Vooral de jongeren verrastten door eenige goede prestaties. N. Witteman liep een goede 400 M. in de A-klasse en werd tweede in den tijd van 56.4 sec. A. Gieske deed weer eens van zich spreken door op twee nummers in de A- klasse tweede te worden en wel op discus werpen met een worp van 33.15 M. en op polsstokhoogspringen met een sprong van 3.10 M. Vooral met den discus is deze ath- leet dit jaar goed vooruit gegaan. We ho pen, dat hij dit jaar nog op enkele andere nummers van zijn uitgebreid repertoire zal uitkomen. Tot slot heeft de estafette ploeg in de Zweedsche estafette een zeer goede race geloopen in den nieuwen club recordtijd van 2 min. 15.4 sec. De ploeg be stond uit N. Witteman, Th. Reizevoort, A. Gieske en J. Ie Rütte. Ook de B-klassers hebben zeer goede re sultaten geboekt. J. van Heteren, de co- ming-man op den langen afstand, wist de 3000 M. te winnen na een zeer fraaie race in den goeden tijd van 10 min. 23.6 sec. De andere coming-man op den langen afstand, N. Broeken, moest zich met de vijfde plaats tevreden stellen. Rietbroek liep ook een goede race op/dit nummer en werd zesde. J. van der Hoeven deed weer eens van zich spreken. Hij werd tweede met de dis cus met 28.26 M. en derde met den kogel met 9.50 M. Op het derde werpnummer speerwerpen, hield J. Ie Rütte den Docos-naam hoog en werd derde met een worp van 34.50 M. Th. Reizevoort tenslotte werd tweede met hoogspringen met een sprong van 1.50 M. Toch zouden we dezen athleet liever eens op de 400 M. uit willen zien komen. Alles bijeen hebben deze wedstrijden een mooi succes voor Docos opgeleverd. We hopen, dat het succes van bovenge noemde actieve athleten voor de anderen een aansporing moge zijn om de trainings avonden goed te bezoeken, opdat we met de komende wedstrijden nog beter resul taten zullen bereiken. Daarom, Docos-ath- leten, allen Dinsdag- en Donderdagavond naar het Sportpark. Op 18 Augustus houdt de Kring Den Haag nat. athletiekwedstrijden op de Sin- telbaan aan de Laan van Poot. We ver trouwen, dat alle athleten, die maar eenigs- zins in staat zijn deel te nemen, voor deze wedstrijden inschrijven. Die dag zal tevens de estafette 3 x 1000 M. weer gehouden worden. Docos en Holland zullen gezamen lijk een recordpoging doen. De Docos-ploeg is voorloopig samengesteld uit: J. van Ba- kel, N. Witteman en J. van Heteren. We verwachten, dat deze athleten zich de laat ste weken speciaal op dit nummer zullen voorbereiden. Tenslotte kunnen we meedeelen, dat de traditioneele meerkampen om het club kampioenschap zijn vastgesteld op 11 en 25 Augustus. Er is weer een tien-, vijf- en drie kamp. Nadere bijzonderheden zullen SDoe- dig volgén. WIELRENNEN. KAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND OP DEN WEG 1940. Behoudens goedkeuring van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland wordt het individueel kampioenschap van Ne derland op den weg Zondag 18 Augustus a.s. verreden op een traject te Zandvoort- Bad, hetwelk ongeveer 15 K.M. lang is. Door de professionals, onafhankelijken en amateurs zal een afstand van ongeveer 165 K.M. moeten worden gereden. Het kampioenschap staat open voor die renners in deze drie catagoriën, die in het bezit zijn eener rennerslicentie der N.W. U. 1940. De eerst aankomende professional, onafhankelijke en amateur krijgen resp. den titel van kampioen op den weg 1940 als professional, onafhankelijke of ama teur, benevens ieder een verguld zilveren medaille, De eerst aankomende van den geheelen wedstrijd krijgt den titel van kampioen van Nederland op den weg 1940, benevens de gouden kampioensmedaille en de nationale tricot. De tweede en derde geplaatsten van iedere categorie ontvan gen ieder resp. een zilveren en bronzen medaille. Gestart wordt in groep en wel op den Noord-boulevard voor het