Laatste berichten BIOSCOPEN TE LEIDEN DINSDAG 30 JULI 1940 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Gemeenteraad (Vervolg). 12o. Voorstel tot het wijzigen van de op 6 Mei 194Ö vastgestelde verordening, re gelende de rangen, het aantal, de samen stelling, de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de ambtenaren van politie der gemeente Leiden en het op nieuw vaststellen van de aldus gewijzigde verordening. De heer v. Eek (S. D. A. P.). zegt, dat de buitengewone omstandigheden ons no pen om een ander standpunt in te nemen dan in normale omstandigheden. In nor male omstandigheden zou spr. bezwaar hebben gehad tegen de uitbreiding van het politiepersoneel wegens de daaraan verbonden kosten. Ook zou spr. bezwaar hebben gemaakt tegen de onttrekking van de macht over de politie aan het college van B. en W. Deze buitengewone omstan digheden maken uitbreiding wenschelijk en eveneens het leggen van de volledige politiemacht in handen van den burge meester. De voorz. antwoordt, dat de hoogere financieele uitgaven natuurlijk bezwaar lijk zijn voor de gemeente. Doch er pleit alles voor, om het politiecorps uit te brei den; de werkzaamheden zijn in het laatste Jaar enorm uitgebreid. Het is gewenscht, dat het publiek daarvan nota neemt. Er komen herhaaldelijk baldadigheden voor, waarbij het werk van de politie bemoei lijkt wordt. Het publiek dient veeleer met de politie mee te werken. Het aantal nieu we politiemannen, dat spr. thans vraagt, is in vergelijking met andere gemeenten zeer bescheiden. Wat het andere punt betreft, wijst spr. erop, dat er elders wel eens on- eenigheid is geweest tusschen de burge meester en wethouders en dat het daarom in het algemeen beter is, dat de burge meester alleen de bevoegdheid heeft. De heer Veenendaal (A. R.). heeft geen bezwaar tegen de wijziging van de verordening, doch maakt zich los van de toelichting door den burgemeester gegeven. Daarna z. h. st. goedgekeurd. Gas- en electriciteitstarieven. 13o. Voorstel in zake het in afwijking van de Gasverordening en de Electrici- teitsverordening bepalen, dat de prijs van gas en electriciteit volgens het vastrecht tarief niet stijgt boven den prijs van het algemeen eenheidstarief van gas en elec triciteit. Mevr. Braggaarde Does (S. D. A. P.) is het met de voorgestelde maatre gel eens, doch geeft het college in overwe ging om de voorgenomen verrekening reeds na een half jaar te doen plaats vinden in plaats van na een jaar. De heer Key (V.D.) wil de aangeslo tenen ook tusschentijds in de gelegenheid stellen van tarief te veranderen. Het zou zelfs aanbeveling verdienen om het vast recht geheel op te heffen, teneinde het be zuinigen aan te moedigen. De heer Eiker bout (A. R.) was van meening, dat men het vast recht inder daad zou afschaffen. Spr. doet het denk beeld aan de hand om den prijs te verla gen en bij grooter verbruik te doen stijgen, ten einde bezuiniging in de hand te wer ken. De heer T o b (R. K.) verklaart zich te gen de denkbeelden van de heeren Key en Eikerbout. Ieder kan thans overgaan tot het oppervlakte-tarief omdat men- de ze kerheid heeft, nooit meer te moeten be talen dan bij enkel tarief. De voorz. zegt, dat de half jaarlij ksche verrekening stuit op groote administratieve moeilijkheden. Er zou tijdelijk personeel moeten worden aangesteld, waarvan het de vraag zou zijn, of men het daarna zou kun nen ontslaan. De thans voorgestelde maat regel is geen tariefswijziging, doch een maatregel om een onbillijkheid in verband met de buitengewone omstandigheden weg te nemen en de menschen niet afkeerig te maken van het oppervlakte-tarief. Daarna z. h. st. goedgekeurd. Vervolgens komt de suppletoire agenda aan de