DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Beroepsgemeenschap land- en tuinbouw BOTERBONNEN 1 tot en met 4: elk x/l pond boter. VETBONNEN 1 en 2: H pond margarine, vet of boter; 3 en 4: x/i pond boter met 10 cent reductie. MAANDAG 29 JULI 1940 31ste Jaargang No. 9705 Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Giro 103003. Postbus 11. De Nederlandsche Unie „Het is absoluut noodig dat men hoort, dat er ook nog andere Neder landers zijn dan de relatief beperkte groepen, die tot dusverre hun stem heb ben doen hooren. De bezettende macht mag niet den indruk krijgen, dat de rest van het Ne derlandsche volk, die de overgroote meerderheid vormt, met stomheid en lamheid geslagen is. Zij moet weten, dat ondanks de ge weldige slagen, die werden toege bracht, ook daar nog durf, initiatief en levensmoed aanwezig is, met volkomen besef dat wij staan aan den drempel van een nieuwen tijd. Wij wilden niet langer lijdelijk afwachten en toezien wat er met ons zou gaan gebeuren, doch meebouwen, daar waar gebouwd kan worden. Ik zeg met grooten nadruk „daar waar gebouwd kan worden", omdat wij van meening zijn, dat wij de conse quenties van de situatie, waarin wij verkeeren, op staatkundig terrein heb ben te aanvaarden, zoodat o.a. de vragen, onze toekomstige staatsinrichting be treffende, moeten blijven rusten tot na de vredesconferentie. Wel hebben wij onze lessen uit het verleden geleerd, zoodat wij uiteraard onze denkbeelden over deze vraagstuk ken wel hebben, doch deze thans niet in discussie willen brengen". Aldus mr. Einthoven op de persconfe rentie van jl. Zaterdag. Men leze met aandacht deze woorden, die evenzeer getuigen van voorzichtigheid als van voortvarendheid, evenzeer van kracht dadige energie als van tactvol beleid. Natuurlijk, wij beweren niet, dat de actie, welke de Nederlandsche Unie zal ontwik kelen, hoedanook, onze instemming zal of kan hebben! Maar wij beweren wel, dat 't alleszins gemotiveerd, alleszins gerecht vaardigd is, te beginnen met vertrou wen te schenken. Dat is niet alleen alles zins gerechtvaardigd, maar dat is, naar onze besliste overtuiging, plicht voor iedereen, die niet de nat. soc. of fascistische actie di rect of indirect wil steunen. De Nederlandsche Unie streeft naar een betere, een sterkere leiding in de gemeen schap, maar heeft van het leiderschap een echt Nederlandsche opvatting. Wij streven naar een leiding van bovenaf, aldus mr. Einthoven in de persconferentie op jl. Zaterdag, maar niet een leiding, die ver klaart: zóó wil ik het, zóó zal het dus gebeu ren en niet anders. M.a.w. een leiding, die ge adviseerd wil worden, die overleg wil voe ren, die zooals wij het zouden willen uit drukken: een gezonden volksinvloed nuttig en noodig oordeelt. De instemming in den lande met het stre ven der Nationale Unie is groot zooals wij reeds Zaterdag in ons blad konden me- dedeelen. De Nederlandsche R.K. Metaalbewerkers- bond heeft een telegram aan de Nederland sche Unie gezonden, dat luidt als volgt: „Aan de Nederlandsche Unie. „Het hoofdbestuur van den Nederland- schen R.K. Metaalbewerkersbond, verte genwoordigende ruim 23.000 R.K. metaal bewerkers, op Zaterdag 27 Juli 1940 in ver gadering bijeen, kennis genomen hebbende van de tot stand koming van de Nederland sche Unie, juicht deze tot stand koming var harte toe, betuigt daarmede zijn voilé in stemming en zegt spontane algeheele me dewerking toe". Het bureau van de Nederlandsche Unie heeft voorts het volgende telegram ontvan gen: „De Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond, omvattend 