Casino om 1 uur n.m. De volgorde van starten zal zijn: 1. amateurs, 2. onafhankelijken, 3. profes sionals. De inschrijving voor dit kampioenschap is geopend bij het algemeen secretariaat der N.W.U., Anna Paulownastraat 3, Den Haag en sluit op Zaterdag 10 Augustus a.s. te middernacht. Bovendien zal dit jaar het kampioen schap van Nederland op den weg voor ve teranen verreden worden, indien minstens 10 deelnemers starten. De afstand van de zen rit bedraagt ongeveer 28 K.M. Voor de houders van een geldige niue- welingen- en beginnelingen-licentie, die tezamen zullen starten, zal eveneens een wedstrijd worden gehouden van onge veer 28 K.M., indien minstens 25 deelne mers starten. FEUILLETON Een roman uit Siberië, door Fr. ENSKAT. 32) „Waar ga je heen, Alexi?" vroeg Bessin. Alexi scheen plotseling tot een besluit te komen en haastte zich naar de deur. „Ik rijd even naar de barak. Misschien kan een van Lansky's mannen mij wat wij zer maken". Bessin knikte toestemmend en Alexi spoedde zich de kamer uit. Even later maakte ook Peter aanstalten om weg te gaan „En jij, jongen?" „Ik vaderik geloof, dat het ge- v/enscht is onze buren bijeen te roepen. Wij zouden hen vanavond wel eens noodig kun nen hebben op de een of andere manier!" „Wat bedoel je daarmee, Peter?" „Wel als Kare niet gauw terug komt, zul len wij het geheele dal naar haar moeten afzoeken. Daarvoor zullen zelfs alle be schikbare menschen nog niet voldoende zijn. Bovendien is het ook niet onmoge lijk...." Peter aarzelde even„het is ook niet onmogelijk, dat wij onze vrienden noodig hebben om.... assistentie te ver- leenen". „Jongen?" „Ja, vader! Tegen Lansky én zijn kor nuiten." Michel Bessin stond als aan den grond genageld. Zijn armen hingen slap langs zijn lichaam. .Hevig ontsteld staarde hij Peter aan. „Jongen.wil je daarmee zeggen Een klein uur, nadat Peter vertrokken was, kondigde het getrappel van paarden hoeven buiten de nadering van ruiters aan. Het bleken Donald en zijn drie zoons te zijn. De mannen zagen er verhit uit, alsof zij zeer hard hadden gereden. De oude Donald tr„ad met een strak ge zicht op Michel Bessin toe en reikte hem de hand. „Weet je het al?" vroeg deze. Donald knikte. Daarop ging hij zwijgend aan tafel zitten. Geleidelijk kwamen nu steeds meer man nen op de hoeve aan. Bessin's zoon scheen hen tot grooten spoed te hebben aange maand. Met de Richters, die het verst weg woonden, trad ook Peter weer de kamer binnen. In angstige onzekerheid zaten en stonden de mannen door de kamer verspreid. Slechts af en toe werden fluisterend eenige woor den gewisseld. In steeds toenemende span ning verbeidde men den terugkeer van Alexi. Deze liet lang op zich wachten, maar ein delijk werd dan toch de deur geopend en trad de lang verwachte binnen. Zijn ge zicht was ongewoon bleek. Er heerschte een beklemmend zwijgen in de kamer tot de oude Bessin ten slotte bijna toonloos vroeg: „Nu, Alexi?" De aangesprokene liet zijn blik ernstig over de aanwezigen dwalen. „Ik heb Kare niet kunnen vinden. In de barak is zij ook niet. En.Lansky en zijn mannen zijn er evenmin.... Zij schij nen het Proeska-dal te hebben verlaten, heimelijk het lijkt veel op een vlucht, want het grootste deel van hun bezittin gen is uit de barak verdwenen." De buren verdrongen zich om Alexi om wat meer te weten te komen, maar deze was met het verontrustend nieuws aan het eind van zijn mededeelingen. Radeloos ke ken de mannen elkaar aan. Michel Bessin was de eerste, die zich wist te herstellen. Hij verzocht stilte en daarop wees hij in korte trekken er op, dat men de achtervolging van Lansky zoo spoedig mogelijk moest beginnen. Hij kon nog niet ver weg zijn „Zij hebben geen paarden", lichtte Alexi toe. „Toen ik van de barak terug keerde, heb ik poolshoogte genomen in den stal. Onze dieren