orde. Voorstel tot het nader bepalen van den datum van het ontslag van Prof. Dr. P. C. T. van der Hoeven uit zijn betrekking van stadsvroedmeester. Goedgekeurd. Voorstel tot het sluiten van een nieuwe overeenkomst met de gemeente Benthuizen betreffende de levering van electriciteit in die gemeent door de Stedelijke Electri- citeitsfabriek te Leiden. Goedgekeurd. Vervolgens komt een bij de Ingek. Stuk ken aangehouden adres van de Leidschs Schoen winkeliers aan de orde, waarbij een vervroegde sluiting voor de schoenwinkels wordt gevraagd. Het voorstel van B. en W. was om dit adres in hun handen te stellen om prae- advies. De heer W i 1 m e r (R.K.) heeft daarte gen geen bezwaar, mits dit prae-advies spoedig wordt uitgebracht. De voorz. doet die toezegging. WERKVERSCHAFFING Wethouder Wilbrink (C.H.) deelt thans mede, dat B. en W. zich hebben be raden omtrent de wijze, waarop de ge meente zou moeten medewerken aan de werkverruiming. Het doen uitvoeren van openbare werken is thans niet zoo eenvou dig, omdat de toestemming van den Haag moet worden gevraagd en bovendien ver gunning moet worden verkregen van den regeeringscommissaris. Die vergunning is afhankelijk .an de beschikbare materialen. B en W. hebben zich reeds vrij spoedig tot den regeeringscommissaris gewend, doch voor het doen uitvoeren van bouwwerken wordt slechts weinig toestemming ver leend. Men heeft ons gevraagd, of wij werk verschaffingsobjecten konden 'aanwijzen. Hiervoor komen in onze stad vrijwel uit sluitend wegenaanleg en stratenaanbouw in aanmerking. Gedacht is ook aan den aanleg van volkstuintjes, doch dit plan moe' wach ten op het uitbreidingsplan, waarvan de herziening vertraagd is, doordat de gegevens bij de ramp van Rotterdam verloren zijn gegaan. Er zijn echter achter den Lammeschans- weg en den Maresingel eenige voor bouw grond bestemde perceelen, waar begonnen kan worden met den aanleg van wegen en straten. Het is mogelijk, dit als normaal weik te doen uitvoeren, doch de onzeker heid omtrent de exploitatie van deze ter reinen alsmede de financieele kwestie vor men hiertegen een hinderpaal. Wellicht kan dit werk echter in werkverschaffing wor den uitgevoerd, wat het voordeel heeft, dat er dan meer arbeiders te werk gesteld kun nen worden. Daar een dergelijke beslissing eventueel op korten termijn genomen moet ki men worden, stelt het' college van B. en W. den raad thans voor de vraag, of de raad in het licht vai de gewijzigde omstandig heden zijn standpunt thans reeds wil ge ve. Speciaal wordt aan die groepen, die zich eertijds tegen werkverschaffing heb ben uitgesproken, gevraagd, hun standpunt nader te willen bepalen. De heer Wilmer (R.K.) zegt, dat het voor hem duidelijk is, dat dit denkbeeld moet worden aanvaard. Het motief, dat bij werkverschaffing meerdere arbei ders werk zullen krijgen is voor hem af doende. De heer Snel (S.D.A.P.) verklaart, dat ziji fractie er prijs op zal stellen, als er van gemeentewege onder deze omstandig heden met de uitvoering van werk wordt begonnen, al is het dan in werkverschaffing en al is de S.D.A.P. er dan geen voorstan- de?. van. Wethouder Wilbrink (C.H.): Wilt u dit even verduidelijken. Is u er nu vóór of tegen? De heer Snel (S.D.A.P.): Begint u maar, ook al zouden wij er onder andere on standigheder. tegen zijn geweest. De heer H urm an (C.H.) vestigt er de aandacht op. dat er even zeel menschen te werk gesteld zouden kunnen worden jnc ien het werk als normaal werk zou wor den uitgevoerd. Men moet dan in het be stek eenvoudig het aanwenden van mecha nische kracht verbieden. Is het voorts de bedoeling de aannemers in te schakelen of wordt dit werk opgedragen aan de Heide- Mij? Is dit laatste geval zou spr. tegen