77.000 leden, daartoe speciaal gemachtigd door de ge westelijke organisaties, betuigt zijn sympa thie met het initiatief van de Nederlandsche Unie en koestert de verwachting, dat alle landgenooten zich daarin mogen samen- vinden voor den opbouw van een schoone toekomst". Nog enkele woorden over de organisatie: Er is een algemeene secretaris, mr. H. J. Reinink, en een bureau, waarvan architect A. H. van Leeuwen directeur is. Dit bureau heeft uiteraard verschillende afdeelingen zooals pers, propaganda, enz. Er zullen in de provincies en de groote steden afdeelingen komen, welke, vooral in den aanvang, van uit het Centrum onder straffe leiding gesteld zullen worden om de zoo hoog noodige eenheid te verkrijgen. Een raad van bijstand zal binnenkort ge vormd worden bestaande uit vooraanstaan de mannen op verschillend gebied. Het bureau is voorloopig gevestigd Alexanderstraat 20, Den Haag. Leden kun nen zich individueel aanmelden of gr< gewijze. De deelnemers aan de Unie, welke den vorm van een Stichting zal hebben, worden verwacht naar vermogen bij te dra gen. Ten einde alle Nederlanders in staat te stellen zich aan te sluiten, is de minimum bijdrage vastgesteld op 50 cent per jaar. Het gironummer is: 6532 (De Bas en Co., Den Haag). De boeren leeren Het streven naar meer eenheid in ons volk kan heel gelukkig zijn. Ook als er geen oorlog zou zijn gekomen, zou zulk een streven gewenscht en nood zakelijk zijn geweest. Er is te veel verbrokkeling en versnippe ring. Het streven naar meer eenheid in ons volk kan heel gelukkig zijn, en het zal inderdaad heel gelukkig zijnals 't ge schiedt op redelijke, op verstandige wijze. Wij krijgen nu en dan wel 'ns den in druk, dat niet ongegrond is de vrees, dat het streven naar meer eenheid.... een soort besmettelijke ziekte wordt! Een ziekte wordt dit streven, met groot gevaar voor besmetting, als men maar wil gaan vereenigen, blind voor de religieuse en cultureele waarden, welke men in het ge ding brengt, en voor de ernstige kans op schade of zelfs verlies, welke deze waarden beloopen. De boeren leeren! De boeren geven ten deze een goed voorbeeld. Wij verwijzen naar een belangrijk voor stel van den Kath. Ned. Boeren- en Tuin dersbond, op deze pagina. Eenheid, één gemeenschap van allen, die in den land- en tuinbouw hun bestaan vin den, met behoud van het waardevol eigene in de verschillende organisaties. Zeker, er zijn terreinen, waarop men in het streven naar eenheid verder kan en dus o.i. ook verdei moet gaan. Maar er zijn óók terreinen, waarop men juist ter wille van de totstandkoming van een waarachtige, vruchtdragende eenheid niet verder kan en mag gaan. Hier leeren de boeren en de tuinders! Verkoopverbod voor textielproducten Tot 12 Augustus De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat met ingang van heden de verkoop en aflevering van de navolgende artikelen door de textielindustrie, groothandel en kleinhandel aan consumenten is verboden. Deze artikelen zijn: Regenjassen, regenmantels en regenca pes (niet uit gummi of gegummeerde stof fen gemaakt). Wollen of halfwollen costuums (jas, broek en vest). Afzonderlijke wollen of halfwollen jas sen (colbert-, jacquet-, sportjas e.d.). Afzonderlijke wollen of halfwollen broe ken (inbegrepen rijbroeken en plus-fours). Wollen gebreide slipovers en pullovers (met mouwen). Idem zonder mouwen of met 1/4 mou wen. Wollen gebreide vesten en jumpers (met mouwen). Idem zonder mouwen of met 1/4 mou wen). Wollen en halfwollen japonnen en jur ken. Wollen en halfwollen