waren er alle nog". „Dat maakt onze taak wat gemakkelij ker", knikte Michel Bessin. „Dan zullen we ze gemakkelijk kunnen inhalen. Het lijdt geen twijfel of ze hebben Kare ontvoerd. Ik zou alleen graag willen weten met welk. doel? Bovendien is het mij een raadsel, waarom Lansky het dal zoo plotseling ver laat. Daarmee doet hij toch van alles af stand in de eerste plaats van zijn aan deel in onze onderneming Ik begrijp niet, dat zijn mannen zich daarmee hebben kun nen vereenigen. Maar misschien steekt er nog wat anders achter. Daarom dunkt het mij het beste dat wy ons in twee groe pen verdeelen. Je kunt van dien Lansky nu alles verwachten. De helft van ons blijft onder leiding van Alexi in het dal achter en bewaakt alles wat tot het ontginnings werk behoort." Snel koos Bessin de mannen uit, die hier voor bestemd waren. „Wij ahderen gaan Lansky achterna" be sloot hij. Allereert rijden wij naar de ba rak. Waarschijnlijk zijn daar wel sporen, die er op wijzen welke richting Lansky en zijn kornuiten zijn uitgegaan". Michel Bessin had het beklemmende ge voel, waaraan hij zich- aanvankelijk ten prooi voelde, van zich weten af te schud den. Nu wist hij waar en hoe hij moest in grijpen. Buiten gingen de mannen uiteen. Alexi begaf zich met zijn groep naar het stamp werk, terwijl Bessin met de anderen de richting van de barak insloeg. Op dit oogenblik scheidde Peter Bessin zich van de anderen af. Hij wendde zijn paard naar het Noorden. „Wat ga je doen, Peter?" riep de oude Bessin, wien deze manoeuvre niet ont- g-'ng. Peter wees in de richting van het Elbir- gebergte: „Ik moet je nu verlaten, vader. Het wordt tijd, dat ik er nog wat andere hulp bij haal". XXIX. Het vuur knetterde vertrouwelijk. Nanglu staarde onafgebroken naar de hoog oplaaiende vlammen. Zijn onbewogen gezicht verried niets van hetgeen er in hem omging. „Hal Loine niet hier Nanglu heeft hem niet gezien. Nanglu weet niets". Peter Bessin maakte een beweging van ongeduld. „Maar NangJu begrijp me toch! Het gaat om Kare! Lansky heeft Kare ontvoerd geroofd! Hij en zijn mannen hebben het Proeska-dal heimelijk verlaten. Joost mag weten, wat die bende tegen ons in het schild voert!" Deze dringende woorden misten hun uit- wevking niet. De ondoorgrondelijke Osseet scheen te aarzelen. Hij schudde bedenkelijk zijn hoofd en vroeg: „Peter vijand van Hal?" „Wie zegt dat?" 4 „Alle menschen in het dal boos op Hal Lome!"' „Roep Hal hier, Nanglu snel! Je be wast er hem zelf een dienst mee". Nanglu stond op. Handig greep hij een brandend stuk hout uit het vuur en zwaaide daarmee eenige malen in het rond. Daarop ging hij weer volkomen onbewogen op den grond zitien. „Hal Lome nu weet. Zal gauw hier zijn als komen wil". Beide mannen staarden eenigen tijd on beweeglijk voor zich uit, totdat in het duis ter buiten den lichtkring van het vuur voet stappen weeiklonk. Het volgende oogenblik trad Hal Lorne in het schijnsel der vlam men. Verbaasd k'eek hij naar Peter Bessin. „Peter jij? Kom jij hierheen? Was jij de aanleiding, dat Nanglu mij het overeengekomen teeken gaf?" „Ja!" „Wat wil je van me nu .nog?" „Ik heb je hulp noodig. Dat wil zeggen: niet ik alleen, alle ander in 't dal hebben je ncodig!" „Heb je vergeten, Peter, wie ik ben? Weet je niet meer, wat er van mij verteld wordt?" Peter die van den grond was opgespron gen, stak Lorne impulsief zijn hand toe. „Denk je, dat ik blind ben? Ik wil niet beweren, dat alles mij even duidelijk is, maar dat je geen moordenaar en evenmin een bedrieger bent, daarvan ben ik over tuigd. De anderen mogen kletsen wat ze willen. Ik ga alleen af op mijn eigen in zichten! En daarom blij'ft tusschen ons alles bij het oude zij het dan met dit verschil, dat ik je inplaats van Frans Hal zal noe men". (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 7