het voorstel zijn. De heer Schüller (S.D.A.P.) vestigt de aandacht op het aanleggen van een nieuwe zweminrichting. Wethouder Wilbrink (C.H.) wijst er op, dat het tewerk stellen van evenveel ar beiders in normaal werk zeer veel duurder zou uitkomen. Op de vraag of de aanne mers ingeschakeld zouden worden, ant woordt spr. dat hij persoonlijk daarvan een voorstander is voor dit speciale werk. Dat hangt echter voor een groot deel van Den Haag af. De voorz. meent, dat de instemming van den Raad voldoende gebleken is. RONDVRAAG Een verklaring De heer Beekenkamp (A.R.) legt thans de volgende verklaring af: „De vertegenwoordigers van de politieke partijen in den gemeenteraad, dit prijs stel len op een rechtmatigen volksinvloed op wetgeving en bestuur, hebben mij gemach- tigc de volgende verklaring af te leggen: De buitengewone 'omstandigheden, waar in ons vaderland verkeeri, maken het tot eer dwingende noodzakelijkheid, alle kif chten richtend op de handhaving van een politiek beleid in overeenstemming met der Nederlandschen volksaard en de natio nale tradities, een zoo groot mogelijke een heid onder de verschillende volksgroepen te verkrijgen. Ir overeenstemming met den toestand, zooals die voor het bezette Nedeilandsche gebied thans is geschapen, constateeren wij, dat wij binnen de grenzen var de Gemeen tewet betrokken zullen blijven bij de uit oefening van het Gemeentebestuur. Wij verklaren met handhaving van de be- gii.selen, die ons tot dus vei hebben geleid, en met eerbiediging van elkander? opvat tingen, bij voortduur onze krachten te zul len inspannen om de gemeentelijke saam- hoorigheid te dienen ter bevordering van de belangen der Leidsche burgerij, zoowel in geestelijk als in stoffelijk opzich.. Samenwerking tot dit doel zal met kracht worden nagestreefd". De heer Keij (V.D.) vraagt or het niet mt gelijk is, het publiek het lange wachten bij de distributie-bureaux te besparen. De voorz. zegt overweging toe. De heer Lombert (R.K.) erkent, dat het werk der distributiebureaux moeilijk is, maar de toelichting bij de boter- en vet- distributie had wel wat duidelijker gesteld kunnen zijn. Nadat de heer Snel (S.D.A.P.) de uit zending van arbeiders naar Duitschland ter spiake had willen brengen hetgeen de voorz. afsneed, door te verklaren, dat dit geen object voor de rondvraag was, werd de openbare vergadering gesloten. De Raad begaf zich daarna nog in een zitting met gesloten deuren. Binnenland RESTITUTIE DIJ HET KOOPEN VAN BOTER OP VETKAARTEN Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement vah landbouw en vis.seherij is bepaal!, dat, te rekenen van af 2" Juli 1940, usn dengeno, die tegen in levering van bepaalde nader aan te wij zen bonnen van de z.g. vetkaar ten boter koopt, uit het landbouw-crisis Corids, ge deeltelijk restitutie van heffing zal wer den verleend tot een bedrag van 0.10 per 250 gram boter. ONGELUK BIJ DE LUCHT BESCHERMINGSDIENST. In den afgeloopen nacht om ongeveer 12 uur is den 23-jarigen J. N., uit de Dr. Kuiperstraat te 's-Gravenhage, straathoofd bij den luchtbeschermingsdienst, een ernstig ongeluk overkomen. Hii was in de Prinses Mariestraat een perceel binnengegaan en via een dakraam in de goot geklommen ten einde een overtreding van het lichtuitstra- lingsverbod te kunnen constateeren. In de goot pakte hij zich vast aan een afvoerpijp. Deze brak af, tengevolge waarvan N. uit de goot viel en van een hoogte van negen me ter op de betonnen vloer van een binnen plaatsje eterecht kwam. Het slachtoffer werd door den genees kundigen dienst naar het R.