rokken, rokbroe- kenen broeken van stof. Idem tricot of gebreid. Wollen en halfwollen mantelpakken. Wollen en halfwollen complets. Truien. Wollen en halfwollen stoffen voor bo- venkleeding. Dit verbod geldt tenzij inmiddels een afwijkende regeling wordt gepubliceerd tot Maandag 12 Augustus a.s. ALGEMEENE INVENTARISATIE. Van 5 tot 11 Augustus a.s. zal een alge meene inventarisatie plaats vinden van bij de textielindustrie, groothandel en kleinhandel, aanwezige voorraden textiel producten. Ondernemingen en handelaren, die na afloop van de bovengenoemde periode niet in het bezit van een vergunning van het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten zijn, zullen door de in dustrie en andere leveranciers niet meer mogen worden bediend. STEUNUITKEERING OP KAAS EN MELKPRODUCTEN VERVALLEN. Met ingang van Zaterdag is de steun- uitkeering op kaas en melkproducten ver vallen. Voor melkproducten zal ten aanzien van voorraden een overgangsmaatregel gelden. De aandacht wordt er opgevestigd, dat alle administratieve verplichtingen, welke tot dusver, wegens de steunuitkeering op deze producten, op producenten en hande laren rusten, gehandhaafd blijven. BELANGRIJK VOORSTEL VAN DEN KATH. NED. BOEREN- EN TUINDERSBOND. De hoofdbestuursvergadering van den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond heeft besloten, de ih deze bevolkingsgroep reeds lang levende gedachte van een organischen opbouw van allen, die door de uitoefening van den land- en tuinbouw het hunne tot de volkshuishouding bijdragen, een aan de gebonden economie aangepasten organisa- torischen vorm en gestalte te geven. Om deze grootsche taak tot stand te bren gen, heeft de Kath. Ned. Boeren- en Tuin dersbond den Chr. Boeren- en Tuinders- bond en het Kor. Ned. Landbouw-comité uitgenoodigd, hun medewerking te verlee- teneinde een bedrijfsorganisatie voor land- en tuinbouw in het leven te roepen gezamenlijk met de standsorganisaties van de landarbeiders en andere daarvoor in aan merking komende organisaties. De opzet is, om allen, die in den land- en tuinbouw hun bestaan vinden, in één gemeenschap samen te brengen. De Kath. Ned. Boeren- en Tuinders- bond is van meening, dat de tijd thans rijp is om tot verwezenlijking van de corporatieve gedachte over te gaan door de vorming van een beroepsge meenschap, waarin boeren, tuinders en arbeiders tezamen arbeiden zoomede overleg plegen inzake de regeling van die sociale en economische vraagstuk ken, welke op dezen tak van volksbe staan betrekking hebben. Er moet komen een top-orgaan met gele dingen naar beneden in de provincies of in de gewesten of agrarisch-economische geo grafische eenheden en in de dorpen. Dit top-orgaan is de verbindingsschakel tus- schen bedrijfsgenooten onderling en van deze met de overheid. Het is de levende weergave van alles, wat in dezen bedrijfs tak omgaat, de schouwplaats, waar de be drijfsbelangen getoetst worden aan het al gemeen belang. Omdat deze bedrijfsorganisatie wortelt in het eigen volkskarakter der bedrijfsgenoo ten, dient ook dit volkskarakter als de bron en kiembodem van het boeren-eigen voor eenvormigheid bewaard te worden. Deze in levensbeginselen verankerde verscheidenheid krijgt gelegenheid be houden te blijven in die bestaande ver- eenigingen en bonden, welke in wezen aan de religieuze en cultureele waarden ontsproten zijn. De boerenkracht ligt in de traditie van haar geslacht, daarom dient deze vóór alles gewaarborgd. De activiteit op technisch en economisch gebied wordt echter door de boeren- en tuindersstandsorganisaties overigens niet ontplooid; dit is voorbehouden en wordt overgelaten aan de nieuwe bedrijgsorgani- satie. De taak der standsorganisatie blijft beperkt tot de opvoeding, de persoonlijk heidsvorming en het leiding en richting ge ven aan het sociaal-economisch denken en handelen. Dit beteekent, dat de lagere land bouw- en winterscholen, de cursussen en de leiding van dé jeugd in handen van de boe renstandsorganisaties blijven. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, deelt mede, dat Maandag 29 Juli een aanvang zal worden gemaakt met de definitieve distributie van boter, margarine, spijsvet en spijsolie. Geduren de het tijdvak van 29 Juli tot en met 23 Augustus a.s. geeft elke der met „01" tot en met „04" genummerde bonnen van de boterkaart uitsluitend recht op het koo- pen van 250 gram boter. Voorts geeft elke der met „01" en „02" genummerde bonnen van de vetkaart ge durende genoemd tijdvak recht op het koopen van 250 gram margarine, gesmol ten vet, voor zoover voorradig, of boter. De met „03" en „04" genummerde bonnen der vetkaart geven gedurende het tijdvak van 29 Juli tot en met 23 Augustus elk recht op het koopen van 250 gram boter, op den prijs waarvan een reductie van 10 cent per 250 gram zal worden verleend door de winkeliers. Deze reductie zal uit sluitend op deze bonnen „03" en „04" van de vetkaart worden verlend, dus niet op een van de overige hierboven genoemde bonnen. De reductie wordt verleend, wan neer de bonnen bij den detaillist worden ingeleverd ter verkrijging van boter. Met nadruk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat zooals reeds uit het voorgaan de blijkt, bonnen, welke recht geven op het koopen van margarine en, voor zoo ver voorradig gesmolten vet, desgewenscht ook kunnen worden gebruikt voor het koo pen van boter. De detaillisten behooren de bonnen te plakken op opplakvellen en ter verkrij ging van een toewijzing in te dienen bij den plaatselijken distributiedienst. Op een opplakvel mogen slechts bonnen, welke hetzelfde nummer dragen, voorko men. Tegen inlevering van die opplakvel len, welke de bonnen, waarop reductie is verleend, bevatten, krijgen de betrokken detaillisten, behalve toewijzingen, boven dien z.g. reductiebonnen, welke verzilver baar zijn bij een der bijkantoren of agent schappen der N.V. Middenstandsbank of eenige andere bankinstelling, waarvan de plaatselijke distributiedienst de adressen verstrekt. Personen, die in aanmerking komen voor zoogenaamde volksmargarine en volksvet, dat verstrekt wordt door het departement van Sociale Zaken, zullen dit ook nu op de gewone wijze kunnen blijvèn betrek- MGR. NOORDMAN TOT PASTOOR BENOEMD ken. Zij behooren daartoe evenwel eerst een met het aantal te verstrekken pakjes volksmargarine of volksvet overeenkomend aantal bonnen van de vet- of boterkaart in te leveren bij de instantie, welke de ge bruikelijke bonnen ter verkrijging van volksmargarine of volksvet verstrekt. De overige regelingen, welke ten aan zien van deze distributie zijn getroffen, zijn gelijk aan die, welke golden met be trekking tot de voorloopige distributiere geling van boter, margarine, en spijsvet. Zij ziin gepubliceerd bij den aanvang van die voorloopige distributieregeling op 15 Juli j.l. ZELFKARNERS. Zoogenaamde „zelfkarners" mogen boter vervaardigen met schriftelijke ver gunning van de Nederlandsche Zuivelcen- trale, afdeeling zuivel. Deze zelfkarners zullen slechts 250 gram boter per week per persoon mogen verbruiken. Bij verkoop van overtollige hoeveelhe- der boter dienen