-K. Ziekenhuis aan het Westeinde overgebracht, waar hij is opgenomen. Zijn toestand is ernstig. MOORDAANSLAG TE DEN HAAG Jonge vrouw door logeergast met hakbijl bewerkt. In den afgeloopen nacht, om ongeveer half drie, heeft zich in een woning aan de Groenesteinstraat te 's-Gravenhage een drama afgespeeld, waarvan een 34-jarige vrouw het slachtoffer is geworden. Ten huize van de familie B., bestaande uit man, vrouw en een kind van 21/2 jaar, vertoefde sedert eenige weken een jongmensch van ongeveer 17 jaar. Deze beweerde een Duitsche vluchteling te zijn, geen onderdak te 'hebben en honger te lijden. Hierdoor wist hij medelijden op te wekken bij dit Joodsche gezin, dat hem onderdak en verpleging aanbood. Het jongmensch beweerde naar werk te zoe ken, doch dit lukte niet erg, en hoewel nij daartoe meermalen werd aangespoord, scheen hij hiervoor niet veel moeite te doen. In den afgeloopen nacht was de be woner niet thuis, met het gevolg, dat de zoo goedgunstig opgenomen logé een moordaanslag heeft gepleegd op zijn gast vrouw, de 34-jarige M. B.-H. Hij heeft deze met een hakmes eenige slagen op het hoofd toegebracht, tengevolge waarvan zij het bewustzijn verloor. Na eenigen tijd her kreeg zij het bewustzijn weer en zag kans de deur te bereiken. Zij strompelde naar de overzijde van de straat, waar zij door tegen de ruiten te tikken de aandacht wist te trekken van haar overburen. Hierna is zij weer in elkaar gezakt, waarna de buren haar vonden. Deze waarschuwden onmid dellijk de politie en den geneeskundigen dienst, waarna het slachtoffer werd over gebracht naar het gemeentelijk ziekenhuis aan de Zuid wal, waar bleek, dat haar toe stand ernstig was. Zij kon echter nog mededeelen, dat de logeergast de dader was van den aanslag. In verband hiermede verzoekt de com missaris van politie van den justitioneelen dienst opsporing en anhouding van bedoel den jongeman, die na het plegen van zijn daad gevlucht is. Zijn naam is Albert Salo mon, geboren 13 Februari 1923 te Golke- lath in Duitschland. Oorspronkelijk was hij landarbeider van beroep, doch, later werd hij meubelmaker. Het is bekend, dat het zijn gewoonte is bij menschen mede lijden op te wekken door zich als Duitsche vluchteling voor te doen, teneinde op deze wijze onderdak te verkrijgen. Zijn signalement is als volgt: tengr postuur, bleek gelaat met een eenigszins roode neus lengte ongeveer 1 meter 75, tamelijk uit staande ooren, smalle lippen, zeer kort ge knipt donker haar, dat den indruk maakt kort geleden te zijn gemillimeterd, Joodsch uiterlijk, spreekt Hollandsch met een Duitsch accent. Hij is gekleed in een don kergrijs gestreept costuum, lage donker bruine schoenen met vlekken, en vermoe delijk geen overhemd. ROTTERDAM, 30 Juli Veemarkt. Aan voer 127 paarden; 56 veulens; 675 vette runderen; 95 kalveren; 176 Graskalveren; 463 nuchtere kalveren; 427 schapen; 107 bokken en geiten; 1083 Gebruiksvee; 185 stieren. Vette koeien: 0.860.98, 0.7484, 060—0.70; vette ossen 086—96, 0.74— 0.84, 0.62—0.72; stieren /0.82—086, 0.74 0.78, 0.660.72; vette kalveren 1.05 1.15, 0.85—0.95, 0.70—0.30; schapen 0.75, 0.70, 0.60; Lammeren, 0.70, 0.60, 0.55; Graskalveren 0.75, 0.65; Nuchtere kalveren 0.65, 0.60, f 0.55; Slachtpaarden 0.80, f 0.70, 0.60; Schapen 42, 32, 22; Lammeren 22, 17, 10; Zuiglammeren 16, 14, 11; Nuchtere slachtkalveren 16, 14, 14; Slachtpaarden 350, 250, 190; Werkpaarden 430, 315.. 215; Hitten f 200, 150, 100; Veulens 200, f 150, 300; Kalfkoeien 290, 210, 165; Melk koeien 285, 210, 165: ^arekoeien 235, 180, 155; Vaarzen 200, 145, 115; Pinken 140, 105, 85; Bokken en geiten 18, 14, 9. Buitenland DE CONFERENTIE TE HAVANNA HAVANNA, 30 Juli (D.N.B.) De con ferentie der Amerikaansche ministers van buitenlandsche zaken heeft in haar zitting van gisteren een reeks resoluties aangeno men. In de eerste plaats komt de „verklaring van Havanna". Zij heeft betrekking op het voorloopige bestuur over de Europeesche bezittingen en koloniën in Amerika. In deze verklaring zeggen de Amerikaansche mi nisters van buitenlandsche zaken, dat wan neer eilanden of gebieden in Amerika, die thans in het bezit zijn van niet-Amerikaan sche naties, gevaar loopen voorwerp te worden van gebiedsuitwisseling of wijzi ging van souvereiniteit, de Amerikaansche naties ëen voorloopig bestuur kunnen in stellen. In de motiveering, dat bij deze ver klaring wordt gegeven, wordt gezegd, dat de kwestie der genoemde gebieden een aan gelegenheid van diepe bezorgdheid is voor alle Amerikaansche regeeringen; voorts, dat het mogelijk is, dat als gevolg van den huidigen Europeeschen oorlog veroverings pogingen zullen worden ondernomen, waar door de Amerikaansche instellingen in ge vaar zouden kunnen worden gebracht; ver der, dat de op de conferenties van Lima en Panama aangenomen leer der inter-Ameri- kaansche solidariteit het noodig maakt, dat een besluit genomen wordt over een poli tiek van waakzaamheid en afweer, opdat systemen of regeeringen, die daarmede in conflict zijn, niet het vreedzame leven, den normalen arbeid, de instellingen en het recht en de orde der Amerikaansche repu blieken verstoren zullen. Als vierde mo tief wordt aangevoerd, dat het verloop der militaire gebeurtenissen in Europa en de daaruit voortvloeiende wijzigingen het ge vaar doen ontstaan, dat de Europeesche be zittingen in Amerika gemaakt zouden wor den tot strategische centra voor een aan val op Amerikaansche naties. Voor de instelling van een voorloopig be stuur in de betrokken gebieden worden in de verklaring van Havanna verscheidene voorwaarden opgesteld. Zoo zouden o.m. deze gebieden het recht hebben tot vrij be sluit over de vraag, of zij als autonome sta ten willen worden georganiseerd, zoodra de redenen voor het voorloopig bestuur zouden vervallen. Deze voorwaarde is weer afhankelijk van de vraag, of de gebieden in staat zijn zichzelf autonoom te organisee- ren en deze organisatie te behouden. Wan neer de redenen voor het voorloopige be stuur vervallen, kunnen de gebieden ech ten ook in hun vroegeren status terugge bracht worden, al naar zulks „practischer en rechtvaardiger" lijkt. Een tweede voorwaarde is, dat het voor loopige bestuur der Amerikaansche repu blieken, onder hetwelk deze gebieden wor den geplaatst, moet worden uitgeoefend met het doel een bijdrage te leveren tot de vei ligheid en verdediging van het Amerikaan sche continent en tot de politieke en sociale opheffing van deze gebieden. De conferentie van Havanna besluit der halve een crisiscomité in het leven te roe pen, bestaande uit een vertegenwoordiger van elk der Amerikaansche republieken. Argentinië heeft een voorbehoud doen vastleggen met betrekking tot de Falkland- eilanden, aangezien deze geen kolonie of bezitting van een Europeesche natie, maar een deel van het Argentijnsche gebied vor men en behooren tot de Argentijnsche sou vereiniteit. DE TOESTAND VAN ENGELAND. NEW YORK, 30 Juli (D.N.B.) Het New Yorksche blad met de grootste oplage, de „New York Daily News", meldt uit parti culiere kringen te Londen, dat de Engel- sche admiraliteit in verband met de aan houdende Duitsche luchtaanvallen de ha ven van Londen voor het scheepsverkeer geheel gesloten heeft. Ook ligt het scheepsverkeer m de havens van New Castle, Hull en Southampton, bijna geheel stil. De haveninstallaties en de verdere omgeving van Southampton zijn door de Duitsche luchtaanvallen zwaar beschadigd en de bevolking is bijna geheel geëva cueerd. De „Daily News" meldt verder, dat de sluiting van de Engelsche havens aan de Oostelijke en Zuidelijke