de geldige bonnen van de afnemers in ontvangst te worden ge nomen en wel een bon per 250 gram boter. De ontvangen bonnen moeten te zamen met de eigen bonnen der vet- of boterkaart worden beplakt op opplakvellen, welke de plaatselijke distributiedien-t verstrekt. Deze distributiedienst zal hiervoor toewij zingen verstrekken, welke de zelfkarners zorgvuldig moeten bewaren, ten einde deze te kunnen inleveren bij controle van wege de Nederlandsche Zuivelcentrale. Er zal streng op worden toegezien, dat zelfkarners geen boter afleveren zonder inneming van bonnen, dan wel eigenver- vaardigde boter consumeeren zonder hun bonnen op te plakken. MERK VERPLICHT. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij, deelt verder mede, dat, zooals in het persbericht van Zondag 14 Juli j.l. is medegedeeld, alle geprodu ceerde boter, met uitzondering van scha pen- en geitenboter van een merk moet worden voorzien en dat de aflevering van ongemerkte boter is verboden. Tot 1 Sep temer 1940 zullen detaillisten, die niet in het bezit zijn van een (even- Door Z. H. Exc. den Bisschop van Haar lem is benoemd tot pastoor van de Kwa- kel (gemeente Uithoorn) de hoogeerwaarde heer Mgr. J. J. J. Noordman, kolonel en oud-hoofdaalmoezenier van leger en vloot. Mgr. Noordman werd 30 Maart 1880 te Woubrugge geboren en 15 Augustus 1904 priester gewijd. Daarna was hij werkzaam als kapelaan achtereenvolgens te Ilpen- dam, Amsterdam (St. Willibrord-buiten-de- Veste), Monster en Haarlem (St. Joseph). Als kapelaan te Haarlem werd hij be noemd tot directeur van de R.K. Militaire Vereenigilig aldaar. Toen de mobilisatie dat noodig maakte, gaf hij aan het Haar- lemsche R.K. Militaire Tehuis een flinke uitbreiding. Tijdens de vorige mobilisatie werd hij be noemd tot hulp-aalmoezenier. In verband met deze laatste benoeming werd hem op 14 April van dat jaar eervol ontslag ver leend uit zijn kapelaans-functie. Hij ves tigde zich toen te 's Gravenhage, waarbij hij o.a. ook directeur werd van het R.K. Mi litair Tehuis in Waalsdorp. Den lsten Januari 1920 werd hij benoèmd tot aalmoezenier der le militaire afdeeling, welke functie hij vervulde, totdat hij in 1930 Mgr. Evers opvolgde als hoofdaalmoe zenier van leger en vloot. Bij pauselijke breve van 25 October 1936 werd kolonel-hoofdaalmoezenier Noordman wegens zijn vele verdiensten bij de beharti ging van de geestelijke belangen der ka tholieke militairen van land- en zeemacht benoemd tot huisprelaat van Z.H. den Paus. Zijn zestigsten verjaardag herdacht Mgr. aan den vooravond van dezen oorlog, toen het geheele leger wederom was gemobili seerd. Zijn wijs beleid, zijn fijne tact, zijn hartelijk medeleven met allen, die op eeni- gerlei wijze met hem in aanraking kwa men, deed hem aller waardeering en sym pathie verwerven. Deze waardeering en sympathie kwam op zijn zestigsten verjaar dag treffend tot uiting. tueel voorloopige) karn- of ompakvergun- ning, nog boter ogen „uitspitten". Van dien datum af echter zullen detaillisten uitslui tend in het klein verpakte en gemerkte boter mogen verkoopen. In het genoemde persbericht is tevens vermeld, dat handelaren in boter, die niet uitsluitend detaillist zijn, zich bij de Neder landsche zuivelcentrale dienen te organi- seeren. Voor zoover deze handelaren dit nog niet hebben gedaan, dienen zij zich ten spoedigste tot de afdeeling zuivelcon- trole der Nederlandsche zuivelcentrale in hun provincie te wenden tot het verkrij gen van een desbetreffend aanvraagfor mulier.

Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1