kusten een aan zienlijke prijsstijging tengevolge zal heb ben van de levensmiddelen en militaire grondstoffen, die het eilandenrijk beslist moet importeeren uit het Empire, de Ver- eenigde Staten en andere overzeesche lan den. Bovendien staat Engeland voor de De bouw van den nieuwen Schouwburg te Utrecht vordert goed. Een detail van het werk, dat in vollen gang is moeilijke taak om de via de Westelijke havens ingevoerde goederen naar de voor naamste verbruikscei^tra in Zuid- en Mid- den-Engeland te vervoeren. De tarieven der scheepsverzekeringen zijn reeds met 20 procent verhoogd. LISSABON, 30 Juli. (D.N.B.) Volgens berichten uit Londen heeft het Britsche ministerie van verdediging gelast, dat on verwijld alle vaartuigen van de binnen scheepvaart voortdurend bewaakt of on bruikbaar gemaakt moeten worden. Men hoopt op deze wijze te verhinderen, dat zij in handen vallen van invallers. De ver ordening heeft betrekking op motor-, zeil-, roeibooten en kano's. VROEGERE FRANSCHE STAATSLIEDEN VOOR HET GERECHT. BERN, 30 Juli. (Stefani). Berichten uit Vichy melden, dat het gisteravond door den ministerraad ingestelde hof van justi tie, dat moet oordeelen over degenen, die verantwoordelijk gesteld worden voor de oorlogsverklaring en de oorlogvoering, zeer binnenkort zijn werkzaamheden zal aanvangen. Tot de voornaamste beschuldig den behooren Daladier, Gamelin, Reynaud, Blum, Mandel, Pierre Cot en Guy la Chambre. HET WAPENVERVOER OVER BURMA. WASHINGTON, 30 Juli (D.N.B.) De waarnemende minister van buitenlandsche zaken Welles heeft Maandag tegenover persvertegenwoordigers verklaard, dat de Vereenigde Staten zich er niet mee kun nen vereenigen, dat Engeland den weg over Burma, waarvan voor het vervoer naar China gebruik werd gemaakt, geslo ten heeft. Door deze sluiting is, naar 'men weet, den Ohineeschen legers van Tsjang Kai Sjek de voornaamste toevoersweg voor oorlogsmateriaal afgesneden. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN SPANJE EN PORTUGAL. MADRID, 30 Juli. (D.N.B.) Officieel wordt bekend gemaakt, dat Maandag te Lissabon door den Portugeeschen minister van buitenlandsche zaken en den Spaan- schen ambassadeur aldaar een aanvullend protocol op het Spaansch-Portugecsche vriendschaps- en nietaanvalspact is onder teekend. Het protocol voorziet in een nauwe samenwerking tusschen beide mo gendheden voor het geval dat de onaf hankelijkheid of nationale eenheid van een der onderteekenende staten gevaar zou loopen. Het protocol is met de onder- teekening in werking getreden. DOUANEGRENS TUSSCHEN LETLAND EN RUSLAND VERDWIJNT STOCKHOLM, 30 Juli (D.N.B.) Vol gens een bericht van „Stockholms Tidnin- gen" verklaarde de Letlandsche minister van financiën, Karlson, dat de tolgrens tus schen Letland en de Sovjet-Unie binnen kort wordt afgeschaft. Eerst moetei echter de prijsverschillen worden weggenomen en moet Letland de roebelvaluta invoeren. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSULi. KEURING Lido: Mazurka (Pola Ne gri). De Amateur Jockey (Heinz Rühmann). Speelfilm Komisch lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Woensdag en Zater dag matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Trianon: Shanghai (Charles Boyer, Loretta Young). Ju-ju (Maria Ander- gast). Speelfilm Speelfilm lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Woensdag en Zater dag matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Casino: Lichte cavalerie (Marika Rökk, en Fritz Kampers). Donogos Tonka (An- ny Ondra, Victor Staal), Vroolyke circusfilm Komisch lederen avond 8 uur Zondag van 47 uur Zaterdag en Woens dag matinée 2.30 u. Goedgekeurd v. volwassenen

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3